Nooit goed. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten J. G. KOOIMAN f Woensdag 9 Juni 1937 Nauwelijks is de zucht „oef" aan onze lippen ontsnapt, of de atmosfeer ont spant zich en een frissche bries waait verkoelend langs onze hoofden. We zijn weer tevreden: het weer is draaglijk geworden, aldus juicht de man, die bang is van de zon. Het wordt weer koel, grijnst de man, die op de zon verliefd is, 't is weer voorbij, de zomer komt nooit. En de bioscoopdirecteur krijgt weer een beetje hoop, dat het goed zal worden, want hij moet het van mooi weer niet hebben. Zoo strijden de belangen met elkaar en de zon wordt er de dupe van. De boer wil zon en regen op zTi tijd en Zijn wen- schen zijn niet onredelijk: hij immers zorgt voor het dagelijksch brood van ons allen. De zeiler wil zonneweer, maar een beetje wind: ideaal zeilweer. Wie cr met de fiets op uittrekt, kan geen wind verdiagen, want wind mee wordt wind tegen op de terugweg. De brouwers wil len niets liever dan dat de zon de wereld' blakert, want dit beteekent duizenden li ters bier per dag méér enzooveei zuivere winst. Wie aan zee zijn vacantia slijt, is dankbaar bij lekker zonneweer en voelt zich diep ongelukkig als de wind en de regen zijn bad overbodig maken en het proces der verbranding vertragen. Zoo is het nooit goed. Maar één ding hopen wij: laat gezondheid en warmte boven alles gaan, wanneer slechts nu en dan een opwekkende regen de aarde en menschen verfrisschen wil. Een slechte gelaatskleur Witte Purol houdt de huid gezond en verbetert de teint. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten lllliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiiininiiiiiiiiillllll IIIIIIHIIII RECHTSVRAGEN. Illlllllllll lllllliililliiiiiiiiiiiiiillliilliillliiliiillillllliiiiiiiiiliiiiiiiiiiiliiililililiimiiiiiilllll A. G. Vermogensbelasting. Wanneer u in deze belasting valt, dient u een be schrijvingsbiljet voor de aangifte aan te vragen. Het feit, dat u geen biljet heetK ontvangen, ontslaat u van geen enkele verplichting. B. Het aangiftebiljet voor de inkom stenbelasting moet binnen 20 dg. na d^ datum van uitgifte, ingeleverd worden. Een inwoner van Huizen, die zich hieraan niet hield, kreeg tweemaal f 200 boete. (Uitspraak Hooge Raad.) Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilillll Illlllllllll RECHTSZAKEN. Illlllllllll lllllliiiiiiiitiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll Almelo. Een slager kreeg wegens het slachten van ongekeurd vee, het in voorraad hebben van bedorven vleesch en het verkoopen van ongekeurd vleesch drie maai f 200,boete. Amsterdam. Gebleken is, dat bij het relletje op het Blauwe Zand eene Mel- chers Ir. Mussert bij de schouder pakte. Hierop sloeg Ir. Mussert met zijn zweep. Eerst beweerde Melchers, niet de aanval ler te zijn geweest. Illlllniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiitiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiillllll llllilllllllllllll HOE LAAT Illllllllllllillll ||||lll>IIIIIIIIII>ll»llllllllllllllllll!lllll!lllllll!inillll>IIIIIIIIUIIIIUIIII!lllli:!|lllll STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 17.20. Van Den Helder. 6.50; 10.00; 12.20; 18.30. De vroeg-boot op Zondagen vaart tot 1 Sept. Van 1 Juli—1 Sept. vaart op Zon- en Feestdagen bovendien een „late-boot": 19.30 van Texel; 21.15 van Den Helder. AUTOBUSDIENSTEN DEN HELDER—ALKMAAR v.v. Van Den Helder (Haven): 7.05; 8.40S; 9.10; 10.25; n.m. 12.10; 1.25; 2.25; 3.25; 4.25; 5.40S; 6.25; 7.25; 8.25. Van Alkmaar (Station): 7.05; 7.40S; 8.40; 9.40; 10.40; n.m. 12.40; 1.40: 2.40; 3.40; 4.40S; 5.40; 6.40; S.40. S beteekent snelbus; duur der reis plm. 5 kwartier; per snelbus een uur. Gistermiddag bereikte ons het ontstel lend bericht, dat onze vriend en oud-com pagnon Jac. G. Kooiman bij een noodlot tig ongeval het leven liet. Men vond hem, voorover liggende, in de sloot bij het stukje bouwland aan de Westerweg, waar hij werkte. Bij hem dreet een emmer waarmee hij blijkbaar water heeft willen putten. De warmte moet hem bevangen hebben. Een tragisch einde. Een zware slag. In de eerste plaats gaan onze gedachten uit naar zijn familie, naar zijn echtgenoote vooral. Haar trouwe echtvriend werd weggerukt. We weten, hoe smartelijk haar verlies is en kennen haar verdriet en het is daarom, dat we met aarzeling! woorden van troost schrijven, van troost echter, die er wezen moet en wezen mag^ Immers Jacob Kooiman was een goed mensch, een hard werker, met een kloek verstand en een heldere geest, die tot hij zich uit het openbare leven meer en meer terugtrok een vooraanstaande plaats in de Texelsche gemeenschap in nam. Een man, die zijn leven wèl be steedde. Dit te weten, strekt tot troost. Een zware slag trof ons blad, toen 28 Aug. 1910 de heer W. J. Langeveld na 'n langdurige ongesteldheid kwam te over lijden. Drie-en-twintig jaar had hij, als, mede-oprichter, de heer De Rooij onver moeid terzijde gestaan, tiet was toen dat de heer De Rooij in de heer J. G. Kooiman een waardig opvoTger vond, een man in de kracht van zijn feven mét een heldere kijk op menschen, zaken en toe standen. Krant en boekhandel bracht hij/ tot steeds grooter bloei, zoodat hij bij zijn afscheid 18 Aug. 1926 niet groote voldoening op de resultaten van zijn arbeid mocht terugzien. Wij namen de taak, die hem z.i. te zwaar werd, oven Werden de zakelijke relaties verbroken, de vriendschappelijke betrekkingen bleven bestaan en waren immer van de aange naamste aard. Wij verloren in Jac. Kooi man een goed vriend, die ons op fouten opmerkzaam maakte, maar het ook aan woorden ter aanmoediging niet deed ont breken. Met oprechte vreugde sloeg hij de ontwikkeling van het bedrijf, dat eens het zijne was, gade. De grondslag, waarop gebouwd mocht worden, was hecht en vertrouwd. Dat wist hij, toen hij ons zijn arbeid overdroeg en het was hem een voldoening die wetenschap bevestigd! te zien. in de jaren, die volgden. In September a.s. zal de Texelsche Cou rant 50 jaar bestaan. Hoe gaarne hadden we dit feit met Jac. Kooiman en zijn echtgenoote willen gedenken. In de jaren, dat de heer Kooiman meer op de voorgrond trad, dan de laatste tijd het geval was, vervulde hij eenige be langrijke functies in het gemeenschaps leven. Tal van jaren was hij o.a. regent; van het Alg. Weeshuis (1903- 1931); hij maakte een paar jaar deel uit van hei Bestuur van het Nutsdepartement hier ter plaatse en was tot zijn dood vice- voorzitter van de afd. Texel van het H.B.G. Jac. G. Kooiman leefde niet vergeefs. Hij was een man van karakter, een keref- uit-een-stuk, die recht door zee ging en deswege menigeen ten vooroeeitl mag worden gesteld. Hij ruste in vrede. ||!|l|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| Illlllllllll SPORT OP TEXEL ||!IH|j|jj| ||||||iiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!i!iiiiiiilliliiilllii:i!iiiiiiiiiiinii|||||| S.V. TEXEL. Het was een kalme Zon dag, wat met deze mooie zomerdagen geen kwaad kan. Alleen adsp. C. waren op bezoek bij Tex. Boys B; ze hebbenl de eer aan de gastheeren moeten laten. Het is een pittige wedstrijd geworden, waarbij de B's zich beter met de warmte wisten te verzoenen dan de jongens van T. Wel zagen we bij T. meermalen goed spel en werd zoo hier en daar reeds meti overleg gespeeld, maar de B's spanden zich meer in terwijl ook enkele veelbe lovende spelertjes vielen op te merken.. Vooral de kleine Van Heerwaarden (linksbinnen) deed het heel goed. Na eenig verkennen krijgt T. een corner te nemen, de bal komt weer terug naaqf de vleugel, wordt teruggespeeld naar de spil, dief tnet een goed schot (te hoog voor de kleine keeper) de leiding neemt. De B's weten een klein overwicht te ver krijgen en vallen keer op keer aan, maar kleine Jan speelt een keurige partij, ter wijl onze invaller keeper Harry het eveneens goed deed. Karei treuzelt te veel. Onze spil steunt niet, terwijl ook Anton naar zijn plaats en vorm loopt te zoeken. In de voorhoede loopt Wim K. zeer te scharrelen, zoodat het verband nog al eens zpek is. Wel weten J.v.d.Pijl en Hans soms gevaarlijk te worden; een maal loopt Jan terug met de bal, waar- AAN HET WESTERSLAG. Na openbare inschrijving werd aange wezen als pachter van de consumptieten ten aan het Westerslag de heer G.Buis en als pachter van de fietsenstalling de heer Bos, Dennen. De ijsco-standplaats is nog niet gegund. LAMMEREN. Bij een aanvoer ditmaal van 1373 stuks bewoog de prijs zich Maandag van; f 10,75 tot f 15,Door elkaar f 12,75. Dat is dus aanmerkelijk minder dan de vorige week. De handel ging stroef. Om elf uur was nog veel onverkocht. HAVENMEESTER. Voor de betrekking van havenmeester Luchtvaartterrein Texel al of niet te vens pachter van het terrein voor de be weiding met schapen en pachter van 't buffet, hebben zich plm. twintig perso nen aangemeld. UITSLAG AANBESTEDING. Door architect Igesz werd aanbesteed de bouw van een woning met garage voor de heer A. P. Meindensina. Laagste in schrijvers waren: metselaar Jb. Graaf; timmerman P. v. 't Hoog, schilder Bre mer, loodg. Oele, electr. A. de Wilt. NARCISSEN. Uit het oogstoverzicht van 1 Juni: Op Texel komt vooral in de Von Sion tamelijk veel „vuur" voor; ook in de Golden Spur, doch in een veel mindere mate. Overigens zijn de verwachtingen in de bollenstreek voor narcissen over het algemeen goed tot zeer goed. H.B. GOED NIEUWS. In Den Haag, zoo lezen we in de dag bladen, worden besprekingen gevoerd over verruiming van de uitvoer naar Duitschland, ook over die van bloembol len. Men verwacht, dat een niet onbelang rijke uitbreiding wordt verkregen. Zoo dit werkelijk het geval wordt, belooft dat wat goeds voor onze bollcnkweekers. HOOiVEILING. Door de Dertig Polders werd Maandag in hotel De Zwaan hooi en nagras ge veild. Het Sluisstuk bij de Waaldersluizen, groot 2 H.A., bracht f160 op. (vorig jaar f129.) Kooper hooigewas C. KeijserSz., nagras wed. Th. Zijm. Het hooigewas va// de Paardenweid bij de Schans, groot 0,83 H.A., f50, (v.j. f36), kooper T. Zegel, het nagras f21, P. Brouwer. R.K. PROPAGANBA-CLUB. Ongeveer een 30-tal propagandisten wa ren aanwezig, toen voorz. J. Buisman de vergadering, Maandagavond in De Zwaan: gehouden, opende. Deze avond was be legd om dank uit te spreken voor het vele en goede werk, door de propagandisten tijdens de verkiezingen in het belang der R.K. Staatspartij verricht. Het gal' de heer R. Timmer danook groot genoe gen te zien, welke resultaten er zijn be haald. Maar, zei hij, laat ons niet op de; lauweren rusten. Zoolang de crisis be- staat, zullen er crisispartijen hhjven en daarvoor moeten we waakzaam zijn. Hier na was het woord aan kapelaan Grient, die in vurige woorden opwekte goede R.K. Propagandisten te blijven en mee deelde, dat ook hier de „Actie voor God" zal worden gevoerd. Het oud-lid S. Min uit Zuid-Afrika was mede aanwezig. Hij heeft de vergadering een uurtje bezig ge houden met een causerie over de ge woonten en het werken in Z.-Afrika. Om streeks 11 uur sloot de voorz. de prettige? avond op de gebruikelijke wijze. door een kans verloren ging. Twee fou ten in onze verdediging kostten ons twee doelpunten, terwijl een 3e uitstekend de verhouding weergeeft, als het rusten is: 3—1. In de 2e helft gaat het aanvankelijk ge lijk op. Een goede doorbraak van J.v.d. Pijl en het is 32. Als dezelfde speler* keurig op de rechtervleugel vrij maakt, plaatst hij naar Hans, die netjes in het doei plaatst: 33. Dit wordt de B's te bar en als onze achterhoede weer treuj zelt, profiteeren ze door een uitstekend doelpunt: 4—3. Spoedig volgt de gelijk maker, waarmede de aantrekkelijkheid van deze wedstrijd wordt bewezen. Jn v.d. P. valt uit, kreeg blaren op z'n voet, waar* door de B's het overwicht namen, dat hun 2 doelpunten opleverde, toen de T.- achterhoede de moed liet zakken. Het was een aardige wedstrijd, maar ver schillende T.-adsp. zullen nu wel begre pen hebben, sat bij trainen geleerd moet worden, hoé het spel gespeeld moet worden, maar dat ook het uithoudings vermogen moet worden aangekweekt. Geen grapjes meer, maar werken. Voor Adsp. B. hebben we Tex. Boys A aangevraagd. Voor Adsp. A zul len we .een comb, samen stellen, om hun een goede oefening te bezorgen voor'cle Ads.-dag. Training deze week gewoon. Houdt in ieder geval één avond voor het oefe-i nen beschikbaar; het is noodig. Blijft in conditie. D.D. NAAR TEXEL. Aan de Van der Schuvt-trip namen Zondag 26, Dinsdag 20 personen deel; Zondag bracht de afd. A'dam van de Ned. Reisvereen. 30 personen op het eiland. S.V.TEXEL. Het Bestuur werd uitgebreid met twee commissarissen, speciaal belast met de terreinexploitatie, n.l. met de heeren E, Lap en P.Bruin. De aftredenden werden herkozen; ook die van de élftalcomm. DE KOMENDE KERMIS. De Schouwburg van Kinsbergen, waarin tijdens de kermis voorstellingen zullen worden gegeven, krijgt een plaats aan de Emmalann, tegenover het kantoor van de Rijksontvanger. Het theater beslaat een oppervlakte van 300 vk. M. en biedt plaats aan 950 personen. OOSTEREND. TRAGISCH ONGEVAL. Zaterdag is de 52-j. heer S.B. alhier op het land, waar hij aan het werk was* plotseling onwel geworden. Hij viel voor over en is kort hierop overleden. R. SCHOOLNIEUWS Tot onderwijzer in tie vacature-Meester Bakker werd benoemd de heer R. Tuins- ina, van Vlissingcn. De heer Tuinsma heeft deze benoeming aangenomen en zaï in de loop van deze maand in dienst? treden. D. ZAKENNIEUWS Een geheel vernieuwd pand in de Pe- perstiaat zal deze week door Schociïhan- dei en Reparatie-inrichting N. Vos wor den betrokken. Naar ontwerp van de heer Jn. Diaalder Jbz. is een flinke zaak verK rezen. Uitvoerders waren voor timmer werk J. Vermeulen, metselwerk D. Trap en Zonen, schilderwerk Dogger en Bruin. De zaak maakt een forscne indruk; de winkel is voorzien van een groot spiegel ruit is practisch ingedeeld cn verlicht, wat aan de verkoop van alle soorten schoen werk ten voordeele zal komen. De heen Vos is voornemens Donderdag zijn nieu we zaak te openen. We wenschen hem veel succes. D. OUDESCHILD. KERKNIEUWS Zondagmorgen ouder de Hoogmis heeft pastoor Van Haastert in zeer bewogen bewoordingen van zijn parochie afscheid genomen. In de drie jaren van zijn pasto raat heeft de pastoor veel voor zijn parochie gedaan. Het intieme kerkje is onder zijn leiding geheel gerestaureerd. Er gaan geruchten, volgens welke de pa rochie zal worden opgeneven. Veel moei te zal de pastoor zich echter getroosten om dit te voorkomen. Met de wensch, dat God de parochie zal zegenen, verlaat Pastoor van Haastert Oudeschild om zich nu te wijden aan de parochie te Ursem. Zaterdag had de pastoor nog een be zoek gebracht aan het kerkhof en daar gebeden voor degenen, die hij daar had Begraven. Zondagavond half negen is de nieuwe herder, pastoor De Koster, van Haarlem, door deken G.Kuijs, van Schagen, ge ïnstalleerd. Illlll iiiiiini'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll llllllilllll GEMENGD NIEUWS Illlllllllll IIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIIIIII BINNENLAND. Dammen. Na acht partijen is de stand van de strijd om de wereldtitel Raichenbach Springer: 8—8. Te Oranjewoud is het anderhalf ja rig dochtertje der fam. Wisman in een stukje rauwe sla gestikt. Amsterdam kreeg gisteren bezoek van de Koninklijke Familie. Aan het Cen traalstation hield burgemeester De Vlugt een korte begroetingsrede. De tocht naar het Paleis was een zegetocht.. De zon straalde. Vele duizenden juichten de Hoo ge bezoekers toe. De schrijver-journalist H. van Wer- meskerken, is te Koenigsbergen, D., over leden, 55 jaar oud. Boven O.Nederland en N.O.Fries land woedde Maandag hevig onweer. Te Voorst sloeg de bliksem in een dubbele woning, midden in het dorp, wélke ge heel uitbrandde; te Kuikhorne ging een' hoeve in vlammen op. Te Witveen werden vijf koeien gedood. Noch de veehouder, noch de kinderen, die er aTfen Tlicht bij stonaen, werden gedeerd. Bij Westervoort verdronk de 22-j. R. H., uit Arnhem, in de ljsel, doordat dat zijn vriend het touw losliet waaraan hii leerde zwemmen. Haarlem. In het Noorder-Buiten- Spaarne verdronk de 18-j. dienstbode C. K., uit Heilo. Bij Hengelo verdronk de 28-j. G. J. B. uit GlanCrburg. Te Oss ging het dubbel "woonhuis van de fam. Nelissen en Lieshout, ver moedelijk door kortsluiting, in vlammen op. De bewoners, die te bed lagen, lie pen brandwonden op. Te Groningen werd het 7-j. doch tertje van K. W. uit de Cubastr. door een auto gedood.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5