TEXELSCHE COURANT Wat seizoen 1937 de Koog bracht DERDE BLAD. Texelsche Berichten Landb.-huishoudonderwijs. Zaterdag 4 September 1937 GERST. Zij, die brouwgerst kunnen afleveren, vinden een voor Tien belangrijke adv. in dit nummer. Aan de Van der Schuyt-trip namen Zondag 55 personen deel; Dinsdag 52 en Donderdag 44. Op 1 October zal een nieuw maandblad verschijnen van de N. H. gemeenten op Texel: „De Kerk Roept", waarin iedere Hervormde gemeente haar éigen rubriek zal hebben. Ook zal in dit blad een ru briek worden opgenomen met Theza- nieuws. Hoofdredacteur is ds. J. W. Kok. te Oosterend. Voorts zijn aan de redac tie toegevoegd ds. J. Salm, De Cocks- dorp, en ds. O. Moen, Den Hoorn. (Ingezonden.) Naar aanleiding van het stuk van Kees Hana, overgenomen uit de „Toeristen- kampioen" over de legende van de Heintjevaarsput, als zou Satan in dit gedeelte van Texel de naam van „Heintje- vaar" hebben, wil ik even melden, dat „Heinttjevaar" op Texel alleen in het water schijnt voor te komen en dus hoogstwaarschijnlijk niet identiek is mjti satan, die in legenden zich overal ver- toont. DORA BOUWMAN, Fontein Verschuirstraat 13, Alkmaar. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Hier volgen de namen van de nieuwe leerlingen twintig in getal die tot de eerste klas van de Lagere Landbouw school werden toegelaten. Twintig! Een record-getal. (Vorig jaar waren het er 16.): Wim Veeger, Cor Bakker, Kees van Heerwaarden, Kees Hoogenbosch, Dirk Witte, Jacob Schraag, Kees Witte, Dirk v.d. Vliet, Kees Zijm, Jac. v.d. Zijp, Frans Roeper, Henk Bas, Arn. Langevekl, Piet Koorn, Henk Stark, Jan Jannes, Joh. de Oraaf, Teun Wuis, Willem Witte, Frans Barhorst. We deelen mede aan de dames, die zich voor deze cursus hebben opglegeven,! dat de lessen in het Glazen Paleis een aanvang nemen op Vrijdag 10 September. Het aanvangsuur wordt de deelneem sters nog bekend gemaakt. Het onderwijs wordt gegeven door mej. Van Maanen, leerares Landbouwhuis- houdschooi te Schagen. Men verzoekt ons er verder nog de aandacht op te willen vestigen, 'dat ook meisjes van 15 jaar tot de cursus kunnen worden toegelaten. Zij kunnen zich aanmelden aan de school, Vrijidagt 10 Sept., of bij de heer E. v. d. Ban» Het is al meer dan een jaar geleden, dat we van het houden van een land-, bouwhuishoudcursus melding maakten. Zoo'n cursus werd echter van rijks wege gesubsideerd en het bekomen van toezegging van geldelijke steun ging met zooveel moeite gepaard, dat meer dan 'n jaar verstrijken moest, eer we konden; melden, dat de cursus spoedig een aan vang zou nemen en wef op Vrijdag 10 September a.s. JEUGDHERBERG PANORAMA. Texel was dit jaar wel zeer in trek. Daar kan ook onze Jeugdherberg van spreken. Het voorseizoen was wat min der, maar in het hoogseizoen werd de schade ruimschoots ingehaald. In de eerste week van Augustus moes ten ongeveer honderd vijftig aanvragen worden afgeschreven wegens plaatsge brek. In 1937 bedroeg tot 1 September, dus gedurende de eerste acht maanden van het jaar, het aantal overnachtingen 3938 (vj. 3813). Dit is dus een stijging van meer dan honderd overnachtingen. De jeugdherberg is voor trekkers ge opend van 15 Mei tot 15 September en overigens op aanvraag. Hiervan wordt echter maar zeer weinig gebruik gemaakt van dat aanvragen buiten het seizoen bedoelen we zoodat men dus deze cij fers gerust kan beschouwen als betrek' king hebbende op (het tijdvak van 15 Mei tot 1 Sept., dus gedurende voor- en hoog seizoen. Het aantal buitenlanders, dat in de Jeugdherberg zijn intrek nam was wat grooter dan vorig jaar. Het waren meest Engelschen. Ondanks de Jamboree was 't aantal padvinders niet opvallend groot. Het is ontegenzeggelijk dit jaar druk geweest op Texel, zeer druk. Vraagt U het maar aan de menschen, die er van. weten mee te praten. En wie weet dit eigenlijk niet De maanden van het hoogseizoen Juli en Augustus zijn thans voorbij en het is dus nu de juiste gelegenheid- om eens een algemeene beschouwing over het seizoen, dat nu vrijwel tot het ver leden behoort, te geven. De Koog heeft een mooi seizoen ach ter de rug. Natuurlijk was het niet voor allen koek - en - ei Pluvius heeft veel roet in het eten gegooid doch over liet algemeen mag worden gezegd, dat, wat de „vreemdelingeninvasie" betreft, de Texelaar niet slecht heeft geboerd: De pensions en de hotels hadden het drukker dan vorig jaar en dat zegt wat. Velen moesten zelfs aanvragen van de hand wijzen. De badmeesters aan 't strand, de ge broeders Dogger, erkenden ronduit, dat men tevreden kon zijn. Natuurlijk was het niet alle dagen vol; daar is ook het weer niet naar geweest, maar ge durende tien dagen in het begin van Augustus, waren alle tenten verhuurd niet alleen, men kwam er zelfs tekort. Het waren toen aan het strand en in het dorp zeer drukke dagen. GEEN ONGELUKKEN IN ZEE Het toezicht was voor de badmeesters dikwijls zeer moeilijk, daar zij door de uitgestrektheid van het strand natuurlijk niet alles konden overzien, maar gelukkig is het heele seizoen zonder ongelukken verloopen. Dit stemt tot groote vreugde. Want het mag hier ronduit gezegd wor den: de Koog steekt in dit opzicht gun- tig af bij de badplaatsen op het vaste land van Noord- en Zuid-Holland. Bereiken ons niet telkens berichten, dal elders baders in zee zijn verdronken Er, ging geen week voorbij, ot een dergelijk bericht komt ons onder de oogen. Dat er aan de Koog in zee geen ongelukken: zijn voorgekomen, kan ons slechts tot verheugenis strekken. Heelemaal zonder eenig incident is het seizoen niet voorbij gegaan. De badmee sters hebben zoo nu en dan wel moeteni optreden tegen baders, die zich te ver in zee waagden. De hoorn is er meerma len aan te pas gekomen en ook heeft de bpot wel eens zee moeten kiezen, „Een keer", vertelde een der badmee sters, moesten we wel een Kilometer, roeien naar een vrouw, die zich te ver| in zee had begieven. Het weer was lee- lijk, er stond een sterke branding; maar heel langzaam kwamen we vooruit, door dat we ieder oogenblik voor een hooge roller moesten bijdraaien. Maar wij- hebben het gehaald." Dat zijn prettige herinneringen. Zwaai en moeilijk werk, dat lang niet ongevaar lijk is. Zou de aandacht maar even ver slappen, de boot had gevaar geloopen dwars op een roller te komen en om re slaan. En dan het genot te smaken, op tijd te zijn geweest om een leven te red den. „Ja, zet u maar gerust in de krant, dat wij zeer tevreden zijn", verzekerden de badmeesters nogmaals en dat doen wijl dan bij dezen. Ook de verhuurders van de badtenten waren niet ontevreden. Het voor-seizoen was niet zoo goed, maar tijdens de mooie dagen waren zooals reeds gezegd alle tenten verhuurd. Ook op de andere; dagen in het hoogseizoen was de verhuur- zeker niet slecht te noemen. Alleen de verkleedtent is weinig winst gevend geweest. Aangezien het thans in de duinen bij De Koog geheel verboden is, zich te verldeeden, was met de ge meente overeengekomen, de kleedhokjes - waarin kleeding kan worden geborgen - tegen 5 ct. per nokje te verhuren. In de practijk bleek, dat hier veelal misbruik; van werd gemaakt. Dikwijls werden de; hokjes 's morgens vroeg gehuurd en eerst 's avonds kwamen dan de baders hun kleedingstukken terughalen. Hierdoor kon het holcje de geheele dag verder niet meer worden gebruikt. Vijf cent per hokje per dag, dus bij een totaal van 20 hokjes f 1.is waarlijk zeer weinig. Gelukkig waren er ook baders, die de hokjes voor korter tijd huurden, maar hei is toch gewenscht, aan dit misbruik paal en perk te stellen door b.v. de prijs per uur te gaan berekenen. De pensions waren druk bezet. Het seizoen is dit jaar wat vroeger begon nen en wat later afgeloopen. Was vo rige jaren de drukte na 15 Augustus vrij wel geheel voorbij, dit jaar duurde deze nog tot September. DE JAN-PLEZIERS Het maken van tochten per Jan-Plezier is de laatste jaren sterk toegenomen; Ook dit seizoen maakten vele gasten van dit echt oud-Hollandsche vervoermiddel gebruik. Van De Koog uit werden toch ten ondernomen naar Den Hoorn, Dei Mok, naar De Cocksdorp, tochten, die dikwijls een geheele dag duurden. In de beste stemming werden deze ritten vol' bracht. Menscnen, die elkaar nooit ge zien hadden, kwamen hier naast elkaar te zitten en knoopten vriendschapsbanden aan, doordat zij gedurende langere tijd op elkaar waren aangewezen. Zoo werkte1 dit voertuig in al zijn onschuld nog mee, dan wel niet tot een verbroedering det' volken, dan toch tot een verbroedering van Nederlanders uit de verschillende! deelen van het land. OOK ONTEVREDENEN. 13e ijscoman luchtte zijn gemoed met enkele woorden; „Slecht hoor, niets te verdienen, nog slechter dan vorig jaap* Als ik mijn bollen niet had, kon ik mij wel opschrijven!" Maar zoo slecht was het weer toch niet? Oh niet? Drie goede Zondagen, an- anders niet. Nee hoor, ik schfei er van daag nog mee uit. De baas van de fietsenstalling was nog korter: „Vraag het maar aan de ijsco- man", antwoordde hij op onze vraag, hoe hij dit seizoen geboerd had. „Ik denk er net over als hij". 1 Wij begrepen het al. DE NIEUWE KAMPEER- BEPALINGEN. Was het dan over het geheel drukker geweest in De Koog dan vorig jaar, van, verschillende zijden hoorden wij, dat het, aantal kampeerders dit jaar sterk was verminderd. De laatste jaren vertoonde hun aantal steeds een stijging van onge-' veer twintig procent, dit jaar was er eeit, daling van twintig procent. Vorig jaap 2000 kampeerders, thans 1600. Wat was- hiervan de oorzaak en in hoeverre waren, hierbij de nieuwe kampeerbepalingen be trokken De heer Epe, boschwachter, was van meening, dat de nieuwe kampeerbepalin gen vele kampeerders hebben afgeschrikt. De groote fout, die bij het samenstellen van deze bepalingen werd gemaakt zoo zeide de heer Epe is, dat men alle kampeerders over één kam heeft* geschoren. Negentig procent van hen is dood-fatsoenlijk. En juist deze menschen, die dus een belangrijk deel van de in komsten aan de neringdoenden verstrek ken, werden afgeschrikt. De andere tien procent weet hetgeen ook gebleken is wel andere plaatsen te vinden. Der halve hebben de bepalingen alleen maar negatief resultaat gehad. „Maar voor de gezinskampen dan Voor de gezinnen lijkt het toch wel een voor gang?" 13e heer Epe beaamde dit volmondig. „Maar zoo voegde hij er aan toe dit is danook de eenige verbetering, die de bepalingen hebben gegeven. Voor de niet-getrouwde jongens en meisjes was het een groot bezwaar zóó ver van el kander gehuisvest te moeten zijn. Geluk kig was later toegestaan, dat de maal tijden gemeenschappelijk mochten worden genuttigd". Aldus de heer Epe, die geen voorstan der van de nieuwe kampeerbepalingen bleek te zijn. Rijksveldwachter Jellema moest echter toegeven, van verschillende menschen, ouders met kinderen, gehoord te hebben^ dat het kampeeiien dit jaar veel was ver beterd. Een bekende bloemist uit Hille- gom had hem verklaard, dat, als de toe standen van vorig jaar gehandhaafd wa ren, hij vast niet meer was teruggeko men. Het was dit jaar rustig verloopen! geen verbaals behoefden te worden ge geven. Ja, het was eigenlijk wel een beetje „te rustig" geweest naar de smaak van de veldwachter. De kampeer ders waren minder luidruchtig geweest dan vorig jaar. De vrees, hun garantie som van een riks kwijt te raken, moet als de oorzaak worden genoemd. „Was er vorig jaar dan veel rumoer", was onze vraag. „Rumoer? Och, er werd weieens wat muziek gemaakt. Het was gezellig, meer niet. En deze gezelligheid misten wij dit jaar. De houders van particuliere kampeer terreinen hebben geen reden tot klagen gehad. Minder kampeerders dan vorig jaar hadden zij niet, zoodat de kampeer bepalingen hun geen nadeel berokkenden. Alles bijeengenomen mag dus worden gezegd, dat de weersomstandigheden eenige ontevreden gezichten hebben ver oorzaakt, maar dat overigens het seizoen tot groote tevredenheid alle aanleiding heeft gegeven. ffl ffi Het nest van elke vogel toont, S{ Si Wat voor vogel daarin woont. SI sa ffl We schreven reeds over het feest op 31 Aug., dat zoo goed slaagde dank zij de groote belangstelling, welke daarvoor allerwege aan de dag werd gelegd. Dd feestcommissie heeft stellig reden, om met voldoening op haar arbeid terug te zien. Ook 't weer heeft meegewerkt. Hier volgen nog de uitslagen van de wedstrijden, waaraan des morgens de jeugd kon deelnemen Jongens 68 jaar, hardloopen met hindernissen: 1. Luit Bakker, 2. Joh. Ku- neman, 3. Wim v. Heerwaarden, 4. Klaas v.d. Werf, 5. Henk Veldman, 6. Henk v. Heerwaarden, 7. Japie v. Heerwaarden, 8. Jan Bonne, 9. Piet Bakker, 10. Gerand Hopman, 11. Luit Burgman. Meisjes, 6—8 jaar, eierrapen: 1. Cor- rie van Heerwaarden. 2. Aaltje Kiewiet» 3. Hennie Henstra. 4. Liesje Bakker. 5. Jopie van Tatenhove. 6. Lena Zutphen. 7. Marietje Daalder. 8. Annie Eelman. 9. Coba Langeveld. 10 Bartie Bugel. 11. Brechtje Spigt. 12. Ma- rietje Bakker. Jongens, 911 jaar, zakloopen: I.Mi- chiel Hopman. 2. Reinie van Heerwaar- den. 3. Thijs van Heerwaarden. 4. Hans van Sivaag. 5. Daan Bonne. 6. Ab Kie wiet. 7. Bert Kuneman. 8. Kees Zut phen. 9. Tonnie Dros. 10. Arian Ver hoeve. 11. Joh. Bugel. 12. Kees Bakker. 13. Kees Zijm. 14. Klaas Bonne. 15. Joh. Kiewiet. 16. Willy van Nierop. 17. Henk v.d. Werf. 18. Kees Groenhof. Meisjes, 911 jaar, loopen op slof fen: 1. Annie van Heerwaarden. 2. Jannie Groenhof. 3. Kassa Vermeulen. 4. Hanna van Heerwaarden. 5. Anna Langeveld. 6. Corrie Bakker. 7. Tinie List. 8. Rietje Jellema. 9. Duwie Maas. 10. 'Pietje Stoepker. 11. Aaltje Mast. Jongens, 12—14 jaar, tonrollen1. Klaas Borgman. 2. Jan Bonne. 3. Jan Mast. 4. Wijnand Bakker. 5. De Ville Neuve. 6. Bertus Eelman. 7. Van Nierop. 8. Hand Goldschmidt. 9. Jaap Smit. Meisjes 12—14 jaar, wasch ophangen.' 1. Saar Schaatsenberg. 2. Jane LangevekL 3. Els Verwaal. 4. Hanna Bakker. 5. Pietje Uitgeest. 6. Agaat Hopman. 7. Ina v.d. Zee. 8. Marcnje Bugel'. 9. Els v.d. Graaf. Fruit. Hebt ge voor vangbanden om de vruchtboomen gezorgd? Zaaizaad, dat beslist goed is, betaalt zichzelf. De grond in de nazomer zooveel mo gelijk bezaaien en niet onbezaaid laten liggen. Drinkwater. Zorgt toch voor goed drinkwater voor de kippen. Dikwijls ver nieuwen. Mais. Niet in eens in 't groot be ginnen met maisteelt maar van klein tpt groot opklimmen. Augurken. Als ge op de ranken van augurken of komkommers trapt, worden1 de vruchten bitter. Kippen, die vroeg in de rui vielen, heeft U toch opgeruimd Het zijn meest kippen, die slecht leggen. Mais. Het hangt van het weer af, of dichter of verder uiteen moet geplan? worden. Wat het eene jaar een te dicht gewas levert, kan het volgend jaar een te ijl gewas laten zien. Fruit. Het verdient aanbeveling, om in de tijd, dat de vruchtboomen flink dra gen, de takken te merken, die minder waardige kleine vruchten dragen. Deze kunnen dan bij het snoeien worden ver wijderd. Meest zijn het juist de zwakker beschaduwde takken. Lupinen. Men snijdt nu wel de rijke zaadkronen uit, die aan de hoofdstengel: der lupinen zitten en laat de zijstengels nog staan, omdat de zaadkronen, die ze in de top hebben, nog niet voldoende rijp zijn. De rijpe kronen dienen nu voor zaad. Bij deze manier van oogsten gaat; geen zaad verloren. De rijen moeten be hoorlijk vaneen staan. De veeteelt is zoo wisselvallig, dat een strenge regeling van het aantal groote bezwaren veroorzaakt. Iedere boer' beleeft het, dat hij twee, drie jaren van zijn melkvee geen vaarskalveren krijgt, soms door besmettelijk verwerpen totaal niet fokken kan. Nu zien sommigen in enkele dagen alle varkens aan pest be zwijken. Niet de teelt dient beperkt, maar de overtollige voortbrenging van melk, vleesth en vet, meent Rust Roest. NAAR TEXEL. KERKNIEUWS. NED. HERVORMD MAANDBLAD HEINTJE-VAAR. BETERE TIJDEN. GOEDE ZAKEN. mm m DE KOOG. KONINGINNEFEEST. ||||||llt!iiiii!iniiiiiinii>iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| LANDBOUW VEETEELT

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 9