ER ZOU EEN VLIEGTUIG VERONGELUKT ZIJN.... Wie het gerucht in de wereld bracht en waar, is met na te pluizen, maar zeker is, dat Zaterdagmiddag als een loopendl vuurtje, zoo snel en zoo hardnekkig, zich het geruchtmakend „nieuws" verspreidde, dat bij het Westerslag een militair vlieg tuig, van Soesterberg, zou zijn veronge lukt. Wij waren, louter voor ons genoegen, per rijwiel op weg naar de Dennen Zaterdagmiddag half drie toen fietsers^ ons voorbij reden en ons inderhaast de vraag stelden, „of we ook al van dat ongeluk met dat vliegtuig van Soester berg gehoord hadden". Dat hadden wd niet en daarom versnelden we onze vaart, om onze plicht getrouw aan het strand te gaan zien, welke ramp daar, zou zijn geschied. Onderweg passeerde ons met gang een auto met weth. Kager en gem.-secr. Jonker, blijkbaar ook op weg naar het Westerslag. Toen we aan het strand kwamen, was daar niets bie- zonders te ontdekken. Veel publiek was er ook nog niet. We fietsten in de richting, van De Koog het was laag water. Niets wees op een vliegramp, welke hier zou hebben plaatsgehad. Ook baders en- strandwandelaars konden ons niet inlich ten. Daar naderde uit de richting De Koog een motorrijwiel met twee militai ren. „Die eene is de dokter van het Kamp", wist men ons te vertellen. De motor racede tot voorbij het Westerslag. Hadden we dus bij het slag links moeten afslaan? Wij terug, maar nauwelijks had den we 'n K.M. afgelegd, of daar kwamen de militairen al weer aan. In de man op de duo herkenden we de heer De Waal Malefijt, oudTexelaar;- hij bezocht hier de Z.V.S., later de opleiding voor vliege nier te Soesterberg, waar hij opklom tot luitenant-vlieger 2e klas; als zoodanig was hij deze dag waarnemend comman dant van het detachement Soesterberg op ons VliegVeld. De motor stopte. Of wij iets van een ongeluk met een militair vliegtuig afwisten, werd gewaagd. De waarn. commandant had telefonisch be richt gekregen, maar had aan het strand vergeefs gezocht. Niemand kon op de vraag antwoorden. Een duintop werd be klommen, maai' waar men ook keek van een vliegtuig was geen spoor te be kennen. Het was intusschen half vier geworden. Hoe laat zijn de vliegtuigen vertrok ken? vroegen we. Om kwart over twaalf ongeveer. Wanneer dan Soesterberg eens werd opgebeld? Dan weten we toch, of ze alle thuis gekomen zijn. Ja, dat moesten we doen. Naar de Koog vloog de motor en daar werd tele fonisch verbinding gevraagd met Soester« berg. Alle vliegtuigen van Texel bleken daar op de gewone uren te zijn aangc^ komenVoor ongerustheid bestond geen reden. Dat bericht ging ook naar ons Bureau, waar men toen lezen kon, dat loos alarm was gemaakt; dat het bericht volkomen! uit de lucht was gegrepen. Maar onophoudelijk rinkelde nog onze telefoon om inlichtingen over de rampj Men sprak ons zelfs van een botsing van twee vliegtuigen, waarbij wel vier inen- schenlevens te betreuren zouden zijn. i Er was elders een redactiebureau, dat van zijn correspondent blijkbaar een zoo stellig bericht ontving, dat het er een bulletin van maakte. Een fotograaf hier ter plaatse kreeg een telegram: Zend foto van de wrakken. De Mok zond alle beschikbare man schappen uit om strand en duinen bij het Westerslag af te zoeken naar het toe steldat hoog en breed, veilig en wel, op Soesterberg was neergestreken. De groote pers vroeg ons nadere in lichtingen. Men had een kort, onvolledig bericht ontvangen en wou er graag meer! van weten. De Texelsche Courant zou haar toch wel kunnen inlichten, dacht ze. Zoo was men op en buiten Texel in actie door een gerucht, dat van A tot Z uit de duim gezogen was. Een gerucht, dat zich verspreidde, toen de vliegtuigen al „thuis" waren en waaraan men ten koste van vier dubbeltjes een tele foontje naai' Soesterberg onmiddellijk een eind had kunnen maken. Waai" het de K.L.M. betreft, wordt van aankomst en vertrek van de vliegtuigen steeds bericht gedaan. Schiphol en Texel vliegveld en K.L.M.-agent, staan voortdu rend telefonisch met elkaar in verbinding, Zoo'n boos gerucht omtrent een K.L.M.- vliegtuig zou dus al spoedig ontzenuwt! zijn. Een kind kan dat gerucht hebben doen ontstaan. Een vliegtuig, dat met afge zette motor op 'n afstand achter 't duin ver dween, heette verongeluktDe een ver telde het de anderHet gerucht was,, als steeds, van iedereen en niemand. Door telefoon, bulletin en telegram hielp de groote pers een handje mee om het reeds zoo hardnekkig gerucht nog meer voedsel te geven. Een telefoontje naar Soesterberg veertig centen men zou geweten heb-< ben, hoe en wat. NAAR TEXEL. Aan de Van der Schuyt-trip namen Zondag 42 personen deel, Dinsdag 49. WAARSCHUWING. Procesverbaal werd opgemaakt tegen jongelui, die op. gevaarlijke wijze met; vuurwerk wierpen. Van politiewege zal daar streng op worden toegezien. HANDELSREGISTER. Nieuwe zaak: S. C. Eelman, Wever straat 17, Den Burg, commissionnair in stroo, hooi en vlas. Wijziging: N.V. E.T.A. Eerste Texel sche Advocaatfabriek v.h. Gebr. Dros,, Steenenplaats 3; bestuurswijziging. LANDBOUWHUISHOUDCURSUS. Men schrijft ons: Het aantal aangiften is zoo groot, dat de cursus gesplitst zal moeten worden^ Voorloopig ligt het in de bedoeling elke afdeeling één heele dag les te geven per week, en wel Vrijdags van 11 uur tót half acht. Iedere groep komt dus dan eens per 14 dagen. A.s. Vrijdag worden de oudere meisjes verwacht, de volgende week Vrijdag de meisjes van 1517 pf daaromtrent. Ieder krijgt bericht. Dus a.s. Vrijdagmorgen de eerste groep 11 uur in het Glazen Paleis. j VERVOER VAN STROO. Van politiewege verzoekt men ons aan landbouwers in overweging te geven bij) het dorschen van graan, de pakken stroo, die per vrachtauto vervoerd moeten worf den, niet langer dan een meter te maken* Dit met het oog op de breedte, waarop de pakken maximaal op een vrachtauto geladen mogen worden. Er moest eén paar maal procesverbaal worden opge maakt, omdat de laadbreedte wel 2.80 M. bedroeg, hetgeen op onze wegen, z. g. B-wegen, het wettelijk toegestaan maxi mum (2.10 M.) verre overschrijdt. Niet zelden worden pakken van 1.35 M. lengte! vervoerd. Om practische reden legt men, ze twee aan twee, dwars op de wagen. Dat moet op een procesverbaal uitloopen., Dit in den vervolge te voorkomen, is het doel van dit bericht. I NIEUWS. - OOK EEN W1NTERDIENST Bij de K.L.M. maakt eventueele voort zetting van de dienst gedurende de a.s.; winter een punt van zeer ernstige over weging uit. Zaterdag vertrokken er per K.L.M. 11 pass., Zondag 16, Maandag 15 en Dinsdag 13. Naar Texel kwamen erresp. IIIIHIIIIII SPORT OP TEXEL DF. COCKSDORP. S.V.C.Zeemacht 102. Als om 2.30 scheidsrechter Bakker het aanvangssignaal geeft, komt S. met drie invallers in het veld. zoodat tegen het sterke Z.-elftal flink aangjepakt zal moe ten worden. Als Z. aftrapt neemt de spil van S. de bal netjes af. Hij geeft hem aan zijn voorhoede. Maar tegen de sterke! backs van Z. is niet veel te beginnen.' Toch is S. de eerste 10 min. in de aan val. Langzamerhand komt Z. sterker op zetten. Met een prachtschot van de rechts-1 binnen verdwijnt de bal in het net: 1G| voor Z. Zoo blijft de stand tot aan de, rust. Na de aanvang van de tweede helfli golft het spel gelijk op en neer. Maar als er weer een goede aanval van Z. komt,, kopt de linksback van S. de bal over zijn eigen keeper in het net: 2—0. Met deze stand komt het inde. Zoo heeft S.V.C. dus een goed resultaat weten te behalen tegen de sterke le klasser Zeemacht. - J.R. OVER S.V.C. Eenige tijd terug vroeg men zich at: „Zal S.V.C. blijven bestaan?" Toen het het meerendeel van het bestuur bedankte,v de voorz. wegens vertrek, leek het voor SVC hopeloos. Doch enkele sportliefheb- bende Cocksdorpers wisten SVC ween nieuw leven in te blazen. Dank zij het nieuwe bestuur en het groote doorzet tingsvermogen van Dokter Westerhuis, is SVC geheel van schulden bevrijd. Er is een flink saldo in kas, waarmee zij de competitie hoopvol kan beginnen. Mede zullen in dit seizoen competitie wedstrijden tegen TexeI 2 en Tex. Boys 1 wellicht een flink saldo in kas brengen.;, Dit als een kleine toelichting voor hen, die nog aarzelen om als donateur tot S.V.C. toe te treden. Steunt allen S.V.C., dan kan ze zich nog tot grooter bloei, opwerken. EEN COCKSDORPER. „Cocksdorper". Sportverslag van J. R. was reeds gezet. Red. NAAR TEXEL GEZWOMMEN. Zondag Zijn negen dames en heeren van Den Helder naar Texel gezwommen. Ze vertrokken 's middags om drie u. en hadden voor de tocht 77 a 90 mnt. noodig. HULDIGING E. D. VAN DISSEL. Maandag is te Utrecht de afgetreden Directeur van het Staatsboschbeheer, de heer E. D. van Dissel, te Utrecht gehul digd. Onder de vele aanwezige autori teiten bevond zich o.a. onze Burgemee ster, Mr. A. F. Kamp. De voorz. van het huldigingscomité, de heer E. J. Bergs- ma sprak de heer Van Dissel toe en bood hem een geschenk aan. Vele spre kers volgden. DEN HOORN. KATTEN-KWAAD In Den Hoorn en omgeving maakt de z.g. kattenziekte de laatste tijd vee! slachtoffers. Wie op het behoud van z'n poes gesteld is, wordt aanbevolen het dier tegen die ziekte te laten enten. De practijk leert, dat dit baat. HET NIEUWE TOREN-UURWERK. Dc levering voor het nieuwe torenuur werk voor de N. H. Kerk alhier, werd gegund aan de laagste inschrijfster, fa. Addicks, te Amsterdam. Deze levering ge schiedde door tusschenkoinst van de heer R. Bakker, horlogemaker, Groeneplaats. Het uurwerk zal zoo spoedig mogelijk in de toren worden aangebracht, hetgeen de bewoners van Den Hoorn begrijpelijk tot verheugenis zal strekken. De klok, welke op f720.komt, krijgt twee wijzerplaten, een naar het dorp en een naar De Westen gericht. MILTVUUR. De veehouder A.Smit vond Maandag een van z'n varkens dood in het hok. Bij onderzoek door de veearts bleek hel) dier aan miltvuur gestorven te zijn, zoo dat het cadaver verbrand moest worden. Een leelijke schadepost voor de heer Smit, want het varken woog al 75 K.G. Het tweede varken liet S. tegen milt vuur enten. Miltvuur komt bij varkens weinig voor. Door onmiddellijk de veearts te waar schuwen heeft de heer Smit de juiste weg gevolgd. Wanneer men zoo'n varken b.v. de nek zou hebben afgesneden zou men zich zelt niet alleen aan het gevaar van miltvuur hebben blootgesteld, maar ook! zou men zijn bedrijf op gevaarlijke wijzei hebben besmet, leder putte uit dit be richt de les, welke daarin ligt. OUDESCHILD. FEESTAVOND ARB.-ESP. We maken u attent op de desbetreff. adv. in dit nr. Behoudens goedkeuring; door de Burgemeester zal de feestavond met bal worden besloten. STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel. 7.20; 11.20; 5.20. Van Den Helder: 9,00; 12.20; 6.30. Illllliiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniillllll IIIIHIIIIII INGEZONDEN IIIIHIIIIII ALGEMEEN BELANG. De urinoir bij het raadhuis eischt voor ziening. Ik heb al meer gewezen op de diep-treurige toestand waarin die ver keert. Niet alleen is de ruimte op markt dagen veel te beperkt op de fokveedag, is dat Maandag weer eens duidelijk ge bleken maar de gruwelijke stank, welke de urinoir verspreidt en nog wel op een| der mooiste standen van Den Burg, maakt dringend noodzakelijk, dat hier afdoende maatregelen worden getroffen. Zelfs in een gevangenis treft men zoo'n schandaal niet aan. Laat daar toch eens wat be lastinggeld aan besteed worden. Het is goed besteed. Iedere week, wanneer er markt is ,zal men dat aan de weet komen. Het is er nu, met de houten wanden, een stinkpoel, welke zoo spoedig mogelijk op geknapt moet worden. Maar zoo is er ook de Verversloot, bijna de eenige uitlaat van het rioolstelsel aan Den Burg, in zeven jaar niet schoon gemaakt, dicht van de modder, „gekruid" met verdronken honden en katten, vlak bij de huizen van de Emmalaan. Nog| langer wachten met ingrijpen, om ook aan deze ondraaglijke toestand een einde te maken, is schade en schande. Een gevaar, voor de volksgezondheid schuilt hier, waarvoor men de oogen niet langer geslo ten mag houden. S. C. EELMAN. mmmmmum» BINNENLAND. IJmuiden. De omzet aan de visch- hallen te IJmuiden is in Aug. geweest f609,000 (v.j. f506,000). In de afgeloo- pen acht maanden van dit jaar beliep de totale omzet f 4 millioen (v.j. 3,4 milli- oen.) De margarinefabrikanten hebben de prijs van de margarine voor de verbrui kers met vier ct. per K.G., voor vetten met drie ct. per K.G. verlaagd. In Tienhoven bij Ameide is een vrachtauto bij het passeeren van een an dere auto van de dijk gereden en in de Lek gevallen. De beide inzittenden ver dronken. Bergen aan Zee. Een 9-j. jongen is bij het baden in zee verdronken. Zijn zusje kon nog bijtijds worden geréd. Zandvoort. In het wedstrijdbassin van het Noordzeebad is een 14-j. jongen voor de oogen van zijn vader verdronken* vermoedelijk door zwemmen met volle maag. Middelburg. Een grootsche ovatie viel de Koningin ten deel toen Zij het Zeeuwsche monument voor Koningin Em ma kwam onthullen. Amsterdam. In een woning aan de Witte de Withstraat heeft een 2y«-jang jongetje de tule om de wieg van zijn zusje in brand gestoken. Met ernstige brandwonden is de kleine naar het zie kenhuis vervoerd, waar 't kind overleed. Bloemendaal. De politie zal, daar niet gebleken is, dat de Jamboree-levens- middelen, die bij verschillende bewoners van Vogelenzang en de Zilk werden aan getroffen, van diefstal afkomstig zijn, geen strafvervolging instellen. De le vensmiddelen zullen aan de Jamboree- leiding worden teruggegeven. Overschie. In de Delftsche Schie is een kano, waarin waren gezeten een 37-j. vader, zijn 6-j. dochtertje en een 7-j. buurmeisje door een sleepschipper over-" varen. De vader en zijn dochtertje ver dronken, het buurmeisje werd gered. BUITENLAND Duitschland. In de Rijkspartijdag werd gisteren een proclamatie van Hitier voorgelezen, waarin naar voren werd ge bracht, dat het probleem der werkloos heid in Duitschland nu geheel is opgelost. Het land heeft zich weten vrij te ma ken van het buitenland. Slechts is er nog één probleem: de levensmiddelenvoor-- zicning, dat slechts door koloniaal bezit kan worden opgelost. Tot slot werd ge constateerd, als resultaat van 5-j. arbeid, dat D. vrij is door de vernietiging van het Verdrag van Versailles en door zijn weennacht tegen andere landen is be schermd. Daarbij komt nog, dat D. door nauwe vriendschapsbanden met staten als Italic en Japan verbonden is. Duitschland. Bij Neuss is een pel grimstrein op weg naar Kevelaer ont spoord. De locomotief en vier wagons vielen om, drie wagons werden vernield. 14 personen kwamen om. Velen werden gewond. Oorzaak onbekend. Te Stockholm zal het nieuwe natio nale scheepvaartmuseum worden geopend. Het geeft een overzicht van al wat vaar tuig was en is; van de uitgeholde boom stam tot aan de mailstoombooten. Engeland. Reuzenhaaien van tien M. lengte maken de havenmond van Clyde onveilig. Reeds twee malen zijn vis- schersbooten door de monsters aangeval len. Drie personen kwamen om. Spanje. Generaal Miaja is tot opper bevelhebber der Spaansche regeerings- troepen benoemd. In het gebied van Va-I Icncia is de staat van oorlog afgekondigd. China. Japansche torpedojagers zijn de ljaven van Amoy binnengevaren en hebben de forten en het vliegveld ge bombardeerd. China. In het Noorden langs de spoorlijn TientsinPoekau zijn de Ja pansche troepen gesteund door de vlieg tuigen een algemeen offensief begonnen. Japan. De burgerluchtvaart wordt uitgebreid: 50 vliegvelden worden aange legd, 5000 vliegers opgeleid. Kosten 250 millioen yen. Palestina. In verband met het vin den van lijken nabij de Joodsche kolonies, Hedera en Kalzur zijn eenige Joden ge arresteerd en naar het concentratiekamp te Acre overgebracht. Een aantal revisio nisten is te Jeruzalem gearresteerd. Marokko. Een autocar is gebotst te gen een koe en omgevallen. Een doode, 14 gewonden. Een andere autocar reed tegen een voertuig en viel eveneens om. Een doode, 16 gewonden. Vereen. Staten. Officieele bespre kingen zijn gaande tusschen Engeland en de V.S. over een blokkade van Japan indien dit de Br. en Arnerik. koopvaar dij zou bedreigen. De V.S. zouden wen- schen, dat Engeland slagschepen naar het verre oosten stuurt. SC—8—13—S. ||||||iiiiiiii!iiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| ||||||lllllillllllllllllllllllllllllllll!llllllli;illllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllll|||||| ||||||:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!IIIIIIIIII1iiiiiii|||||| llllllllllilllllll HOE LAAT Illllllllüillüll ||||||!iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iitiiiii)iiniiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiii|||||| IHH|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii!iiiiiiiuiiii!iiiii!ii,iiiiiiiiii!iiii!iiiiiiiiiniiii|lllll Hlllliiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniillllll IIIIHIIIIII GEMENGD NIEUWS IIIIHIIIIII

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6