Goedkoops Autobussen naar de Kindermïddag m Hoofdpijn, Kiespijn. Aj,™|8u fflffiffiffiffiffiffiffiffiffi M fflfflffiffifflffiffifflffi ffi ffi ft ffi EE Jtt V uitslag verkooping. TUSSCHEN RUSSEN EN CHÏNEEZEN. ffi ONTWIKKELINGSAVONDEN. ffi Iedere Woensdagavond in lokaal ffi „Den Burg", Qroeneplaats, aan- 09 vang 8 uur precies. Kosteloos toe- 83 gankelijk voor personen van 16 ffi jaar en ouder. WOENSDAG 24 NOV. 1937 ffi alleen toegang voor meisjes, ffi ffi Declamatie door mevr. Dalmeijer- ffi van Bachum de Boer, van Over- ffi veen, proza en poëzie van klas- ffi siekc en hedendaagsche schrijvers ffi (-sters). ffi ffl ffi ffiffiffiffiffiffiffiffiffiffi fflfflffiffiffiffiffiffiffiffl ST.-N1COLAAS. Alle winkeliers, die met onze krant een advertenticcontract aangingen, kun nen gratis een St.-Nic.-plaat voor hun étalage bekomen, fraai en groot. SCHUUR EN BOERENWONING. Gisteravond heeft de heer A.V. Har togh, architect N.I.V.A., uit Haarlem, m hotel Texel voor de leden van de afd Texel en Eierland der H.M. van L. een le zing gehouden over ,,De schuur en de boerenwoning". Als de voorz. der afd. Texel, de heer A.J.Keijser, omstreeks 8.15 uur opent, zijn er plm. '35 belangstellenden. Hier volgt in het kort de inhoud vai hetgeen de heer Hartogh besprak. Een recept of formule te geven voor de juiste bouw en inrichting van de staller is onmogelijk, daar beide individueel zijn. Zij moeten precies passend gemaak worden aan het bedrijf, zooals het than, is en de bedrijfsleider het wenscht, doel tevens zoo, dat er bij eventueel om gooien van het bedrijf, hetgeen in deze crisistijd geen uitzondering is, ook andere' mogelijkheden biedt. Een goede boerderij mag niet luxueus zijn, cïoch moet zoo gebouwd zijn ,dat ze gemakkelijk en goedkoop in liet onderhoud is en vooral zoo, dat het vee een gezonde verblijf plaats heeft. Het is zeer zeker niet over dreven aan het laatste speciaal onze aan dacht te besteden. Het aan stallen be stede geld komt met interest aan het be drijf terug, doordat de gezondheid van 'het vee veel beter wordt en het sterfte cijfer belangrijk terug loopt. Bij melk vee stijgt het vetgehalte ,bij jong mest- vee wordt de groei versneld, tenminste, wanneer ook de temperatuur op het juiste peil gehouden wordt. Immers, een deel van het voedsel wordt in warmte omgezet hetgeen bij een juiste tempera tuur in de stal slechts voor een heel klein deel het geval behoeft te zijn. Hier mede wil spr. echter niet zeggen, dat de stal kunstmatig verwarmd moet wonden j Juiste afmetingen, goede isolatie en goede verluchting vormen tezamen de op lossing van dit vraagstuk. Hierna werd uitvoerig de verlichting van koeien- en paardenstallen en varkenshok ken besproken, waarna indeeling en in richting met woord en beeld werden toe gelicht. Kippenhokken, wagenschuur, tas ruimte,» mestvaalt en gierkelder stellen alle hun eischen, alles moet op de juiste plaats ,goed in het geheel passend en vol gens beproefde vorm en afmetingen ge maakt worden. En waarlijk, het is niet zoozeer een kwestie van geld. Of meiv zus ot zoo bouwt of verbouwt kost in de meeste gevallen ongeveer hetzelfde; het is een kwestie van nadenken, van verzor gen ,van liefde voor het beroep, zoowel bij de boer als bij de architect. Na de pauze kwam de boerenwoning aan de beurt. Ook hier werden ons tal van middelen aangetoond om de huishou ding te vereenvoudigen, om de taak van de huisvrouw te vergemakkelijken en haar tijd te doen vinden voor vele din gen, die in de tijden van moeder en groot moeder niet bestonden of niet noodig wa ren, maar die voor de tegenwoordige' vrouw van belang zijn. Er werd een mo delkeuken getoond; verlichting, verwar ming, kastindeeling en kamerinrichting werden besproken. De kamerinrichting niet luxueus ,doch degelijk, geheel pas send 'bij het gezin, tyij het huis; een in richting, die de kamer gevuld doet schij nen zonder hem te laag, te hoqg ot te klein te maken. Met kleur is heel veei te bereiken. Bijna elk huis is prettig en geriefelijk te maken, d.w.z. modern. Mo dern is niet hetzelfde als excentriek; het wil zeggen: aanpassend aan de nieuwe eischen met gebruikmaking van de nieuw ste uitvindingen. Men kan modern zijn met antieke meubelen, mits de toepas sing de juiste is, en dat is de kunst, del kunst, die wij bouwkunst noemen. In de pauze demonstreerde de spreker eenige nieuwe bouwmaterialen, een handi ge grendel, een lichtmeter en een kleur- meter, bestaande uit 1359 kleuren. Nadat door eenigen gebruik was ge maakt van de gelegenheid tot het stellen, van vragen, sloot de voorz. omstreeks elf uur deze interessante en leerzame avond met een woord van dank aan de; spreker. J. Vandaag zal men zich persoonlijk tot de heer Hartog kunnen wenden voor het inwinnen van advies. (Kosten: f2.50.) VROEG ER BIJ. Vorige week werd op het bedrijf van de heer H. Keijser, Molenhoeve, reeds een lam geboren. Wat doet het in de kou ER IS MAAR 1 ERRES. Er is radio en radio. Maar er is maar EEN Erres. Een prachttoestel, van bui ten en van binnen. Een hart van goud' heeft het, maar u hoeft het NIET met goud te betalen. Een juweel is het. U' kunt er zelfs de visschers en de vuur schepen mee beluisteren. Aanbevelend, A. de Wilt (Advertentie) DE VERJONGDE PROFESSOR. Vanavond en morgenavond geeft de R.K. Tooneelclub „Omhoog" een uit voering in „De Zwaan". Opgevoerc' wordt „De verjongde Professor", kluch in twee bedrijven. Vanavond toegankelijl- voor congregatieleden tot 17 jaar en ou ders; entree fü.25; morgenavond voor congregatieleden boven 17 jaar en an dere belangstellenden: entree fü.40. Beide avonden aanvang 8 uur. EEN ZONNIGE HAVVA1I-AVOND. De eerste Nutsavond van dit seizoen, Vrijdag a.s., brengt Gerard Pilger, hier welbekend, u naar Hawaii en eenige an dere Zuidzee-eilanden, waar hij u zal rondleiden om u te doen kennismaken met land en volk. Gerard Pilger heeft de be schikking over tal van gekleurde licht beelden van de Zuidzee-eilanden, van de koraaleilanden, van liet parelduiken, van Hawaii, enz. Tot slot zal hij u echte en nagebootste Hawaii-muziek en -liedjes la ten hooren. Het Nieuwsblad van het Noorden schreef over Gerard Pilger: De begaafde spreker heeft ons een zeer interessant^ avond bezorgd. Het Vaderland: Miet groot succes gat de heer Pilger na de pauze een drietal voordrachten. Hij slaagde er uitmuntend in, een locale sfeei te scheppen. Dat alles belooft voor Vrijdag wat goeds. JQODSCHE ZEDEN EN GEBRUIKEN. Deze week houdt de heer Hirsch Biun uit Amsterdam, zendeling onder Israël in de verschillende dorpen een vijftal le zingen met lichtbeelden over Joodsche zeden en gebruiken. Maandagavond heef de heer Blum in De Koog in de N. H kerk gesproken. De bijeenkomst werd geopend met lie gemeenschappelijk zingen van Ps. 25 7 Ds. Van 't Hooft las voor uit Romeinen 14, vers 7 tot 18 en ging voor in gebed. De heer Hirsch Blum wilde in de eerste plaats aantooncn dat het Joodsche volki geenszins minderwaardig is, zooals doop alle tijden heen door verschillende groeJ, pen van menschen werd beweerd, en nog' wordt beweerd. Zeker is het, dat de Jood in tal van leidende functies te vin den is, en dat kan men hem moeilijk kwalijk nemen. De Jood zal altijd pro bceren zich omhoog te werken en zal als hij zijn loopbaan als krullejonger begint, zorgen, dat hij spoedig een be tere positie krijgt. En is zelfs niet, vol gens de H. Schrift, de Jood het uitver koren volk? Zij hebben Christus niet bc grepen, toen Hij zich tot Koning dei- Joden opwierp Daarom moeten wij trach ten het volk nog tot Christus te bekee- ren. Over zijn zending sprekende, vertelde de heer Blum, dat jaarlijks 30 tot 40 Joden tot de N.H. gemeente overgaan^ om dan nog niet te spreken van het aan tal, dat tot andere kerkgemeenten over gaat. Spr. vertelde over de groote moei lijkheden, die een Jood moet doormaken,, alvorens hij zich tot Christus bekeert. De ze moeilijkheden vloeien voort uit de uiterst strenge godsdienst, die de Joden belijden. Deze godsdienstwetten zijn ge baseerd op de vijf boeken van Mozesx Met tal van lichtbeelden liet spr. iets naders zien over deze strenge gebruiken, zoowel in de kerk als in het gezin. Hij vertelde van de huwelijksgebruiken, de ouders huwelijken hun kinderen uit,, waaraan in onze tijd door streng-gods- dienstige Joden nog de hand wordt ge houden. De heer Blum is zelf in dei Joodsche godsdienst opgevoed en kon er daardoor veel over vertellen. Zijn bekee ring tot Christus noemde hij een bevrij ding. Ook over de zending onder Israël vertelde spr. eenige biezonderheden. Het hoofdgebouw is gevestigd te Amsterdam, waar ook een maandblad wordt uitgege ven: De Hope Israël. Omdat spr. weet, wat voor een Jood de bekeering tot; Christus beteekent, is de zending voor hem een plicht geworden. Spr. verzocht ieder, voor zoover mogelijk, dit werk te steunen. Nadat gemeenschappelijk Ps. 95 vers 1 en 2 was gezongen, sloot spr. de bij eenkomst met dankgebed. De lezing werd door ongeveer 40 personen bijge woond. Vanavond zal de heer Hirsch Blum spreken in de N.H. kerk te Den Hoorn, aanvang 7.30 uur; Donderdag in de N. H. kerk te Oosterend, aanvang 8 uur, en Vrijdag in de N.H. kerk te Den Burg, aanvang eveneens 8 uur. heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ctdoos 45 ct. Bij uw Drogist GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. E. L., Den Burg f2. HANDELSREGISTER. D. J. Roeper, Warmoesstraat 81, Den Burg, schilder. J. G. Oele, Koogerweg 18, Den Burg, loodgieter. MOND- EN KLAUWZEER. Sinds onze vorige opgaaf 11 nieuwe aangiften. Zaterdag 6. In totaal thans dus S8 gevallen. NIET PRETTIG. Van de vrij oude woning in de Molen straat, bewoond door mej. de wed. A. di Porto, is Zaterdag een deel van de zij muur ingestort. Geen persoonlijke onge lukken. De woning is eigendom van d< R.K. Kerk welke voornemens zou ziji het huis te sloopen. ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg." De dames wacht vandaag een mooie avond, daar mevr. Dalmeijer van Ba chum de Boer komt declameeren. We wekten reeds op tot een bezoek en doen dit thans gaarne opnieuw - Is het eigenlijk wel noodig Laat uit uw tegenwoordigheid in groo- ten getale uw waardeering voor deze ontwikkelingsavonden spreken. IEDERE dame van 16 jaar en ouder is er welkom. op ZATERDAG A.S. in PEN'S ZAAL. Aanvang half drie. Toe gangsprijs 1Ü cent. - Van De Cocksdorp: retour 25ct Aanmelden bij T. Reuvers. Van Oosterend: retour 20 ct. Aanmelden bij S. Daalder (Groenten- handel.) Van De Waal: retour 15 ct. Aan melden bij P. Roeper, De Waal 73 Van De Koog: retour 20 ct. Aan melden bij D. Eelman, (postkantoor). Van Den Hoorn: retour 20 ct. Aanmelden bij S. Wilner (postkan toor). Van Oudeschild: retour 20 ct. Aanmelden bij Alb. Backer, Singel, Oudeschild. Voor De Koog, Den Hoorn en Oude schild. betalen bij aankomst te Den Burg; voor de overige dorpen aan de heer 1". Reuvers (in de bus.) Aanmelden op alle dorpen zoo spoe dig mogelijk. Uiterlijk Zaterdagmorgen negen uur. UITSLAG VERLOTING ten bate der Nutsbewaarschool. Het boekenkastje viel op lot 1639; De bloemenmand op lot no. 1797. Verdere prijzen vielen op de loten: 691 581 104 1241 830 68 270 S69 504 1355 300 1473 1730 1254 453 1490 1446 654 843 1318 759 666 119 63 267 400 1469 416 S56 1800 486 1727 1550 2 1693 863 275 1671 1641 1109 535 -482 823 619 325 1257 192 414 1146 542 391 16S7 914 1502 946 460 23 1712 369 870 36 72S 3 1091 1540 850 1443 934 1137 1523 1418 1316 1477. Prijzen voor 4 Dec. a.s. af te halen bij de heer A. van der Meulen, Weverstr. BATIG SALDO Het batig saldo van deze U.D.I.-avond bedraagt ruim tweehonderd en zestig gul den. (In volgend nr. nog een lijstje van na gekomen prijzen) DAMESCOMITÉ Het Comité, dat zich ten doel stelt alle (a.s.) moeders, die, evenals Prin ses Juliana, in Januari een baby verwacht ten een „uitzet" of althans eenig ander aandenken te doen aanbieden, kwam gis-, teren voor de tweede maal ten raadhui- ze bijeen, ook nu onder leiding van me vrouw Kamp. De collecte voor die Januari-verras- sing bleek omstreeks f180,te hebben opgebracht. Tal van dames, ook buiten het comité, verklaarden zich bovendien bereid een of ander kleedingstuk, om/ daarvoor te dienen, te vervaardigen, al of niet met materiaal, door het Comité te barer beschikking gesteld. Tot de nog niet bezochte ingezetenen van EIERLAND wordt het vriendelijK verzoek gericht hun bijdrage te willen be zorgen bij Mevr. LEBER. Opgave van te maken kleedingstukken, al of niet met materiaal, door het Comité te verstrek ken, wordt daar mede gaarne ingewacht. VEREEN. OUD-LEERLINGEN LAGERE LANDBOUWSCHHOL We herinneren leden en andere be langstellenden aan de praat-avond van heden. Aanvang 8 uur. A.T.M.V. Vrijdag a.s. vergadert de A.T.M.V. over een te houden Middenstandscursus (twee jaar, 660 lesuren, kosten totaal f77,—'de leermiddelen inbegrepen) en over aansluj ting bij de Koninkl. Middenst. Bond (Dit wordt door deze Bond gewenscht met 't oog op te verleenen medewerking) UITSLAG VERKOOPING. Uitslag verkooping bij openbare in schrijving van de houten hulpwinkel van N.V. Van Willigen te Den Helder was: Hoogste inschrijver: J H. Geus, Den Burg, met f 1276,laagste: Muntje- werf en Co, Anna Paulowna, met f435 (volgens Heldersche Crt.) ZIEKENFONDS TEXEL. Gisteravond heeft Ziekenfonds Texel in De Oranjeboom een ledenvergadering gehouden. Daarin werd over de reeds gemelde reorganisatie gesproken. Op ver zoek van het Bestuur nemen we daarvan geen verslag op, zoowel omdat er nog elders vergaderd wordt als om het strik) vertrouwelijk karakter der besprekingen. Ook van de vergadering in Den Hoorn namen we om deze redenen geen verslag op. OOSTEREND Gisteravond werd door notaris Mul der publiek verkocht het geannonceerde huis aan de Weststraat voor f 1320 aan A. A. de Wilde, het Noorden; het huis aan de Schoolstraat voor f475 aan J.Eelman Cz., Oosterend. DE COCKSDORP. BAZAR—S.V.C. Vrijdag, Zaterdag en Zondag houd S.V.C. in de o.l. school haar Bazar Daar is met lust en met man en mach aan gewerkt en het is te voorzien, dat hc aan belangstelling niet zal ontbreken. Zondag zal het feest met een tooneel avond in Hotei De Hoop, te verzorgen door de Tooneelvereen. VELO, worden besloten. We wekken alle SVC-vrienden op, dezt gelegenheid om van sympathie en bereid held tot steunen te getuigen, niet voorbij te laten gaan. MISHANDELING. Maandagavond omstreeks half negen is onze plaatsgenoot, Atit. Eelman, in de duisternis op de dijk ernstig mishan deld door W. B. Hij werd tegen de grond geslagen en bleef er eenige tijd versuft liggen. Daarna begaf hij zich naar rijksveldwachter De Jong en ver volgens naar de dokter, die hem ver bond; hij was aan het hoofd n.l. bloe dend verwond. Proces-verbaal is opge maakt. Concurrentie-nijd (E. en B. va ren beiden op Vlieland) zou de aanleiding tot dit misdrijf zijn geweest. (Niet van onze gewone corresp., dit bericht.) OUDESCHILD. Alhier zal a.s. Zondag 28 Nov. Pater Veldman, S.V.D., in het gebouw van de R.K. Volksbond zijn bekende lezing hou den: Tusschen Russen en Chineezen. Een priester, verkleed als Chinees, trekt door Sovjet-Rusland. Sneeuwstorm, Witte Dood, Redding in 't schemerdon ker, Hongersnood, Aardbeving en ver der nog een prachtlezing over zijn ont dekkingstochten, karavaanreizen en Lama kloosters in Tibet, enz. Zooiets ziet en hoort men nooit meer. Het laat danook geen twijfel over, of het zaaltje van de Volksbond zal a.s. Zondag te klein blijken. Voor nadere bie zonderheden verwijzen we naar de adv. in dit blad. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND Schaken. EuweAljechin. 19e pa - tij werd remise. Stand IOV281/2 voor Aljechin. De 20e partij is gisteren na 40 zetten afgebroken, volgens Euwe met kans op remise. Te Alkmaar kreeg een manufacturier uit Medemblik een jaar gevangenisstraf wegens brandstichting in zijn woning en winkel. Het perceel brandde uit. Cadzand. Ter hoogte van de Wielin- gersluis is Zondagmiddag de Prinses Ju liana van de Mij. Zeeland omhoog geva ren. Eerst 's nachts omstreeks drie uur gelukte het met behulp van een sleepboot het schip vlot te krijgen. Doordat de sleepboot niet dicht genoeg bij het schip kon komen, konden de passagiers niet van boord worden gehaald. Te Den Haag werd de sigarenwinkel van Bauer in de Heerenstraat door onbe kende oorzaak door vuur vernield. Ver zekering dekt de schade.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6