SOS cfttoeóer. No. 5180 50ste Jaargang Zaterdag 21 Aug. 1937 EERSTE BLAD. NIEUWE MENSCHEN. REIST PER WACO Hoe word ik verpleegster De Roep van de Pool. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT VOOR DE ZONDAG Diogenes, de Grieksche wijze, liep op klaarlichte dag met een brandende lan taren door Athene. „Wat voert ge uit?" vroeg men. „Ik zoek menschen", ant woordde hij. Ook onze tijd zoekt, drin gender dan ooit, menschen, d.w.z. perso nen met karakter en zelfstandigheid, lei ders. Van alle kanten hoort men, dat het vraagstuk der werkloosheid onoplosbaar is zonder een totale verandering van de geest. Dat wil zeggen, dat een zoo ge weldig probleem zich niet laat ontwar ren, wanneer werkloozen slechts op een betrekking zitten te wachten, maar eerst wanneer iedereen begint, het eigene, het persoonlijke, dat wat waarde heeft voor de samenleving, in zich zelf te ontwikke ien, in één woord, ernaar streeft, mensch te worden. Sinds véle jaren verxoonen zich sporadisch bewegingen in deze, geest. Zij winnen tegenwoordig gestadig aan omvang en diepte. De Oxford-bewe- ging is er eén van. Uit Scandinavië kwam de instelling der volkshoogescholen, wel ke zich nog krachtiger op de practijk van het leven richt. Men streeft naar karak terhervorming. Men tracht het gave in de mensch voor afstomping te behoeden.) Geestelijke en zedelijke vorming door om gang en samenwerking van jongelieden van allerlei slag, gepaard met vakonder wijs, ziedaar het doel der Volkshooge- school, die ook in Nederland (te Bakke-i veen) sinds vier jaren bestaat. Jonge ar beiders, boeren, studenten uit alle hoe ken des lands, ook uit Vlaanderen en Zuid-Afrika leven en werken daar tel kens weken lang broederlijk samen. De arbeidslust wordt opnieuw gewekt; ge meenschapsgevoel en besef van sociale verantwoordelijkheid worden aange kweekt. „De Volkshoogeschoolgedachte groeit", zoo lezen we in het jaarverslag Ï936, dat een blijmoedige klank geeft., Reeds zijn er 42 kampen; welhaast 2000 jongelieden verrichten practisch en theo retisch cultureel werk en verwerven een voorsprong van beschaving, inzicht, bruik baarheid op duizenden, die eigenlijk al leen maar in het gareel loopen. Recht- streeksche bestrijding der werkloosheid is dit niet, maar mogen wij niet hopen, dat uit deze vernieuwing de krachten zul len voortkomen, die eens een hetere sa menleving zullen scheppen? De grond slag van een nieuwe menschheid kan niet anders zijn dan: een nieuwe mensch. i ZONDAG, 22 Augustus 1937. Prenten-, Kleur-, Teekenboe- ken. Keus uit groote voorraad. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG Het verstoken blijven van verdiende waardeering is even gevaarlijk voor ie mands karakter als het krijgen van te veel lof 'en bewierooking. MAANDAG Welsprekend is hij, die onbelangrijke dingen sober kan zeggen, verheven 'din gen indrukwekkend en gewone dingen met gematigdheid. DINSDAG Wie edel, onzelfzuchtig, grootmoedig denkt, is overal vrij. Wie laag, zelfzuch tig, kruiperig denkt, is overal slaaf. WOENSDAG Dat zijn echte weldaden, die gever en ontvanger even gelukkig maken. DONDERDAG De ondergang van velen is de zucht om zich iets te verwerven langs een gemakkelijker weg dan die van de ge wone arbeid en van persoonlijke toewij ding. VRIJDAG Men wordt nooit zoo belachelijk door de hoedanigheden, die men mist als door de hoedanigheden, die men voorwendt. ZATERDAG De natuur straft hen die dwalen. Waar de liefde verdwijnt, nestelen zich haat en ongeluk. AUTOBUSDIENSTEN naar Hoorn Edam, Amsterdam en geheel West- Friesland. Inl. Waco, Kanaahv. 137, den Helder Tel. 773 en V.V.V. Mooi Texel. (Slot.) DE EISCHEN VOOR OPLEIDING. Hoewel ze nog niet aan bepaalde voor schriften gebonden zijn, kiezen de zie kenhuizen tegenwoordig hun leerlingen uit de categorie sollicitanten, die be hoorlijk schoolonderricht hebben gehad en daarvan de bewijzen kunnen overleg gen. De R.K. Ziekenhuizen gaan nog wat verder en nemen na Sept. 1937 slechts die meisjes, die met goed gevolg de een- ot tweejarige speciale cursus aan een nijverheidsschool, staande onder rijks- toezicht, hebben afgeloopen. Voordat tot aanstelling als leerling verpleegster wordt besloten, moet de candidate een geneeskundig onderzoek ondergaan, dat in sommige inrichtingen voor opleiding; Diploma B zie vorig nr. Tex. Crt. wordt aangevuld met een psychotechnisch onderzoek. Naast, of liever: bóven deze eischen worden aan de toekomstige verpleeg ster bepaalde normen gesteld, verband houdende met karakter, beschaving, be trouwbaarheid, ingetogenheid. Naastenliefde, onzelfzuchtigheid, mede gevoel en opofferingsgezindheid moeten bij de toekomstige verpleegster aanwe zig zijn, wil zij de verpleging als beroep kiezen. HOE LANG DUURT DE OPLEIDING Voor diploma A en diploma B afzon derlijk elk drie jaar. Heeft men A. of B, dan behoeft men wettelijk slechts an derhalfjaar voor het ontbrekende diplo ma te werken. In de practijk loopt dat wel anders. Aanteekening kraamver pleegster kan in zes maanden worden gehaald. Aanteekening wijkverpleegster in een jaar. Deze aanteekeningen kunnen slechts zij halen, die in het bezit zijn van diploma A. De kosten voor aan teekening wijkverpleegster varieeren van vijftig tot honderd en vijf en dertig gld.. De aanvullingscursus voor verpleegsters met diploma B duurt 9 maanden. Cur susgeld tachtig gld. Gezien de weinig vlotte aansluiting, welke er tusschen de verschillende opleidingen voor diploma's en aanteekeningen bestaat, g3hn er wet vijt tot zeven jaar mee heen, voordat men het grootste deel in zijn bezit heeft. WAT ZIJN DE VOORUITZICHTEN Ten eerste de verschillende posten ii; de ziekenhuizen. Voorts de werkkring) van particulier verpleegster, van wijk verpleegster en de verschillende specia lisaties daarin. De betrekking van so ciaal werkster aan groote instellingen, industrieën, enz., hoofd van koloniéhuis, e.d. Het bezit van een verpleegstersdi ploma geeft dikwijls voorkeur bij solli citatie naar de betrekking van ambtena- esse bij het woningtoezicht, kinderpolitie, stewardess bij de luchtvaart, enz. In het kort, overal waar omgang met menschen tact en menschenkennis eerste voor waarden zijn, zal de sollicitante met ver pleegstersdiploma een goede kans ma ken. Haagsche Post. De historie herhaalt zich bij het zoek raken van de Russische Poolvlieger Levva- nevski, op weg van 'Moskou naar Ame rika en voor wie met koortsachtige ijver een hulpactie werd georganiseerd. De weg langs de Noordpool, door zee en ijs en door de lucht, heeft steeds een. biezondere aantrekkingskracht geoefend op pionierende ontdekkingsreizigers. En nóg lokt het hooge Noorden! Uit onze eigen geschiedenis klinken de namen van Heemskerk en Barendsz en van Nova Zembla nog op met onverzwakte roman tiek. De weg om de Noord naar Indië heeft de zeevaarders geen rust gelaten, ook toen de romantiek als harde werke lijkheid was ervaren. En dat wetenschap- pelijk-theoretische begrip, de Pool zelf, heeft de mannen der wetenschap al even> hardnekkig geboeid. Uit onze eigen tijd staan namen van Poolreizigers als Peary, Nansen, Rasmus sen nog helder in dé herinnering. En na de zeevaarders kwamen de Iucht- vaarders. Eerst de onfortuinlijke Zweed Andrée, die met twee metgezellen op 11 Juli 1897 van Virgo op Spitsbergen! in een gewone luchtballon opsteeg om: over de Noordpool te waaien en wiensf stoffelijk overschot eerst ruim dertig jaar; later zou worden teruggevonden, toen men op zoek gegaan was naar een an dere Poolreiziger, Roald Amundsen, die op zijn beurt weer was uitgevlogen om het op het Pool-ijs verongelukte lucht schip „Italia" van de Italiaansche ge- AAN DE KOOGERSTRAAT TE DEN BURG (Foto Tex. Crt.) Er is een boek verschenen onder de titel SOS. Het bevat de geschiedenis van de radiotelefonie op zee. En dit geeft ons gelegenheid, er nog eens op te wijzen, hoe onze huidige samenleving als het ware een nieuwe klasse van helden kent. Wij leven in een tijd van helden vereering. Heldenvereering is een behoefte der men-' schelijke natuur en verraadt goede ei genschappen van de menschelijke geest. Wij hebben ze bij de vleet, onze helden van de film, van het voetbalveld, van de zwembaan, van het dambord; velen van hen hebben nog niet eens de leeftijd, der meerderjarigheid bereikt, en als ze hieraan toekomen, zijn ze vaak al weer' vergeten ook. Maar een nieuwe klasse van helden vormen de marconisten aan boord van onze schepen. Als me»i in het boek, dat wij bedoelen, de onge looflijke staaltjes van heldhaftigheid en/ doodsverachting leest, die deze menschen; bij scheepsrampen van allerlei aard heb ben bedreven, wordt men met diepe eer bied vervuld. Trouwens, is nog niet pas hulde gebracht aan de marconist van ons stoomschip „Van der "Wijck", die tot in de dood op zijn post bleef, zélf hetj leven liet om dat jcan anderen te redden Tot dusver was het een eereplicht voor kapiteins, dat zij tot de laatste seconde op hun zinkend of brandend schip ble ven. Tegenwoordig geldt deze plichteven- zeer voor de marconisten. Zij weten, dat zij elke dag tot de dood toe bereid moé ten zijn. Waarachtige, moderne helden van het S O S-sein. neraal Nobile te redden. Tusschen die twee gebeurtenissen ligt een periode van rusteloos Pool-onderzoek. De luchtvaart bood nieuwe technische mogelijkheden. Het vliegen over de Pool werd een bereikbaar en verwezenlijkt doel. De weg om de Noord kreeg nieuwe levensvatbaarheid. Te water waren de Russen er reeds in geslaagd om van Ar changel naar Wladiwostock met han delsschepen, voorafgegaan door ijsbre/- kers, langs de ijs-belegerde noordkust van Siberië te varen. Nu gold het om langs een kortere luchtweg over de Pool nog verder te reiken, naar Amerika, mét. vermijding van de langere breedtecirkels van de aardbol, die over de zuidelijker gelegen, onbevroren Ooeaan loopen. i LBWANEVSKI. Het was niet verwonderlijk, dat het we derom de Russen waren, die deze po ging waagden. Poolzeeën, Poolijs, zijn voor hen reëele aardrijkskundige begrip pen, waarmede zij opgroeien. Het zijn O. W. Holmes: De jeugd verwelkt, liefde verkwijnt, de bladeren der vriend schap vallen af; de stille liefde eener moeder overleeft ze alle. Comtess-Diane: Moederliefde is een gevoel, dat is opgebouwd uit toewijding en egoïsme; de moeder ziet slechts haar toewijding en de vreemde haar egoïsme. Shedd: Het feit „kinderen te heb ben" maakt nog geen moeders. Bulwer: Niet alle moeders begrijpen, wat jongens zijn; hoe licht hun gevoel' van eigenwaarde gekwetst is; hoe vroeg zij zien reeds „man" gevoelen en hoe zij hun geheimzinnigheden en dwaashe den kunnen hebben, waarbij men niet te zeer moet ingrijpen. mez- DE KRASSIN, de Russische ijsbreker, welke de vermiste Lewanevsky te hulp' snelt. hun eigen grensgebieden. En zooals een Zwitser een berg leert beklimmen, zoo zal een volk, dat aan de Poolstreken grenst, wellicht sterker dan anderen, de drang in zich voelen, leven om het ijs te overwin nen. En zoo is op 18 Juni van dit jaar de eerste poging om MoskouSan Fran cisco over de Noordpool te vliegen, on dernomen. En gelukt. Een éénmotorige eendekker is in 44 uur ongeveer langs de groote cirkel van Mos kou naar Vancouver gevlogen, en na een rustpoos aldaar, verder naar het doel: San Francisco. Slecht zicht dwong tot de landing in Vancouver, waardoor toen 8700 van de 9600 K.M. in één sprong wa ren afgelegd. Een nieuwe weg was gewezen. Figuur lijk gesproken was het Pool-ijs gebro ken. Nieuwe ervaring was vergaard, die nu echter verdiept en uitgebreid moest worden. Om een weg werkelijk te banen, begaanbaar te maken, is noodig, dat de eerste verkenner, de eerste breker, vol gers heeft. Levvanevski was zulk een vol ger. Maar op deze nieuwe tocht heeft) hij klaarblijkelijk moeilijkheden ont moet, welke hem de nauwelijks ont dekte weg versperden. IJsbrekers en vliegtuigen snellen te hulp. Men zoekt en geeft de moed niet) op om de Poolvliegers te vinden. De geschiedenis herhaalt zich, met nieuwe middelen, met nieuwe moed en nieuwe ondernemingsgeest, maar met een oudi verlangen: de weg om de Noord te kie zen en de aarde ook in haar onherberg zaamste uithoeken op de machtige na tuur te veroveren.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 1