óprooRjes. Ik weet er nog van. EEL TEXEL WEET HET |Cf| VEEVOEDERBUREAU. Het secretariaat van het N. H. Vee voederbureau, gevestigd te Alkmaar, brengt onder de aandacht van belangheb-: benden, dat men zich voor stalvoeder-> controle op Texel kan wenden tot de heer K. Lap, Den Burg (voor leden der Be- drijtsvereen.) ot tot de heer D. Geense, Eierland, 's Maandags van 10 12 op de markt te Den Burg; 's Woensdags 's avonds thuis BESTUUR DERTIG POLDERS. Bij de Maandag gehouden stemming ter voorziening in twee vacatures, ontstaan door het aftreden van de hoofd-ingèlan- den Aris Eelman en Jb. Bakker, werden uitgebracht: 244 stemmen; van onwaarde: 6 stemmen; geldig: 238 stemmen; volstrekte meerderheid: 120stemmen. De stemmen waren verdeeld als volgt: C. Eelman Az. 188 stemmen; S. Wuis Az. 148 stemmen; J. Keijser Az. 86 stemmen; D. v.d. Werf 39 stemmen. Gekozen derhalve de heeren C. EELMAN Az. en S. WUIS Az. Hoewel de advertentie-campagne, aan deze stemming voorafgegaan, anders deed vermoeden, is het er bij de stemming rus tig aan toe gegaan. m m ZATERDAG A. S. gj Ij SPROOKJES- ffi 11 MIDDAG W, ij IN PEN'S ZAAL. ffl li m Dat Gebr. Grimm in het begin der 19e eeuw sprookjes verzamelden en uitgaven, is een daad van groote beteekenis ge weest. Zij zagen in die sprookjes niet; slechts aardige verhaaltjes voor de jeugd, maar wezen ook op de opvoedende waarde daarvan. (M. Duink'er-Waage, in „Het Kind"). V Sprookjes en kabouterverhalen kunnen een opvoedende rol spelen. Ze beantwoor-' den aan de kinderlijke behoefte, aan het fantastische, het onverwachte, het buiten- de-dagelijksche sfeer-liggende. Het was niet minder dan Jan Ligthart, de groote kenner van het kinder- en men- schenhart, die in zijn leesboekjes voor d^ lagere schooi het sprookje van De Ge laarsde Kat en van de Wolf en de Zeven Geitjes opnam. Dat getuigt voor de op voedkundige waarde van sprookjes. (W. Schallenberg-van Huffel, in _,,Het Kind".) Wie de voor 'liet sprookje nog gevoelig gebleven ziel bezit, doet de kinderen een groot genoegen niet alleen, maar bewijst hun een niet te overschatten dienst door te vertellen van Roodkapje, van Sneeuw witje en van De Gelaarsde Kat. (G. J. J. Rensink, in „Het Kind".) Sprookjes verlangen verteld te wor den. De naam zegt het reeds. Terugziende op mijn bijna volbrachte onderwijzers loopbaan, verschijnen mij de tijden, waar in ik Roodkapje en Klein Duimpje heb Ia- ten optreden, als de meest prettige. Z. in „Het Kind".) Iedereen heeft aan de sprookjes uit zijn jeugd de aangenaamste herinneringen be waard. De boosheid wordt gestraft, de deijgd beloond. Uitnemend geschikt voor de jeugd. (Uit: Encyclopaedic voor de Jeugd) V Het kind houdt van het sprookje, omdat het daar zijn eigen gedachten in terug vindt. Alles leeft daar; er is veel „ver-' schrikkelijks" in (de wolf, die Grootmoe moeder opeet; de Gelaarsde Kat, die de muis geworden toovenaar verslindt, enz.) wat de hoofdpersoon altijd een kind bedreigt, maar altijd loopt liet voor dit kind gelukkig af. Er zijn alleen maar goede en alleen maar booze menschen in het sprookje, de boozen worden finaal opgeruimd, de goede redden en bewon-< deren het zegevierende kind. Alles gaat m het sprookje later we.er goed. Het beant woordt aan een inwendige behoefte van het kind en kan verlossend en opvoedend werken. v (Dr. Th. van Schelven in „Psychologie van het Kind".) Het waren deze overwegingen, welke ons geleid hebben tot het besluit onze: eerste kindermiddag in dit seizoen aan het „sprookje" te wijden. Wij zullen trachten „het Kind te geven wat des kinds is" en, ons uiterste best doen, om te zorgen., dat deze middag in gedachten bewaard blijft tot in lengte van dagen .niet alleen, maar ook niets dan prettige ge-- dachten wakker roept, zoo vaak men daar aan denkt. Ill TEXELAARS BOVEN III DE ZESTIG AAN HET WOORD. dat het Noordvlakv Groote Vlak., Bleekersvallei en andere in de omtrek tusschen de duinen liggende laagten nog echte duinmeren waren. Daar was hei voor de vriend van flora en fauna een. waar paradijs. Er groeide een onnoemlijk groot aantal planten en vogels dat er waren: vooral blauwe reigers. Er zat n.l. veel visch; dat deze duinmeren door het graven van een sloot van de Bleekersvallei tot De Mok, ontwaterd werden. Weg flora, weg faunaalthans een groot deel daarvan; dat Den Hoorn zijn feest van de Pinksterbloem vierde: een meisje uit het dorp werd Zaterdags voor Pinkster met gouden en zilveren sieraden en gebruiks voorwerpen, door de bewoners welwillend uitgeleend, getooid. Door andere meisjes, omringd, ging zij het dorp rond. Er werd bij elk huis gezongen. Later op de avond hield men in een particuliere woning of ander gebouw nog een vroolijke „nabe trachting"; dat de Texelsche kap nog algemeen gedragen werd; meisjes van 14 jaar waren er reeds mee getooid. K. L., 74 jaar. GYMNASTIEKVEREEN. TEXEL. Men schrijft ons: Volgens ontvangen bericht is de aan vang van de demonstratie van de Zwit- sersche Keurturners, op 12 Dec. a.s. te Schagen, 's avonds 8 uur. Mocht er van de zijde der leden, ondapks dit minder gunstige aanvangsuur, toch nqg belang stelling bestaan, dan gelieve men zich tot uiterlijk Donderdagavond op te ge-i ven bij de secretaris, opdat deze tijdig voor plaatsbewijzen kan zorgen. DE SPOOKTREIN. In aansluiting op ons verslag in vorig nummer nog een kort woord over de tooneelavond, welke U.D.l. Vrijdag in Pen's Zaal ten voordeele van de Nutsbe- waarschool heeft gegeven. Wanneer we de korte tijd van voorbe reiding in aanmerking nemen, mag gezegd' worden, dat U.D.l zich van de opvoe ring van de Spooktrein behoorlijk heeft' gekweten. Dat tooneelspel van Ridley is niet „voor de poes"; het stelt aan de ver tolkers zware eischen, terwijl wil hef, geheel tot zijn recht komen ook tooneel- technisch de zaak in de puntjes verzorgdl moet zijn. Helaas heeft hieraan ten deele buiten iemands schuld wel wat, ontbroken. Daar staat echter tegenover,, dat er door eenige krachten zeer goed spel is geleverd; de rol van dat aanstel lerige jongmensch, die zich als detective, ontpopte, werd door de heer G. Bakker met begrip vertolkt; ook de uitbeelding van dat overspannen juffertje, hijgend, over-haar-zenuwen heen, later omgedraaid; als een blad van een boom, zelfbewust,' zegevierend over haar belagers, tot zo toch het onderspit moest delven ja,, die rol heeft mej. Gr. Dijt meesterlijk ge speeld. Mede heeft ons de vertolking van de rol van de halte-chef Hodgin, door de heer P. Fehrmann, kunnen voldoen. Een bescheiden figuur, gebukt onder het juk van het misdrijf, waarin hij, omgekocht; met een handje vol geld, deel had, doods benauwd ontmaskerd te wordenzoo moest het zijn en zoo was het. Bij het. samenspel tusschen het kijvend echtpaar; Winthrop (S. de Waalmw. Room-Wil- keshuis) werd niet zelden goed werk<ge- leverd. Mevr. Van der Meulen—Flens ver vulde haar ditmaal slechts kleine rol zoo goed als we dat van haar gewend zijn, Ook de heer C. v.d. Kooij en mw. N. BakkerZuidewind verleenden weder om hun gewaardeerde medewerking; in de persoon van de heeren A. de Wilt en I. Vlessing verschenen de schavuiten Price en Sterling „in levenden lijve" ten too- neele. De heeren H. Room en J. Dekker completeerden U. D. I.'s tooneel-troupe,- welke Vrijdag de dank oogstte van het talrijk publiek de zaal was meer dar? vol en van de Nutsbewaarschool. Na mens deze school vertolkte de heer H. Kraai, voorzitter, gevoelens van dankbaar heid, welke het schoolbestuur bezielen we gens de belangrijke financieele steun, welke de school jaar op jaar door U.D.I.^s arbeid ten deel valt. Daarvoor verdient U.D.L de hulde van ieder, die deze schoot welgezind is: hulde ook van ieder die oog en oor heeft voor de goede kwalitei ten, waardoor het spel der hoofdfiguren, zich onderscheidde. SPORT OP TEXEL TEX BOYS. Op uitnoodiging van SVC speelde ons 2e elftal een vriendschappelijke wedstrijd, tegen SVC 2, welke door onze jongens, na een fraaie wedstrijd werd gewonnen. In de laatste minuut wist Jn. Hopman het winnende doelpunt te maken. Om 10 min. over 2 floot scheidsrechter Rijk het beginsignaal. Er ontstond direct een drang op het B-doel. Zoowel SVC als B. kwamen met een invaller uit hun eerste elftal in het veld. Na een kwartier, spelen gelukte het Jn. Hopman door een goed aangegeven bal van Co de Veij, zijn club de leiding te geven. Siem, die in de voorhoede was geplaatst, wist zich daar aardjg te redden, ofschoon vlugger spel in een voorhoede altijd beter tot z'n rechf komt. Toch was het Siem, die door een aardig staaltje voetbal de stand op 20' wist te brengen. SVC, dat Jn. Reuvers in zijn voorhoede had opgesteld, kwam eenigszins meer in deaanval, en liet was was danook Reuvers, die de stand ver anderde en met 2-1 werd de thee, welke, op allerkeurigste wijze door dokter Van Dommelen was geserveerd, genuttigd. Na de rust was het weer Reuvers, die de stand op 22 bracht. Er ontstond leuk voetbalspel aan weerskanten; allen deden hun best, om de stand te verande-i ren en dit lukte Nico door de B's weder om de leiding te geven. Nu was het 3 -2 in het voordeel van de B's. Kort daarop maakte Reuvers door een fraai doelpunt, de stand weer gelijk. Enkele minuten voor het eind maakte Jn. Hopman op keurige wijze uit een traai aangegeven bal van Kees het winnende doelpunt. Een zeer mooi schot van Th. v. Sambeek werd op uitstekende wijze door de SVC-doelman weg gewerkt. De kleine, maar pittige rechtsbinnen van SVC speelde een schit terende wedstrijd. Tex. Bovs hebben thans een zeer goed 2e elftal; we hopen, da<t het vele malen in deze opstelling tusschen de lijnen mag verschijnen We verwach ten vast dit SVC-elftal bij ons op bezoek. Als we op de ingeslagen weg voortgaan zal zeker dit 2e elftal in de komende competitie mee kunnen doen, en daar moet het weer heen, jongens. Allen mee werken en je kracht en steun geven aan de voetbalclub Tex. Bovs. -— Donderdag is er geen trainen. Zondag a.s. het Ie naar Helder 5. Neem deze wedstrijd niet te licht, zorg allen in conditie te zijn en neem de 2 punten mee naar Texel. M. mm POTEMKIN. De ambassadeur van Sovjet-Rus- land te Parijs, wiens naam bij herha ling genoemd wordt als opvolger van Litwinof als volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND. In Friesland heeft het in de nacht van 16 op 17 November zeer sterk ge- vroeren; de vaarten en slooten waren met, een flinke laag ijs bedekt. De winter deed, dit jaar in Friesland drie dagen eerder zijn intrede dan vorig jaar, toen op 20 Nov. het eerste ijs op de slooten was. - Volgens jaarverslag Raad van Ar beid Alkmaar, was het bedrag der premie, ontvangen voor de Vrijwillige Ouder- domsverzekering (V.O.V.) in 1936 ruim 1 100.000 hooger dan in 1935. De kapitaalwaarde der verzekeringen op 1 Jan. 1937 ruim 16 millioen. Hieruit bljjkt, dat de pensioengedachte hoe langer noe meer veld wint." Ook het feit, dat de gemiddelde le vensduur steeds stijgende is (de laatste 60 jaar is de gemidd. levensduur der Nie- derlandsche bevolking met ongeveer 20 jaar toegenomen), zal hieraan niet vreemd' zijn. Bovendien zijn de laatste jaren zeer leerzaam geweest en hebben velen onder vonden hoe moeilijk het vaak is, ondanks spaarzaamheid, op hun oude dag een be hoorlijk en rustig inkomen te krijgen. HYGIENE en VEILIGHEID. |||||||||j WAAROM VACCINATIE? De Commissie tot bevordering van o vrijwillige vaccinatie schrijft ons: Er is een tijd geweest, dat de pokke West-Europa teisterden. Die tijd is lan, voorbij en het thans levende geslacht w et daarvan alleen door hooren zeggen. li voornaamste oorzaak van dit verdwijne der kinderpokken, zooals deze ziekte vroe ger ook wel werd genoemd, is de alge meene toepassing der inenting in tal va landen. Inderdaad heeft de inenting ta van menschenlevens gespaard en veel lee voorkomen. Het is op deze grond, dat de wetgeve indertijd heeft bepaald, dat kinderen al leen dan de school mochten bezoeken, ai zij fcien bewijs van inenting (het z.j pokkenbriefje) konden overleggen. Dit i de indirecte vaccinatiedwang, welke eet ter niet kon worden gehandhaafd, omda het duidelijk werd, dat aan de vaecinati ook gevaren kleefden ge hebt allen g< boord Van de hersenaandoeningen, di soms na de inenting werden waargeno men. Men heeft toen de bestaande wette lijke bepalingen inzake de vaccinatie opge schort. Het gevolg van deze ophef fin; is. dat hoe langer hoe minder werd ge vaccineerd en dat op het oogenblik naa schatting ongeveer 1.500.000 kinderen i Nederland nooit zijn ingeënt, waarvan on geveer 1.000.000 de scnool bezoeken. Het antwoord op de gestelde vraag i dus; wanneer wij de kinderen niet tegei de pokken inenten, keeren we Drug naai de toestand, die bestond, voordat "de in directe vaccinatiedwang werd ingevoerd Wanneer pokken danook onder dergelijk omstandigheden ons land binnenkomen zou dit een ramp kunnen worden vdo ons geheele volk, voor menig gezin, du ook voor u, vader of moeder, die di blad in uw handen krijgt, wanneer uv k.nd niet voldoende tegen pokken is be schermd. Dit mag niet zoo doorgaan en het ii daarom, dat wij u dringend raden: Laai uw kind inenten op een leeftijd, die hei minste gevaar voor hersenaandoeningen na vaccinatie oplevert; laat uw kind in enten tusschen 3 maanden ep 2 jaar, bi voorkeur beneden het jaar. BUITENLAND China. Van de millioen inwonen zijn er in Nanking nog maar 30.090 over, nu de stad door Japan bedreigd wordl Engeland. De vermaarde tooneelspe Ier Sir Forbes-Robertson is te Londer op 84-j. leeftijd overleden. Frankrijk. Ingebroken is in het Ko loniaal museum te Parijs. De beroemdt „schatten van Amadoe" en gouden sie raden van Kambodsja zijn gestolen. - De Egyptische autoriteiten spie ken de geruchten tegen, volgens welke toestemming zou zijn gegeven Neon reclame op de pramiden aan te brengen Italië. De oud-wielrenner Camilli heeft een fiets uitgevonden, waarmee men z.i. gemakkelijk 100 K.M. per uur kan rij den. De practijk moet dit nog bevestigen. Tsjecho-Slowakije. Heinz Rutz, de leider der Tsjechische nat.-socialisten heeft zich in de gevangenis van het leven beroofd. Rusland. Te Moskou is tijdens de herdenkingsfeesten een groote parade ge houden met o.a. gemotoriseerde artille rie (2(10 kanonnen) en honderden tank; en honderd vliegtuigen. Duitschland. Het aantal in arrest zijnde predikanten der Belijdeniskerk stce^ van 85 tot 95. Er zijn 35 predikantei afgezet en 26 uit hun parochies verban nen. In Duitschland is bepaald, dat zij die van Duitsche nationaliteit vervallen zijn verklaard, niet meer van Duitsche on derdanen kunnen erven of schenkingen kunnen onvangen. Dit verbod geldt ook voor hun echtgenooten en kinderen. Spanje. Naar Franco overgeloopei milliciens beweren, dat zich in Madrid voortdurend et'nstige onlusten afspelen Het hoofdcommando heeft vaak een be roep moeten doen op de internat, bri gades, teneinde pogingen tot opstand te smoren. Havas. iii De wil en niet de gave maakt de gever. Lessing. 5 r. IAIs het staat in de w Texelsche Courant. |||||jllllllilllllllllllllllll]]|||l|[|]|||l|ll!llllll|||||||tllllll|lll|l|lli|ll||tl[|llllll|||||| l|||||iiiii;iHiiiiii!iiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiin'i>iii>"ninniiiiiii||||||

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2