Texelsche Berichten P. B. RITECO NEEMT AFSCHEID. als hoofd van de o.I. school. Maandagmiddag heeft de heer P. B. Ri- teco, die tot hoofd van de R.K. School te Den Burg werd benoemd, in tegenwoor digheid van vele ouders en verdere be langstellenden als hoofd van de o.I. school alhier afscheid genomen van zijn leerlin gen. Vanwege deze plechtigheid was het lokaal feestelijk versierd; niet omdat het vertrek van het geachte schoolhoofd op zichzelf tot een feestelijke stemming aan leiding gaf, maar omdat men deze gele genheid wilde aangrijpen om hem te too- nen, hoezeer men zijn arbeid hier op prijs heeft gesteld. Eerst was het Ds. O. Moen, Ned. Hei v. predikant, die de heer Riteco oprecht dank wenschte te brengen voor het uitstekende! onderwijs, dat hij hier gedurende zooveel jaren gaf. Van veel zijden, aldus spr., is mij verzekerd, dat uw werk hier uit stekend is geweest. Ik feliciteer u met uw mooie promotie. U krijgt in Den Burg een groote school met veel personeel; het werken met vier klassen is nu voor u at- geloopen. U heeft gezegd, dat de jaren hier in Den Hoorn voor u zoo plezierig waren; ik wensch u even prettige jaren in Den Burg en dezelfde arbeidslust als welke u hier heeft getoond, in het belang van ons heele volk. Ook persoonlijk een woord 'van dank voor de prettige wijze van omgang, die u steeds heeft betoond, wanneer ik bij het godsdienstonderwijs met uw school en uw persoon in aanra king kwam. Vervolgens werd namens de ouders, leerlingen en oud-leerlingen het woord gevoerd door de heer A. Commandeur, die dank bracht voor het genoten goede onderwijs en namens leerlingen en oud leerlingen een prachtige leeslamp en een traaie parapluiestandaard aanbood. Bo vendien mocht de heer Riteco van een vijftal leerlingen, die naar de Ulo over gingen, een schemerlamp in ontvangst ne men. Getroffen door zooveel blijken van waardeering en erkentelijkheid bracht de heer Riteco voor de hulde, hem gebracht, hartelijk dank. Elke minuut van deze dag, zoo sprak hij, heb ik er aan moeten den ken, dat het vandaag mijn laatste dag is aan deze school. Ik heb hier ruim 13 jaar gewerkt en steeds met het grootste ge noegen. Toen ik hier kwam was ik 26 jaar. Groot was de verantwoordelijkheid, die op mij rustte, om van de kinderen flinke staatsburgers te maken. Het is van zeer groot belang, dat de kinderen' goed onderwijs ontvangen. Immers zijn net er maar weinigen, die verder studee- ren. Ik meen, dat ik mijn doel heb be reikt. Pas later zullen jullie begrijpen, wat je eigenlijk op school hebt gehad. Het grootste genoegen voor mij is, dat de ouders tevreden zijn. Ik was misschien wel eens streng, maar orde en plichts besef maken de kindenen tot menschen van karakter. Ik dank Ds. Moen en de heer Commandeur voor hun vriendelijke woorden en voor de prachtige cadeau's, die mij bewijzen, dat de bevolking van Den Hoorn mijn werk waardeert en mij goed gezind is. Ik ga nu heen; mijn op volger zal ongetwijfeld ook met lust het werk aanvaarden. Treedt hem daarom met vertrouwen tegemoet. De schooljeugd werd hierop ge tracteerd, waarna de heer Riteco met 'n vriendelijk woord van allen persoonlijk afscheid nam. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND Bij Doesburg werd de 32-j. H. Tren- telman door de bliksem gedood. T. was gehuwd. Te Smilde werd het 3-j. dochtertje van P. Meilof door een vrachtauto met ton kalkzandsteen gedood. Noordwijkerhout. Bij eenige inwo ners werd een flinke hoeveelheid levensn middelen van de Jamboree gevonden. Zij beweren dit van de padvinders te hebben gekregen. De politie, die diefstal ver moedt, heeft de voorraad per vrachtauto weggehaald. Soesterberg. In de staart van een bommenwerper werd een nest jonge kat ten gevondenDe dieren bleken min-,- stens 14 dagen oud en hadden als „ver stekelingen' reeds vele vliegtochtjes ge maakt. De kat, welke in een der hangars thuishoort, bleek de gelukkige moeder. Den Haag. De heffing op boter, oliën en vetten is door het grootere ge-1 bruik verlaagd; voor boter met 10 ct. per, Kg. De heffing bedraagt op boter nog 53 ct. per Kg.; die op oliën en vetten wordt 5 ct. lager. Het menggebod van. boter in margarine is opgeheven. De ver-' laging der heffingen levert voor het land- bouw-crisisfonds 8 millioen gld. minder óp. P.T.T. Het telegraafverkeer neemt als gevolg van de tariefsverlaging flink toe. ZooaTs bekend kost een telegram tot 10 woorden thans slechts 25 ct. P.T.T. De referendaris der P.T.T. J. S. van Gelder, adjunct-directeur van* het postkantoor te A'dam, werd per 1 Oct. benoemd tot directeur van het P..T. T.-kantoor te Alkmaar. Te Mill sloeg de bliksem in de wo ning van landbouwer H. Jilissen. Het hemelvuur sloeg in de keuken en kwam vermoedelijk langs de aardleiding van de radio in de huiskamer, waar de familie aan tafel zat. De 15-j. J. Jilissen werd gedood. In de woning brak geen brand uit. Amsterdam. Bij zomersche zonne schijn en opgeluisterd door honderden rijk versierde vaartuigen had Zaterdag middag de plechtige overdracht plaats van het Prinselijk jacht de Piet Hein. Amsterdam. Een 22-j. fietser werd 's avonds op de weg naar Nieuwkoop, door een auto aangiereden; hij overleed enkele uren daarna. Amsterdam. "De S.D.A.P. hield in de Apollohal een demonstratie voor hulp aan Spanje. Albarda en Kupers voerden er voor de 5000 aanwezigen het woord. Te Kruiningen wera *de '45-jarige rangeerder J. Nieuwdorp door een ran-, geerende trein gedood. Te Hei- en Boeikop verdronk de 23-j. Neeltje van Middelkoop bij het va- tenwasschen in een wetering. i - Bij Weert werd de 38-j. ongehuwde J. Brouwer op het land door de bliksem gedood. - Amerfoort's burgemeester, inr. J. C. Graaf van Randwijck was Zondag 25 jaar burgemeester van Amersfoort. Toen hij in 1912 geïnstalleerd werd, telde Amers foort 24000 inwoners; nu 48000. i Terneuzen. Bij een twist werd een 25-j. bewoner van het woonwagenkamp bij de Nieuwe Sluis zoodanig door zijn 40-jzwager met een zeis aan de hals» venvohd, dat hij dood ineen zeeg. De' dader werd gearresteerd. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek meldt, dat gedurende laatste driej maanden bij verkeersongevallen in ons land 150 personen werden gedood en. 1300 ernstig werden gewond. ffifflfflffiffiffiffifflffiffi fflfflffiffiffiffifflffifflffi ffi ffi Ga, waar gij wilt; gij vindt ffi ffi Alom dezelfde fout, ffi ffi Dat elk zijn kleine kring ffi ffi Voor heel de wereld houdt. ffi ffi ffi ffiffiffiffiffifflfflfflffiffi fflffifflffifflfflffiffifflffi GEMENGD NIEUWS BUITENLAND Duitschland. Vandaag zal te Berlijn de uitdeeling beginnen van volksgasnras- kers a 5 mark. Behocftigen kunnen een lagere prijs betalen. De Duitsche cehvolproductie be draagt over 1937 ongeveer 80 millioen, Kg tegen 45 millioen over 1936 en 15 mill, over 1935; voor 1938 wordt de productie op 140 millioen Kg. geschat. De Duitsche industrie gaat zeep uit steenkool vervaardigen, daar er een tekort aan vetten is. Duitschland. Aan het internation. Zuivelcongres te Berlijn namen 3500 des kundigen deel. De tentoonstelling werd de eerste dagen reeds door 40.000 personen bezocht. Frankrijk. Alle Spaansche vluchtelin gen in de havens vanZ.W.-Frankrijk kwamen er 29000 aan worden naar de Spaansche grens geleid. Frankrijk. Op de wereldtentoonstel ling maakten in het attractiepark reeds' 10.000 personen van het parachute-sprin-, gen gebruik. Spanje. Sinds 14 Aug. gaven 40.000 republikeinen aan het Santanderfront ziert over. Spanje. Bij de verovering van San tander lieten 370 Italianen het leven j 1675 Italianen werden gewond. Acht Itali- aansche generaals nikten aan het hootd' van hun troepen de stad binnen. Spanje. Bij de gevechten, een dag vóór de inneming van Santander geleverd,, vielen aan beide kanten 10.000 menschen.- Alle ltaliaansche bladen zijn vol lof over' Franco's succes. Polen. In Kielce en Lodz werden 120 boeren gearresteerd, die deelnamen aart een kloppartij tijdens de groote staking. Polen. De prachtige renstal van prins Czartoryski werd door vuur ver woest. Elf kostbare paarden, van internat, klasse, kwamen om. De Finsche zeelieden-vakvereeniging gaat per 1 Sept. op de Finsche schepen die de handel met het buitenland onder houden, staken. Oorzaak: loon- en werk- tijdkwesties. Rusland. Volgens een te Irkoetsk verschijnend blad zijn 20 Aug. 32 Trotz- kiïsten terecht gesteld wegens het orga- niseeren van aanslagen en spionnage ten gunste van Japan. Rusland. De Deutsche Allgemeine Zeitung beweert, dat talrijke vreemdelin gen in handen der G. P. Oe gevallen zijn, o.w. 300 Duitsehers, 30 Hongaren, 2000 Italianen, en vele anderen. Volgens ltaliaansche bladen verloren in de strijd om Santander 2000 Italianen het leven. fflffiffifflffifflffiffiffiffi II ffifflffiffifflffiffiffiffl EB ffi Een kind is een diamant. ffi ffi Niet alle ouders verstaan de kunst ffi ffi die diamant te slijpen. ffi ffi ffi ffiffiffiffiffiffiffiffifflffi ffifflfflffiffifflffiffifflffl Zweden bouwde de eerste zeven mnd. van dit jaar tweemaal zooveel sche pen als in zelfde tijdvak 1936. Oostenrijk. Te Weenen kreeg een monteur wegens nation, soc. actie 15 jaai' zware kerkerstraf. Afrika. Te Mombasa, Kenya, werden elf Arabieren bij ongeregeldheden ge-* dood. De politie chargeerde met de bajo net op het geweer. N.-Afrika. Bij de viering van de val van Santander raakten te Tanger link- schen en rechtschen met elkaar slaags; één doode. Britsche Rijk. Op Mauritius, Indische Oceaan, werden bij botsingen tusschen politie en stakers van de suikerplantages! verscheidene personen gedood. De stakers staken de aanplantingen en de woningen der Indiërs in brand. S Vereen. Staten. De overleden multi- millionnair Mellon liet 100 millioen dol lar na. Sinds 1932 gaf hij eenige hon derden millioenen weg. De successierech ten bedragen 67 millioen. China. De 4000 in Tsingtau wonen de Japanners moeten de stad op bevel van vicc-admiraal Sjimomoera verlaten, om de bestraffing der anti-Japansche Chineezen en de uitroeiing der Sovjet- Chineezen te vergemakkelijken. Havas. China. Tot dusverre hebben 3500 vrouwen en kinderen en 300 mannen van de Engelsche nederzetting Sjanghai ver laten. Japan bewert nog slechts 16 vliegtuigen te hebben verloren, terwijl de Chineezen er wel 176 kwijt raakten. Japan is met de blokkade van China be gonnen- alle Chineesche schepen worden aangehouden. Van de Japansche parelvisscners kwamen er dit seizoen 13 bij de uitoefe ning van hun beroep om. Het laatste slachtoffer werd door een zeemonster naar de diepte getrokken. Japan wenscht, om de Chineesche weermacht te straffen, een korte straf expeditie; het wil zich door geen vreemde natie tot een langdurige campagne Tateni verleiden. Door de hulp van de troepen, van Binnen-Mongolië wordt de stichting van een onafhankelijke Mongoolsche staat met Japansche steun verwacht. Vereen. Staten. De georganiseerde arbeiders der groote spoorweg-mij-en, gaan 6 Sept. staken, indien hun loon niet met 20 pet. verhoogd wordt. GEESTELIJK LEVEN. Duitschland. Wegens critiek in een particuliere brief op de maatregelen van de Duitsche regeering tegen de joden, is een predikant tot zeven mnd. veroordeeld. De brief werd bij een huiszoeking gevon den. Der Bund (Bern) deelt mede, dat ds. Niemoeller een verhoor, dat vijf tot zeven uur duurde, staande moest ondergaan. Z.H. de Paus schonk 200.000 lire voor hulp aan de kinderen van Santander. OVER POSTZEGELS. De Zomerpostzegels hebben f86000 boven de frankeerwaarde opgebracht; iets- meer dan vorig jaar. Rusland zal vier nieuwe postze gels uitgeven naar aanleiding van de ver overing van de Noordpool door de Sov jet Arctis Expeditie. Duitschland laat een postzegel ver schijnen van 6 rijkspfenning met de beel tenis van de leider, in een beperkte op laag en meteen zwarte overdruk„Reichs-* parteitag Nürnberg 1937". ESPERANTO. Techniek. Onlangs verschenen drie deelen van het groote, o'ffieieele electro- technische woordenboek, waarin, inge volge een besluit van het Intern. Electro- Technisch Congres 1935, te Den Haag en Brussel, een Esperanto-woordenlijst is opgenomen. De vereen, voor internat, vriend schap en wereldvrede zal een zomerfeest houden op 28 Aug. in de Stadsschouw burg te Haarlem. Er worden Engelsche, Fransche, Duitsche, Belgische en Oosten- rijksche bezoekers verwacht. Het Esperanto is voor zoo'n congres de aangewezen taal. Een vakman, die „bij" wil blij- ven, leest zijn vakblad. Vraagt ons proefnummer en prijs. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. SPORT Schermen. Bij het schermen met een Mexicaan is een Fransch student zoo ge wond, dat hij aan de gevolgen is over leden. Voetbal. Indien Bakhuys het con tract met Reims nakomt, wacht hem een jaarlijksch inkomen van f7000. FILM. Op initiatief van pastoor Weiman te Utrecht, wordt onder regie van Kees Strooband een r.k. speelfilm op 16 mM. vervaardigd. Lengte 5 kwartier. Gereed in Januari. Titel: Gevormd. Californië. De onlangs overleden filmster Jean Harlow liet "slechts" 4100Q dollar na. Op het toppunt van haar roem verdiende zij wel 3500 dollar per week UIT ONZE KOLONIËN. De Krakatau in Straat Soenda is weer in werking. De vulkaan stiet wol ken uit, die tot 1500 M. kwamen. llllllllllll LANDBOUW VEETEELT Varkens. Te Gemert doet zich on der varkens longpest voor. -H Machines. Wat een grootbedrijf past, kan een kleinbedrijf in 't ongeluk bren gen. Machines kunnen in 't grootbedrijt veel arbeidsloon uitsparen, maar in het kleinbedrijf zal men met de aanschaffing zeer voorzichtig zijn. Er wordt licht te veel van het bedrijfskapitaal daaraan be steed. Rust Roest. Mais. Blijf uit 't maïsveld weg afs de mais aan 't bloeien is. Mais heeft een groote voorsprong boven andere gewassen, omdat korrel- mais zoo buitengewoon goed tegen droogte kan. Tegen veel nat weer kan de mais evenmin als haver. Mais. In Brazilië teelt men mais drie jaar achtereen. Dit raden we hier niet aan wegens te verwachten ziekten. Mais. Voor zaad geen maiskolven bewaren van stengels, die slechts één kolf voortbrachten. Maiskorrels die niet volkomen rijp zijn kunnen reeds zeer goed dienst doen voor de kippen. Mais. Om mooie kolven te krijgen voor zaaizaad wordt geraden de zijschei ten tijdig te verwijderen. Gladiolen. Het is noodig alle g'Iadi olenplanten, die duidelijk ziekteverschijn selen in het loof verftoonen te verwijderen en te vernietigen. Vroeg rooien heeft een gunstige invloed op de gezondheidstoe stand der geoogste bollen. Vliegen. Vlak bij elke boerderij moest een notebooin staan tegen de vlie gen. Ontsmetten. De ondervinding leert, dat het 4aten ontsmetten van zaaizaad een zeer voordeelige maatregel is, die veel schade voorkomt. De stalmest, die nog ter beschikking is, gaat begin September naar het veld voor winterkoren. Een zeer matige be mesting en zorgvuldig gespreid, is inder daad zeer goed. Ook de tarwe is dank baar voor oude, zware mest. Men ploegt hem ondiep onder en zoo tijdig, dat de grond nog wat bezakken kan en de on kruidzaden nog tijd hebben te ontkiemen Zaait men dan eind September of begir October, dan heeft het koren nog een be- hoorlijke tijd voor flinke ontwikkeling en veel onkruid wordt met eggen gedood. OEN HOORN. IHIIOIIIIIIIIIIIIIIlllllll Ilillliiiiiiu.uiiiii

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 8