WATERSCHAP „DE DERTIG POLDERS". Vergadering van hoofdingelanden in hotel De Zwaan op Zaterdag 2 Oct, 1937, aanvang v.m. 10.15 uur. Voorz.de heer C. Keijser Hz., dij!: graaf. Secr.: de heer D. van der Oord. Aanwezig waren verder: de lieeren P. Bakker, Jb.Hin, IJ.Lap, C.Keijser, W. J. Bakker, heemraden; S.J.Keijser, J. List, C. Roeper, S. Dijkseti, C. S. Zijm, Jb. Boogaard, J.J.Bakker, Joh. Roeper Nz., Jn. Vlaming, hoofdingeland; A. Eelman, afgetreden hoofdingeland; J. v.d. Pijl, op zichter. Voorz. opent met een woord van wel kom; in het biezonder richt hij zich tot tot de verslaggever van de Tex. Crt.„ voor het eerst in een openbare vergade ring van het Waterschap aanwezig. Spr. vertrouwt, dat de zoo prettige relaties met zijn blad zullen worden bestendigd. ONTSLAG HEEMRAAD A. EELMAN. Vervolgens deelt de voorz. mee, dat de heer A. Eelman, die als hoofdingeland reeds is afgetreden, in deze vergadering' als gast aanwezig is. Dat aftreden hield, verband met het feit, dat dhr Eelman do leeftijd van 70 jaar heeft overschreden.! Het Bestuur, aldus de voorz., verliest in: dhr Eelman een verdienstelijk lid. Wij danken hem voor zijn arbeid en wenschen hem gaarne nog tal van jaren in goede» gezondheid toe. Dhr A. Eelman dankt voor deze waar- deerende woorden. Achttien jaar was ik hoofdingeland en al die tijd was de samen werking met het bestuur van aangename aard, aldus dhr Eelman. Ik dank de voorz., voor zijn steeds goede leiding en breng ook opzichter Van der Pijl en secr. Van, der Oord dank voor de welwillendheid en vriendschap, die ik van hen mocht on dervinden. De secr. leest vervolgens de notulen. Ze worden onveranderd goedgekeurd. DE BOSCHWEG. De heer Jn. Vla ming, brengt, mede namens Oosterend, het Dagelijksch Bestuur dank voor de voortvarendheid, waarmee het plan voor de wegverbetering bij Koppensbosch is uitgewerkt. In vorige vergadering werd, de veronderstelling geopperd, dat het daarmee zoo vlot niet zou gaan. Geluk kig is het meegevallen. De voorz. dankt voor deze vriendelijke opmerking maar voegt er aan toe, dat vooral opzichter Van der Pijl lof toekomt; hij had er het meeste werk aan. GELDLEENING. Van Ged. Staten werd bericht ontvangen, inhoudende goedkeu- FEESTAVOND GYMN. VEREEN. TEXEL. Zaterdag in Eelman's Zaal. Uitnemend geslaagd is de feestavond van Gymn. vereen. Texel. We schreven, dat het een vroolijke boel beloofde te wordenenwerden in die verwach tingen niet beschaamd: 't Was een avond van pret en jolijt. Er hing een gezellige sfeer, zooals op feestavonden van dei Gymn. vereen, steeds het geval is. Omstreeks halt negen weixf door de voorz., de heer J. Kiljan, geopend. On middellijk daarop vroegen Ali Boon en Martha Jonker Ad., met haar voordracht „Kee gaat verhuizen", de aandacht. Dat! was een heel aardig stukje. Vervolgens kregen we een propaganda- stukje, dat ons de groote moeilijkheden' toonde, welke de vereen, ovenvinnen moest, om tot haar tegenwoordige bloei te komen. We maken kennis met eeiïlge voorstanders van de moderne turnklee- ding: korte rokjes en bloote armen, (het waren de heeren K.Mantje, Jb. en G. Witte, G. Kikkert A.Sz. en P. Vlaming). Zij ge ven er hun misnjoegen over te kennen, dat de gemeente-verordening het ver biedt, gymn. uitvoeringen te geven in dergelijke „onzedelijke" turnpakjes. De burgemeester (J. van Lenten) moet even wel spoedig zwichten. Hij krijgt 't n.I. een beetje „te pakken"door de leidsteii van een cabaret (Jane Vermeulen), die er in haar modern costuum zeer aantrekkelijk uitziet. De burgemeester draait bij en is er weldra van overtuigd, dat die „onzede lijke" pakjes toch zoo afkeurenswaardig niet zijn. Eenige gymnasten geven haar vreugde te kennen over de „herziening'" der verordening. In haar lied vertellen zij er vervolgens van, welk een gunstige invloed de turnsport op lichaam en geest uitoefent. S. Bruin trad als agent op, M. Boogaard als verwoed strijder voor de oude verordening. Medespelenden waren verder Corrie Zijm, dochter van de kas telein en C. Mets als leider van de turn- vereeniging. Na dit goed geslaagde nummer werden vergast op een pracht-tap-dance van J. Kant. Joost deed allen nog meer smul len dan voorheen, want hjj krijgt die, „tap" steeds beter onder de knie. Uitste kende pianobegeleiding droeg veel tot ring van de leening, groot f 29050,aan gegaan ten behoeve van de wegenverbe tering. Ged. Staten wijzen er met ha- druk op, dat het Waterschap zich aan het aflossingsplan moet houden: veertien jr. achtereen telkens f 2075, SUBSIDIE. Ingekomen is verder een schrijven van het gemeentebestuur, waar in wordt meegedeeld, zooals uit het ver slag van de raad reeds bleek, dat de Gemeente in de kosten van het omleggen van de bocht bij Koppensbosch f 650 sub sidie verleent, mits het werk in overleg met het Gemeentebestuur wordt uitge voerd. Deze voorwaarde ontmoet geen be zwaar. De bijdrage wordt aanvaard. DE BOL, zoo bleek uit een ander in. gekomen stuk, werd voor een deel eigen dom van de Vereen, tot Behoud van Na tuurmonumenten. Deze Vereen, vraagt nu een uitweg te mogen hebben over de Kaai, langs het Waalenburger kanaal. Het bestuur heeft daarop bereids gunstig ge antwoord. Ook Ged. Staten nechtten er hun goedkeuring reeds aan. De vergade-1 ring maakt geen enkel bezwaar. VOORDRACHT HEEMRAAD. Dhr C.Keijser Sz. treedt af. Hij zou herkiesbaar zijn, wanneer hij daarvoor, op grond van zijn gevorderde leeftijd niet had bedankt. Vergeefs drong het bestuur er bij dhr Keijser op aan, zich1 weer herkiesbaar te stellen; dat spijt het bestuur zeer, aldus de voorzitter. Er wordt nu, na hoofdelijke stemming met gesloten briefjes, een voordracht op gemaakt, welke als volgt luidt: 1. S. J. KEIJSER. 2. J. IJST. 3. S. J. D1JKSEN. (No. 2 en 3 na twee stemmingen) ASFALTEEREN VAN WEGEN. Voorgesteld wordt over te gaan tot het asfalteeren van deze wegen: 1. Hoofdweg in het Noorden, 5100 M. 2. Eerste dwarsweg in het Noorden van de Hoofdweg af tot de Oosteren'derweg, inbegrepen de Genteweg, 1570 M. 3. Derde dwarsweg in het Noorden, van de Hoofdweg af tot de geasfalteerde! weg onder de dijk, S50 M. 4 Mienterglop van het Oude Dijkje tot de duinen, 1400 M. 5. Stolpweg, d.i. een deel van de veelbe sproken weg naar De Mok, 750 M. Met het gemeentebestuur zal in over leg worden getreden omtrent het asfal teeren van de tweede dwarsweg in het Noorden. Met verbetering van deze weg wordt een algemeen belang gediend. Bij de bespreking van deze voorstellen Joost's succes bij. Leendert Kuiper en Ab. Keijser Sz. kwamen daarna op de planken. Ze stelden zich voor als Flip en Flap, die samen op stap waren. Vooral Leen dert schiep de meest komische situaties. Ook zij kregen een daverend applaus. In de pauze werd ter dekking van de onkosten een verloting gehouden. Jb. Witte en Leendert Kuiper gaven daarna elk nog een voordracht ten beste. Een hoogst gezellig bal hield velen nog eenige tijd bijeen. De feestavond is voorbij. Gymn. Ver- eeniging Texel gaat nu weer met frissche moed aan de slag. J. ESPERANTO-PROPAGANDA. Frater Wigbertus van 'Zon spreekt. De Dinsdagavond (28 Sept.) in het St. Janshuis alhier gehouden vergadering van de R.K. Esperanto-vereen., afd. Texel, viel in strijd met de verwachting van het| bestuur, geen druk bezoek ten deel. Fra ter Wigbertus van Zon, die als uitstekend, propagandist-spreker bekend staat, voerde er het woord. Door de voorz., de "heer P. de Graaf, wordt geopend. Hij geeft er zijn teleur stelling over te kennen, dat de belangstel-! ling niet grooter is. Spr. deelt mee, dat) wethoiTder Kager verhinderd is aanwezig te zijn. Hij hoopt, dat deze bijeenkomst zal bijdragen tot versterking der R.K. Esperantobeweoing op Texel. Na opening van de samenkomst met de Chr. groet' verkrijgt Frater Wigbertus van Zon het woord. Spr. valt meteen met de deur in huis, door de aanwezigen in het Esperanto welkom te lieeten en er zijn vreugde over uit te spreken, ook op Texel propaganda' te mogen maken. Hij begint met er op te wijzen, dat Esp. door velen in een ver keerd daglicht wordt gesteld. Zij werpen de beoefenaars er van allerlei scheldwoor den naar het hoofd, beschouwen hen als: utopisten, idealisten, enz. Maar, zegt spr., idealist is geen scheldniaam. Ideaaii is doel en wij zijn geschapen om iets tot, stand te brengen, te streven naar 'n doel. WAT ESPERANTO WIL. Esp. wil een hulpmiddel zijn, waardoor alle volkeren elkaar kunnen verstaan en oordeelt dhr J.J.Bakker het asfalteeren van het Mienterglop minder noodzakelijk. Dhr J. List eenter is van tegenoverge stelde meening. De weg kost er veel on derhoud. Dhr Joh. Roeper noemt de 2e dwarsweg de slechtste van het Noorden^ Hij vraagt, spoedig met_ B en W. over- verbetering daarvan overleg 'te willen ple gen. Voorz. zegt dit toe. Verder beveelt dhr Joh. Roeper aan de bocht van de dwarsweg, waar deze op de Oosterweg uitkomt, af te ronden. Met de eigenaar van het betreffende perceel, de heer Boo gaard, zal z.i. wel een overeenkomst te treffen zijn. De vergadering gaat met de voorstellen zonder hoofdelijke stemming accoord. Het betreft hier een voorloopige beslissing. In verband met de onzekere materiaalprij zen is nog geen berekening te maken. VERBREEDING WEGEN. Vervolgens hecht de vergadering haar goedkeuring aan diverse grondaankoopen ten behoeve van wegverbreedingvoor de Duinweg 8900 vk. M., voor de Bargerweg 300, Spangerweg, tot de Nes, 2200, weg, door de Nes 600, omleggen weg bij Kop* pensbosch 1200 vk. M.,van de bocht 2e dwarswegOosterweg, nader op te me ten. Ter verbreeding van de Duinweg dient nog grond te worden gekocht van de heen K.Bakker. 'Op de vraag, hoe het hiermee staat, antwoordt de voorz., dat het be stuur nog niet tot aankoop heeft kunfnen besluiten. Elders is zestien cent per vk. M. betaald; het beètuur meent aan dhr Bakker niet meer te mogen uitbetalen^ Voorz. vertrouwt echter, dat deze kwestie spoedig tot beider tevredenheid zaï wor-; den opgelost. Alsnog wordt goedkeuring gehecht aan grondaankoopen ten behoeve van Aken- buurtweg en Laanweg, tot verbreeding van welke reeds werd overgegaan. WAARSCHLIW1NG. Bij de rondvraag bracht dhr IJ. Lap, heemraad, de afwa tering van De Westen ter sprake. Het is hiermede op vele punten slecht gesteld. Dhr Lap getroostte zich de moeite, de tochten en slooten daar zorgvuldig na te gaan en noemde een reeks van gevallen, waarin loozing van het overtollige water absoluut onmogelijk was. Niet zelden heeft men in de wateringen een dam gewor pen, om het water opzettelijk tegen te houden. Dat geeft op andere plaatsen veel last en met klem geeft dhr Lap danook in overweging aan die ergerlijkö toestand zoo spoedig mogelijk een einde te maken. Diverse perceelen bleken boven dien niet op tijd gemaaid. Dat deed aan de afwatering ook veel afbreuk. Voorz., zegt toe, dat ook daarop in den vervolgd nauwlettend zal worden toegezien. Wan neer het weer voorkomt, zal onherroepe lijk boete worden opgelegd. Voorz. wijist betere betrekkingen kunnen aanknoopen. 't Is niet de bedoeling van het Esp., om de moedertaal te verdringen, maar om naast onze moedertaal te worden gebezigd. Spr. vertelt vervolgens over het leven van Dr. Zamenhoff, die ons het Esp. gaf. Spr. toont aan met wat voor groote moeilijkheden dr. Zamenhoff te kampen had. Kort voor het Esp. gereed was, kwam er een andere wereldhulptaal, n.I. het Volapuk. Deze taal echter berustte op geen enkel systeem. De sprekers er van konden elkaar zelfs niet verstaan. Geen wonder dus, dat, toen het Esp. ver verscheen men er sceptisch tegenover stond niet alleen, maar dat Dr. Zamen hoff bespot en tegengewerkt werd. Im mers: er waren, al wel 268 „wereldhulp talen" geweestM.aar het eerste Esp.-congres in Boulogne (Fr.), waar wel 668 vertegenwoordigers uit 16 landen bij een kwamen, werd zoo'n groot succes, da? het in korte tijd tot velen doordrong, dat liet Esp. wel degelijk op een goede grond slag gebouwd was, en bovendien zoo een voudig en duidelijk, dat aan zijn levens vatbaarheid niet behoefde te worden ge twijfeld. Dr. Zamenhoff dacht, dat zijn hulptaal vrede op aarde zou kunnen brengen. Hoe jammerlijk heeft deze edele mensch zich vergist. E. alleen kan nooit vrede bren gen. Daarvoor is in de eerste plaats dit noodig: bemint uw naaste als u zelf. Weg met het egoïsme, de begeerte.... Het E. heeft ook op literair gebied veel succes. Er zijn al honderden en hon derden werken in het E. verschenen, voor al in ons land. Maarer worden ook1 heel veel kwade werken in het E. ver taald en voor funeste ideeën aangewend.. Het is daarom onze Chr. plicht, zegt spr., daartegen te strijden, eveneens doon middel van het E. Velen denken het ook zonder E. te kunnen stellen. Spr. vertelt er echter van, dat hij er vele malen ge-' tuige van geweest is, dat zij, die zich in het buitenland „heer en meester" meen den te kunnen gevoelen met de moderne talenkennis, bedrogen uitkwamen. En toch zijn zelfs vele vooraanstaande katholieken nog tegenstanders van het E. Spr. wijt dit aan onwetendheid. Dit is mijn advies, zegt hij: Katholieken, leert E., gegeven tot uitbreiding der Kerk,- tot Gods eer. er tevens op, dat in overleg met het Bestuur (opzichter) alleen dammen mogen worden gezet. UITZICHT BELEMMERD. Dhr C. S. Zijm vestigt de aandacht op boomen op het perceel van de heer P. Keijser Dz. aan de Westerweg, die het uitzicht belemme-> ren. Andere leden wijzen op de nood zaak van snoeien van boomen bij dhr Mantje aan de Hallerweg en bij S. Keij ser, 't Hooge. BOCHT BIJ MARICO. Dhr J.J. Bakker vestigt de aandacht op de bocht in de Waalderweg bij Marico. Doordat men daar vaak buiten de beharding rijdt, ver zakt de berm waarvan dhr Bakker on gelukken ziet komen. Voorz. merkt op dat de polder daarvoor niet verant woordelijk kan worden gesteld. Wie de goede weg verlaat, heeft een eventueel ongeluk aan zichzelf te wijten. De op zichter kan terzijde van de weg enkele basaltzuilen met witte kop plaatsen. Het Bestuur zegt onderzoek toe. HOF-EDENWEG. Dhr Jn. Vlaming zou gaarne de Flof-Edenweg verbeterd zien. Het gaat maar om 50 M. Wanneer het bietenrijden weer begint, komen de wa gens er niet uit. Het Bestuur zal zor gen, dat het in orde komt. EEN WENK. De heeren Jb. Boogaard en Jn. Vlaming geven in overweging geen grint te storten aan de kant van slooten en greppels, waar dit niet noodig is. - Meegedeeld wordt, dat dit gebeurd is, toen personeel ontbrak om bij het los sen tegenwoordig te zijn. Er zal zooveel mogelijk op gelet worden. VERVALLEN TOCHT. Dhr S. J. Keij ser brengt het vervallen zijn van de tocht langs de Oude Schilderweg, ne vens de B roekers ter sprake. Voorz. deelt mee, dat aan de eigenaar zal worden be richt ,dat de tocht niet behoeft te worden gemaaid. BRUO-WEEZENSPIJK. Dhr S. J. Keij ser vestigt verder de aandacht op de brug Weezenspijk, welke voor vreemdelingen wei eens een struikelblok blijkt. Na uit voerige bespreking wordt besloten aan beide kanten een bord te plaatsen md het verkeersteekenscherpe bocht. SCHOTWAL. Naar aanleiding van een opmerking van dhr S.J.Keijser wordt be sloten te bepalen, dat vóór herfst 1938 alle schotwal moet zijn opgieruimd hJadat dhr Jb. Hin nog gewezen heeft op de noodzakelijkheid van 'tgraven van de Kooitocht g welke noodzaak door de voorz. wordt erkend, volgt sluiting van de openbare vergadering, welke zich on derscheidde door haar prettige toon. 1 De voorz. zorgde voor een vlot verloop. Maar er komt gelukkig kentering: Lang zamerhand gaan al meer geloofsgenooten inzien wat het E. voor onze Kerk kan zijn. Immers welk geloof is meer inter-i nationaal, dan het onze? zegt spr. Eu charistische congressen zouden ook veel, nuttiger effect geven, als er E. gespro ken werd. Nu treden vaak misverstanden op. Van de R.K. Esp. vereen, vestigt spr. vooral de aandacht op de I.K.I. (luter- nacia Katolika Informejo), die prachtig werk verricht. Ook door middel van de pers de radio en de film wordt het Esp., wijd en zijd verspreid. Spr. spoort aan tot het lid worden van de Kath. Esp. ver een. en tot het lezen van katholieke Esp. tijdschriften. Hij beveelt vooral de Esperq Katolika aan. Spr. hoopt, dat de R.K. Esp. vereen, onder bescherming van pastoor Brinkman in groei en bloei zal toenemen. Pastoor Brinkman verkrijgt vervolgens het woord. Hij verklaart er van overtuigd te zijn, dat het Esp. de Kerk groote dien sten kan bewijzen. Daarom is het zoo mooi, zegt spr., dat we hier op Texel door onze gesloten eenheid zulk een prachtige vereen, kunnen stichten. 't Is reeds elf uur geworden, als de voorz. met een woord van dank aan fra ter Van Zon sluit. Na het brengen van de Chr. groet gaan allen voldaan huis-t waarts. Het was voor hen een avond, welke nog lang in prettige herinnering zal blijven. J. IBAZAR S.V. TEXEL. In de Maandag in De Graaf's Lunch room gehouden vergadering, bijgewoond door 15 leden van de Commissie, belast met voorbereiding van de S. V. Texel- bazar, werd met groote meerderheid van stemmen besloten deze bazar in HOTEL TEXEL te houden. De dagen blijven bepaald op Donder dag 11 tot en met Zondag 14 Nov. a. s. DE WOLPRIJS. Maandag werd op de markt wol ver handeld voor de prijs van f 1.10 per KG. DE STROOPRIJS. Naar men ons meedeelt werd voor stroo thans een prijs van f 13,per 1000 KG besteed.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2