TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Vergadering HB.G. Woensdag 14 Juli i937 IIIIIIIHIII SPORT OP TEXEL IIIIIIIHIII lHlilBiiM»i«uiHniimBHiiiiiwiMui>iimiiiWHBnWii—wwnHHH SNEL, SNELLER, SNELST. ||||||:illlll!llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIII!llllll!llllllll|||||| IIIIIIIHIII GEMEENTE TEXEL ||ii||lllll!llllllllll!llllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll!llllllllllllltlllllll|lllll JACHT. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister van Landbouw en Vis* scherij heeft bepaald, dat de jacht in de provincie Noordholland geopend zal zijn als volgt: Klein wild: Patrijzen van 28 Aug. '37 t.m. 31 Dec. '37 Korhanen van 2 Oct. '37 t.m. 29 Jan. '38. Korhennen van 2 Oct.'37 t.m. 6 Nov. '37. Fazantenhanen van 2 Oct.'37 t.m. 29 Jan. 193S. Fazantenhennen van 2 Oct. '37 t.m. 31 Dec. 1937. Houtsnippen van 2 Oct. '37 t.m. 29 Jan. 1938. Flazen van 2 Oct. 37 t.m. 31 Dec. 1937. Waterwild: Watersnippen van 2 Aug. '37 t.m. 9 April 1938. Eenden, alle soorten, behalve bergeenden en eidereenden van 2 Aug. '37 t.m. 5 Febr. 193S. Ganzen van 2 Aug. '37 t.m. 9 April '38. Meerkoeten van 2 Aug. '37 t.m. 5 Febr, 1938. Goudpluvieren van 28 Aug. '37 t.m. 5 Febr. 1938. De jacht op wilde eenden (anas pla- tyrhyncha) zal op de eilanden Texel en, Ameland geopend zijn .van 26 Juli 1937 t.m. 5 Februari 1938. Eendenkooien. Het vangen van de hieronder genoemde waterwildsoorten door middel van een denkooien zal in de provincie Noordhol- land zijn toegestaan als volgt: Eenden, alle soorten, behalve bergeenden en eidereenden, van 2 Aug. '37 t.m. 26 Febr. 1938. Netten. Het vangen van de hieronder genoem de waterwildsoorten door middel van netten, waarvan het gebruik geoorloofd is zal in de provincie Noordholland toege-* staan zijn als volgt: Watersnippen van 2 Aug. '37 t.m. 9 April 1938. Eenden, alle soorten, behalve bergeenden en eidereenden van 2 Aug. '37 t.m. 5 Febr. 1938. Ganzen van 2 Aug. '37 t.m. 9 April '38. Meerkoeten van 2 Aug. '37 t.m. 5 Febr. 1938. Goudpluvieren van 28 Aug. '37 t.m. 2 April 1938. In het geheele Rijk zal de jacht NIET WORDEN GEOPEND op: Zwanen, bergeenden, eidereenden, dui kers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs en waterhoentjes. Texel, 12 Juli 1937. E>e Burgemeester voornoemd, K. VLAMING, Loco-B. EEN SLAPPE GERIMPELDE HUID wordt weer soepel en veerkrachtigdoor Purol GYMNASTIEK. Zaterdag 24 Juli a.s. zal hier in samen werking ïneF de vereen, van De Cocks-, dorp door Gymnastiekvereen. Texei een openbare demonstratie worden gegeven., WIJZIGING HANDELSREGISTER. Texel: J. Kuipers, Schildereinde 84, Den Burg, rijwielreparatie-inrichting, enz. verplaatsl naar Amsterdam, Baarsjesweg 291. CONCERT. Men schrijft ons: Tijdens het concert, dat Texels Fan' farecorps tezamen met het Amsterdamscb Mannenkoor in het Park zal geven op Zaterdag 17 Juli a.s., 's avonds halt 9, zullen door het Fanfare de volgende num mers ten gehoore worden georacht: 1. Steeds Voorwaarts, marsch, M. Bol- derdijk. 2. Ouverture, Joseph de Méhul. 3. Wiener Praterleben, wals, S. Trans- lateur. 4. Sabre et Lance, marsch, H. Starke. 5. La Poupée de Nuremberg, overture, A. Adam. 6. Freichiitz, Fantaisie sur l'Opera, Weber. Finale. (Wijziging voorbehouden.) Het bestuur van Texels Fanfare deelt mede, dat de toegang tot het Park vrij is. Wei zullen programma's worden 'ver kocht, maar men is vrij om er een te koopen. De baten van deze verkoop ko men geheel ten goede aan het Amster-' damsch Mannenkoor. S. Vrijdag 9 Juli in De Oranje boom. Aanwezig 35 leden. Voor zitter: S. J. Flens. In ons Zaterdagnummer gaven we reeds een kort bericht over het besluit inzake de saneering en de benoeming van eem afgevaardigde. De voorz. gat zijn tevredenheid te ken nen over de vrij groote opkomst, ver klaarbaar door de belangrijke agenda voor deze avond. Vervolgens wijdde spr. woor den van waardeering aan de nagedachtenis van de heeren W. F. Schumaker en Jac. G. Kooiman, die de afd. door de dood ontvielen. IN MEMORIAM. De heer Schumaker was een der op richters van de afd.; hij heeft haar 25 jaar bestuurd. Hij was een der eerstel kweekers op het eiland, aldus spr. Veel. heeft hij voor de bollenteelt hier gedaanj Steeds was hij bereid collega's deelge noot te maken van zijn kennis en onder vinding. De kweekers zijn hem veel ver plicht De heer Kooiman was reeds op leeftijd gekomen, toen hij meer voor zijn gezondheid en als liefhebberij de bollen teelt beoefende. Door zijn prettige om-i gang en zijn helder verstand, trachtte hijl de vergaderingen steeds tot aangename bijeenkomsten te maken. Altijd was hij in een goede stemming. Steeds had hij een, kwinkslag gereed. Dat ons vak steeds zijn volle belangstelling had, bleek uit de bezoeken, die hij aan de bloembollen-/ tentoonstellingen bracht. De laatste op Marquette heeft hij ook nog bezocht, misschien was hij wel de eenige Texel' sche kweeker, die deze tentoonstelling bezichtigde. Hij zoowel als de heer Schiw maker zal bij ons'in dankbare herinnering voortleven. SANEERING. Hierna bracht de voorz. de saneering ter sprake. Hierover zou gestemd moeten worden. Spr. uitte de wensch, dat de le den zich op een royaal standpunt zouden, plaatsen en zich niet tot onvriendelijk heden en zelfs verdachtmakingen zoiiclen laten verleiden Handel als collega's en vrienden. De laatste tijd heeft hieraan' veel ontbroken. Het is aller belang, goed; en vertrouwelijk met elkaar om te gaan., Zoo alleen kunnen we de teelt op ons' eiland hoogerop te brengen, in ons eigen belang en in dat van het algemeen. HET GEWAS. Er wacht ons een moeilijk seizoen. De Sions, ons hoofdproduct, geven niet de opbrengst, die wc verwachtten. Er schijnt veel verkocht te zijn. De prijzen loope* op, al zijn er veel exporteurs, die lieveil nog wat wachten met koopen. Golden Spur geeft een goed gewas met beter prij zen. De crocusprijzen zijn belangrijk hoo- ger door het veel minder gewas. Vooral aan de overkant schijnt het heel slecht te zijn met de crocus. Het ziet er finan cieel voor de kweekers belangrijk beter uit dan verleden jaar. Echter zullen zij goed doen, uit te kijken, aan wie ze ver- koopen. Het is algemeen bekend, dat de export een financieel zeer moeilijk te dra gen jaar tegemoet gaat. De tulpen zijn heei slecht gegroeid en de prijzen loopen flink op, wat op groote verliezen voor de exporteur uitloopt. Met Mei zal blij ken of allen aan hun verplichtingen kun nen voldoen. Kijkt dus. uit, kweekers. Verkoopt aan een solide exporteur liever voor wat minder. Zekerheid van betaling is thans nummer één. NARCISVLIEG. De narcisvlieg ,die op ons eiland schade deed, is aldus de voorz. door de kweekers goed bestreden, leder heeft het' nut van de verdelging ingezien. De heer Van Limburg, directeur van de Keu ringsdienst, werkt in alle opzichten mee. Enkele malen hebben de Besturen met hem vergaderd. Er is ook een alg. ver- NAAR TEXEL. Maandag maakten 40 scholieren uit Den Haag een autotocht over Texel. Aan de Van der Schuijt-trip namen Zon dag 59 en Dinsdag 52 petsonen deel. SCHOOLREISJE. Gistermiddag hebben de leerlingen van de laagste vier klassen van de o.I. school alhier een tochtje per auto naar de Koog en per Jan Plezier naar de Slufter ge maakt. DE WAAL. ZAKENNIEUWS. Aan timmerman-aannemer P.J.Kooger alhier werd opgedragen de uitbreiding van de vischdrogerij van Gebr. Blom aan, de Schilderweg. DE WESTEN. HOOIBROEI. Op de hoeve van de heer P. Bakker, de Westen, werd bij onderzoek wegens hooibroei een temperatuur van 93 gr. geconstateerd. De motorspuit werd er heen gezonden, om zoo noodig onmiddel lijk te kunnen ingrijpen. gadering gehouden, waarin o.a. onze Bur gemeester door zijn tegenwoordigheid blijk van belangstelling gaf. Behalve de heer Van Limburg dankt het Bestuur de Texelsche Courant voor haar medewer king. Door het plaatsen van korte slag zinnen en van bijdragen, die het vak ra ken, werkt zij op onbekrompen wijze mee, om de kweeker in te lichten. Deze belan- gelooze medewerking stelt het Bestuur op hooge prijs. Hoe zou men de Texelsche kweekers beter kunnen bereiken, besloot spr., dan, door «Ie Texelsche Courant? Het Bestuur vertrouwt op haar ook in de toekomst. HULDE EN DANK. Hiermee opende spr. de vergadering. Eerst werd mededeeling gedaan van de ontvangst van een schrijven met dankbe tuiging van de oud-penningmeester C. Eclman, die tot eere-lid benoemd en met een cadeau een radiokastje Vereerd werd. M. S. MARIA. Verder deelde spr. mee, dat het motor schip Maria door de Bevrachtingscom missie van het vervoer van bloembollen werd uitgesloten, hoewel de Maria al twintig jaar bollen verscheept. Na toe lichting door de voorz. werd bij accla matie een motie aangenomen, waarin de vergadering haar teleurstelling over dat besluit uitspreekt en, in het belang van de Texelsche kweekers verzoekt ook aan; Maria bollenvervoer toe te staan. Mede werd aan een adres van de/elfde strek king, door de ondernemer bij de Com missie in te dienen, door tal van kwee kers door onderteekcning adhaesie be tuigd. SANEERINü. Secr. N. Schermer deed voorlezing van het prae-advies van het Hoofdbestuur, dat aanbeveelt de vraag: ,,ls het nuttigt alle bedrijfsmaatregelen op te heffen" met neen te beantwoorden. De heer H. Bruijn onderstreepte dit advies door te wijzen op de vooraanstaande mannen in de wereld van de bloembollentelers, van wie dat advies uitgaat. De heer G. van Santen daarentegen kwam daar tegenop en wees op de uitslag van de stemmingen in de afd. van Bloembollencultuur. DIc meerderheid van de kweekers en «Ie ex porteurs bleken tegen de saneering. De Zieer S.J. Flens eenter verwees naar het laatste nummer van het Kweekersblad, volgens hetwelk reeds meer dan 'de helft der leden van het H.B.G. zich vóór teelt- beheersching uitsprak. De heer Joh. Par- levliet merkte o.m. op, dat alle offers tevergeefs gebracht zouden zijn, indien alle maatregelen zouden worden afge schaft. Na nog eenig gedebatteer over „baantjes" en over gevangenisstraf we gens overtreding van wettelijke sanee- ringsbepalingen, werd tot stemming over gegaan. Het resultaat meldden we reeds: Is het nuttig alle bedrijfsmaatregelen op te heffen? Ja: 18 leden. Neen: 17 leden. Tot afgevaardigde naar de alg. vergad. werd benoemd de heer G. van Santen. RONDVRAAG. Bij de rondvraag stelde de heer N.Rijk de vraag, hoe de crocus het zoo goed doet zonder saneering. Voorz. antwoordde, dat de natuur hier een groote opruiming' heeft gehouden. De voorz. bracht de droge keuring ter sprake. Vorig jaar is deze, dank zij het serieuze werk van de heeren J. v. Leeu wen en De Grave uitstekend geslaagd. - Met alg. stemmen wordt besloten ook dit jaar die keuring in te stellen. Wie zich nog niet aanmeldde, doe dat van daag nog. Op de vraag, hoe het er thans met het gewas van de Spurren en de Sions voorstaat, werd verschillend geantwoord: slecht, goed, knap, middelmatig. Hierna sloot de voorz. de vergadering met de wensch, dat de besluiten in het belang van het vak zouden blijken te zijn genomen. OOSTEREND. WEGVERBREEDING. KOPPEN'S BOSCHJE. Ter verkrijging van een beter uitzicht is Zaterdag een aanvang gemaakt met het gedeeltelijk opruimen van de boomen van net z.g. Koppen's Boschje en wel over een breedte van plm. tien M- Het ligt in de bedoeling in de a.s. herfst de heele bestaande weg te asfalteeren. Ook de verbetering van andere wegen tusschen De Waal en Oosterend, n.I. die door Spang, krijgt deze week vrijwel geheel haar beslag. Deze wegen behoo- ren tot het plan, dat in de laatste verga dering van hoofdingelanden aangenomen, werd. Het is nu maar te hopen, dat het werk geen vertraging ondervindt door de sta king in de Belgische steengroeven. Er wordt op de wegen heel wat split ver werkt, zoodat regelmatige aanvoer nood zakelijk is om het werk voortgang te doen vinden. EEN GOEDE HUIDVERZORGING. Witte Purol wrijft onzichtbaar weg in de huid en is daarom zoo geschikt voor gebruik overdag. Dit houdt de huid zacht en mooi en voorkomt en geneest zonnebrand en ver vellen. Doos 30 ct. ||||||llllll!:!lllllllllillllllllllllllllllllHIII!lllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllll|ll|ll S. V. TEXEL. Zondagavond speelde op ons terrein Tex. Comb, tegen Tex. Boys, hetgeen ook al een combinatie is geworden en dan nog wel onvolledig, het geen voor een tegenstander nooit prettig, aandoet en de animo direct gaat drukken. T. neemt spoedig het spel in handen en speelt uitsluitend aanvallend, waarbij ons opvalt, dat weinig gebruik wordt gemaakt van kopballen. De T.B.-achterhoede «loet haar uiterste best maar kan toch nieti standhouden en langzamerhand volgen de doelpunten elkaar op. Bij de Boyisi wordt zoo nu en dan aardig gespeeld maar we geloovcn toch, dat ze straks in de 3e kl. wat beter uit de hoek moeten, komen. Door teveel terugtrekken der backs wordt de tegenpartij tot aanvallen uitgenoodigd. De 7 0 bewijst reeds, dat dit systeem gevaarlijk is voor de verdedi- geml spelende partij. W.Ran bewees op nieuw een goed voetballer te zijn, maar dat is in een elftal niet voldoende. Ookl Van Heerwaarden, «Ie rechtshalf, speelde weer een mooie partij. Bij T. viel reeds spelverbetering waar te nemen, vooral F. Kackzor was hier actief en maakte een goede indruk. Samen met I'. Hemelrijk vormde hij een goede vleugel. Hoewel er te weinig strijd werd geleverd, kon toch wel worden waargenomen, dat er regelmatig wordt geoefend. Zaterdagavond vergaderde in Den Helder, onder leiding der NFIVB, ver schillende clubs uit Den Helder en om streken over het houilcn van een Club- leiderscursus, waartoe na gehouden be sprekingen werd besloten. De cursus wordt gegeven op het terrein van Water vogels, Den Helder, De plaatselijke adm. leiding is aan de lieer Gerritsen opge dragen. Cursusleider is de heer Kaufman, trainer van de KNVB. Er was voldoende! deelname, zoodat deze cursus vermoede lijk reeds a.s. Zaterdag kan beginnen. Door onze vdrecn. worden Nic. de Graat en Jan Bruin afgevaariligd. We wenschen, «lat de leerstof voor onze vert ecniging nuttig kan worden opgenomen en doorgegeven. - A.s. Zondag speelt Texel 3 tegen Tex. Boys 2. Tijd en plaats worden nader bekend gemaakt. Trainen: Maandag- en Donderdag avond leden; adspiranten Woensdagavond van 78.30 jongste klasse, daarna de anderen. D.D. PIERLAND. (Ingezonden.) Na het lezen van uw berichtje in uw courant van Zaterdag j.I. onder „Snel, Sneller, Snelst," besloot ik, om de zaak eens in het zuivere licht te stellen, m'n tegenzin iii krantengeschrijt te overwin nen, en, onder dankzegging voor het on derstaande, Mijnh. cfe Redacteur, de aan dacht van de lezers te vragen. Autoritair werd onlangs geboden, dat de post voor Eierland, zoowel Mitlden- als Zuid-Eierland, gebracht moet worden naar De Cocksdorp, dus alzoo VOORBIJ ons Poststation. Óp Cocksdorp moet de post dan gesorteerd worden, voor Cocks dorp, Midden- en Zuid-Eierland, waarna de bestellers Bakker en Van der Gnijd, beginnen met bestellen. Bakker op de fiets en Van der Grijn met motor. De wijk is zoo verdeeld, dat B. hoofdzakelijk de duinkant heeft, 't Gevolg van deze rege^ ling is, dat wij, Eierlanders, sterk gedu peerd zijn, daar gelegenheid van post- afhalen aan ons kantoortje niet meer be staat en wij de post nog later ontvangen' (Zaterdag b.v. kreeg ik de post om kwart' voor vier). Toch hadden wij de z.g, vroege bestelling. Met vroege en late bestelling zat het zoo in elkaar, dat de postbesteller altijd begon, vanwaar hij de vorige dag gekomen was. M.i. kan het onmogelijk goed loopen, als de geheele post eerst meegenomen- wordt VOORBIJ de wijk, en daarna de bestellers weer naar die wijk moeten. Een pai ticulier zou z'n bedrijf zoo niet inrichten. Wij, Eierlanders, betreuren de veran dering: van postkar postauto. Toen Gommert met de postkar reed, hadden we een mooie geregelde dienst; de bussen werden eenige keeren per dag gelicht. Moest men een brief verzenden, en woonde men niet dicht bij de bus, dan gaf men die eenvoudig aan de postillon, want Gommert reed van De Cocks dorp door GEHEEL Eierland en hij was altijd de bereidwilligheid in persoon. On} op bovenstaand opschrift terug te ko men toen het „Snel" ging, was het voo 1 ons de beste tijd; bij „Sneller" en vooral) „Snelst" is het steeds slechter geworden. C. STOEPKER.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5