Brieven van Texelaars in den Vreemde. De Hoornder Spinbaan. JUBILEUM GERO-FABRIEK. MISLUKTE LEVENS. Zondagavond gat de Tooneelvereeni- ging Ons Genoegen, van De Koog, in Eelman's Zaal een stweede opvoering van het stuk „Mislukte Levens, dat in Mei van vorige jaar door de vereeniging aan De Koog ten tooneele is gebracht. Na 'n kort welkomstwoord van de voorz., de heer W. Pranger, werd met het spel, een tra gedie, welke zich afspeelt in een mole naarsfamilie, een aanvang gemaakt. De zoon van de molenaar Donk, Al- bert, wil trouwen met de meid Jane, die een kind heeft, waarvan Donk de vader is. Albert weet dat niet en wil ondanks de waarschuwingen van zijn vader toch door zetten. Als zijn vader hem dan alles ver telt, verstoot hij haar. Jane loopt weg, ziet de trein niet aankomen, wordt over reden en vindt de dood. De rol van Jane werd goed vertolkt door mej. A. Kiewiet, de heer W. Pranger gaf een mooie uitbeelding van Donk, de heer Arie Bonne speelde de rol van zijn zoon Albert. De overige rollen werden' gespeeld door J. Kiewiet als Klaassen, de wissellooper, Jb. Eelman als Jaap, de vriend van Albert. Mw. J. Bonne(den Braven als de grootmoeder van Albert, mw. T. Daalder—Bonne als de vrouw van Donk, mej. N. Daalder als de waarzegster. De verschillende rollen bleken behoorlijk te zijn ingestudeerd. De aankleeding wasl goed verzorgd en zoo kon deze avond welke door ongeveer 160 personen werd bijgewoond, wel geslaagd worden ge noemd. Na afloop bleven de meeste aanwezigen nog lapge tijd op het bal bijeen. De heeren Dick de Leeuw en A. en L. Eel man verzorgden de muziek. H. Johannesburg, Oct. 1937. II. Het aantal kaffer-biersoorten is groot. Het meest onschuldige is m.i. Barberton,., dat men maakt van suiker, warm water en zuurdeeg. Maar dit is ook maar heel1 gewoon bier, dat overal gemaakt wordt.. Nee, lekker wordt pas „Barberton spe cial". Het „speciaal" in deze Barberton/ wordt verkregen door aan de reeds ge noemde bestanddeelen een blikcarbid, zuivere carbid, dat men in z'n lantaarn' brandt, toe te voegen. Wat zegt u daar van, beste lezer? Maar er is nog lekker der, hoor! Het heet Isityimiyana. Daar van zijn de voornaamste bestanddeelen:» carbid, desnoods 2 blikken op 18 L. wa ter, zuurdeeg, aardappel- en pijnappel- schillen, druiven en resten van oud (kat-1 fer) bier, dat b.v. al eenige weken in eeni uitermate vuile tank heett liggen rotten.) Dit, opgediend met een beetje houtskool, is ideaal voor de kaffer, want houtskool met carbid samen, geven wat de kaffer, noemt een „skop" aan de drank, die je nooit beter kunt krijgen. Zoo gemeen sterk is dit goedje, dat speurders het ge bruiken, om jarenlang oud roest aan ijzer daarmee te verwijderen. Gelijk zoutzuur vreet het in op staal of blik.... Deze lekkernijen worden dikwijls bij honderden liters tegelijk klaargemaakt, waarna het in de ondergrondsche tank verhuist om te gisten. Dank zjj het vele „geestrijke" gedoe, begint de gisting reeds binnen het uur, maar toch krijgt de kaffer lang niet altijd,goedgegiste „drank" te drinken. Het beste is immers, dat de „drank" gauw verdwijnt, want de,politie speurder is zoo slimVele brouwers van dit „gemors", zooals die Afrikaners het zeer terecht noemen, zim rille binnen enkele jaren. Voor een busje wordt dik wijls een shilling (plm. f 0.45) gevraagd. Naarmate de klant begeesterder wordt, stijgt ook de prijs Het gebeurt dikwijls, dat het aantal klanten en hun dorst „baje groot" is, zoodat de tank leegraakt en onder het drinken bijgevuld moet worden. De gis ting wordt dan eenvoudig weg in de maag van de drinkers voltooid en hieraan is het te wijten, dat zij soms nog geen half uur nadat zij het brouwsel hebben inge slikt, als waanzinnigen te keer gaan. Het is meerdere malen voorgekomen, dat de politie 's avonds een tank „drank" op spoorde en de inhoud, ten spijt van een aantal in de buurt vertoevende kaffers,, over de grond uitstortte, waarbij de tank) meteen vernietigd werd. Vier uren latei? trot men op dezelfde plek nochtans tien\ tallen dronken kaffers aan. In deze korte tijd had een kaffermeidje kans gezien weer) voldoende „drank" te bereiden, om haar dorstige klanten te bevredigen. Dat het gisten nog maar in een beginstadium was, scheelde hun minder. In het feit nu, dat naar kaffers oor deel het brouwsel een paar uur nadat het aangemaakt is, voor het gebruik gereed is, ligt de moeilijkheid voor de speuitder, die tot taak heeft het drankeuvel uit te roeien. Want nauwelijks heeft hij tien tallen liters van die „heerlijke drank" in stroomen over de grond gegooid of iemand anders is al lang weer bezig ort* de bestanddeelen voor een nieuwe drank> te mengen, zoodat de klanten hoogstens een paar uurtjes hun dorst moeten be dwingen. SIEM DE WAAL (Slot.) Welke beteekenis deze Spinbaan voor de bevolking van Den Hoorn moet heb ben gehad, is het best op te maken uit de cijfers, die ons de kwantiteit van het ge sponnen garen per jaar inededeelen. Van af 3 Mei 1794 tot 1 Jan. 1795 werden, reeds 6438 ponden garen gesponnen;tot 1 Jan. 1796 16.966 pond. Dit bleef de gemiddelde jaarlijksche productie tot de stopzetting in 1810. Plaatsen als Zaandam, Krommenie, Am sterdam en ook Zaandijk waren geregelde afnemers van het gesponnen garen. Het is plezierig in de uitgaven van het boek, na te gaan, hoe vaak een brief naar, deze plaatsen met een of andere bood schap werd verzonden. Er verging geen,' maand, dat niet minstens 4 brieven wer den verzonden. De inhoud dier brieven is echter niet meer bekend, maar in, het kasboek staat dan aangegeven, dat bij het verzenden van een brief naar X ook nog „loopersgeld" naar Oudeschild moest wor den betaald, of ook „enkele" duyten voor het brengen van een brief met een goede tijding uit Iedere mogelijkheid om de bedrijfskos ten zoo laag mogelijk te houden, werd benut. Er ging b.v. een schilder uit Den Hoorn naar Krommenie, hem werd dan een brief meegegeven; die kostte zoo slechts 4 duyten bestelgeld; per post over Den' Burg moest echter 10 duyten worden betaald. Alle uitgaven, zij het voor vracht van de haven Oudeschild of reparatie van 'n hijschtouw, waarmede zeker de vezel- balen en wolzakken op de zolder van dei werkverschaffing als stapelplaats zijn- geheschen; zij het een pond zeep, dat iedere maand voor de schoonmaak ge- SPORT OP TEXEL TEX. BOYS 1—BKC 2: 0—1. Na de nederlaag van JVC 1 van verleden week ontmoetten we Zondag BKC, een van de, zwaarste tegenstanders. Als scheids rechter Groen, een uitstekende arbiter, laat beginnen trapt BKC af. Wim neemt direct af. Een schitterende doorbraak, als» wij van hem gewend zijn, levert niets op; Er wordt direct met verdedigend spel be gonnen. Daar komt de linksbuiten van BKC aan, hij schiet prachtig voor, doch het schot gaat juist naast net verlaten doel. BKC krijgt een vrije schop, een meter voor het doel Allen stellen zich tusschen de palen op, de bal stuit terug; van een dezer spelers, de BKC-inidvoon lost op enkele meters een schot, dat viai de paail verloren gaat. Het spel verloopt in zeer vlug tempo, wat de B's niet kunnen bijhouden. Om beurten zijn de elf tallen in de aanval. Rust gaat in met 0-0- Na de rust zijn de B's overwegend ster ker, doch door gebrek aan schutters in de voorhoede, blijven doelpunten uit. Daar komt BKC opzetten. Ze passeert Kees, Jaap, dit ziende, loopt uit, doch te vei', BKC neemt de leiding. Een andere opstel ling in de B-voorhoede brengt de lieele zaak in de war en verslapt de heele hou-, ding van het elftal. V Jammer, dat regelmatig de B-halflinie dat terugtrekkend spel gaf. De voorhoede kon op deze manier onmogelijk gevoed worden; het ontbrak aan steun. Jaap was1 in doel heel goed thuis, op die eene flater na; vele moeilijke gevallen bracht hij tot een goed resultaat. De backs speelden heel wat beter dan vorige week, vooral Tinus werkte wat hij kon; zijn spel was best. Wanneer de halflinie het verdigend spel los laat en haar voorhoede beter steunt zal er wel een ander spel ontstaan. Dp, voorhoede had blijven moeten, zooals deze was opgesteld, dan had de BKC-doehnan wel meer werk gekregen. Tenslotte: het tempo was te slap; dit kunnen jullie allen verbeteren door Donderdagsavonds 8.30 allen bij de zaaltraining present te zijn. - M. HYGIENE en VEILIGHEID. Lever. Over het algemeen wordt lever voor zwaar verteerbaar gehouden. Dit geldt echter alleen voor gebraden lever. Behoorlijk gekookte lever is even goed verteerbaar als ander vleesch. Dr. J. Voorhoeve. Mazelen zijn een kinderziekte, vol gens de meeste menschen een onschul dige ziekte. Maar ook volwassenen kun nen de mazelen krijgen. Dikwijls kan deze ziekte hen zwaar ziek 'maken en zelts; doodelijk zijn. Maar bij kinderen komen de mazelen 't meest vooi en daarom spreekt men van kinderziekte. Onschuldig is die ziekte echter aller minst. Het is zelfs de vraag, waaraan tenslotte meer kinderen bezwijken: aan mazelen of aan roodvonk en diphtherie. Ook bij mazelen dus: opgepast. (Dr. J.G.Menken) bruikt werd, een bezem of koperdraad voor het herstet> der gesleten weefgetou wen, alles is ons door de onbekende schrijver van de Spinbaan precies in het kasboek aangegeven. Er zijn jaren, dat er een 1000 gulden aan werkloon werd uit betaald, en hierbij mag niet worden ver geten, dat een gulden in deze tijden een veel hoogere waarde had dan nu het geval is. De werktijd in de Spinbaan, hoe alge meen ook in die tijd in Europa, is per dag van lange duur geweest. In de maanden' Mei tot Augustus is er Van 's morgens vijf tot 's avonds zeven met drie schaft tijden gewerkt. SeptemberOctober en MaartApril van zeven tot 's avonds 6 uur met twee schafttijden en van No vember tot Februari van 8 tot 5 uur mét één schafttijd. Deze indeeling is zeker uit een oogpunt van zuinigheid toegepast want er werden slechts zelden kr.arsen gebrand, wat gemakkelijk is op te maken uit het feit, dat b.v. in de wintermaanden van 1800—1801 slechts drie pond kaar sen voor verlichting werd gekocht. Mis schien was het ook onmogelijk om bij kaarslicht in de Spinbaan te werken. Maar ook een ontwikkelingsdoel voor de bevolking heeft de kerk gedacht door de Spinbaan te verwezenlijken. In art. 8 van de reglementen dezer Spinbaan is te lezen, dat „de ouders verpligt zijn- hunne kinderen 's morgens en 's mid dags een uur te laeten schoolgaan en dus twee uren daags 's morgens van 8—9 uur, 's middags van 12 uur en: ook te laeten catnegiseeren" Dus ook- toenmaals is de ontwikkeling van de be volking, zooals ook in onze hedendaag- sche crisistijd bedreigd geweest. Voor menige Hoornder zal het be langwekkend zijn namen te hooren van degenen, die als ouderlingen en diake nen mede de leiding van de Spinbaan in handen hebben gehad, maar ook van de genen, die er gewerkt hebben, om aan de kost te komen. Ieder jaar bij afsluiting van het kasboek hebben ouderlingen en diakenen er hun goedkeuring aan gehecht en zoo vinden wij namen vermeld van de genen, die in deze tijd naar voren geko men zijn, o.a.: Corn. Swart, Jan Kunst, Ver. Bruijn, Lammer Daalder, Duijnker, Filip Lap, Gerrit Abbenes, Simon Boon, Jan Drijver, enz. Ook van de lijst van wie op de Spinbaan hun brood of turf hebben verdiend en die in het boek voor komen, noem ik hier enkele namen: Ziebe- rig Lap, Trijntje Duijnkers, Teunis Boon, Trijntje v.d. Waard, Martje Abbenes, A. Jonkers, enz In 1810 werd het bedrijf gestaakt. Naar de oorzaken kan men slechts gissen. Eu ropa verkeerde toen in een tijd van on-> rust en oorlogen; de afzetgebieden voor industrie waren verstopt; de transport- wegen waren onveilig en vele mannen werden tot dienstneming gedwongen. Dit alles bij elkaar zal het allicht onmoge lijk hebben gemaakt met succes het be drijf recht te houden. C>e inkomsten van de Spinbaan in de 16 jaren, dat er werd gewerkt, zijn zoo groot geweest, dat niet slechts voor plm. f 10.000, aan werkloon kon worden uitbe taald en de f 600 beginkapitaal aan de Diaconie in de loop der jaren wterd' terugbetaald, maar het was zelfs moge lijk eigen kapitaal tot een bedrag van 12358, te vergaren, dat in Staatsschuld brieven werd vastgelegd. Tot 1824 zijn de jaarlijksche renten nog genoteerd, die slechts met enkele administratiekosten ver minderden. Daarna is het geld aan de Diaconie van Den Hoorn gegeven. Van het ineerendeel moet er land bij het dorp- zijn gekocht, dat nog heden door de Di aconie voor de arbeiders ter beschikking wordt gesteld. JUL D1EDERICH. De N.V. Gero-fabriek te Zeist zal morgen haar zilveren jubileum herdenken. Zij werd opgericht in 1912 en met de oudste directeur, de heer H. J. M. Si- monis, die tot de oprichters behoorde, zijn op de a.s. jubileumdag nog 5 mede werkers 25 jaar aan de fabriek verbonden, terwijl 109 anderen reeds op een dienst-i verband van meer dan 12y'3 jaar ku nine ik terugzien. Bij deze oprichting stelde men zich ten doel: het fabriceeren van lepels en vorken, en van aanverwante artikelen in een goedkoopere uitvoering dan echt zilver enin typisch Nederlandsche modellen. De nieuwe Nederlandsche fabriek begon met twee kwaliteiten: het Gero-zilver dat is verzilverd wit metaal voor do ruimere beurs, en het Gero-Alpacca, het gepolijst wit metaal voor de breedere kring. De opzet was bescheiden, aanvankelijk met 40 arbeiders, maar geleidelijk kwam de uitbreiding en al werkte de groote oorlog remmend op de productie door, gebrek aan grondstoffen, nadien werd het aantal arbeiders uitgebreid tot ruim. S00. Met name het Gero-zilver heeft in steeds grootere kring bekendheid ver worven. Vele hotels en vrijwel alle groote Nederlandsche mailbooten zijn in de loop, der jaren met Gero-fabrikaten ingericht. Inplaats van het Gero-Alpacca is sinds de laatste Uren het Zilmeta gekomen, heti door en door vlekvrije Gero-metaal, dat dat door zijn biezondere eigenschappen 'n omwenteling gebracht heeft op het ge bied van lepels en vorken in de goedkoo pere prijsklasse en velerlei metaalwaren op huishoudelijk gebied, zooals keuken gerei, enz. De afzet van het Gero-fabri- lcaat bleek ook niet alleen tot Nederland beperkt, maar zocht en vond men ook in het buitenland. Een Nederlandsche industrie, die aan 80(7 arbeiders werk geeft. Thans is het 25-jarig jubileum in zicht, waarbij wel treft dat, evenals bij de op richting wederom begonnen is met een voor Nederland geheel nieuwe industrie: de fabricatie van messen voor tafelgebruik,, die in de meest uitgebreide zin werd ter hand genomen en van a itot z in eigen be drijf plaats heeft, in tegenstelling met de buitenlandsche industrie, waar bijna steeds gebruik wordt gemaakt van de zich daan bevindende huisindustrie. Ook in dit nieuwe artikel wordt ge streefd naar een zeer gevarieerd sorti ment. Naast de messen met Gero-zilvercn en Zilineta-heften en de geheel roestvrij! stalen messen, is de fabricatie van mes sen met heften van verschillende andere materialen als: hoorn, ebbenhout, im. hoorn, enz. ter hand genomen, welke nog deze maand in de handel worden ge bracht. Overal in de fabriek klinken zware ha mers in rhytmische cadans; walsen knar sen, met doffe dreun stampen gigantiscne) persen vormen uit. Wit gloeit de hitte der ovens en links en rechts wentelen drijfwielen. Het lied van de arbeid klinkt en zingt in vele toonaarden zijn dreunen de melodie. Een verblijf in deze fabriek,- met rondom de klank van botsend metaal, imponeert en doet nog beter beseffen, van welk een beteekenis het Gero-fab'ri- kaat in de loop der jaren door distinctie,) fijne vorm en overweldigend sortiment) is geworden. Ongetwijfeld zullen velen, de directie op 21 October a.s. willen komen geluk-i wenschen, waartoe die dag van 2.30 tot 5 uur in Hotel Figi gelegenheid bestaat, terwijl het personeel op 30 October a.s. in „Tivoli" te Utrecht het jubileum hoopt, te vieren. 1 Moge het nieuwe tijdperk met evenveel élan als voorheen getoond, worden bin nengetreden. Dan zal blijvend succes niet uitblijven.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2