Oudeschild, uit de lucht bekeken. TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. Texelsohe Berichten Zaterdag 16 October 1937 m tfl VEREEN. OUD-LEERLINGEN LAGERE LANDBOUWSCHOOL. PR A AT A VOND. Dinsdag heeft de vereen, van oud-leer lingen van de Lagere Landbouwschool haar eerste praat-avond van dit seizoen, gehouden. De vrij druk bezochte bijeen-. I komst werd geopend door de voorz., de I heer Kikkert, die allen hartelijk welkom* heette, speciaal de sprekers van deze avond, burgemeester Kamp en K. Lap Pz. I KOLONISATIE IN DE WIER1NGERMEER De Burgemeester had tot onderwerp gekozen: Kolonisatie in de Wieringermeer. Het is mij in tweeërlei opzicht een ge noegen hier te vertellen van de Wieringer meer, zoo vino Mr. Kamp aan. In de eerste plaats Tien ik als burgemeesten verheugd kennis te maken met de jongerci landbouwersgeneratie en in de 2e plaats omdat de Wieringermeer een landstreek is, waar ik met zooveel genoegen Tieb gewerkt. Ik zal eenige deelen voorlezen uit mijn boek Zuiderzee-land, dat ik met Paschen van dit jaar heb* voltooid. De opdracht van de uitgever was, aldus spr., een volksboek te schrijven, een populair boek, dat iedereen kan begrijpen. Als een boek een volksboek wil worden, moeJ ten de uitgevers echter zorgen, dat de prijs zoodanig is, dat deze binnen ieders bereik valt. Een prijs van f5.90 is dil helaas niet. Dit is zeer jammer. Ik bied! daarom dit boek aan voor het school-, archief of -bibliotheek, opdat het doo- ieder geraadpleegd kan worden. Men heeft mij wel eens gevraagd: had men niet alleen de Wieringermeer kun nen droogleggen, zonder de kosten van de afsluitdijk te maken. Dit had zeker ge kund, maar dan had men niet het enorme, voordeel gehad een zcetwatermeer in het midden van ons land te hebben. De kos ten van de afsluitdijk zijn wel zeergroot geweest, maar een zoetwatermeer is zeer belangrijk voor de omliggende landerijen, als reservoir met drinkwater voor die-: ren, maar ook voor menschen. Langza merhand zullen we zien, dat de omlig gende steden haar drinkwater uit het IJsselmeer zullen halen. Texel ligt helaas te ver van dit meer verwijderd. Voor 'rv waterleiding, die Texel eens hoopt te krijgen en waarschijnlijk zélfs in een niet zoo verre toekomst, moet het water uit de duinen worden betrokken. Nog eenige voordeelen van die afsluitdijk zijn: geen overstroomingsgevaar en een snel ler en beter verkeer tusschen Friesland' en Holland. Van de luchtopnamen, welke de K. L.M. op ons verzoek van ons eiland vervaardigde, is die van Oudeschild zeker een der best geslaagde. Wat geeft ze een goed beeld van de haven en van de ligging van het dorp. Duidelijk ook teekenen zich de perceelen land tusschen' Oudeschild en Brakenstein af. Voor het T.E.S.O.-gebouw wacht de autobus en daarnaast een reeks auto's de aankomst van de boot af, onze trotsche „Dokter Wagemaker", die van de hoogte, waarop wij vlogen, maar een miniatuur-bootje was. De beide kerken, de school, de molen, de misthoorn, het havenkantoor, de scheepshelling bij aandachtige be schouwing kunt u dit alles en nog veel meer op deze K.L.M.-foto ontdekken We brengen in herinnering, dat wij 22 diverse luchtopnamen van Texel lieten, vervaardigen op prentbriefkaartformaat., Toezending geschiedt na ontvangst van f 1.10 (giro 652.) j De landwinst, die de droogmaking der Zuiderzee geeft, is 220 duizend H.A.. (Texel is 18 duizend H.A. groot). Die Wieringermeer gaf een landwinst van 20 duizend H.A. Is dit land noodig? Zeer ze ker. Men heeft uitgerekend, ihoeveel bouwland en weiland verloren ging, ten-, gevolge van de uitbreiding der steden,, verbreeding der wegen, het graven van kanalen, enz. Van 19121922 bedroegl dit 24 duizend H.A. De drooglegging der Zuiderzee ver rijkt ons land met tien pet. bebouwbare! grond. In de tijd van acht maanden is de Wieringermeer drooggemalen. Bij de Haarlemmermeer heeft men er indertijd '4 jaar overgedaan. Na de drooglegging zijn de gronden natuurlijk zout, maar men heeft geleerd, dat men zilte gronden het best aan zichzelf kan overlaten. Er moet, wel gedraineerd worden, maar daarnd kan men toch rustig het regenwater het zout laten verdrijven. De verkaveling heeft geleid tot kavels van 20 H.A. Dit leek het meest geschikt Doch het boerenbedrijf blijkt thans lie ver kavels te hebben van 25 H.A., welke men in de NO. polder dan ook prompt maakt. Het land moest natuurlijk in cultuur worden gebracht, Daarom werden be drijfsleiders aangesteld, die ieder 300 H.A. kregen om te ontginnen. Deze bedrijfslei ders hadden de voorkeur bij het uitgeven, van boerderijen. Welk een invloed de nieuwe polder had, bleek wel uit liet feit, dat toen voor de eerste maal 67 boerderijen in pacht werd gegeven, de pacht in Friesland zeer daalde. Spr. ver telde er dadelijk bij, dat andere mciu schen hem vertelden, dat dit onmogelijk1 was, doch indertijd ging dit verhaal als een loopend vuurtje door de nieuwe pol der. Spr. las hierna een stuk uit zijn boek voor over de eerste inzaai in de Wierin- germeerpolder. Vervolgens eenige andere stukken over het oogsten en het bou wen in de Wieringermeerpolder. VENNOOTSCHAPPEN EN COÖPERATIES De heer K. Lap Pz. hield vervolgens 'n inleiding over: Vennootschapvorming en coöperaties. Er zijn drie soorten van vennootschap pen. De vennootschap onder firma, dat is die vennootschap, welke twee of ineei; personen aangaan, teneinde onder ge meenschappelijke naam een firma te stich ten. De vennooten zijn met hun geheele inkomsten aansprakelijk. Gaat de firma failliet, dan gaan tegelijkertijd ook de vennooten failliet. Een commanditaire vennootschap is een vennootschap, die bestaat uit eenige per-/ sonen als werkende vennboten en een ot meer geldschieters als stille vennooten. De werkende ot commanditaire vennooten zijn met hun geheele vermogen aanspra kelijk, de stille vennooten alleen voor het door hen ingebrachte kapitaal. De derde soort is de Naamlooze Ven-, nootschap, de N.V. Deze vorm van ven nootschap komt het meest voor. Ieder! der vennooten is slechts aansprakelijk: voor het door hem ingebrachte kapitaal Het maatschappelijk kapitaal is verdeeld in aandeelen. De vennooten moeten vood minstens een vijfde deel in dit maatschap pelijk kapitaal deelnemen De coöperatie is in alle deelen der sa menleving bekend. We kennen coöperatie ve credietvereenigingen, -productieveree- nigingen, -zuivelfabrieken, -aardappel meelfabrieken. De coöperaties werken met veranderlijk kapitaal. Ieder lid is gerech tigd uit te treden. We onderscheiden drie soorten van coö peraties: die, achter de naam van welke' staat: W.A. Dit beteekent: Wettelijke aansprakelijkheid. De leden zijn dan aan sprakelijk voor het tekort. Staat er U.A. achter de naam, dan be teekent dit. uitgesloten aansprakelijkheid., De leden zijn dan voor het bedrag van hun inleg verantwoordelijk. Wanneer er G.A. achter de naam staat, beteekent dit, dat de leden voor een ze ker bedrag boven hun inleggeld veranti woordelijk zijn. Het coöperatieve stelsel heeft vooral onder de boerenstand een groote vluchfi genomen. Voordeelen noemt spreker dat onnoodige tusschenpersonen worden uit geschakeld; waardoor de aankoopprijzen lager kunnen zijn. Voor de middenstand is de coöperatie echter een groot gevaar. Op de nadeelen wenschte spr. echter niet verder in te gaan. De heer Van den Ban deelde nog iets1 mee over moderne methoden voor grond onderzoek en toonde een zeer eenvoudige! vinding, waarmee in weinig tijd de zuur graad van de bodem kan worden bepaald; Tenslotte vertelde spr. over de verge- lingsziekte bij bieten. Deze ziekte wordt door de bladluis overgebracht en wor'ctt veroorzaakt door een virus. De bestrij ding moet geschieden door de stekbieten, - die de vergelingsziekte hebben uit te selecteeren om zoo de gezonde planten- over te houden.. Dat de vergelingsziekte zeer schadelijk is, blijkt wel uit het feit dat opbrengstvermindering van tien pet. geeii zeldzaamheid is. DE EXCURSIE moet wegens onvo," doende deelneming voorloopig uitgesteld. Het Bestuur zal nader overwegen, wat te doen staat. I n ieder geval wordt de ex cursie niet van het programma afgevoerd. H. Diagramstand: Wit Kd8, Dg4, Pd7 en een pion op h5. Zwart Kf7 en een Paard, op Ii8, wit speelt en dwingt in twed zetten mat af. (Oplossing volgt.) OPLOSSING LAATSTE PROBLEEM. Wit: Kg2, Lg7, Pe3, en f5, pi a4, f2, g4 en h4. Zwart: Kf4, Taö, pi e4. Mat in drie zetten. 1. Ld4 dreigt 2. Pg3 Ta42. I>e7. Td6 2. Pe7. Thö 2. Pg7. imnilllll VOOR ONZE DAMMERS. LEERZAAM EINDSPEL. 1 2 3 4 5 Wit wint hier door 436 en verhindert dan 37—42 met 49—43 en 36—47, het, klassieke klem-zet-motief. Na 436 moet zwart dus offeren en wel door 3944; wit slaat 49:40 en zwart speelt 3742. Wit dwingt hem nu met 36—47 tot damhalem op 48, waarna volgt 40—34 en wit wint.. OPLOSSING LAATSTE PROBLEEM. Diagram-stand: zw. 10 sch. op 6, 8, 10, 12, 13, 18, 20, 28, 32, 36 en 1 dam op 25u Wit 11 sch. op 16, 19, 21, 30, 34, 35, 37, 41, 44, 47, 48 Wit speelt 47—42, 48—43, 16—11, 11:4, 4:20. ||||||niiii:iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiajM RIJA1ELARIJTJE. iitiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiriiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| HU1B DE RIJMELAAR. Verzet u tegen het begin, want g) [f] de dwaasheid van het kind wordt gji EB de ondeugd vau de jongeling en gj EB de misdaad van de man. M>j EB Orison Swett Marden. 00 BB fflffiBSffiffllfiffifflfflffl y fflfflffifflfflfflffifflEBEB VOOR ONZE SCHAKERS. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NIEUW PROBLEEM. DAAR ZIT MUZIEK IN.... Dan zal er de klaroenstoot zijn. Het heugelijk signaal, I Dat eindelijk de inzaam'ling Begint op groote schaal. Dan zwaait de fiere dirigent Zijn stok weer door de lucht, En maakt Wout op de groote trom Een denderend gerucht. Dan komt een reuze-auto voor, Daar gaan de gaven in, En dat begrijpt u zeker wel, Hoe ineerv hoe beter zin. Och zeg mij, welke dorpeling Geeft niet met groote vreugd Zijn gave aan Excelsior, Die ons zoo vaak verheugt? Toch altijd kwam zij haren naam Met groote eere na, Helpt allen mee, opdat 't voortaan Ook weer „steeds hooger" ga. Want instrumenten, weet u wel, Dat is een eerste eisch, Dus daarom moet er aangepakt Stelt gij een prijs op prijs. Excelsior, succes vandaag, Oost'renders, weest paraat. Hebt gij iets met Excelsior op Toont het dan met de daad! Vanavond blaast" Excelsior Met ongekend geluid. Dan blaast en slaat en trommelt ze Een elk zijn woning uit.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5