ONS ZOMERFEEST. Gymnastiekdemonsts atid. minium sport op texel hiihiiiiii GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N. N., Den Burg f5.—. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N. N., Den Burg f 0.50. N. N., Den Burg f5. JV.J.V.-ZEEKAMP PERSCONFERENTIE Aan de persconferentie, uitgeschreven door het N.J.V. (zie vorig nr.), zullen behalve de vertegenwoordigers van een aantal Nederlandsche bladen o.a. deelne men: de Poolsche persattaché, correspon denten van de Petit Parisien en de B.Z am Mittag (Dr. Hucbner), van Havasj en van een Engelsch Persagentschap. De; N.C.R.V. maakt geluidsopnamen, Poly goon komtT filmen. Aan de conferentie wordt een excursie over Texel verbonden. Na een koffie maaltijd (Oudeschild) wordt vermoedelijk een bezoek aan het Museum en aan het Vliegveld gébracht. De K.L.M. biedt een rondvlucht aan. 's Middags worden de journalisten ten raadhuize officieel ont vangen. In het Badhotel aan De Koog biedt het Gemeentebestuur de bezoekers thee aan. T.E.S.O. vervoert de gasten, die met zeilsloepen van Den Helder ko men, gratis vervoer naar de vaste wal aan. UITVAAGSEL VAN DE MAATSCHAPPIJ. Men schrijft ons: Zoo noemt men wel eens de groep on zer medemenschen, die door eigen of an- anderer schuld het niet kunnen brengen, tot nuttige leden der samenleving. j Uitvaagsel, dat beteekent eigenlijk zoo'n bij elkaar geveegd hoopje vuil, dat zoo vlug mogelijk moet worden weggegooid. Uitvaagsel, dat is dus wel een erg liefdelooze, onchristelijke, onware bena ming. GIJ noemt die menschen natuurlijk niet zoo. GIJ voelt uw verantwoordelijkheid, om van deze misdeelden nog terecht te bren gen wat kan. Ook HUN gunt ge een kans tot levensontplooiing.. Daarom sympathiseert ook gij zoo met het werk van het Jongensopvoedingsge sticht „Valkenheide". van de Ned. Her? vormde Kerk, waar jongens van alle ker kelijke richtingen, die met voogdijraad of kinderrechter in aanmerking zijn geko men, de kans krijgen, opnieuw te beginnen. Daarom zult ook gij a.s. Zaterdag een „Valkenheide-speldje" koopen, nietwaar? Slechts éénmaal in elke twee jaren wordt voor dit doel op Texel gecollecteerd. In 1935 bracht de collecte f 135.45 op. In 1937? Help mee, opdat we het antwoord straks met een uitroepteeken kunnen vermelden. De jongens van „Valkenheide" danken u bij voorbaat. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIINIIIIlllllli minium Ook nu weer hebben onze gasten, Cromvliet, uit Den Haag, 4e kl. KNVB, getoond, het spel niet alleen beter te be grijpen, maar ook, dat om goed te voet ballen niet enkel noodig is een bal goed te kunnen schoppen, maar dat naast het; grondig begrijpen van het spel, snelheid, doortastendheid, werklust en een goede saamhoorigheid in ieder geval aanwezig, behooren te zijn. Bij ons ontbrak weer het gezamenlijk een vlotte aanval opzetten. Telkens zagen we misverstanden, terwij! het positiekiezen nog altijd een vraagtee- ken is. Onze spelers begrijpen het spel nog te weinig en zien nog niet voldoen de vooruit, terwijl men evenmin loopt op een waarschijnlijk goede kans. Nog altijd! wordt er rte (veel gestopt en dan met de bal gedraaid, waardoor de tegenpartij de gelegenheid tot onderbreken wordt ge geven. Door een korte, snelle sprint kan door koppen een aanval worden ondei- broken of (in de voorhoede) een kans voor de nevenspeler worden opgebouwd. Ook nu weer is duidelijk komen vast te staan, dat we in snelheid en vaardigheid te kort schieten. Cromvliet, een jong elftal (spelers van 17 tot 21 jaar) speelde ons een goed; soort spel voor en menige voetballiefheb ber zal hebben moeten erkennen, dat dit soort spel van beter gehalte was dan het onze. Er was altijd een geheel, nimmer zagen we groote openingen. Een kort en zuiver driehoeksspel stelde hen in staaf door snelle sprints, elke speler van onsl te passeeren. Dit kwam doordat die spe lers elkaar veel beter begrepen dan de onzen, terwijl het missen, onzuiver door geven en te laat koppen veel minder voor kwam dan bij ons. Dat haar aanval niet erg productief vvas en eenige goede kan-! sen miste, mag voor onze ploeg een' boffer genoemd worden. Van de aanvang af ontwikkelt zich een interessante strijd. Spoedig worden dtej gasten gevaarlijk. Wel weet T. eenige aanvallen op te bouwen, maar het spel sluit niet voldoende. Spoedig nemen del gasten de leiding, waarna P. Hemelrijk uit een corner gelijk maakt. Opnieuw HANDELSREGISTER. In liquidatie getreden: N.V. Stoom boot-Mij. Texel, Weverstraat. EXAMENS De heer A.Brak, vroeger onderwijzer aan deUlo en aan de Z.V.S. alhier, thans te Meppel werkzaam, is Zaterdag te Utrecht geslaagd voor de aide Fransch M.O. (A.) (NAAR TEXEL. Zoowel Zondag als Dinsdag namen aan de Van der Schuijt-reis 120 perso-( nen deel. Van hen, die met de goedkoope trein naar Den Helder kwamen, brachten er 65 een bezoek aan ons eiland. 39 van hen maalden een rondrit per autobus. DEN HOORN. TRAGISCH ONGEVAL. Vrijdagmiddag is op tragische wijze wijze het jongste van de drie kinderen van de heer S. Troost, Z.W.-kust Texel, de bijna éénjarige Grietje, om het leven gekomen. Terwijl de kleine in haar ledi- kantje lag, heeft ze zich vermoedelijk om hoog willen halen. Toen ze terugviel, is een koordje, dat zich om de hals van het truitje bevindt, vast blijven haken, waar door het halsje werd dichtglehaald. Toen kon het kindje geen adem meer halen. Toen men het meisje vond, vertoonde 't nog teekenen van leven, maar zuster Too- lens en dokter Vellenga, die spoedig aanwezig waren (zuster Toolens logeert hier) konden ondanks het toepassen van kunstmatige ademhaling de kleine niet in het leven houden. De deelneming in het verlies van de zoo zwaar getroffen ouders, is algemeen. TAPTOE. Maandag hield D.E.K., directeur Bouws- ma, een rondgang met muziek door het dorp. Tevens werd door het corps op verschillende plaatsen halt gehouden oni| eenige muzieknummers ten gehoore te brengen. Hiervoor was veel belangstel ling. Het was een poosje zeer druk langsi de straat. DE WANDELKAART. Op de achterpagina van dit 2e blad vindt u een wandelkaart van Den Hoorn en omgeving. U ziet daarop een rijwielpad door de duinen naar paal 10; maar DIT pad IS er helaas nog niet. Het plan is gereed, maar de toestemming van hoo- gerhand ontbreekt. Hoe lang zullen we nog moeten wachten? DE KOOG. MAG NIET. Vorige week is hier bij herhaling pro ces-verbaal opgemaakt wegens het rij den en doen rijden met een ernstig ge wond paard. Van politiewege wordt er op gewezen, dat in zoo'n geval ook de huurder strafbaar is. neemt C. een voorsprong, welke na de rust tot 3- 1 wordt vergroot. Dan pakt T. iets beter aan. Ze weet de stand op 313 te brengen. Uit een snelle doorbraak weten de bezoekers weer de leiding te nemen, waarmede zij op verdiende wijze de overwinning behalen. De leiding was in goede handen. Texel 2 en 3 comb, won met 3 van Stanfries in een in goede verstand houding gespeelde wedstrij I. Zeer vol daan gingen de Friesche vrienden, on danks de nederlaag, terug. Zaterdagavond wonnen onze Juni ores van het elftal uit het V.C.J.C.-kamp. Ook nu weer een leuke strijd met om de lijnen de traditioneele gezellige stemming. Tijdens de rust werd de tijd door een geïmproviseerd corps (muziek zonder in strumenten) allervermakelijkst gekort. Als steeds een prettige avond. DE STRIJD WORDT ZWAAR We kwamen in het bezit van de in deeling van Texel 1 in de a.s. competitie. Daaruit blijkt, dat we het uiterst zwaar zullen krijgen. Onze afd. wordt n.l. ge vormd door Alkmaarsche Boys, Assen delft, Helder, Hollandia, Purmersteijn, - Succes, Zaandijk, de Volewijckers, APGS, en Texel. We moeten dus tweemaal naar Amster dam: naar de bekende Volewijckers en naar de Politie-Sportvereen. Amsterdam. (A.P.G.S.) Alkmaarsche Boys, Helder en Assendelft en Succes zijn voor ons geen onbekenden. Hollandia en Purmersteijn zijn, evenals Zaandijk, zeer moeilijke te genstanders. Maakt u klaar, Texel 1. Het zal moeilijk worden. Tracht uw plaats met hand en tand te verdedigen. Trainen en nog eens trainen. HET KAN, DUS: OP VOOR UW CLUB* TRAINEN: Donderdag als gewoon. Adspiranten hedenavond. Zondag a.s. Texel 1 tegen Leeuwar den, le klasse K.N.V.B., afd. 5. D.D. We zouden nog uitvoerig schrijven over het zoo bijzonder goed geslaagde feest, dat Vrijdag door Mooi Texel in samen werking met eenige badgasten werd ge organiseerd. Ook het weer heeft tot het succes van deze dag in belangrijke mate bijgedragen. Het aantal bezoekers, dat 's avonds aan De Koog vertoefde, mag zeker op drie a vier duizend worden geschat. Nimmer zagen we hier zooveel menschen bijeen. Het was voor De Koog, ja, voor Texel een buitengewone dag. 's Morgens werd aan het strand be gonnen met een wedstrijd in het maken van zandfiguren. Daarvoor was heel wat animo. Er werden wel 85 figuren ge maakt, waaronder biezonder mooie. De uitslag luidde: Groep tot acht jaar: 1. Ria Kranenburg, met een kunstig gebouwd zandhuisje; 2. Anneke Hoffenkamp en Anneke de Ko ning, Mooi Texel stelden zij voor; 3a In a Botjes en Ina Buurman, ster; 3b. Fieke van der Willigen, vier en een half jaar,, jongste deelneemster; zij had een mooie berg gebouwd. Groep S12 jaar: 1. Ko'tje Kranen burg, hondje; 2a. Nina Ubbens, meikever; 2b. Gertruda Taconis en Rita van der Moer, schildpad; 3a Jan en To'tje Vader, konijn; 3b. Hannie en Wim Vader, vlieg machine; 3c. Jan Veltkamp, de Poort van Sneek, 4a. Lidi Kuiper en Berna Waldhausen; bloem; 4b Hannie Thurkow en Jair Verspoor, vliegmachine. Groep 1216 jaar: 1. Molly Pennink en Ellen Neukirchen, lepelaar; 2. Conny van Duinen en Lettv Arens, Texelsche boerderij; 3. Anneke Terpoorten en Elly Paters, fox-terrier. 's Middags werd van half drie tot halt vijt een fortenbouwwedstrijd gehouden, waarbij het er om ging een fort te bou wen, dat met zijn vlag het langst tegen de opkomende vloed weerstand zou bie den. De uitslag was hier: 1. Lex Nicolai, Pim de Bruin Kops, Rudi Steup en Douwe de Haas; 2. R. de Bruin Kops, Piet Creiners, Peter Masthof, Hans van der Moer; 3. Piet den Houting, Jo den Flouting, Bert en lna Veltkamp; troostprijzen wonnen Enny Terpoorten, Elly Paters, Anneke en Paddeke Lui sterburg. Voor eerstgenoemde wedstrijd beston den de prijzen in boeken, speelgoed, enz. Voor de tweede in waardebonnen, welke in een van vier zaken aan De Koog moes ten worden besteed. De deelname mocht alleen geschieden door kinderen van badgasten. De jury bestond eveneens uit badgas ten en wel uit de heeren Hendriks, Ub- ben, Vos en Cooker en uit mevr. Van der Moer. mevr. Kranenburg, mevr. Stem pels, mevr. Kuiper en mej. Creners Alle lof voor hun (haar) werk. Een pluimpje verdient zonder twijfel de lieer Hendriks, die al twaalf jaar in dei organisatie van dergelijke feesten in on ze badplaats een groot aandeel heeft. DE LAMPIONOPTOCHT. Groot was de deelname aan de lam pionoptocht. De stoet was wel NEGEN HONDERD METER LANG. En wat een kijkers. Nimmer was't aan de Koog zoo druk als Vrijdagavond 6 Augustus 1937.- Sprookjesachtig mooi was het, toen de stoet zich in beweging zette en zich over de duinen begaf. Een feeëriek schouwspel was het, dat men zich nog lang zal her inneren. Ook 's avonds was het weer bui tengewoon gunstig. De orde werd geen oogenblik verstoord. Texels Fanfare ver leende ook hier haar zeer gewaardeerde medewerking. De uitslag van de lampionwedstrijd was Groep A: 1. Het Mierennest: vier jon gens, die een keurig model van het Mje- rennest droegen; daarachter 20 „mieren" met groene lampions; 2. de Rebellenclub; 3. Groep gasten uit hotel De Toekomist met twee groote lampions, waaraan linten waren bevestigd. Groep B: 1. Aquarium, gedragen door Elly Paters, Anneke en Freddie Terpoor ten, 2. Reist per K.L.M., voorgesteld dooi de dames Vermeulen en Koolstra. De traditioneele stoelendans besloot het festijn. Mooi Texel en haar medewerkers(sters) mogen weer met voldoening op deze feestdag terugzien. DF. COCKS DORP. De demonstratie, die eenige weken ge leden wegens regen uitgesteld moest wor den, zal bij goed weer gehouden worden a.s. Zondag, op het S.V.C.-terrein aanvang half drie. Eerst treden op de heeren van Gymn. Vereen. Texel van Den Burg; daarna demonstreeren de dames van SVC gymnastische- en de heeren van SVC; trainingsoefeningen. Tot slot hardloopen met hindernissen voor kinde ren beneden 14 jaar (inleggeld 5 ct.) en behendigheidswedstrijd voor wielrijders en wielrijdsters (inleggeld 10 ct.) Fanfa recorps V.I.O.S. zorgt voor muziek. En tree 20 ct., donateurs 10 ct, kinderen 5 ct. Versnaperingen en ijs op het terrein; aanwezig. OVER JULI vervoerde de K.L.M. op haar Texel-lijn plm. 1270 passagiers. (j. Van hen reisden er plm. tachtig naar en tachtig van Rotterdam. De KL.M. vervoerde Zaterdag naar Z Amsterdam 53 pass., Zondag 20, Maan dag 40, Dinsdag 22. B Naar Texel kwamen er Zaterdag 4S, Zondag 13, Maandag 35, Dinsdag 24 (on- C der wie drie baby's) Flet terras voor het stationsgebouw (restaurant) is tweemaal zoo groot ge- C maakt. Het was op zoo groote belang stelling niet berekend. V DE WAAL. S GESLIPT. V Gistermorgen slipte in een bocht van L de Zaandammerdijk de luxe auto van de heer C. Dros, bestuurd door zijn zoon, zoodanig, dat de wagen over de tuinwal, vloog en over de kop sloeg. Ruiten, spat borden en radiateur werden ernstig be- f schadigd. De bestuurder bloedde aan hoofd en handen; hij werd door een pas- seerende autorijder mee naar Den Burg V genomen, waar hij zich onder doktersbe handeling stelde. GOED STUK WERK. De landbouwschuur, in aanbouw voor rekening van de heer M. C. Keijser, na dert zijn voltooiing. Aan constructie (J. - Vermeulen) en uitvoering (P. Kooger) kan men zien, dat soliditeit en afwerking niets te wenschen overlaten. Het geheel maakt een zeer solide indruk en de eige naar is danook over de uitvoering zeer tevreden. De lengte van het gebouw is 22G meter, de breedte IS meter, ide grootste hoogte 9 meter, de hoogte dei- wanden 6 meter. f Dat de heer Keijser gerief van deze. f schuur, die eenig op ons dorp is, zal hebben, is te voorzien. ||ll||!IINI!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| llllllllllll GEMENGD NIEUWS HIIHIIIIII llllll iiiiiiiiiiiiiii!ii!ii::i:iiitii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||||ll Vogelenzang. De Jamboree werd Zondag "8 Aug. door 125000 personen bezocht. Dit padvinderswereldkamp heeft alle voorgaande geslagen. De spoorwe gen voerden 8 Aug. 40 a 50 duizend be zoekers aan (78 extra treinen). Maandag is het kamp door Lord Baden Powell gesloten. In zijn slotwoord zei hij o.a.: Probeer zooveel mogelijk vrienden te ma ken in andere landen. Als jullie volwas sen zijn, zullen de moeilijkheden komen; dan zal misschien weer gesproken worden over oorlog en vrede. Maar als je veel vrienden hebt in andere landen zul je met hen geen oorlog willen voeren. Dan weet je, dat er een betere weg is tot het oplossen van conflicten: onderling overleg en vriendschappelijke regeling. Te Den Haag viel de 5-j. J. v. D. bij het spelen in de Laakhaven. Hij verdronk. De K.L.M. heeft vier nieuwe Dou- glassen besteld, type DC 3. De K.L.M. bezit reeds 14 van die toestellen. Bij Schalkwijk werd de 28-j. apo theker J.Nijmans uit Waalwijk in een bocht uit een Dieseltrein geslingerd toen hij voor het geopend schuifportier stond. Zijn vrouw en kinderen waren van het ongeval getuige. Te Paaslo, gem. Oldemarkt, werd boerderij C. van Wijngaarden door vuur verwoest. Kinderen hadden met lucifers gespeeld. De heele oogst, w.o. 50000 K.G. hooi, ging verloren. Er was geen blusch- water aanwezig. Alles was laag verze kerd. BUITENLAND Italië. Bij Rome werd het radio station der marine, St. Paul, door over verhitting van condensatoren door vuur verwoest. Duitschland. De beroemde Engel- sche motorrenner Guthrie is in de race om de Groote Prijs van Ouitschland bij Hohenstein doodelijk verongelukt. In '35 en '36 won hij bij de T.T.-races te As sen in de 500 c.c. klasse de Groote Prijs van Nederland. Engelands luchtmacht gaat in het Z.O. van het land oefeningen houden. Er zal door 176 vliegtuigen een z.g. aanval op Londen worden gedaan. Het zal ons benieuwen, wat de atweerbatterijen daar tegen kunnen uitrichten. Vereen. Staten. Door Ioonsverhoo- ging van vijf cent per uur is een groote spoorwegstaking voorkomen. De verhoog ging kost de Mij. 98 millioen dollar per jaar. China wil 182 Amerikaansche pilo ten met vele vliegtuigen laten komen. Het zou voor vijf millioen dollar aan bom bardementsvliegtuigen in Amerika be steld hebben. Japan. In N.W.-Korea kwamen 130 personen in stormen om.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6