NELLIE. ONS FOTOHOEKJE. T< ZEEPBELLEN. No. 40. DORA DU PORTO. Zij woont in de Molenstraat en werd 4 April 1937 elf jaar. UIT ONZE TAAL TUIN. AMSTERDAM Er bestaan van dit woord drie oudere vormen naast elkaar: Amestelredam, Aemstelredam en Amstelredam. Nog in de 18e eeuw zeiden onze voor ouders bijna algemeen: Amsteldam. Alle taalvorschers zijn het er over eens, dat het hier van ouds een dam over een rivier betrof, zoodat de laatste letter greep gemakkelijk te verklaren is In do cumenten uit 1105 enll26 wordt al van een rivier Amestelle gesproken, maar Ame -stelle was ook de naiam van het land, in de nabijheid van de rivier; wij vin den immers nu nog Ouder- en Nieuwer- Anrstel. Wij moeten dus onderscheid ma ken tusschen „Ame" en „stelle". Dit woord Stelle hebben we nog in het, Hoogduitsch; het beteekent: plaats. Ame stelle kan dus beteekend hebben: plaats aan de Ame. Ame is een vervorming van het oudere Aem en Eeins; het is af te leiden van het oud-Germaansche „Aa", dat weer verband houdt met het Latijn-' sche „aqua", dat water beteekent. Am sterdam zou dus oorspronkelijk zijn: een dam over een p-.aats aan het water. Hier moet reed in een zeer vroege tijd een oud-Germaansche nederzetting zijn geweest. (Otto Burgemeister, in: De Bazar) VOOR DE VROUW. RECEPTEN. BIETEN (nieuwe methode). Drie groote of zes kleine bieten, kwart L. water, 30 gram boter, 15 gr. suiker,, een stronk prei, een laurierblad, hal li maatje azijn, zout, peper en een weinig) maizena. Stroop de gaar gekookte bie ten af, spoel ze af, schaaf of snijdt ze in kleine stukjes. Kook de prei in het water gaar. Doe in de pan de boter, azijn, gaar gekookte prei met kookvocht, suiker, zout en kruiden. Laat dit alles zachtjes trek ken. Verwijder het laurierblad en bindt alles tot een niet te dik sausje. Roer er de stukjes biet door en laat alles nog! plm. 10 min. nastoven. FEUILLETON 16 Hoe vind je mij, vroeg Vallie, ter wijl ze de halfduistere salon binnentrad, waar ik ongeveer een half uur op haar had zitten wachten. Het was de avond, waarop een bal ge geven zou worden 'ten huize van lord Deckland, ongeveer veertien dagen n«. ons twistgesprek bij het tuinhek. Wie de zachte, vriendelijke toon had gehoord, waarop Vallie tot mij sprak, zou zich onmogelijk hebben kunnen voorstellen, dat ze ook wel eens anders kon spreken. Ze zag er onberispelijk, zelfs buiten gewoon chique uit in haar avondjapon en hoewel het mij wat gedwongen afging, kon ik niet anders dan de waarheid zeg gen. Niemand wist, hoeveel moeizame uren zij op haar kamer had doorgebracht! om het eindelijk te brengen tot datgene,' wat zij nu was en ik was bereid om er innerlijk van overtuigd te raken, dat een dergelijke inspanning ten slotte beloond worden met een succes in de richting, clie\ zij nastreefde. Je ziet er heel chic uit, zei ik, ter- NUTTIGE WENKEN. Vetvlekken op rieten meubelen be- hooren weggewreven te worden met een weinig brandspiritus. Fluweel kunt u schoonmaken door het te wrijven met een lap, die men even, in magnesiapoeder doopt. Gaat de la van uw tafel of kast zoo verschrikkelijk moeilijk? Smeer dan' de randen met wat kaarsvet in. Zijden zakdoeken, linten enz. moe ten gewasschen worden in water met zout, en gestreken worden, terwijl ze nog nat zijn. DE NIEUWE MODE JAPON A 267. Een toiletje van beige zijden cloque, gegarneerd met geplisseer- de jabots van witte crêpe georgette en metalen gesp Men verbindt de rokband en sluit de zijnaad, doch laat in de linker zijnaad het split open, dat tegelijk met) het split van het lijfje wordt afgewerkt. De onderkant wordt met een schuine reep stot of boorlintje afgewerkt. Van het lijfje worden zij- en schoudernaden gesloten en de halskant tusschen het kraagje van dub bele stof gezet. Vervolgens stikt men de mouwnaden dicht en haalt men de! onderkant in: het manchetje wordt fij^ gezoomd of met een schuin biesje af gemaakt en langs de onderkant van de mouw gezet, waarna deze in het armsgat wordt gezet. De jabot is een stukje zijde van 16 bij 50 cM., dat men laat plissee-i ren en aan de binnienkant van het voor pand bevestigt. Ceintuur van dubbele stof 6 bij 85 cM Patronen verkrijgbaar in 100 en 112 cM. bovenwijdte. Benoodigd: ongeveer 3.60 meter stof, 90 cM. breed. A 207 Gelieve deze patronen, ontleend aan het N. Modeblad, onder bijsluiting van het bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uitg. Mij. Neerlandia, Kr. N. Gracht, Utrecht. Prijs 25 ct. Nummer precies opgeven. 't Nieuwe Modeblad: meest gelezen damestijd thrift van ons land; 6 nrs. per 3 mnd. f 1.20. Per post tl.50 wijl ik opstond. Maar wat heb je lang werk gehad. We komen vast en ze ker te laat. Wat ben je toch ongeduldig, ant woordde ze opgewekt. lk kan wel zien, dat je niet veel uitgaat. Terwijl wij gezamenlijk de hal doorgin gen, verwaardigde zij zich, als blijk van haar goed humeur ook mij eens op te nemen. Jij ziet er ook heel aardig uit. Dank je. Alleen die roos moet je een beet je anders doen. Ach, Iaat maar, weerde ik af, reeds1 vermoeid van het wachten. Algie staat al een half uur te trappelen van ongeduld. Laten we gauw gaan. De hal in het groote landhuis van lord Deckland baadde in een zee van licht. Zooals ik had, verwacht, waren wij inder daad laat, maar nog steeds kwamen er auto's aangereden, zoodat onze late komst in het geheel niet opviel. Wij zochten een weg 'door 'de talrijke gasten aan de arm van Algie, die zich niets op zijn gemak scheen te gevoelen, en een voor deze gelegenheid zeer som ber gezicht trok. Het geluk wilde, dat de muziek een wals van Strauss inzette, waardoor wij wat meer ruimte kregeq en tevens de gelegenheid om een plaats te zoeken. Ik trachtte allereerst kennissen te ontdekken, maar dit gelukte mij niet. Het zijn net haringen in een ton, zoo zijn ze opeengepakt, merkte Algy op. VOOR DE JEUGD Vana' Met i Dan I Een i 65. Plotseling werd de kamer door i een rosse gloeu verlicht. Zou er brand zijn De molen misschien Klaas sprong uit het bed en toen zag hij hef. Dat was vreselijk. Wat een vuurzee. 66. Het huis van de drogist Nagel- kruid stond in vuur en vlam. Klaas kleedde zich aan, wekte vader, moedi der en Lijsje en rende naar buiten, hi kerkplein op. Bij brand werd 's avond altijd een brandende lantaarn aan kerktoren gehangen. Dat mocht Klas doen. Zou de molen in brand raken WAT MOET DAT WORDEN? Knip de stukjes precies uit en probeer er dan „iets" van te maken. De vol gende week laat ik zien wat het moest worden. NIEUWE PRIJSRAADSELS. Beste Jongens en Meisjes. Hier is de twede reeks: 4. Men ziet mij steeds bij zonneschijn Des middags ben ik kort en klein. Maar 'k groei bij zonne-ondergang En wordt dan als een boom zo lang. 5. Bij heet water zie je me altijd. Ont hoofd ben ik voor de koetsier onmisbaar. Neemt men dan nog eens een letter weg, dan verander ik in een familielid. 6. Een paard. Verander in mijn naam een letter en ik word een prettig speel tuig. Nu volgen er nog drie raadsels. Daar na verwacht ik jullie briefjes weer. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. WIE RUILT ER Ik heb plaatjes nodig voor Keg's Album Reis langs de Rijn en wil er Ver- kade-bonnen voor geven. Wie ruilt er? Adres. OOM KO. Weldra echter zag ik mrs. Harmon te midden van eenige oude dames en een mi nuut later danste Winifred Warner voor bij. Ik boog mij voorover, om goed te kunnen zien wie haar partner was, en be-e merkte de lange, slanke figuur van lord' Deckland. Mr. Parkinson stond moederziel alleen bij een pilaar en trok een gezicht alsof hij zich hier in het geheel niet op zijn plaats voelde. Toch was ik met al dez<t „ontdekkingen" nog niet geheel tevre den. Indien iemand mij had gevraagd, wie ik eigenlijk nog zocht, zou ik hebben' geantwoord: Niemand. Maar ik wist heel goed, dat ik gretig zocht naar kapitein Trafford en naar de held van de avond, mr. Hiram Fishe. Wat een menschen, fluisterde Vally. lk geloof, dat lord Deckland de voor naamste personen uit de omtrek heeft uit- genoodigd. Ik verbaas me er eigenlijk over, dat hij nog aan ons heeft gedacht, merkte? ik op. De Leigh-Bryans waren reeds groote landeigenaars, toen de Decklands nog niet) veel meer dan landbouwers waren. En nu zijn de Decklands landeige naar, en ik geloof, dat de Leigh-Bryans er beter aan deden, als zij het land gin gen bebouwen, lachte ik. Winifred Warner scheen mij opgemerkt te hebben, want onmiddellijk, nadat dei muziek had opgehouden, kwam zij op mij af en ging naast mij zitten, terwijl ze VER Een prettig werk is dat: zeepbellen bla zen. Maar weet je wel, dat die bellen vee steviger worden, wanneer je aan het \va{ ter wat glycerine toevoegt? Dan kan ji die bellen zelfs op je hand laten dansen Je kunt ook doen, zoals Piet hier laa zien. Hij blies eerst een grote zeepbel Toen stak hij de strohalm goed in he zeepsop en toen door de grote bel heei om daar binnenin een nieuwe te blazen en zo deed hij nog driemaal. W,am tee: jullie als grondvlak een bord b.v. nemen lukt het jullie zeker ook. haar hand op mijn arm legde. Wat kwamen jullie laat. Ik was bang, dat er iets zou zijn voorgevallen Maar misschien is het hier de gewoon! om te laat te komen. In Indië warei we altijd precies op tijd. Daarna keek ze naar Vally. Uw zuster ziet er van avond mooier uit dan ooit. Vally verwijderde zich juist aan de arm van een jonge luitenant uit een naburig garnizoen. Vindt u? vroeg ik. Ja, en iemand anders ziet er van avond ook heel aardig uit, sprak ze weer. Wie is dat dan? vroeg ik nieuwsgie-| rig. O, zei ze glimlachend. Iemand, die je heeleinaal niet kent. En op deze vooi mij zoo prettige, vertrouwelijke toon voortgaande, vervolgde ze: Wie heeft die roos in je knoopsgat gestoken? Ik zelf. Is het niet zoo het behoort? Ik dacht, dat Juist de dingen die men onbewust en ongekunsteld doet, kunnen iemand soms de grootste aantrekkelijkheid ge ven. Voordat ik in de gelegenheid was haar te vragen had de muziek opnieuw ingezet en kwam haar partner haar weer halen. Ik had het vooruitzicht tijdens dedans te moeten blijven zitten en voelde mij erg tevreden. Maar plotseling werd mijn aan dacht door iets getrokken, waardoor mijn1 hart heftig ging kloppen. (Wordt vervolgd.) Di linge haar geho koms heer lie e tl avon KOL De geko Het no eg meer eersl verh land omd is, gewe uit r Pasc opdr een boek een ten prijs bere hela. daar arch ieelei M men nen afsli kunc voor midc ten gewi bela als ren, merl gene IJssn te v wate krijg niet uit eeni. geer lei en 1

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 4