Bij het afscheid van Meester Willemsen. Vader en moeder in het Alg. Weeshuis. HEEL TEXEL WEET HET Meester Willemsen heeft afscheid geno men als hoofd van de St. Jozefschool, een functie, welke de gachte paedagoogi van de stichting van deze school af met liefdevolle toewijding heeft vervuld. Het waren er danook velen, die gevolg gaven aan de uitnoodiging van de zeer- eerw. heer Pastoor Brinkman Zondag na de kerkdienst ter kennis gebracht i om van belangstelling te getuigen bij ge legenheid van het plechtig afscheid, dat de heer W. H. Willemsen Dinsdagmorgen van schooi, schoolbestuur, personeel 'en leerlingen nemen zou. In de hal van de school zagen we be halve de heer en mevr. Willemsen en fai milie met het onderwijzend personeel en de jeugd vergaderd: de heeren pastoor en kapelaan van de parochie Den Burg,, het Schoolbestuur, de heeren J. Zijp eu W. Winter als oud-onderwijzers, weth. Kager en verscheidene oud-leerlingen. TOESPRAAK VAN PASTOOR BRINKMAN. Om half elf nam Pastoor Brinkman het woord: In gangbaar Nederlandsch,. zoo begon spreker, heet het, dat de heer W. H. Willemsen in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol, ontslag is verleend. We kunnen ook ge woonweg zeggen: Meester Willemsen gaat met pensioen; ot nuchter: Meester Wil lemsen gaat rentenieren; of dichterlijk:' Meester gaat op zijn lauweren rusten; ot op zijn Texelsch: Meester heeft zijn schaapjes op het droge. Bijkans waart u „gesneuveld op het veld van eer" (spr. doelt op een klein ongeval in de klas, waaraan een schram op het voorhoofd nog herinnert.) Dankbaar zijn we gelegen heid te hebben, afscheid te nemen van u, die ruim 27 jaar hoofd van onze school zijt. In Oct. 1909 werd onder1 pastoor Lagerweij en een schoolbestuit» waarin zitting hadden de heeren C. M.i Veeger, J. Jz. Witte en P. Smit Pz. de bouw van de school aan C. Smit gegund. Tot hoofd werd benoemd de heer W.H. Willemsen, in 1877 te Brummen geboren, al 14 jaar onderwijzer in het Bisdom Haarlem en in het bezit van uitnemende getuigschriften van zijn patroon te Haai-' iem en van de Bissch. Inspecteur. Dc/ benoeming geschiedde met ingang van 1 April 1909 op een salaris van f950.Dc school begon met 100 leerlingen. In 1910 werd voor jongens tot 16 jaar hertia- lingsonderwijs ingevoerd, in 1920 ver huisde het hoofd van het huis naast de; kerk naar dat in de Gravenstraat, in 1921, werd het 7e leerjaar ingevoerd, in 1926 bood de heer Willemsen gratis vervolg onderwijs aan, in 1929 werd met het per soneel vergaderd en besloten het onder- wijspeil zoo hoog mogelijk op te voeren, in 1930 werd de nieuwe school ingewijd, im 1935 was de heer Willemsen 25 jaar hoofd van de school en werd hem het Gouden Kruis Pro Ecclesia et Pontifice verleend, en in 1937vroeg de heer Willemsen eervol ontslag. Wat echter in de boeken der menscheu niet staat, zijn de zorgen, welke het hoofdschap meebrengt; is de minium sport op texel iiiiiiiiiiii C.S.V. uit Castricum bezocht Texel en maakte onder leiding van de heer P. Duinker, zoon van oud-kapitein Duinker, een tour over het eiland. Reeds de aan komst gat ons de verzekering, dat de; leider succes heeft gehad. Het program ma vervolgde met een sportief gedeelte.; Texel Adsp. Combinatie was nog iets te sterk voor die der gasten, waarin toch ook werkelijk veelbelovende spelers zaten.) Vooral keeper, spil, linksbuiten en mid denvoor konden er zijn, terwijl de verde diging door hard werken veel goed werkt deed. Aanvankelijk is T. het meest aanval lend. Na een paar pogingen, die werden afgeslagen, geeft Dik ons de leiding^ welke spoedig uit een corner wordt ver groot. Bij een goede combinatie wordt de C-achterhoede gepasseerd, de uitloo- pende keeper wordt echter verrast daaif zijn back de bal nog half raakt en in eigen doel plaatst. C. weet intusschen, een fout van Piet in het doel af te straf fen en tegen te scoren. Ook de 2e helft is T. iets sterker. Deze eerste ontmoeting eindigt met een 62 overwinning voor onze adspiranten. De volgende wedstrijd vangt om half drie aan en direct ontwikkelen de gasten' een snel en open aanvalsspel. Het wordt gauw duidelijk, dat T. haar handen vol zal krijgen, bovendien wordt door T. de buitenspelval opgezet en, al loopen de gasten ook veelal in de val, toch bracht! dit, mede door verkeerd inzicht onzer keeper, spoedig een 20 voorsprong aan de gasten, terwijl enkele doelpunten toch nog wel een buitenspelsmaakje mee droegen. Intusschen werden we op een aardig kijkspel vergast, waarbij de bezoe kers over alle linies de toon aangaven* moeite, om de goede verstandhouding te bewaren; om door woord en voorbeeld de jeugd op te voeden; de kunst der kun sten; orde te houden; statistieken bij te werken, enz. We vertrouwen, dat dit alles beschreven staat in het Boek des Levens, waarmee de Groote Meester rekening houdt. Vandaag sluit u een verdienstelijk tijdperk van uw Iven af. Een woord van hartgrondige dank en waardeering spreek ik daarom tot u namens het schoolbe stuur, namens de kinderen en namens dej ouders, die groot belang hebben bij de; wijze, waarop het hoofd zijn taak ver vult. Veel gelukkige jaren moge U met vrouw en Kinderen nog genieten. Een „rustige, oude dag" wenschen we u van harte toe. En tot jullie, kinderen, wil ik nog zeg gen, dat jullie je overheden altijd goéd behoort te gedenken. Toont je dankbaac voor wat Meester Willemsen voor jullie gedaan heeft. Veel ouderen hebben aan de lessen en opvoedkunde van Meester1 Willemsen veel te danken. Gedenk dat in stilte en toont uiterlijk je dankbaarheid' wanneer je meester ontmoet, door een, vriendelijke groet. Persoonlijk wil ik Meester Willemsen danken voor zijn vriendschap en de pret tige verhouding, welke steeds tusschen ons heeft bestaan. Het hoofd der school, is de rechterhand van de pastoor. Ik; dank u voor uw arbeid en hoop, dat u met uw gezin nog veel gelukkige jaren moogt doorbrengen. Dan verkrijgt Jannie Logman het woord om namens de schooljeugd dank te zeg gen voor hetgeen Meester Willemsen de jeugd heeft meegegeven. Tater zal pas blijken, zoo zegt ze ongeveer, van hoe veel waarde dit voor ons is geweest. W'l de verkeerde dingen, die we deden, ver geten, doch het goede, dat toch in ons schuilt in dankbare herinnering bewaren. De heer H C. A. Kievits brengt na mens het personeel dank voor dc hulp vaardigheid, de vriendschap en de bereid willigheid, wanneer het met zijn moeilijk heden b|i] de heer Willemsen kwam. U voelde met ons mee in vreugde en leed,i aldus spr. en toondet steeds een warmi kloppend hart te bezitten. Getroffen door zooveel blijken van sylmpathic is het de heer Willemsen moei lijk woorden van dank te vinden. Ik dank in de eerste plaats, aldus spr., het kerk bestuur; wel nergens in ons land kan dij verhouding tusschen school en bestuurt beter zijn. Steeds heb ik groote bereidwil ligheid en vriendschap ondervonden, wat) 't werk verlicht. Ook oud-leden van het bestuur breng ik dank, alsmede het perso neel der school. In totaal waren er 20 onderwijzers en onderwijzeressen, van wie die van thans het langst aan de school; verbonden zijn. Groot was hun getrouw heid, hun bereidwilligheid om samen te werken. Moge dat onder het nieuwe hoofd, de lieer Riteco, ook zoo zijn.. Iedere speler wist daar z'n plaats en be greep het spel beter, bovendien waren ze doortastend en daar door juist dat tikje, sneller wat precies noodig is om een, wedstrijd te winnen Onze halflinie kwami danook tekort en had de grootste moeite met het snellere spel, zoodat ook al het aangeven onzuiver geschiedde. Maarten kon ons als spil niet bekoren. Er gaat geen leiding van uit en heeft nogal eens te lang werk. Hij maakt te weinig gebruik van zijn nevenspelers. Ook het aanvals spel'kan zuiverder geschieden.'Dat hooge' vaak onberekende doorgeven, is veelal in het voordeel der verdediging, terwijl beslist moet worden afgekeurd, dat een speler staan blijft als hem de bal ontno men is. Het sluitende ineens en geplaatst doorgeven, doorloopen, ontvangen en in datzelfde tempo weer doorgeven of ineens schieten moet beoefend worden. P. Neijens schoot niet gelukkig. Zooals ge meld hadden de gasten spoedig een 2—0 voorsprong en 'telkens kwamen ze, goed door haar halflinie terug. Onze backs, kregen een goede beurt en ze deden het; veelal 'naar behooren. Wat meer samen werken met de keeper kan echter geen kwaad. In de T.-aanval werd te veel op links gespeeld. Toch was onze rechtsbui ten gevaarlijk. Hij wist zoo nu en dan door te breken en goed voor te zetten,.' wat echter niet werd benut. Eenmaal was hij door alles heen; het moeilijk te hou den schot ging corner. P. Neijens schoot eenmaal precies naast en ook de linker vleugel miste eenige goede kansen. De gasten hebben intusschen de stand tot 40 opgevoerd, waarna het rusten is. Direct pakt T. de 2e helft beter aan en het duurt maar kort of P. Neijens weef voor ons te scoren. Even wat meer leven; de meerderheid der ploegen is wegge werkt zoodat we een op en neer gol vende strijd te zien krijgen. Gevaarlijk blijven de gasten en zelfs weten ze miet Dank breng ik ook de oud-leerlingen, van wie ik nog steeds groote vriendschap1 ondervind. Een gedenkwaardige dag is het heden. Ik moet de school niet verlaten, maar de regeering geeft er gelegenheid toe en misschien is het ook wel gc- wenscht, dat de taak, waaraan steeds; hóoger cischen worden gesteld, door 'n jon gere kracht wordt overgenomen. Ik dank nog de dames van de Bewaarschool, die zich belastten met de zorg voor de jeugd) tijdens het ontbijt en bij het middageten. Dank mag ik ook brengen aan mijn vrouw, die me in moeilijke oogenblikken gesteund heeft ik heb ook mijn be proevingen gehad en mij nimmer van mijn plicht afgehouden heeft. In de 27 jaar heb ik door Gods goedheid slechts,' 20 dg. de school verzuimd, slechts 20 dagen dc kerkgang moeten nalaten. Hoe moeilijk mij dit afscheid nu wordt ge maakt, het schijnt me nu een feestdag te zijn. Een ding wil ik nog vragen. Ik blijf me in aller vriendschap aanbevelen:' zoo lang mogelijk. Hiermee eindigde spr. Op iedere toespraak volgde hartelijk handgeklap; na de woorden van Meesten Willemsen bovendien een driewerf hoera en een lang-zal-hij-leven. Toen bood namens de school, de heer Kievits aan de familie Willemsen een keurig tuinameublement aan, dat door do heer Willemsen met een kort woord in hartelijke dank werd aanvaard. Wat werd er gejuicht, toen meegedeeld werd, dat dc jeugd in de klas zou worden getracteerd en dat 's middags reeds de vacantie begon. Bij wijze van „a'fscheidsvoors'telling" gat de jeugd van de hoogste klassen on der leiding van inej. Graaf en de heer Kievits op het schoolplein nog een gym- nastiekdemonstratie: Ioopoefeningen, vrije oefeningen op de plaats, waarbij de meis jes tegelijkertijd zongen. Een aardig be sluit. Als laatste spreker voerde op het schoolplein nog dc heer Zijp, oud-onder- wijzer, thans hoofd R.K. School te Den Helder, het woord. Hij legde in het bie- zonder dc nadruk op de groote goedheid; als een der meest kenmerkende eigen schappen van de heer Willemsen. Geen groote daden mogen het zijn geweest, groot was zijn getrouwheid in het behar tigen van het kleine. Daarin ligt zijn grootste verdienste. Zoo is hij de jeugd' ten voorbeeld geweest. "Wanneer heel Roomseh Texel beneden de 40 jaar daan aan denkt, schat men de heer Willemsen, door spreker hoog geacht als ware het, zijn vader, op de juiste waarde. Toen werd de jeugd gefotografeerd en getracteerd. Een feestdag met een wat weemoedige achtergrond ligt weer achter allen, die» deze dag met de heer Willemsen hebben meegeleefd. Het was een dag, welke in dankbare herinnering zaf worden 'be waard. goed driehoekspel de halflinie en back te omspelen, waarna een voorzet fan links de 5e goal oplevert. Bij T. ga;# Niek de Graat spil en Maarten VI. voor spelen Dat wordt voor beide plaatsen 'n verbetering. T. is nu meest aanvallend en spoedig is het dan 35 door Jan Dirk Blom, terwijl even later zelfs no. 4 wordt ingekogeld. C. is vrijwel uitge speeld. P.Neijens krijgt in vrije positie een bal toegespeeld, stopt en plaatst naast. Dit was wel de kans om gelijk te maken gfeweest. Het was een pittige, leerzame wedstrijd. We kunnen als goede sportslui, dit lesje ter harte nemen. A.s. Zondag komt „Cromvliet'V een sterke 4e klasser, op bezoek. Voor Texel 2 en 3 Comb, zou een Stanfries-elftal komen spelen, maar het wachten is op toestemming, daar dit voor bedrijfsvoet bal noodzakelijk is. Hedenavond kan het amusant worden. Aan de spelers in ons gecostumeerd elf tal wordt verzocht even bij onze secr., te gaan informeeren naar verdere ge gevens. Niemand stelle teleur. Gj mnastiekvereeniging Texel geeft 'n demonstratie, Tex. Fanfare werkt mee. Trainen: Deze week voor leden op Vrijdagavond, aanvang half acht en half. negen. De oefenklassen als voor Maan dag, waarbij nog enkele spelers kunnen worden toegelaten; voor half negen M. Vlaming en Jan Kiljan. Adspiranten: Donderdag- (en dus niet Vrijdagavond) aanvang half acht. Denkt aan het bezoek van HRC A op 22 Aug. en zorgt in goede conditie te zijn. De indeeling is nog niet bekend. Elftalcommissie: Donderdagavond op bet terrein, 9 uur. D.D. In zijn vergadering van Zaterdag heeft de Raad tot vader en moeder in het Alg. Weeshuis benoemd de heer H. Me lissen en echtgenoote, no. 1 van de voor dracht, opgemaakt uit een reeks van meer dan tachtig sollicitanten. Het echtpaar Melissen is woonachtig te Schiedam. De heer Melissen is aldaar belast met de expeditie-buitenland eener groote chemische fabriek, gevestigd te Vlaardingen. Bijkans twintig jaar is hij bij dezelfde onderneming werkzaam. Hij genoot degelijk uitgebreid lager onderwijs en bekwaamde zich door zelfstudie met succes voor het boekhouddiploma Mer- curius en van de Vereen, van Leeraren. Zijn echtgenoote was vijf jaar als apo theker-assistente werkzaam. Zijn deze kennis en bevoegdheden van veel belang, meer nog spreken hun uitnemende zede lijke eigenschapen, welke in belangrijke! mate tot de benoeming hebben bijgedra gen. Zij houden van kinderen en zullen) stellig alles doen, wat in hun vermogen is om inderdaad te zijn wat van hen gevraagd wordt: „vader en moeder" voor de kinderen in het Alg. Weeshuis. Dat zij daarin zullen slagen hopen en vertrouwen we. Als vreemdelingen komen zij hier niet. Door familieband verbonden met de heer H. Kraai, hoofd o.I. school, en echtgenoote, bezochten zij meer dan eens ons eiland. Zij leerden Texel waar- deeren. Moge straks die waardeering we- derkeering blijken te zijn. AANVULLING. Het raadsverslag dient onder punt 9 nog te worden aangevuld met de mede- deeling, dat aan de R.K. School over 1935 nog f150.— wordt vergoed voor vakonderwijs. De hoogste klas der R.K. School heeft Vrijdag een reisje gemaakt. Een bezoek werd gebracht aan het wrak bij Camper- duyn, badhuis List te Ijmuiden en aan Artis te Amsterdam. Een rondvaart door de grachten was een heerlijke attractie. POSTZEGELAUTOMATEN. Er kan dit jaar van plaatsing van postzegelautomaten op Texel niets ko men, maar volgend jaar zullen ze zeker ook hier in dienst worden gesteld. TELEFOON Door invoering van het z.g. duplex-sy- steem en bet ingebruiknemen van de nog vrije ader in de militaire telefoon kabel, kunnen nu in dezelfde tijd meer telefoongesprekken tusschen Texel en de vastewaf worden gevoerd. Een grooto verbetering nu het telefoonverkeer.' dub bel zoo druk is als anders. Het vervoer omvatte: Juli 36 Juli '37 6857 7818 rijwielen 590S 5798 personen le kajuit 14312 16691 personen 2e kajuit 473 640 auto's Dus: weer meer passagiers, weer meer voertuigen. Minder passagiers Ie kajuit, een verschijnsel dat sinds de Dokter Wa- gemaker in de vaart is, geen verwonde ring wekt, terwijl ook de K.L.M. hier haar invloed zal doen gelden. MEER 2e kajuit-passagiers, waardoor het minder aantal le kajuit-reizenden ruimelijk ge compenseerd wordt In totaal wel 2269 passagiers meer. Zaterdag 31 Juli was het vervoer druk ker dan op eenige andere dag zoolang T.E.S.O. bestaat: toen werden naar ol van Texel wel achttienhonderd passagiers vervoerd. Voornamelijk wegens het on gekend groot aantal fietsen en auto's moest tot tien uur 's avonds gevaren worden. K.L.M.-NIEUWS. Per K.L.M. vertrokken Zaterdag negen machines met 58 pass; Maandag,'zeven met. 28 pass; Dindag twee met 10 pass. Naar Texel kwamen Zaterdag tien ma chines met 80 pass., onder wie een kind; Maandag zes machines met 41 pass.; op Dinsdag twee met 18 pass., onder wie drie kinderen; bovendien twee honden. DE IBIS, welke Vrijdag over Den Burg vloog, is Zaterdag naar Indië ver trokken; gezagvoerder: Hulsebos. Mevr. Hulsebos-Kiljan is gisteravond per vlieg tuig naar Texel gekomen om eenige tijd bij haar ouders te Den Burg door te brengen. Behoudens nadere goedkeuring zul len voortaan Zaterdags zes diensten wor den gevlogen; Zondags twee; overige da gen drie en wel van Texel: 8.2513.35< 18.35; van Schiphol: 9.20—14.45—17.35. lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll j|||||lllllllilli:illilli:iiillllllllliillilllilllllllllllllll!lllllllllllllllllllllililllllll|||||| EEN'LEERLINGE SPREEKT. MEESTER KIEV1TS. MEESTER WILLEMSEN DANKT. AANBIEDING CADEAU. GYMNASTIEK. DE HEER ZIJP SPREEKT. GECOSTUMEERD VOETBAL. SCHOOLREISJE. T.E.S.O.-VERVOER IN JULI. Als het staat in de Hl Texelsche Courant.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6