Mond- en klauwzeer. de melk te koken. Het Tesselsch dialect. GEMEENTE TEXEL Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel, overwegende, dat in de gemeente bij vee enkele gevallen van mond- en klauw-) zeer zijn geconstateerd; raden dringend aan, Het gebruik van ongekookte melk le vert gevaar op voor de gezondheid. Texel, 19 October 1937. Burgen, en Wethouders voornoemd, K. VLAM1NO, Loco-B. De Secretaris, JONKER. DOLFIJN. Zaterdag is bij paal 9 een dolfijn aan gespoeld, een gaaf exemplaar, plm. 3 M. lang. KERSTCANTATE. Door het Doopsgez. Kerkkoor, directeur ide heer W. J. Jouwersma, wordt in studie genomen de Kerstcantate van H. W. de Wolff, op tekst van Jo van der Stap. KOOK DE MELK. Indien ooit, dan is het thans dringend gewenscht alleen gekookte melk te ge bruiken. Te Epe zijn in enkele gezinnen geval len van mond- en klauwzeer voorgekomen. Ook in Apeldoorn. Ook elders. Dat beteekent: veel narigheid en pijn. Daarom DE MELK GEKOOKT. COMMISSARIS BROEKHOFF. De heer K. H. Broekhoff, commissaris van Rijkspolitie te Amsterdam, hoofd vair de Ned. Centrale in zake falsificaten en. van die in zake internationale misdadigers, werd, naar de dagbladen melden, onder-) scheiden met het Kruis van Verdienste van de orde van de Duitsche adelaar, eerste klasse. We brengen in herinnering, dat de heer/ Broekhoff in de le helft van December* voor onze abonné's een caus«rie met lichtbeelden hoopt te houden. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Men schrijft ons: Op Vrijdagavond 27 October a. s. zal in Hotel „Texel" een propaganda-film- avond worden gehouden. Tevens zullen de prijzen, behaald in de schietwedstrij den, die avond aan de winnaars worden uitgereikt. De avond zal worden geopend door de plaatselijke voorzitter, burgemeester Kamp. Ook zal het woord gevoerd wor den door de voorzitter van de Gewes telijke Landstormcommissie van het Ver band „Alkmaar", de heer S. M. Middelhoff De vertooning van films zal daarna plaats vinden en wel van a. Een culturele Indië-film b. „Je Maintiendrai" c. Verlovings- en huwelijksfilm van H. H. K. K. H. H. Prinses Juliana en Prins Bernard d. De Landdag van de B. V. L. te Medemblik in 1937. De avond zal vrij toegankelijk zijn voor de leden van de B. V. L. en hun huis- genooten. Overige belangstellenden kun nen toegang bekomen tegen betaling van 25 cent. WANDELSPORT. Men schrijft ons: Zondag 31 October houdt de wandel- sportvereen. De Jutter een Jubileum wandeltocht. Gezien de groote belang stelling, welke er voor deze tocht be staat, zoowel van burger- als marine- groepen, in en buiten Den Helder, is het de heer Alb. Holtman, oud-voorzitter dezer vereeniging, thans lid der Neder- landsche Wandel-Federatie, die ook op Texel de belangstelling voor deze tocht wil gaande maken. De wandelsport, die eens ook op Texel beoefend werd, is jammer genoeg totaal verdrongen. Door deelname aan deze marsch zou het mo gelijk zijn, dat de animo weer terugkeert. Het inschrijfgeld bedraagt tot 23 Oct. f0,65 na die datum f 0,15 hooger, ter wijl men er dan niet van verzekerd is de belooning tegelijker tijd te ontvangen. Deze belooning bestaat uit een fraai uitgevoerde siertegel. Ook groepen van 12 personen met leider kunnen hieraan deelnemen. Aan hen wordt een extra groepsprijs toegekend. De heer Alb. Holt man, Groeneplaats 1, Den Buig verstrekt gaarne alle mogelijke inlichtingen. Allen 31 Oct. naar Den Helder. ffi ES SS Wat niet te veranderen is, moet gj EB men leeren dragen. SS I? SS ffl SS HEDEN, Woensdag 20 October g- ONTWIKKELINGSAVOND EB voor de rijpende jeugd - jongens SS EB boven 16 jaar in het voormalig ES EB café Den Burg, Groeneplaats, aan- SB SS vang acht uur precies met als ES EB spreker de heer T. A. Hermes, ffi SS oud-hoofd van de Handelsschool SS SS te Semarang (Java). Causerie SS SS met lichtbeelden. Toegang vrij. SB ffl ffi ffiffiSSSBESESiBKÜEB II PAARDENSPORT. Aan de Zondag door L. R. Texel onder leiding van de heer Joh. Kikkert van Westergeest georganiseerde Jachtrit werd deelgenomen door de heeren Gerrit Koorn Tz., Westen; Klaas de Porto.de WaalCor van Santen, Waalenburg Simon Witte, Bloemwijk KL Zuidewind, Kerkeplaats Mart. Langeveld, Kooger- weg; Bob Kuiper, de Waal en Henk Kuip, de Koog. De tocht ging naar Dennen, Den Hoorn en strand en had een uitstekend verloop. R.M. MISSIE. Zondag is in het St. Janshuis een ten toonstelling gehouden van kleeding, voor namelijk priesterkleeding voor dé R. K. Missie. Talrijke attracties luisterden de tentoonstelling op, als het rad van avon tuur, sjoelbak, het raden naar de naam, van een pop. enz. De na/am van de pop, di,e Ka bleek te heeten, werd door nie mand geraden. Later werd de pop bij lo ting toegewezen aan mw. Timmer-Witte. Wilhelminalaan. De belangstelling was groot; de op brengst, voor de Missie bestemd, kon zeer( bevredigend genoemd worden. Maandagavond heeft Pater E. van Baar eveneens in het St. Janshuis een lezing' gehouden over het zendingswerk in Nieuw-Guinea. Dc belangstelling voor deze avond was biezonder groot. Het gebouw was meer dan vol, de kinderen moesten op de grond zitten; zelfs tot in het portaal luisterden de belangstellen den. Pater Van Baar heeft elf jaar in Nieuw-Guinea vertoefd en wel in het deel, dat thans onder Australisch mandaat staat. In 1924 is spr. er heen gegaan, in 1935 teruggekeerd. In Januari zal hij we derom naar N.-Guinea vertrekken om het missiewerk weer op te vatten, lil 1890 is men daarmee reeds begonnen, aanvanke lijk had men met veel moeilijkheden te kampen. Het klimaat was nog onbekend! en veel missionarissen stierven dan ook' tengevolge van ziekte. Spr. schetste ver volgens de ontwikkeling van het zendings- dingswerk in de veertig jaren, dat er aan gearbeid wordt. Thans heeft men onge veer 40.000 katholieken op het Austr. deel van' N.-Guinea. De eerste missionarissen hebben zich toegelegd op het aanleggen van planta ges om geheel onafhankelijk te kunnen zijn. In de oorlog van 1914 bleek van welk belang dit is geweest. De inlanders leven van de eigen gewassen, waaronder" de sago een belangrijk voedsel is. Van de bevolking ondervonden de zen delingen in het begin veel tegenkanting. Blanken waren er nog geheel onbekend. Maar langzamerhand kwam er een goede verstandhouding. Nieuwe moeilijkheden kwamen, toen in 1933 met de zending in de binnenlanden begonnen werd. De stammen leefden onderling vijandig en ook op de blanken wanen ze niet gesteld. Een pater en een broeder moest de missie, verliezen. Ze werden door inboorlingen ver moord. De missie heeft hier echter reeds bereikt, dat de stammen veel vredeliever-i der met elkaar omgaan. j Het is niet gemakkelijk, aldus spr., in de binnenlanden door te dringen. Hooge bergen en breede rivieren maakten het de missionarissen zeer moeilijk. Aan-t vankelijk kostte het twaalf dagen, voor men op de gewenschte plaats was. Maar, het loonde zeker de moeite; de bevolking' is in de binnenlanden zeer dicht. Wo|nen aan de kust op het zendingsterrein een oppervlakte van 150 KM. langs dei kust en vijt én twintig K.M. het land in slechts 5000 menschen, in de binnenlanden wonen in een uur omtrek ongeveer twee maal zooveel. Nu men echter de beschik king heeft gekregen over twee vliegtuigen is het mogelijk geworden in anderhalf uur naar de binnenlanden te komen. Een groote tijdsbesparing dus. Aan de hand van lichtbeelden, door de missionarissen gemaakt, liet Pater Van Baar iets over het werk van de zending' zien. N.-Guinea is een rijk land. In het zuiden wordt goud gevonden en bevindt! zich een der grootste goudmijnen van de wereld. Ook worden boringen gedaan naar petroleumbronnen. Spr. vertelde nog, dat de kustbewoners luier zijn dan de bewoners van de bin nenlanden en daardoor ook veel voedsel gebrek hebben. Hij schrijft die luiheid toe aan de minder dichte bevolking. Er is nog veel voor de zending te doen. Reeds hebben we veel succes gehad, al dus spreker, maar het werk moet voort-* gezet worden. Een collecte voor de zending leverde 'n bevredigend bedrag op. WIE De prijzen, uitgeloofd op de Missieten toonstelling en gevallen op de loten 126, 206, 328, en 269 zijn niet afgehaald. Aten kan dit nog doen aan het adres: Wjar- moesstraat 19. ARRONDISS. RECHTBANK. WAT NIET MAG. De expediteur C.B., die 13 Augustus} zijn collega A.E. omdat deze hem een vrachtje afsnoepte een paar stompen in het gelaat gaf, werd Maandag te Alkmaar tot twintig gld. boete of tien dagen ver oordeeld. PRETTIG SCHEREN Het is zoo buitengewoon goed na 't scheren Witte Purol te gebruiken, dan schrijnt de huid niet na en wordt gaaf en geschikt om u eiken dag opnieuw niet genoegen te kunnen scheren. (BEEN GEBROKEN. Zaterdag had het vijfjarig dochtertje van de heer C. Dros alhier het ongeluk op het Schildereind van haar rijwiel te vallen, waardoor ze een been brak. Een geneesheer heeft het been voorloopig ge zet, waarna Martha Zondag naar het zie kenhuis aan de Buitenhaven te Den Hel der is vervoerd. Ze maakt het goed. CABARET Vrijdagavond wacht de liefhebbers in Pen's zaal een cabaretavond, die klinkt als een klok. Medewerking verleenen de reeds) genoemde cabaretsterren, wier naam geen ijdele klank heeft, maar zegt, dat men. te doen heeft met cabaretkrachten van, de bovenste plank. Wie van zoo'n avond houdt, valt Vrijdag met z'n (haar) neus in de boter. GOED AFGELOOPEN. Maandagmorgen moest een auto, be stuurd door de heer Kuipers, komende! uit de Binnenburg op de markt plotse ling voor een wielrijder, de heer R.Witte, uitwijken. Het gevolg van deze ma noeuvre was, dat de heer J. Witte, die op het marktplein stond te praten, door de* auto gegrepen en tegen de grond gewor pen werd. Hij kreeg gelukkig geen ernstig letsel. De fiets van de heer R. Witte werd door het voertuig gegrepen en ge heel vernield, doch hij zelf kwam met de schrik vrij. MOND- EN KLAUWZEER Nieuwe gevallen van mond- en klauw zeer hebben zich voorgedaan op de be drijven van de veehouders Wassenaar, in Waalenburg, 2koeien; C.J. Bakker Kz., in Spang, bij zeven lammeren, loopende tusschen bouwland) kennelijk hebben ook hier, dicht bij de eendenkooi, de vogels de besmetting te' weeg gebracht; P.Eelman Az., Bargen; twee koeien; de ze blijken in geringe mate aangetast. Zonder dat de heer P.Eelman Az. daar" van wist, werd een van deze koeien op) de markt hier Maandag aangevoerd. Zoo dra (Joor de veearts tongblaar was ge constateerd de ziekte bleek slechts, in beginstadium aanwezig werd de koe per as naar haar stal gebracht. De plaats, waar ze gestaan had, werd met natron loog ontsmet en met hekken afgezet. Ook de koeien, welke in de buurt ston den en de wagen, waarop de koe was aangevoerd, werd ontsmet met natron loog. De heer Frederiks wijst met na druk op dit ontsmettingsmiddel in ge val van mond- en klauwzeer. Creoline of lysol helpt niet. (WAARSCHUWING We ontvingen een ingezonden stuk, waarin aanbevolen wordt het vee door de Zwaanstraat alleen te laten aanvoeren In verband hiermee komt het ons' noodzakelijk voor te herinneren aan de verordening op de veemarkten, waarin dat aanvoeren door de Zwaanstraat en door deze straat alleen zelfs verplicht is gesteld. Overtreding van deze bepaling zal in den vervolge bestraft worden. OtlDESCHILU DE VERKEERSBORDEN. op het haventerrein. Men schrijft ons: Sedert eenige tijd zijn er borden op het haventerrein geplaatst, welke aan geven, hoe men daar moet rijden, ook voor wielrijders zijn die aanwijzingen bedoeld. Vooral op de roode borden met witte streep, moet men terdege letten. Op plaatsen toch, waar zoo'n bord staat, is het verboden in te rijden. Als men b.v. naar de boot wil rijden, moet men achter het TESO-gebouw langs, men mag niet langs de haven rijden. (Wel als men van de boot komt.) Als men toch inrijdt, waar bovenbedoeld bord ge plaatst is stelt men zich aan een proces verbaal bloot. Hoewel door de politie herhaaldelijk werd gewaarschuwd, zullen toch ook velen boete moeten betalen. Velen op Texel weten misschien niet de beteekenis van die borden, laat dit schrij ven dan tot inlichting strekken. Dr. S. KE1JSER schrijft ons: Eenige maanden geleden is er in dit blad een oproep van mij verschenen, waar in ik verzocht om medewerking bij het verzamelen van de Tesselsche woorden schat. Het resultaat is mij niet tegenge vallen: een tiental Tesselaars, waaronder eenige, die niet meer op Tessel wonen, hebben me hun hulp toegezegd. Toch is het aantal nog beduidend te klein, wil ik mijn doel, het zoo volledig mogelijk ver zamelen van de Tesselsche woorden en uitdrukkingen, bereiken. Nu geloof ik niet, dat het aan belang stelling ontbreekt. Daarvoor heb ik van, diverse kanten te hartelijke blijken van- instemming ontvangen. Maar het lijkt me toe, dat men het gewoonlijk bij het goede: voornemen laat. Men gaat met het plan accoord, neemt zich voor het een en ander op te schrijven, maakt een begin, en daarna raakt de zaak in het vergeetboek. Mogelijk liggen er op het oogenblik verzamelingen van tien, twintig of meer woorden klaar. Men heeft ze niet ingele verd, omdat men ze niet belangrijk ge noeg vond. En dat is niet waar. Niets: zou me liever zijn, dan dat honderd Tes» selaars ieder een twintigtal woorden bij me inleverden. Daarom herhaal ik nogmaals mijn ver zoek: verzamel zooveel mogelijk woorden' en uitdrukkingen. Eventueele nadere in lichtingen kunt u krijgen bij mijn broer, den lieer H. J. Keijser, Weverstraat 73, Den Burg. Natuurlijk kunt u zich ook di rect met mij in verbinding stellen. Mijn adres is: Harlingerstraatweg 71, Leeu warden. N.V.V. PROPAGANDA. De filmavond van de Texelsche Be- stuurdersbond, was slechts door ruim ÏOQ personen bezocht, wat tegenviel, gezien het drukke bezoek van vorige jaren. De voorz. ,de heer Jac. Bruin, heette de aanwezigen welkom, in het biezonder de spreker, de heer Engels en de film operateur, de heer Van Leer. We leven in een zware-tijd, zegt spr. en het N.V.V. heeft gemeend een groote actie op touw te moeten zetten, teneinde het ledental op te voeren. Spr. hoopte danook, dat de ongeorganiseerden in de zaal zich als lid zouden opgeven. Hierna werd het bijprogramma ver toond, o.a een film over liet Hooge Noorden, een paar teekenfilmpjes en een muzikale film, waarvan vooral de natuur film zeer in de smaak viel. De propagandist, de heer Engels, sprak daarop een korte propaganda-speech uit. De voornaamste winst voor de arbei dersklasse in de laatste tienlallen jaren,- zei spr., is de grootere rechtszekerheid., Haar vroegere positie was treurig: weinig! levensvreugde, armoede, rechteloosheid. -- Armoede is er nu helaas nog, maar thans hebben de arbeiders zekere rechten ver-i worven, vastgelegd bij de wet, die hen tegen te groote willekeur beschermen. Tegenstanders beweren, dat wij alleen voor hel stoffelijke strijden, maar het be tere in de mensch kan zich alleen ont-r plooien, als hij niet voortdurend moet denken aan tekort aan kleeding, aan on voldoende woningruimte. Door de machi nale arbeid aan de loopende band heeft menige arbeider geen werk meer, dat hij, met plezier doet; vroeger was dat met de vakarbeiders anders. Korter werktijd is noodzakelijk voor ontspanning. Wij willen niet terug naar de vroegere ar menzorg, geen pauperisme meer. Wij wil len voortbouwen tot we eenmaal bereikt; hebben een maatschappij met gezonder verhoudingen. Maar we kunnen onze ei- schen pas kracht bijzetten, wanneer de groote massa zich organiseert. In de laat ste jaren werd door het N.V.V. 83 mil- lioen uitgekeerd aan werkloozenondersteu ning. Dit is een klein staaltje yan soli dariteit. De maatschappij, dië wjj willen,, moet een afspiegeling zijn van onze eigen beweging. Wij moeten het onderling hulpbetoon zoo groot mogelijk doen zijn.' Bij gerechtvaardigde stakingen steunen we zooveel mogelijk. Wij willen vrije fiere menschen, die strijden tegen iedere dic tatuur en voor de democratie. Gleen slaafsche naturen maar ontwikkelde gees ten, die mee kunnen helpen aan de op bouw van een democratische en socialis tische staat, een waarborg voor goede nationale en internationale verhoudingen, een staat, die zich verzet tegen oorlog en oorlogstoerusting. Wij hopen, veel leden te winnen. In de pauze deelde de voorz. mee, dat: door een misverstand in Amsterdam de, Pasteurfilm niet meegezonden was. In dc plaats daarvan kwam Het Witte Paard, een film, waarvan er dertien in het dozijr; gaan en voor deze avond niet passend. Het was voor de vele aanwezigen, die de Pasteurfilm hadden willen zien, een groote teleurstelling. De voorz. zeide in zijn slotwoord, dat hij hoopte, dat he( N.V.V. voor een vergoeding zou zorgen door nog eens met een betere film terug te komen.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6