fa TEXELSCHE COURANT lerpijnen met akkersKloosterbaIsem DERDE BLAD. Mond- en Klauwzeer. UIT HET BOEK ZUIDERZEELAND. Oogsten in de Wieringermeerpolder. iSt( Zaterdag 23 October 1937 EB BB sb m verdwijnen direct terdai ins d{ 193: ig, va traven en ïctie e pro lie de it dezi ak ze minde 'St. ethe st#r WAT IEDER WETEN MOET. In verband met het heerschen van mond- en klauwzeer wordt het volgende onder de aandacht gebracht: Zieke of verdachte dieren mogen niet worden vervoerd; Gestorven dieren moeten worden ver nietigd door begraving, terwijl huiden kunnen worden vrijgegeven na de ont smetting, op kosten van belanghebbende, door onderdompeling gedurende een uur in een 5 pet. sulfoliquid-oplossing; één en ander moet geschieden onder politie toezicht; Het is verboden, ziek of verdacht veei te koop aan te bieden, te verkoopen of af te leveren. Van het verbod van vervoer van melk kan ontheffing worden verleend. Het vervoer van mest is verboden. Overtreding van bovenbedoelde bepa lingen der Veewet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden, terwijl hij, die wederrechtelijk één der op het besmette terrein geplaatste merken verwijdert of vernietigt, gestraft wordt met geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. E>e veehouders zijn verplicht, van het optreden van mond- en klauwzeer aan gifte te doen. Tevens wordt hun verzocht ten ge- meentehuize bericht te doen, wanneer zieke of verdachte dieren zijn gestorven en wanneer zij meenen, dat de ziekte >s geweken. Mededeelingen |van Texels Bioscoop-Theater van DE KLEINE LORD. In de titelrol: Freddie Bartholomew. 1885 Havisham, advocaat van de Graaf van Dorincourt, brengt een be zoek aan de te Brooklyn wonende jonge weduwe mrs. Errol om haar mee te deelen, dat door de dood van de derde zoon van de Graaf (Bevis), haar zoontje Ceddie toekomstig erfgenaam van de ti tel wordt. Hij heeft opdracht moeder en kind naar Engeland te brengen, waar Ceddie bij zijn grootvader zal inwonen. Voor de moeder zal Court Lodge, een villa bij het landgoed, ingericht worden, want de oude graaf heeft het zijn zooni nooit kunnen vergeven, dat hij met een Amerikaansch meisje getrouwd is. De graat houdt elke Amerikaansche vrouw voor ruw en plat en weigert zijn schoon dochter te zien. In Engeland aangekomen, verzoekt Ceddie's moeder de vriendelijke Havisham, om de graaf mede te deelen, dat zij onder de gegeven omstandigheden weigert het haar toebedachte jaargeld te aanvaarden. De graaf is een trotsche edelman maar ook een echte dwingeland en zijn bedienden hebben veel te lijden van zijn woedeuitbarstingen, die nog ver ergerd worden, doordat de graaf steeds; aan jicht lijdt. Ceddie maakt dadelijk een goede indruk door zijn vrijmoedig en beschaafd optreden. De volgende dag komt de geestelijke van het dorp, Mor- daunt, op bezoek, die de vorige dag door de graaf met hoon en spot werd ont vangen, toen hij hem een bijdrage voor; zijn arme parochianen vroeg. Nu komij hij de zaak bepleiten van een pachter, die wegens achterstallige huur zijn huis uitgezet zal worden. De graaf laat de be slissing aan Ceddie over en deze besluit dat de pachter zal blijven. De graaf geeft een groot feest om zijn kleinzoon voor te stellen en Ceddie is een groot succes. Na het feest komt Havisham met het slechte nieuws voor de dag, dat een; vrouw aanspraak maakt op de titel ten bate van haar zoon, omdat zij beweerd, in het geheim getrouwd te zijn geweest met de pas gestorven zoon Bevis. De graaf, die ondertusschen dolveel van Ced die is gaan houden, is buiten zichzelf van. woede en teleurstelling. Hij overwint zijn trots en brengt Ceddie's moeder een be zoek om haar te zeggen, dat hij altijd; voor haar en haar zoon zal blijven zor gen. De vrouw, nu werkelijk een minder waardige Amerikaansche, wordt als een bedriegster ontmaskerd. De oude graa'f begrijpt, dat zjjn vroeger oordeel om trent Ceddie's moeder onrechtvaardig was en noodigt haar uit op het kasteel te komen wonen. Met een groot tuinfeest op het kasteel, wordt de gelukkige af loop gevierd. De film is bewerkt naar het ontroerend mooie boek van dezelfde titel. Allen, die van dit boek hebben genoten, zullen door: de film opnieuw ontroerd worden. sasüzuziEsuxuxiixiisiX! »j aaaamxnxiajtxuxHS] SB ONTVV1KKELINGSAVONDEN. ffl tw Si Uitgaande van Jeugdherberg SJ Si en 't Nut. SI Si Iedere Woensdagavond in lokaal Si Si „E>en Burg", Groeneplaats, aan- SI Si vang 8 uur precies. Kosteloos toe- Si Si gankelijk voor personen van 16 Si Si jaar en ouder. Si Efi Si S WOENSDAG 27 OCTOBER Si 93 Si alleen toegang voor meisjes. Si Si Dan houdt de heer M. j. Oele ffi Si een boekbespreking. Si Si In de pauze zal thee worden ge- Si 33 schonken. Si O SffifflfSSifflffiSiSlSi GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N. N., Den Burg f'2.50. ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg." Een goed begin. Ze zijn weer begonnen, de ontwikke lingsavonden, door de besturen van Jeugdherberg en 't Nutsdepartement ge organiseerd, met het doel de jongelui van zestien jaar en ouder eens per week: een paar prettige en leerzame uurtjes te bezorgen. Daarbij mag op veler medewerking, worden gerekend en de eerste avond reeds bleek, dat die moeite wordt gewaar deerd. De presentielijst werd door 42 jeugdige bezoekers geteekend. (vorig jaar op de eerste avond 32). Het woord was deze avond aan de lieer T. A. Hermes, oud-ihoofd van de Han delsschool te Semarang, die door Bur gemeester Kamp werd ingeleid. „Wie verre reizen doet, kan veel ver halen", zegt het spreekwoord. Maar wie verre reizen doet, kan daarvan niet altijd vertellen op de prettige, interessante en daardoor zoo onderhoudende wijze als welke de heer Hermes bleek te verstaan. Hij sprak in aansluiting op zijn cau serie van vorig jaar over Java, zooals, de toerist dat ziet. Van de uitgestrektheid) van „de parel van onze O.-Indische ar-f chipel" gaf hij een duidelijk beeld, als mede van het natuurschoon, dat er in zoo rijke mate te bewonderen is en van de machtige vulkanen, welke met diep ontzag vervullen een elk, die zich de moeite getroost daarmee van nabij kennis te maken. In de pauze werd, zooals op deze avon den gebruikelijk is, de aanwezigen koste loos een kopje thee aangeboden. Doon mej. C. Dalmeijer, mevr. Kraai en mevr. Frederiks werd daarvoor welwillend ge zorgd. Ten besluite vertelde de heer Hermes van het leven aan boord van zeekasteeleiv als de Patri,a en de Marnix van St. Al- degonde, waarmee de verbinding ter zeo tusschen Indië en het Moederland wordti onderhouden. Met welwillende medewerking van de heer E. v.d. Ban, hoofd Lagere Land bouwschool, werd de causerie met licht beelden verduidelijkt. Na afloop bracht mr. Kamp de spreker hartelijk dank. 2e JONGENSAVOND 3 NOV. De eerstvolgende avond voor de jon gens is bepaald op Woensdag 3 Novem-t ber. Dan spreekt Dr. Vis over een nader op te geven onderwerp. Ie MEISJESAVOND 27 OCTOBER. De eerstvolgende Woensdag, 27 Octo ber a.s., worden meisjes van 16 jaar en ouder in de gelegenheid gesteld van een dergelijke avond te genieten. Voor die avond mocht de commissie de heer M. J. Oele, onderwijzer aan de U.L.O., bereid vinden een boekbespreking te houden. Wie vorig jaar tegenwoordig waren bij zïjn bespreking van de Merijntje-cyclus, hebben daaraan stellig nog aangename herinneringen. Nu komt er voor de meisjes zoo'n avond. De commissie verwacht vele bezoeksters en zal, wordt zij hierin niet teleurgesteld, meer samenkomsten voor meisjes willen beleggen. Deze eerste avond geldt als proef. Laat het een drukbe zochte zijn. Wrijven, maar wrijven mei Klooslerbalsem zal U ervan genezen wam die spierpijnen omdat deze bijzondere balsem lot diep in de spierweefsels zijn oplossende, krachtig genezende werking voortzet.. Hieronder laten we, met toestem-; ming van de schrijver, een ge deelte uit het boek „Zuiderzee- Land" van Burgemeester K a m p volgen Het is de landbouw geweest, die aan het vlakke polderland de eerste jaren al terstond bij passend, stralend weer zijn eigenlijke bekoring gaf. Wordt men el ders afgeleid door mooie, oude hofsteden, door lanen of boomgroepen, hier was alleen het veld getooid met het gewas. Met den op het land staanden oogst bleek telkens ,doch bepaaldelijk de eerste maal,: een roeping te zjjn vervuld: de als het ware getuigende, deinende korenvelden, de geurige koolzaadbloem in gele pracht,; Maar de oogst is voorjVij, dan komt snel koning Winter in de Meer, omdat de overgang van den bladerval er nog niet bestaat Slechts een stralende zon en eeirf dragelijke buitentemperatuur geven het nog zomersche gevoel, terwijl c'è nachten kouder worden. Maar dan als om dit alles nog even uit te stellen neemt het land de eerste ontginningsjaren, een klavertooi aan, die zich onder i'q lange halmen bescheiden verschool, doch, nu als loon voor deze terughoudendheid, russcnen de vergeelde stoppels een ver troostend giroen verbreidt met overvloe dige geuren van honing en nazomer. Oogst in de Wieringermeer! Als de stedeling aan oogst denkt, ziet hij voor zich de door transpiratie in de zon glinsterende mannen, met elegapten zwaai de zeis hanteerend en de tot garven garende vrouwen met kleurigen hoofd doek, en stevige, ronde, bruine armen. In de Meer hoort men plotseling op een (morgen óp aan het ontbijt: de heel. bijzondere ratel va,n den tractor weer klinkt aan den overkant van het water en liet graan, waarover men wekenlang zulk een inspireerend gezicht had, vajt, tegelijk reeds aan bossen gebonden. Na een paar uur hoort men de machines niet meer, omdat er altijd al iets van dit geluid in de lucht zat. Dan zijn er plotseling al enkele hectaren gemaaid, en ieder weet,, dat niet meer dan twee man één op1 den tractor en één op de maaiinachine, met dat groote, wiekende rad deze taak hebben verricht en het met liefde] doen. Want voor velen ouderen eu jongeren is de harde, leeren kussen bank van den tractor en de zoo realis tisch in geperforeerd ijzer aangegeven' zitplaats van de maaimachine de be geerlijkste arbeidsplek. Al komen die jon gens ook van het ouderlijk bedrijf, waar, geen machine het natuurproduct „schendt" zooals vader het pleegt te zeggen dd tractor pakt hen, omdat de harteklopi van hun tijd meedreunt in het rhythm© van den machinemotor. De hypothese is niet gewaagd, dat in het binnenste van deze jonge trekkerbe stuurders Staring's prachtig lied, da; ook in de Meer vaak uit de schoolloka len klinkt, zooals dat behoort in ieder Nederlandscli dorp, aldus wordt omgezet: Tractors klinken, tractors blinken, Sneller valt het graan. Zie de rad'ren pakken, En de bundels smakken Langs de breede baan. Remmen knersen, blokken persen, De bestuurder zweet, Laat den tractor zwenken Onder 't vreugdig denken Dat dit oogsten heet. OVER DE NIEUWE PACHTWET. Naar we vernemen heeft het bestuur van de afd. Texel der Holl. Mij. van Landbouw Notaris Mulder bereid ge vonden een lezing te houden over de Nieuwe Pachtwet, een onderwerp, waar voor zeker groote belangstelling bestaat, in het biezonder, wanneer het behandeld wordt door een deskundige als de. heer G. J. B. Mulder, die met pachtaangelegen- heden hier ter plaatse zoo goed bekendj is. DE COCKSDORP. S. S. LANTINGA KOMT. Op uitnoodiging van de afd. De Cocks- dorpEierlancl van de Moderne Landarb. Bond zal hier 2 Nov. optreden de heen S. S. Lantinga, tuinbouwmedewerker van de Vara. Hij zal hier een lezing houden! - met tal van gekleurde lichtbeelden. Nader bericht en adv. volgen. 'LIJK AANGESPOELD. Door de schippers A. Eelman en P. L. Bakker werd Woensdag op de Steen plaat het lijk aangetroffen van een naar schatting 35 a 40 jarig manspersoon, ge kleed in blauw werkpak met zwarte sok hen. Zwaar persoon; lang 1.90 M. Hij droeg een zilveren horloge met ketting en een gouden ring aan de linkeHhaifcJver der had hij een sleutel en een knipmes bij zich. OEN HOORN CHR. TRANSPORTARBEIDERSBOND. Dinsdagavond is een afdeeling van de Chr. Transportarbeidersbond opgericht met elf leden. Tot voorzitter werd geko zen de heer G. Jonker, tot secr.-penn. de heer A. de Vries.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 9