HEEL TEXEL WEET HET Als het staat in de Texelsche Courant. Wolkeuring 1936. RUSLAND STELT TERECHT VAN OVER DE GRENS. (Vervolg). POLEN EN ROEMENIE. Een ander belangrijk diplomatiek be zoek is dat van de president van Polen, Moscicki, aan Boekarest. ïn dit bezoek komt de steeds sterker wordende drang rtcTar zelfstandigheid van beide landen tot uiting. Voor Frankrijk,, dat vroeger zoo als bekend, groote invloed op deze beide staten uitoefende, is dit een hard gelag/ In de Fransche pers worden de pogingen' van bepaalde staten, hun volledige zelf standigheid te verkrijgen, dikwijls als 'n soort toenadering tot Duitschland geken- merkt. Dit is intusschen geenszins het geval. Polen en Roemenië b.v. hebben een afkeer van het communisme, dat maar al te dicht aan de landsgrenzen staat en het is nu Frankrijk's contact met Rus land, dat aan zijn relaties met andere Oost-Europeesche landen veel kwaad doet In Rusland zijn weer eenige nieuwe slachtoffers voor de rechtbank gedaagd en na een proces van korte duur ter dood gebracht. Het waren nu acht generaals, onder wie Maarschalk Toechatchefski. Er is nu, naar het schijnt geen Sovjet-autori teit meer behalve dan Stalin zelf die gevrijwaard is tegen het gevaar, als verrader, spion ot agent van Duitschland en Japan te worden vervolgd. Er zijn in Europa heel wat theorieën in omloop over wat er op het oogeriblik in Rusland ge schiedt; de eene is meer, de andere min der aannemelijk. Wij zullen met publicee- ren maar wachten tot in deze duistere zay ken meer licht is gebracht. EEN ONZUIVERE HUID. Witte Purol zuivert de huid van alle onzuiverheden, zooals vetwormpjes,pukkels,vlekjes en uitslag Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten SPORT OP TEXEL TEX BOYS-NIEUWS. Een ad^p.-elftai dat niet volledig tegen Texel B kon uit komen, moest verliezen :1 -0. Het tegenpunt kwam door een penalty, waarmee de scheidsrechter o.i. te zwaar strafte. Heti spel, dat door de B's regelmatig in han den genomen werd, was ook op dit peil,) dat ze een overwinning verdienden, doch door het onoordeelkundig optreden van de scheidsrechter, was de uitslag in het voordeel van Texel B. Er moet door jullie, kleine adsp., geducht worden ge oefend. Het Bestuur overweegt een alge- meene vergadering uit te schrijven en de en de aandacht te vragen van alle Iedenj en donateurs voor een belangrijke be spreking. (Zie bericht van onze secr.) Komt allen en spant uw krachten in, wan neer uw hulp wordt gevraagd. M. Wegens de zomer voorloopig geen wedstrijden. Op het veld wordt goed ge werkt. De banken zijn wit geschilderd en als er nu nog wat jongens komen, krijgt de tent ook een beurt. Rondom de boo- men, die uitstekend groeien, wordt spoe dig gaas gezet; dan kunnen de schapen van de een of andere boer gratis op het Boysveld weiden. Denk vooral om het trainen en komt op tijd. Vrijdagavond zal het bestuur bey slissen of er een begin met de schutting' kan worden gemaakt. B. Illlll LANDBOUW EN VEETEELT. Bloedluis. Het bespuiten met nico tine tegen bloedluis moet voor 1 Juli ge-» schieden. Mais. Sommige inaistelers vergeten na het poten de grond aan te drukken wat toch zoo noodig is. Wie geen tijd kan vinden mais herhaaldelijk te schoffe len, doet beter geen mais te verbouwen. Biggen. We lezen in Rust Roest. Een boer was op de markt te Cuyck met elf goede biggen van één zeug. Deels brach ten ze twintig, deels negentien gulden per stuk op. Een andere boer was er met zeven en maakte voor iedere big twintig gulden. "Het weekblad „De Boer", van de Belgische Boerenbond raadt zijn leden aan voorzichtigheid te betrachten in de teelt. De prijs is er om de zes a zeven1 gulden per big en zou bij sterke vermeer dering der teelt zeker spoedig te weinig loonend worden. Dus in twee aan elkaar grenzende landen twee uitersten; in het eene gevaar voor overvloed, in hel} andere een tekort, dat aanleiding geeft tot buitensporige prijzen en groeiende) ontevredenheid. P. J. Rutten. HANDELSREGISTER. Wijzigingen: Wed. P. Uitgeest, Groene- plaats 1, den Burg, kapperszaak; overge gaan aan P. J. Appelboom. ONDERHANDSCHE VERKOOP1NG. Het woon- en winkelhuis van de heer J. Agter, aan de Weverstraat, werd on derhands gekocht door de heer Joh. D. Bakker, handelaar in melk- en zuivelpro ducten, Warmoesstraat alhier. RECLASSEERING. De secretaris van het Comité voor dq reclasseeringscollecte in onze gemeente» bericht, dat nog nagekomen is een be drag van f 10.29'A», zoodat de totale op brengst van de collecte f97.98»/2 heeft bedragen. DE EENDRACHTDIJK. De stormschade, in de nacht van 1 op 2 Dec. f.1. aan de Bendrachtdijk toege bracht, is thans geheel hersteld. Zooafs u zich herinneren zult, waren over een cengte van wei T200 meter op taf van plaatsen in het buitenbeloop van de dijk gaten geslagen. Reeds spoedig waren deze gedicht, waarna met het afwerken en ver betering van de dijk begonnen werd. Er werd'een beglooiïng van Vlamovic-straat- klinker aangebracht ter oppervlakte van 4500 vk. M. Mede werd de klinkerglooi ing, destijds aangelegd door Zuiderzee werken, op de buitenberm verbreed om ontgronding te voorkomen. HOE ANDEREN TEXEL ZIEN. Van bevriende zijde doet men ons toe komen een exemplaar van De Koerier, Or gaan van de Chr. Persvereen, verschij nende te N. Amstel. Ouder-Amstel, Nes a.d. Amstel, enz. We lezen daarin: Texel, dat mooie land. Wie van onze lezers kent Texel? Hij, die het niet kent mist veel. Want Texel is een schoon land. Rustig en mooi liggen daar de schapenweiden met de zeldzaam mooie walletjes. Mooi ook zijn de golven de korenvelden. En heerlijk is de rust, die er heerscht. De gemoedsstemming va'n de bevolking. We reisden soms op Texel nadat we eerst eenige dagen de omtrek van Alkmaar hadden bezocht. Opvallend was het verschil in levensopvatting der be volking daar en ginds. In het noorden van het vaste land onzer provincie het be kende „moderne" leven, uitgeleefd óók op de vlakke vélden. 'Op Texel veel meen ingetogenheid: een zichtbaar meer reke nen met het Godsbestuur. Heerlijk ver kwikkend daar, die echte oude plattelands- stemming. Wie er eens een paar dagen „uit" kan: hij bezoeke Texel en zal ons dankbaar zijn voor ons advies. We lezen tal van dagbladen, twee- of driemaal per week verschijnende bladen, weekbladen, maandbladen. Uit al die bla den nemen we over hetgeen voor ons plaatselijk krantje van biezonder belang is. Maar er verschijnen er zooveel. Eh daarom stellen we het zoo op prijs, dat men ons een exemplaar wil doen toeko men van kranten of tijdschriften, welke een artikeltje over Texel bevatten, dat ons anders niet zou hebben bereikt. Red. OUDESCH1LD FRANKRIJK—TEXEL DOOR IDE LUCHT. Maandagmorgen werd door de heer W. Vlas Wz. een ballonnetje gevonden, dat Zondag bleek te zijn opgelaten ter gele genheid van "TCn Balloneoncours Te Au- chei (Frankrijk). De vinder werd ver zocht, het bijbehoorende kaartje op te zenden. Voor de vinder van de verst afgedreven ballon is een prijs beschik baar. EIERLAND. EEN EEUW SAMENWERKING. Gelukkige pachtverhouding op hoeve Vruchtbaaroord. Een dezer dagen was het honderd jaar geleden, aat de heer P. Stoepker, uit Groningen, zich als bedrijfsboer van de N.-Brabantsche familie Van Lanschot in de Eierlandsche Polder vestigde. 'Later werd hij huurder en sindsdien is de fa milie Stoepker van vader op zoon tot in het vierde geslacht pachter gebleven van' de familie Lanschot, eveneens tot in het vierde geslacht. Achtereenvolgens waren pachter de heeren P. Stoepker, R. Stoep ker Pz., C. Stoepker Rz. en R. Stoep ker Cz. De tegenwoordige eigenaar is Mr. W. M. van Lanschot, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, woonachtig te Vught. De verstandhouding tusschen pacht heer en pachter is steeds zeer goed ge weest, zoodat er alle reden is, om met tevredenheid en voldoening terug ttetzien. op de eeuw, gedurende welke een nauw» contact tusschen de familie Stoepker eenerzijds en de familie Van Lanschot anderzijds heeft bestaan. Een dezer dagen is aan de Landbouw organisaties het verslag over de vorig jaar gehouden wolkeuring toegezonden. Hieraan is het volgende ontleend. Evenal§. reeds een reeks van vooraf gaande jaren had de heer C. Keijser Hz. te den Burg geheel belangeloos en met op offering van moeite en ruimte werderom zijn schuur t. o. de „Vermaning" be schikbaar gesteld. Aangezien het een vol komen greep in het duister was, hoeveel vachten er aangevoerd zouden worden, werd besloten op Maandag en Dinsdag de ooienvachten te keuren, de rammen- vachten voor de Woensdag met medewer king van de heeren Bloemen en Trom petter overlatende. Helaas bleek, dat niet alle fokkers, die het voornemen koester den met het laten keuren der wol een be gin te maken, hieraan gevolg gegeven hadden. Het gevolg was, dat de beide eerste dagen onvoldoende gevuld werden met het keuren der ooienvachten, terwijl ook de derde dag het aantal rammen vachten onvoldoende was om de geheele dag te vullen. Een misrekening en tevens een teleurstelling derhalve. Hoe gaarne hadden wij Texel als het land van oor sprong aan de spits gezien om de selec tie van het schaap zoo volledig mogelijk te doen zijn. Totaal werden aangeboden 213 ooien en 56 rammenvachten. Wel was dit be langrijk meer dan in 1935, toen er sfechts/ 113 ooien- en 39 rammenvachten aange boden werden, maar toch zal Texel een sneller tempo moeten inzetten, om zijn achterstand op dit terrein in te halen. Overtuigd door de ervaring der laatste jaren, nam de jury aan, teneinde het ver gelijk makkelijker te maken, dat de dieren steeds op Texel verbleven "hebbende, Kg. prima wol in productie ten achter waren. Aangezien een dergelijke achterstand tot gevolg had een 30 punten lager ge waardeerde vacht, is de toeslag van op Texel grootgebrachte en gehouden scha pen op 30 gesteld. Alleen die, welke op het vasteland grootgebracht waren, vielen buiten de toeslag in het jaar van over brenging. Gekeurd werden 27 éénjarige rammen vachten met een gemiddeld gewicht van 6.14 Kg. Het rendement was gemiddeld 58.1 pet. en het gemiddeld waardecijfer: per Kg. gewasschen 100.4. Bij een goed gewicht, beste kwaliteit en een voor Texel bevredigend rendement, moet ook een eindcijfer tot tevredenheid stemmen. Van 5 van de 27 eenjarige is de einduitslag onvoldoende (beneden 310 punten). Het gemiddeld eindcijfer was '377, hetgeen zeer behoorlijk mag heeten. Boven 400 punten kwamen er 9, welke met recht alle bekroond werden. De 3 beste waren: 1522 van Jb. Lap Kz„ den Hoorn, gefokt door A. Dekker te Oterleek, met 9 Kg. prima en 1531 en 1532 van H. J. Keijser, Molenbuurt, met respectievelijk 7.2 zeer goede prima en 6.7 Kg. prima. Teneinde een vraag daaromtrent te voorkomen, zij hier mee gedeeld, dat no. 1 geen toeslagpunten kreeg. De 29 oudere rammen gaven een iets ongustiger beeld, reeds direct, doordat er 2 wegens onvoldoende kwaliteit uitge schakeld moesten worden; de leeftijd wa9 hier niet de oorzaak, want beide waren 2-jarige rammen. Het gemiddeld gewicht der 29 stukswas 5.32 Kg. met een geniidd. rendement van 59.7 pet. Vooral dit laatste stemt tot groote tevredenheid. In verband met de hoogere leeftijd is het kwaliteitscijfer iets lager 98.7, doch zeker geeft het weer een bewijs van de fijnwolligheid van het schaap op Texel. Het eindcijfer was als gewoonlijk iets lager dan bij de eenjarigen, n.I. 359, toch waren er acht bekroningswaardige, die alle meer dan 400 punten behaalden^ Als bewijs, dat deze niet alleen tot de allerbeste producenten behooren, maar te vens voor hen, die met hun schaap dq wol willen verbeteren, zij hier aangestipt, dat 6 dezer 8 rammen ook reeds het vorig jaar tot de bekroonden behoorden. No. 4 en 6 waren er tusschengeschoven. Een zevental was onvoldoende; hier onder waren er vier van vier jaar en ouder, zoodat alvorens over deze een on gunstig oordeel uit te spreken, de pro ductie der vorige jaren wel nauwlettend bekeken dient te worden. Anders staat het met de 2-jarige onvoldoende. Zonder biezondere omstandigheden zullen hun fokkers wijs doen, deze dieren voor de fokkerij uit te sluiten. Het algemeen oordeel was, wat de ram men betreft, zeer gunstig tegenover het vorig jaar, toen slechts 12 rammen voor bekroning in aanmerking kwamen, tegen over thans 16 stuks. GEMEENTE TEXEL SPOED EISCHENDE RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Donderdag 17 Juni 1937 des namidd. te urie uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 15 Juni 1937. [>e Burgemeester van Texel, KAMP. Te behandelen onderwerpen 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Mededcelïngen. 3. Aankoop grond in Eierland. 4. ingebruikstelling en benaming lucht vaartterrein in Eierland. 5. Aanstelling havenmeester c.s. van het luchtvaartterrein. 6. Verpachting grasgewas van het luchtvaartterrein. 7. Financieele regelingen. 8. Rondvraag. HOE LAAT STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.5Ü; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 5.20. Van Den Helder: 6.50; 10.00; 12.20; 6.30. De vroeg-boot op Zondagen vaart tot 1 Sept. Van 1 Juli—1 Sept. vaart op Zon- en Feestdagen bovendien een „late-boot": 19.30 van Texel; 21.15 van Den Helder. AUTGBUSDIENSTEN. DEN HELDER—ALKMAAR v.v. Van Den Helder (Haven): 7.05; 8.40S; 9.10; 10.25; n.m. 12.10; 1.25; 2.25; 3.25; 4.25; 5.40S; 6.25; 7.25; 8.25. Van Alkmaar (Station): 7.05; 7.40S; 8.40; 9.40; 10.40; n.m. 12.40; 1.40; 2.40; 3.40; 4.40S; 5.40; 6.40; 8.40. S beteekent snelbus; duur der reis plm. 5 kwartier; per snelbus een uur. DEN HELDER-LEEUWAREN. Van Den Helder (Havenplein): 9.10; 1.25 (werkdagen); n.m. 3.25; 7.25. Van Leeuwarden: 7.40; 9.40; 11.40 (werk dagen); 1.40; 5.45; 7.40. Voor abonné's kosteloos dienstregelin gen aan ons Bureau. De 3 beste oudere wolproducenten zijn: 1413 van W. S. Keijser 6.6 goede prima. 1370 van C. de Wit, 6.9 eerste. 1410 van P. Lap Kz., 7.1 zeer goede prima. Mochten wij bij de rammenvachten slechts bij enkele leden nalatigheid van inzending constateeren, bij de ooienvach ten was het aantal deelnemers te geringy n.I 22 tegenover 26 bij de rammenvachten. Doch niet alleen het aantal deelnemers was te gering, doch tevens en in beslist veel ernstiger mate is het aantal inge zonden vachten per deelnemer te laag, n.I. gemiddeld minder dan 10 per deel-: Er zijn vrij zeker leden onder, die er op bedacht waren, het uiterst mini mum aantal aan te bieden, n.I. die derf keuringsrammenmoeders, 4 leden beperk ten zich tot 1 vacht. Deze hebben zeker| voor henzelf geen beter inzicht over hun stammen als wolproducent noodig. Toch durf ik hun namen niet publiceeren. Be ter doen wij, degenen te vermelden, die, door flinke inzending van elke leeftijd te kennen geven, de controlehulp bij selec tie op prijs te stellen. De inzendingen, van de heeren Jb. Lap Kz., P. Lap Kz.j IJ. Lap, allen te den Hoorn, C. de Wit,( Eierland, P.W. Koning, Oost en Jb. Eel- man Gz., Oosterend, geven alle dit' beeld, terwijl de heer H. J. Keijser, Mo lenbuurt, een mooi voorbeeld leverde, hoe men tot een inzicht in z'n bedrijf zal kun nen komen door de heele groep T-jarige te laten keuren. G. (Slot volgt.)

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2