Hoofdpijn, Kiespijn. AU*,U INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Bataafsche Import MaatscTiappiji te 's Gravenhage om vergunning tot op richting van een benzine-installatie meb ondergror.dsch reservoir en bovengrond- sche aftapinrichting op het perceel, ge legen aan den Derden Dwarsweg te Eier- land, kadastraal bekend in sectie A., no. 2581 ged. Op Vrijdag, den 26 November 1937, des middags ten 12 ure, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 12 November 1937. Rurgenv en Weth. voornoemd KAMP. De Secretaris, JONKER VERTROKKEN PERSONEN. Van Wannoesstraat 20, Emelic Dijt, naar Den Haag, Waalsdorperweg 22. ESPERANTO. Maandag a.s. 's avonds 8 uur houdt de R.K. Vereen, weer haar maandelijksche bijeenkomst in het lokaal aan de Molen straat. A.M. KLOK-ZEEP. In adv.-KIokzeep staat: Melkkan en suikerpot: 30 geschenkenbons. De fa brikant verzoekt hier te lezen: 35 ge schenkenbons. CURSUSA.T.M.V. Naar men ons meedeelt, zal binnen kort ook door de Alg. Tex. Middenstands- vereen. een cursus voor het bekomen van het Middenstandsdiploma worden georga niseerd. Duur: twee jaar. Verdere bie- zonderheden volgen. VERLOTING. Als prijzen voor de verloting ten bate der Nutsbewaarschool zijn nog ingekomen: een schemerlamp, een byouterie-doosje, een vaas, een gehaakt kleedje, een ge- encadreerde plaat, een wandbordje en eenige snuisterijen, een kamerplant en een gehaakt kleedje. Hartelijk dank! Meerdere prijzen wor den gaarne ontvangen door mej. E. Lan- geveld, Molenstraat. FEESTAVOND L.d.H. (Ingezonden.) Op Dinsdag 16 Nov. wordt in de zaal van het Leger des Heils, Parkstraat 36, Den Burg, de eerste film van deze or ganisatie door Majoor B. Verkaaik ver toond. Wie belang stelt in de L.d.H.-ar beid, zal dan kunnen zien, onze arbeid in de verschillende tehuizen, de land bouwkolonie te Lunteren, de opleiding der "kadettcn in 'de nieuwe Kweekschool te Amsterdam; ook het mooie werk, dal' gedaan wordt in O.- en W.-lndië onder ooglijders en melaatschen. leder bezoeke deze zeer belangrijke filmavond. De Officieren. MIDDENSTANDSDIPLOMA. Voor de Middenstandscursus van de R.K. Middenstandsvereen. De Hanze, ga ven zich tot dusver 15 personen op. Dinsdag a.s. zullen de lessen reeds be ginnen. Tweemaal in de week wordt les, gegeven, Dinsdag- en Vrijdagavond, tel kens van 7.3010.30. Aangezien het reeds laat in het iaar is zal het eerste lesjaar slechts uit 29 we ken bestaan, de beide volgende jaren zat dan 37 weken les gegeven worden, zoo als ook oorspronkelijk was vastgesteld. De lessen worden gegeven door de heeren Riteco, vier uur, en de heeren Kievits en Buisman ieder een uur, in de St. Jozef school. De deelname staat e.pen voor IEDEREEN, (zie adv,) AUTOBOTSING. Dinsdag werd een luxe auto van de N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing op een voorrangsweg in de gemeente Pur-i merend door een uit een dwarsweg ko-1 mende vrachtauto waarvan de bestuur-' der niet oplette, geramd. De luxe auto werd aan de rechterzijde zwaar bescha digd; de vrachtauto liep weinig schade, op. De inzittenden van de luxe auto,, de heer 1. Vlessing, mw. E. Vlessing-De Miranda enmw. htolfelder (Den Helder), bleven ongedeerd. Nadat de luxe auto, door de gladheid een flink stuk op zij geschoven, eenigszins gerepareerd was, er moest o.a. een nieuw wiel aange bracht worden kon de tocht naar Amsterdam,, worden voortgezet. heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ctdoos 45 ct. Bij uw Drogist A.V.R.O.-KALENDER. We ontvingen gisteren een exemplaar ter recensie. Wie er belang in stelt, ko- me eens kijken. Beschrijving volgt. DOET U DAT. We raden u aan het schema voor be sproeiingen, voorkomende op de le pa gina van dit nummer, te bewaren. Kan te pas komen. ROTKREUPEL. Een veehouder kreeg deze week pro ces-verbaal wegens het niet aangeven van rotkreupel. We herinneren nog eens aan deze plicht. Wie er niet om geeft, wordt beboet. Dat kost ZEEGAT VAN TEXEL. De pas verschenen almanak voor de kust- en binnenvaart, jaarboekje van 't Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, be vat o.a. een kaart met beschrijving van het Zeegat van Texel. Kost 25 ct. Uitvoerige uitgave kost een gulden. VERZOEK VAN DE POLITIE. Van politiewege verzoekt men ons on der de aandacht van ieder te brengen, dat bij ongevallen de arts in de eerste' plaats maar tevens de politie daarmee in kennis behoort te worden gesteld. Van het ongeval van Woensdag op de Hoogeberg werd pas 's morgens om elf uur aangifte gedaan. Zulks bemoeilijkt het onderzoek ten zeerste. LUCHTGAREELEN. Zadelmaker Alex Koning heeft ons gis teren een demonstratie gegeven met de dooi" hem vervaardigde „lucht-gareelen". Ze komen ons bijzonder practisch en de gelijk voor en verdienen zeker de aan dacht van allen, die met paarden om gaan. Wc raden belanghebbenden aan, eens bij de heer Koning aan te loopen. Zijn werk ziet er zeer degelijk uit. MOND EN KLAUWZEER. Het aantal gevallen van mond- en klauw zeer bedraagt in onze gemeente thans 70. Hiervan zijn er tot heden in totaal driei vrij verklaard. KOOK DE MELK. Het ziet er nog niet erg gunstig uit, zoo verzekerde ons de heer Noordijk, ge meente-veearts. Er loopen ook nog te veel koeien buiten. Dat werkt de besmet ting in de hand. Besmette dieren voor al' moeten noodig op stal. Donderdag werden nog vijf gevallen ge meld. SINTE-M AARTEN. Donderdagmiddag, bij het vallen van de duisternis, werd het Sinte Maartenfeest op traditioneele wijze ingezet. Tallooze kindeken waren op straat; met hun bran dende lampionneties liepen zij langs de huizen; met hun heldere stemmetjes zon gen zij, hetzij schuchter, vrijmoedig of zelfs brutaal in de geopende deuren. geef mij een appel of een peer, Dan kom ik het heele jaar niet meer. Nu een appel of een peer hebben zij wel niet veel gekregen, maar ook een koekje, was al welkom. Wat is het aardig de blijdschap op die vaak Leve en onschul dige kindergezichtjes te zien, wanneer ze" zoo'n kleine belooning krijgen. Behalve lampions, hadden andere kin deren zich voorzien van uitgeholde bie ten of koolrapen, waarin een brandend kaarsje door de min of meer dikke schil een tooverachtig schijnsel gaf. Weerj anderen droegen sigarenkistjes, waarin' dikwijls heel kunstige figuurtjes ge zaagd waren. Eenige uren achtereen trokken de kin deren langs de huizen en al die tijd klonken hun frissche stemmetjes door de avond lucht. Vooral aan de buitenkant van ons dorp, waar de straten zoo goed als geen verlich ting hebben, was het een sprookjes achtig gezicht in de verte het kleurenrijke', schijnsel van de vele St. Maarten-lichtjes zich als dwaallichtjes over de weg te zien bewegen. Het was alleen wat jammer, dat wij tusschen de vele kleintjes ook eenige grootere jongens aantroffen, die eigenlijk de Sinte Maartenleeftijd reeds, waren ontgroeid, jongens, die de waarde van elk geschenk precies nagaan, om de schenker, of voor vrijgevig, ot voor gie rig uit te maken. Dat is werkelijk zeen jammer. Ons „Sinte Maarten" mag geen bedelpartij worden. Maar het doet ons al weer genoegen, dat het aantal van deze jongens niet groot was. Gelukkig. Want is het niet heerlijk orn achter een paar dreumesen te loopen, die juist bij een der ingezetenen een koekje hebben gekregen en met volle mond onder elkaar de opmerking maken: „Lekker, hè?" Zoo moet het ook zijn. En naar wat wij er van gezien hebben, is het over het algemeen ook zoo geweest. De regen kwam de Sinte-Maartenjeugd wat plagen, maar veel kon dat hen nieii hinderen. Het feest duurde iiog wel tot een uur ot acht. H. RIJMELARIJTJE. ALS HET KALF Het verbaast mij, dat het voorstel Van het raadslid Van der Vis, Wat betreft de maximum-snelheid Van de hand gewezen is. Volgens 's Burgemeesters oordeel Doet een flinke straf méér nut, Maar dan denk ik aan het spreekwoord Van het dempen van de put. Want, niet waar, men is pas strafbaar. Als de daad eerst is begaan. Doch wat nut of pret ot voordeel Heeft het slachtoffer daaraan? Stel, dat zoo'n chauffeur een jaar krijgt, Ben ik daar dan mee gebaat, Wanneer ik door die bedrijven Loop te hinken langs de straat. Ot wanneer door roek'loos rijden, Er een kind eens sterven moet? Dat verlies kan door geen rechtspraak Nóch door straf worden vergoed. 'k Weet wel, als je zelf aan 't stuur zit, Dan bemerk je dat zoo niet, En vooral voel je je veilig Daar de wet 't je niet verbiedt. Daarom zou het wensch'lijk wezen [Ter voorkoming van gevaar, Om een snelheid vast te stellen Dat is toch niet zoo'n bezwaar? Ik begeer mij letterkundig En rechtskundig niet in 't krijt Met ons aller Burgervader Eleusch, ik heb geen appetijt. Maar terwille onzer kinderen En in 't algemeen belang, Wijdde ik met groote liefde Aan dit onderwerp mijn zang. HU1B DE RIJMELAAR. Schaken. Euwe-Aliechin. De 16e par tij is remise geworden. Stand is nuó'/j-ö' j. voor Aljechin. HET ONGEVAL OP DE HOOGEBERGi Gisteravond om elf uur hebben we aan de St.-Lidwinastichting te Den Helder] nog geinformeerd* naar de toestand van Wim Schaatsenberg. Deze was hoogst ernstig. Van het verloop viel niets te zeggen. Donderdag werd -vij van de H. H. Sacramenten voorzien. DE COCKSDORP. CRESCENDO. In aansluiting op ons vorig bericht, waarin we uw aandacht op Crescendo's zanguitvoering vestigden, verzoekt men ons nog te melden, dat na afloop een dansje kan worden gemaakt. EINDELIJK WEER THUIS. Na een verblijf van bijna 3 maanden in de St. Lidwinastichting te Den Helder,, zijn de beide slachtoffers van het onge luk met de heul in de Hollaudsche weg weer thuis gekomen. De heer A. van Hoorn werd als hersteld ontslagen, hoe wel er nog geruime tijd mede gemoeid zal zijn, eer hij weer over het normale gebruik van zijn been zal kunnen be schikken. De heer C. Kalis, die vqor 14 dagen naar huis kwam, ligt nog met het been in een gipsverband. OUDERAVOND. Woensdagavond werd de 2e ouder avond hier gehouden. Het slechte weer in aanmerking genomen, was de opkomst niet slecht. De heer Zondervan, h.d.s., kon 16 aan wezigen welkom heeten. Nadat de secre-' taresse de notulen der vorige vergadering had gelezen, werden plannen besproken in verband met het a.s. SINTERKLAAS FEEST. In de pauze werden de aanweziv gen onthaald op chocolade en werden de door de kinderen gemaakte Sint-Maarten lichtjes bezichtigd. Op uitnoodiging van; de heer Z. had een twintigtal kinderen een z.g. lampion meegebracht, door hen zelf of met hulp der ouders, vervaar digd. Er waren aardige dingen te zien, huizen, vliegmachines, torens, kerken, doch ook uitgeholde bieten, waarvan veel werk was gemaakt en die het heel goed deden. Alle inzenders mochten een klein prijsje in ontvangst nemen. Na de pauze sprak de heer Zondervan over TEEKENEN door jeugdige kinde ren, waarbij een aantal teekeningen op het witte doek verschenen. Spr. wees hierbij op de overeenkomst van het teeke nen door jonge kinderen en de wijze, waarop heel oude volkstammen zich schriftelijk plachten uit te drukken. Ten slotte werden nog eenige teekeningen van oudere kinderen vertoond. Het was weel een aardige en leerzame avond. „Ouderavonden zijn onmisbaar!" Van iedere ouderavond ontvangen we steedsi gaarne verslag. Red. OOSTEREND. V.-U.-FILM. Aan een adv. in dit nummer ontlee- nen wc, dat Woensdag in de Geref. Kerk; een film zal worden vertoond, welke een beeld geeft van de beteekenis en het werk der Vrije Universiteit te Amsterdam. Wie, daar belang in stellen, zullen deze ge legenheid om er kennis mee te maken, ze ker niet laten voorbijgaan. OOSTEREND. VROEGERE PLAATSGENOOT GEDOOD. De ongeveer 30-j. ongehuwde Nan Ver meulen, vroeger woonachtig alhier, nadien te Eindhoven, houder van een uitleen- bibliotheek, is aldaar Woensdagavond met) zijn motorfiets tegen een bestelauto ge botst, doordat deze auto wegens stuur- defect plots van richting veranderde. V. werd in zorgwekkende toestand naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen overleed. OUDESCHILD 'VARA-FEESTAVOND. v Men schrijft ons: We deelen de bezoekers van de VARA feestavond nog mee, dat er „voor elck wat wils" zal worden gegeven: krontjong- en hawaiianmuziek zullen afgewisseld wor den met zang (cowboy songs) etc. Er zal verder een komische voordracht worden gegeven. Tezamen met de spreker, een avond, die ieder zal kunnen bevredigen. Het is een eerste klas gezelschap dar meermalen voor de microfoon is opge treden en door het heele land stampvolle zalen trekt. De middagvoorstelling voor de kinde ren, door hetzelfde gezelschap (4 hee ren en 2 dames) verzorgd, brengt muzi kale clownerie, clowns-trio, goochelen, etc. De VARA heeft kosten noch moeite ge spaard om iets goeds te brengen. Ge zellig bal besluit de avond. HYGIENE en VEILIGHEID Vraagt eerst uw huisarts. - „Hartwater" kan door verschillende oorzaken worden teweeg gebracht: de arts) moet hiervoor geraadpleegd worden. Er bestaat geen afdoend middel te gen transpireerende handen en gelaat. Veel wasschen en inpoederen. Door kinkhoestaanvallen zetten bij kinderen de oogleden altijd wat op; dit| gaat geheel zonder behandeling voorbij, wanneer de kinkhoest geneest Bedwateren is niet te genezen met een medicament, schrijft Dr. L. Heyer- inans in het Volksblad. Raadpleeg uw arts of een chirurg. Tegen winterhanden. Warme hand- baden en 's morgens en 's avonds in wrijven met een mengsel van glycerine en terpentijn (schudden) of kamferspiri- tus. Vaccinatie. Een landelijke actie is op touw gezet met het doel de bevolking; te wijzen op de wenschelijkheid kinde-' ren op de leeftijd tusschen drie mnd. en twee jaar te laten inenten. De regeering.1 stelt gratis entstof ter beschikking. Wacht u voor de kwakzalver. OVER OPVOEDING LIEGT UW KIND? Ouders en opvoeders hechten, zoo zegt „Eltern-zeitung", dikwijls te veel waarde aan kinderleugens. Er zijn wel kinderen, die echte leugenaars zijn en onder alle omstandigheden zich aan liegen schuldig, maken, maar dit zijn uitzonderingen. Vele fouten van kinderen zijn niet zoo onrust barend als ze wel schijnen en fouten van opvoeders zijn dikwijls veel ernstiger dan die van kinderen, welke laatste dikwijls veroorzaakt worden door de eerste. Veel ouders b.v. zijn de meening toege daan, dat ze geboren opvoeders zijn: er zijn immers altijd ouders geweest, die kinderen moesten opvoeden; waarom moe ten zij het dus ook niet kunnen Men ver geet daarbij o.a. dat de levensomstandig heden zich zeer gewijzigd hebben. Alles in aanmerking genomen, is het niet zoo verwonderlijk, dat het juiste in zicht in de opvoeding dikwijls ontbreekt en dat dus ook de kinderleugen verkeerd) wordt beschouwd. Dit beteekent niet, dat men zich moet laten leiden door 'het, woord- alles begrijpen is alles vergeven., De fout is meestal, dat de leugen niet als een symptoom wordt aangezien en dus een teeken is, dat er in de kinderziel iets niet in orde is. Inplaats van zoo'n „geval" grondig te onderzoeken, stelt men er zich soms tegen te weer, met ruwe woorden en ook probeert men wel met slaan dit eu vel te bestrijden. Dit is even fout als de handelwijze van de geneesheeer, die zich alleen maar om de koorts zou bekommeren en niet om de •koorts ais symptoom van de ziekte. Karak terfouten van opvoeders zijn vaak een remming bij het goede inzien van feiten., der kinderen. Men beschouwt het liegen dan als eer. beetgenomen worden door het kind en dat wil men natuurlijk niet. Persoonlijk gegriefd mag men zich nim mer voelen. Men verliest daarmee de zake lijkheid uit het oog en schaadt het kind. Een bestrijdingsfout is verder deze: men belooft het kind allerlei, als het b.v. een week lang niet liegt Het kind spant zich in en houdt het misschien een weeH uit, maar dan vervalt het weer in de oude zonde: om het beloofde te winnen, had het zich tijdelijk ingespannen, maar zoo'n „oefening" is natuurlijk waardeloos. Illll|iiiiiiii.<;iiii:iiiiiiiii.'iiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiiiiiiii!i]iii||||j|

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6