Ik zal het direct laten brengen, mevrouw! HET VLIEGVELD WORDT GEMAAID. Vier machines in actie. Rechts boven: Rust na gedane arbeid. Rechtsi onder: Gedeelte van de landingscirkel (doorsnee 15 M.), midden op het 36 H.A. groote terrein. E&> seizoen moet vaak een heel jaar goedmaken. Neringdoenden mogen niets ver zuimen. Een telefoon is een open deur voor winkel of bedrijf ZWITSERS. Woensdag kreeg ons eiland bezoek van een gezelschap van 17 Zwitser^, dat een; tournee door ons land maakt. Het stond onder leiding van twee Hollanders. De gasten bezochten o.a. de Slufter, waarna zij zich te voet langs het strand naar De Koog begaven. Van het Alpenland naar de duinen en het vlakke strand. Wat een contrast. Het heeft hen allen zeer verrast en dit staat vast: Texel liet een uitste- kende indruk bij hen achter. „Geen geld, geen Zwitsers", zegt een spreekwoord; een oud spreekwoord, want het stamt uit de tijd, eeuwen terug, dat het dragen van wapenen bij de Zwitser een beroep was. Vandaar dat zij bij elke Europeesche monarch in dienst traden, als:ie maar voor soTdij zorgde. Toen Fran's I bij de belegering van Milaan door Karei V in 1521 zijn Zwitsers niet betalen kon, gingen ze doodgewoon JAARVERGADERING. S. V. TEXEL. Dinsdag hield S.V. Texel haar jaarver gadering in De Graaf's Lunchroom. Ze kenmerkte zich door een prettige toon. Bij de opening kon de voorz., de heer D. Dapper een 30-tal leden welkom hee- ten. Spr. had grootere opkomst verwacht in verband met de belangrijke gebeurte nissen. Deze bijeenkomst, zegt spr., is te vens de afsluiting van het 25-jarig be staan. De voorz. memoreert het een en ander van hetgeen passeerde in het afge- loopen jaar: het kampioenschap en de promotie van het eerste elftal, het treu rige figuur van het tweede elftal en het derde, dat ook beneden zijn kracht bleef. Adspiranten Texel A daarentegen werden met geringe moeite kampioen. De NOTULEN worden gelezen en on der dankzegging goedgekeurd. Aan het JAARVERSLAG van secr. A. Dros Pz. ontleenen we het volgende: Het afgeloopen jaar is een zeer gun stig geweest. Het eerste elftal bracht het er keurig af. Het werd niet alleen kampioen van zijn afd. in de 4e klasse K.N.V.B., maar wist bovendien naar de 3e klasse te promoveeren. Dat heeft vele zweetdruppels gekost en de spanning was geweldig. De secr. geeft vervolgens een keurig overzicht van de competitiewedstrijden van alle elftallen. Ook maakt hij gewag van het bezoek van Laakkwartier, Hollandia en Succes. Tweede Pinksterdag 1936 bond 't tweede elftal de strijd aan tegen de Tex. Boys ter gelegenheid van de opening van het Boysterrein. Op ons terrein werden naar huis. We zouden het spreekwoord ook thans nog letterlijk van toepassing willen ver klaren en wel op de economische ople- leving, welke gelukkig alom valt op te merken: „Meer geld, meer Zwitsers". Het bezoek van buitenlanders aan ons land is geruime tijd van weinig beteekenis geweest. Deviezenbepalingen en allerlei andere administratieve rompslomp waren, daar schuldig aan, doch in de eerste plaats de „crisis", welke zelfs menschen- met-centen angstvallig de portemonnaie gesloten deed houden, benauwd als ze waren en niet ten onrechte voor de dag van morgen. Gelukkig is een omme keer gekomen. Er is reden, de toekomst met minder zorg tegemoet te zien. Met de dag wint de stroom van bezoekers, ook uit het buitenland, aan breedte, aan diepte. Meer geld, meer Zwitsers, meer Duit- schers, meer Franschen, meer Amerika nen „Geld speêlt geen rol", zegt de eene knappe schrijver. En hij heeft gelijk. „Geld regeert de heele wereld", zegt 'n ander, niet minder knap. En hij heeft iook gelijk, 't Is maar de vraag, hoe ja het bekijkt. „Maar dit staat vast, dat de laatste maanden de omstandigheden zoo veran derd zijn dat we op nog meer vreerride- lingenbezoek ook van over de grenzen mogen rekenen dan de laatste jaren reeds het geval was. Dit stemt tot vreugde en is vermel ding waard. ALS DE HUID van uw gelaat, hals en armen door de zon pijnlijk verbrand is, of dat gij u bij het fietsen hebt doorgezeten, doe er dan on middellijk Purol op. Dit verzacht en geneest Purol (geel en wit) beide in doozen van 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. IIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIIIIII llllll OM VOORUIT TE KOMEN ||||ll KLEINIGHEDEN. Verzorg de onderdeden: dit is niet al leen noodig bij 'n automobiel, wil deze ge stadig functionneeren, maar ook in uw zaak. 'Het schijnt van niet zulk een overwe gend belang met welke letter uw briefpa pier is bedrukt, hoe het naambord aan uw deur er uitziet, wat voor kleed er ligt op de vloer van uw kantoor, hoe de stoe-* len er uitzien, waarop uw personeel zit, maar het belang van deze dingen is in werkelijkheid grooter dan gij denkt. U zult niet onmiddellijk grootere or ders krijgen, omdat uw briefpapier er goedverzorgd uitziet, gij zult geen nieuwe klanten winnen, omdat uw personeel een goede indruk maakt, maar op de duur; geven „de onderdeden" dikwijls de door slag en er kunnen u bestellingen ontgaan, als een eventueele afnemer bij een con current een aangenamer sfeer treft dan bij u. V Bovendien kost verzorging-der-onder- deelen niet veel, het is meer een kwestie van attentie en smaak, dan van contan ten, en verwaarloozing van in schijn on belangrijke details is dan ook bijna al tijd meer het gevolg van een onachtzaam heid dan van terugdeinzing van de kosten, door de rennerclub D.O.K. wielerwedstrij den georganiseerd. Op 25 Juli brachten de adspiranten onder leiding van de heer G.J.B. Mulder bezoek aan Laakkwartier, te Den Haag. De slechte verrichtingen van het 2e en 3e elftal wijt secr. voornamelijk aan de geringe aandacht, aan de oefening gen besteed. Aan het slot van zijn uitvoe rig verslag brengt secr. dank aan de heer D. Dapper voor zijn vele werk als leider, aan de heeren G.J.B. Mulder ery D.E.W.C. Boswijk als leden der feest commissie, aan de elftalcommissie, met de heer Mulder als adviseur en aan de Texel- sche Courant voor haar medewerking, o.a. door vertooning van lichtbeelden, bij het 25-jarig bestaan. Secr. besluit met de wensch, dat ook het 2e en 3e elftal weldra kampioen van hun afd. zullen worden. De kascommissie kan nog geen versïag uitbrengen, daar er nog een en ander bij - geboekt moet worden. Het bestuur stelt hierna voor, de en treeprijzen voor wedstrijden van 'het le elftal van '25 op 30 ct. te brenglen; voor werklcoze sportvrienden zal getracht wor den een billijke regeling te treffen. Dit voorstel wordt door de vergadering aan genomen. Verder wordt meegedeeld, dat er voor de Adspirantendag te Alkmaar, op 27 Juni, twee groepen ingeschreven zijn. Br. Bakelaar werd als terreinknecht aan gesteld. Op voorstel van het Bestuur wordt be sloten geen contract meer met een onge vallen-verzekering te sluiten; de Vereen. 1 moet n.l. de premie voor de leden vooruit betalen, terwijl het met veler contributie- llllllllllll INGEZONDEN VOGELBESCHERMING. Aangezien ik op mijn vorig schrijven geen commentaar heb gezien, zal ik maar denken „wie zwijgt stemt toe" en waag ik het thans nogmaals iets over boven genoemd onderwerp te schrijven. Met genoegen las ik in uw blad, dat het aan tal leden van de Vereeniging tot Be scherming van Vogels teruggaat. Zij, die zich uit deze Vereeniging terugtrekken, zijn zeker tot de conclusie gekomen, dat het deze Vereeniging gaat, evenals vele, menschen „de weg naar de hel is met goede voornemens geplaveid". Zij hebben zeker met mij begrepen, dat een onnatuur lijke bescherming leidt tot een chaos. Wanneer de leden van deze Vereeniging dit niet gelooven, dan moeten zjj eens op Vlieland komen kijken. Zij kunnen hier met eigen oogen de hel in de vogelwereld aanschouwen. Ik zal hun vertellen, hoe op Vlieland vroeger de toestand zon der bescherming en zonder vogelwetten was en wat z>ij er van hebben gemaakt.. Verdwenen zjjn practisch onze tureluurs, kemphanen, knotjes, grintjes, sTerns, leeu weriken, graspiepers, rebientjes, enz. Daarvoor in plaats heeft de vogelbescher ming ons een meeuwenplaag bezorgd, meeuwen, die de natuur erger beschadigen dan ooit de eilandbewoners hebben ge daan. De vogelkenners hebben kortzich tigheid getoond in natuurwetten. Elke onnatuurlijke bescherming verbreekt het evenwicht in de schepping, evenals elke; uitroeiing. Zij hebben niet begrepen, dat de mensch vroeger de onbewuste natuur lijke beschermer van al deze verdwenen vogels was, de mensch, die zich vroeger; uitsluitend bepaalde 'tot het rapen van eieren van de grootere vogelsoorten, waardoor hij onbewust naar zijn natuur lijk instinct het evenwicht in de vogel wereld in stand hield. Onlangs kreeg ik gelegenheid het natuurreservaat (broed plaats voor vogels) binnen te komen. Overal vergiftigde kipeieren en daarnaast over het geheele terrein verspreid liggen de vergiftigde meeuwen (dierenbescher ming, vogelbescherming). Ik telde er hon derden en nog meer slachtoffers zullen betaling aan de Vereen, slecht gesteld is. Het Bestuur acht het zeer gewenscht, dat er weer een contributie-incasseerder, aangesteld wordt, die daarvoor een be paald bedrag ontvangt, liefst een niet- speler. De heer C. Dros heeft de con tri-, butie een tijd lang belangeloos opgehaald. De heer J. v. Zeijlen meent, dat iemand, die met entree-kaarten-verkoop belast is, tevens de contributie moet ophalen, dg onkosten zouden dan ook lager "kunnen zijn. De vergadering geeft de voorkeur aan de benoeming van een lid voor dit werk. Het Bestuur zal er over spreken met hen, die er voor in aanmerking komen. Meegedeeld wordt, dat van de opgehe ven voetbalclub Zeemeeuwen, van Oude- schild, alle spelers naar S.V. Texel over kwamen. De vereen, van Oudeschild heeft nog plm. fSO.schuld. S.V. Texel kreeg, evenwel haar kleedkamer, netten, doelen, ballen, enz.. De penningm. zou graag zien, dat er voor de terrein-exploitatie een aparte com missie benoemd wordt, daar hij het bij de controle vaak veel te druk heeft. Er wordt besloten, twee commissarissen aan het bestuur toe te voegen. De heeren Eg.. Lap en P. Bruin Wz. worden als zoodanig gekozen. Het aftredend bestuur, bestaande uit de heeren D. Dapper, voorz., N. de Graaf, secr., G. Dros, penn., A. Dros Pz. en H. C. Ran, commissarissen, wordt met groote meerderheid van stemmen herkozen, even als de elftalcommissie, bestaande uit de heeren D.Dapper, A. Dros Pz. en J. van Zeijlen. De heer G.J.B. Mulder zal met vallen, slachtoffers van de bescherming. In dit natuurreservaat ziet men prac tisch niets dan duizenden meeuwen, eert paar eidereenden, op een afgelegen plaats je nog een paar sterns en kluten en hier en daar een wilde eend met jongen angst vallig verscholen, vroeger vrij zwemmep'd op de waterplassen, vroeger, toen de mensch de onbewuste natuurlijke bescher mer was. STAATSBOSCHBEHEER. Het Staatsboschbeheer roeit thans onze konijnen uit. De konijnen, die in dit duinenlandschap thuisbehooren, worden eofferd voor waardelooze dennen; de onijnen, die voor de eilandbewoners een natuurlijke bron van inkomsten zouden kunnen zjjn. Zou het niet wenschelijk zjjn voor de Vereeniging tot bescherming van vogels de naam te veranderen in: Vereeniging tot bescherming van konij nen De mensch zorgt onbewust naar zijn natuurlijk instinct voor de vogels' hij doodt geen vogels, Hij doodt wel konijnen volgens zijn natuurlijk instinct, maar uitroeien is de mensch onwaardig. Zooiets kan alleen het Staatsboschbeheer of m.i. beter gezegd Staatswanbeheer. Welke plagen zullen volgen op de meeu wenplaag, wanneer deze gedeeltelijk zijn vergiftigd, door onnatuurlijke vogelfok kerij, moorderij, en uitroeierij, welke in vloed zal dit drama uitoefenen op het overige deel van Gods schepping? F. BLOM, A 53. Eiland Vlieland. De heer F. Blom trekt in dit stuk ge ducht van leer tegen „Vogelbescherming" en „Staatsboschbeheer". We laten zijn beweringen volkomen voor zijn rekening, daar wij ons ter plaatse onvoldoende heb ben georienteerd om ons een ootideel aan te matigen. Wat de meeuwenplaag aangaat zijn we voldoende ingelicht om te weten, dat deze de perken te buiteru gaat en strenge maatregelen rechtvaar digt. we weten echter ook, dat de be voegde autoriteiten en deskundigen dit vraagstuk in studie hebben genomen en ongetwijfeld spoedig een beslissing zul len nemen. De tijd dringt immers. Red. met zijn herbenoeming als adviseur in kennis worden gesteld. De heeren J. Broekman, J. Bruin en W. v. Zeijlen wor den tot leden der kascommissie benoemd. Hierna werd een gratis verloting gehou den van de prijzen, welke niet afgehaald werden, en van die, waarvan de loten nog in het bezit der vereen, waren. Er waren fraaie prijzen bij, zooals een electr. fiets lantaarn, gangspiegel, enz. TRAINEN. Besloten wordt op Maan dag en Donderdag te blijven oefenen. De heeren H.C. Ran en M. Vlaming verklaren zich bereid, bij de training der adspiran ten die nu veel te kort komen be hulpzaam te zijn. Voorz. wijst er op, dat men slechts door trouwe training goea beslagen ten ijs komt. De elftalcommissie zoekt zooveel mogelijk de krachten onder hen, die veel oefenen. De heer J. Helsloot spreekt er bij de rondvraag zijn leedwezen over uit, dat eb bij de onlangs gehouden wedstrijd Texel 2Tex. Boys geen scheidsrechter aanwe zig was. Er zal op gelet worden, zegt de voorz., dat zich dergelijke onaange naamheden niet meer voordoen. Aan de spelers van het le elftal, het eere-lid A. Dros Az., en de elftalcommis sie wordt vervolgens een foto aangeboden van de spelers van Texel 1. De Tex. Crfc verschafte voor elk een strookje met pas send opschrift. De voorz. sluit hierna de klok wijst reeds half twaalf met dank voor de vlotte besprekingen en een opwekkend woord, de vergadering. TELEFO ||||||iii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiniiiiiii||||||

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2