M Brieven van Texelaars in den vreemde. Texelsche Berichten Samen lezen isarmoed Hoe word ik verpleegster ZUIDERZEE-LAND Het Boek over verleden en toekomst van de Zuiderzee. Zuitl-Afrika, Transvaal, Aug. 1937. NAAR KRUOERS WILDTUIN. Door een „Hallo, hoe gaan dit", schrok ik wakker op een Zaterdagmiddag, net toen ik na het bad een tukje in de altijd vvarmeAfrikaansche zon zou doen. Ik keek op en blikte in het opgewekte gezicht van Jaap Rijk, mede-oud-Texelaar, in sport- of reiscostuum gestoken. Nee dankie, heeltemaal gaaf en met jeself Eigenlijk hoefde ik dat niet eens te vra gen, tenminste wat de gezondheid betreft, want het milde Miinaat en de „regtige kos", die ook Jaap geniet, laten je eeii| „dikke kop krij". Die doet zoo'n beetje als weerglas dienst en staat de laatste tijd op „zeer schoon". Maar de Afrikaan- sclie beleefdheid vraagt het nu eenmaal. Nee, dankie, ook gaaf, alles van die beste. Ons, Spier en ik, gaan na(ar het wild reservaat. Sapperloot, ik had graag mee gewild, maar aangezien m'n „bokkie" al onder weg was, kwam het me nu wel erg onge legen. De tocht zou 2 a 3 weken duren. Maar Jaap en Spiers, die twee onbezorgde vrijgezellen, behoefden zich niet om hun. huishouden te bekommeren en waren nu startklaar voor een autoritje van hon derden mijlen. Ik keek eens in de wagen. Voorin was net nog ruimte voor onze Jaap en Spiers. Achterin de benoodigdheden voor de tocht: een zakje tabak, een paar dekens, nog. een zakje tabak, een baaltje sinaasappe len, een keteltje voor de thee, een schaal voor de mieliepap, een doosje sigaren, een paar kaarten en nog een zakje tabak. Ze zouden naar de wild-tuin. Wat dat eigenlijk is? MAAK 'M DOOD. F. Limburg, directeur van de keurings dienst van de vereeniging „De Narcis" schrijft: Het is nu de beste tijd om de narcis- vlieg te bestrijden, die onze cultuur al meer bedreigt. Laat uw narcissen zooveel mogelijk een warmwaterbehandeling on dergaan. Plant geen narcissen, zonder deze zorgvuldig op gebreken te hebben nagezien en vernietig het uitschot op afdoende wijze. ZE WAREN TEVREDEN. Het Volk schrijft: Het jeugdkamp Wording op Texel ver liep uitstekend. De reis ging vlot en rus tig en de inrichting op het groote en mooie kampeerterrein getuigt van erva renheid. In de beste stemming vloog dag na dag om. Alle tochten over het eiland droegen bij tot genot en vreugde. Zieken waren er niet. Het weer was, behoudens een enkele uitzondering, goed, al kon nog meer zon welkom zijn. DE COCKSDORP. ONZE SPORTDAG. Zondagmiddag had de onlangs wegens slecht weer uitgestelde gvmnastiekdemon- stratie plaats. Wederom liet het weer zich niet biezouder gunstig aanzien. Toch kon met de uitvoering van de diverse nummers op tijd worden begonnen. Het aantal belangstellenden viel niet tegen. Eenige heeren van Den Burg voerden onder leiding van de heer Mets keurige! oefeningen uit aan ringen, rek, brug èn paard De meisjes gymn. vereeniging van De Cocksdorp gaf ónder leiding van de heer Zondervan vrije- en knotsoefeningen ten beste en werkte aan brug en paard. Een en ander werd met groote belang stelling gadegeslagen. V.I.O.S. van Oost zorgde voor muzikale afwisseling. Na de gymnastiekdemonstratie hadden hinder niswedstrijden plaats voor schoolkinderen. De prijzen werden hierbij behaald door Mina Boon, Koos van Bennekom, Corrie de Graat en Corrie Kalis. Tot slot behendigheidswedstrijd op fietsen: De prijswinners waren hier- 1 Blom, 2. P. de Blooys, 3. Jb. Verberg' 4. M. Reuvers. In het Noorden van Transvaal ligt een groot gebied, rijk aan bosch, riviertjes en wikl gedierte. Dit gedeelte heeft men ge reserveerd voor de natuur, voor de dieren. Het is een natuurmonument. Het sprookje van het rijk der dieren, met de leeuw als koning, is werkelijkheid geworden. Het is 8000 vk Mijl groot en heeft gedeelte lijk natuurlijke grenzen, rivieren. Alleen met een auto mag men het bezoeken, dwars door dit enorme gelbied Ioopen wegen (zandwegen). Noch de auto, noch de weg mag men verlaten en er wordt natuurlijk geen schot gelost. Hier en daar in het „park" zijn kampen opgericht, stevig afgeheind. Daar brengt men de nacht door om weer vroeg verder te trekken, door de wildernis, door Afrika, zooals men het alleen in boeken leest. Is jij niet een bietje bang nie Spiers, vroeg ik nog. Ach, zei Spiers, en hij streek z'n Amsterdamsche snor eens op zoolang we geen vrouwtjesleeuwen tegenkomen, redden we het wel. Onze motor loopt 60 mijl Dit kan ik nog van de wild-tuin zeg gen. Er is overeenkomst metTexel, En wel wat de critiek betreft. Komen er door de bescherming teveel meeuwen op Texel? Men vreest er voor. Welnu, hier, bij ons, in Afrika, gaan de leeuwen over- heerschen. Men vreest ze te moeten „uit dunnen". Terwijl anderen zeggen.... Maal leest u maar in de Texelaar Leeuw in plaats van Meeuw, dan komt dat op het zelfde neer. En wat er nog meer te zien is? Jaap Rijk zal het u een volgende keer vertellen. Met groeten aan allen, Uw SIEM DE WAAL. (Zie boven op het prentje.) DEN HOORN. SCHOOLNIEUWS. In de plaats van de heer P. B. Riteco, a,an wie per 1 Sept. eervol ontslag is verleend als hoofd der o.l. school alhier,) is tijdelijk benoemd de heer A. C. Mooy, die geruime tijd als zoodanig werkzaam was te Oosterend. SPORT NUTTIGE WENKEN voor voetballers en kijkers. Je moet niet alleen naar het spel van „jouw" club kijken en juichen alsi „jouw" club een goal maakt heusch de tegenpartij doet ook wel eens iets goeds, dat met een applausje beloond mag worden al hoef je dan ook niet direct een vreugdedans uit te voeren, als de tegenpartij scoort. Er bestaat nog zoo iets als „overdreven sportiviteit" en dat is ook verkeerd. Beschouw „tegenstanders" niet als „vijanden" ze komen alleen om te voetballen en mochten ze eens wat „hard" spelen denk dan niet direct, dat zd „gemeen" spelen een ongelukje kan: altijd gebeuren ook bij „jouw" club.. Ga bij de beoordeeling van de spe lers altijd van het standpunt uit: „Hoei zou ik het gedaan hebben?" je ooF- deel zal dan veel milder zijn en je zult veel meer van het spel genieten, dan wanneer je maar onophoudelijk zit te vitten. Als je dit nu goed in je hoofd ge prent hebt als je begrepen hebt, hoe je je als toeschouwer moet gedragen en dat niet alleen een voetballer, maar ook een toeschouwer „sportief" kan zijn wel, ga dan gerust naar een wedstrijd ga genieten van de mooie voetbalsport, want dan behoor je tot degenen, die een goede opvatting van het begrip sport hebben. Dan ben je een „echte" sportliefhebber. Uit: De Telegraaf. door Zuster Adrie E. Schipper. I. Jonge meisjes, die de drang in zich voelen, verpleegster te worden, zullen na behaald schooldiploma zich ongetwij feld de vraag stellen: Hoe word ik verpleegster? De leeftijdsgrens, om als leerling-ver pleegster te worden aangenomen, is mi nimum 19 jaar voor opleiding diplomd, B (diploma voor de verpleging van ze nuwzieken en krankzinnigen) en 20 jaar voor opleiding diploma A (diploma voo» ziekenverpleging), 't Zeventienjarig meis je, dat zich tot de verpleging voelt aan getrokken, ziet zich dus verplicht nog eenige jaren te wachten. Die wachtjaren, kunnen evenwel op verschillende wijzen dienstbaar worden gemaakt aan haar toe komstige taak. Zij kan kinderverpleegster in koloniehuizen, helpster in kinderbe waarplaatsen, kleuterdagverblijven, enz. worden. Tal van mogelijkheden zijn er natuurlijk om nuttig bezig te zijn. Is er b.v. gelegenheid, het onderwijs aan een der scholen van Maatschappelijk Werk te volgen of het onderwijs in kinderverzor ging en. opvoeding, zooals dat b.v. gege ven wordt te Rotterdam en aan de Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam, dan zal dat naderhand haar verpleegar- beid ten goede komen. Eveneens is' dit het geval met het onderwijs aan cerv huishoudschool. Moet men minder hoog reiken, dan zorge de toekomstige ver-, pleegster er voor, tóch de kooklessen aan een huishoudschool te volgen. Zij wordt dan van kookonderricht vrijgesteld tijdens haar opleiding tot verpleegster. Aange zien alle lesuren voor de leerling-ver pleegsters in de ziekenhuizen buiten de diensturen vallen en de negenurige werk* dag soms over een dienstverband van veertien uur is ingedeeld, is zoo'n vrij stelling zeer welkom. Het bezit van een diploma Eerste Hulp bij Ongelukken be kort niet de opleiding tot verpleegster,! maar geeft de bezitster de voldoening te kunnen helpen bij ongevallen. Haagsche Post. DAT IS KRAS Kleine oorzaken. Te Leeuwarden is een meelfabriek in brand geraakt, vermoe delijk door een vonk, welke afsprong van een hard voorwerp, dat tusschen de mo- lensteenen zat. A Vereen Staten. Bij Los Angelos na dert de grootste sterrenkijker ter wereld langzaam zijn voltooiing. Hij staat op dc Palomar-berg, 1800 M. boven de zee spiegel. Zijn grootste lens is vijf M. in doorsnee. Men werkt aan de bouw al twaalt jaar. A Een millioen volt. Op de jaarver gadering van de Deensche vereen, voor kankerbestrijding werd een Roentgen- buis met een spanning van een millioen volt gedemonstreerd. Men zal er in het nieuwe kankerinstituut te Kopenhagen ge bruik van maken Een lange brug. De simpele ver melding van het feit, dat de nieuwe brug bij San Francisco 13 K.M. lang is, zegt niet veel, maar men krijgt eenig idee van lengte, wanneer men weet, dat het noo- dig is geweest op de brug een kleine gevangenis voor verkeersovertreders in te richten. New York Sun. Tachtig millioen lichtjaren. Dr. Hu- mason van het Mt. Wilson Observatori um heeft met een biezondere lens ne vels gefotografeerd, welke minder licht geven dan de donkerste ster, welke met, het bloote oog te zien is. Ze bevinden zich meer dan 80 millioen lichtjaar van de aarde. Eén lichtjaar is de afstand, welke het licht in één jaar doorloopt; in één seconde legt het licht 300.000 K.M. af. Snelheid van de lens F:1.59 Be lichtingstijd 60 uur. door MR. A. F. KAMP, oud-secretaris van de Bestuurs- afdeeling der Wieringermeer-Directie. Met illustraties van Jo Spier, vele reproducties naar foto's en vijf kaarten. Er zijn in de laatste decennia in ons land vele, zeer vele groote werken van overheidswege uitgevoerd, doch slechts één er vande afsluiting en gedeeltelijke droog legging van de Zuiderzee wordt eenstem mig genoemd „ons groote, nationale werk". Het is een onderneming, waarvoor in tense belangstelling bestaat, ook ver bui ten onze grenzen en jaarlijks bezoekeit duizenden vreemdelingen en tienduizenden Iandgenooten de Afsluitdijk en onze eer ste Zuiderzeepolder, de Wieringermeer. Niemand zal tegenspreken, dat een goed Nederlander van een en ander op de hoogte behoort te zijn. De landgenoot, wie dit nog niet voldoende is en die wil trachten iets te weten te komen over da Zuiderzeewerken, zoekt tevergeefs in de bestaande literatuur naar een populair,, samenvattend, begrijpelijk boek. Verbor gen in kranten en tijdschriften of offici- eele periodieken bevinden zich tallooze in teressante artikelen, die de leek echter, plegen af te schrikken, aangezien veelal cijferreeksen en formules een zekere des kundigheid schijnen te veronderstellen bij de lezer. In bovengenoemde leemte wordt voor zien door het boek „Zuiderzee-land" van de hand van Mr. A. F. Kamp, oud-secre taris van de bestuursafdeeling der Wie ringermeer-Directie, die eenige jaren in de Wieringermeerpolder werkzaam was en ook aldaar gewoond heeft, thans burge meester van onze gemeente. Het boeit is ingedeeld in twee afdee- lingen. De geschiedenis van drooglegging en ontginning vormen het eerste deel. De schrijver ontzeilt technische détails; in plaats daarvan vindt u vele smakelijk vertelde anecdotes en verhalen over het geen zich afspeelde bij de drooglegging en in cultuurbrenging van de Zuiderzee bodem. Door de nadruk te leggen op tie menschelijke zijde van de onderneming, krijgt de lezer als vanzelf het gewenschte contact met het werk. De tweede afdeeling verhaalt van de maatschappelijke opbouw v. d. Wieringer meer. Er is nimmer een tijdsgewricht ge weest, waarin men zooveel aandacht wijd de aan de mensch, en de maatschappij, waarvan hij deel uitmaakt. De opbouw van een gloednieuwe sa menleving, de groei tot een zekere een heid van een groep pioniers in dit nieu we stuk Nederland beschrijft Mr. Kamp op aantrekkelijke en tevens deskundige wijze, omdat hij zelf dag voor dag ge tuige mocht zijn van hetgeen op de voor malige Zuiderzeebodem werd tot stand gebracht. De Wieringermeer was eigenlijk een soort proefpolder. Een dergelijk werk was nimmer te voren vanwege de Staat ondernomen, nooit nog werd met zooveel zorgvuldigheid de kolonisatie door de overheid ter hand genomen en geleid. De Meer is de kleinste van de vier in het IJsselmeer geprojecteerde polders, Het, spreekt vanzelf, dat bij de opbouw van de Urkerpolder in ieder opzicht met de ervaringen in de Wieringermeer opge daan, zal worden rekening gehouden. Nu is het alleszins begrijpelijk, dat vooral degenen, die in de buurt van de toekomstige Noord-Oost-Polder wonen, hetzij in stad of dorp, wel biezonder gaarne zouden willen weten, hoe de werk wijze aan de overkant van het IJsselmeer is geweest. In deze leemte wordt weldra' voorzien door de verschijning van Mr. Kamp's boek. Dit boek zal blijken onmisbaar te zijn, ook voor degenen, wier belangstelling duurzaam gericht is op de voortzetting der Zuiderzee werken. Het overzicht van de inhoud, dat hier onder volgt, toont aan, dat de Zuiderzee-, werken door de schrijver van alle kan ten zijn bekeken. Zuiderzee-land van Mr. A.F.Kamp is een met warm enthousiasme, vlot geschreven boek. Van de geestdrift van de auteur gaat ongemerkt iets over op de lezer, die na het werk te hebben gelezen zich op de hoogte weet van ontstaan en groei van het grootste werk, dat sinds generaties door ons volk kon wordeni ondernomen. Het boek is verlucht met vijf kaarten, vele fraaie foto's en teekeningen van Jo Spier, die hij tijdens zijn vele bezoeken! aan het nieuwe land in de loop der jaren gemaakt heeft. Inhoudsopgave: Eerste gedeelteVoorwoord Over dit boek Misverstanden Oude Plan* nen Techniek Polder-geschiedenis Ontginning Intermezzo. Tweede gedeelte: Maatschappelijke op bouw Bouwen Sociale en andere maatregelen Bevolking Bestuur en organisatie Financiering. Besluit: Bijlagen. Prijs: Ingenaaid f4.50, gebonden f 5.90. "X m viy

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2