HEEL TEXEL HEEL TEXEL NAAR HET PROEFVELD. De leden van de Vereen, van Oud-Ieerl. der L.L.S. worden uitgenoodigd Maan dagavond a.s. 14 Juni net proefveld aan de Waalderweg bij de Ruitersplaats te komen bekijken. Ingang: hek vóór de Ruitersplaats. De heer Van den Ban is er om acht uur zomertijd. Zegt het voort., Andere belangstellenden wordt meege deeld, dat er Dinsdagavond 15 Juni zelf de tijd geleide aanwezig is. SNEL MOOI BRUIN door AMILDA-zonnebruincrême, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 c. Tube 60 c. Doos 50 en 25 c DE COCKSDORP. GEOPEND. Morgen is de consumptietent van G. Bakker op het strand achter de vuurto ren geopend. GROEI EN BLOEI. Daarvan spreken de getallen van ver voer en van winst, ruime afschrijvingen, gevolg van het voorzichtige, weloverwo gen beleid, waardoor TESO zich steeds gekenmerkt heeft. Dit staatje is een sterk staaltje van T.E.S.O.'s kracht: Jaar Afschrijving Winst 1932 7570.86 23201.11 1933 9147.34 25941.24 1934 16871.87 17768.86 1935 15790.31 16261.99 1936 15790.31 18654.72 Zulke cijfers spreken boekdeelen. Bedenken we ook, dat de aankoop van hoeve Panorama en de verbouw tot Jeugdherberg f21631,vorderde (1931); dat de post „gebouwen" van f 5.-, op de balans van 1931, op die van 1933 f 29958.— groot was geworden, terwijl de bouwsom voor de Dokter Wagemaker f138800 bedroeg. Uitgaven en afschrijvingen, welke een kerngezond bedrijf alleen gedoogt. En wie zou daaraan twijfelen? Met de hard nekkigheid van een Cato, bekend uit het oude Rome, hield Dokter Wagemaker ons ook in de jaren, dat TE\SO slechts moei zaam kon bestaan en in twaalf jaar geen dividend kon uitkeeren, voor: „En toch beweer ik, dat TESO een goudmijn is". En onze voortvarende aesculaap, toon beeld van energie en volharding, heeft gelijk gekregen. En zijn stichting is ge bleken méér te zijn dan een betrouwbaar communicatiemiddel met de vaste war alleen. Wat meer aan winst wordt ge maakt dan voor veilige afschrijving, tra- ditioneele 6-pct.-dividend-uitkeering en vorming van reservefonds noodig is, wordt voor het grootste deel aangewend tot nut van het algemeen. Menigmaal stelt TESO ons Gemeentebestuur door mime subsidies in staat de aanleg en verbetering van fietspaden en verkeers wegen voor snelvervoer te bekostigen* Zonder TESO zou Texels Museum niet hebben kunnen zijn wat het nu is. Zonden TESO zou V.V.V. Mooi Texel haar pro paganda belangrijk moeten beperken. Zonder TESOZoo kunnen we door gaan. TESO heeft zich een eereplaats ver zekerd in het Texelsche gemecnschapsle ven en het is ons aller wensch, dat zij| die behoudt, dat TESO blijft en voort gaat op het pad, dat juist is bevonden! ZEGEPRAAL. We spreken niet meer van strijd, welke gestreden moest worden, oin TESO op te richten; van de moeilijkheden, welke eerst onoverwinnelijk leken. We schrijven nu van de zegepraal alleen, die ons beslui ten doet: Lang leve T.E.S.O.Onze eigen Stoombootonderneming. Het zij het be stuur, onder de bekwame en doortastende leiding van oud-kapitein Lap, pres.-comm der N.V., gegeven, nog tal van jaren het bewind te voeren op de weldoor dachte en zakelijke wijze, waardoor zich dat al zooveel jaren heeft gekenmerkt. Driewerf hoera voor T.E.S.O., voor haar Bestuur en voor haar bemanning. TEXELS ZWANEWATER. Er zwemmen nu tamme zwanen in We gerswaal. Deze plas is in huur bij de heer L. Eielman, die de vogels heeft aan gekocht, welke zich in Wegerswaal goed thuis gevoelen. DE MEEST FRISSCHE MOND indien u poétst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct IVOROL Moet heel, ja, heel Texel het weten Plaats een advertentie in de Texelaar. Een Texelaartje, zoo'n kleintje, kost maar 48 ct. Tarief voor neringdoenden S765—4 ct. per regel. Vraagt eens inlichtingen. Adverteeren baat beslist. EXCURSIE. Dc excursie van de afd. Den Helder en omstreken van de R.K. Onderwijzersver. St. Augustinus, Woensdag gehouden, is uitstekend geslaagd. Er waren deelne mers uit Schagen, Anna Paulowna P., Den Helder en Breezand, met elkaar plm. 45 personen. We merkten onder hen op Pastoor Van der Burg, Bissch.'Insp. in 't dekanaat Schagen; kap. H.Westdijk, Den Helder; twee eenv. Zusters en het afd.- bestuur. Bij aankomst te Oudeschild heb ben zich nog deken Kuijs, Schagen, en Pastoor Brinlanan, den Burg, bij het ge zelschap gevoegd. De geestelijken en de Eerw. Zusters stapten in een auto, 25 le den op hun fiets, terwijl de overigen de Jan Plezier van Kikkert en Witte beklom men. Het werd een reuze-dag, waarbij de heer P.B.Riteco, den Hoorn, bestuurslid der afd., een voortreffelijke leider bleek te zijn. Onder meer werd een bezoek ge bracht aan de meeuwenkolonie in de Wes terduinen. TERAARDEBESTELLING JAC. G. KOOIMAN. In alle eenvoud zooals ook zijn leven eenvoudig was is gistermiddag het stoffelijk overschot van de heer Jac. G. Kooiman op de Algemeene Begraafplaats alhier aan de schoot der aarde toever trouwd. De belangstelling was biezonder groot en het was bij velen niet om te voldoen aan een droeve plicht alleen, dat zij de overledene de laatste eer bewezen. Ja<j Kooiman telde zijn vrienden, echte vrien den in zoo wijde kring; men was gesteld op de vriendschap van hem, die een warmi hart had, die een open oog had voor an dermans lief en leed en hartelijk mee leefde; die een vriend kon zijn ook van de jeugd en daardoor zooveel jaren de functie van regent van het Alg. Weeshuis met zorg en liefde vervulde. Onder de belangstellenden merkten we o.a. op de leden van het Bestuur van he* Alg. Weeshuis en van het H.B.G., afd. Texel, alsmede drie leden van zijn vroegere drukkerij-personeel. Een krans werd namens het Bestuur van het Alg. Weeshuis op het graf ge legd. Namens dat bestuur sprak toen de heer A. Dros, voorz. 26 jaar, zoo sprak de lieer Dros, was jij, vriend en neef Jac. Kooiman, regent van het Alg. Weeshuis, van de instelling, die je liet was. Bijna iedere 'dag had je contact met het huis en met de verpleeg den, een bewijs van je warme genegenheid die in biezondere mate vooral naar de kinderen uitging. Je schroomde niet, moeilijkheden, als ze er waren, met de kinderen te bespreken, en toch zagen ze je gaarne komen. Ook na je aftreden als regent bleef je die belangstelling houden, al voelde jij het als je plicht, dit naar buiten niet te laten blijken. Wij wisten, wat we aan je hadden en stelden je oor deel op prijs. Van vergaderingen, met" je gehouden, bewaren we aangename herin neringen. Hartelijk dank ik je, mede na mens de overige leden van het bestuur voor hetgeen je voor bet Weeshuis, bo venal voor de verpleegden bent geweest. Ik houd er mij van verzekerd, dat de kinderen en de oud-verpleegden dat dank woord onderschrijven. Rust in vrede. Vervolgens sprak Dr. Vis als predikant en vriend woorden van troost. Een goed mensch ging heen, zoo sprak hij onge veer, en het is maar schijn, de tegen stelling tusschen het stralende zomerweer van deze dag en het afscheid, dat wij van onze vriend Kooiman moeten nemen. Een goed woord en een vriendelijke lach hao hij voor iedereen. Hij was een man, die niet onbeteekenend was en toch zou ik meenen geen vijanden had. Bestrale de zon zijn laatste rustplaats en bidden wij God, dat hij moge rusten in vrede. Ten slotte sprak, zij het met moeite, de heer G. Joh. Duinker, die, als redacteur van dit blad, de vreugd te beurt was ge vallen te hebben mogen samenwerken met de nu overledene en die, na het uittreder* van de heer Kooiman uit de N.V. v.h Langeveld en de Rooij, tot aan diens dood toe de meest vriendschappelijke be trekkingen niet zijn oud-compagnon mocht onderhouden. Een neef van de overledene dankte voor dc betoonde belangstelling. Diep onder de indruk verliet men de doodenakker. Eenvoudig geheel in zijn geest is Jac. Kooiman begraven. Wat is het getal dergenen, die in hem een goed vriend en immer vertrouwd raadsman verliezen, groot. Vinde zijn lieve vrouw de kracht, welke zij behoeft, om haar last te dragen. Wij, die in Jac. Kooiman onze oud- rnedewerker en leermeester en bovenal een goed vriend verliezen, zullen hem' nimmer vergeten. We zullen trachten te leven naar zijn leven. LAMMEREN. Leiden, 11 Juni. Officieel marktbericht. Aanvoer 2S95 stuks. Prijzen 8—16 gld. Handel beter dan vorige week. RECLASSEERING. Onder dankbetuiging aan allen, die daartoe meehielpen, wordt meegedeeld, dat de collecte voor de Reclasseering in onze gemeente f87.69 heeft opgebracht; vorig jaar f 108.16. VERTROKKEN PERSONEN. Aaltje v.d. Ploeg, Parkstr., L.d.H., naar Spijkenisse, Kerkweg G 313. Dieuwke Postmus, Parkstr., L.d.H., naar Utrecht, Langestraat 128. INGEKOMEN PERSONEN. 'Pieter Kalf, De Cocksdorp, Hefv., van Hobredeweg 21, Beemster. Jan Joh. Verseput, Eierland, van Al phen a.d. Rijn, Steektenveg 65a. KNIERTJE KOMT. Naar we vernemen zal Tiet Gezelschap De BoerVan Rijk gedurende de a. s. kermis in de Schouwburgtent aan de Em- malaan op 'Donderdag en Vrijdag '1 en 2 Juli optreden Mevr. Esther de Boer-Van Rijk zal in die voorstellingen afscheid nemen van de Texelaars, die goede too- "neelkunst weten te waardeerenmet deze tournee zal ze haar roemvolle tooneel- loöpbaan besluiten. UITSLAG VERKOOPING. Groot was de belangstelling, toen Don derdag in hotel Texel door Notaris Mul der een drietal perceelen alhier zou wor den geveild, Café Den Burg én de Doopsgez. Pastorie (eigendom Doopsgez. Gemeente, gedeeltelijk erfpacht gem. Texel) en het woon- en winkelhuis van de heer J. Agter, t.o. de Julianastraat. Het resultaat was anders dan men ver wachtte. Alles bleef onverkocht. Café Den Burg werd opgehouden voor f 5050.-. De Pastorie voor f4950. Café en Pastorie samen voor f 10.000. Woon- en winkelhuis J. Agter voor f 2450.-. HOOIVEILING. De uitslag van de Donderdag in hotel Texel gehouden veiling van hooigewas en nagras was als volgt: a. voor de Doopsgez. Gem. van Burg, Waal en Oosterend 4.12.ha. Oostel. Kilstuk, in Waalenburg In 1936 f118, nu f225. Naweide van f 74 op f 130. 1.27.70 ha. Bfij de Kaai in Langwaaf f 38.nagras f 23. 0.93.10 ha. Hoornsloot in Spang In 1936 gras en naweide f8.-, nu f 11. b. voor mw. Buysing-DamstéKeijserte Oost-Voorne T91.20 ha. Langwaal b.d. Kaai te Texel In 1936 gras- en naweide f 12.-, nu f26. c. voor mej. 1. Mentz te Dusseldorf plm. 7 ha. Kooistuk in Waalenburg In 1936 hooigewas f36.nu f115. In 1936 naweide f61.—, nu f 110. d. voor de heer C. Stoepker hooigewas van plm. 3.75.'ha. Keizersland, in Everste- koog (Waalenburgerdijkstal). In 1936 niet geveild. Brengt nu op f 1S5. en e. voor de heer C.S.Keijser Cz. plm. 2 ha. Stekelstuk in Waalenburg In 1936 niet geveild. Brengt nu op f95. Voor zoover in 1936 en 1937 geveild, was de totaal-opbrengst vorig jaar ?309, nu f617. Dus op een gulden na dubbel zooveel. Uitslag van de gisteravond in Den Hoorn gehouden veiling: hooigewas en nagras van a. voor kerk N.H. Gem. Den Hoorn 2.06.50 ha. Boterstuk v. Slijboom in 2 perc. Van S8 gld in '36 op 122 gld. nu. De naweide van 36 op 56 gld. 1.12.20 ha. Kosterland Van 39 op 59 gld. Naw. van 33 op 30 g. 1.44.ha. Heeren Jans Akker Van 59 op 80 gld. Naw. van 40 op 52 g. 1.52.30 de Groote Haling Van 68 op 110 gld. Naw. van47op55g. en b. voor de Diaconie N.H. Gem. Den Hoorn 2.10.20 ha. Butterstik in 2 perc. Van 92 op 150 gld. Naw. van 36 op 69 g. 1.01.20 ha. Teunis List Van 61 op 70 gld. Naw. van 27, bleef 27 g plm. 1.20.ha. de Buitendijk oostkant Van 76 op 103 gld. Naw. v. 32 op 42 g. plm. 1.47.— idem westkant Van 77 op 94 gld. Naw. van 36 op 44 g. 1.19.40 ha. het Tonneke. Vorig jr. niet verh. Nu 72 g. Naw. 41 g. Totaal ruim 37 pet. Iioogcr dan 1936. DEN HOORN. TRAGISCH STERFGEVAL. Gisteren is na een kortstondige onge steldheid in het St.-Lidwinaziekenhuis te Den Helder overtellen onze plaatsgenoote mw. Gretha du Porto - Witte. Nog maar enkele weken geleden trad zij, die pas 25 jaar is, in het huwelijk. De deelname in het verlies der zwaar getroffen familie is groot. EIERLAND. (DOOR EEN PAARD GETRAPT. Toen H. W. Keesom Hz. Woensdag middag op vliegveld Vlijt bezig was met grasmaaien, werd hij door ccn der twee paarden zoo tegen de maag getrapt, dat hij met veel pijn ineenzeeg. Onmiddellijk werd hulp van een arts ingeroepen. De getroffene bleek gelukkig geen verwon ding te hebben bekomen. Per auto is hij; naar de ouderlijke woning te Den Burg vervoerd. Hij maakt het nu weer goed. ||||||:!!lllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll!llll!llllllinilll|||||| llllilllilll GEMENGD NIEUWS ||||||:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!IIIIIIII1IIIIIIII1IIIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI!IIIIIIII|||||| BINNENLAND. De Koninkl. Petr. Mij. boekte een winst van 74,6 millioen; het jaar daarvooij maar 54,2 millioen. Den Helder. Gistermorgen, tegen 4 uur is Jetty's hoeve van A.Verfaille, a.d. Doggersvaart, door de bliksem geheel in vlammen opgegaan. Niets kon gered wor den; o.a. verbrandde 30.000 K.G. hooi. Verzekering dekt de schade. Tc Zandvoort kwam het congres van de Alg. Ned. Vereen, voor Vreemdelin genverkeer bijeen. De 250 deelnemers werden ten raadhuize ontvangen. Te Groesbeek weigerden de raads leden ter vergadering te komen, toen efl na een tijdsverloop van wel vier maanden een uitgeschreven werd. De beide wet-* houders hadden vergeefs bij dc burge meester op een openb. vergadering aan gedrongen. Ie Halfweg poogde een Belg bij Ds. Groenewegen in te breken. Hij vlucht te en werd, toen hij aan het bevel van de politie om halt te houden, niet wilde vol doen, in zijn been geschoten. Dokter Kui pers verbond hem, die al eens uitgewezen bleek te zijn. Te Ambt-Hardehberg is de 19-j. H.B.S.-Ieerling A. Harsevoort door de bliksem gedood. Ruim f6000 kwam door de radio wedstrijd voor het Fonds voor Inheem- sche Behoeftigen in N.-Indié bijeen. Te Den Bosch heeft 2223 Juni het 12e congres van de Ned. R.K. Midden-' stand plaats. Amsterdam. De zanghulde en het défilé ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek zijn, mede door het goede weep, uitstekend geslaagd. Het groote moment kwam. toen het oubliek tot vlak voor het Paleis kon naderen. Aan het enthousias me scheen geen eind te komen. De Ko ninklijke Familie nam, op het balcon staande, dankbaar en wuivend de hulde in ontvangst van het publiek, dat spon taan het Wilhelmus aanhief. De politie had van geenerlei onregelmatigheid mel ding te maken. De G.G.D. hielp 725 door dc warmte bevangen personen. Illlliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiillllll llllilllilll SPORT OP TEXEL |||||||j|||| ||||||:llllll!lllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllll!l|||||| S.V. TEXEL. De jaarvergadering is weer achter de rug, het bestuur heeft over zijn werk verantwoording gedaan en mocht als bewijs van vertrouwen, op nieuw ook het volgende jaar deze taak vervullen. De groote agenda was om lialf twaalf afgewerkt. De stemming was goed, de opkomst had grooter kunnen zijn. We gaan nu weer vol goede moed de nieuwe periode in, afsluitende de tijd van feesten, vol hoop op nieuwe successen. We spra ken af allen te zullen medewerken om niet bij de eerste poging te falen. Er zal getraind moeten worden, en door ieder zaï steun verleend moeten worden aan de gene, die bij dat oefenen de leiding heeft. Komt zooveel mogelijk, minstens eenmaal per week. De spelers ontvingen de fo to's. We hopen, dat we ook het volgende seizoen minstens 2 elftallen een foto ter gelegenheid van hun kampioenschap kun nen uitreiken. Aan allen werd nog eens dank gebracht voor de medewerking of schenkingen, in welke vorm dan ook, on dervonden bij ons 25-jarig jubileum en bij het promoveeren naar de 3e kl. KNVB. Adsp.-nieuws. Volgens Het Groentje zijn er reeds 64 elftallen ingeschreven, en nog is de aanmeldingstijd tot 15 Juni opengesteld. Dit zouden dbs af 16 af- deeTinkies van 4 elftallen zijn. "Elke afd. speelt een halve coinp.elke wedstrijd duurt 2 maal 20 min., Kj geTiJk spel be slissen strafschoppen. Profiteert nog van de oefeningen en zorgt in prima conditiq te zijn. Voor morgen twee oefenwedstrijden, om 12 uur: Texel B—Tex. Boys A. Texei B is iets verzwakt, maar als oefe ning kan het goed zijn. T.-elftal is hier: P.Keijser Jac.Kikkert H.Hillen J.Westdor p J.Kikkert K.Boswijk H.Broekman H.Dop Jv.d.Pijl A.Zegel P. List Res.: L. Rijk, H. Boswijk. Om 7 uur speelt Texel ATex.-comb. (in het wit.) Elftal T. A: S.Keijser Jac.Koorn H.Pen H.Boon H.v.Ddjk C.Zutphen Ab.Keijser Jn.Rab D.Huizinga I.Komdeur K.Kikkert L.Goënga C.Bakker W.Krugers Bruin W.Langeveld H.Kuiter D.Geense W.v.Zeijlen. W.Vlas G.Wilner Tex.-Comb.: W.Geus Niemand blijve zonder afbericht weg. - D.D.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6