ADVERTENTIES UIT DE OUDE DOOS. T.E.S.O. Nog vele jaren DE SPORT De Texelsche Courant en de Landbouw Hoe het groeide. Het is een zeer onderhoudend en be langwekkend werk, de advertenties van de eerste jaargangen van de Texelsche Cou rant eens door te kijken. Meer nog dan in de redactioneele kolommen openbaren die advertenties ons het wel en wee der' bevolking. Het liep in de jaren 'SO de Texelaar, niet mee. Er was weinig op liet eiland' te verdienen en de bevolking ging ge-* bukt onder liet juk dej- werkloosheid. Ve< len emigreerden naar Noord- en Zuid- Amerika of naar Transvaal. Hiervan /ijn de advertenties de stille getuigen. In de. eerste tijd van het bestaan van onze krant slechts af en toe, doch na eenigte maanden in vrijwel ieder nummer, ve schenen advertenties van ongeveer de vol gende inhoud: NAAR AMERIKA! Afvaart elke Zaterdag van Rotterdam en Amsterdam naar New-York, met de prachtige schepen der Nederlandsch-Ame- rikaansche Stoomvaartmaatschappij. NAAR TRANSVAAL! Wekelijksche expeditie via Londen niet de poststoombooten der Union, naar Kaapstad f180. Port Natal f227. Voor verzending bagage en voor goed- koope spoorkaarten wordt gezorgd. Emi granten worden door de agent vergezeld van Texel naar Station Helder. Maar ook andere advertenties wijzen op deze emigratie. Zooals b.v. deze: Er be staat gelegenheid voor COMMENSAALS van fatsoenlijke familie bij de wed. Snij der-Zegel, Passaic N..Y, foot of Washing ton Place, North America. Dit is wel een zeer overtuigend bewijs, dat velen hun geluk in Amerika gingen beproeven. Anders toch zou nooit een dergelijke advertentie uit Amerika in onze, kolommen zijn gekomen. Ook geboorte-, huwelijks- en overlij densadvertenties uit Amerika bereikten in die dagen menigvuldig de Texelsehq Courant. Ja, die overlijdensadvertenties stemmen ons even vCeemoedig. Steeds komt men er weer bekende namen in te gen. Zeer treffend is het, dat de kinder sterfte. in die tijd zoo groot was. Zeker 50 pet. betreft kinderen van beneden do twintig en vaak ook van beneden de tien. Er zijn ook advertenties uit die tijd, waar wij nu over zouden glimlachen. Een kapper uit Leideii adverteert, dat bij hem, steeds Haarvlechten voorradig zijn van af t 1.75 en liooger; men behoeft slechts een stukje haar te zenden om de kleur te laten zien, na ontvangst postwissel of postzegel wordt de vlecht direct afge zonden. In een andere advertentie werden „haarvlechten, scheidings en pruiken" aangeboden, door een reizende kapper, die Den Burg bezocht. Dat was beter werk. Dan wist men tenminste wat men kocht. Een haarvlecht betalen zondep hem. nog te hebben gezien, was een wel wat gewaagde onderneming. Misschien dacht men er toentertijd anders over Aardig is ook de advertentie, waar boven staat: BRILLEN. Ze luidt als volgt: Ontvangen eene ruime sorteering gewone en fijne brillen. vanaf 25 ct. tot f 1.50, waaronder eene nieuwe constructie, hetwelk het zoo las tige uitvallen der glazen belet. Het scheen dus vroeger bepaald wel eens voor te komen, dat het glas uit het jnontuur vief. Dat dit lastig was, valt g'e- niakkclijk te begrijpen Een genoeglijke advertentie verscheen eenigc dagen voor St. Nicolaas. ATTENTIE DAMES, S.V.P. Tien vroolijke, blonde, Texelsche jon gens nemen dit middel te baat, om langs deze meer en meer gebruikelijke weg ieder een lieve, vroolijke dame te enga- geeren, teneinde een prettige St. Nicolaas- avond te vieren. Iedere jonge dame, hier op reflecteerende, gelieve zich per brief op te geven onder motto „St. Nicolaas". Bureau Tex. Courant. In het volgend nummer kwam het ant woord ATTENTIE HEEREN, S.V.P. Eenige dames, de uitnoodiging van tien vroolijke, blonde Texelsche jongens ter harte genomen hebbende, wenschten gaar ne hun namen vermeld te zien, met bij voeging tijd, plaats en uur tot nadere overeenkomst. Brief onder motto „Ernst". Bureau Tex. Courant. Geheimhouding verzekerd. Lloe het verder is gegaan, kunnen deze advertenties ons niet leeren. Wij vertrou wen er echter op, dat de bewuste avond' op vroolijke wijze is doorgebracht. Dergelijke advertenties kwamen er ineer voor. Zoo stond er tegen kermis in de krant: DAMES! Ter gelegenheid van de Texelsche kermis worden eenige fatsoen lijke meisjes gevraagd, om de kermisdagen met eenige jongelingen van Oosterend uoor te brengen. Brieven, enz., enz. Ergens anders lezen wijde heer te Oosterend, maakt waschmachines, ook letters in grat'steenen. Een wei wat zonderlinge combinatie. En zoo zijn er tal van advertenties, die nu voor ons eenigszins vreemd aandoen, maar toen blijkbaar heel gewoon waren. Ook het uiterlijk van de advertenties was anders. r Werd per advertentie een dienstbode gevraagd, dan werd links een teekeniiigetje van een schrobbende meid geplaatst. Handelde de advertentie over koeien, paarden, varkens of schapen, een teeke- ningetje van het desbetreffende dier ver luchtte de advertentie. Bij de verkoop van een huis, de aanbieding van een partij' hoeden, enz. enz., steeds werden teekeningen van de voorwerpen daarbij afgedrukt. Zoo leveren die oude advertenties aller lei aardige biezonderheden op. Namen van menschcn, wier kinderen nu nog adver- teeren, komen wij tegen. Interessante lec tuur, waarin men zich gaarne nog ecirf verdiept en waarvan wij bij gelegenheid, van het gouden jubileum van ons blad eens wat meenden te mogen vertellen. H. v. W. door W. H. LAP, pres.-comm. van T.E.S.O. Men behoeft er de oude Texelsche Cou ranten maar op na te lezen, om te weten te komen, hoezeer uw blad steeds op de bres heeft gestaan om de belangen vanl Texels Eigen Stoomboot Onderneming te te dienen. Bij het vijftigjarig bestaan van uw courant geeft ons Bestuur dan ookgaarne uiting aan zijn gevoelen, door u van harte geluk te wenschen bij het bereiken,' van deze voor u zoo belangrijke mijlpaal, vanwaar met een dankbare blik terugge zien mag worden op het verleden en van waar met hoop en vertrouwen de toe komst tegemoet getreden kan worden. De prettige verhouding, die steeds heeft bestaan tusschen uw redactie en T.E.S.O., was voor ons dikwijls een goede hulp bij het overwinnen van gerezen moeilijkheden en we kunnen slechts hopen, dat deze goede verstandhouding bij voortduring de mogelijkheid zal scheppen, om geza menlijk nog lange tijd het belang van ons mooie eiland TEXEL te dienen, voor zoo ver dat parallel loopt met de economische eischen van uw en ons bedrijf. door 1. VLESS1NG, Voorz. A.T.M.V. Gaarne wil ik eenige regelen wijden aan het feit, dat onze Texelsche Com rant juist vandaag haar vijftig jarig be-< staan hoopt te herdenken. Al ben ik geen: ooggetuige geweest bij haar geboorte, toch herinner ik mij van mijn prilste jeugd af het bestaan van de Texelsche Courant en ik kan met vreugde constateeren hoe sedertdien haar groei en bloei zijn toege nomen en zij schier in geen Texelsch huisgezin ontbreekt, terwijl zij bovendien ook bij velen in den vreemde een wel kome gast is. Hiermee is dan toch het bewijs geleverd, welk een groote waarde er aan uw courant gehecht wordt. Voor de handel in het algemeen is een goed en onpartijdig blad van groote betee- kenis, waarbij ik dankbaar gedenk dc- talrijke verslagen, door u van de verga deringen der A.T.M.V. in de loop der jaretj gemaakt. Ik wensch u van harte geluk met uw jubileum en spreek de wensch uit, dat het u nog vele jaren ge geven moge zijn met opgewektheid en energie verder te arbeiden in het belang van onze Texelsche gemeenschap. Den Burg, Sept. 1937. door D. DAPPER, Voorzitter S.V. Texel. Bij het gouden jubileum van onze Texel sche Courant prijzen wij ons gelukkig even bij deze belangrijke gebeurtenis stil te mogen staan. Is het niet juist door de Texelaar, dat wij voor onze sport zooveel belangstelling weten te krijgen? Talrijke kolommen wer den ons ter beschikking gesteld, waardoor velen naar ons terrein kwamen, kennis, maakten met ons spel en onze vereeni- ging, vaste bezoekers werden en dikwijl^ zelfs trouwe vrienden en steunpilaren van onze vereeniging. Bij elke belangrijke gebeurtenis, jubi leum, feestviering, of kampioenschap, zorgde de Texelsche Courant er voor, dat" de aandacht Hierop werd gevestigd' en altijd konden we de heeren Duinker en hun personeel gereed vinden, om aan onze verlangens tegemoet te kómen. We zijn er van overtuigd, dat onze Texelsche Courant een belangrijke plaats inneemt op ons eiland en voor het ver\ eenigingsleven veel propagandistisch werk verricht. Als het blad wordt bezorgd, wordt hel werk veelal gestaakt om het even door te nemen en al zeggen sommige mopperaars wel eens, dat er „niets" instaat, ze ver-i slinden de inhoud gretig en zouden hun „Texelaartje" niet willen en kunnen mis sen. Wanneer we daar dan nog aan toevoe gen, dat de directie zich met hart en ziel beijvert, om het blad op steeds hooger plan te brengen, steeds de belangstelling tracht op te wekken voor alles, wat ons eiland tot nut en(of) tot genoegen kan strekken, dan weten we, dat zij aanspraak maakt op onze waardeering. Denkt eens aan de moeite, voor de in richting van het Texelsch Filmarchief^ Welke belangrijke gebeurtenissen zijn daardoor al niet aan de vergetelheid ont rukt Wij weten, dat de uitgevers recht heb ben op onze sympathie en onze steun., Sportvereeniging Texel vvenscht hun dan-i ook hulde te brengen voor hun volledige en vriendschappelijke medewerking. Moge de Texelsche Courant een succesvolle toe komst tegemoet gaan. De uitgevers wen schen wij de lust en de kracht toe, welke onontbeerlijk zijn, om hun arbeid voort te zetten, terwijl we prijs blijven stellen op een prettige samenwerking als steeds het geval was. En nu met goede moed naar de vol gende mijlpaal. door E. v. d. BAN, hoofd Lagere Landbouwschool. De Texelsche Courant bestaat heden vijftig jaar. Als men waardeering heeft voor een ot andere onderneming, spreekt men dat zoo in de gewone gang der dingen bij de regelmatige dagelijksche loop niet gauw in het openbaar uit. Dat doet men niet 't is geen gewoonte 't wordt ook niet opgemerkt. Maar bij een jubileum, of een uitbrei ding, of een vernieuwing ot zooiets, is de gelegenheid zoo gunstig om nu eens te zeggen, hoe men er over denkt. En nut de Texelsche Courant 50 jaar bestaat, is hier ook de gelegenheid om de ver dienste van de onmisbaar geworden nieuwsbode op Texel in het volle licht te plaatsen. En ieder voelt het meest de beteekenis van het blad voor dat onderdeel dei samenleving, waar hij zich het meest in beweegt of voor interesseert. Vanzelf dus, dat ondergeteekende alleen wijzen wil op wat de T.C. voor de landbouw op Texel beteekent. En ook vanzelf, dat zijn oordeel nog niet zoo heel vast gefun deerd is, omdat de tijd, om dat oordeel te vormen, nog te kort was. Immers van de vijftig jaar, dat de T.C. nu bestaat, kent ondergeteekende haar nog maar zoo kort. Maar toch waagt hij het te wijzen op 't belang van dit zoo keurig be heerde blaadje voor de landbouw en het landbouwvereenigingsleven op Texel, 't Is vanzelfsprekend geworden, dat men rekent op een goed en uitvoerig en dui delijk verslag in de T.C., als er een belangrijke vergadering is geweest. Een secretaris, die geen tijd had, om notulen te maken, zou met het verslag in de T.C. eigenlijk kunnen vostaan; zóó is het toch maar. En een secretaris, die eens gauw en gemakkelijk de leden iets vertellen wil, kan toch nooit eenvoudiger doen dan even een berichtje in de Texelsche' Courant. Want wie leest het dan niet Maar ook op het gebied van voorlich ting wil de T.C. op Texel graag al het mogelijke doen. Nooit zal ze een belang rijk bericht daaromtrent verzuimen op te nemen en al komt zoo'n bericht nóg zoo laat binnen er is altijd wel een plaatsje. Ja, voor zaken voor 't algemeem belang opent ze zelfs gratis haar adver tentiekolommen als de kas der vereeni ging groote uitgaven voor adverteeren niet toelaat. Zóó dient de T. C. de be langen van de landbouw naast de vele andere zoo werd ze een vanzelfspre kend onderdeel van het Texelsch gebeu ren, dat moeilijk te mis9en is. Ieder voelt dat, al werd het weinig uitgesproken Maar nu ze jubileert, ja, nu moet en mag dat en zijn we blij, het te kunnen doen. We feliciteeren Directie en Redactie met de bloei van haar blad en wenschen ze van harte er nog een langdurig succes mee. tiet eerste nummer van de Texelsche Courant verscheen Donderdag 15" Sep tember 1887. Gedurende anderhalve maand kwam het blaadje eenmaal per week uit, maar toent reeds bleek, dat een eigen krantje op ons eiland reden van bestaan had, waarom1 de oprichters, de heeren W. J. Langeveld en A. de Rooij, besloten, de Texelsche Courant tweemaal per week te doen ver schijnen. Men stelde in den beginne zijn eischen niet hoog. Ook de uitgevers niet. „Als we eerst maar drie-, vierhonderd abonné's hebben", moeten zij meer dan eens ge zegd hebben. Maar naarmate de jaren vorderden, werden aan couranten hooger eischen gesteld, ook aan de Texelsche Courant. En het pleit voor het goede in zicht van de stichters, dat zij immer reke ning hielden met „de teekenen des tijds". Het gestaag toenemend aantal abonne menten en advertenties was daarvan he'; bewijs. Naarmate het bedrijf financieel sterker werd, konden aan het uiterlijk en aan de inhoud van de courant grooter bedragen worden ten koste gelegd. Aanvankelijk verscheen ons krantje ter grootte van vier pagina's, groot 27 bij 40 oM. Een paar jaar later werd het for maat vergroot, het aantal kolommen van drie op vier per pagina gebracht. Sinds 1907 komt de Texelsche Courant uit op het formaat, zooals u dat nu kent. Van bijbladen was de eerste jaren geen sprake, de laatste dertig jaar zijn ze regel. Het is nu geen zeldzaamheid, wanneer u Woens- dag een „Texelaartje" van acht pagi na's, en Zaterdags er een van 10 ont vangt; dat is dus 72 kolommen druks met elkaar. En dan de illustraties. Die vond men eerst op de advertentiepagina's alleenj Vanwege de redactie was een foto van de tewaterlating van de Dageraad de eerste, welke een desbetreffend artikel verluchtte. Maar nu verlaat sinds veli^jaren geen krant de pers, ot ze is met»erscheidene teekeningen en foto's geïllustreerd. De daarvoor noodige cliché's vorderen jaar lijks 'n groot bedrag, maar ook hier is het, dat we trachten tegemoet te komen aan gerechtvaardigde verlangens van abonné's. Over de wijze van zetten, drukken en vouwen, voorheen en thans, behoeven we u niet meer te vertellen. Dat heeft de heer Smeding voor ons gedaan. En hoe keurig. Ja, er is veel veranderd in de loop der jaren. Maar gebleven is de werklust, de onverzettelijke drang om dat kleine Texel sche Courantje toch maar zoo goed moge lijk te doen beantwoorden aan het doel, dat de oprichters nu vijftig jaar geleden zich stelden; een doel, dat zij nimmer uit het oog verloren, dat ook hun opvolgers nastreefden en nog steeds als het eenig juiste erkennen. Na het overlijden van de heer W. J. Langeveld, 28 Aug. 1910 vond de heer De Rooij in de heer Jac. G. Kooiman een toegewijde medewerker. Zijn kloek ver stand, zijn heldere blik op menschen, za ken en toestanden en bovenal zijn grootej gaven van hoofd en hart hielpen er krach tig toe mee, de Texelsche Courant de plaats te verschaffen, welke zij thans in neemt. Na het uittreden van de heer De Rooij, Mei 1914, heeft de heer Kooiman een kleine 10 jaren alleen de zaak gedre ven. Deze taak was voor één man echter veel te zwaar. In 19J2 trad hem danookj de hee: S. S. Smeding terzijde, een hoogst bekwaam journalist, aan wie ons blad, - al werkte hij daar dan maar tweejaa# aan mee mede groote verplichtingen heeft. Na het vertrek van de heer Smeding, thans directeur-hoofdredacteur van de Middelburgsche en Prov. Zeeuwsche Crt., bereikte ons van de zijde van de lieer J. Kooiman liet verzoek de plaats van de heer Smeding in te nemen. Wij aar zelden. De stap van schoollokaal naar re dactiebureau was groot maar we waag den die en hoewel „schoolmeester" in hart en nieren, hebben wc tot op deze dag geen haartje spijt, redacteur 'van de Texelsche Courant te zijn geworden. Niet alleen en zeker niet in de eerste plaats' om het materieele succes, dat wij heb ben mogen bereiken. Maar omdat wij in de arbeid aan ons krantje zooveel vol doening hebben mogen vinden; omdat ons dat werken zoo aangenaam werd. gemaakt door de hulp, welke loskwam van welke kant we die eok vroegien en ook ongevraagd geboden werd. Ingewijden, die ons wel eens opzochten in kantoor of in de drukkerij, weten, dat de samen stelling van een krantje als het onze, hoe bescheiden van opzet en omvang, veel zorg vereischt. Wij trachten immer het meest mogelijke te bieden, doch steken geen enkel blad naar de kroon; wij gun nen „de groote pers", hoè ook .gekleurd, haar plaats in ieder Texelsch gezin, om- wij er van doordrongen zijn, dat geen enkele groote krant dat kleine strikt plaatselijke op neutrale leest geschoeide blaadje zal kunnen of willen vervangen. Maar tegelijk zijn wij er ook ten diepste van overtuigd, dat wij onvermoeid en immer waakzaam dienen voort te gaan op het pad, dat voorgangers ons hebben gewezen, en dat door de heeren, die zoo vriendelijk waren een bijdrage voor dit jubileumnummer af te staan, als het goede wordt geprezen. Ï8 00 VOLHARD EN VERDRAAG ER fg O v i d i u s. SR ffi ffi fflffiffiffiffiffiffiilfflffi ffiffiffiffiffifflfflffifflffi

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 3