ABDIJSIROOP \B0M Texels Bioscoop-Theater Een Vrouw kwam Uitgebreid Bijprogramma TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten iöun wlhtTro-.. ..wo.- Waarom hoest Ge zoo? AKKER's verstèrkte Mr. P.J. OUD Zaterdagavond voor de Radio! DEN BURG Tel. 27 - K. PEN met Holland en Wereldnieuws. i Zaterdag 27 November 1937 VOOR DE VERLOTING. Nog ingekomen prijzen voor de verlo ting van U.D.I.: een boekenkastje, bloemenmand, kran tenhanger, presenteerblad, Doos 4711, busje Verkade's biscuit, 1 flesch vruch ten, bonbonstel, vruchtenschaaltje, brei- mandje, 2 linnen kleedjes, bonbonnière, boekomslag en bladwjjzer, schoorsteen- kleedje en een pakje zakdoeken. In vorig nummer namen we ,de uitslag, op. Tot 4 Dec. kunnen de prijzen worden afgehaald bij de heer A. v.d. Meulen. VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN LAGERE LANDBOÜWSCHOOLv GRONDBEWERKING EN GROENBEMESTING. Grondbewerking en Groenbemesting, twee interessante onderwerpen, waren het, die op de praatavond van de Vereen, van, oud-leerlingen van de Lagere Landbouw-i school, Woensdag j.l., respectievelijk door de heer R. W. btoepker en de heer KI. Mantje werden ingeleid. Toen de heer P. Geense de vergadering, opende waren ongeveer vijftig belangstel lenden aanwezig. De heer R. W. Stoepker merkte op, dat grondbewerking een zeer mooi onderwerp; is, waarvan veel valt te vertellen, maar; spr. zou zich bepalen tot zijn eigen erva-> ringen. Verder wilde hij het alleen hebben over goed ontwaterde gronden. Bij niet goed ontwaterde gronden mist zelfs in tensieve grondbewerking haar doel, Ont watering kan geschieden door middel van drainage of bemaling. Drainage maakt het tevens mogelijk een goede grondbewer king toe te passen. In de eerste plaats moet men aan zijn grond een goede struc tuur geven. Voor zwaardere gronden is,, naar spr. meening, een grot korrelige: structuur het beste. Een dergelijke strue-' tuur laat voldoende lucht toe en zal niet gauw gaan dichtslibben. Voor de lichtere, zandgronden moet de structuur zijn naar, gelang de grond het toelaat. De stoppelbewerking heeft tot nog toe steeds de beste resultaten gehad. Er kan z.i. nooit te vroeg mee worden begon nen laatst Augustus, begin September. Eerst de schijf-eg, dan zoo gauw mogie- lijk heel licht ploegen, dan spoedig met| de cultivator er achter aan. Hierna kan men het land gerust een week zoo Iatei^ liggen, dan weer ploegen, nu iets dieper, dan weer de eg of cultivator en nogmaals de eg. Volgens spr. kan men in Sept., nooit te veel aan zijn grond doen, althans als het zwaardere gronden betreft, voor lichtere gronden geldt dit niet zoozeer, Bij nat weer doet men beter om de grond maar rustig te laten liggen. Als men dan de stoppelhewerking toepast, kweekt meu kamillen en duingras. Het klaarmaken van het zaailand voor de wintergranen. Het roggeland moet volgens spr. goed omgeploegd worden en liefst lange tijd van te voren. Dan kan men het lanU een tijdje laten rusten, ver volgens oppervlakkig eggen en licht zaaien. Over de bewerking van tarweland hoort men verschillende meeningen. De een is voor licht, de ander voor diep ploegen. Dit staat in verband met de voetziekte. Spr. is echter van meening, dat men ge rust 22 tot 23 cM. mag ploegen. Tanw; moet licht gezaaid worden. Wat de voet ziekte met licht of diep ploegen heeft uit te staan, weet spr. niet. Over dei voetziekte is nog weinig bekend. Wel speelt de vruchtwisselijgg bij het al ot niet ontstaan der voetziekte een groote rol. Het verdient aanbeveling direct achtei) de ploeg aan te zaaien. De hulp van de tractor is in dit geval zeer gemakkelijk.! De aanschaffingskosten zijn wel hoog en ook is de slijtage niet gering, maar men, krijgt het werk zoo geheel in de hand., Ook is het spoor minder schadelijk dan de stap van een paard. De druk van een' rupstractor b.v. op de grond staat gelijk) met de druk van een man op klompen. Winterploegen: Goed ploegen ot om woelen, maar in ieder geval zorgen, dat de goede grond boven blijft. Spr. voelt veel voor beklavering. Speciaal met witte klaver. Bij diep ploegen wordt de klaver onder de grond gewerkt, ze komt bij de zandlaag, gaat verrotten en maakt zoo ffi ONTWIKKELINGSAVONDEN. EB EK Iedere Woensdagavond in lokaal EB EB »Den Burg", Groeneplaats, aan- Si vang 8 uur precies. Kosteloos toe- EB gankelijk voor personen van 16 EB EB jaar en ouder. EB WOENSDAG 1 DEC. 1937 EB alleen toegang voor jongens. EB EE EE EE Causerie over de TABAKSCUL- EB ffi TUUR IN DE LI (Sum. O.-kust) ffl Si door-de heer Van Ingen Schenau. EB ffl ffl een dichtere teeltlaag. Bij lichtere grond is een andere bewerking, omwoelen, meer op haar plaats. De tijd van diepploegen voor zwaar dere gronden is naar spr. ervaring de maand November, als het weer gunstig is. Is November nat, dan liever wachten, zelfs al wordt het half December. Lich tere gronden moet men zoo laat mogelijk ploegen. Lichte zandgronden willen te lang koud blijven en dan blijkt altijd het laatst omploegde land het beste te zijn Voorjaarsbewerking: Naar sprekers oor deel moet men zoo vlug mogelijk zaaien. Van vroeg zaaien heeft men nog nimmer nadeel ondervonden. Eerst moet liefland gelijk gesleept worden met de kettingeg, de grond wordt dan een beetje rul ge maald en het grondvuil kan opkomen De verdere bewerking geschiedt met de zig-zag-eg. Deze eg kan alleen voor zwaardere gronden worden gebruikt. Voor lichtere gronden kan men beter een wer kende eg bezigen. Voor zwaardere gron den achte spr. een cultivator in het voor jaar niet op zijn plaats. Men moet nooit diep zaaien. Na het zaaien met een kleine zaai-eg liefst over dwars er over. Aldus gat spr. in groote trekken de grondbewerking in de loop van het jaai aan. In de vergadering werden nog eenige opmerkingen gemaakt over de drainage De heer M. de Graaf zal op de volgende praatavond over dit onderwerp een in leiding houden, zoodat wij er thans niet verlder op in zullen gaan. Na de pauze sprak de heer KI. Mantje over Groenbemesting. Het verslag van deze lezing zullen wij in volgend nummer opnemen. H. EEN VROUW KWAM. (Pépé le Moko.) In de Kas'hba van Algiers, het cen trum van de onderwereld, leeft Pépé le Moko (lean Gabin), een bekend Pa- rijsch misdadiger, die zich twee jaar lang heeft weten schuil te houden voor de politie. Op een keer begeett een elegant gezel schap zich in de Kashba, juist op een dag, waarop de politie in gezelschap van eèu Parijsche collega, een poging doet Pé- pé's huis te omsingelen. Tijdens een schietpartij moet een van de vrouwelijke! leden schuilen en wel in een woning,, waar Pépé als kind in huis is. De mooie vrouw, in avondtoilet gekleed, wordt door Pépé uit de moeilijke situatie gered. En voor het eerst in zijn leven wordt Pépé verliefd. De vrouw heeft op Pépé indruk) gemaakt. Beitien verliezen de voorzichtig heid uit het oog en treffen elkander ir^ het geheim. Doen dit geheim blijft voor de actieve politie niet verborgen; door, een list weten zij de beide verliefden van elkaar te scheiden. Pépé, buiten zichzelf Yan angst, zijn geliefde nooit meer te kunnen zien, verlaat zijn onneembare schuilplaats, in de hoop, haar nog één maal te zienVeilig bereikt hij nog de haven, maar door een jaloersche Kashba- vrouw gewaarschuwd, legt de politie Pépé de boeien aan, juist als hij het schip, waarop zijn geliefde Algiers heeft ver laten, nastaart..... Het Volk schreef over deze film: Julien, Duvivier maakte van Pépé le Moko een sterke suggestieve film vol sfeer. En Jean Gabin, de onvervalschte Parijsche straat jongen, de trouwe kameraad, de gevoelige maar nooit sentimenteele vriend, speelde er een van zijn beste rollen in. De film is een waar meesterwerk. Het Han delsblad schreef: Deze Fransche film van de onderwereld is in vele opzichten, beter dan de Amerikaansche producten van dit genre; Jiilien Duvivier is de ta lentvolste regisseur, waarover de Fran- schen op het oogenblik beschikken. De Nieuwe Rott. Crt.Een bijzondere fihn; zelfs uit het beste werk van Du vivier een topprestatie. (PÉPÉ LE MOKO) De nieuwste triomf van de wereldberoemde filmregisseur jULIEN DUVIVIER. Een sterke suggestieve film, vol sfeer en sensatie met in de hoofdrollen JEAN GABIN - MIREILLE BAL1N - GABRIELLE GABRIO enz, Een WAAR meesterwerk, waarin een tweestrijd nimmer treffender werd uitgebeeld 1 TEXELS KLEED1NDCOM1TÊ. De heer Joh. Parlevliet bedankt als voorzitter. Naar we vernemen, heeft de heer Joh. Parlevliet ontslag gevraagd als voorz. van Texels Kleedingcomité, officieel genaamd Steuncomité B. Daar de heer Parlevliet wel vier en een half jaar de functie van voorzitter van dat comité bekleedde en ons bekend is, dat hij zich als zoodanig steeds veel moeite en opoffering van veel tijd heeft getroost, hebben we eens geïnformeerd inaar de reden van dat verzoek om ont slag. Daarop deelde de heer Parlevliet ons het volgende mee: Voor steun vanwege ons Kleedingcomité komen alleen in aanmerking degenen, die tengevolge van langdurige werkloosheid in behoeftige omstandigheden zijn geko men. Dit is te betreuren, want ook buiten |deze groept |van misdeelden zijn er nog veel gezinnen, waar aan kleeding, schoei sel en dekking behoefte bestaat. Niet zel den wordt in het vrije bedrijf nog zoo weinig verdiend, dat het onmogelijk is het noodzakelijke aan te schaffen. Van op peil houden van de linnenkast is in gevallen geen sprake. Maar ons comité mag NIET de behulpzame hand reiken, hoewel het over een flinke voorraad be schikt en over f 3000.aan contanten (vanwege Rijk en Gemeente verstrekt). We mogen practisch niets uitdeelen. Tot voor kort hebben we dat bezwaar nooit zoo ernstig opgenomen, maar nu is on langs van Rijkswege een onderzoek in- steld, met het resultaat, dat B. en W. op dracht kregen aan het Comité mee te dee- len, dat het zich stipt aan de voorschrif ten dient te houden. Dit stuitte mij, aldus de heer Parlevliet, tegen de borst. Geen leed te kunnen verzachten, waar het Co mité de middelen heeft middelen, waarmee men eigenlijk geen raad weet, dat was het, dat mij deed besluiten als voorzitter af te treden. Wij meenen de heer Parlevliet een woord van dank voor hetgeen hij als voor- Izitteii (van dat Comité gepresteerd heeft, niet te mogen onthouden. Wij betreu ren met hem, dat de wettelijke voor schriften verhinderen hulp te bieden, waar deze toch zoo hoog noodig is en hopen, dat alsnog de voorraad van het Comité en deszelfs geldmiddelen de weg vinden naar de woningen van hen, die daarnaar snakken. DE KOOG. OUDERAVOND. Woensdag werd een ouderavond gehou den in de school alhier. De heer Zuidema hoofd der school, opende omstreeks 8.13 uur de vergadering en heette de 26 aani wezigen hartelijk welkom. De secretaris, de heer Kuneman, las de notulen der vorige vergadering, welke, evenals het financieele verslag van mw. Groenhof, werden goedgekeurd. De heer Zuidemal gat hierna een korte uiteenzetting varl het gehouden schoolreisje naar Amster dam en toonde hiervan het nut aan. Omstreeks 9 uur werd gepauzeerd. Mevr. Zuidema, mevr. Groenhof en mej. Mulder zorgden voor een kopje thee en. koekjes. Door het plaatsen van tafels en stoelen, door genoemde dames, had het schoollokaal een gezellig aanzien gekre gen. Onder de aanwezigen heersente 'n gezellige stemming. Na de pauze werd gelegenheid gegeven om de schriften, handwerkjes en verschillende fraaie tee- keningen der kinderen te bezichtigen, waarbij de heer Zuidema en mej. Mulder nadere toelichtingen verschaften. Vervolgens werd door de heer Zuidema een causerie gehouden over de vaderland- sche geschiedenis. Bij de rondvraag werd door een der aanwezigen voorgesteld, de herfst-vacantie te doen vervallen en daar mede de zomervacantie te verlengen. Na wat over en weer gepraat werd besloten hierin geen wijzigingen aan te brengen. Te omstreeks 11.15 uur werd de verga dertip door de heer Zuidema gesloten; ihij dankte de dames en in het biezondei' mevr. Groenhof, voor de moeite, die zij zich hadden getroost om het school lokaal in een zoo gezellige vergaderzaal te veranderen. Na een wel-thuis verlie ten alle aanwezigen, die een gezellige avond hadden gehad, het schoollokaal. en Drogisten L Neem toch de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlijke wijze Uw hoest bedwingt. Akker's Abdij siroop werkt snel en krachtig bij hoesten, bij kou op de luchtpijpen, bij beginnende en chronische bronchitis en helpt heerlijk bij borstbenauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardiger! aard zijnde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdijsiroop een wereld-vermaardheid heb ben bezorgd, werden In de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest-bedwingende stof „codeine", die moet beschouwd worden als het krachtigste mid del ter verdrijving van den hoest en van slijm. De plantaardige extracten, in Abdijsiroop ver werkt. werken als balsem op de ontstoken slijm vliezen van Uw borst en keel. die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samen stelling noemt men terecht de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop,,'s Werelds béste Hoest-slroop". Flacon 90 ct., f 1.50. f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. ||||||iiiiiiiniiiimiiin!iii!iiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiii||||tl Mededeelingen van Texcls Bioscoop-Theater Stemt Zaterdag 27 November, om half negen af op Hilversum I (1875 M) Oud-Minister Mr P.J OUD houdt dan ter gelegenheid van de Alg. Verg. van de Vrijzinnig Democratische Bond een rede over de politieke toestand. Stelt U ofi de hoogte. van wat de Vrijzinnig Democraten willen en zendt ons deze bon in f (Open enveloppe ge- franheerd met l'/2 cent.) TTm bond 1 VRIJZINNIG Haart»®! Zendt mil "o.letoo. W 1 V.D v/lUen i. it kt iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iii!iiiitiiiii]!iiiiiiiniiiii! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I ZATERDAG, ZONDAG en MAANDAG De Luminafilm

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5