Wol uit Bananen. Van Baden en Zwemmen. Texelsche Berichten Vogelbescherming en Staatsboschbeheer. Onlangs werd in ons land een consor tium opgericht, ten doel hebbende de fabricatie van textiel-caseïne en van „la nital", dat is de uit ondermelk, volgemsl het procédé-Ferretti, vervaardigde kunst wol. Terwijl vroeger elk land zijn eigen specialiteiten op de wereldmarkt om ruilde tegen die van andere landen, is het streven er meer en meer op gericht om dat, wat de nationale huis houding noodig heeft, zelf te vervaardigen uit de stoffen, die men toevallig ter be schikking heeft. Heeft een land geen sui ker, dan verwacht het maar van zijn; chemici, dat ze die wel uit hout zullen' maken; heeft het geen rubber, dan moe ten ze die maar uit iets anders vervaar digen. Van de landen, die nu toevallig veel suiker produceeren, verwacht men, dan natuurlijk stilzwijgend, dat hun che mici knap genoeg zullen zijn, om van het teveel iets te maken, waaraan men daan even toevallig behoefte heeft, b.v. ijzer, ot levertraan. Hierom draait het stelsel ,dat men met de schoone, klassiek klinkende naam au tarkie versierd heeft. Zoo zien we danook een steeds groeiend aantal landen druk doende, om allerlei stoffen langs kunstmatige weg te berei den. Wij hebben daar al eens eerder en kele artikelen aan gewijd. Nu niemand in het buitenland een groot deel der door ons bereide zuivelproduc-' ten meer koopen wil, zullen wij nu van het overschot aan geproduceerde melk de wol gaan maken, die onze textiel-in- dustrie wel verwerken zal. Zoodoende ra ken wij dat lastige overschot kwijt. In andere landen zien wij iets derge lijks. Terwijl de Duitsche kunstvezels voor het grootste deel uit hout worden ver vaardigd en de italiaansche ons voor beeld uit melk, of eigenlijk uit de daarin aanwezige caseïne, heeft een En- gclsch scheikundige patent verkregen op een origineel procédé. Het heeft iets van het alombekende ei van de ontdekker van Amerika. Oorzaak was de beruchte bananenschil. Een banaan etend, viel hem de vezel achtige structuur van de schil op, en de! sterkte van de vezel. Na proefnemingen, slaagde hij er in uit deze vezels een kunstwolsoort te vervaardigen. De nieuwe vezel moet zich zeer goed te zaïnen met kunstzijde laten verwerken en op alle manieren laten kleuren. En vooral ze moet buitengewoon goedkoop zijn. Of het waar is? door P. VAN DER MIJE, Hoofdcon sul voor de kust v.d. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, Zandvoort. Als algemeene raadgeving stel ik voor op; „wees altijd voorzichtig in zee". Men kan wel altijd in zee baden, maar niet al tijd in zee zwemmen. Tusschen baden en zwemmen ligt een groot verschil en ook de omstandigheden, waarmee een bader rekening heeft tc houden, zijn van geheel andere aard dan die, welke voor een zwemmer gelden. Regel is, dat een bader rekening heeft te houden met de windrichting. C>e wind oefent invloed uit op de oppervlakte van' het water, zoodat bij een krachtige wind! steeds een strooming aan de oppervlakte! van het water, in de windrichting zal ont staan. Heeft dus een bader in de eerste plaats te Ietten op de windrichting, ook aan het getij moet hij zijn aandacht schenken, om dat, indien de getijstroom parallel loopt met de windrichting, de kracht van de stroom aanmerkelijk wordt versterkt. Tweemaal in de 24 uur en 50 minuten wordt aan onze stranden eb en vloed waargenomen. Zes uur na hoog water is de zee op het laagst. De vloedstroom gaat op onze kusten altijd in de richting van Zuid naar Nooril. De ebstroom gaat altijd van Noord naar Zuid. Stel nu, dat de vloed opkomt, (stroom van Zuid naar Noord), en de wind krach tig uit het Zuidwesten waait, dan ontstaat daardoor, zelfs tot vlak onder de kust een krachtige stroom in Noordelijke richting en wanneer het water valt (de eb in treedt: stroom van Noord naar Zuid), bij krachtige wind uit Noordelijke richting, ontstaat een sterke stroom in Zuidelijke richting. In het algemeen dient men met de eb stroom meer rekening te houden dan me) de vloedstroom, omdat bij de ebstroom het water zeewaarts wordt gevoerd en' dus datgene, wat in die stroom geraakfi de kans beloopt te ver van de kust te worden weggevoerd. Bij dergelijke stroomingen zegt men dat de zee „trekt" en ook bij een krachtige; Oostenwnd (landwind), zal een sterke „trek" zeewaarts gericht, ontstaan. mmmm SCHIETPROEVEN. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat op Maandag ld Juli a.s. en zoo noodig op 20 tot en met 24; Juli a.s. door de Commissie van Proef neming schietproeven met geschut zullen worden gehouden. De vuurmond, waarmede geschoten zal worden, staat opgesteld in het duinter rein ten Westen van De Mok nabij strand- kilometerpaal No. 8. Nabij deze vuurmond zal van een uur vóór den aanvang tot het einde van d<) schietproef een roode vlag geheschen zijn. De Noordelijke en Oostelijke grens van het onveilig gebied zal te land door roode vlaggen worden aangegeven. Deze grens loopt ongeveer van plm. 500 meter ten Noorden van de strandkilometerpaal no. 12 door „Bodekamer", naar den Witte weg bij de Naai en de Kuil tot de Hors. De sector, waarin geschoten zal wor den strekt zich uit tusschen de peilingen ,NW. en Z.W. van uit de lichtopstand ten N. van De Mok tot op een afstand| van 7.5 K.M. uit de kust. Texel, 12 Juli 1937. De Burgemeester voornoemd, K. VLAMING, Loco-B. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N.N., Den Burg f2.50. (In vorig nummer was opgegeven: Witte Kruis.) A. B., Oosterend f2.50. .N N., Oosterend f2.50. EXAMENS. Onze plaatsgenoot Gerard Bakker Jz. (Weeshuis), leerling Z.V.S. te Den Hel der, behaalde deze week het einddiploma., Reeds werd hem een plaats bij de Mij. Nederland toegewezen, opdat hij nu zijn zeedagen kan halen. In Augustus gaat hij naar zee. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Juni 1937 Ingelegd f 10219.17 Terugbetaald 10934,34 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 715,17 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 15 HOOIBROEI. Het hooi broeit in dit seizoen in ster ker mate dan in de meeste andere jaren het geval was. Niet alleen op Texel, maar ook elders in ons land. Reeds werden in onze gemeente van po- litiewege teinperatuurspeilingen verricht op meer dan 45 boerderijen. In twintig; gevallen moest, om ernstige gevolgen van hooibroei te voorkomen, worden ingegre pen door een deel van het hooi af te ste ken. Met nadruk bevelen we een ieder, die hooibroei vermoedt, aan, daarvan ter ge meentesecretarie ten spoedigste kennis te geven. Gemeenteveldwachter Goënga, met het peilen belast, komt dan ten spoedigste om een onderzoek in te stellen. Hoe nut tig dit is, heeft de practijk geleerd. Bin nen 24 uur kan de temperatuur van 55, gr. (normaal) tot boven de 80 oploopen. Dan dreigt gevaar! Zorgt, dat het zoover niet komt. Bedenkt, dat het ieders plicht is, brand te voorkomen. COLLECTE VOOR BLINDEN. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blin-' den, tewerkgesteld in de bekende inrich ting, Plantage Middenlaan 64 te Amster dam. De Vereeniging streeft er naar, da blinden in staat te stellen, zich zooveel mogelijk in het maatschappelijk leven te kunnen handhaven, opdat zij hun gemis zoo weinig mogelijk zullen gevoelen. Om dit doel te bereiken, wordt aan de blin den voor hun arbeid een weekloon uit betaald, waardoor zij in staat zijn, voor zich en de hunnen te zorgen. De Vereeni ging beschikt tevens over een internaat voor alleenstaande vrouwelijke blinden. Voor het uitkeeren van bovenbedoelde bescheiden loonen is veel geld noodig, waartoe ook een beroep op u wordt ge daan. De Vereeniging hoopt, dat ook de inwoners van deze gemeente met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen houden. m RONDVLUCHTEN Zondags EH van 25 u. op het vliegveld. ffi 83 Gezellig zitje in het Stationsge- (g E§ bouw en op het terras. ES ffl GOEDE CONSUMPTIE ffi m BILLIJK TARIEF. jg DEN HOORN. IEEN DAAD. (Ingezonden.) Hoe droevig het misschien ook is, het te moeten zeggen: gij, boer Biem Lap, hebt toch gelijk, dat in onze tijd het egoïsme hoogtij viert. Maar zoo'n maatschappelijk kwaad erkennen, beteekent voor menschen, zoo als boer Lap van Zeewijk er één is: heï< door eigen initiatief bestrijden. Wat er Woensdagmiddag door aanmoediging en actieve medewerking van Biem Lap in de Hoornder Nieuwlandpolder is ont staan, is een prachtig bewijs, dat het ook) anders kan. Zeker Is, dat bij ieder, die daaraan meegeholpen heeft, de wil aanwezig was, actief mede te werken, indien het er op aan komt, dit door een gemeenschappe lijke daad te toonen. Negentien boeren, boerenarbeiders en visschers uit Den Hoorn en van hel Horntje zijn aan het werk gegaan en hebben in nog geen 3 uur het meer dan 500 M. lange verbindingspad tusschen het stuk verharde weg in het Hoornder Nieuwland en het nieuwe fietspad in de Duinen bij De Mok verbreed en verdiept voor een fietspad. Nadat boer Beumkes al enkele dagen ervoor het gras langs de kanten had ge maaid, trok de ploeg van Lap de kanten en met vorken en schoffels werd het, losgehaalde materiaal opzij geworpen. De gemeentelijke werkverschaffing en T.E.S.O. zullen nu voor verharding zor gen. Ot diegenen, die uit de steden komen en hun vacantie op Texel doorbrenger) en ook over dit fietspad naar de duinen of het mooie dorp Den Hoorn fietsenj te weten zullen komen, hoe dit pad is> ontstaan, mag stellig in twijfel worden getrokken. Maar dat is ook niet het be langrijkste. Als er voor diegenen, die er aan meegewerkt hebben, maar het besef blijft, dat het een spontane, vrijwillige daad was. Het gemak, dat iedereen er van zal hebben, is de beste waardeering. EEN VAC ANTI EG AST bij Den Hoorn. Een voorbeeld, dat navolging verdient. Niet tegen-, maar meewerken! Dan gaan we in de goede richting. OUDESCHILD. GEEN ELECTR. STROOM. In verband met het uitvoeren van werkzaamheden aan het electr. net, zal Vrijdag a.s. de stroomlevering tusschen 2 en 3 uur n.m. onderbroken zijn. DE KOOG IBIOSCOOP-BUS. Ten gerieve van bioscoopbezoekers (sters) rijdt iedere avond om 8.15 uur 'n autobus van De Koog naar Den Burg< (zie adv.) DE COCKSDORP. ZON EN DUIN. Zondag wordt hier het Jeugd-Zomer- kamp Zon en Duin, geleid door de heeri en mevrouw Leverington, weer geopend. De deelname is zoo groot, dat alle kin deren niet in het kamp zelt kunnen worn den gehuisvest. Zondag komen reeds vijftig kinderen. Zij zullen het kamp, bij vorig jaar verge leken, belangrijk gemoderniseerd vinden. Het dagverblijf beslaat nu een oppervlak- van 72 vk. M„ terwijl ook de slaapcabi- nes thans geheel aan de eisch voldoen. Er zullen zes leiders(sters) aanwezig zijn, alsmede een gymnastiekleeraar. Zoowel de lichamelijke als de geestelijke verzor ging van de jeugd zal de volle aandacht hebben. Op het terrein zijn nu ook douchecellen aangebracht, alsmede, zoo wel op het terrein voor de meisjes als op dat der jongens, een vertrek voor1 eventueele zieken. En zoo is er nog veel, wat in 'n kamp prettig, nuttig en noodig kan zijn. Zelfs een piano en, op een lange vlaggestok, een bliksemafleider ontbreken niet. VLIELAND. GOED NIEUWS. Vlieland wordt de laatste weken druk ker bezocht, dan in jaren omstreeks dezei tijd het geval was. Zondag brachten de groote stoomschepen Schelüngerland en N. Nederland, beide van Doeksen, hier' wel S00 passagiers aan. Het gold een extra dienst. De gewone bootverbinding was op zoo'n druk bezoek niet berekend. Wanneer ook de komende weken die groote belangstelling aanhoudt, belooft dit seizoen voor Vlieland zeer goed te worden. door DR. W. H. VAN DOBBEN. (Slot.) Nu zullen we eerst eens de goecit gevolgen der vogehvet op Vlieland opsom men: alle eenden, de kievit, en de wulp namen sterk toe. De kluut vestigde zich. Nieuwe soorten nestelen nu en dan op 't eiland en zullen zeker op de duur vaste voet krijgen (grutto, pijlstaart-eend), om van de véle nieuwe boschvogeltjes maar1 te zwijgen. De nadeelen, die de invoering van de bescherming begeleidden, waren: de toename van de zilvermeeuw, die de sterntjes totaal verdrong en nu ook de kluut, de bergeend en de pleviertjes be dreigt. Zooals dit laatste Seizoen bleek, zullen deze bezwaren bij doelmatige meeu- wenbestrijding binnen enkele jaren kun nen verdwijnen, waarna de vogelstand rijker zal zijn dan ooit, zeer zeker rij ker dan voor 1912. DE MEEUWEN. Voor een doelmatige meeuwenbestrij- ding komt meer kijken"dan het wegzoekeu van de eieren, die al 10 jaar wordti toegepast, waarvan de laatste 6 jaar zoo. radicaal .dat geen 1 pet. van alle paren jongen groot brengt. Dit voor hen, dirt meenen, dat het voldoende is, de oude toestand weer in te voeren om de meeuw- terug te dringen. Voorts is dit wettelijk onmogelijk, terwijl de bestrijding met eigen personeel "niet alleen doelmatiger is, maar ook zonder schade voor an dere vogelsoorten verloopt. STAATSCHBOSCHBEHEER Het natuurschoon op Vlieland heeft dank zij Staatsboschbeheer aan alle kan ten winst geboekt. Voor de bevolking blijft echter het nadeel, dat ze geen eieren meer mag zoeken (ook kan men geen konijnen meer vangen of geiten los laten loopen). De zaak staat echter zoo, dat het natuurschoon op de eilanden er niet alleen is voor de bewoners liet is een nationaal bezit. Van dit laatste feit hebben de eilanders voordeel in de. vorm van een groot toeristenbezoek, de nadeelen moet men dan maar op de koop. toe nemen. Het is mij overigens wel bekend, dat de meeste eilanders dit heel goed inzien' en begrijpen, dat het ingrijpen van na- tuur-besehermende instanties en van het Staatsboschbeheer van groot nut voor de eilanden is. DE EIDEREEND. Dhr Blom die met alle geweld slechts nadeelen wil zien, deelt ons mede, dal bv. de eiderleend: a. een buitenlandsche vogel is, die hier niet hoort (dit is ook' de opinie van de heer Molenaar), en b. dat de eider hier leeft ten koste van 10 a 15 soorten vogels, die sinds de be scherming zouden zijn verdwenen. Met de eider staat de zaak zoo, dat NjeiderS land aan de zuid-rand van zijn versprei dingsgebied ligt. Hij „hoort" hier dus volkomen. Reeds in het eierzoykerstijd- perk, in het begin dezer eeuw, broedde hij schaars op Vlie, maar omdat hij na Mei niet meer legt en het „instinct'! van de mensch zich pas 24 Juni doet gelden, kreeg het arme dier geen kans. Het js dus niet, omdat de beschermers hem het hoofd op hol gebracht hebben, dat hij hier is komen broeden. Wel breidde hij, zijn aantal uit, dank zij de bescherming, en dit gebeurde heelemaal niet ten koste van anderen. Het is een goedmoedige, verdraagzame vogel, die schelpdieren en krabben eet, waarvan het wad onnoeme lijke hoeveelheden oplevert. Waarom noemt de heer Blom de 10 a 15 door de eidereend z.g. verdreven soorten niet op? Er is geen enkele soort verdwenen, bei halve de stern en die heeft zich nu weep opnieuw gevestigd. Dat niemand de eider of zijn eieren zien mag, zooals de heer Molenaar beweert, is een onwaarheid, te bekend, om verder te weerleggen. TEN BESLUITE. De heer Blom beroept zich op een in stinct, dat de mensch er toe zou bren gen op een gegeven oogenblik het eieren- rapen te staken. Dat instinct schijnt niet zeer doeltreffend, want er is al menign vogel uitgestorven of verdreven door ra dicaal èierenrapen. Ook zou het de vo gels ten goede komen, als de mensch de eerste eieren raapt, omdat de jongen an ders te vroeg uitkomen. Men zou zeg gen Hoe hebben die arme vogels het, voor ons land bewoond werd, ooit zonder onze eierenzoekers kunnen stel len? Ik geloof, dat men bij deze be wijsvoeringen uitgegaan is van dewensch, om eieren te zoeken, om vervolgens ar gumenten te vinden, die dit kunnen ver dedigen. De fout, die de beschermers maakten, door de meeuwen te Iaat te be perken, verleent aan deze argumentaties een schijn van recht. Dit neemt niet weg dat de heele bescherming op de juiste weg is. Illllliiiilliliiiiiiliiiiliiiliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliniiiliiiliiuiiiiiiiiillllll minium gemeente texel iiiiiiiiiiii DE VOGELWET.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2