Sint Nicoiaas-Premie I Nieuwe Wereldatlas II Groote Nieuwe Wereldatlas BELASTING EN ZEGELRECHT. Vanavond spreekt op uitnoodiging van de afd. Den Burg van de R.K. Volks bond de heer Van Slingeland over Be lasting en Zegelrecht. FILMAVOND. Op Woensdag 8 Dec. zal in het St. Janshuis een propaganda-avond gege ven worden, teneinde abonné's te werven voor de R.K. Volkskrant. PRAAT-AVOND. De volgende praatavond in de L. Land bouwschool wordt gehouden op 14 De cember. Dan zal de heer E. Noordijk spreken over ziekten van schapen en de heer M. de Graaf over: Drainage. CURSUSA.T.M.V. Men schrijft ons: Dc Alg. Texelsche Middenstandsver- eeniging heeft in de laatstgehouden alge- meene vergadering besloten tot het instel len van een cursus ter verkrijging van het, z.g. Middenstandsdiploma. Voor de te geven lessen zijn besprekin gen gevoerd met de heeren Jouwersrna en Oele, hoofd en onderwijzer aan de U.L.O. school te Den Burg en met een leeraar M.O. te Den Helder voor het geven van les in wetskennis en bedrijfsorganisatie. Voor de cursus komen in aanmerking: allen, die in de toekomst een bedrijf of zaak hopen te vestigen; zij, die gezamenlijk een zaak drijven; zij, die een zaak denken over te nemen. De cursus zal plin. 2 jaren duren, ter wijl het lesgeld bedraagt: voor leden,, kinderen van leden en personeel: f70. voor de geheele cursus, benevens onge veer f7.— leermiddelen. Zij, die in het bezit zijn van een U.L.O.- diploma ot diploma boekhouden, zullen met een eenjarige cursus kunnen volstaan. Voor hen zal het lesgeld vermoedelijk naar evenredigheid kunnen worden ver minderd. Het lesgeld is voor buiten het zaken leven staande personen op hetzelfde be^ drag gesteld, doch voor zakenlieden, die niet als lid zijn ingeschreven, is het cur susgeld f 20.— hooger. Evenwel kunnen belanghebbende personen zich nog als lid der vereeniging aanmelden. De inschrijving staat voor een ieder open en wel tot uiterlijk Zaterdag 4 December a.s. Opgaven dienen te geschie den bij S. Prins, Groeneplaats 13, Den Burg. voor abonné's „Texelsche Courant" door A. de Moor niet 28 kaarten in vele kleuren en een alfabetisch register f 0,50. franco per post f 0,58. door A. de Moor met 48 kaarten der geheele wereld met de laatste Grensindeeling en een zeer uitgebreid alfabetisch register met cartonnen band f 0,95, franco per post f 1,10. Administratie „TEXELSCHE COURANT" Postrekening 652 WIELRENNEN. Zondag j.l. werd de 3e rit om het kampioenschap van Texel verreden. Het was een z.g. klimwedstrijd, n.I. 20 ronden om de Hoogieberg a 3.4 K.M., dus teza men 68 K.M. Om 10.30 uur werd gestart. Bij het begin der 4e ronde kreeg J. Slikker kettingdefect; hij moest toen een grootere versnelling monteeren, wat een groote handicap beteeken de op dit zward traject. Direct hierna sprong P. Slikker snel weg, D. Leinstra probeerde hem in te halen doch kreeg ook al kettingpech. P. Slikker ging toen alleen aan de kop, zijn voorsprong steeds vergrootend, met C. Maas op de 2e, Leinstra op de 3e en J. Slikker als laatste. Tijdens de 9e ronde kreeg Lemstra weer pech, daar zijn ket ting brak. Hij raakte jammerlijk uit de strijd. In de 13e ronde haalde J. Slikker C. Maas in, terwijl in dezelfde ronde P. Slikker hen allebei inhaalde en dus een ronde voorsprong had. In de 15e rondet kreeg P. echter bandenpech, doch hij wist? zeer vlug een andere band om te leggen en nog met flinke voorsprong de leiding te houden en zelfs zijn voorsprong te ver- grooten. In de 19e ronde haalde hij C. Maas weer in, dus had deze weer een ronde achterstand gekregen. Hij ging Maas meteen voorbij, en zoo brak de laat ste ronde aan, welke geen veranderingen meer bracht. De einduitslag was: 1. P. Slikker, in 2 uur 10 min., gemid delde snelheid 31.4 K.M. 2. J. Slikker op 4 min. 3. C. Maas op 10 min. 4. D. Lemstra. De stand na de 3e rit is nu: 1. J. Slikker 91/2 punt. 2. P. Slikker 8V_> punt. 3. C. Maas 6 punten. 4. D. Lemstra 3 punten. S. DE HAWAII-AVOND. Met de heer Pilger op reis. Zooals gemeld, hield de heer G. Pilger Vrijdagavond j.l. in hotel Texel voor het Departement Texel der Mij. tot Nut van het Algemeen een causerie met lichtbeel den over de koraal-eilanden van de Stille Zuidzee. Deze avond, de eerste Nutsavond in dit seizoen, mag als uitstekend ge slaagd worden beschouwd. De zaal was tot in alle hoeken bezet ende heer Pilger, die hier al meermalen voor het; Nut optrad, bewees opnieuw de kunst te verstaan zijn auditorium te boeien. In zijn openingswoord sprak de voorz., dr. Vis, er zijn vreugde over uit, dat zoo- velen aanwezig waren. Toch behoeft deze groote belangstelling geen verwondering te wekken, verduidelijkte spr., want de heer Pilger is hier geen onbekende. De voorz. deelde o.m. nog mee, dat de biblio theek nieuwe boeken noodig heeft. Voor aanschaffing hiervan is het hoofdbestuun bereid f 15U te verstrekken, indien het departement zelf f50 bijeenbrengt. Hier toe zal bij de (112) leden een lijst cir- culeeren. De heer Pilger verkreeg vervolgens het \voordj. Wij geven hier een samenvatting van zijn betoog: De koraaleilanden van de Zuidzee wa ren in de 17e, 18e en 19e eeuw ideale oor den voor de ontdekkingsreiziger. De drijfveer? Men was van meening, dat hier een continent lag en dat er de schatten van Koning Salomo verborgen waren. Jammer, dat het scheepsvolk van toen, zulk een slechte invloed op de eilandbe woners uitoefende: Het was een beman ning van meest gering allooi. Zij, de blan ken, werden eerst door de eilandbewoners als hoogerc wezens beschouwd. Maar dat duurde niet lang en er ontstond vijand schap. De eilanden bestaan uit vuurspuwende bergen met riffen, door de koraaldiertjes opgebouwd. De stranden kunnen er wel 15 K.M. breed zijn, de lagunen zijn dui zend M. en meer diep. De bevolking be staat uit strand- en boschbewoners. De Iaatsten zijn nog echte wilden vaak. De strandbewoners verdienen hun brood met de vischvangst en het parelduiken. De. visschen worden met speren gevangen en levend verorberd. Spr. vertelde over het ontstaan van een parel in de oester en over de manier, waarop de parel bemachtigd wordt. Het parelduiken is een beroep, dat tè veel van de beoefenaars vergt: Aan iedere parel kleeft bloedDe duiker, die naar de oesters, welke vaak op vele meters onder de waterspiegel worden aangetrof fen, afdaalt, is in staat tot twee minuten onder te blijven. Langs'n lijn wordt hij weer boven gehaald. Dan is hij zoo goed als bewusteloos, vloeit hem het bloed uit neus, oogen en ooren. Steeds weer ver dwijnt hij, met 'n mes gewapend, onder de oppervlakte, want er bestaat altijd ge vaar, door een haai aangevallen te wor den. Met behulp van een bus met glazen bodem kan men de duiker tot op de zee bodem volgen. Geen wonder, dat hij op 35-j. leeftijd ALG. TEXELSCHE MIDDENSTANDSVEREEN. Vrijdagavond, werd, zooals Za terdag in het kort gemeld, in een algemecne ledenvergadering van de Algemeene Texelsche Mid- denstandsvereeniging met 34 te gen 14 stemmen besloten tot aan sluiting bij de Koninklijke Mid denstandsbond. Toen de heer I. Vlessing even over half negen de bijeenkomst opende, was nog slechts een gering aantal leden aanwezig. De Vestigingswet, aldus de voorz., zal zeer sterk in het bedrijfsleven ingrijpen. Velen zijn wellicht van meening, dat deze wet zelfs te sterk ingrijpt en in de toe komst onmogelijk uit" te voeren zal zijn, maar door zulke gedachten mogen wij ons niet laten leiden. Wij, middenstan ders, moeten zorgen klaar te zijn als er een spertijd zal worden afgekondigd. Al len, die onder de Vestigingswet vallen, zulien een middenstandsdiploma noodig hebben, waarvoor ten spoedigste een. cursus zal worden ingesteld. Deze cursus, behelst dat gedeelte, waaraan de vakbe kwaamheid niet aan te pas komt. Het di ploma voor vakbekwaamheid zal door de vakbonden worden verstrekt. Spr. raadde ieder aan er bij zijn vakbonden op aan te dringen, dat de regeering zoo spoedig mo gelijk de minimum-eischen voor dit di ploma zal vaststellen. Voor vakbekwaam heid zal een aparte cursus worden gege ven, waarschijnlijk in Den Helder. De examens worden door de drie mid denstandsbonden afgenomen, de cursussen van de A.T.M.V. zullen onder controle van de Kon. Middenstandsbond komen te staan. Er zal een groot onderscheid bestaan,, aldus ging de voorz. voort, tusschen oude-i ren ,die examen doen en de jongeren. Voor de jongeren zullen de touwtjes on getwijfeld zeer sterk worden aangetrok ken, voor de ouderen, de middenstanders; boven de 25 jaar, zullen wel niet zoo zware eischen worden gesteld. „af" en is bijna blind bovendien. Groot is de vreugde als de duiker djamal (ge luk) heeft, maar groot ook is de teleur stelling, als de parel, die hij vond, niet mooi van kleur is en als waardeloos weg gegooid moet worden. In Japan legt men in de oester een korreltje zand. Ook dan verkrijgt men een parel, maar tegen de echte kan niet geconcurreerd worden. Over de boschbewoners vertelde spr. ook veel interessante biezonderheden. Ik heb nog nooit een ras gezien, zei hij, dat zóó vies is en zoo diefachtig. Zij zijn onderworpen aan de wet van taboe. Deze wet, door hun koning en priesters gege ven, wordt nauwkeurig nageleefd, uit' vrees anders door de goden te worden ge straft. De priesters beschouwen zij als almachtig. Als men een vijand heeft, vraagt men de priester om hem dood te bidden. De priester vertelt „de vij-« and", dat hij hem dood heeft gebeden en het slachtoffer is zoo onder de in druk, dat het inderdaad binnen korte tijd sterft Het kannibalisme behoort gelukkig tot het verleden. Wel worden er elke maand, enkele blanken vermistVeel inboor lingen zijn tot het christendom bekeerdg maar het valt hun niet licht de oude zeden en gewroonten te vergeten. Hun taal is zeer primitief en heeft maar acht me deklinkers. Per Kolster Brandes-gramofoon werd dit „aangetoond". Ook zitten ze slecht rhythme, dat geheimzinnige, dat ten top van zingen. Het grootste van de eilanden, Hawaii, telt 200.000 zielen, waarvan 4000 oor spronkelijke bewoners. Mooi en intelligent zijn deze bewoners, die tot het Polinesi- sche ras behooren. Er zijn stoere zeevaar» ders bij, die met hun ranke kano's maan denlang op zee blijven. De hoofdstad Ho- noloeloe is een prachtige, moderne stad. Daar bevindt zich de groote haven van de Amerikaansche Zuidzeevloot. Deze stad herbergt een „cocktail" van rassen. Op Hawaii vinden we uitgestrekte ananas plantages en verder een sprookjesachtige bloemenpracht. Cactussen met 3000 bloe men zijn er geen zeldzaamheid, en er groeien varens, zoo hoog als boomen. Ook een tocht naar de grootste vulkaan is zeer interessant. Elke tien minuten vindt er een lichte uitbarsting plaats. Dat geeft vooral 's avonds een fantastisch schouwspel. Verder vertelde spr. van de watersport, welke hier bij voorkeur beoefend wordt; van wat de pot schaft, van de nijverheid en van het vreemdelingenverkeer. De avond werd besloten met een paar Hawaii-songs. Eerst een „echte", daar na een voor de Westersche markt. Welk een verschil! In de tweede misten we dat rhvthme, dat geheimzinnige, dat ten top gevoerde enthousiasme, waardoor de „echte" songs zich kenmerken. Als laatste nummer kregen we het bekende Aloha te hooren. Een warm applaus bewees, dat er deze avond ten zeerste genoten was. 't Was al elf uur, toen de voorz. met een woord van dank aan de spr. en een tot weerziens aan allen sloot. Het was voor het Nut een zeer goed begin. J. Nadat de secretaris, de heer J. H. Kik kert, de notulen van de vorige vergade ring had gelezen, welke onveranderd wer den goedgekeurd, deelde de voorz. mee, dat Defensie een belangrijke som heeft beschikbaar gesteld voor het aanleggen van een breed behard fietspad naar Die Mok. Met Waterstaat zijn nog bespre kingen gaande. Gezien het groote aantal werkloozen, bestaat wellicht de moge lijkheid naast het fietspad een weg aan te leggen; geen beharde weg voor auto's of voor paard en wagen. Daarvoor* zijn de kosten, geraamd op f 55.000, te hoog. Hier werd de vergadering even onder broken, opdat de voorz. mw. Ellen—Lap welkom kon heeten als de eerste dame, die een vergadering van de A.T.M.V. be zocht. De voorz. hoopte, dat dit in de toekomst meer zal voorkomen. De heer Vlessing deelde hierna mede, dat de vereen. 1S5 leden telt. De con tributie bedraagt f 1.50. Indien bij de Kon. Middenstandsbond zal worden aan gesloten, moet aan deze bond f 1.50 wordèn afgedragen. De contributie zal dan dus op f3.— per lid komen. DE VESTIGINGSWET. De leden werden in de gelegenheid ge steld eenige vragen te stellen over de vestigingswet. De heer R. Boom vroeg: Wanneer is een zaak gevestigd? Voorz. antwoord de hierop, dat een zaak gevestigd is, wanneer ze ingeschreven is in het Han delsregister. Hij raadde ieder aan, zich te laten inschrijven. Dhr Prins deelde, hierop mede, dat de drie bonden reeds bii de regeering algeheele inschrijving hebben aangevraagd. Dhr IJska vroeg, of een spertijd plaatselijk, dan wel lande lijk was. Hierop antwoordde dhr. Prins, dat een spertijd meestal landelijk is. Ko men er echter in een plaats te veel zaken in een bepaalde branche, dan kan de sper tijd ook plaatselijk zijn. Dhr T. Ties- sen merkte op, dat we weer naar de tijd van 't gildewezen teruggaan. Voorz.: Inderdaad gaan we eenige honderden ja ren terug. Dhr Parlevliet vond het prachtig ,dat er ordening komt. Wanneer een knecht ruzie met zijn baas krijgt, zal hij niet meer op zichzelf kunnen be-' ginr.en. De credietwaardigheid oordeelde hij echter uit den booze. Zeer vele goedej middenstanders zijn zonder geld begon nen. Dhr Prins juichte de crediet» eischen zeer toe. Thans ontstaan vele za ken, die reeds weer na zes maanden fail- leeren, hetgeen voor de bona fide mid denstand een groote schade kan berokke nen. Op een vraag van dhr Boom ant woordde de voorz., dat credietwaardig heid niet door eigen geld behoeft te wor den verkregen. Geld, dat op reëelegron den op lange termijn is geleend, kan ook dienen om aan de eischen te vol doen. Bij de vestiging in de Wieringer meer wordt ook credietwaardigheid ver eischt en dit komt de polder ongetwij feld zeer ten goede. AANSLUITING BIJ KON. MID DENSTANDSBOND. De heer Vlessing achtte aansluiting noodzakelijk. De examengelden voor le den van de bond bedragen f5.voor; niet-aangeslotenen f 15 of f 20. En dar komt ieder kwartaal een lid van de bond de cursussen controleeren. Hiervoor word: per leerling f 1.50 per jaar aan de bont betaald, welk bedrag reeds bij het cursus geld, f35 per jaar, is inbegrepen. Dt Kon. Middenstandsbond acht het wen- schelijk, dat de candidaten bij de Bond zijn aangesloten. Aangezien het bestuut een verhooging van de contributie voor vele leden een bezwaar achtte, kwam hei met het voorstel, een nieuwe vereehigint te stichten onder dezelfde leiding, welke vereeniging dan lid zou worden van de Kon. Middenstandsbond. Een deel van de leden, dat belang bij de cursussen had, zou dus uittreden uit de A.T.M.V. en zich in de nieuwe vereeniging organisecren Na eenige discussie bleek, dat het mee- rendeel der leden vóór geheele aansluitinj bij de Kon. Middenstands Bond was. Bij stemming bleek, dat 34 leden voor de aan sluiting waren, 14 tegen, zoodat de aan sluiting een feit werd. Dadelijk hierop deed het bestuur een voorstel, om uittreden van leden tegen tt gaan (zie vorig nr.j Dhr Prins zeide ervan overtuigd te zijn, dat eenige leden zullen uittreden, doch dn zullen leden zijn, die geen middenstands belangen hebben. Dhr Vlessing deelt na de pauze mee dat de cursussen in Den Burg zullen wor den gehouden. Het gemeentebestuur heeft toezegging gedaan, dat de lessen in ck Ulo worden gegeven. Een Bureau Leeuwarden heeft een rondschrijven oj Texel verspreid, waarin het schriftelijki cursussen van één jaar voor de somm van f30 voor het middenstandsdiplom: aanbeveelt. De voorz. stelde zich voor dat, waar vastgesteld is, dat de stof Gft' lesuren vordert, het onmogelijk is, in één jaar klaar te zijn. Hij dacht niet, dat eer der leden een dergelijke riskante stap zoi ondernemen. Bij de rondvraag gaf de heer Boon er zijn spijt over te kennen, dat de ver gaderingen zoo laat worden uitgeschre ven. Het bestuur antwoordde, dat he ditmaal niet anders kon. Over de cursus deelde de voorz. noj mee: De klassen zullen ten hoogste 3 leerlingen hebben. In Wieringen waree 100'cursisten. Hier is de bevolking twee maal zoo groot. Het bestuur hoopt hie 90 a 100 cursisten te krijgen. Dhr Prins betreurde het, dat op Texe nooit een handelsavondschool is geweest Er is thans een achterstand in te halen en dat moet zoo spoedig mogelijk gebeu ren. De voorz. merkte nog op, dat ook niet- leden de cursus mogen volgen, maar da moeten dan meer betalen. Niet echter he personeel van de leden en diegenen, di< krachtens hun-beroep geen lid van de ver eeniging kunnen zijn. Ook de leden, ds geen direct belang bij de vestigings- eischen hebben, raadde de voorz. in hm eigen belang aan de cursus te volgen De cursus zal twee jaar duren. Cursis ten met Ulo-diploma kunnen met ee eenjarige cursus volstaan. Verschillende leden opperden bezwarei tegen het aantal avonden in de week, les gegeven moet worden, n.I. drie tnaa drie uur. Zij achtten het een overladiit en meenden, dat men beter deed, eei 3-jarige cursus in te stellen. Het bestuu beloofde, dit met de cursisten nader ti zullen bespreken. Omstreeks half twaalf sloot de voor; de vergadering. H DE COCKSDORP. OVER VLIEGEN. Op uitnoodiging van de afdeeling De Burg van de R.K. Volksbond spreek Pastoor Boonekamp op 4 Januari te Dei Burg over „Vliegen", welke causer» met lichtbeelden zal worden verduidelijk*- t Alle soorten INKT, inktlinten voor ELKE schrijfmachine. BOEKHANDEL PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2