Wat wil de Ned. Blindenbond Texelsohe Berichten De Dood op de Weg. Artistiek Souvenir "V a m Si HÉ ffiffifflffissiaBfflgi® y EsufflfflïssiHSiSffl ffltiffifflffisiaifflffiffi y ffiffiffigfflffliSfflHR uimminin mm ||||||ll!lllllllllllll!llllllll!llllllllllllllllllllllllllll[lll!llllllllllllllllllllllll!llll|||||| mill EEN LACH EN EEN TRAAN. lllllliiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiioiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiillllll i<e>. DAT KAN U GEBEUREN. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll llllllllllll INGEZONDEN ||||||lllll!tllllllll!llll!l!ll!lllllllllltlllllllllll!lltlllllllilltlllllllll|]!llllltlllllll|||||l EEN OPMERKING Gaarne zou ondergetekende een enke le opmerking willen maken naar aanlei ding van het raadsverslag van 31 Juli j.I. en wel over het punt betreffende het verleneh van een bijdrage voor het bezoeken van de gymnasiale afdeling van het Lyceum te Den Helder. Aan het eind van het verslag wordt de opmerking gemaakt, dat het verzoek van den heer Jouwerjsma is afgewezen. Dit is onjuist. Ondergetekenïie neeft enkel zijn doch tertje examen laten doen voor de derde klas van het Lyceum, in de mening, dat het schoolgeld gelijk was aan dat van de/ Rijks H.B.S. Toen ze geslaagd was, heeft de gemeente Den Helder aan de gemeente Texel om een bijdrage van f200 ver zocht, wat de aanleiding is geweest tot het punt op de agenda. Ondergetekende was hiervan, geheel onkundig. Een verzoek om de f200 voor hem te betalen zou echter volkomen op zijn plaats zijn geweest. Immers zowel in de hogeronderwijswet (waar het betreft een door het rijk gesubsidieerd gymnasium) als in de middelbaaronderwijswet (waar het betreft een door het rijk gesubsidi eerde gemeentelijke H.B.S.) komt de vol gende alinea voor: „Het is de gemeenten niet geoor loofd het bedrag, hetwelk zij krachtens het eerste lid van dit artikel hebben bij te dragen (in dit geval dus de f 200.op de ouders of verzorgers der leerlingen of op deze zelf in enige vorm te verhalen". Hieruit blijkt duidelijk de bedoeling van den wetgever. Dat de gemeente Texel wettelijk (maar ook moneel het recht heeft bovenge- noemd bedrag wel terug te vorderen, komt enkel, doordat de gymnasiale afde ling in Den Helder niet door het rijk wordt gesubsidieerd. Indien ondergetekende mocht besluiten zijn dochtertje ondanks het verwerpen van het voorstel van B. en W. toch naar) de gymnasiale afdeling te sturen, zou hij de enige zijn, die de extra-bijdrage zelf moet betalen, terwijl de gemeente zulksi doet voor twaalf andere leerlingen, waar-: bij kinderen van zeer kapitaalkrachtige ouders. W. J. JOUWERSMA lllllillllllllllll RECENSIES. IIIIIIIIIIIIIIIIH Heilig-Land-Stichting. De propagan- da-dienst van deze stichting, welke op haar terrein een der grootste beziens waardigheden in Europa wordt genoemd, doet ons een keurig uitgevoerd vouwblad; toekomen .dat naast fraaie foto's talrijkei biezonderheden bevat over deze stichting.j eigenlijk één groot openluchtmuseum^ een Hollandsch Palestina. Men heeft er getracht de monumenten, die in Palestina, in geschiedkundige betrekking staan metj de persoon van Jezus Christus in hun ware proporties op te bouwen; men vindt er de voorwerpen, gereedschappen en huishoudelijke artikelen, die bij de Fel lah's, Bedoeïnen, enz. in gebruik zijn, meegebracht uit Palestina; men heeft er in karakteristiek Oostersche trant gebou wen opgetrokken om een werkelijk Pale- stijnsche atmosfeer te scheppen, rond hef verhaal 'van de bijbel. Aan wie de Stichting willen bezoeken, wordt zoo'n folder op aanvraag gratis; toegezonden. li. In 1916 werd een Staatscommissie in het leven geroepen, om te onderzoeken,, wat van Staatswege ter verbetering van het lot der blinden gedaan zou kunnen worden. Een onderzoek werd ingesteld, naar het aantal blinden in Nederland. Volgens 'de verkregen opgaven bedroeg het aantal blinden in 1919 in ons land plm. 2370, dat der half blinden plm. 1440. De Staatscommissie was echter over tuigd, dat deze cijfers veel te laag waren, daar vele gemeentebesturen verzuimden de desbetreffende vragenlijsten in te zen den. Waar voorts de Staatscommissie con cludeerde, dat halfblinden" in maatschap pelijk opzicht gelijk gesteld dienden te worden met volslagen blinden, mogen we veronderstellen, dat hier te lande thans zeker ruim 4000 blinden zijn. In ver gelijking met andere landen is dit aantal gelukkig laag. Vergelijkt men de cijfers voor de afzonderlijke landen, dan springt onmiddellijk in het oog, dat de meer. naar het Oosten gelegen gebieden, der halve die streken, die geheel of grooten-\ deels van de moderne Westersche hygi ene zijn verstoken, ver uitsteken boven andere landen. Volgens de jongste gege vens zijn op de geheele wereld 2.390.000j blinden of 136 per 100.000 zielen. In tegenstelling met de meer Oostersche lan den .blijft het aantal blinden in West en Centraal-Europa, alsmede in Amerika ver beneden dit cijfer. In Egypte is het aantal blinden wel zeer ontstellend, n. C. 1225 per 100.000 inwoners. Steunt de menschlievende arbeid van de Ned. Blindenbond. ZOMERPOSTZEGELS. Dit jaar werden op Texel deze aantal len Zomerpostzegels verkocht: i 263 a 3 ct.: f 7.89 184 a S ct.: f 14.72 470 a 10 ct.: f47.00 106 a 16 ct.: f 16.96 Totaal voor f86.57 De netto-opbrengst van deze zegels komt ten goede aan sociale en cultureele; doeleinden. ZAKENNIEUWS. De N.V. Ph. Vlessing liet raden naar de tijd, waarop een horloge zou blijven' stilstaan. De juiste tijd was 12 uur 11 mnt. 6 sec. De uitslag was: le prijs: gabardine mantel, C. Bruin zeel, Rio Grande: 12.10.5. 2e prijs leeren clubfauteuil, Mej. A, Dijksen, Groeneplaats: 12.10.5. J 3e prijs: zijden deken, C. Bruin Jz., Den Hoorn: 12.10.5. 4e prijs: eiken bijzettafel, C. de Wit, Eierland: 12.10.5. 5e prijs: ets, Speets, Hoogwoud: 12.10.0 6e prijs: kapstok, Jac. Witte, Spang: 12.12.12. HUIB VOOR DE RADIO. Maandagavond heeft onze rijmelende medewerker, de heer Huibert Fenijn, uit Oosterend, voor de microfoon van de N.C.R.V. tusschen 9.— en 9.25 uur on der de titel „Grepen en Grappen" een negental vroolijke rijmelarijtjes voorge dragen. De meeste kenden we op Texel, reeds doordat Huib ze in de Texelaar liet opnemen. Aardige voorvallen waren het, op eenvoudige wijze in rijmvorm ver teld; van de dames-Heilssoldaten, die te water peddelden; van grootje, die ver steld stond, toen ze bij' het koopen van een radio over kilo-cycles hoorde (Mu- ziek-bij-de-wicht, dacht ze); van het raads lid, dat het la'atste woord wou hebben, van de wedstrijd „wie kan het leelijkst gezicht trekken", waarbij Tante Bet een prijs kreeg, hoewel ze ér niet eens aan' meegedaan had Huib voor de radio: een onderschei ding waarmee we hem feliciteeren.. Hij kweet zich behoorlijk van zijn taak. DF. COCKSDORP. BESTUUR. S. V. C. Het Bestuur van Sportvereeniging De Cocksdorp is thans als volgt samenge steld: A. Stolk, voorzitter. W. Verseput, secretaris. J. Reuvers Tz., penningmeester. OUDESCHILD. ZAKENNIEUWS De uitslag van het raden naar de juiste tijd, waarop een klokje zou blijven stil staan, was bij de fa. Frans Zegel als. volgt: 1. Mej. Peper, P.H.-Polder, compleet keukengarnituur; 2. mej. A. Witte Dz., Schildereind, theemeubel; 3. de heer Kalf,i Eierland, naai-werkmand. Geraden werd resp. 12.8.5 12.13.45 12.20.4 Juiste tijd was: 1216.19. g} Wie zich slap aanstelt in zijn g? U werk, is de broer van een door- ga E8 brenger. Koning Salomo. ZAKENNIEUWS. De garnalendrogerij van Gebr. Blom heeft weer een belangrijke uitbreiding ondergaan. Er werd een droogkamer bij gebouwd. De daarin aangebrachte venti lator wordt aangedreven door een electro motor van 46 p.k. De electr. installatie geschiedde door de heer A. de Wilt. Ver der hebben aan de totstandkoming van deze uitbreiding gearbeid: metselaar H. Koorn, timmerman P. J. Kooger en smid Jb. Kiljan. NIEUWS. Zaterdag vertrokken van Texel per K L.M. 60 pass., Zondag 16, Maandag 29 en Dinsdag 24. Naar Texel kwamen er resp. 45—12—24—20. LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor de Onderl. Rundveeverz. „Texel" en voor de Onderlinge Paardenverzekering D.E.L. H.H. Veehouders! wordt allen lid! llllllllllll HYGIENE en VEILIGHEID. lllllilllllllllllll!lllllllllllllllll'lllllllllll!llllllllllllllllllllllltllilllllifllllllllll|i|||| We zagen een foto van een bord aan de ingang van een Amerikaiansch plaats je; een bord met dit opschrift: Rijdt voorzichtig. We hebben hier geen ziekenhuis. Dat is wel een teekenende illustratie van de „dood op de weg", die over de geheele wereld zijn slachtoffers eisclit, regelmatig, gulzig en onverzadigbaar. Oók in óns land. Schrikt men niet, wanneer men de cijfers beziet van de ernstige verkeersongevallen, die hier te lande ge durende Mei zijn geschied? Zij zijn ont leend aan de gegevens van het Centraaii Bureau voor de Statistiek. In die liefe lijkste aller maanden zijn in ons land door het verkeer gedood: één-en-zestig inenschen; en 446 zijn ernstig gewond. Het is werkelijk schrikbarend. Verkeers ongelukken zijn als regel te wijten aan onvoorzichtigheid. Hetzij van degene, die er het slachtoffer van wordt, hetzij! van hem, die een slachtoffer maakt. Het eenige wat de overheid kan doen, is de gevolgen van die onvoorzichtigheid zoo duidelijk mogelijk aan het publiek voor oogen stlien. Cijfers als deze moesten op opvallende wijze alom gepubliceerd' worden. De mensch moet tegen de 'tnensch (óók tegen zichzelf) beschermd worden en het is aan de overheid, dit te doen. !!!|||NIIIII!lllll!llllllllllllllllll!lllllllllllllllllllll|lllll|ll|!|||||||l!l|||i|||||]||||||fJ| llllllllllll GEMENGD NIEUWS BINNENLAND In Z.O. Drente heeft men zooveel scha van vossen, dat aan enkele jagers} tot 30 Sept. vergunning is verleend omt in de Staatsbosschen vossen te schieten; Er zijn al heel wat kippen door vossen verorberd Tilburg. De arbeiders in de Wollen- stof fenindustrie hebben een loonsxerhoo- ging van 5 pet. aanvaard: 10 pet. was ge vraagd. Rheden. De Meteoor-betonfabriek verhoogde het aantal leden van haar per soneel van 110 op 250 in verband met groote orders voor Zuiderzeewerken. Het loon werd verhoogd met twee ct. per uur., Mill. In het Liefdegesticht dronk 'n 76-j. verpleegde haastig uit een flesch, waarin zich volgens zijn meening vruch tensap bevond. Maar de flesch bevatte, lysol. De man overleed aan de gevolgen.' Te N.-Namen viel mej. De Z. van een mijt tarwe. Zij is overleden. Hoensbroek. Bij staatsmijn Emma kunnen gediplomeerde houwers en hulp«i houwers geplaatst worden. Er is ople ving ook in de mijnbouw. Te Scheveningen is de 15-j. G. de R. uit Dielft voor de oogen van haar moeden verdronken. Ze gleed van een golfbreker 10 M. van het strand de zee in. Op de Noordzee is bij lichtschip Noordhinder een Engelsch jacht lekge slagen. Met moeite werd de bemanning door het Duitsche s.s. Oldenburg gered. U zoekt een Komt U bij ons eens zien naar onze origineele HOUTSNEDEN PENTEEKENINGEN KUNSTFOTO's van Texel. Desverlangd in lijst. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. DE VLEESCHVERGIFTIGING +e Harenkarspel blijkt nu toch te zijn ont staan door het slachten van een aan diarrhee lijdend veulen, dat de slager Van Duin van een veehouder te N.-Schar- woude kocht. De keuringsveearts W. uit Schagen keurde het vleesch goed: dat het] veulen ziek was, had de slager aan dej veearts niet verteld. De slachtplaats, werd gesloten, de keuringsveearts, aan vankelijk geschorst, streng berispt we gens zijn onvoldoend onderzoek. Te Den Haag werd ten nadeele van de fa. Van der Willigen in de Passa ge voor dertig a veertig duizend glcl. aan juweelen gestolen. De dieven kwamen achter door een raam binnen. Drie jaar terug is bij dezelfde firma ingebro ken. Toen is het meeste gestolene te ruggevonden. Nu Bij Rosmalen is een 20-jarige bij het per fiets oversteken van de voorrangs- weg Den BoschNijmegen door een auto gedood. Zijn verloofde, die naast hem reed, werd een been gebroken. Men vreest voor haar leven. Te Bodegraven bleek een veehou der, die telkens biggen uit de wei miste, dat een zwaan de dief was. Wat zag hij Met snavelhouwen werd een big dooi de zwaan gedood en vervolgens naar het nest gesleept, waar men de overblijfselen van tal van deels verorberde biggen vond. Amsterdam. Zaterdag had op de werf van de fa. De Vries Lentsch aan t' l i onder groote belangstelling de tewa terlating plaats van het jacht Piet Hein, het nationaal huwelijksgeschenk van het Nederl. volk. Het werd door Prinses Ju liana gedoopt. BUITENLAND In Roemenië mag de Internationale niet meer gezongen worden. Japanners hebben in Kiangsi en Tsej Kiang 70 Chineesche vliegtuigen vernield. Door bommen uit Chinee sche vliegtuigen zijn in de Fransche wijk te Sjanghai 445 personen gedood, in het internat, kwartier 495. Nanking, hoofd stad der Chineesche republiek, is door acht Japansche vliegtuigen gebombar deerd. China. Nanking werd vijfmaal ver geefs door Japansche bombardements vliegtuigen bezocht. Acht Jap. toestel len zijn neergeschoten. Maandag heb ben 3000 vrouwen en kinderen Sjanghai verlaten. Nieuwe Jap. troepen zijn er aangekomen. lillll UIT ONZE KOLONIËN. Dood door schuld. Tegen de eerste stuurman van de „Van der Wijck" wordt1 een strafrechterlijke vervolging ingesteldl wegens veroorzaken van dood door schuld. Bat. Nieuwsblad. Verbetering. Aan Soerabaja is een subsidie van f80.000 toegekend uit de Nederlandsche bijdrage van 25 millioen: tot verbetering der kampongtoestanden in de benedenstad: beter wegen, beter rio- Ieering. llllllllllll ZOO SCHREEF. The Times: Het bericht, dat de Rus sische vliegers een nieuw record voor afstandvliegeu in één ruk hebben ge maakt, is in Duitschland nog niet ge publiceerd. Noch in de ochtend-, noch in de avondbladen was een bericht van hun aankomst en van hun prestaties te vinden. Alleen de Angriff gaf een kont stukje, klaarblijkelijk geschreven voordat de vliegers in Californië landden, en dat niets anders vermeldde, dan dat de Ame rikanen, indien de vlucht gelukte, een bevrediging zouden vinden voor hun sen- satielust.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6