wat een pijn! <M AKKERTJES Eierlands Lichttoren. L c bl LACHEN DOET ONS LEVEN. AKKER-CACHETS GERARD PILGER. De eerste Nutsavond van dit seizoen is bepaald op Dinsdag 26 November. Dan spreekt de heer Gerard Pilger oveil de Hawaii-eilanden (met lichtbeelden.) NED. ZEEMANSCENTRALE. Behoudens toestemming van de Burge meester wordt in de tweede helft van November in onze gemeente een collecte gehouden ten bate van de Nederlandsche Zeemanscentrale. Door bemiddeling van Ds. N. J. van 't Hooft werd als collectant aangezocht en bereid gevonden de heer B. F. van den, Berg, te De Waal. De Tehuizen van de Ned. Zeemanscen- trale zijn veilige ankerplaatsen van de Ne derlandsche zeelieden in vreemde en in eigen havens. Over haar zegenrijke arbeid hopen wij u in een paar artikeltjes meen te vertellen. De waarheid van de titel, waaronder Vrijdag in Pen's Zaal een cabaret-pro gramma werd ten uitvoer gebracht, was niet ver te zoeken. Niet alleen, dat er vroolijk en ongedwongen gelachen werd wat we te zien en te hooren kregen was 't lachen waard maar er zat ook leven, in de aanwezigen, in de spelers, zoow|el als in de toeschouwers. Jopie Koopman, de eenige dame van het illustre gezelschap, dat uit vier ledenl bestond, bracht op voortreffelijke wijzei eenige gevoelige en geestige liedjes, waar mee zij veel succes oogstte, ten gehoore. Paul Ostra, die men zich hier ncjg wel herinnert, hield zijn reputatie van confe rencier hoog. Op zijn eigen humoristische wijze wist hij de zaal „mee te sleepen". Hij werd trouw terzijde gestaan door Silvain Poons, die met zijn vroolijke grap pen en geestige mimiek al dadelijk de lachers op zijn hand wist te brengen. Joop de Leur, de musicus onder het gezelschap, was door ziekte verhinderd op te treden. Zijn plaats werd ingenomen door Van Limburg, die zich uitstekend kweet van zijn taak, het begeleiden van* de liedjes en voordrachten. De komische schetsjes waren af. Wel was het jammer, dat hier en daar het tempo wat te wenschen overliet. Hieti stukje, waarin Silvain Poons tegelijk vier, verschillende typen uitbeeldde, was goed geslaagd. Ook" de laatste schets, waarbij twee hceren uit het publiek werden uit- genoodigd de scène uit te spelen, oogst te een overweldigend succes. De zaal was totaal uitverkocht. Er bleef geen plaatsje onbezet. En uit het dave rend en herhaald applaus, het vroolijke ongedwongen lachen, bleek wel hoezeer men een dergelijke avond op prijs weet te stellen. Bal vormde het vroolijke besluit van deze bij Uitstek vroolijke avond. H. GEMEENTE TEXEL DIENSTPLICHT De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat door den Ministefl van Defensie bij beschikking van 19 Oc tober 1937, Vile Afdeeling, No. 221 V, aan Mattheus Kuip, dienstplichtige der; lichting 1938 uit deze gemeente, voor goed vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens het verkeeren in een ge val als bedoeld in art. 12 eerste lid, punt" d der Dienstplichtwet. (Volgens ver meld punt d wordt vrijstelling verleend wegens het bekleeden van een geestelijk' of godsdienstig menschlievend ambt ot opleiding tot zoodanig ambt). Tegen deze vrijstellingen kan uiterlijk den tienden dag na den dag van dezet bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen ver tegenwoordiger b. elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of diens wettigen vertegenwoordi ger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij den Burge meester ter secretarie van deze gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift aan de Ko ningin, die op het beroep beslist, na ad vies van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur. Texel, 23 October 1937. De Burgemeester voornoemd, KAMP. Alle soorten INKT, inktlinten voor ELKE schrijfmachine. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. OEN HOORN. EEN TUIMELAAR. Vorige week ontvingen we bericht om trent het aanspoelen van een dolfijn aan, het strand. Naar de heer H. Kraai, die een onderzoek instelde, ons meedeelt, was het een tuimelaar, welke soort visch hier, meer dan eens op het strand wordt aange troffen. HET NOORDEN. WILDE EEND MET JONGEN! Als een groote biezonderheid deelt men ons mee, dat er vorjge week in het ka naal in het Noorden een wilde eend met jongen, welke nog maar enkele dagen oud konden zijn, werd opgemerkt. Zooals be kend, broedt de wilde eend in het alge meen in de voorzomer. Mogelijk is deze vogel, door het mooie weer, dat October aanvankelijk gaf, in de war gebracht. HELW1G K1PPLOEG. Donderdagmorgen morgen om twee uur wordt door de heer S. Rentenaar van Oosterend op het bedrijf van Gebr.1 Boersen een demonstratie gegeven met het nieuwste model kipploeg, merk Hel-i wig (zie adv.) |l||||llllllillllllHBHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIHIIIIIIII«IIIIIIIUIIIIIIIllllllll|lllll HUH LANDBOUW EN VEETEELT. Droog turfstrooisel is het beste van alle strooisels in hej kippenhok. Voor bloemkoolteelt is eisch een zeer voedzame en vochthoudende bodem) Zieke kippen komen niet in de rui. Opruimen. Door erwtenmeel kan men oudere zeugen vet krijgen. De handel in zware paarden is in België zeer levendig. - Verschenen: Plantkunde voor land- bouwcursussen door E. J. Lankwarden.( 70 cent. Er wordt in Nederland te weinig erwtenmeel gevoederd. Het verhoogt liet vetgehalte en de melk. In deze maand gaat het suikergehalte van suikerbieten nog veel stijgen. Niet te vroeg rooien. - Verschenen is een goed boekje over Veevoeding, herzien door Ir. Sybesma. Kost 85 ct. Pootaardappelen moeten zoo be waard women, dat ze niet bevriezen niet verbroeien en niet te veel uitloopen. Hebt ge gedacht aan veldsla onder plat glas? U heeft dan de heele winter malscne sla. De ui hoort thuis op de zware gron den. Op lichte gronden vaak mislukking door uienvlieg. Op vochtige, warme dagen moet men de graanzolders gesloten houden. Aldus 't Zeeuwsch Landbouwblad. Verschenen: Grondbeginselen der algemeene veeteelt door Prof. Dr. Bak ker. Prijs tl.35. Van geoogste maiskolven terstond de vliezen verwijderen. Zeker niet later dan de volgende dag. Men ziet hier en daar weer veel melde en nachtschade. Ze brengen ge weldig veel zaad voort, als men ze niet tijdig uittrekt of afsnijdt. Aaltjesziekte aan tomatenplanten, kenbaar aan de verdikte wortels, moeten) worden verbrand. Er gaat nog veel te veel naar de mesthoop. Stel: u leunt slechts zaaizaad voor niets koopen en getrieerd en ontsmet zaad' voor een goede prijs. Een verstandige boer kiest zeker niet het slechte zaad. DE COCKSDORP. S. S. LANTINGA. Uitgaande van de Moderne Landarbei- dersbond, afd. De Cocksdorp-Eierland zal op Dinsdag 2 Nov. een lezing met ge kleurde lichtbeelden worden gehouden door de heer S. S. Lantinga, tuinbouw-* medewerker van de V.A.R.A. Toegelicht door plm. 60 lichtbeelden zal aangetoond worden, hoe groenten, vruchten, sier- boomen, bloemen, kamerplanten, enz. be handeld moeten worden. Een breedvoe rige uiteenzetting van bewerking van de grond, bemesting, enz. zal gegev en wor den. Verder zal de verfraaiende uitwerking van bloemen en boomgewasseri, sierboo- men, rozen, klimplanten enz. worden aan getoond. Daar we tegenwoordig in een tijd le ven, waarin bloemen een geliefkoosd ar tikel zijn, raden we een ieder aan, deza avond bij te wonen. Er bestaat ook ge-' tegenheid tot vragen stellen. De toegangs prijs is zoo laag mogelijk gehouden, n.l. 10 ct. per persoon. Kaarten zijn vaif heden af verkrijgbaar bij J. Westdorp. W. Neem daar nu toch eens een paar "AKKERTJES" voor en tol Uw ver bazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen, want AKKER-CACHETS helpen uitstekend bij Rheumatiek, Rheumatischezenuwpijn, Lendenpijn Spit, Spierpijn, Gevalle Koude, enz. AlederlandschSmaakloos ouwel-omhulsel om Product poeder. Ge proefl daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct, Volgens recept van Apotheker Dumont Zij die maiskolven niet ophangen aan de vliezen, moeten de kolven zoo kort mogelijk bij het zaad afbreken. Dat doet de kolven veel vlugger drogen. Weinig korte stalmest en daarover, wat verdunde gier. Dan ondiep ploegen en flink eggen en rollen, opdat de grond goed sluit. Dan wil het winterkoren aar den. Sterk afwisselende dag- en nacht- temperaturen bevorderen de kieming, om dat ze in de bovenste laag van de bouw voor herhaaldelijk dauwvorming veroor zaken. Mergkool wordt practisch in alle gevallen gaarne door het vee vgegeten. De hoeveelheden niet te groot nemen: bij voorkeur nooit meer dan 25 K.G. Een rantsoen met half voerbieten en half mergkool als sappig voer bevalt best. Sla zaait men gewoonlijk begin Oc tober. Bij vroeger zaaien wordt ze voor de winter te groot en krijgt ze een te dikke voet. Goed ruim zaaien. Dan is verspenen (kleine plantjes uiteen zetten) niet noodig. De vangbanden moeten deze maand van de boomen verwijderd worden en de daarin aanwezige insecten gedood worden, b.v. door middel van uitkoken. Aldus lezen we in in het Zeeuwsch land bouwblad. Door doelmatige verlichting, b.v. 's avonds, kan men in deze dure tijd meer eieren rapen. Het getal eieren per jaar kan men er niet mee vergrooten. Voor een klein getal kippen loont verlich ting dc moeite niet. Kankerwonden behandelt men met kankerdood. Eerst uitkrabben (niet uit snijden). Takken met kanker, die gemist; kunnen worden, neemt men weg. De wonde goed bijsnijden en met menie of teer insmeren. Het ligt danook voor de hand, dat sinds» de stichting van vuurtorens de scheep vaart belangrijk vergemakkelijkt en be veiligd is. Dat ook de lichtschepen in dit verband een voorname rol spelen, spreekt vanzelf. (Slot van 4e kolom.) TIEN JAAR ELECTR1SCH LICHT. Het is vandaag precies tien jaar gele den, dat op de Eierlandsche vuurtoren, het gasgloeilicht door het electrische licht werd vervangen. Op 27 October 1927 werd het electrische licht voor de eerste maal ontstoken. Een mijlpaal in de geschiedenis van de toren. Het denkbeeld om in Eierland een vuur toren te plaatsen, werd in 1860 voor do eerste maal geopperd door de Schout bij; Nacht J. F. A. Coertzen, inspecteur ge neraal van het Loodswezen. De minister van Marine, W. J. C. Ridder van Huys- sen, viel dit plan aanstonds bij in verband met het groot aantal strandingen in de Eierlandsche gronden, warubij veel men- schenlevens verloren gingen. Er werd gun stig op beschikt, en op 25 Juli 1863 werd de eerste steen gelegd door de heer T„ j Harder. De bouw werd in ruim een jaar tijds volbracht. Op een duin van 20 M*. boven volzee verrees de toren, die zelf 'n hoogte heeft van bijna 40 meter. De muren werden opgetrokken van heel i kleine steentjes en kregen een dikte vam 1.25 M. Op 1 November 1864 werd het licht door de heer J. L. Kikkert, notaris op Texel, ontstoken. Dit licht was petro-1 leumlicht. in 1910 werd een nieuwe uit vinding toegepast. Het petroleumlicht werd verbouwd tot een pharolinegloeilichf Ook aan deze verlichting kwam een eind; want, zooals gezegd, moest het in 1927 voor het electrisch licht plaats maken. Dq electrische installatie geeft per minuut vier, omwentelingen, waarbij vijf schitteringen en drie verduisteringen zijn waar te ne men. Aanvankelijk bezat het een lichtsterkte van plm. drie millioen kaars. Later werd, dit op zes millioen kaars gebracht. Liet gasgloeilicht is nog niet geheel van dc baan. Als het electrische licht ge stoord wordt, wordt automatisch het gas-, gloeilicht weer ingeschakeld. Een defect b.v. in de electrische centrale zal dusi nooit tengevolge kunnen hebben, dat het licht van de vuurtoren niet kan branden.' Half Juli 1934 werd de toren voor het publiek ter bezichtiging opengesteld en telken jare maken daar heel wat bezoek kers gebruik van. Vooral dit jaar is het) aantal bezoekers zeer groot geweest.'Dit behoeft ons geenszins te verwonderen, van boven af, waar men zich bijna 60 M, boven volzee bevindt, heeft men een schit terend uitzicht over land en zee. Men kan waarlijk geen schooner beeld van Texel krijgen, dan wanneer men op deze toren* staande, langzaam zijn oogen laaf glijden, over het afwisselende landschap, dat Texel eigen is. Naast de vuurtoren staat de uitzicht- post van de kustwacht. In het jaar 1883, na het vergaan van het oorlogsschip Dei Adder, werd de kustwacht in het leven geroepen, met de bedoeling, dat dag en. nacht door kustwachters stipt zou worden* uitgekeken, om bij ongevallen op zee. dit direct per telefoon of telegram aan de be voegde autoriteiten, waaronder natuurlijk in de eerste plaats die van het reddpigs- wezen, te melden. H. )en In Z' heri vin den op de de de he Vuurtorens zijn oud, heel oud. Reeds maakt Homerus (9e eeuw voor Chr.) daar melding van. De vuurtoren, welke in de oudheid op het eiland Pharos (Pharus)' bij Alexandrië verrees, moet daar op last van Ptolomaeus II gesticht zijn en 165 M. hoog zijn geweest. Voor de zeeman zijn de vuurtorens van onschatbare waarde. Zij stellen hem in staat zich te vergewissen van de plaats, waar hij zich bevindt en maken hem dus' mede opmerkzaam op ondiepten (zooals hier de Eierlandsche gronden), klippen,' enz. welke hij liefst vermijdt, (zie 3e kolom.)

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2