Huldiging van de heer J. Tiessen 9* Goed drukw DIRECTEUR VAN GEMEENTEWERKEN. drukwerl bevordert Uw omzet Dhr Parlevliet: Wij dachten, dat het gymnasiaal onderwijs, volgend op de on derbouw, enkel door goedgesitueerde kinderen zal worden gevolgd. Men zal toch niet dadelijk de kinderen naar de lei klas van de onderbouw sturen? We heb ben hier toch een buitengewoon goede Ulo, die ieder jaar succes oogst? f200 per jaar per leerling betalen? Daar voelen we, niets voor. Wij zijn tegen het voorstel van B. en W., tenzij tot vorming van een fonds mocht worden besloten. Hieruit zou, waar het kinderen van minder goed- gesitueerde ouders betreft, betaald kun nen worden. Zouden B. en W. hun voor stel niet in die geest willen wijzigen? Dhr Bruin: Wordt die f200 dan niet ver haald? Voorz. verwijst naar het prae- advies, dat op die vraag antwoord geeft.! Dhr Parlevliet: Het zal de gemeente in de toekomst buitengewoon veel geld kun nen kosten. Als een leerling blijft zitten, kost het f200 p. j. extra. Dhr De- Waard: Het kan de gemeente veel geld kosten. Voor zoover te vermijden, zijn wij tegen die bijdragen, tenzij tot fonds vorming voor minder goed gesitueerden mocht worden besloten. Voorz.: Het komt ons niet erg hoogstaand voor, wan neer ons voorstel zou worden verworpen. De beter gesitueerden betalen naar ver houding toch meer "belasting? Dhr Dros: Er gaan toch meer leerlingen dan lefke Jouwersma? Voorz.: Ja, majar .betalen voor le en 2e leerjaar is toch verplicht. Dhr Parlevliet: Niet één va der zal zijn kind onntoodig de Ie en 2e klas van die school te Den Helder laten bezoeken Daar hebben we onze prima Ulo voor Dhr Bruin: Wij kunnen niet tot betalen verplichten. Maar we kunnten de vergoeding progressief stellen. Dan /it er toen ook een moreele kant aan. —r Voorz.: Mr Kamp ging met ons prae- advies geheel accoord. Ik vind het min of meer niet hoogstaand, wanneer ons voor stel niet wordt aangenomen. We kunnen toch zien hoe het loopt en eventueel vol gend jaar op ons besluit terugkomen? Er wordt over het voorstel "van B. en W. gestemd met het resultaat, dat het met 9 tegen 3 stemmen verworpen wordt. Vóór: de heeren wethouders en dhr Epe. Het verzoek van dhr Jouwersma wordt dus niet ingewilligd, concludeert de voor/. In volgende raad zal het vraagstuk nader onder het oog worden gezien. Zooals nu besloten is, moeten de ouders de f 200 zelf betalen 12. Benoeming vader en moeder in hei Algemeen Weeshuis. De voordracht luidt: 1. H. Melissen en echtgenoote; 2. J. Veldstra en echtgei noote; 3a. S. van Heeringen en echtge« noote; 3b. J. Roeper en echtgenoote. Zon der voorafgaande bespreking wordt tot stemming overgegaan. Bij de eerste stem ming is de uitslag: H. Melissen 6, J.Veld stra 2, S. van Heeringen 4 stemmen; bij de tweede vrije stemming: H. Melissen 8, S. van Heeringen 4 stemmen. Benoemci derhalve het echtpaar H. Melissen te" Schiedam. (Zie verdere biezonderliedep elders in dit nummer.) 13. Rondvraag. KERKHOF. Dhr Dogger: Komt er nu niejt eens een eind aan het begraven bij de kerk in Den Burg? Pas is er nog iemand bij de Boerenleenbank ter aarde besteld. Dat moest nu eens ophouden. Wanneer je laat bouwen, moet je op zekere afstand van een begraafplaats afblijven. En hier gaat het begraven gewoon zijn gang. Kan de raad daar geen eind aan maken Voorz.: Daarop kan ik zoo maar niet ant woorden. Maar het zal veel voeten in aarde hebben, willen we daaraan een eind, kunnen maken. KERKKLOK. Dhr De Waard vraagt hoe het staat met een nieuw uurwerk voor de klok aan' Den Hoorn Voorz. antwoordt, dat vorige week aan de Directeur van Ge meentewerken verzocht is voor een nieuwe klok te zorgen. Tevens vraagt dhr D|e Waard fde toren een verfje te willen geven. RIOOL. Dhr Van der Vis wijst op een ver stopte rioleering te Oostereiiïl. Voorz.i merkt op, dat zoo'n boodschap wel aar( de politie ter plaatse kan worden gebracht. HEINING. Dhr Parlevliet wijst op een heining om land van de gemeente bij Pension Igesz,. welke in slechte toestand verkeert. BETER WEG. Dhr Epe geeft B. en W. in overweging in relatie te treden met het bestuur der Dertig Polders, om te komen tot een be ter verbindingsweg tusschen Mienterglop en Ruigedijk. Hierna volgt de huldiging van de heer J. Tiessen, directeur van Gemeentewer ken, in verband met diens 25-jarig ambts jubileum. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambts jubileum is de heer J. Tiessen Zaterdag- dagmiddag na afloop van de gewone raadsvergadering, in de raadszaal op har telijke wijze gehuldigd. Verscheidene bloemstukken, in de zaal aanwezig, gaven daaraan reeds een feestelijk cachet. Ook de groote belangstelling op de publieke tribune en de extra aangedragen zetels in de raadszaal wezen er op, dat deze ver gadering er een van meer dan gewone beteekenis was. Geeft als regel niemand op de publieke tribune blijk van belang stelling in hetgeen onze vredschap be spreekt en besluit „het komt uitvoerig in de krant", redeneert men veelal thans was dat anders. We merkten er o. m. op de leden van het secretarie-perso neel, de directeur van de T.E.M., ambte naren in algemeene dienst en eenige hoof den van scholen. De voorz. verzoekt de heeren J. C. Ka- ger en A. Epe de jubilaris met zijn echt genoote en dochter van huis te halen. Wanneer zij hieraan gevolg hebben gege ven en de heer en mevr. Tiessen en niej. N. Tiessen binnentreden, verheffen allen zich van hun zetel. Wanneer allen weer, gezeten zijn, richt de heer K. Vlaming, loco-burgemeester, zich met een woord van hulde en dank tot de heer Tiessen en familie. Onlangs, zoo ongeveer spreekt de heer Vlaming, hebben we het jubileum van onze algemeen geachte gemeente-secreta ris gevierd. Thans zijt ook gij, mijnheer Tiessen, 25 jaar is dienst der gemeente en het was onze Burgemeester, die de eerste was, die in een onzer vergaderin gen de vraag stelde, wat er te dezer ge legenheid van gemeentewege zou worden gedaan. Wat er toen besloten werd, be hoef ik u nfêt te vertellen. Wij vieren dit jubileum nochtans met gemengde gevoe lens, daar Mr. Kamp wegens hem ver leend ziekteverlof helaas niet aanwezig kan zijn. Onze gedachten echter gaan uit naar hein, van wie we weten, dat hij in de geest met ons vergaderd is. We ho pen zeer gunstige berichten van hem tp mogen ontvangen en dat Mr. Kamp spoe dig hersteld mag zijn. Moge ik mij thans tot u richten, mijn heer Tiessen en u namens de Raad en alle gemeente-ambtenaren van harte ge luk wenschen met het feit, dat u 1 Aug. 1937 25 jaar in dienst der gemeente zijl U werd opvolger van de heer Antli. Dal meijer, een man met een practische blik, maar zonder theoretische opleiding. An dere tijden kwamen en de behoefte aan 'n technisch meer bekwaam ambtenaar werd meer en meer gevoeld. Besloten werd de W. H. WILLEMSEN. Gistermorgen heeft de heer W. H. Willemsen afscheid genomen als Hoofd van de St. Jozefschool al hier. (Zie verslag in het 2e blad.) REGEN IN JULI. Het weer liet veel te wenschen over tot gisteren toe, tot groote teleurstelling van de duizenden gasten, die Texel als hun zomerverblijf voor meer of minder, lange tijd hebben uitgekozen; tot groote schade ook van neringdoenden als ver huurders van rijwielen en auto's, exploi tanten van Jan Pleziers, ijsco's, pachters, van consumptietenten, verhuurders var.', badstoelen, enz., enz., die het van zomer weer juist moeten hebben. Hier volgt een opgaaf over de regenval op Texel in de afgeloopen maand: j Er viel 54.9 mM. De grootste hoeveel heid, in één etmaal gevallen, bedroeg 11.0 mM. In 14 van de 31 etmalen viel geen 'regen. De overige 17 dagen was het misère, zonloos en meestal onbehaaglijk frisch. Vergelijking met vorige jaren doet zien, dat het, wat de regen betreft, nog erger kan maar ook beter: Juli 1937 Juli 1930 Juli 1935 Juli 1934 54.9 97.7 16.0 19.2 keuze niet op een Texelaar te laten val len, maar op iemand van elders, op de heer J. Tiessen en de keuze is gebleken een goede te zijn geweest. Veel en goed werk is verricht in de achter ons lig gende 25 jaar. Bij Oost moest een los- wal worden gemaakt en al spoedig werd de heer Tiessen tot waterbouwkundige ge promoveerd. In 1915 werd de Z.V.S. ge bouwd, welk gebouw nog steeds geprezen wordt. Jammer, dat het van bestemming is veranderd. Meerdere scholen werden gebouwd. Wegens haar aanzien en doel matigheid worden ze door velen van el ders geroemd. U wist ook van oud nieuw te maken (Landbouwschool) en heeft in uw ontwerpen voor landarbeidersplaats-' jes getoond, goede en goedkoope pro jecten te kunnen maken. Zeer veel heeft de wegenbouw van u gevraagd. De weg) HavenDen Burg was een belangrijk werk. Gij had de moed, die in eigen be heer te laten aanleggen. Het resultaat was schitterend. Dagelijks genieten we er nog| van. Door de aanleg van fietspaden werd, toegang verschaft tot schitterende plek-» jes in onze mooie natuur. Ook bij de aan leg van geheel nieuwe wegen kwam uw kennis tot uiting. De crisistijd heeft veeli van u gevorderd. Tal van plannen voo,i werkobjeeten moesten worden uitgevoerd. De kwaliteit van diverse gronden werd: verbeterd, het verkeer werd bevorderd. In de mobilisatie heeft u veel arbeid verzet, welke buiten het bestek van uw ambtelijke bemoeiing lag. De kolendistributie, door u verzorgd, nam toen veel van uw tijd irt beslag. Uw benoeming tot directeur vaiy gemeentewerken, was de erkenning van uw verdiensten. Veel bestekken en plan nen werden ook in deze functie door u opgemaakt en uitgevoerd. Steeds was u amicaal tegenover uws gelijken, een hu maan chef voor uw ondergeschikten. Van daar deze huldiging. Namens Burgemees-' ter, gemeenteraad en ambtenaren bied ik: u thans een cadeau aan. Daar ons bekend js dat u thuis niet alleen maar rust, heb ben wij gemeend u een bureau te mogen aanbieden. Wij hopen, dat u dit zult wil len aanvaarden en dat onze keus u bevre digen zal. Ik wil besluiten met dewensch uit te spreken, dat het u van God ge geven mag zijn van dat cadeau nog vele jaren in gezondheid een goed gebruik te maken (applaus.) De Bond van Hoofden van Gemeente werken in N.-Holl. werd vertegenwoor digd door een deputatie van vijf heeren van elders en wel door de heeren P. van, Walbeek, secr. van de Bond, Directeur van Gemeentewerken te Krommenie; J. Faber, oud-gemeente-architect van Hoorn, '"II FT EN VOOR HET WITTE KRU?% N. N., P.H.-polder f2.—. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N. N„ P.H.-polder f2.50. EXAMENS 'Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. van der Ham, thans leeraar aan het In stituut Van Kinsbergen te Elburg, slaagde vorige week te Den Haag voor het exa men Boekhouden M.O. (acte K 12). Onze vroegere plaatsgenoot, de lieer A. P. C. Eecen, thans te Amsterdam, slaagde vorige week te Den Haag voor. de Nijverheidsonderwijsacte XVI (Wis- en Zeevaartkunde.) LEERZAME EXCURSIE. Omtrent het bezoek van een groote groep leden van de Vereen, van Oud leerlingen van de Rijkslandbouwwinter- school te Schagen aan Texel, schrijft de Noorderpost ons onder bovenstaand op schrift o.m. het volgende: Het eerste bezoek gold het sehapenbe- drijf van de heer W. S. Keijser, te De Waal, een bedrijf van 70 H.A., waarvan 3f»/2 H.A. voor bouwland, de rest voor schapenweiland gebruikt wordt. Dit be drijf, dat een der beste van het eiland is, telt 400 fokschapen, 100 jonge schapen en een viertal melkkoeien; het ligt op be hoorlijke grond. Nadat hier enkele koppels Texelsche schapen bezocht waren, joeg een regen buitje de deelnemers spoedig in de bus sen, die het gezelschap brachten naar de hoeve „Vruchtbaarioord", die sinds jaar- en-dag door de familie Stoepker gepacht wordt van de fam. Van Lanschot uit Vugt en welk bedrijf momenteel geleid wordt door de heer R. W. Stoepker. Het ligt in het vruchtbaarste gedeelte van de> Eierlandsche polder en is 78 H.A. groot, waarvan 65 H.A. als bouwland gebruikt wordt. Het is hoofdzakelijk een vermeer- deringsbedrijf, waarop'voor de N.V. Land bouwbureau Wiersum te Groningen ver edelde gewassen, in casu Mendel-tarwe, Adelaar-haver, Vogels-Agaër-wintergerst, Ster-gerst (zomer-) en Unica-erwten voor' zaaizaad worden verbouwd. Het gewas stond er uitstekend bij en zal over enkele dagen geoogst worden. Ook de boerderij, voor zoover het be thans woonachtig te Amsterdam; Dokter,, directeur van Gemeentewerken te Den Helder; Kastelevn, oud-directeur van G. W. te Den Helder, en Visser, adj.-dir. van G.W. te Den Helder. Namens de Bond voerde, wegens ver hindering van de voorz., de heer lr. Ger- bers (Bussum), de heer Van Walbeek het» woord. Geachte collega, zoo begon spreker, na mens de Bond wensch ik u gaarne geluk' bij gelegenheid van uw 25-jarig ambtsju bileum. Al 25 jaar geleden nebben we el kaar ontmoet en sindsdien hebben we veei contact met elkaar gehad. Deze dag is wel tot uiting gekomen, dat u hier een mooie werkkring heeft. Wel is onze taak niet een gemakkelijke, want we timmeren aan de weg en ieder oordeelt over ons werk. Onze taak is een veelzijdige en wanneer we hooien, hoe uw werk hier be oordeeld wordt, kunnen we zeggen, dat u daarop trotsch moogt zijn en dat het Ge meentebestuur op een ambtenaar als u trotsch mag wezen. Ook u, mevr. Tiessen en uw dochter wenschen we hartelijk ge luk. Wat is het opbeurend te weten een goed thuis te hebben. Uw vrouw en uw dochter zullen u in uw arbeid gesterkt hebben. Ten slotte danken we het Ge meentebestuur, dat ons vergund heeft hier aanwezig te zijn. (applaus.) Hierop bracht de heer Tiessen met een enkel woord dank: Het is mij moeilijk de juiste woorden te vinden, om de gevoe lens, welke mij na uw woorden van waar- deenng bezielen, te vertolken. Het doet mij goed, te hebben mogen vernemen, dal; u mijn werk zoo heeft gewaardeerd. Ik werd daartoe in staat gesteld mede dank] zij de hulp van de heer C. Jonker, ge- meente-secr., en van andere ambtenaren. Daar ben ik dankbaar voor. Ook voor het cadeau, dat u mij heeft willen aanbie den. Ik hoop in de toekomst datzelfde vertrouwen en diezelfde medewerking te mogen ondervinden. Ik hoop tevens in de gelegenheid te mogen zijn, nog veel voor) de gemeente te mogen doen (applaus.) Hiermee was het officieele en openbare gedeelte van de/e huldiging afgeloopen. Op de eerste verdieping van het Ge meentehuis werd toen een maaltijd aange richt, waaraan met de jubilaris en zijn familie de raad en diverse genoodigden; aanzaten. Van 2 tot 3 uur werd ten raadhuize gelegenheid gegeven om de heer Tiiessen, zijn echtgenoote en zijn dochter geluk te wenschen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Er werden verscheidene bloem stukken aangeboden. In de raadszaal za gen we die van de Bond van Hoofden van Gemeentewerken, van de Bond van In stallateurs, van Gemeente-personeel ert, van de Fam. Vlessing. Het was voor de Familie Tiessen een dag .welke in de meest aangename her innering zal voortleven. drijf betreft, trok aller belangstelling, om dat het bedrijf voorzien was van de nieuw ste landbouwmachines als de Mc-Cor- mick-tractor op rupsbanden, 'n vijfscha- rige tractor-ploeg, een Borga-dorsehma- chine met idem draadpers en een schoo-i ningsmachine voor zaaizaad. Ook de elec- trische installatie van 32 volt, aangedre ven door een ruw-oliemotor van 5 P.K., waarop verschillende machines konden worden aangesloten en die ook gebruikt wordt voor net opvoeren naar reservoirs van wel- en regenwater, trok aller belang stelling. In de model-koestal was het de zelf-drink-installatie, welke automatisch werkt, die de belangstellende aandacht der excursisten genoot. Des middags werd nog het schapenbe- drijf van de heer Jb. Lap Kz., te Den Hoorn bezocht. Dit bedrijf, dat op de lichtere grond ligt, was minder omvangrijk, doch de kwaliteit van de schapen was eveneens prima. Het bedrijf is 37'/a H.A. groot, waarvan 9Va H.A. voor bouwland, de rest voor gradand wordt gebruikt. Het bevatte 135 schapen, 52 enterlingen, 4 rammen, 9 melkkoeien, 7 pinken, 5 graskalveren en 2 paarden ('s winters 3). Dit jaar werden er 226 lammeren geboren, die op 1 Mfei aanwezig waren. De opbrengst van de lichtere grond, die niet diep» toewerkt bewerkt wordt, stemt de bedrijfshouder, tot tevredenheid. De bemesting geschiedt: naar de behoefte van het land en gewas; voor bouwland voldoet de ondergeploegde stalmest het best, terwijl voor het gras land de eigenaar voorkeur geeft aan kunstmest, dat een fijn en smakelijk gras oplevert. Er werden tarwe, haver, gerst, boonen, erwten, en rogge, benevens 1 H.A. bieten voor veevoer verbouwd. De eigenaar kwam tot de conclusie, dat voor deze lichtere grond het gemengde bedrijf het meeste voordeel biedt. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 3