Gemeenteraad van Texel. Zitting van Zaterdag 31 Juli 1937, aan vangende 's morgens kwart voor tien. Voorzitter: de heer K. Vlaming, loco burgemeester. Secretaris: de heer C. Jonker, gem.-secr. De voorz. opent de vergadering met de mededeeling, dat hem wegens afwezig heid met ziekteverlof van Mr. Kamp "de taak is opgedragen, deze vergadering te leiden. De raadsleden zijn alle aanwezig, op dhr h.Leber na, die van verhindering kennis gaf. 1. Notulen. Worden onveranderd goedgekeurd. 'Dhr De Waard informeert, of dhr Van der Kooij, havenmeester op het vliegveld, ook provisie geniet van benzine, aan b.v. automobilisten verkocht. De aanstelling spreekt van luchtvaartbenzine alleen. - Voorz. antwoordt bevestigend. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingcn A. van mej. Henkes, te Oosterend, die dank brengt voor haar herbenoeming tot vroedvrouw. B. Proces-verbaal van de opname v. kas en boeken van de geineente-ontv. Alles was keurig in orde. - C. Schrijven van het Prov. Bestuur blijkens hetwelk in het werkverschaffings plan, uit te voeren te Oudeschild, '25 pet. hoogstens f2250,zal worden bijge dragen. PUF-AANVOER. D. Verzoek van de Coop. Vischmeel- fabriek Noordzee, gevestigd te Haarlem, om te willen bevordieren, dat de Minis ter geen uitvoering geeft aan zijn voort nemen, om een pufaanvoerverbod uit te vaardigen. Dhr Parlevliet: Ik ben er sterk voor, dat de bezwaren tegen dat verbod, bij B. en W. kenbaar gemaakt, ter kennis van de Minister worden gebracht. Zoo'ni verbod zou immers groot nadeel mee brengen, ook voor de kippenhouders. Ofj we juist aan dit adres adhaesie moeten betuigen Laat ons voorzichtig zijn. W'e moeten ons aan deze coöperatie, waar, we nog niets van weten, niet binden. In de toekomst kon wel blijken, dat we een verkeerde stap gedaan hebben. Laat ons' aan de Minister vragen, de voorgestelde maatregelen niet te nemen, maar niet wijzen op dit adres. Dhr Van dei- Vis: In het voorjaar hebben we over de oprichting van die coöperatie vergaderd. Is B. en W. daaromtrent misschien al iets naders bekend? Voorz.: Wij we ten van niets. Misschien kan Mr. Kamp bij zijn thuiskomst ons inlichten. Dhr Van der Vis: Ik zie weinig nut in het ad- haesiebetuigen aan dit adres. Het is nog te onzeker, welke beslissing de Minister zal nemen. Je hoort er weinig van. Ook in belanghebbende kringen wordt er nog geen actie gevoerd. Laten we voorshands een afwachtende houding aannemen. Dhr Henkes is van oordeel, dat de puf- visscherij internationaal geregeld dient te worden. Dhr Dogger vindt, dat de raad zich te weinig bij het adres houdt; hij acht het voorbarig daaraan instem ming te betuigen. Voorz.: Zoo denken B. en W. er ook over. We moeten een afwachtende houding aannemen. Indien we aan het adres adhaesie zouden betui gen, zou dat moeten zijn in het algemeen Texelsch belang. Hoeveel maatregelen zijn er wel voor de boeren genomen Stel voor, dat men daarmee telkens in de raad kwam om er ons oordeel over te vragen. Ons advies is: Voorloopig op zijn beloop laten. Zonder hoofdelijke stemming wordt hei adres voor kennisgeving aangenomen. KAMPEEREN. Dhr G.Michels, van Kamphuis Bosch- eti-Zee geeft in een briet aan de raad zijn ontstemming te kennen over Texels- nieuwe kampeerverordening. Hij is varv meening, dat „echt kampeeren" nu op ons eiland niet meer mogelijk is; ool^ al omdat velen z.i. de f 2,50 waarborg som p.p. niet kunnen betalen. Wie he( wél kunnen betalen, kunnen, volgens dhr Michels ook wel in een pension hun in trek nemen. Voorz: Aangezien de feiten de ver meende bezwaren reeds hebben achter haald, stellen we voor, dit adres ter, zijde te leggen. Dhr Dogger: We heb ben maatregelen getroffen, om aan euve-; len een eind te maken. Ik was er direct! al niet voor, maar nu, nu de uitwerking, komt, nog minder. De tijd leert, dat al die verboden niks uithalen. Willen we de zedelijkheid bevorderen, dan zijn .in- frijpender maatregelen noodig. Thans, rijgen we er alleen maar nadeel van voor de kleine man. Er moet een waarborgsom van f 2,50 p.p. gestort worden. Bdj ver-i trek wordt die, mits aan de voorwaarden is voldaan, terugbetaald. Anders kon die f2.50 hier besteed worden en was f 0.50 genoeg wanneer ze Texel Verlieten. Stel len we het aantal kampeerders op 5000,, dan beteekent dat een aardige som. Dhr Parlevliet: Destijds hebben we als eenig bezwaar aangevoerd: Als de politie nu maar tactisch genoeg optreedt bij het uitvoeren van de verordening. Ik geloof, dat door een enkele politieman niet soe pel genoeg is opgetreden en wel tot scha van ons eiland. Dat geeft immers gevol gen, die zich wreken in de toekomst. Ge lukkig is al veel verbeterd. Onder be paalde voorwaarden mogen niet-gehuwde jongens en meisjes nu de maaltijden sa men gebruiken. Ik hoop danook, dat er geen stukken meer in de pers verschijnen over moeilijkheden, welke kampeerders hier in de weg worden gelegd. Wanneet B. en W. de redacties van die bladen eens precies inlichtten, zou dat een gunstige uitwerking hebben. Nu zijn ze eenzijdig ingelicht. Dhr S. Keijzer: lk ben net met dhr Parlevliet eens en sta voor 100 pet. achter de verordening. Maar er moet niet gevit worden. Een jongen, die meisjes hielp een tent opzetten, ging op de bon. Dit hoorde ik uit betrouwbare bron. Zoo iets hoort niet. Weth. Kager: Daar is mij niets van bekend. Het moet sterk overdreven zijn. Dhr Henkes: Ik sta( sceptisdi tegenover de verordening. Die politie zou soepel optreden. Zooals de) verordening nu toegepast wordt, is ze 'n' verschrikking, een strop voor de gemeen te, dit valt niet te ontkennen. Dhr Par levliet: Ik geloof van niet. Weth. Ka ger: Het is ons bekend, dat de uitwerking zoo is, dat de verordening algemeen1 wondt toegejuicht. Wie meent, dat kleine menschen er door gedupeerd worden, is verkeerd ingelicht. Ons is bekend, dat' het aantal kampeerders op particuliere terreinen thans zelfs grooter is dan vo-l rige jaren. Dhr BruinEr worden over het kampeeren op Texel nogal veel be zwaren te berde gebracht. Wat zegt dlu" Epe er van? Bij hem zijn we aan een! betrouwbaar adres. Het Volksblad heeft, gewaarschuwd: Informeer eerst naar de kampeerbepalingen alvorens naar Texel te gaan. Het Nationale Dagblad noemde Texel een soort concentratiekamp voor mannelijke en vrouwelijke kampeerders.' Wij juichen de verordening toe, mits ze soepel wordt toegepast. We willen de ze delijkheid hoog houden en geen rendez vous geven. Maar dan ook controle op "de hotels en pensions. Voorz.: Het lijkt me toe, dat de heeren over het geheel de maatregelen niet ongunstig beoordee- len. De verordening wordt soepel toege past. In Volksblad, Nationale Dagblad en Volksdagblad (resp. S.D.A.P., N.S. B. en Comm.) is critiek uitgeoefend. In het Nationale Dagblad is later een bericht van deze inhoud opgenomen (Vrijdag 30 Juli) „Naast de minder prettige ervaringen, welke eenige onzer lezers op Texel heb ben opgedaan, blijken er gelukkig ook kampeerders te zijn, die het beter trof fen. Een hunner schrijft ons, dat de toestand onder de nieuwe burgemeester veel ten goede veranderd is. Er is thans een kamp voor meisjes, één voor jongens en één voor gehuwden De kampeerterreinen zijn gunstig gele gen en men kan er veel gepaste vreugde beleven, zoo schrijft men". Aan de politie is opdracht gegeven een rapport samen te stellen omtrent het oordeel van kampeerders betreffende de nieuwe bepalingen. De voorz. doet voorlezing van de hier bedoelde rapporten van de heeren Looijen, en Goënga. Zij luiden beide onverdeeld gunstig. We geven hier slechts enkele passages weer: De stemming onder de kampeerders is goed. De nieuwe bepalingen worden niet te zwaar geacht. Jammer, dat er men schen zijn, die zulke bepalingen noodig hebben, vond een kampeerder. Ik vind de verordening uitstekend, oordeelde een ander; nog nimmer hebben we hier zoo rustig gekampeerd; een vooruitgang van Texel. Het werd hoog tijd, verzekerde no. 3, dat Texel zoo'n verordening kreeg; ze is niet te zwaar; nette kampeerders, hebben er geen last van. Ik heb van de verordening en het kampeeren op Texel een zeer gunstige indruk gekregen, was het oordeel van no. 4. Sinds drie jaar kampeer ik hier niet, gaf no. 5 te ken-, nen. E>oor de nieuwe verordening ben ik naar Texel gekomen. Stukken is het eiland nu vooruitgegaan. Je kunt als kampeerder nu rustig slapen. Algemeen is het kampeeren vooruitgegaan, gat no. 6 als, zijn meening. Het is hier nu veel netter en rustiger. Na de herrie van 1935— 1936 zou ik niet meer teruggekomen zijn. luidde het oordeel van no. 7, maar nu kampeer ik hier weer met genoegen. Dhr Dogger interrumpeert: lk hecht geen waarde aan zulke rapporten en herinner me, dat dhr Epe gezegd heeft, dat het kampeeren, enkele -uitwassen uit gezonderd, ook vroeger ordelijk was. Voorz. vervolgt de lezing van de rap porten: Ook dhr Goënga komt tot de slotsom, dat 't belang van Texel en dej kampeerders gebaat wordt. We citeerem enkele uitspraken van kampeerders: A. We kampeeren hier voor het zesde jaar en zijn dankbaar voor de verordening. De toestand is nu zoo, dat we ons niet meer behoeven te schamen voor onze minder jarige kinderen, wajineer we met herr over het kampeerterrein gaan. B. Het kampeeren is nu op hooger peil geko men. Met gerustheid kan men zijn kinde ren nu naar Texel laten gaan om er tei kampeeren. - C. Ik vind de bepalingen! uitstekend. Het gaat er op het terrein van de heer Barhorst keurig netjes en or delijk aan toe. D. Enkelen zullen door de nieuwe bepalingen wegblijven. Met dat verlies mag men Texel gelukwenschen. Texel is nu op de goede weg. Voorz, concludeert, dat de verordening in een- noodzakelijke behoefte voorziet. Dhr Epe: Bekend is, dat de verordening niet; met mijn sympathie in het leven is geroe pen. „Men" zei, dat het een bende was( op het kampeerterrein. Men had het ech ter mis. Nu zegt „men", dat die verorde ning voor Texel zoo noodlottig niet is. Mijn oordeel is, dat wij ons nog niet po sitief kunnen uitspreken. Het uitbrengen van die politierapporten is een hanaige zet, maar het zegt niet veel. We moetei^ niet alleen de voordeelen bekijken', maan ook de nadeëlen onder het oog zien. Pas ais Tiet seizoen voorbij is, kunnen we oor< deeien. in de briei t'an dhr Michels be speur ik een soort Tijdelijk verzet. We moeten echter ridderlijk afwachten, hoe het loopt. Dhr Dogger: De briet zal geschreven zijn in een opwelling van ontstemming. Dhr Bruin: Mogen niet- gehuwde jongens en meisjes bij elkaar eten? Voorz.: Op verzoek wel, maar onder zekere voorwaarden. De politie ziet wel, wat voor vleesch ze in de kuip heefti - Dhr Parlevliet dankt voor de inlichtin gen; merkt op, dat blijkbaar niet ten on rechte geklaagd is en vertrouwt, dat de) verordening op de juiste wijze zal wor den toegepast. Voorz. geeft toe, dat al het goede, dat van het kampeeren thans gezegd wordt, niet voortvloeit uit de nieuwe bepalingen alleen. Daar heef^ 'ook dhr Epe, die de leiding heeft en- controle uitoefent, zijn aandeel in. Dhr Bruin: Maar 's nachts controleeren is toch niet noodig, als overdag alles in orde is bevonden. Voorz.: Dhr Epe meent van wei. Hiermee sluit ik de discussie. 3. Aanbieding gemeente-rekening over Wordt in handen gesteld van de heeren Keijzer, Bruin en De Lugt. 4. Aanbieding rekening Algemeen Armbestuur over 1936. Wordt in handen gesteld van de heeren Epe, Henkes, en De Waard. 5. Aanbieding rekening Algemeen Weeshuis over 1936. Wordt gesteld in handen van de heeren Leber, Parlevliet en Dogger. 6. Vaststelling verlies- en winstreke ning en balans per 31 December 1936! van de N.V. T.E.M. De Commissie, met onderzoek belast, de heeren Dogger, Keijzer en Van der Vis, adviseert tot goedkeuring. De raad gaat accoord met het voor stel om aan het bruto-winstsaldo, groot f43038,77, deze bestemming te geven; Afschrijving op bezittingen f22059.44, Storting in vernieuwingsfonds f8354.33, Storting in reservefonds f9000.—, Divi dend aan de aandeelhouders, zijnde 7.2S pet. van het volgestort aandeeletikapitaa!/ ad f50.000 f 3625.— Dhr Parlevliet: Het clectriciteitsverbruik stijgt algemeen. Laat de T.E.M. dit too- nen te waardeeren, door er hier eu daan een lantaarnpaal bij te plaatsen. Gewoon lijk duurt het drie jaar eer een verzoek' wordt ingewilligd. Voorz.: 11 komt in de krant met uw vraag. De T.E.M. kan er rekening mee houden, wanneer ze haar begrooting opmaakt. 7. Vaststelling kohier rioolgeld voor 1937. Wordt bepaald op f 1565.75. 8. Uitgifte in erfpacht strookje grond. Het gaat om een strookje van 400 vk. M., eigendom van de gemeente, gelegen in het Koogerveld aan het Mienterglopy Het is waardelooze grond. Abusievelijk werd deze geannexeerd door Prof. Dr. B. J. v. d. Plaats, te Batavia. B. en W'. stellen voor het in erfpacht te geven tot; wederopzegging voor fl.per jaar. De heeren Parlevliet en Dogger vinden f 1 veel te weinig. Dhr Dogger: Ik moef wel f5.p. j. betalen voor een sloott die ik zelt heb moeten dempen. Voorz. Deze vergelijking gaat niet op. Aangenomen z.h.st. 9. Vaststelling vergoeding biezonder lager onderwijs. Goedgekeurd z.h.st. Ingevolge art. 101 der L.O. wet be draagt de vergoeding over 1935 voor de) School met de Bijbel te Oosterendf S97.08, voor de R.K. School f 1933.64 en voor de School voor Chr. V.O. te Den Burg f946.31. Over 193219331934 ontvangt de School voor Chr. V.O. te Den Burg nog f306S.71; voor het vervolgonderwijs bo vendien nog 1691.88. 10. Ontslag-aanvrage van den heer P. B. Riteco als hoofd der o.l. school te Den Hoorn. Wordt op meest eervolle wijze verleend. Op de vraag van dhr Dogger of al stappen ter voorziening in de vacature zijn gedaan, geeft de voorz. een bevestig gend antwoord. 11. Verleening van bijdragen voor het bezoeken van de gymnasiale afdeeling van het Lyceum te Den Helder door leerlingen van Texel. Te Den Helder wordt 1 Sept. een ge meentelijk lyceum geopend met, naast de 2-jarige onderbouw (voorbereiding): A. een afd., bestaande uit 4 klassen, vormen de met de onderbouw een gymnasium; B. een atd., bestaande uit 3 klassen, vor mende met de onderbouw, een HBS A (HBS met litteraire afd., in tegenstelling met HBS B; dit is een HBS meer be stemd voor wiskundig begaafden). De buitengemeenten zijn ingevolge de M.O.-wet aan Den Helder bijdragen ver schuldigd, wanneer leerlingen de voorbe-t reidende twee klassen of de drie klassen van HBS A bezoeken. Deze bijdragen zijn niet te verhalen op ouders, verzorgers ot leerlingen. t Niet tot het betalen van deze bijdragen zijn de buitengemeenten verplicht, voor, wie de gymnasiale afd. bezoeken en wel, omdat de school niet door het rijk wordt gesubsidieerd. Echter zullen door de gemeente Den Helder alleen leerlingen uit andere ge meenten worden toegelaten, wanneer die gemeenten zich verbinden voor die leer lingen toegelaten tot de gymnasiale afdeeling per jaar f'200,— tê betalen., In hoeverre brengt de billijkheid mee, dat de gemeente zich hiertoe bereid ver klaart B. en W. schrijven in hun prae-advies: De gemeente is tot een bijdrage ver plicht voor de leelingen, die een H.B.S. A bezoeken en voor hen, die het onder wijs volgen aan een H.B.S.-B ot aan een gymnasium. Aan een H.B.S. duurt de opleiding normaal vijf jaar, aan een gymnasium zes jaar. Voor laatstgenoem de afdeeling bedraagt de gemeentelijke bijdrage per jaar de helft van het ver schil tusschen f500 en het schoolgeld, dat voor de betrokken leerling betaald wordt. Dientengevolge in de meeste gevallen meer dan f200,—. Aan een lyceum zijn de eerste twee jaren de z.g. onder bouw^ gelijk aan de opleiding aan een H.B.S A. Nu heeft de praktijk geleerd, dat de 'Ulo te Den Burg MET SUCCESi kan opleiden voor 3e klas H.B.S. Ouders^ die deze weg bewandelen, ontlasten dus' deze gemeente over twee jaar van een bijdrage, die niet op hen verhaaibaai* zou zijn. Daarnaast staat dat wil onze Ulo een driemansschool blijven "het gewenscht is, dat zij bezocht wordt door' een flink aantal leerlingen, dat de school tevens geheel doorloopt. Het Rijkssubsi die is n.l. afhankelijk niet alleen van het totaal aantal leerlingen, maar ook wordt in aanmerking genomen, hoe dit aantal over de klassen verdeeld is. Blijffl het getai van 2e en 3e leerjaar beneden een zeker pet. van het eerste leerjaar, dan vervalt de rijksvergoeding in het ge val van onze Ulo voor de derde leer-, kracht. Zooals de zaken thans staan, benadee- len dus ouders, die hun kinderen van de, gewone lagere school rechtstreeks zenden naar het lyceum, de gemeente in tweeërlei opzicht. Wij achten het daarom billijk, dat in dergelijke gevallen wanneer de leerlingen naderhand naar de gymnasiale afdeeling van het lyceum overgaan de bijdragen over het 3e en 4e leerjaar op de ouders worden verhaald. Daartoe zal het noodigzijn, dat de ouders, die hurt kinderen naar het le of 2e leerjaar van 't lyceum zenden, zich vóór de toelating te-, genover deze gemeente tot terugbetaling verbinden. Het is nog niet bekend, op welk bedrag de kosten per leerling van het lyceum ko men. Naar wij zijn ingelicht, mag evenwel worden aangenomen, dat deze kosten in ieder geval f 200 per jaar zullen over-t treffen. Volgens ontvangen bericht van Burge meester en Wethouders van Den Helder is per 1 September e.k. toelating ge vraagd tot de gymnasiale afdeeling voor het dochtertje van de heer Jouwersma; zij heeft de u.I.o. alhier doorkropen. Op grond van het vorenstaande stellen wij voor ons te machtigen in voorkomende gevallen aan het gemeentebestuur van Den Helder te verklaren, dat de gemeente Texel bereid is voor kinderen uit deze ge meente, die de gymnasiale afdeeling be zoeken zullen, een bijdragen van f200 te verleenen, met dien verstande, dat deze verklaring met betrekking tot de leerlin gen, voor wie toelating tot de eerste ot tweede klasse van het lyceum wordt ver langd, niet zal worden afgegeven, alvo rens de betrokken ouders ot verzorgers zich te onzen genoegen tegenover de ge meente Texel verbonden hebben aan de gemeente bij overgang naar de gymna siale afdeeling over het 3e en 4e leerjaar het bedrag der gemeentelijke bijdrage aan deze gemeente te restitueeren.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2