Texels Bioscoop-Theater Het gaat om mijn leven SPIERPIJNEN in zijn arm genezen KLOOSTERBALSEM Uitgebreid Bij program ma TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT m m m m Zaterdag 20 November 1937 Texeisohe Berichten CURSUSSEN. De LANDBOUW-cursus in M.-Eierland is Donderdag 18 Nov. begonnen. Erwordt gesproken over veevoeding, plantenziek ten, grondkennis, bemesting. Er is vee) belangstelling (bijna 30), maar nog wel plaats voor enkelen. Dan echter volgen de week komen, want na de volgende les kan men moe.lijk meer invallen. BOEKHOUD-cursus in Oosterend heeft daar weinig belangstelling. Maar vier Oosterenders gaven zich op. Deze cursus zal daarom aan Den Burg in de Land bouwschool worden gegeven en heginti Maandagavond 22 Nov. half acht. Wie een practische boerenboekhouding wil leeren, zorge daar te zijn. De MOTOR-cursus zal door onvol doende deelname vermoedelijk niet door gaan. Voor de BLOEMBOLLEN-cursus is deelname genoeg. Het is echter met de leeraar, die uit Hillegom moet komen, nog niet voor elkaar. Later wordt dus bekend gemaakt, wanneer deze cursus begint. VALSCHE MUNTERIJ EN HAAR BESTRIJDING. We hebben reeds meegedeeld, dat de beer K. H. Broekhoff, Commissaris vanj Rijkspolitie te Amsterdam., chef van de Nederlandsche centrale inzale falsificaten aldaar, voor onze abonné's een causerie komt houden over bovengenoemd onder-1 werp. Thans kunnen we meedeelen, dat de datum van die belangwekkende voor dracht bepaald is op Donderdag 16 De cember a.s. Het wordt ook nu een interessante avond. Niet alleen is de heer Broekhoff internationaal vermaard om zijn groote ervaring op dit terrein, maar ook is hij een alleszins vlot causeur en brengt hij een schat van lichtbeelden mee, alle be trekking hebbende op merkwaardige en belangrijke gevallen uit zijn practijk. Houdt, abonné's, die avond vrij. Evenals onze Dr. Thijsse-Burdet-avond, evenals onze Viruly-avond, evenals onze Lubinsky-avond, evenals onze Dr. Van der Sleen-avond, enz. is ook deze avonA met Commissaris Broekhoff voor abonné's alleen toegankelijk. (Toegangsprijs 25 ct.) Wie mocht behooren tot het nog steeds slinkend groepje van samenlezers geven we in overweging abonné te worden. Er komen meer van deze avonden: DIT sei zoen nog met Dr. v.d. Sleen, Dr. van Schelven (zenuwarts, Den Haag) en, ver moedelijk,* Han Hollander (radio-sport- reporter). Ook deze zijn voor abonné'si alleen en steeds voor een gering be drag toegankelijk. ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg." Ook Woensdag was het lokaal weer flink bezet. Toen sprak, na een enkel' woord van Burgemeester Kamp, de heer H. C. Remmers, oud-gezagvoerder van de K.P.M., over de beteekenis van de Koninkl. Pakketvaart voor onze Oost-In dische archipel. Die beteekenis is niet gering. De heer Remmers beheerschte zijn stof volkomen; hij deed zich kennen als een prettig cau seur, die zijn oogen in Indië goed de kost gat en er genoegen in vond, de jon gelui uiteen te zetten, hoe de K.P.M. in elkaar zit; welke de lijnen van deze „wa terspoorweg van onze Oost" zijn; wat er zooal aan te pas komt, om de schepen te bouwen, te bemannen, te onderhouden, te bevrachten, te lossen, enz. Daarbij vertoonde de heer Remmers niet minder dan 100 lichtbeelden, welke het uitstekend „deden" en zoo niet weinig bijdroegen tot het succes van deze avond, waarvan het tweede deel aan een reis door ons Insulinde was gewijd. In snel tempo doorkruisten wij dit heele eilan denrijk. We bezochten de groote en de kleine Soenda-eilanden, maar ook Nieuw- Guinea en de Molukken. De bezoekers, leeftijd 16 tot over de 70hebben ei' allen oprecht van genoten. Namens de Commissie sprak de heer G. Joh. Duinker aan het slot woorden van dank. Tevens werd meegedeeld, dat op de eerstvolgende JONGENS-avond de heer Van Ir.gen Schenau over de Tabakscultuur op Sumatra (Deli) spreekt. Voor Woensdag a.s. vond de Com missie mevr. Dalmeijer-van Bachum de Boer, bereid om voor de meisjes frag menten voor te dragen uit de werken (proza en poëzie) van klassieke en he- dendaagsche schrijvers. De Commissie legt er nogmaals de na druk op, dat deze avonden toegankelijk zijn voor EEN ELK, mits niet jonger dan 16 jaar. VOORDEELIGfc VOEDING. Dinsdagavond heeft in P.n's Zaal, zooals in het kort gemeld, ir. J. B. van Meulen, van de Olie-fabrieken Calvé Delft, een causerie gehouden over „Voordeelige veevoeding", welke lezing met eenige films werd toegelicht. Omstreeks kwart over acht opende de heer P. Dros de bijeenkomst met een kort woord van welkom tot de ongeveer honderd aanwezigen en speciaal tot de heer ir. Van der Meulen. De heer Van der Meu'en zette in de eerste plaats uiteen, aan welke eischen de veevoeding moet voldoen, wil zij zoo economisch mogelijk zijn. Het dier heeft in de eerste plaats eiwit ncodig. Nu zijr, er talrijke soorten van eiwitten, waar onder ook vele onverteerbare. Ten eerste moet er dus opgelet worden, dat in het voedsel een behoorlijke kwantiteit ver teerbaar eiwit aanwezig is. Maar dat is nog niet alles. De eiwitten zijn opge bouwd uit 23 soorten van aminozuren Nu zijn er eiwitten, waarin n et al deze soor ten aminozuren, die toch alle voor heb dier noodzakelijk zijn, voorkom :n, de cn volledige eiwitten, waartoe o.a degraan- eiwitten behooren. Maar als alle amino zuren wèl in het eiwit voorkomen, kun nen ze nog in verschillende verhoudin gen aanwezig zijn. Voor elke voeding zou men dus een eiwit moeten hebben, waarin de aminozuren in de beste ver houding vertegenwoordigd zijn. Zulke ei witten hestaan echter niet, maar we kun nen natuurlijk wel trachten, zoo dicht mogelijk de juiste verhouding te benade ren. Dat kan geschieden door een veel zijdigheid van voedsel te betrachten. In de tweede plaats is voor het dier de zetmeelwaarde van belang. Het zet meel "houdt de lichaamstemperatuur op peil en zorgt -voor de vorming van de spieren en het vet. In de derde en vierde plaats komen dan de vitaminen en mineralen. Belangrijke mineralen zijn kalk en fosforzuur, voor de beendervorming onmisbaar zijn. Ook ijzer en jodium kunnen niet ge mist worden. Gemis aan ijzer heeft bloed armoede ten gevolge. Er is overigens een heele reeks mineralen, welke alle een spe ciale functie in het lichaam verrichten. Vitaminen zijn organische stoffen, die eveneens voor ieder dier onmisbaar zijn Er zijn thans vele vitaminen bekend, waarover wij ons over het algemeen niet druk behoeven te maken, aldus spr. D© meeste komen in vrijwel ieder voedsel voor. Speciaal moeten wij echter reke ning houden met de vitamine A, de z.g. groeivitainine, die in de groeiperiode ab soluut voor het dier onmisbaar is, en met de vitamine D, de vitamine, die d© Engelsche ziekte tegengaat. Beide vita minen komen o.a. voor in de levertraan De vitamine D kan in het dier zelf ent- staan onder invloed van de ultra-violette stralen van het zonlicht. Door het dier nu alle stoffen te ge ven, die het noodig heeft en daarbij 'In de juiste verhouding, kunnen wij de voe ding zoo economisch mogelijk maken. Ook moeten wij zorgen, dat het dier in staat wordt gesteld het voedsel zoogoe .1 mogelijk te verwerken en dus oppassen voor volstoppen met voedsel. Al sedert vele jaren is Calvé werkzaam op het gebied van veevoeding en na tal van wetenschappelijke proeven, waarbij de proefboerderijen van onschatbare waarde waren, is men er in geslaagd, aldus spr.. een zeer economisch mengsel te maken Nu echter in de laatste jaren op tal van plaatsen de groote voordeden van de droogvoedermethode boven de z.g. slob bermethode naar voren komen, heeft Cal vé de z.g. „voederbiks" vervaardigd, die, tal "van voordeden hebben boven iü'4 droogvoedermethode met meel (Over deze voordeden las men in de adv.) Met een film liet spr. zien, waarom c'e biksvoedermethode boven de andere methoden valt te prefereeren. Bij de slobbermethode wordt het voedsel meer gedronken dan gegeten, zoodat hel veelal onvoldoende wordt verteerd. Dit is bij biks niet mogelijk. Dit moet goed ge kauwd worden. Voorts zag men, hoeveel hygiënischer de Biks-voeding was, en ook hoeveel voordeeliger. Een van de groote voordeden van Biks is ook, dat het niet bederft. Een gekleurd filmpje, waarin eenige prachtige natuuropnamen voorkwamen, liet ons zien in welke mate Biks reels ons land veroverden. De belangstelling voor 't product bleek zeer groot. De fabriek is in staat 14000 Kg. Biks per uur af te leve ren. Dit bleek nog te weinig en zoo moest) zelfs besloten worden een tweede ma chine bij te koopen. De laatste film, welke uit drie deelen bestond, belichtte het Calvé-bedrijf. Tot slot werd ieder in de gelegenheid gesteld, eenige vragen aan de heer Van der Meulen te richten. Een der aanwezi gen merkte op, dat de Biks voor schapen wat groot zijn. Hierop antwoordde de heer Van der Meulen, dat Calvé dit reeds onder de oogen heeft gezien; indien eenigszins mogelijk worden voor de schas pen kleinere Biks vervaardigd. De heer Dros zei de heer Van der Meu len dank voor zijn interessant betoog en sloot daarmee deze leerzame bijeenkomst. H. van Texcls Bioscoop-Theater jjlllllülll HET GAAT OM MIJN LEVEN. Mr. Lessner, een bekend advocaat, wordt otn elf uur 's avonds opgebeld door een heer, die hem absoluut dadelijk moet spreken. „Het gaat om mijn le ven", zegt hij. Als Mr. Lessner om half1 twaalf zijn late cliënt wil ontvangein, blijkt tot zijn groote schrik, dat de man dcor een kogel is getroffen. Lessner roept dadelijk zijn bediende Frits, dl© juist in de tuin blijkt te zijn, hoewel hij. daar niets te maken heeft en laat een dokter komen. Deze onderzoekt de mag, die nog leeft, doch eenige oogenblikkcn later sterft. Voor hij dood gaat, kijkt hij echter Lessner's bediende trits nog aan en zrgt hij du delijk verstaanbaar; „U!" BANK ZIJ KLOOSTERBALSEM 'n Pijn om razend te worden bij 't bewegen van den arm „De pijn begon In mijn bovenarm en zetie zich zoo voort tot in mijn nek, soms zóó hevig, dat het huilen mij nader stond dan hel lachen. Gewone Spierpijn, zeide men mij, maar ik kon niets vinden om die gewone pijn te genezen Ten einde raad ben ik mei Kloosterbalsem begonnen. De uitwer king is enorm geweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn al en na voortgezet gebruik zijn al mfjn pijnen verdwenen, dank z(j Klooster balsem, den groolen pijndooder." E. p. C. te A. AKKER'S ORIOINEEL TIN INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen b(| brand-en snij wonden Ook ongeëvenuard als wrijfmiddel b(J Rbeumatlek, spit en p(]nl(jke spieren Scliroefdos 85 ct. Potten: 62H ct. en f 1.01 De recherche verschijnt en neemt een verhoor af. Noch de chauffeur van de| taxi, noch iemand uit het huis van M,ji Lessner heeft een schot gehoord. Wan neer mevrouw Lessner gevraagd wordt' ot zij een revolver heeft, ontkent zij. Frits wenscht niet te zeggen, waarom hij op het oogenblik, dat Mr. Lessner hemi r.ep, in de tuin was. Hij wordt gearres teerd, doch later weef vnjgeluten als, u.tkomt hoe hij de vermoorde Na varro. een danser van het Cabaret Asto ria kent. Door zekere brief valt nu de verdenking op mevr. Lessner, die de zelfde is als de bekende filmactrice Chris- ta Galeen. Ook Torsten, de opnamenlei- der van de filmmij., waarbij Christa speelt, wordt in het geval betrokken.! Frits wordt nogmaals gearresteerd, doch wederom vrijgelaten. Het verdwijnen van Christa's parel snoer en het vinden van haar revoKer in f'e vleugelplano, hebben tot gevolg, dat Christa gearresteerd wordt. Wel weet' zij haar man van haar onschuld te over tuigen, doch de politie weigert haar te gelooven, ook al, omdat de politie hoort, dat Mr. Lessner een afperser geld wil geven in ruil voor een brief. De politie.' grijpt in, doch de afperser weet té ont snappen. Het laatste deel van de film brengt de uiterst logische oplossing, waarom' Na varro wordt doodgeschoten en door wie, in een opeenvolging van sensationeel© gebeurtenissen, die de spanning ten top, doen stijgen. DE HANZE-CURSUS. Men schrijft ons van bevoegde zijde: De handelscursus van „De Hanze" is Dinsdagavond begonnen met 20 leerlin' gen. Voor degenen, die zich nog niet ah> cursist opgaven, zij opgemerkt, dat op bovengenoemde cursus wordt gewerkt vol gens het programma, dat is opgemaakt door de drie groote landelijke midden standsbonden, n 1. de Koninkl. Midden standsbond, de Chr. Middenstandsbond en de R.K. Middenstandsbond. De cursus staat onder rechtstreeksch toe zicht van het Ministerie van Onderwijs, afd. M.O. DEN HOORN WAT IS VERBRANDING? Over dit onderwerp, „Wat is verbran ding?" houdt vanavond de heer E. van den Ban, hoofd Lagere Landbouwschool, een causerie in Ons Huis. (In vorig num mer stond een ander onderwerp; dat moet vervallen). IEDEREEN, zoo verzoekt men ons, te melden, is welkom in Ons Huis. En wie zal dan vanavond niet komen De heed Van den Ban kennen we als een gezellig verteller taai wordt het dus vanavond heelemaal niet. Er worden bovendien merkwaardige proeven genomen met mag nesium, fostor, enz. Daar valt veel van te leeren, door jong en door oud. LUCHTVAART. In Amsterdam-Noord is met de aan leg van een zweefvllegterrein begonnen, voorloopig 600 vk. M. groot. Ons land is thans 20 voor de zweefvliegsport ge-i opende vliegvelden of speciale zweefvlieg»1 terreinen rijk. Een Belgisch verkeersvliegtuig van de lijn Londen-Brussel Dinsdagmiddag door mist te Oostende tot een noodlan ding gedwongen, is met de linkervleugel ,n botsing gekomen met een fabrieks schoorsteen, neergestort en in brand ge raakt. Alle elf inzittenden verbrandden., Tot de slachtoffers behoorden erf-groot-, hertog Gcorg Donatus van Hessen met zijn moeder, zijn vrouw en zijn beide' zoons. Zij waren op weg naar Londen, waar een broer van de erf-groothertog; in het huwelijk zou treden. Zuid-Afrika. Mevr. Kirby-Green en Clouston hebben het record Londen-Kanp- stad, dat op naam stond van Amy Molli.-» son met 33 u. verbeterd. (Nu 45 uur) RRffiSlfflffifflffiifiSB® Ais ®BB81EB81S3ffiffi81 f3 83 EB 8! 81 81 ta ONTWIKKELINGSAVONDEN. Iedere Woensdagavond in lokaal „Den Burg", Groeneplaats, aan vang 8 uur precies. Kosteloos toe gankelijk voor personen van 16 jaar en ouder. WOENSDAG 24 NOV. 1937 alleen toegang voor meisjes. Declamatie door mevr. Dalmeijer- van Bachum de Boer, van Over- veen, proza en poëzie van klas sieke en hedendaagsche schrijvers (-sters). S3 S3 S3 EB 81 S3 3 EB «SlSIS'iS'SWSlSlSl y 81 S3 SIS3 S3 81381381 DEN BURG Tel. 27 - K. PEN Zaterdag, Zondag en Maandag De Tobis film In de Hoofdrollen KARL LUDW1G DIEHL THEO LINGEN Een spannende detective-film. WIE vermoordde Juan Navarro? Verschillende verdachten worden gearresteerd, doch wie is de DADER? Pas in de laatste oogenblikken brengt de film de op lossing, even logisch als sensationeel. met HOLLAND en WERELD NIEUWS. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiillllll Mededeelingen llllll lllllllllll'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllll verdrn i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!ii:iii!iii::iiiiii!iiiiiiiiiii!!i: iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5