C. Huisman's Levensmiddelenbedrijf HEEL TEXEL WEET HET Texels Bioscoop-Theater DE KLEINE LORD Als het staat in de Texelsche Courant. MAGGI'soepen Wereldmarkt. is toch goedkooper... en beter Dit zijn weer 6 knal-artikelen. DEN BURG - Tel. 27 - K. PEN MOOI BIJPROGRAMMA Wol op de Moderne Woninginrichting. Den Burg Oosterend 1 pot heerlijke zure haring 1 groote pot augurken 1 flesch uitjes, mooi wit 3 pond prima groene erwten 1 emmer jam (5 pond) lk pond fijne Frou Frou 13 c 15 20 20 95 18 BH Zaterdag, Zondag en Maandag brengen wij u een prachtig United- Artists-programma met als hoofdnummer het geestig, spannend en ontroe rend meesterwerk met in de hoofdrollen FREDDIE BARTHOLOMEW en DOLORES COSTELLO BARRYMORE Een film, die het hart ver warmt. U zult van deze jongen net zooveel houden, als hij van z'n moeder hield. Hij was een gewone jongen uit Brooklyn, een robbedoes met een hart van gouden zij maakten van hem een Engelseh edelman. Een warm levend filmwerk, vol spanning en emotie, ontroering en charme. E>e kleine Lord ontwapent jong en oud door zijn levendige charme in een film, die men dankbaar aan schouwt. Een boeiend verhaal met een heel aparte bekoring. Holland- en Wereldnieuws. MAGGIs Soepen worden om hun kwaliteit gekocht Een financieele medewerker schrijft ons: Op het oogenblik bestaat ten aanzien Van de wolprijs groote onzekerheid. Was men er eerst van overtuigd dat de prij -) zen van het vorig seizoen minstens ge-t handhaafd zouden blijven, thans is dei markt ten deele „omgezwaaid" en is een daling ingetreden. De beste wol noteerde te Londen in Augustus nog 40 d. per pond en thansi 34 d. per pond. Men gelooft, dat de markt eerst op een basis van 30 d. tot rust zal komen, doch al deze verwachtin- fen wijzen er wel op, hoe onbetrouw- aar de toestand op het oogenblik is. En wat zijn nu wel de oorzaken hiervan? De voornaamste is, dat de vraag steeds beneden de verwachtingen blijft. Men wil eerst de toestand eens rustig bekijken en wacht, tot deze meer betrouwbaar wordt. Doch lang zal men evenwel niet meer kunnen wachten, want de orders dienen toch zeker vóór het voorjaar geplaatst te worden. Ook de koopers van eindproducten in de kleinhandel treden meer terughoudend op. Het schijnt, dat zij in de meening verkeeren, dat de prijs in de toekomst nog meer zal dalen. Andere belangrijke oorzaken zijn: de spanning in de Middellandsche Zee, China, Spanje, en de Fransche monetaire situ atie. Verder zijn de goederenmarkten in Ame rika flauw gestemd en tot slot zijn er) twee zeer belangrijke oorzaken, het uit-, blijven van de vraag van de zijde van* Japan en Ver. Staten. Het uitblijven van de Japansche vraag is wel de voornaam ste oorzaak. Door een verschil van rpeening tus schen Japan en Australië verschenen de Japanners op de Zuid-Afrikaansche markt) en thans staat het te bezien, in hoeverre* zij van deze markt gebruik zullen maken., Eenige dagen geleden publiceerde Ja-, pan een lijst van handelsartikelen,„weika onderhevig waren aan invoerbejaalingen;, hierbij stond ook wol. Doch de wolover eenkomst tusschen Japan en Australië was reeds vóór dit tijdstip geteekend, zoodat Japan gebonden blijft aan deze| overeenkomst. In dit contract staat ver-i der vermeld, dat Japan vóór 30 Juni 1938 achthonderdduizend balen Austra lische wol zal afnemen. Hiervan heeft het; slechts 300.000 afgenomen. Dus kan elk oogenblik Japan beginnen met in te slaan en dit zal het sein wezen tot verhooging van de wolprijs. Vrijdag 15 Oct. reeds is Japan begon nen zijn inkoopen in Liverpool te doen. Wij wijzen er nogmaals op, dat reeds een kleine verandering in de vraag een groote verlevendiging in de omzetten ten ge volge kan hebben. De voorraad van Japan in Augustus was 87 millioen pond (ruimf 3 millioen kilo). De uitblijvende vraag van Amerika is van minder belang. De voornaamste oor zaak hiervan is te vinden in het feit, dat Amerika wacht tot die soorten aan de markt komen, die het 't beste kan gebruiken. Bovendien is de invoer in de eerste maanden van '37 buitengewoon groot geweest (in de eerste 8 maanden van 1937 ruim 105 millioen kilo). Hier* staat tegenover een grooter binnenlandsch verbruik. Hierdoor was de voorraad op 1 Juli 4 millioen pond minder dan op deze datum in 1936. Wanneer dus de vraag uit verschillende landen weer normaal wordt, zal o.i. de. wolprijs weer stijgen tot zijn oorspronke lijk niveau. FRED. v.d. M. GERINGDE VOGELS. Een kievit uit Engeland. Een kluut uit Denemarken. Een 20 Sept. door de vogelwachter R. Schaap in Eierland dood aangetroffen, kievit, bleek 9 Juni 1935 te Tebay, West morland, Engeland, als jonge vogel ge ringd te zijn. j Een doodgevonden kluut bleek 6 Juni 1936 als jonge vogel geringd te zijn op de N.N.W.-punt van het Efceensche eiland Laaland. Op initiatief van het Departement Texel der Mij. tot Nut van 't Algemeen wordt hier, te beginnen half Januari, door del welbekende binnenhuis-architect en ra dio-spreker Otto van Tussenbroek een cursus met lichtbeelden gegeven, geheel gewijd aan „Moderne Woninginrichting" De cursus omvat vier avonden en wel één avond per week in vier achtereen volgende weken. Op welke dag die avonden vallen en waar de cursus gegeven wordt, staat nog niet vast. Men verzoekt ons met nadruk onder de aandacht te brengen, dat deze cursus door een IEDER kan worden gevolgd (mits leeftijd niet onder de achttien jaar) De kosten bedragen 25 ct. per avond. Wie zich aanmeldt, verbindt zich voor de heele cursus, dus voor vier avon'den a vijf-en-twintig cent. Een kwartje per week voor een derge lijke cursus met als leermeester een mam als Otto van Tussenbroek, een alleszins bekwaam en aangenaam spreker, is toch niet te duur. Aanmelding gaarne zoo spoedig mo gelijk in geen geval later dan 30 Oc tober aan een van deze adressen: J.C.VISSER of H.C.REMMERS ,'tNut W.BRUIN, Schildersbond H.KOORN, Schilderend, Aannemersb. W.H.LAP, V.V.V. Mooi Texel. S.PR1NS, Alg. Tex. Middenst. Vereen. Genoemde vereenigingen hebben haar medewerking reeds toegezegd. Er zullen, er wel meer zijn, die met het doel in-i stemmen.' Verzocht wordt, dat even ken baar te maken. Dan wordt ook daaraan, in de krant bekendheid gegeven. Hoe1 meer medewerking, hoe liever. De cursu^ is in velerlei opzicht ook voor onzla pensionbedrijven hoogst belangwek kend en het „lesgeld" buitengewoon laag' te noemen. Hllllllllll VAN OVER DE GRENS. DE LONDENSCHE BESPREKINGEN Zooals verwacht werd, zijn de besprekin gen in de sub-commissie voor de niet- inmenging te Londen zeer spoedig vast- geloopen. Op de zitting van Dinsdag deed Grandi namens Italië plotseling het voor stel, dat de commissie de oorspronkelijke* Britsche voorstellen van Juli j.L, waarover men het indertijd niet eens kon worden, weer tot onderwerp van bespreking zon nemen. Daarbij werd hij gesteund door de vertegenwoordigers van Duitschland en Portugal. Engeland, Frankrijk, België, Zweden en Tsjeeho-Slowakije hielden ech ter vast aan de behandeling der Franschie, voorstellen, waarvoor de sub-commissie tenslotte toch is bijeengekomen, en Rus land, dat overigens weinig heil in de En- gelsch-Fransche politiek ziet, wenschte geen spelbreker te zijn. Aldus is men op het oogenblik op hetzelfde doode, punt aangeland, waarop men reeds eenigd maanden geleden stond. Italië, Duitsch land en Portugal willen eerst de rechten, van oorlogvoerende aan Franco toeken nen en eerst daarna het vraagstuk van, de vrijwilligers behandelen, terwijl de overige in de sub-commissie vertegen woordigde landen de toekenning van de rechten van oorlogvoerende juist afhan kelijk willer. maken, van de terugtrekking der vrijwilligers. Eden, de voorzitter van de sub-com missie, zoekt op het oogenblik koorts achtig naar een compromis, dat de beide partijen bevredigen kan en misschien heeft hij dat op het moment, dat dit overzicht in druk verschijnt, al gevonden. Waar schijnlijk is dit echter niet, want het wordt steeds duidelijjker, dat Italië de besprekingen zooveel mogelijk wil rekken, en verhinderen wil, dat men tot positieve, resultaten komt. Dat is reeds gebleken uitj het voorstel van Grandi, om als symbo lische daad aan beide zijden evenveel) vrijwilligers terug te trekken, hoewel het toch beleend is, dat aan de zijde van Franco vele meer „vrijwilligers" strijden dan aan de zijde van Valencia en een dergelijke maatregel dus slechts aan Fran co ten goede kan komen. Dat blijkt oo!» uit de mededeeling van de Italiaansche regeering, dat er slechts 40.000 Itali- Inderdaad. Zie elders in dit nr. - Red. aansche „vrijwilligers" in Spanje strijden- Rome zegt daarbij, zijn kaarten eerlijk op tafel te gooien, maar in de democrati sche landen, waar men toch zeker nog wel tellen kan, slaat men deze „eerlijkheid" niet te hoog aan. Zooals Eden in de sub commissie verklaarde, is de toestand thans zeer ernstig. Indien de Italianen niet ver standig met zich willen laten praten, zit er tenslotte voor Engeland en Frankrijk niets anders op, dan de maatregelen, waarvoor men reeds veel te lang terug gedeinsd is, te nemen wanneer men minste niet wenscht .dat Spanje een nieuwe hoeksteen van het Italiaansch im perium wordt. Velen meenen, dat het ne men van deze maatregelen de Europee- sche oorlog zal beteekenen. Anderen zijrt er echter van overtuigd, dat dit geens- zins het geval zal zijn en wij zijn nogj optimistisch genoeg, om ons bij de mee-, ning van de tweede groep neer te leggen. 'DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN, Zal de conferentie te Brussel, waar de onderteekenaars van het tiegen-mo-' gendhedenpact zullen beraadslagen over de toestand in het Verre Oosten, tot be ter werk in staat zijn, dan de sub-com missie voor de niet-inmenging? Zeker is, dat in de Belgische hoofdstad de eens gezindheid heel wat grooter zal zijn dan/ te Londen, indien tenminste Japan niet verschijnt, hetgeen overigens niet zeer, waarschijnlijk is. Want Tokio heeft ge- eischt, dat de conferentie de' anti-Ja- pansche houding van China en het com munistische gevaar in dit land als oor zaken van het conflict zal beschouwen. Aan de Japansche veroveringsoorlog een dergelijke beteeken is te geven, behoort voor de conferentie echter tot de onmo gelijkheden. Dus zal men rekening moe ten houden met de afwezigheid van Ja pan. Laat ons hopen, dat de conferentie desondanks goed en snel werk zal ver-\ richten. Want spoedige hulp is voor China geboden. Wel houden de Chinee- zen bij Sjanghai dapper stand, in het noorden worden zij steeds meer terugge drongen en daaraan wordt niets veran derd door het feit, dat zij op het oogen blik een Japansche divisie schijnen te hebben omsingeld. ffiffiffiffifflffifflffifflffl y BB®®®®®®®® De waarheid heeft blauwe plek- EB •g ken op haar rug. fg eb m EB Houdt de avond van Vrijdag 19 jg S3 November vrij voor U. D. L: ES fg Opvoering van ÊB ffi DE SPOOKTREIN gj IS Spannend spel in 3 bedrijven tg' tg GEZELLIG BAL NA ffi ffl EB y ESffifflfflSBfflffiffifflg: Nog steeds blijft het onduidelijk of Rusland al dan niet in de oorlog zal in grijpen. Een onder Japansche leiding staand Noord-China beteekent voor de Sovjet-Unie een groot gevaar en het is de y,raag, of Moskou dit zal dulden. Op het oogenblik houden de Sovjets zich nog op de achtergrond, maar algemeen vraagt men zich af wat er zal gebeuren, wanneer de winter komt en de dan in Noord-China heerschende koude een groote handicap voor de Japansche sol daten wordt Zullen de Russen dan tot handelen overgaan? Zeker zijn ze voor, een dergelijke strijd in het Verre Oosten, gereed. NIEUWE SPANNING BERLIJN-PRAAG. Tusschen Berlijn en Praag is het na de incidenten met de Henlein-aanhan- gers weer eens mis. Van uur tot uur wordt de Duitsche perscampagne tegen Praag heftiger en men geeft duidelijk te verstaan, dat men de actie van de Sude ten-Duitschers voor de autonomie ten volle steunt. Voor Praag is dit alles zeer on aangenaam. De hoogste leiders, o.a. Be- nesj zelt, zouden gaarne in vrede met de minderheden van hun land leven, maar hun daartoe strekkende maatregelen wor den wel eens tegengewerkt. Anderzijds vergeet men in Berlijn, dat de ideale toestand in Zwitserland, waarmede men zoo gaarne schermt eerst in de loop van vele eeuwen is ontstaan. Ook de Tsjechen kunnen tenslotte geen ijzer met handen breken. DE TOESTAND IN PALESTINA. In Palestina blijven de Arabieren roerig. Maar de Engelschen laten thans niet met zich spotten. Zelfs voor het opblazen: van de huizen van oproerige Arabieren schrikt men thans niet meer terug. M*en meent, dat dit het beste middel is, om aan de terreur een einde te maken. Welke soort U neemt, U proeft, dot MAGGI' Soepen zo iets aparts heb ben - zo iets fijns - dat alleen maar aan te duiden is met MAGGI-kwa- lileit. Daarom zijn ze ook zo ver rukkelijk wanneer U zelf een soep wilt maken en U een MAGGI' Soep als grondslag gebruikt. De voed zame, geurige en smakelijke eigen schappen van die MAGGI' Soep blijven volkomen behouden, ondanks de toevoeging van Uw ingrediënten. ||II||llllllllllllllllllllllllll!lllllilllllllll!lllllllll!lllll!lllllllllllllll!lll!!IIIIUIl]||||| ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliii*llllll

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2