Vereen, voor Bedrijfsvoor lichting voor de Landbouw. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. S. K., Oosterend f2. CABARET-AVOND. De Cabaret-avond in Pen's Zaal met optreden van Paul Ostra, Sylvain Poons, Jopie Koopman en Joop de Leur is bepaald op Vrijdag 22 October a.s. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Sept. 1937 Ingelegd f 18571.54 Terugbetaald 8642,23 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 9929,31 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 11 WAARSCHUWING. In afwijking van vorig jaar moeten aanvragen tot erkenning als meerwaardige t.b.c.-vrije stamboek- en fokvereenigings- veestapels voor het Ioopende kalender jaar voor 1 November a.s. in het bezit zijn van de L.C.O. voor Noord-Holland, Afdeeling Veehouderij te Alkmaar. Aanvragen, welke na 1 November a.s. worden ontvangen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. GESMOKKELD CIGARETTENPAPIER Naar we vernemen is de politie er, in samenwerking met belastingambtenaren hier ter plaatse, in geslaagd een par tij gesmokkeld cigarettenpapier op te spo ren en in beslag te nemen. Tegen cenige personen hier zal een vervolging moeten worden ingesteld. Winkeliers zouden er niet bij betrokken zijn. VALSCHE-MUNTERIJ. Causerie van Commissaris van Rijkspolitie Broekhoff (van Am sterdam), te houden voor onze abonné's. Met tal van lichtbeel den. Op onze uitnoodiging zal de heer K. H. Broekhoff, commissaris van Rijkspoli tie, chef van de Nederlandsche Centrale inzake falsificaten, dit seizoen voor onze abonné's een causerie houden over „Val-' sche-munterij en haar bestrijding". Üp dit gebied is commissaris Broek hoff deskundige van internationale ver maardheid. Vrijdag a.s. reist hij af naar Montreal (V.S.), om daar een voordracht op een politiecongres te houden. Omstreeks half November zal hij weer in Holland zijn. Daarna komt hij hier om U van zijn rijke en interessante ervaringen te vertel len, een en ander toegelicht met een schat van lichtbeelden. Evenals vorige jaren zullen we ook deze winter meer van deze avonden voor onze abonné's organiseeren en, zooals vorig jaar beloofd, een of inecr kindermiddagen. DAMSIMULTA AN-AVOND. Zaterdag is in hotel Texel een dam- simultaan-avond gehouden, georganiseerd door onze Damclub, ledereen kon daar aan deelnemen. De simultaanspelers wa ren de heeren C. Dijker en S. van Heer waarden. De voorz., de heer J. P. Standaart, opende om kwart over acht de bijeen komst met een kort woord van welkom' tot de aanwezigen. Het doel van deze avond is, aldus de voorz., niet-leden hun. krachten te doen meten met de sterkste, spelers van de club. Hij betreurde het ten zeerste, dat de opkomst zoo gering\ was. Wel was er een groot aantal.leden aanwezig, doch slechts weinig buiten staanders hadden van de gelegenheid, hun door het bestuur geboden, gebruik; gemaakt. Met de wensch ,dat de leden zooveel mogelijk zullen trachten perso nen uit hun kennissenkring te bewegen lid' van de club, te worden, verklaarde spr.i deze eerste avond van het nieuwe speel-, seizoen geopend. Voor de simultaan-wedstrijd een aan vang nam, toonde de heer C. Dijker, de kampioen van de club, op het demon stratiebord op duidelijke en vlotte wijze de juiste behandeling van eenige eind spelen. Hierna nam het simultaan-spel een aanvang, waarbij om beurten de heeren; Dijker en Van Heerwaarden een zet op het bord van hun tegenstander deden. „Wat de eene speler dus goed doet, doet de andere nog beter", aldus de voorz. Aan de wedstrijden namen deel de hee ren; J. Schaatsenberg; D. G. Bakker; A. Bos; De Vries; Jan Vonk; S. Ros; S. Hin; J. Stam; J. P. Stanldaart; S. du Porto; M Bakker, D. Daniëls, J. van Lente; C. van Heerwaarden J. IJ. Witte, S. Kuiper; D. Lap; N. Schumaker en C. Lap. Het resultaat was, dat zij remise speel den tegen de heeren De Vries en J. Vonk., Zij verloren van de heeren S. Ros, S. Hin, M. Bakker, D. Daniëls, C. van Heer waarden en C. Lap. Van de overige spelers wisten zij te winnen. De voorz. dankte de simultaanspelers voor hun inspannend werk en sprak de,' wensch uit, dat dit een goede inzet mag, zijn voor het speelseizoen. De speelavonden werden weer vastge steld op Vrijdagavond. 3 4» ffi Men gooit geen knuppels naar BS IS notenboomen, waaraan geen no- [g EH ten zitten. 83 ffifflfflffifflfflfflfflfflffl 41 fflfflfflfflfflfflfflfflfflffl WEDSTRIJDWEEK ALBERT HEIJN. Men schrijft ons: De gedu-ende de afgeloopen week gehou den wedstrijd in het filiaal van de Firma Albert Heijn. blijkt door het publiek zeer te zijn gewaardeerd. Gelukkige winnaars van de vijf hoofdprijzen werden de fa- milie's: 1. Jac. Witte, Spang, De Waal: sche merlamp. 2. Joh. C. Witte, Waalenburg, electr. klok. 3. D. van der Werf, Everstekoog 83, theeservies. 4. H. Boogaard, Zevenhuizen, Ooster end: groote doos bonbons. 5. M. A. Huijsman-Hoogerheide, Koo- gerweg 21, Den Burg, luxe doos bon bons. Tevens werden 15 troostprijzen toege kend. MOND- EN KLAUWZEER Gelukkig is het tot nog toe bij dat eene geval op het bedrijf van de heeri M Boon in het Noorden beperkt geble ven. Toen we ons gisteren om inlichtin gen wendden tot de heer veearts Frede- riks, die wegens afwezigheid van de heen Noordijk als plaatsvervanger optreedt, werd ons het volgende meegedeeld: Het bedrijf van de heer Boon is door mij nog niet vrij verklaard. Ik kies de veilige weg. Wel zou de koe, naar de veehouder mij meedeelde, vrij wel hersteld zijn en weer vreten al thans, een verklaring van genezen zijn geef ik pas af, wanneer ik er mij persoonlijk van overtuigd heb, dat alles weer normaal is. De borden moeten voor alle veiligheid nog blij ven staan. We hopen zeer zeker, dat het bedrijf binnenkort officieel „vrij" zal worden ver klaard en dat onze gevederde vrienden, de vogels, die de besmetting moeten heb-, ben overgebracht, ons niet weer zoo'n. „koopje" leveren. DE BALLERO-WEEK. De ballero-week is dit jaar geen succes geweest. Het was voor de derde maal,, dat een dergelijke verkoopsattractie werd gehouden, doch de resultaten waren thans van die aard, dat het waarschijnlijk ook wel de laatste maal zal zijn geweest. Naar de heer S. Prins ons meedeelde,, zijn dit jaar 12000 bonnen aan de winke liers verstrekt. Vorig jaar is dit aantal 85000 geweest. Nu was het succes wel eenigszins geflatteerd, aangezien aan de voor-avond van de ballero-week, toen de devaluatie werd afgekondigd, en vele men- sclien uit vrees voor prijsstijging inkoopen gingen doen. Het eerste jaar, dat wel als een normaal mag worden beschouwd werden er 60.000 bonnen verkocht. Bij, deze aantallen vergeleken, vallen de resul taten van dit jaar in het niet, aldus de heer 'Prins. De ontvangsten uit de bon nen konden de onkosten niet geneèl dek ken, zoodat 't onwaarschijnlijk is, dat nog maals een ballero-week zal worden ge houden. Ook de belangstelling van de zijde van de winkeliers was minder dan vorig jaar. Vijf en twintig winkeliers, die vorig jaar wel bonnen verstrekten, ont hielden zich dit jaar van deelneming. Wat kunnen de oorzaken van dit min dere succes zijn? Minder belangstelling bij het publiek, dat is zeker. Het nieuwtje is er van af. Men weet thans, dat men heel hoog moet gooien om voor 'n prijs in aanmerking te kunnen komen. De belangstelling op de werp-avonden was ook niet groot, uitgezonderd dan op de laatste avond. Op die avond is er dan ook „hoog" gegooid. Niet minder dan viermaal vier negens voor de dagprijs. En voor de hoofdprijs zijn in totaal drie maal vier negens geworpen. De uitslag was Zaterdag: f20,C.Kok, Den Hoorn, f 10.A. Koorn, Driehuizen, f 5.Mevr. KokKrijnen, Julianastr. f2.50: S. Këijser, Korenschoof; P. Vos, Oudeschild; Ab. Keijser, Hollewalsweg; Mej. A. Plaatsman, M. Vlaming, C. P. Burger, te Oosterend. Uitslag van Maandag: Elk f 10.C. Kok, den Hoorn, Joh. Roeper, Oosterend, S. Lap, den Hoorn en Joh. Roeper Nz., Oost (tezamen le, 2e, 3e en 4e prijs). f2.50: M. Dijker, Oosterend; W. Bak ker, Tr. Krul en D. Lap, Den Hoorn; Van der Linde, De Cocksdorp. Hoofdprijs-winnaars: 4 tot en met 11 October: Elk f84.K. Tuinder Kz., Oude schild, D. Lap, Hoornder-Nieuwland, R. Nieboer, De Cocksdorp. f10.M. S. Langeveld, Den Burg. Elk f5.Mej. J. Buis, Koogerstr., Den Burg; KL Burger Pz., Oosterend; A. Kikkert, Oudeschild; C. Dijksen, De Cocksdorp; S. Lap, Den Hoorn en Joh. Roeper, Oosterend. Wat men van kalkmeststoffen weten moet. SCHUIMAARDE, een afvalproduct van de bietsuikerfabriek bevat van 3035 pet. onoplosbare kalk. Dat loopt dus nogal uiteen. Daarnaast zit er in: 0.20.4 pet. stikstof, 0.51.3 pet. fosforzuur en 0.1 pet. kali. Men kan, als men de analysei weet, dus zelf Ongeveer aan de hand van, de prijzen der kunstmeststoffen uitreke-i nen, wat het kosten mag. Men vergete) niet rekening te houden met die andere; be^tanddeelen. Deze zijn echter meest wel in de prijs verdisconteerd. SCIK en SILICA worden, zoover mij bekend, niet op Texel gebruikt. Kencika, wel. Vorig jaar schreef ik daarover, 't Is een /eer samengesteld product, waarin in hoofdzaak onoplosbare kalk, maar ook wat oplosbare kalk voorkomt. Aangeno men wordt, 40 pet. werkzame kalk. Maar daarnaast bevat het ook wat kali, veilig; te stellen op 4 pet. Een voordeel vant dit product is wel de groote fijnheid./ En nu nog magnesia-mergel. Eigenlijk is het niet geheel juist, deze in één adem- te noemen met de verschillende kalkmest stoffen. Want wie magnesia-mergel strooit, zal dit zeker vooral doen met het oog op de magnesia, die er in zit en dei kalk er bij voor lief nemen. Al de anderez hierboven genoemde meststoffen gaven we om het zoo waardevolle element Cal-, cium („kalk")in de grond te brengen. On derzoekingen van de laatste jaren gavem tot voorloopig resultaat, dat sommige gronden Magnesium-gebrek krijgen, ja, men meende zelfs, dat bij 't optreden van Hooghalensche ziekte (zure ziekte), Mag nesium-gebrek in bepaalde gevallen de oorzaak was. De wetenschap is met dit onderwerp nog lang niet klaar, maar del handel bracht toch al verschillende Mag-, nesia-ineststoffen op de markt. Hierbij, geeft het Magnesiet een vrij zuivere Mag-' nesia-bemesting. Maar de Magnesia-mer- gel-soorten geven naast Magn. ook nog kalk. Onder verschillende namen wordt deze mergel aangeboden, 't Meest be kend is wel Dolomiet-mergel met 55 pet.,; onoplosbare kalkvorm en 45 pet. onop-i losbare Magnesia-vorm. Dit komt overeen met plm. 30 pet. oplosbare kalk en plm. 20 pet. oplosbare Magnesium. Dan is er gebrande Maguesia-kaJk met 55 a 60 pet. oplosbare kalk en 3035 pet. oplosbare Magn. (voor zwaardere gronden) en ook Magnesia Poederkalk. Voor Texel zal als liet blijkt noodig te zijn, Magnesium te strooien de Dolomiet-mergel vermoe delijk het best voldoen. Wij hopen van wege de Bedrijfsvereen. er ook proe ven mee te nemen. Zoolang de weten schap nog geen zeer positieve resultaten publiceert, zij men voorzichtig. v.d. B. PRAATAVOND. Gisteravond is in de Landbouwschool de eerste praatavond gehouden. Onze Burgemeester hield een voordracht over de kolonisatie in de Wieringermeer. Spr. gaf op de bekende duidelijke en vlotte wijze een uiteenzetting van hetgeen in die polder thans is bereikt; spreker las daarbij gedeelten voor uit zijn boek Zum derzee-land, waarvan een exemplaar aan de Vereen igiging ten behoeve van haar bibliotheek ten geschenke werd gegeven.. Vervolgens hield de heer K. Lap Pz. een inleiding over vennootschapvormen en coöperaties. Ook deze verhandeling vond) een aandachtig gehoor. De aangekondigde excursie werd we gens geringe deelname voorloopig uitge steld. (Zie ook volgend nr.) EIERI.AND. DE HOLLANDSCHE WEG. De vierde dwarsweg door de polder, de Flollandsche weg, "is weder voor het' doorgaand verkeer opengesteld. 1 Het werk werd onder leiding van de heer L. van Hoorn, opzichter van het water schap, uitgevoerd door de heer H. Daal der, laagste inschrijver. LICHT OP HET VLIEGVELD Hoe staat het met de verlichting op ons vliegveld. We hebben ons deze week nog eens met deze vraag tot onze Burgemee ster gewend. Mogelijk wordt er reeds aan gewerkt Hier volgt het antwoord, dat Mr. Kamp ons toestond te publiceeren: Er bestaat nog geenerlei plan voor de verlichting. Wel is deze zaak onder het oog gezien, maar een plan kan pas wor den ontworpen, wanneer met deskundigen van de K.L.M. daarover overleg zal zij» gepleegd. En dat overleg heeft nog niet plaats gehad. Er is dus geen sprake nog van verlichting van ons vliegveld. Daar zal minstens een plan voor noodig zijn„ En dit moet nog geboren worden. Zoo staat het er officieel met de ver lichting van ons luchtvaartterrein voor. SPORT OP TEXEL J.V.C.—TEX. BOYS: 4-0. Met goede moed vertrokken, vergezeld van enkele supporters, de B's naar JVC. Jammer, dat door ziekte het elftal met invallers moest verschijnen. De vele regen was ook verre van aangenaam. De scheids rechter was niet present. Zoo werd om 2.30 begonnen onder leiding van de heer Tigchelaar, voorz. JVC. Dat deze wed strijd voor de B's zwaar zou wezen, vns, algemeen de gedachte. Het ontschoot ons allen, dat J. het eerste kwartier reeds de leiding had met 3—0. De B., regelmatig in de aanval, hadden geducht te leiden van het zeer zwakke en lang niet tactisch spelen hunner achterhoede. Het niet reso luut wegtrappen door hun backs bracht het spel i n de war. De halflinie moest rekening houden met het zeer zwakke verdedigingsspel der achterhoede, waar door de gaping van halflinie en voor hoede geen verhouding aangaf. Steeds kreeg het JVC-doel het benauwd, doel; doelpunten bleven uit. Rust: 3—0 achter-, stand voor de B. Na de rust zetten de B. er alles op. Ze hadden direct pech, doordat de windt straffer was, komen opzetten. Het lukte geen der partijen na de rust eenmaal te doelpunten, alleen gaf JVC-midvoor een hard schot op het door Jaap verlaten' doel. Kees wist de bal met de hand uit te houdenstrafschop dus, waarvan Tig chelaar Jr. een doelpunt maakte: 40. Jammer, B's., dat jullie in zulk onge lukkig tempo speelden. Het niet door tastend spel der backs, verzwakte helt elftal. Maar neem Zondag revanche thuis, tegen BKC. Bedenk echter: deze gasten zijn ook niet van de gemakkelijkste. Ver moedelijk komt a.s. Zondag dit elftal in het veld: Jac.Schrama M. Bakker Jn.v.Sambeek Jn.SchramaGz. M.de Valk C.Ran C.Graaf F.v.Sambeek W.Ran Ab.v. Sam- beek D.Witte. Res.: Jn.Schrama Fiz., W.Reij. Beter brachten onze Adsp. het er aan Oosterend af. Met 4—0 wonnen ze Goed zoo. Tracht te bereiken, waartoe jullie in staat zijt. Jammer, dat deO'End. adsp. aan de comp. geen deel meer ne-i men. - Laat Donderdagavond alle eerste elf talspelers present zijn. M. OOSTEREND. O.V.V.-NIEUWS. O.V.V. 1-Watervo gels 3: 11—0. W., dat met 10 spelers opkwam, trapt af. Er ontwikkelt zicli di rect een vlug spel. O. blijkt sterker. Tien, min. gaat het spel gelijk op en neer. O. maakt dan haar eerste goal. en neemt het spel volkomen in handen. Wel moesten de backs van O. nog eens een aanval afslaan, doch aan een doelpunt kwam W. niet toe. O. wist voor de rust nog drie maal te scoren: 4—0. Na de rust het zelfde spel en geleidelijk weet O de stand op te voeren. Als scheidsrechter Dekker, die goed leidde, einde fluit, heeft OVV met 110 gewonnen. J.M fflfflfflfflfflfflfflfflfflffl fflfflfflfflfflfflfflfflg ffl g ES Beleefd verzoék aan adverteer- 1, H ders: Zendt uw adv.-opdrachten g Ég VOOR Vrijdagmorgen 10 uur. - ffi Liever nog: Donderdag reeds. 1 ffl fflfflfflfflfflfflfflfflfflffl 4? fflfflfflfflfflfflfflfflfflfa OOSTEREND. SCHOOLNIEUWS. Mej. Roepman, onderwijzeres aan de School met de Bijbel alhier, heeft met ingang van 1 Jan. a.s. als zoodanig eer- \ol ontslag gevraagd. BAZAR EXCELSIOR De voorbereidingen voor de Bazar, die 2829 en 30 October in het Gebouw voor Chr. Belangen zal worden gehouden, vorderen al aardig. Reeds zijn veel ge schenken ontvangen, vele toegezegd. Maar er is ook veel noodig om tot een gcedi resultaat te komen. Laat ieder, die voofl onze muziekclub voelt, daarvan Zaterdag wanneer de ophaaldienst rondgaat door vrijgevigheid doen blijken. DE COCKSDORP. DE JOAN HODSHON een week buiten dienst. Deze week wordt onze,motorredding boot Jo.tn Hodshon onder handen ge nomen. Om net evenwicht te verbeteren, wordt de benzinetank verplaatst. Tevens wordt voor het bergen van vuurpijlen, verrekijker, enz. een bergplaats onder dek aangebracht. Dit werk, dat volgens schipper Bak ker een week in beslag neemt, wordt hier uitgevoerd door personeel van de werf Gebr. Taat, van Katwijk. Om op alles voorbereid te zijn, is de Eierland, tijdelijk gestationneerd te Har- lingen, weer naar hier gebracht. Gistererj is schipper Bakker daarmee hier gearri veerd. De Eierland doet n.I. als reserve-, reddingboot dienst. Ze heeft ook al te Ameland en bij Katwijk ligplaats gehad.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6