TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT t .;n in de ledematen? AKKERTJES Brieven van Texelaars in den Vreemde. REIST PER WACO WOENSDAG 6 OCTOBER 1937 fflfflfflEEHHEIZSSEB U s UIT DE TEXELSCHE COU- ffl ffl RANT No. 1, 15 SEPTEMBER ffi ffi iss7. m ffl ffl Teneinde bij iedereen vrije toe- ffi gang te verkrijgen, zal onze Cou- ffl ig rant zich houden buiten alle partij- ffl f§ schappen en zich bepalen tot het a [g meedeelen van hetgeen in onze gj omgeving voorvalt en der vermei- ffl •g ding waardig is. Ons blaadje fg fg vinde in iedere woning op Texel tg ig een plaats en worde een middel fg fg van gemeenschap tusschen ver- fg fg schillende personen en voor allen fg fg een bron om bekend te worden fg fg met hetgeen op ons eiland, plaats fg fg vindt, in één woord: het worde Eg fg de vraagbaak voor allen, dieniet fg fg onverschillig zijn voor hetgeen fg fg op Texels bodem voorvalt. Eg ii m V. Eindelijk hadden we dus onze eerste leeuwen gezien. Enhet leek wel, of nu het ijs gebroken was, want nauwelijks' 15 mijlen verder ontdekten we weer een heele familie. Twee mannetjes en vier wijfjes, nog geen 10 pas van de weg. Ze lagen heerlijk in het zonnetje, weggedo-' ken in het struikgewas. Ik vermoed, dat er nog meer bij gelegen hebben, maan Speers voelde er weinig voor om even uit de auto te stappen, een foto te maken en ze te tellen. Even later weer een kolos sale leeuw, die zelfbewust als een brand-1 weerauto, welke het recht heeft onver wacht de hoofdweg over te steken, ons, passeerde. Deze dag was dus weer goed. leder, die we nu ontmoetten, riep: „Li- ons on this road". (Op deze weg leeu-i wen.) Allemaal verheugde gezichten, want om de Koning der Dieren trekt men toch het meest naai dit dierenrijk. De stemming 's avonds in het Lower- Sabiekamp, was, waarschijnlijk om de vele leeuwen, die deze dag gezien waren, uitstekend. De nieuwe dag was onze eerste rit naar de krokodillenbrug. Niet zoozeer om de krokodillen, maar „ons kos was klaar geraak". Deze dag slaagde alleen schitterend wat de kos betrof, want de heele dag zagen we geen stuk wild, wat, ik toeschrijf aan de koude wind en de, bewolkte hemel. Zon is toch maar alles,; ook in het dierenrijk. Zoo trokken we van kamp tot kamp. Steeds werd onze „dierenverzameling" grooter. Zoo hadden we o.m. het geluk 'n paar maal een heel biezonder soort te zien ,n.l. tijgerkatten. Zij zijn iets kleiner1 dan een tijger en zoeTen "hoofdzakelijk, 's nacht hun prooi. Een verrassing w(as> een troep van niet minder dan 50—60 ze bra's. Een geweldig interessant gezicht. Zachtjesaan kwamen we nu in het zuide lijk deel van de tuin. Ook hier troffen we weer zoo'n schitterend kamp aan, Marman lena geheeten. Dit kamp ligt aan 3e voef van de befaamde Drakenbergen, de mooiste of liever de machtigste van Zuid- Afrika. Nog nimmer zag ik zulke hooge toppen. Een welkome afwisseling in da vlakke velden van Transvaal. Wel werdi het merkbaar kouder en „dat is ons glad nie meer gewend nie". In een klein ri viertje „rusten" nog weer een klompie nijlpaarden. Deze heeren houden er niet van, om zich druk te maken. De apert brachten het er weer beter af, die wij in1 een bocht van de weg onverwachts ver-, rasten. Een overhaaste vlucht was het ge volg, waarbij het reuze-leuk was om te zien, hoe de jongen op pa's of ma's rug sprongen en zich zoo in veiligheid lieten brengen. Jammer, dat ze, in tegenstelling met de andere dieren, zoo schuw zijn. i (W9rdt vervolgd.) TEXELS POLDERLAND VOORHEEN EN THANS HET OUDE TEXEL. Het oude Texel bestond uit 28 polders, die thans met elkander en met de Qrio en het Noorden vereenigd, één waterschap uitmaken, bekend als dat der Dertig Pol ders. Drooggemaakte meren of plassen kent ons eiland niet. De landaanwinning en de vergrooting van het eiland hebbei» uitsluitend plaats gehad door aanstuiving) aan de West- en Zuidzijde en door bedij king aan de Oost- en Noordzijde. Tegen woordig zijn al die bedijkte gronden, zoo als we weten, door zeedijken tegen de hooge vloeden beschermd, zoodat er geen omkade buitenpolders gevonden worden. De oudste bedijkingen, waardoor het eiland vergroot is, zijn die van het Wee-< zenspijk, de Qrie, de Kuil, het Hoorn der-Nieuwland, het Burger-Nieuwland en Waal en Burg. DE ZANDDIJK VAN 1629-1630. Een aanleiding tot belangrijker ver grooting is de zanddijk geweest, waar mede de Staten in 1629 en 1630 het oude Texel met het ten N.O. gelegen' eilandje Eierland hebben doen vereeni- 1 NIEUWS. De K.L.M.-directie deelt ons mee, dat de zestigdaagsche retours, die aan vankelijk zouden vervallen, zullen worden gehandhaafd. S.V. TEXEL. Uitslagen van Zondag: Alkm. Boys Texel 3—0; Texel 2—Watervogels 2 4 1HRC 8—Texel 3 2-7. Zoo moeten we, tot onze spijt,» op nieuw een verloren wedstrijd noteeren met een uitslag 30, die weer niet de juiste verhoudirfg weergeeft. Ook nu mo gen we vaststellen, dat het geluk tegerj ons was. T. 1 heeft zoo goed partij ge geven, dat na een uur spelen de stand nog steeds 10 was en menigmaal heeft' de A-keeper het zeer moeilijk gehad. A. maakte na 10 mnt. reeds een punt. Jam mer, dat onze voorhoede in haar geheel te weinig gebruik maakte van een fout, van de A-keeper, die meermalen de bal liet vallen. A. beschikt over een goed elf tal, maar kon eerst in haar spel komen, toen het 2—0 werd uit een voorzet van rechts waaruit Mulders in eens doelpunt te. Joop Dukers was reeds uitgeloopen. Dit uitloopen zou niet geschied zijn, als Mulders zichtbaar zou zijn geweest voor Dukers. Ons elftal heeft ook in Alkmaar een goede indruk gemaakt. Onze; speelwijze vond een gunstig oordeel. Over het algemeen was men van meening, dat ons spel beter is geworden. Volgens afspraak werd aangevangen met een teruggetrokken spil, waarbij de binnenspelers de plaats van spil in het middenveld zouden aanvullen. Dit is ver dedigend gelukt. Menige aanval werd zoo gesmoord, terwijl de T-aanvallen, goed opgebouwd, alleen door een niet fijn genoeg afwerken en niet voldoende zuiverheid, veelal konden worden afge slagen. Wel hebben we nu dus ons sy steem, ingestudeerd, nu nog dit afwerken., We misten D.Zuidewind, ook de le res. was verhinderd. Jac. Helsloot viel in, die op een uitstekende wedstrijd terug kan zien. H. Neijens bezette nu de rechtsback plaats en heeft een prima wedstrijd ge speeld, evenals N.de Graaf, die meer te ruggetrokken bleef, maar juist daardoor het elftal uitstekende diensten bewees. De geheele le helft, na een kort over wicht van A., domineerde T. Dikwijls wisten P. Neijens of de vleugelspelers; goed door te breken. P. Neijens heeft de middenvoorpl. goed bezet, zijn openen en doorloopen waren zeer kansvol. Ook de overige spelers wisten zich behoorlijk aan te sluiten, terwijl de geest tot het laatste; oogenblik, goed bleef. Om ruim half 3 trapt T. af. Oom tracht door te breken, wat mislukt. Een' zeer snelle A-aanval volgt, A. krijgt een: vrije schop, welke wordt afgeslagen. T. pakt beter aan, maar kan niet verhinde ren, dat A. een corner forceert, welke mooi voor het doel geplaatst, uitstekend' wordt gehouden, A. komt terug met een hooge voorzet, welke door Dukers hoog; uit de lucht wordt gegrepen. Na het weg-1 werken komt de bal bij Gom, die even terug speelt, waarna hij de bal weer tracht te bemachtigen: Vrije schop. Dezo gaat hoog over. Dan probeert T. een goe de aanval, maar nog is A. weer te sterk» T. geeft nogal eens een corner cadeau; deze worden meestal overgekopt. Dan zien we goed samenspel van Gom naar'. Maarten, vandaar naar Henk Ran. Een goede voorzet volgt en met de grootste, moeite weet A. erger te voorkomen door corner te maken. Deze wordt afgeslagen. De bal komt bij de A-linksbuiten, die ineens doorplaatst naar zijn rechtervleu- VOORHEEN EN THANS. gen. Aan weerszijden van die dijk is veel land gewonnen. Aan de Westzijde is het strand breeder geworden en zijn- duinen aangestoven. Aan de Oostzijde hebben zich schorgronden gevormd, die in de vorige eeuw zoodanige uitgebreid heid verkregen, dat in 1835 daarvan een oppervlakte van meer dan 3300 H.A. kon worden ingedijkt, terwijl na die tijd nog buiten deze polder Eierland, twee nieuwe polders, de Eendracht en de Vol harding zijn tot stand gebracht, en later een groote inham tusschen de polder Oosterend en Eierland, het Noorden ge naamd, is ingedijkt. DE PRINS HENDRIK POLDER. De eenige bedijking van belang, die in de twee eeuwen tusschen het aanleggen van de Zanddijk en de indijking van Eier land is beproefd, is die van de Hoorn en Burgpolder geweest, die, krachtens octrooi van 1768 ondernomen, tot 1796 heeft stand gehouden. Toen echter in laatstgemeld jaar de dijk was doorgebro ken, hebben de gronden na die tijd weer met de zee gemeen gelegen. In 1846 en 1847 zijn dezelfde gronden opnieuw bin nen een dijk besloten. Zij vormen thans de Prins Hendrikpolder. 2 gel, waar Arie goed naar Dukers terug speelt. Het gevaar is dan gekeerd. Op nieuw wordt een voorzet afgeslagen. Er, volgt plotseling een tamelijk ver laag. schot van rechts, dat via Dukers doel treft' 10. Er is dan 15 min. gespeeld. Na een vrije schop plaatst N. de Gnaaf door naar P. Neijens, die zich goed vrij: maakt en een hard schot lost dat met moeite tot corner wordt gewerkt. Deze komt mooi voor het doel Er wordt nog maals voor geplaatst, waarna Henk in 't zijnet schiet. A. loopt nogal eens in de buitenspelval. Na een pass van Henk! naar Maarten geeft deze plotseling een mooi schot, dat met geluk gehouden wordt. Weer wordt onze voorhoede opge stuwd, half linie en achterhoede sluiten goed aan en T. wordt sterker. Prachtig is P.Neijens doorgebroken. Hij zal de uitgeloopen keeper passeeren, maar deze houdt vallende P.'s been vast, wat de> scheidsrechter niet bestraft. A. strandt weer op buitenspel. Goed samenspel vair A., het schot gaat over ons doel. T. val t aan, een hooge bal tracht de A-keeper te vangen, hij laat deze echter vallen en er is niemand bij om deze kans te benut ten. P.Neijens weet het spel goed te ver deden. Na een opbrengen van Henk, wordt een ineens ingeschoten voorzet ge houden. Enkele A-aanvallen worden af geslagen, waarbij Herman eenmaal mooi rodt. Bij een vrije schop laat de keeper de bal vallen, maar er is niemand bij. Een doorbraak van de A-midvoor wordt door Niek's hinderen naast gewerkt. Een goede A-voorzet wordt door Niek onder broken, maar toch meteen in de beneden hoek geschoten, waar Dukers zich fraai op de bal werpt. Rust: 10 voor A. Die scheuten in Uw schouder, in Uw arm of been, neem daarvoor nu eens wal van die wondervolle TEXELS POLDERLAND AKKER.CACHETS T. pakt in de 2e helft vol goede moed aan, Henk gaat langs de lijn, zet goed! voor, P. Neijens vangt op en schiet naast., T. strandt op buitenspel. Henk en Piet spelen goed samen. Gomert schiet na, kort samenspel precies naast. A. krijgt, een vrije schop; wordt corner, gaat ach ter, Herman houdt een nieuwe aanvai samen met Niek en Kobus, terwijl Dukers eveneens redt, maar dan maakt Mulders» zich vrij, sticht verwarring door een mooie voorzet, welke met moeite wordl weggekopt. Weer geeft Mulders een goed-? kans. T. valt nu keer op keer goed aan, maar de achterhoede stelt zich goed op en speelt keurig samen. Toch weet Gom; uit een voorzet een hard schot juist over te plaatsen. Dan gaat Mulders midvoor spelen, geeft naar de vrijstaande rechts buiten, wiens voorzet mooi wordt inge- plaatst: 0—2. Texel speelt niet ontmoe digd verder en weet nog eenige malen heel gevaarlijk te worden. Zelfs weet P.N. de keeper de bal te ontfutselen, maar zwaar gehinderd, gaat deze juist naast 't leege doel. Goed samenspelend gaan P. N., Maarten en P. Kikkert er vandoor, maar zonder succes. Dukers redt door goed uitloopen. T. boft als een vooiz.ef van dichtbij over wordt geschoten. Nadat we Dukers mooi zien redden, kopt de rechtsbinnen van A een voorzet van links in: 30. P. Kikkert krijgt dan nog een kans, maar wordt gemangeld, wat niet door scheidsr- Crabbendam, die overigens goede leidde, wordt bestraft. Dan is het einde daar. - D.D. (Zie ook elders in dit nummer) ONZE DUINEN. De duinen van Texel worden door het Rijk beheerd en onderhouden. De breedte is zeer verschillend; de grootste breedte, W.N.W. van Den Burg, is met de erin gelegen valleien en vlak ken met welker afwatering in 1880 door het graven van slootcn is aangevani gen bedraagt ongeveer 2300 M.. Bij het dorp De Koog is de breedte nog geen 300 M. De hoogste duimen zijn liet Loodsmansduin, de Zetingsnol en de Fon teinsnol, maar ook de Kooger en een deel der Eierlandsche duinen zijn vrij' hoog. Ook de Zanddijk, tusschen Ue Eierlandsche en de Koogerduinen en stick- kende langis de Noorawestzijde van de in 1834 en 1835 bedijkte polder Eierland, is tot een aanzienlijke hoogte opgestoven. Al deze duinen, die aan de Staat toebe- liooren, kwamen krachtens K.B. van 17 Dee. 1819 in beheer, onderhoud en genot bij de provincie, doch werden tengevolgq van het K.B. van 27 Mei 1S76, op 1 Aug. 1876 werder door het Rijk terug genomen. Ze zijn hier meerendecls met helm begroeid. Aan het Noordeinde en het Zuidcinde van Eierland ligt nog een wei nig duin, dat aan die polder in eigendom! behoort. (Wordt vervolgd.) 3 LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor de Ondcrl. Rundveeverz. „Texel" en voor de Onderlinge Pa arden verzieke ring D.E.L. H.F1. Veehouders! wordt allen lid! UITSLAG AANBESTEDING. Door B. en W. werd aanbesteed de le vering van brandstoffen voor de ge» meentegebouwen gedurende 1937—1938., De leverantie werd ojigedragen aan de heeren J.C.Rab, Den Burg, en P.Vos, Oudeschild, laagste inschrijvers. GEMEENTE TEXEL De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat door den Minister! van Defensie, bij beschikking van 29 Sep tember 1937, VIIe Afdeeling no. 449 V, aan Wieger Bernardus, dienstplichtige der lichting 1938 uit deze gemeente, in gaande 4 October 1937 voor een jaar vrij stelling van den dienstplicht is verleend wegens kostwinnerschap. Mede, dat door den Minister van De fensie, bij beschikking van 25 September 1937, VIle Afdeeling no. 267 V, aan Fre- derik Hendrik Spigt, dienstplichtige der lichting 1938 uit deze gemeente, ingaan de 2 October 1937 voor een jaar vrijstel ling van den dienstplicht is verleend we gens kostwinnerschap. Tegen deze vrijstellingen kan uiterlijk den tienden dag na den dag van dezq bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen ver tegenwoordiger; b. elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of diens wettigen vertegenwoordi ger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Hel moet worden ingediend bij den Burge meester ter secretarie van deze gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift aan de Ko ningin, die op het beroep beslist, na ad vies van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur. Texel, 5 October 1937. De Burgemeester voornoemd, KAMP. AUTOBUSDIENSTEN naar Hoorn Edam, Amsterdam en geheel West- Friesland. Inl. Waco, Kanaalw. 137, den Helder Tel. 773 en V.V.V. Mooi Texel. HOE LAAT STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Van Den Helder: 9,00; 12.20; 6.30. SPORT OP TEXEL II! Volgens recept van Apotheker Dumont DIENSTPLICHT

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5