Texelsche Berichten. ||||||llllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllll!lll!lllllllll!llllllllli>IHl|lllll IIIIIHIIIII SPORT OP TEXEL miin S.V. TEXEL. - De uitslageavan de seriewedstrijden te Harlingen zijn: Leeuwarden 2FVC 2: 1-0; Texel—HZC: 1—3; Texel—FVC 2: 6—2; Leeuwarden 2HZC: 31. Leeuwarden 2 won de wisselbeker, ter wijl HZC 2e, Texel 3e en FVC 2 4e werd. Voor ons elftal een sof. Ongetwijfeld was Texel de sterkste deelnemer van de dag ,maar evenzeer is de machteloosheid' van onze aanval in deze wedstrijd geble ken. Dit moet worden toegeschreven aan het smoren van het spel op één vleugel. Zoowel de links- en midhalf, de linksbin-i nen en middenvoor, soms zelfs ook nog de rechtshalf en rechtsbinnen trachten, de aanvallen bijna steeds over de linker vleugel op te bouwen, met het gevolg, dat onze rechtsbuiten, die het weinige, dat hij kreeg, behoorlijk verwerkte, veelal, tot werkloosheid gedoemd was, terwijl de verdediging van H. zich bijna enkel op die eene vleugel kon instellen, wat haar voor een groot deel is gelukt. Het spel liep trouwens nogal stug, terwijl in het begin missen herhaaldelijke voor kwam. T. begint met een open achterveld, ter wijl het aan de H-ploeg te merken is, dat ze haar huid duur wil vefkoopen. Wc zien enkele goede voorzetten van P. Hemelrijk, die goed op dreef was, welke niet worden benut door onzuiver schieten. Vrij spoedig weet H. een fout van onze rechtsback te benutten, terwijl uit een opgelegd buitenspel-geval de stand tot 2—0 voor H. werd opgevoerd. De tal rijke T-aanvallen leveren niets op, terwijl) een tweetal prachtkansen jammerlijk ge mist worden. Ondanks hard zwoegen lijkt het, ot T. alles tegenzit. Even voor de rust benut P.Neijens een prachtcorner van Henk R. In de tweede helft was T, weer driekwart van de speeltijd de baaSf en het was een wonder, dat doelpunten', uitbleven. Uit een snelle ren van de rechts buiten van H. volgt een schot, dat Du- kers blijkbaar geheel verrast. Met 31, eindigt deze wedstrijd. We misten de saamhoorigheid, waarover we vorige week zoo hoorden roemen. De scheidsrechter had zeker zijn dag niet. De buitenspel regel heeft hij niet onder de knie. Dat hij ook wel Ie klas wedstrijden zou leiden, lijkt ons erg onwaarschijnlijk. i Texel moest nu de verliezersronde spe len tegen FVC 2, le kl. res. afd. 5 (Hut-, zum). Dit werd een gemakkelijke wed strijd, waarin door Texel beter spel werd geleverd. Gomert was onze gast van daag en liet deed ons genoegen ,dat hij in deze 2e wedstrijd zich weer kon ont plooien. Zijn spel werd gaandeweg weer. beter, terwijl hij als spil op zijn lievelingsplaats speelde en dus extra zijn' best deed. Uit een tweetal keurig at- gemeten voorzetten van P. Hemelrijk maakte A. v. Anraat 2 goede doelpunten, De eindstand bracht ons een 62 over winning, waardoor we ons tevreden moes ten stellen met de 3e prijs. Met een on bevredigd gevoel moesten we huistoe. keeren, ons voornemende, het volgend jaar geducht revanche te zullen nemen. Ook nu weer tal van afberichten, met als gevolg te zwakke elftallen, gemoppen op het bestuur. Men moet echter beden ken, dat deze programma's reeds weken van te voren worden vastgesteld, om er toch maar voor te zorgen, dat onze spe lers zich kunnen inspelen. Voor het be stuur is het ook allerminst een genoegen als plotseling blijkt, dat andere liefheb berijen voorgaan, terwijl de spelers in kwestie mede de oorzaak zijn van minder goede reslutaten. Texel 2Atlas 1. Tot de rust werd er behoorlijk partij gegeven. Met een klein verschil 21 werd de le helft be ëindigd. Na de rust echter een ineenstor ting, vooral achter, met als gevolg een te groote nederlaag. Met S1 overwinning voor Atlas 1 kwam het einde. Ook Texel 3 kreeg een gevoelige nederlaag: zij werden met S1 verslagen, hoofdzakelijk door niet compleet zijn bij de aanvang. Er is hier en daar goed ge speeld. Hopen we, dat deze les al onze elftallen zal inspireeren tot meer activi teit. Trainen: Adspiranten hedenavond 7 uur. Leden: als gewoonlijk. Programma a.s. Zondag: Texel 1 Stormvogels 2; Texel 3Oosterend 1. Zaterdagavond 7 uur: Texel Adsp. B Oosterend A. D.D. Goéd en goedkoop materiaal voor winkel, school en kantoor BOEKHANDEL PARKSTRAAT. VANDAAG. Vandaag gaat de verlaagde briefport in: brieven nu vijf ct., briefkaarten vier. VERMIST EN TERUGGEVONDEN. Op verzoek publiceerden we Maandag middag aan ons bureau, dat een bediende van het winkelbedrijf Van der Kooi (We verstraat) in Den Burg een portemonnaie met f90.verloor. Gelukkig kon men ons kort daarop meedeelen, dat ze te recht was. Ze was in de winkel zelf te ruggevonden. KMI NIEUWS. Per K.L.M. vertrokken Zaterdag,35 pas sagiers van Texel, Zondag 24, Maandag) 32 en Dinsdag 30. Niaar ons eiland vertrokken er resp. 74—405140. IN TOTAAL vervoerde de K.L.M. over Juli en Aug. 2973 pass. De kosten van een retour Texel Haamstede zijn verlaagd van f 19.25 op f 17,van een retour Texel Twente van f 18,op f 15,25; van een retour; Texel Vlissmgen van f21,50 op f 19,-. ONZE SCHAPENFOKDAG. Hier nogmaals een opgaaf der afdeelin- gen en rubrieken, waarin het wolvee op de a.s. Schapenfokdag Maandag 6 Sept. is ingedeeld met (tusschen haak jes) vermelding van het aantal ingeschre ven inzendingen, nu ook met de namen der Maandag benoemde keurmeesters: AFD. GEREGISTREERD. 1. Eenjarige rammen (29). 2. Tweejarige rammen (21). 3. Oudere rammen (19). 4. Schapen, die gemiddeld minstens 1 3/5 lam hebben geworpen met 1 ram- lam .geboren voor 1 April 1937 (15). 6. Schapen met twee ramlammeren (41) 5. Schapen, die gemiddeld minstens 1 3,5 lam hebben geworpen met 1 ram- lam, geboren na 31 Maart 1937 (15). 7. Schapen met 1 ooi en 1 ot meer ramlammeren, geboren voor 1 April 1937 (25). 8. Schapen met een ooi en een ot meer ramlammeren, geboren na 31 Maart 1937 (33). 9. Viertallen oudere schapen, die in 1937 lammeren hebben grootgebracht (8) 10. Viertallen oudere schapen (lam meren van dezelfde vader (12). 11. Viertallen ooilammeren (lamme'ren van dezelfde vader) (13). 12. Schapen met twee ooilammeren (11) AFD. NIET-GEREGISTREERDE SCHAPEN. A. Eenjarige rammen (S). B. Oudere rammen (6). C. Schapen met twee ooilammeren 3). D. 4 eenjarige fokschapen (1). E. Schapen met twee ramlammeren (11). F .Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam (9) G. Viertallen ooilammeren (6). DE KEURMEESTERS. Aangezocht zijn voor de rubrieken 1 2 3 12: de heenen M. Zuidewind, W. v.d. Oort en A. Bijma. Ook voor CDG. Voor de rubrieken 9 10 II de hee- ren C. de Wit, A. Langendijk en G. Appel. Ook voor AB—EF. Voor de rubrieken 4 5 6 7 8 de heenen J. Sijp, A. Brak en C. Dijt. Van de drie juryleden telkens dus 2 van elders en één ingezetene. BOOTDIENST—T.E.S.O. iTlet ingang van a.s. Zondag wordt de dienst op Zon- en Feestdagen inge krompen. Dan vervalt de vroeg-boot: 5.50 van Texel en 6.50 van Den Helder; dan vervalt ook de late-boot: 19.30 van Texel en 21.15 van Den Helder. De boot van 's morgens 7.50 van Texel vertrekt dan om 7.20; de boot van 's morgens 10. van Den Helder vertrekt dan om 9 uur, RADIO-BURMANIA. Toen de Burmania zich Zondag tus schen Harlingen en Oudeschild bevond, onderhield een radio-amateur uit Harlin gen aan boord, zoowel 's morgens op de heenreis als 's middags op weg naait Friesland met behulp van een kleine zen der radio-contact met luisteraars aan de vaste wal o.a. met de heeren A. de Wilt en W. Grisnich alhier. De ontvangst was goed. Zelfs voerde hij een gesprek met een luisteraar te Aalten in de Geldersche Achterhoek. Hij gat een verslag van de reis en gaf ook muzikanten gelegenheid om voor de microfoon op te treden. DE WERKLOOSHEID. In vorig nummer schreven we over de zoo belangrijk verminderde werkloosheid in onze gemeente. Een verheugend bericht was dat. Er werd tot en met Augustus wel f35000 minder aan werkverschaffings- loon en steun uitbetaald dan over de zelfde periode van het vorige jaar. Dat gaat de goede kant uit. Maar we moeten even waarschuwen voor een glad verkeerde gevolgtrekking, waartoe niet- ingewijden zouden kunnen komen en wel deze, dat de gemeente nu dief35000 heeft uitgespaard en dat de gemeente over het heele jaar gerekend, nog wel grooter voordeel van die afnemende werk loosheid zal hebben. Wie zoo redeneert, ziet over het hoofd, dat het Rijk voor een groot deel de kosten van werkverschaffing en steunver1- leening draagt. Wat hiervoor minder be hoeft te worden uitbetaald, komt dus in de eerste plaats aan het rijk ten goede. Wie meent, dat TEXEL door verminde ring van de post werkverschaffing en steun belangrijk bevoordeeld wordt, slaat de plank mis. We hopen, dat door deze toelichting ons bericht tot geen verkeerde gedachten omtrent de financieele positie van onzej gemeente aanleiding geeft. KONINGINNEFEEST. Met muziek van de toren, ten gehoore gebracht door leden van' Texels Fanfare, van 88.30 uur, werd gisteren de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin) ingezet. Vlaggen uit en op openbare gebouwen en tal van particuliere woningen, gaven het dorp reeds in de vroege morgen, die, beloften inhield voor een schoone dag, een vroolijke en feestelijke aanblik. 's Morgens had op het Sportterrein een gecostumeerde voetbalwedstrijd plaats tusschen twee elftallen, samenge steld uit jongens van de drie lagere scho len alhier. Dat was een potsierlijke ver- tooning. De een was uitgedost als cow-/ boy, de ander als clown, no. 3 als Volen- dammer, no. 4 als Tiroolsch meisje, no. 5 als soldaat ,no. 6 als oud-Texelsche, enz. De rokken en de hoofddeksels gaven bij het voetballen niet weinig last, maar dat kon de pret slechts verhoogen. Des middags om half twee verzamelde zich de schooljeugd op de Groeneplaats, vanwaar men zich, met Tex. Fanfare (dir. Joh. Dol) voorop naar 'het terrein van 5.V. Texel begaf, waar de kinderen kon den deelnemen aan diverse spelen, waar van de uitslag luidt als volgt: JONGENS: le klas, blokjesrapen: 1. Ko'tje Knol, 2. Piet Eelman. 3. Rauwerda. 4. Teun Huisman. 5. Jaap Dekker. 6. Ko Kom- deur. 2e klas, zakloopen: 1. M. de Vries. 2.Tinie Langeveld. 3;. Joop Schot. 4. Henk de Lugt. 5. Loutje van Kooten. 6. Kees de Valk. 3e klas, ton'kruien: 1. W. v.d. Berg. 2. J. Schotanus. 3. W, Bruin. 4. K. du Porto. 5. G. Rijk. 6. J. Bijl. 4e klas, hardloopen met hinder nissen: 1. W.Zijm. 2. A. de Blieck. 3. Jan Bakker. 4. Dick Moerbeek. 5. Corriej Goënga. 6. C.Zijin. 5e klas, blaasvech- ten: 1. Jan du Porto. 2. Leo Keijser, 3. Gerrit Smit. 4. B.Koorn. 5. Joop de Beurs. 6. Aug. Terpstra. 6e klas, fles- schenloop: 1. A.Schotanus en (meisje) C. Keizer; 2. Joh. Witte met G.Smit. 3. A. van Heerwaarden en N. de Blieck. 4. J. Bruin en J.Coevert. 5. Joh. Witte (van Bloemwijk) met G.Grisnich 6. P.Witte met N.Bakker. 7e klas, tonruiteren: 1. Anton van Heerwaarden. 2. M. v. Heerwaarden. 3. Aug. Zegel. 4. Kees Witte Mz. 5. Jac. Koorn Fz. 6. J.v.d. Berg MEISJES: le klas, blokjesrapen: 1 Adri v.d. Ban. 2. Jopie Westdorp. 3. Ali Kikkert. 4. Bartje Boon. 5. Henk Broekman. 6. Jan- nie Schoenmaker. 2e klas, ei-op-lepel: 1. F.Jullens. 2. Trijntje Helsloot. 3. Cor- rie van Heerwaarden. 4. Tini Terpstra, 5. Martha Witte. 6. Jannie Huisman. 3e klas, waschophangen1. Lies v. d. Ban 2. Gr. v.d. Vis. 3. Nellie Schraag. 4. S. Alkema. 5. Grada Jas. 6. Lini Eelman. 4e klas, tonrollen: 1. Ali Kok. 2. Han- nie Knol. 3. Nellie Smit. 4. Dina Vendel. 5. Tini Schrama. 6. Hannie van Heer-i waarden. 5e klas, op-reis-gaan: 1. Do- ra van Heerwaarden. 2. Lientje Kom deur; 3. Liesje van Heerwaarden. 4. Thea Room 5. Mieke Remmers. 6. Emma Witte. 6e klas, flesschenloop (zie boven) 7e klas, fietsen met hindernissen: 1. R. Post. 2. M.Gieles. 3. H.Terpstra. 4. M. Tjepkema. 5. P.Stoepker. 6. G.Benit 's Avonds maakte Tex. Fanfare een rondgang door Den Burg en werd een< feest met tal van attracties aangericht' in het Park, dat veel kijkers en deelne mers trok Het aantal betalende bezoe kers overschreed de 1100 (op het Sport terrein was het aantal bezoekers buiten de jeugd maar gering). De stemming was uitstekend. Zelden werd een Koninginnedag zoo al gemeen en zoo opgewekt gevierd als dit jaar. Ook nu heett Tex. Fanfare ween veel tot het slagen van het 31-Aug.-festijn bijgedragen. Het Bestuur van de Alg. Tex. Oranje-Vereen, zorgde voor een keu rige organisatie. Uitslagen der wedstrijden: Strijd om de man: 1. Martha Jonker. 2. Nel Bruijnzeel. 3. Nanna v.d. Slikke. Stroophappen (twee deelnemers): l.Sj. Keizer. 2. Henk Dob. Kinderwagenrace: 1. Rina Swaerts. 2. C. v.d. Akker. 3. H.Lap-Kikkert. Tonruiteren: 1. Fina Eelman. 2. Rina Swaerts. 3. C. v.d. Akker. 4. R. de Graaf. Zie ook de berichten over de viering van de Koninginnedag op Texel in vol gend nummer. C1ERLAND. DE MUY Met ingang van heden is de Muy weer voor het publiek opengesteld. (BEZOEK UIT KEULEN. Zondag heeft een sportvliegtuig uit Keulen, dat deelnam aan de Nederl. Rondvlucht, een half uur op ons vlieg veld vertoefd. MILITAIR VLIEGTUIG BESCHADIGD Zaterdagmiddag 12 uur is een militair vliegtuig van de leger-afd. op Schiphol bij het taxiën over het vliegveld Texel door onoplettendheid van de bestuurden met de propeller in aanraking gekomen met een der acht militaire toestellen, wel ke gereed stonden om naar Soesterberg te vertrekken. Doordat een vleugel scha de bekwam kon het vliegtuig niet starten. OUDESCHILD. W. j. METS. Te Haarlem is Zondag in de ouderdom van 59 jaar overleden, de heer W. J. Mets, geboren alhier. Hij was de zoon van wijlen, de zoo populaire kapitein van de Texelsche boot, de heer W. Mets Tz. De heer W. J. Mets was geruime tijd in dienst van de P.T.T. Hij was achter eenvolgens beambte te Adam, Hoorn, Den Buig, Den Helder en Aerdenhout. In Den Helder was hij van 19141933 di recteur van het bijkantoor Ankerpark. Hedenmiddag 1 uur wordt het stoffelijk overschot van de heer Mets te Flaarlem ter aarde besteld. UITSTAPJE "Ned. Herv. Zusterkring te Oudeschild. Op 25 Aug. maakte de Ned. Herv. Zus terkring van Oudeschild haar eerste uit stapje. Het was een prachtige morgen; van de vroege bootreis genoot een ieder. In Den Helder stond aan de haven de ge huurde bus al op ons, 19 dames, te wachten. Niet alle dames konden 'het reisje meemaken, wat heel jammer was. Wel waren nog enkele donatrices van de zusterkring mee gegaan. In opgewekte stemming verlieten wij Den Helder, in af wachting van wat de dag ons brengen zou. Van Den Helder ging het over Alkmaar naar Bloemeiufaal, waar „Het Kopje" beklommen werd. Het uitzicht van daar was schitterend; het deed velen van ons denken aan het uitzicht, dat we op Texel kennen van de Fonteinsnol. Van „Het Kopje" ging de reis over Haarlem! naar Schiphol. Onder geleide werd daar het heele bedrijf bezichtigd, nadat wiji van te voren elk een kop koffie gebruikt hadden. De bezichtiging van de groote Hollandsche vlieghaven was zeer interes sant. Van Schiphol ging de reis naar Am sterdam, waar wij in de HEMA een warme maaltijd gebruikten en daarna gin gen we winkelen in de Bijenkorf. Om goed half yier werd de bus weer opgezocht en de terugtocht aanvaard. Het ging nu re gelrecht door naar Den Helder, waar we mooi op tijd voor de laatste boot aan kwamen. Ook de bootreis terug was prachtig. Het mooie weer had ons trou wens de heele dag niet verlaten en ook de goede stemming bleef tot het einde toe. Toen de Dokter Wagemaker weer aange legd had in Oudeschild en iedereen zich weer op Texelsche grond bevond, zocht een ieder vlug zijn huis op, om daar te vertellen van de heerlijke dag, die wij sa men hadden beleefd. Niemand zal er spijt van gehad hebben, het reisje te hebben gemaakt. Het was een goede dag, die de band der zusters onderling zeker versterkt heeft. J.S. DEN HOORN. RADIO-UITZENDING Zondag heeft de A.V.R.O. in haar cy clus Klankenschoonheid uit Nederland- sche kerken orgelspel uitgezonden, dat op grammofoonplaten was vastgelegd bij ge legenheid van het bezoek, dat haar repor- tagedienst bracht aan de N.H. Kerk al hier. De heer J. Visser, organist van de, N.H. kerk te Den Burg, bespeelde er toen het orgel, waarvan de klanken ook via de radio zeer goed tot hun recht kwamen. De organist deed verdienstelijk werk en bleek een goede keus te hebben) gedaan (zie vorig nr.) S SB SI Laat een scherp of boos woord SI S3 onopgemerkt. gg ffl Het antwoord maakt de twist. SI ffl S) EBEBffl$EESi$3BES iüSiilfflfflfflffiffifflffl

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6