TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten REIST PER WACO Woensdag 23 Juni 1937 VAN OVER DE GRENS. ONTSPANNING IN EUROPA. Er waart op het oogenblik een geest van verzoening door Europa. Dat is ei* genlijk al begonnen bij de onderhande lingen tusschen de vier groote mogend-, heden, Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië, welke er toe moesten leiden, de laatste twee landen weer in de niet- inmengingscommissie terug te brengen. Van alle zijden werd bij deze gelegen heid een weldadig aandoende tegemoet komendheid betoond, zoodat een over eenstemming betrekkelijk spoedig kon worden bereikt. Ook in de pers der ver schillende landen komt deze betere stem ming thans tot uiting: de gebruikelijke onvriendelijkheid aan het adres van Lon den mist men op het oogenblik in de Italiaansche bladen en ook de Duitscha pers neemt tegenover de Westersche mo gendheden een opvallend vriendelijke hou ding aan. Maar er is nog meer. Generaal] Beek, de voornaamste medewerker van Von Blomberg, de Duitsche Minister van Oorlog, heeft in de afgeloopen week een bezoek aan Parijs gebracht. Op zichzelf is dit niet van groote beteekenis, maar het feit, dat voor het eerst sedert de, oorlog een Duitsche^ militaire autoriteit naar Parijs is getrokken, is toch veel zeggend voor de stemming, welke er thans in de verschillende landen heerscht. B"e, langrijker is intusschen, Von Neurath's bezoek aan Londen. In de besprekingen welke de Duitsche minister van buiten- landsche zaken met Eden zal hebben, kan misschien de basis gelegd worden, waar op de oplossing van eenige brandende problemen mogelijk wordt. In de eerste plaats de Spaansche kwestie. Londen wil voor alles de controle meer doeltreffend maken. Het wil het einde van de burger-< oorlog bespoedigen en bovendien de te rugroeping der vrijwilligers regelen. Eerst indien deze kwestie geregeld is, wordt de tijd rijp voor vérstrekkende on derhandelingen, b.v. over het Westpact, meent men in Engeland. Men kan natuurlijk op de besprekingen niet vooruitloopen, maar zeker is, dat wij hier met een veelbelovend initiatief te doen hebben. Duitschland staat zeker niet afwijzend tegenover een regeling van de Spaansche kwestie en dus mag men ook hoop koesteren al is het wel ze-) ker, dat de oplossing niet spoedig genoeg zal komen om aan het bloedbad in Span-i je een einde te maken. STALIN IN RUSLAND Men kan niet ontkennen, dat Stalin, de Russische dictator, de laatste tijd aan. Hitier goede diensten bewezen heeft. Met zijn willekeur, vervolging en tyrannie heeft hij ten deele bewerkt, dat men over het anti-communistische Duitschland gunstiger is gaan denken en dat men bovendien zekere dingen, welke in hef Derde Rijk niet in de haak zijn ker kelijke kwesties b.v. min of meer ver geet en daar plukt Hitler's regime ook op het gebied van de buitenl. politiek; de zoete vruchten van. Overigens is in Rusland in de afgeloopen week nu ook de volkscommissaris van handel, Rosengoltz, met vele anderen „in ongenade gevallen". NOG ENKELE LICHTPUNTJES. In Zuid-Oost-Europa heerscht in de laatste tijd een drukke politieke bedrijvig-» heid. Poolsche autoriteiten bezoeken Boe karest en de Roemeensche minister van' buitenlandsche zaken heeft in Genève en Parijs besprekingen met Delbos en Lit- winof. Von Neurath bereist Belgrado, So fia en Boedapest, de Tsjechische minis ter-president Hodzja trekt eveneens naar de Roemeensche hoofdstad en tenslotte - vergaderen de minister-presidenten van de staten der Kleine Entente op een Do- nauboot in de buurt van de IJzeren Poort., Het is onmogelijk in dit alles een vaste politieke lijn te ontdekken want deze ont breekt oogenschijnlijk. De Donau- en de Balkanstaten willen met een ieder goede maatjes zijn en dit leidt dan dikwijls tot onderhandelingen en verschijnselen, welke geheel mét elkaar in tegenspraak zijn. Zoo lijkt het er dikwijls op, dat de Kleine Entente eigenlijk heeft opgehouden te bestaan, maar juist op dit oogenblik, verklaren Belgrado, Boekarest en Praag, dat deze Kleine Entente nog een hecht bloc is en dat men het nog nimmer zoo roerend eens was als juist nu. Kennelijk wenscht men zoowel de geit als de kool te sparen, en gezegd moet worden, dat men daarin, zij het met dikwijls eigen aardige methoden, ook wel slaagt. Tsjecho-Slowakije blijft aan zijn ver drag met Sovjet-Rusland vasthouden, Bel grado is tegenwoordig goede vrienden GEZONDHEID IN UW HUID. Witte Purol houdt en maakt uw huid mooi en gezond Doos 30, Tube 45. Bij Apoth. en Drogisten met Berlijn en Rome terwijl de vriend schap met Frankrijk blijft gehandhaafd. Tusschen Zuid-Slavië en Hongarije wordt een toenadering merkbaar. Dit alles schijnt naast elkaar mogelijk, zonder dat het voortbestaan van 3e Kleitfe En tente daardoor in gevaar wordt gebracht. Het belangrijkst is overigens, dat de wil tot samenwerking de Donau- en Bal kanstaten zelf nader tot elkaar brengt en aan vele oude tegenstellingen haar scherp te ontneemt. Daardoor wordt de spana ning in dit deel van Etiropa in ieder ge val aanzienlijk verminderd. FRANKRIJK: DOUMERGUE OVERLEDEN. Frankrijk heeft dezer dagen een oud president en zijn kabinet verloren. De be- bekende politicus, Doumergue, de eenige protestante president, welke Frankrijk ooit gehad heeft, is vorige week heengegaan. Doumergue is steeds een van Frankrijk's krachtigste staatslieden geweest. DE VAL VAN BLUM's KABINET. Het bericht over Douinergue's overlij den wordt intusschen overschaduwd door andere meldingen uit la belle France. "Het kabinet heeTt n.l een opwindende week achter de rug, welke geëindigd is met( het aftreden van de geheele regeering. Frankrijk's financiën waren reeds lang in de war. Grondige saneeringsmaatrege- len waren derhalve noodig. Daarvoor wa-, ren vertrouwen in de Fransche valuta en credieten voor de schatkist noodzake lijk. Maar de spaarders hadden geen ver trouwen in Blum's sociale politiek. Der halve vluchtte het kapitaal naar het bui tenland en de speculatie deed bovendien! het hare om het Vincent Auriol, de Fran-| sche minister van financiën, moeilijk te maken. Voor de regeering bleef er geen andere weg over, dan dwangmaatregelen te nemen. Zij vroeg en kreeg van de Ka mer 1.1. Woensdag bepaalde financieele volmachten. Oorspronkelijk verzetten de communisten zich tegen deze volmach- terwijl deze hun niet vérstrekkend ge noeg waren. In het holst van de nacht kwamen zij echter op hun plan, om blanco te stemmen, terug, en zoo verkreeg de re geering in de Kamer de meerderheid. Nu moesten de volmachten nog door de: Senaat goedgekeurd worden. Daar kon Blum intusschen niet steunen op goed gedisciplineerde vertegenwoordigers van het Volksfnont en bovendien is het ver zet onder de grijze senatoren tegen Blum's financieele politiek veel grooter dan in de Kamer. De financiëele senaats commissie amendeerde, zooals te ver^ wachten was, dan ook het regeeringsvoor- stel. Volmachten tot maatregelen van de Fransche schatkist daar kon de Fransche Senaat zich mee vereenigen. Maar deze volmachten moesten nauwkeu rig omschrijven, wat de regeering te doen had. Het mochten geen blanco volmachten zijn, welke aan de regeering b.v. de mo gelijkheid zouden schenken de door de communisten zoozeer gewenschte con trole op de banken in te stellen. Zooals Caillaux in de Senaat uiteenzette, zouden dergelijke maatregelen het kapitaal nog meer afschrikken. De Senaat heeft daar op in eerste zoowel als in tweede behan deling de door Blum noodig geachte vol machten aan het kabinet onthouden. En het slot was, dat Blum het ontslag van de regeering aan de president der repu bliek neeft aangeboden. Daarmede is in tusschen het Volksfront niet ontbonden. Zijn meerderheid in de Kamer blijft be staan. Waarschijnlijk zal nu een radi caal-socialist, wellicht Daladier, opdracht tot kabinetsformatie krijgen. Ót hij het dan met de communisten eens zal kun nen worden SCHAKEN. R.K. Schaakclub Strijd in Vrede heeft haar eerste correspondentiepartij tegen Schaakmat, Den Helder, gespeeld, ge wonnen. Strijd in Vrede hield vorig seizoen een competitie. Na deze wedstrijd werden drie klassen gevormd, die in den vervolge af zonderlijk spelen. We laten hier de uitslag volgen le klas: K. Keijzer Jr. (kampioen) 26V2; P. v. Heerwaarden 22; A. Zijm (kampioen '36) 2IV2; N. Witte 19)/2P. v. Sambeek 19. 2e klas: K. Keijzer Sr. 17; J. Schrama 13V2 F Spigt 121/2; J- Maas 12; J. Dijt 10i'_. G Sikkeleras 10; W. Keijzer 9y2. 3e klas W. v. Heerwaarden 9; A. Witte 5; C. Barhorst 2y2. Totaal 15 medespelers. Een viertal le den, dat deze sport nog niet zoo goed meester is, speelde in deze competitie niet mee. TEXEL AMSTERDAM 1 JULI OPENT TEXEL's EIGEN LUCHTLIJN! VAN MR. A. F. KAMP. In de lllustrirte Zeitung, een bekend Duitsch geïllustreerd weekblad, vonden we deze week van onze Burgemeester naast biezonder fraaie foto's een interes sant artikel over de afsluiting en de ge deeltelijke drooglegging van de Zuider- DE ZWARTE BOONENLUIS. In sommige stukken boonen begint de zwarte boonenluis kwaad te doen. De te gen van de laatste dagen is voor de uit breiding wel niet erg bevorderlijk, maar met een paar zonnige dagen is het een wonder, hoe snel het zwarte goedje zich vermenigvuldigt. De zwarte koppen 1n de boonen worden meestal 't eerst gezien aan de randen van de akkers. Door ee.« jongen iedere dag rond de akker te stu ren, kan men er veel opruimen. Hij neemt een emmer mee, nijpt de zwarte koppen af en verzamelt ze ter vernieti ging. Spuiten is niet afdoende. Met een ïugpulverisator is dat nog te doen. Als spuitmiddel kan men een Derrisprodukt gebruiken (Dermix, 1 deel verdunnen met -100 deelen water). Ook nicotine werkt heel goed, 1 op 1000. 't Is in bussen, in de handel. Voorzichtig. Is het op Texel niet verkrijgbaar, dan make men zelf een spuitmiddel, b.v. zoo: Neem échj pond slechte tabak. Trek dat uit in warm water gedurende minstens 12 uur. Knijp het dan goed uit en neem van dat af treksel 2 a 3 deelen op 100 water. Ie mand vertelde me .dat hij er ook nog een paar maatjes spiritus in deed en een, half pond sodex. Ik denk, dat het niet! eens noodig is. Men kan ook een goed, sproeimiddel maken door te nemen: 2 Kg. gele of groene zeep, l>/2 L. spiritus en 100 L. water. Eerst het zeepsop ma ken, dan de spiritus toevoegen. Ook kan men 2 Kg. zeep in 100 L. water oplossen en dan onder goed roeren TKg. soda en 1 j L. petroleum er in mengen. Bpuit al tijd ook van onderen op. E.v.d.B. AUTOBUSDIENSTEN naar Hoorn Edam, Amsterdam en geheel West- Friesland. Inl. Waco, Kanaahv. 137, den Helder Tel. 773 en V.V.V. Mooi Texel. FAVEUR KOMT WEER. Schreven we reeds over het Gezelschap Dc Boer-Van Rijk, dat hier Donderdag en Vrijdag in de kermisweek in de Schouwburgtent aan de Emmalaan zal op treden. Thans kunnen we melden, dat ook Faveurs' Variété daar voor het voetlicht komen zal. We ontvingen een nummer van het Deventer Dagblad, met een recensie, waarin Faveur veel lof wordt toegezwaaid. Ze vermeldt o.a. het optreden van Henr.i Davids, van de goochelaar Melachini, van het Ballet Ludowsky, van een jongleurs- paar en een groep parterre-acrobaten, van uitmuntende muziek, de heele avond. Het- blad besluit met: „Faveur heeft ons op nieuw een uitnemend programma, met distinctie gebundeld, voorgezet en heeft zijn reputatie gehandhaafd, ja, bracht haar zelfs eenige punten hooger op del varicté-koerslijst. Het publiek heeft dat, gelukkig, uitbundig, gewaardeerd". VOGELS EN MENSCHEN. Dc heer C. Dogger Tz. ischrijft ons: Met veel belangstelling lees ik steeds dc ingezonden stukken van verschillende schrijvers over de meeuwen in uw blad.' De heer Blom slaat hier spijkers met kop pen; zijn schrijven is m.i. volkomen juist.- Zou men de meeuwenkolonies niet beter vrij kunnen geven en, uit bescherming, de eieren laten rapen door wie daar lust' in heeft? Zou dit niet beter z-ijn, dan duizenden en nog eens duizenden meeu wen te vergiftigen. Want dit is toch zeker, niet het streven van vogelbescherming om, vogels, die eerst met alle zorg gekweekt zdjn, nu maar af te maken. Ik heb er ten minste anders van langs gekregen, toer; ik ongeveer v-ijt jaar geleden een vogel schoot, die hier bijna niet bekend was en zeker niet mooier dan een meeuw. Toen schreef men de kranten vol over gebrek aan beschaving, gemis aan opvoeding en- al deze fraaie dingen meer. Dan is "zeken nu die beschaving wel heel wat terug- geloopen, niet bij ons, maar ook nog bij anderen, die daar zeker heelemaal niet aan denken mochten. Maar het kan verv anderen. De vogelstand is de laatste jarep wel heel sterk gedaald en dat in jarep van strikte bescherming. Hoe ging Tiet vroeger altijd nog goed. Toen konden de vogels wel buiten de menschen en nu, in jaren van bescherming, loopt het ho-j peloos spaak. Ik vermoed, dat de mensch; zich te veel met de natuur bemoeit. Te recht schrijft de heer Blom van onnatuur lijke vogelbescherming, enz. lUIIIIIWII Nu rechttoe-rechtaar» naar Amsterdam, zonder wach ten, zonder omslag In 40 minuten over I Van Texel eiken werkdag 's morgens om 8.25 uur, op Zaterdag om 1 3 35 en van Maandag t./m. Vrijdag de middag- vlucht om 16.40. In beide richtingen dubbeldaagsche diensten Perfecte aanslui ting naar en van Rotterdam. Zeeland, Twente Naar Am sterdam, enkele reis I 5.50, retour (60 dagen geldig) 19.-, dagretour 18.-, ter wijl een 1 0 vluchtenboekje slechts 1 44.- kost. Spaar tijd en geld, ga met de K.L M l

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5