purols: Texels Bioscoop-Theater OKÉ DON JUAN TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. Onzuivere huid Texelsche Berichten De Nieuwe Pachtwet. Aan de Texelsche Leden van 't Texelsch Schapenstamboek in N.H. DEN BURG - Tel. 27 - K. PEN Zondagmiddag 4 uur Oproer en Spionnage Liefde en Haat. Uitgebreid Bijprogramma. Zaterdag 13 November 1937 In een ledenvergadering van de afd. Texel van de L.T.B. heeft Woensdag in De Zwaan de secretaris van het Hoofd bestuur van deze Bond, lr. Ausems, de nieuwe Pachtwet uiteengezet en toege licht. Ondanks het zeer slechte weer, storm, en hagelbuien, waren toch nog vele le den aanwezig. De voorz. der afd. Texel., dc heer M. Veeger, heette de leden har telijk welkom en opende de vergadering, met de Chr. groet. Na eenige gesprekin- gen was het woord aan ir. Ausems. Dc pachtwet, die 1 April 1938 in wer king zal treden, zal vele veranderingen teweeg brengen, aldus spr. Gelijk bij het' landbouwcrediet moet bij de pacht steeds getracht worden boven pachter en ver pachter een onpartijdige instantie testel len, die kan bemiddelen en van voorlich ting dienen. De L.T.B. heeft sedert ge ruime tijd een dergelijke pachtcommissie- doch zij had bijkans niets te doen. Een enkele maal heeft zij voorlichting' gegeven, maar op pachter en verpachter rustte geen enkele verplichting om de pachtcommissie om bemiddeling of ad vies te vragen. Dat wordt nu anders! DE VOORGESCHIEDENIS. Het heeft lang geduurd voor de wet kwam, doordat van verschillende zijden werd tegengewerkt. Na de landbouwcrisis van de tachtiger jaren kwamen voor de eerste maal de groote fouten in het pacht stelsel duidelijk aan het licht. Niet lang daarna, in 1896, werd de L.T.B. opge richt. Reeds eenige jaren tevoren was door de staat een landbouwcommissie ingesteld, welke reeds wees op de ver keerde pachttoestanden. Aanvankelijk werd er door de overheid weinig acht op ge slagen. Een nieuwe Staatscommissie, in 1906 benoemd, wijdde meer aandacht aan de pachttoestanden, maar het zou niet temin tot 1919 duren, voordat de regee- ring een speciale commissie ter bestudee ring van de pachttoestanden instelde. Voor een ingrijpende verandering in het pacht-, stelsel voelde deze commissie echter als nog niet veel. Pas tien jaar later, in 1929, zou een poging worden gedaan tot her ziening van de pachtwet in haar geheel. Er werd een voorstel ingediend tot rege ling der pacht en het instellen van pacht- commissies. Het voorstel werd door de Tweede Kamer aangenomen, doch in de Eerste Kamer verworpen. Nu waren in middels in 1932 met de crisispachtwef reeds de ergste mistoestanden opgeheven, maar minister Van Schaik oordeelde het gewenscht in 1935 een nieuwe pachtwet- in te dienen vrijwel gelijk aan de vo rige welke door beide Kamers werd aangenomen. DE NIEUWE WET. Spr. geeft eerst definitie van pacht en pachtprijs, zooals ze in de nieuwe wet voorkomen. Er zijn drie soorten pacht prijzen: vaste pacht, veranderlijke of mo biele pacht en deelpacht. De vaste pacht wordt thans het meest' toegepast. De veranderlijke pacht is een systeem, dat thans reeds in de Wieringer- meer bestaat. Men heeft hierbij een basis (indexcijfer voor een bepaald jaar 100) aangenomen, waarop een zekere pacht wordt betaald. Gaat het indexcij fer omhoog, b.v. door verbetering van de grond, door bemaling of door prijsstij ging, veroorzaakt door betere conjunc tuur, dan stijgt de pachtprijs. Gaat het indexcijfer omlaag, dan wordt de pacht minder. Wordt het indexcijfer 130 of meer, dan betaalt men 150 pet. van de vastgestelde pacht, wordt het 70 of min der, dan betaalt men 50 pet. van de- pachtprijs. Bij deelpacht betaalt de pachter eerii evenredig deel van de opbrengst van het land. Dit brengt moeilijke controle met| zich mee en is in Holland vrijwel on- bekend. Volgens de nieuwe pachtwet wordt elke pachtovereenkomst behoudens eenige biezondere gevallen voor ON BEPAALDE TIJD aangegaan. Ieder pachtcontract moet SCHRIFTELIJK wor den vastgelegd, omdat dan de bedingen kunnen worden nagegaan, die gemaakt zijn. Het contract moet door de pachtka- mer of het pachtbureau worden goedge keurd. WEDERZIJDSCHE VERPLICHTING. De verpachter is o.m. verplicht: Bij het eindigen der pachttermijn ver goeding te geven voor aangebrachte ver beteringen, wanneer dit met goedvinden der beide partijen is geschied; Vermindering van pachtsom te gedoo- gen, indien deze b.v. door mis-oogst, b.v.. tengevolge van hevige hagelslag, of t>.r. door ernstig mond- en klauwzeer veel schade heeft geleden. De pachter kan in dat geval zelfs, geheel van de pacht worden v'rijges'teld.- eventueele scha'de aan uë verpachter te vergoeden tegemoet te komen aan nieuwe pachter; wanneer het verpachte beter wordt en zwaardere lasten op de verpachter ko men te drukken, hooger pacht te gedoo- gen. De pachter mag niet onderverhuren, tenzij met goedkeuring van de verpachter. DE TOEPASSING. Wat zijn nu de verbeteringen, door de wet tot stand gebracht? In de eerste plaats kan een pachter met zoo maar willekeurig van zijn bedrijf wor den gezet. De pachter kan tegen het af zetten in beroep gaan Hij de Pachtkamerof bii het pachtbureau. Echter is in de wet nog een bepaling opgenomen, dat steeds na tien jaar de pacht afloopt. Dus dan zou de verpachter met inachtneming van de gebruikelijke opzeggingstermijn van zijn bedrijf kunnen worden gezet. Evenals de aanvrage moet de opzegging schriftelijk geschieden, welk document bij de pacht- kamer of pachtbureau moet worden ge deponeerd, zoodat te allen tijde is na te gaan, of de opzegging rechtmatig is ge schied en de eventueele schadeloosstelling is betaald. Overigens kan de pacht af- loopen met beider goedvinden of door dat het verpachte verloren gaat. Indien de pachter tegen de opzegging in verzet komt, zal zijn vordering met worden toegestaan; als de pachter niet aan zijn verplichtingen heeft voldaan;ook niet, als blijkt, dat bloedverwanten in neergaande lijn van de verpachter het be drijf zelf in gebruik willen nemen; even- min, als de verpachter ernstig in zijn belangen wordt geschaad. Hij kan dan echter worden verplicht een schadeloos stelling aan de pachter te geven. De vordering wordt wel toegestaan, in dien de verpachter niet ernstig in zijn be langen wordt geschaad, of indien de pach ter er het ergst aan toe zou blijyen en niets aan schadeloosstelling zou hebben. Zoo biedt de nieuwe pachtwet vele voordeelen, aldus spr., zonder dat de ver pachter ernstig in zijin belangen wordt ge schaad. De voornaamste voordeelen zijn: Zekerheid van een levensbestaan en de zekerheid, dat, wanneer men goed boert en verbeteringen aanbrengt, men dit geld, niet kwijt is, als men er wordt afgezet,, doch een schadeloosstelling krijgt. Verder de zekerheid, dat als het land buiten zijn. schuld niets opbrengt, de pachter niet behoeft te betalen en de zekerheid, dat, indien men in een crisisjaar leeft, het pachtcontract verlicht wordt. Wanneer kan men van de pachtwet profiteeren Pachtcontracten voor bepaalde of on bepaalde tijd aangegaan, en die op 1 Jan 1936 nog niet van kracht waren, worden door het oude recht beheerscht tot uiter lijk twee jaar na het inwerking treden der wet, dus tot 1 April 1940; pachtovereen komsten, die op 1 Jan. 1936 reeds van kracht waren, indien ze voor bepaalde tijd zijn aangegaan tot die termijn, uiter lijk echter 1 April 1933. Indien ze voor onbepaalde tijd zijn aangegaan, vallen zij dadelijk onder de nieuwe pachtwet. Na een wel wat lange pauze was er' voor de aanwezigen gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd door verscheidene leden gebruik gemaakt. lr. Ausems vertelde nog iets over de pachtkamer en pachtbureau. De pacht» kamer is een onderdeel van het kanton gerecht. Het pachtbureau wordt door de' groote organisaties ingesteld. In de arbi trage-commissie zullen zoowel pachters als verpachters vertegenwoordigd zijn. In- het pachtbureau van N.-Holland zal ook iemand van Texel worden uitgenoodigd zitting te nemen. Het pachtbureau con troleert alle contracten en indien het deze nadeelig vindt voor de pachter, worden beide partijen gehoord en wordt voor gesteld een nieuw contract samen te stel len. Komt men niet tot een overeenstem ming, dan wordt het contract vernietigd. Niet onder de pachtwet vallen, naar lr. Ausems nog mededeelde, erfpacht en beklemrecht. Erfpacht onder de tijd van- 26 jaar valt wel onder de wet. Nadai nog even over het onderwerp gediscussieerd was, sloot de voorz. de vergadering met de Chr. groet. H. Belast zijnde met de opdracht van het Centraal Bureau voor de Schapenfokke rij in Nederland, om de kwaliteitscon trole van de voor het buitenland be stemde fokschapen te verrichten, kreeg ik onlangs de afstammingsbewijzen van de op Texel gekochte en voor België bestemde schapen onder oogen. De waarde van vele afstammingsbewijzen was voor mij een teleurstelling. Ik meen, dat wij bij de EXPORT ons op het standpunt moeten plaatsen, dat, wat uitgevoerd wordt, van zoodanige kwaliteit moet zijn, dat er reclame van kan uitgaan voor het, schapenras en niet minder voor de streek, waaruit ze afkomstig zijn. De stamboek registratie is een middel, tot verbetering van de kwaliteit van het ras. Dat mid del bepaalt zich tot administratie van do afstamming, alsmede van enkele belang rijke eigenschappen van de dieren tijdens hun gebruik als fokdier, b.v. vruchtbaar heid, de wolproductie, de bouw en de ontwikkeling van de dieren, hetgeen ge schiedt door de inspecteur. Deze st.un- boekregistratie is bedoeld als hulpmiddel voor de fokkers zelf bij hun pogen tot verbetering, maar is tegelijkertijd een mid del om de koopers van fokmateriaal, wat meer zekerheid, of, zoo u wilt, minder on zekerheid te geven omtrent de te ver wachten fokresultaten. Bij elke ooi of ram, die verkocht wordt, ontvangt dei kooper een afstammingsbewijs, waarop de verschillende eigenschappen van heti dier zelf en van zijn voorouders tot in twee generaties staan vermeld. Het be treft hier de navolgende eigenschappen: vruchtbaarheid (aantal lammeren), in druk kwaliteit der lammeren bij de ge boorte-inspectie, wolproductie. Voor ge registreerde fokschapen, bestemd voor ex port wordt aanmerkelijk meer betaald dan voor gelijksoortige wilde schapen. Deze hoogere prijs is evenwel alleen te ver dedigen, indien allereerst het dier zelf van goede tot zeer goede kwaliteit is en voorts de gegevens omtrent de voor ouders tot tevredenheid stemmen. Vele Texelsche afstammingsbewijzen nu heb ben mij teleurgesteld in de navolgende opzichten. Z.G. WILDE DIEREN. Ie. te veel dieren hadden tot vader een ingeschreven wilde ram, of een ingeschre ven wilde ooi, ja, soms waren het beide ingeschreven z.g. wilde dieren, d.w.z. van otticeel onbekende afstamming. Het ge. volg hiervan was, dat het afstammings bewijs of voor de helft of bijna geheel blanco was, d.w.z. dat er geen gegevens op voor kwamen. De koopers wordt op deze wijze zeer weinig garantie verschaft, en van buiteniandscne koopers kan men niet verwachten, dat zij op de hoogte zijn met de specifieke Texelsche toestanden. De waarde van onze stamboekhouding moeten wij in het buitenland hoog hou den, en dat bereiken wij niet door fok- materiaai te exporteeren met onvoldoen de afstammingsbewijzen. Wanneer uit 'n fokgebied goed fokmateriaal naar het buitenland gaat met goede papieren en de fokresultaten blijken overeenkomstig een en ander, dus goed te zjjn, komt men zeker terug jiaar de streek, waar vroeger gekocht is. Laten de Texelsche fokkers dit toch ernstig bedenken, hetgeen even eens geldt voor de koopers. Teneinde in het bezit te komen van meer z.g. vol bloedmateriaal, zal men in dc herfst' méér ooien in moeten laten schrijven en voorjaars meer ooien moeten laten knip pen. Men dient te bedenken, dat het bij> de export van fokmateriaal hoofdzake lijk gaat om de ramlammeren, enkele oudere rammen en voorts ooilammeren en 1- a 2-j. ooien. Hiervan dient men ruim voorzien te zijn. ONVOLDOENDE VRUCHT BAARHEID. 2e. In de tweede plaats viel mij op, dat de vruchtbaarheid van de moeders ot grootmoeders van de geëxporteerde dieren in enkele gevallen neslist onvol doende was. Lammeren, zoowel ram- als ooilammeren van ooien, welke voor de tweede maal een eenling brengen, dient men niet te laten knippen. Ik kan niet bewijzen met cijfers, dat men dan een grootere vruchtbaarheid krijgt, ik weet zeer goed, dat de voedingsomstandighe den vlak vóór, tijdens en na dc dekpériode ook een rol spelen, maar toch geloof ik, dat men de kans op de grootere vrucht baarheid er iets mee verhoogt. DE WOL. 3e. In de derde plaats bleek mij, dat de gegevens omtrent de wojproductie op sommige papieren te wenschen overliet. Texelsche Schapenfokkers, leden van het Texelsch Schapenstamboek in N.-Holland, bedenkt, dat Texel de bakermat is vani het schapenras, dat de naam van uw» mooie land draagt. Weet, dat die naam nog een goede klank heeft, maar weet ook, dat men el ders dc stamboek fokkerij ernstiger neemt, dan veler uwer, waardoor de afzetmoge lijkheden voor u voortdurend worden bfe dreigd. U kunt hier zelf veel aan doen, door te voorkomen, dat er fouten aan het licht treden als bovengenoemde. De fokkers, woonachtig in de baker mat van een alom gewaardeerd ras, heb ben inderdaad veel voor, toch kunnen zijl nimmer op de lauweren, behaald doop het voorgeslacht, rusten. Integendeel: zij moeten hard werken en zich kosten getroosten, willen zij niet teruggedrukt worden door anderen. De Rijksveeteeltconsulent, L. DE VRIES. Zaterdag, Zondag en De Warner Bros superfilm Een „romance" te midden van imposante natuur tafereelen Een gewetenlooze concurrentie strijd tusschen Amerikaansche zakenlieden met als motto: Het doel heiligt de middelen. Een film met prachtige recensies in binnen- en buitenland. Hij, de feestvierende Don Juan, moet werken om HAAR te winnen. Een bittere strijd met wisselende kansen, zal hij slagen Holland- en Wereldnieuws. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Oct. 1937 Ingelegd f 9724.85 Terugbetaald 15033,99 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 53(9,14 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 11 Prenten-, Kleur-, Teekenboe- ken. Keus uit groote voorraad. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. SPORT OP TEXEL De elftallen voor morgen: Texel 2: B.Beumkes D.J.Blom W.Vlas J.Kiljan J.Weijdt A.Verseput Av.Anraat J.D.Blom J.BruinJz. F.Kaczor J. Bruin Wz. Res.: P. Hemelrijk, J. Helsloot. Texel 3: W.Geus G.Wilner A.DrosDz. D.Geense H.Boon S.Langeveld PjBruinWz. B.Kiewiet N.Tuinder D.Hui- zinga J.Rab Res.: H. Kuiter. Vetwormpjes, pukkels en uit slag verdwi|nen en de huid wordt jeugdig—frisch, gezond en fluweelzacht door zuivert verzocht geneest In doozen 30-60 ct. Bij Apoih en Drog. mijn ha rot mammmÊÊÊmm TEXEL'S PLICHT. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiipiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu!

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 9