i Ik weet er nog van DE HOORNDER SPINBAAN. II 08 ffi V TEXELAARS BOVEN DE ZESTIG AAN HET WOORD. dat er in Den Hoorn een vischmarkt was; dat de Hoornder visschers daar ge regeld hun visch lieten afslaan; dat de Hoornder visschers hun vlet ten in De Mok hadden liggen; dat de gebr. Schouten, twee Urker visschers, met een oude schuit een gere gelde bootdienst tusschen Den Hoorn en Den Helder onderhielden; dat in die tijd Kees Vos vischafslager was; dat hij daarbij een omroepschel ge bruikte en dat die schel nu nog bij Willem Jonker thuis op zolder staat. IW. J., 76 jaar. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de collecte ten bate van de Stichting voor alleenstaande blin den te Wolfhezen heeft in onze gemeente bruto f 76,36 opgebracht. ONTWIKKELINGS-AVONDEN VOOR DE RIJPENDE JEUGD. Aanvang Woensdag 20 Oct., 8 uur precies, in het voormalige Café „Den Burg". Maandagavond werd ten raadhuize on der voorzitterschap van Burgemeester Kamp een vergadering belegd met het doel weder te Komen tot de organisatiei van een reeks ontwikkelingsavonden voor de rijpende jeugd. Die bijeenkomst werd bijgewoond door bestuursleden van de Jeugdherberg en van het Nut en door nog eenige perso nen, die mede reeds hun daadwerkelijke; steun verleenden. Het vorig jaar bleken die avonden zich in de belangstelling van een steeds groo- ter aantal jongemannen te verheugen. Avonden met 6070—80 luisteraars wa ren het als regel. Of ook in het seizoen 1037—1038 die avonden doorgang zullen vinden Het verheugt ons, daarop een bevesti gend antwoord te kunnen geven Er werd een voorloopig programma voor het heele najaar vastgesteld. Bij wijze van proef zullen afwisselend avonden voor jongens en meisjes worden gegeven en wel telkens op een Woensdag avond, aanvangende om acht uur. De eerste avond, bepaald op Woensdag 20 October as., zal voor jongens alleen) toegankelijk zijn, de tweede, Woensdag 27 Oct., voor meisjes alleen; zoo gaat het om en om. De avonden zijn gratis toegankelijk, misschien met een enkele uitzondering, wanneer b.v. voor reis- en verblijfkostei/ voor een spreker van elders eenig geld noodig is. Maar meer dan vijf cent wordt! het voor zoo'n avond dan toch niet. De leeftijd van de bezoekers(sters) moet minstens 16 jaar zijn. Er wordt kosteloos een kopje thee ge schonken. Vorig jaar werden die avonden in het Glazen Paleis gehouden. Dat bleek, zijn wijdsche naam ten spijt, al spoedig de be langstellenden niet meer te kunnen bevat ten. Naar een ruimere localiteit werd! uitgezien ,met het resultaat, dat de avon den voortaan zullen belegd worden in de zaal van het voormalige Café Den' Burg, aan de Groeneplaats. Dit gebouw,, eigendom van de Doopsgez. Gemeente,, was de afgeloopen zomer in gebruik bij; V.V.V. Mooi Texel. Van gemeente-wege zal op de ontwikkelingsavonden voor ver warming en verlichting worden gezorgd. Het belooft weer gezellig te worden. Enleerzaam, zoowel voor meisjes als voor jongens. Een groot aantal personen heeft reeds zijn medewerking toegezegd. Het programma biedt elck wat wils: cau serie over luchtvaart en scheepvaart, boek- bespreking en declamatie, wetenswaardig allerlei uit de planten- en dierenwereld en van land en volk in Oost en West, reis verhalen, een en ander met films en(of)' lichtbeelden geïllustreerd. Zoo mogelijk zal getracht worden een K.L.M.-pilootl te doen optreden met een causerie over, vliegen bij nacht b.v.; een marine-deskun-' dige met een lezing over een reis met, een onderzeeër, enz. Het zal aan afwisseling niet ontbreken. En aan belangstelling? Daarover maakt niemand zich zorg. Oi het moest zijn over de vraag, ot de nieuwe localiteit wel voldoende plaats biedt. R.K. NAAICURSUS. Maandagmiddag om vier uur heeft pastoor Brinkman de naaicursus, welke onder leiding van de Eerw. Zuster Adel-1 sinde in het St. JanShuis wordt gegeven,, geopend. Er bleek voor deze cursus groote belangstelling te bestaan. Niet minder dan 54 leerlingen hadden zich tot dusverre opgegeven. Door dit groote aantal leerlin gen moest de cursus in twee deelen wor-1 den gehouden, 's Morgens van 9.3011.30 zal de eene groep, 's middags van -1—(f zal de tweede groep onderricht ontvangen. ffi Met inenschen, die niet willen fl IS zien, kan men weinig beginnen. JS MET H.M.'s HERTOG HENDRIK NAAR DE WIDDELLANDSCHEZEE. Vlootaalmoezenier Majoor Ban- gert spreekt. Maandagavond heeft de R.K. Propagan- da-club in het St. Janshuis haar eerstel avond van het seizoen gehouden. De be langstelling voor deze avond was minder groot ,dan gehoopt werd, maar niettemin was het zaaltje nog aardig bezet. Om kwart over acht opende pastoor Brinkman de bijeenkomst. Spr. heette allen welkom, in het biezonder vlootaalmoezenier Ban- gert, die een causerie zou houden met lichtbeelden over zijn reis met de ^Hertogi Hendrik" naar de Middellandsche Zee en de Noordkust van Afrika. Spr. zette ver volgens het doel van de jiropagandaclub uit'een en hoopte tenslotte, dat dit jaar voor de club een geslaagd jaar mag wor-1 den. Vlootaalmoezenier majoor Bangert ver telt, dat de lichtbeelden, die b,ij zal ver- toonen, alle tot doel hebben, het werk' van dé vlootaalmoezenier van dichtbij te laten zien. Vorig jaar heeft spr. een reis van zeven weken met de Hertog Hendrik gemaakt. Van de 37 dagen, dat men op. zee was, was het 33 dagen zwaar weer, en spr. verzekerde, dat het geen pretje is,, met zwaar weer op een oorlogsbodem te zitten. Dan kan zelfs de meest ervaren: matroos het leeljjk te pakken krijgen. De eerste foto's, die wij te zien krij gen, hebben vrijwel alle betrekking op het slechte weer; wij zien enorme gol ven, die huizenhoog blijken te zijn. Elet schip maakt slingeringen van soms 45 graden. Het achterdek, dat normaal 9 M. boven de zeespiegel ligt, daalt op een gegeven oogenblik tot bijna een halve meter boven het water, om even later er weer bijna 18 M. boven uit te steken. Zie dan maar eens, welk nut je van je „zee- beenen" hebt. Het was heusch geen zeldzaamheid, wanneer van de 300 man equipage er 270 zeeziek waren. Het leven aan boord, ziet er, naar de! lichtbeelden te oordeelen, zeer genoeglijk uit. Maar het schijnt mooier dan het is. Die opgewekt kijkende jongens, blijken er allen beroerd aan toe te zijn, hoewel ziji liet voor de fotograaf niet willen weten. We zien het plunje-wasschen, even latei- het kolen innemen, de Iekrol, d.i. oefe ning voor de te nemen maatregelen, in dien het schip lekgeslagen of -geschoten is, de verlaatrol, de reddingsoefenin gen voor het geval het schip in zinkende toestand zou verkeeren, enz. Niet alles is even prettig aan boord. De hekgast, die steeds moet opletten, of er geen man overboord gaat, heeft het' bij stil weer wel gemakkelijk, maar als, het gaat spoken dan staat hij gelijk een hond aan de ketting. Het gevaar toch' is nift denkbeeldig, dat een hoog over slaand zeetje, per ongeluk ook de hekgast meeneemt. Ter verpoozing worden in de baaien wedstrijden gehouden met de sloepen; aan boord wordt veel aan sport gedaan, zoo als schermen en boksen. Tenslotte vertelt spr. nog iets over het werk van de vlootaalmoezenier. Hij be strijdt de opvatting, die velen huldigen,, dat het marineleven zoo slecht is. Heuscl» het is niet slechter dan elders. Wel heb-' ben de jongelui het veel moeilijker, door gemis aan hartelijkheid, aan huiselijkheid, aan warmte. Als de marine-menschen dan ook eens i ets doen, wat niet geheel dooi de beugel kan, wordt iedereen verzocht, met hun zware levensomstandigheden re kening te houden. In dit verband deelde de spr. mee, dat het R.K. Marine-Tehuis te Den Helden zich in een groote belangstelling mag ver heugen. Het is te klein om aan elke aan-i vraag tegemoet te komen. Het Tehuis, heeft geld noodig, maar het is het waard., Spr. deelt mee, een loterij te hebben gei organiseerd om gelden ter verbetering vani het Tehuis te verkrijgen. Loten 60 ct. met een hoofdprijs vati f 6000. De aanwe zigen werden verzocht loten te koopen. De heer Buisman dankte de spreker voor zijn interessante en boeiende cau serie en sprak tevens de wensch uit, dat de aanwezigen zouden trachten de propa-i ganda-club zoo bloeiend mogelijk te ma ken door meer leden te werven. H. Zooals vele kleine Hollandsche plaat sen met een groot verleden nu afgeschei den van de polsader van het groote en moderne verkeer heendroomen, ligt ook Den Hoorn stil en afzijdig van de bedrij vigheid van het hedendaagsche zakenle ven. Maar dit beteekent nog geen fe- 'vensarmoede en ook geen gebrek aan bedrijvigheid of een tekort aan vooruit strevendheid der bevolking. Andere, sterkere factoren, liggend op economisch en verkeerstechnisch ge bied, zijn veelal de oorzaak, dat plaatsen zooals Den Hoorn, thans van geen be- teekenis meer zijn voor het groote we reldgebeuren. Veranderingen op bovenge noemde gebieden gullen vaak nieuw leveir en nieuwe bedrijvigheid wekken en ook een plaatsje als Den Hoorn uit zijn on vrijwillig isolement kunnen verlossen. Dat dit isolement van betrekkelijk korte tijd is, bewijst een kijkje in de geschie-. denis van dit mooie, echt Hollandsche dorpje met een kerk, wier toren gelijk een wachter over daken, polders en dui nen heen, in de wereld schouwt, alsof hij er iedereen op wijzen wil, dat aan zijn voet een menschelijke nederzetting ligt, waar vroeger veel meer leven, ver keer en vertier was. Weten wij ook vele biezonderheden uit dit verleden, zoo moet toch nog een sa menhangende geschiedenis van Den Hoorn geschreven worden en zeker zullen er dan dingen voor de dag komen, die yoor de' Vaderlandsche geschiedenis van waarde, kunnen zijn.Immers, Den Hoorn was een havenv waar in de bloeitijd de groote zeil- booten aanlegden, voor ze. naar Indië ver trokken of naar Amsterdam terugkeerden. Ook heeft het een tijd gekend, dat het Hollandsche Loodswezen hier gevestigd was. Natuurlijk heeft dat op de samenle ving der menschen zijn uitwerking ge had. Er kwam rijkdom en welvaart, maar het middel van bestaan der bevolking werd toenemend eenzijdig, wat bij tegen slagen spoedig tot armoede leidde. Het is te hopen, dat Ds. Moen nog eens tijd zal vinden, om al die oude kerke' raadsboeken, notulen en wat er nog vér der bewaard is gebleven in het kerkar chief, na te gaan en ons die dingen er: uit meedeelt, die op de samenleving van Den Hoorn in het verleden betrekking' hebben. Het vergt echter veel tijd en ge duld, om deze oude schriften precies na, te pluizen. Regendagen, die de vacantie-, tijd nu eenmaal geeft, zelfs op Texel, hebben mij er toe verleid de afgeloopen zomer in 't Volle Profijt bij de Nieuw- landsche Rolder, zelfs 's avonds bij kaars licht enkele dezer handschriften uit MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incas- 0 sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt O in deze tijd groote voordee- len. Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt O met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant Q wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden O kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. 17e en 18e eeuw met veel moeite te ont cijferen. Bij het bestudeeren hiervan kwam mij ook een schrift in handen, getiteld: „Boek van uitgaaf voor de Spinbaen van Den Hoorn op Texel, opgerigt Anno 1794". Het is lang niet het oudste boek in het archief van de Kerkeraad, maar voor iemand, die belangstelling voor het samenleven der menschen in het heden, en ook in het verleden heeft, moet dit boek bijzonder aantrekkelijk zijn om eens na te gaan, hoe het wel met deze „Spinbaen" gesteld was en wat voor rol zij in Den Hoorn gespeeld heeft. Hoe meer ik mij in dit oude boek verdiepte, des te meer begon voor mij de tijd te le ven. toen in dat boek geschreven werd; toen het lag op een hooge lessenaar en er voor een van onze voorvaderen, schrij vende met een ganzenveer. Een schrijver! heeft eens gezegd: „De krant en de post) verbinden een vacantieganger, die uit het stadsleven is gevlucht, onafscheidelijk met deze. Ze roepen hem dagelijks terug naar dit lever, vol van bedrijvigheid en onrust. Eerst wanneer hij ook dit nalaat, zal er zich voor enkele weken een andere we reld voor hem openen". Vergelijkend mo gen wij zeggen, dat een oud boek, zooals vooraf genoemd is, ons met het leven der menschen in vroeger tijden verbindt, en wat zijn wij nu verheugd, zoo'n schrift onder stol of uit donkere hoeken op te diepen. Hebben wij de sleutel der ver klaring gevonden, dan herleven voor ons de sociale, maatschappelijke en culturee- le toestanden van oude tijden. En hoe veel vinden wij er in, dat op de toestan den van heden gelijkt, doch ook veel, dat ons de vooruitgang bewust laat worden en de juistheid van het woord van de Griek-' sche wijsgeer Heraklied „dat alles vloeit" dus ook de maatschappij der inenschen. Aan wie wij dit zoo keurig uitgevoerde kasboek te danken hebben, is uit het boek zelf niet op te maken. Misschien, dat oude kerkeraadsboeken uit die tijd aange-, ven wie de secretaris was van deze noo- dige en nuttige instelling in een tijd van crisis en armoede. Ook was er geen en kele aanwijzing te vinden, waar deze spin baan precies gestaan heeft, doch herin neringen en ook plaatselijke namen in Den Hoorn laten ons het een en ander vermoeden. Wie van de Hoornders kent in Den Hoorn niet „De Werlcverschaf- fing", het oude gebouw vlak bij de pasto rie? Veel wijst er op, dat dit gebouw om streeks 1795 in nauwe betrekking tot de Spinbaan moet hebben gestaan. Misschien, waren hier „comptoor" en stapelruimte voor het grondmateriaal en het afge werkte garen. Vaak lezen we danook in het boek van aankoop of repairatie van een hijschtouw en uitbetaling van werk loon voor liet ophijschen van garenzak- ken, waaruit blijkt, dat deze op een zol der móeten gelegen hebben. De Spinbaan was een instelling van de kerk en ge noemd gebouw behoorde reeds in die tijd aan de Diaconie van Den Hoorn. Op| het Klif echter heeft het land, waar de; kippenfokkerijen staan, thans nog denaam „Weverserf". Het is zeker niet te ver gezocht te ver onderstellen, dat hier de verdere werk ruimte en in het bijzonder de weefbaan heeft gestaan. Het uiteenliggen van de bedrijfsruimte geeft ook een verklaring, van het feit, dat er vele kleine vrachtei* in het kasboek staan aangegeven naast dö af- en aanvoer van garen van het strand of ook uit de haven van Oudeschild. JUL DIEDERICH. (Wordt vervolgd.) DE UITVINDING VAN JANTJE: DE V1SCHMACHINE.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2