ZUN Slim NEK IN 8 UUR GENEZEN TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT De dag van stralend geluk Texelsohe Berichten Het Feest van Sinterklaas. DOOR KL00STERBALS£M AKKER'S TEXEL-KENNERS iiiium in Zaterdag 4 December 1937 Een stijve nek behceft Ge dus niet langer te hebben „Geen goud zoo goed" ikke- over het I er. llllllullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hill RIJMELARIJTJE. Illlll urnin Zoo dient zich de dag van verheuging weer aan, De dag van het stralend geluk. Die doorbreekt als zon in het triestig bestaan Van daag'lijksche zorgen en druk. Die wondere dag, die zijn glans openbaart In 't donkerst van 't winterseizoen. Die schallende stemmen om 't haardvuur vergaart, Die zingen van paard en van schoen. 0 heerlijke tijd, in de ziel van het kind, In 't hart, dat zoo schuchter verwacht. Dat hoopt en gelooft in een machtige Sint In statige purperen pracht. Gelukkig het kind, dat het feest nog aanvaardt, Eenvoudig met koek en met gard, Welks geest met geen zorgen of vrees is bezwaard, Welks denken nog niet is verward. Wanneer wij 't gebeuren rondom ons bezien, De strijd tusschen volken en ras, Dan zouden wij wenschen, dat dat alles ook Een simpel vertelseltje was. HU1B DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) ZL'I DERZEE-LAND. Ook in het Orgaan van de Boeren- en Tuinderbond vinden we een alleszins vleiend oordeel over Mr. Kamp's boek Zuiderzee-Land. Het wordt een leesboek in de beste zin van het woord genoemd, in alle opzichten geslaagd, buitengewoon instructief. Wij zijn zoo lezen we ver der Mr. Kamp dankbaar voor dit prach tige boek. Als het niet spoedig uitver kocht is, geeft het Nederl. volk het be wijs, dat het goede boeken niet weet te waardeeren. Wanneer de eerste druk weg is, kan de uitgever er eens over denken, een populaire uitgave d.w.z. tegen een meer populaire prijs van dit kostelijke boek op de markt te brengen. Kunt gij 15,90 betalen, schaft het aan. Gij krijgt „waar voor uw geld" (Ing. f 4,50) v.H, ONZE DANK VOOR DE REIS NAAR SPROOKJESLAND. Aan u, de leider van deez' réis U zij hier dank gebracht, Voor onze reis naar 't Sprookjesland, Nog mooier dan verwacht. Klein Jantje kreeg een vliegmachien F.n ging daar mee op reis, En wij, wij mochten met hem mee En stelden 't zeer op prijs. We reisden mee naar Afrika, Dwars door de zandwoestijn, En zagen daar van dit en dat.... Zeg, jongens: dat was fijn. En nog veel meer zag Janneman En wij natuurlijk ook, Maar ach, het was een droom van Jan 't Vervloog dus weer in rook. Ook kwam Roodkapje, lief en teer, Ze zou naar Grootmoe gaan, Ze dacht geheel niet aan iets kwaads, Toen de wolt naast haar kwam staan. En kindertjes, heel klein, maar vrij Zij zongen mooi op wijs, En kregen er als belooning voor Een heel erg mooie prijs. Ook de Gelaarsde Kat kwam daar, Op 't witte doek: stap-stap. Hij maakte rijk de mool'naarszoon Maar dat was even'knap! En toen? En toen? Ja, ook nog dat, Ik denk 't voornaamste wel: We zagen toen Sint Nicolaas En als ik dat vertel a, ook was er verloting nog, Van boeken, rij na rij, Die zou ik haast vergeten, zeg, En dan komt daar nog bij Die groote dobbelsteen, zeg eens Wie vond er dat niet fijn, Dat Duinker zoo maar met zijn rug Kon zien, wat het zou zijn. Ik eindig nu en nogmaals dank Zij hier aan u gebracht 'k Denk dat gij met voldoening ziet Op zulk een blijde dag. EEN MOEDER. P.S. Ik denk, dat ik wel de vertolkster zal zijn van allen, die Zaterdag Sprook jesland hebben bezocht, zoowel oud als jong. Wij danken allen, die, in welke vorm ook, ons van haar (hun) waardeering: deden blijken en maken u beleefd attent op het bericht in het le blad, 2e pag., bovenaan. Directie Tex. Crt. Toen U twintig, dertig, veertig Vijftig, zestig jaar gelee, Dagelijks uw kinder-kruistocht Naar uw kleuterschooltje dee, Sprong u in uw kinderwereld Nog met idealen rond En u had de overtuiging, Dat een Sinterklaas bestond; Dat er op deez' goede, slecfite, Mooie, leelijke planeet, Dan ten minste één man rondliep Die alleen het goede deed. Véél te gauw is die illusie Uit uw leven weggegaan, En nog héden denkt u dikwijls G'lóófde ik er nog maar aan Kleine kinderen worden groote men- schen, maar dat sluit niet uit, dat laatst genoemden wel eens één dag van het jaar wèlbewust groote kinderen mogen zijn, vooral, omdat zij dit onbewust het grooti ste deel van het jaar tóch zijn. Die ééne dag is vijf December. Dan zijn wij kinderen met de kinderen; die; kinderlijkheid herinnert ons aan onze kin dertijd en daarom is het een dag, die wij zoo lang mogelijk in onze herinnering moeten vasthouden, dankbaar moeten vie ren. Ook het oudste, méést beproefde, zwaarst gewonde hart kan nog „vol ver wachting" kloppen. En als u zich werkelijk zóó oud of zóó modern voelt, dat u er te oud of te mo- dern voor bent, doe het dan terwille van' de échte kinderen, wier Sinterklazige il lusies in onze tijd toch al aan alle kanj ten worden gekneusd, beduimeld en be. dreigd: tailooze namaak-Sinten, die waarschijnlijk in Sinterklaasbonden van' diverse richtingen en kleuren zijn veree- lygd, staan per advertentie te huur; zie doen huisbezoek. Buspractijk, hebben ze had den geheelen dag duur regen achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'uuonds thuis awam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stgf waren de spieren aan mijn nek. Ik ging vroeg naar bed atear liet mij tevoren eens stevig wrij- aan met Kloosterbalsem, 's Morgens M* ik verrast te bemerken, dat er aan m(/n stijve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had mij In een enkelen nacht, of in 8 uur aan m'n hevige stijve nek af geholpen. S. Sch. te den H. ORIOINEEL TER IN7AQE Onovertroffen bij brand-en sn(j wonden Ook ongeëvenaard als wrijfni adel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke .pieren SchroefdoOR 85 ct. Potten: 62^ ct. en f 1.04 lllllillllll INGEZONDEN ||||||>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!::iiii:i|||||| ZIEKENFONDS-OUDESCHILD. Het was te Oudeschild een gespannen toestand en daar was reden voor. Op de laatste ledenvergadering van het Zieken fonds was, ondanks een gunstige voor stelling van zaken, met een meerderheid van slechts drie stemmen, het voorstel tot fusie met het Ziekenfonds „Texel" aangenomen, waarop deze fusie was door gezet en nu bleek er van voordeden niets. Wel wekte het verlagen van de wei standsgrens van f 2250.tot f 1600— f2000.per jaar, zonder dat daar iets tegen te doen scheen, de vrees, dat in de toekomst meer verslechteringen zouden worden ingevoerd, terwijl het duidelijk was, dat de leden daar dan machteloos tegenover zouden staan. In alle gesprek ken kon mep hooren: Is dat nu noodig? Als \yijzelf ons eigen fonds zoo noodig reorganiseeren, kunnen we toch, eventu eel met andere fondsen .samenwerkend, dezelfde voordeelen behalen en de na- deelen ontgaan Doch toen bleek, dat (ondanks de door de voorz. in de laatste ledenvergadering gedane belofte, dat 't Bestuur te OiMe-1 schild zou worden gehandhaafd), de pen ningmeester was gepensionneerd en de commissarissen aan de dijk waren gezet Er rees algemeen verzet en toen Zater dagavond het Eigen Gebouw volstroomde, dreigde er op z'n minst tumult. Dat de vergadering tenslotte kalm verliep is te danken aan de daarop gerichte nette ma nier van dcbntteeren. Duidelijk kwam hier bij echter aan het licht, dat minstens drie-vle de der aanwezigen aanvoelde, dat er te lichtvaardig met hun groote belan gen was omgesprongen. Van kindsbeen af nog niet, maar wél twee tarieven, althans in de stad: „salontaal" en „gewaune" Laat ons het feest in eere houden. Sinterklaas behoeft niet in de eerste plaats een „hebberig" feest te zijn; er zijn vele vormen van „geven", zooals er ook verschillende manieren van spreken zijn. De één zegt het met bloemen, de an der met cijfers, een derde met haar oo- gen, een vierde met zijn vuisten (De num mers drie en vier worden ook wel eens verwisseld) En zoo zoekt de één het op 5 Dec. in groote geschenken, de ander in geest en gezelligheid; bij de één is de inhoud hoofdzaak en de veipakking - maar bijzaak; bij de ander is het net an tiersom en meestal véél succesvolle. Met veel touwtjes en veel houtwrol, Met veel krant- of pakpapier Om een ding van maar een duppie Heb je voor een riks plezier. Voor een heel goedkoop cadeau'tje Met een aardig vers er bij Voor een geestige verrassing Gaat het duurst cadeau op zij. EP ffl ONTWIKKELINGSAVONDEN. Si 83 Iedere Woensdagavond in lokaal ffl SI „Den Burg", Groeneplaats, aan- Si Si vang 8 uur precies. Kosteloos toe- 83 Si gankelijk voor personen van 16 SI 83 jaar en ouder. Si Si WOENSDAG 8 DEC. 1937 ffl 33 alleen toegang voor meisjes. Si 8< Causerie met lichtbeelden van S3 Si Mevr. Jouwersma - Koetzier over Si Si zeden en gewoonten in de 17e 83 31 en 18e eeuw. 83 BB EB fflffiSSlffiffiffSiSiffl y ffilfifflfflfflBBfflfflffiEB BELASTING BETALEN. Van de aanslag in de Inkomstenbelas ting moest, wanneer het biljet gedateerd is Sept., 1 Dec. twee zevenden betaald zijn, wanneer het biljet gedateerd is Ju ni: de helft. Van de grond-, pers.- en doodehandbelasting moest, wanneer het biljet gedateerd is Sept, 1 Dec. twee-vijf den betaald zijn. (Verbeterd berichL) AVRO-AVOND. In antwoord op een schrijven van het Avro-Actie-Comité hier ter plaatse heeft de Avro-directie meegedeeld, „gaarne te overwegen begin volgend jaar aan de wenschen van het Comité (avond en(of) middag) gevolg te geven". Zoodra nadere biezonderheden be kend zijn, volgt bericht. WAARSCHUWING. Wanneer het 1 Januari geworden is moet uw fiets van een rood achterlicht zijn voorzien. Wacht niet tot de laatste dag, want dan komt óf uw leverancier handen te kort, óf hij raakt, door plotse ling groote vraag, spoedig door zijn voor raad heen. En dan zit u zonderien raakt u wellicht op de bon. Laat VAN DAAG nog zoo'n lampje aanbrengen. Het verhoogt de veiligheid op de weg en moest eigenlijk geen aanbeveling be hoeven. is men hier huis aan huis verzekerd ge weest in het in 1866 opgerichte „man- nenfonds", Bezorgdheid wijkt voor Een dracht" sinds 1927 omgezet in het tot! heden bestaande gezinsziekentonds. Voor- z-itter en secretaris meenden dit „erf goed", in welks oude reglementen zelfs drie-vierde van de uitgebrachte stemmen vereischt was om te kunnen ontbinden, met enkele stemmen meerderheid in feite te mogen wegschenken, evenals een aar dig kapitaaltje bezit, welbewust saamge- bracht door Oudeschilders en voor de Oudeschilder zieken. Men wil zich nu verschuilen achter de omstandigheid, dat de statuten niet aan wezig zijn, maar moreel was dat toch ze ker ook onverantwoordelijk De statuten' en het huishoudelijk reglement vormen de grondslag voor het bestuur van eeiti vereeniging en schrijven altijd een twee derde meerderheid van stemmen voor om deze statuten te kunnen wijzigen ot de vereeniging te kunnen ontbinden. Dit staat ook uitdrukkelijk in de statuten van het Ziekenfonds te Oosterend, welke, dit geeft de heer Dogger ook toe, van die te Oudeschild zijn overgenomen. Welnu sta tutenwijziging heeft nier toch in verschil lende opzichten plaats gehad (n.l. ver andering van naam, zetel en welstands- grens). Wij zijn geen rechtsgeleerden, maar het dient toch te worden betwijfeld en te worden nagegaan, of het onder havige besluit tot fusie wettig was. Dat de bron, waaruit ik mijn gegevens putte, onjuist zou zijn gebleken, is on waar. immers: gebleken is er nog niets, omdat de statuten, waarom het gaat, nog steeds zoek zijn. Overigens zij nog opgemerkt, dat het niet gaat voor of tegen de Mij. van Ge neeskunst, of de Federatie, maar wel om baas in eigen huis te blijven. Jb. KIKKERT. IETS VOOR DF. VROUW. De huisvrouw vindt in haar huis te midden van haar gezin en steeds zorgend voor haar gezin de mooiste taak Elke goede huismoeder onderstreept dit. Maan om die taak zoo goed mogelijk te ver richten, is het noodig te zorgen op de hoogte te blijven van het nieuwe, en be tere soms, dat steeds opduikt en dienstig kan zijn aan de veraangenaming van het gezinsleven. In steden is veel meer gelc-t genheid om van nieuwe en practische din gen op het gebied der huishouding en van alle goeds, dat de gezelligheid in het gezin verhoogen kan op de hoogte te blijven, dan op het platteland. Daarom is wel in Nederland opgericht de Bond van boerinnen en andere PLATTELANDS- vrouwen in Nederland. Deze telt door heel Nederland haar afdcelingen en heeft in N.-Holland reeds 1800 leden. Die bond doet mooi werk. Hoe dan wel? zal men vragen. Het beste antwoord op die vraag lijkt me een korte opsomming van wat in sommige afdcelingen van de Bond wordt gedaan. Men begrijpt dan gemakke lijk de bedoeling. Men houdt lezing- avonden. Op dergelijke avonden werd ge sproken over: Bloemen en planten, kinde ren en opvoeding, kleine reparaties, be smettelijke dierziekten, melkhygiëne, de lucht binnen- en buitenshuis, Engelsche ziekte, woninginrichting, kleedingsi- hvgiëne, fraaie, tevens nuttige handwer ken, goede boeken. Cursussen werden georganiseerd in: ziekenverpleging in huis, koken, kantklossen, enz., enz. Excur sies werden gehouden naar groote fa brieken op levensmiddelen en kleedings- gebied, enz. 't Is genoeg. Voldoende kan uit het hier genoemde, dat ontleend is aan het jaarverslag van zoo'n afdeeling, blijken, welke prachtige, degelijke, maar ook aan gename verpoozing de huisvrouwen kun nen vinden in het medeleven en -werken in dit soort vereenigingen. Is 't wonder, dat er over gedacht is, op Texel ook! een afdeeling te krijgen? De eerste stap pen zijn gedaan. Een voorloopig dames comité noodigde een spreekster uit, die vermoedelijk half December het doel en werken van de Bond zal komen bespre ken en dan zullen pogingen worden ge daan om tot oprichting van een Texel- sclie afdeeling te komen. Iedere vrouw kan lid zijn, dus niet alleen zooals wel ge dacht wordt boerinnen. En iedere vrouw, die belang stelt in dit werk fcn die op de hoogte wil blijven b ij met- wat de tijd voor de huisvrouw biedt, zal zeker lid worden. Tijd en plaats van de lezing worden nader bekend gemaakt. Hier volgt de uitslag van de prijsvraag, uitgeschreven onder de naam „Kent li Texel"? Uit het groot aantal oplossing meenen we te mogen afleiden, dat een dergelijke puzzle in de smaak valt en dat het mee- rendeel onze lezers met belangstelling nog zoo'n prijsvraag tegemoet ziet. Het antwoord op de vraag: „Waar maakten wij deze foto's?" was niet altijd even gemakkelijk. Dat moest ook niet, ai was er een enkel plaatje bij, (dat met de; schapen op de Schorren b.v.)_, waarbij mert „raden" moest en niet op „kennen" kon afgaan. Van alle inzenders was er maar één zoo gelukkig, dat hij alle vragen juist heeft kunnen beantwoorden. Dat was de heer N. KIKKERT, „Vredestein". De overige twee prijzen zijn verloot on der de inzenders, die elf goede oplossin gen hadden ingezonden. Ze vielen ten deel aan: SIMON ZIJM Jz., Den Burg en Mw. H. KRIJNEN-Blom, te Oudeschild. En waar werden die foto's nu genomen 1. In de Kerkstraat te Oosterend; de gevels van de huizen zijn nu gewijzigd. 2. In de Dennen; zomerhuisje van fa milie Schilpzand; vijver bij zomerhuis Dr. Mauve. 3. Bij hoeve familie Veeger in De Westen. 4. Haven Oudeschild. 5. Bij woonhuis familie Jonker, Dennen. 6. Oudeschild; huisjes naast de R.K. Kerk. 7. Schapenboet bij Sandershuis. 8. Schapen op de Schorren achter de Eendracht. 9. De Weezenplaats. 10. Dijk bij Nieuweschild. 11. Hoeve Gebr. Smit, Dennen. 12. Bij de Schorren achter de Een dracht. Bootje, in gebruik bij vogelwachter R. Schaap. Op de achtergrond: de Schor ren. No. 8 gai de grootste moeite; maar ook no. 3 en no. 12 waren „niet voor de poes". Op een enkele na waren de toto's alle niet eerder gepubliceerd dan voor deze prijsvraag. De prijzen, be staande in een album met de volledige serie K.L.M.-foto's, welke wij van Texel lie ten maken, worden vandaag bezorgd. Wij danken de vele inzenders voor de moeite, welke zij zich gaven en deelen- mee dat in Januari een nieuwe Kent U Texel-prijsvraag uitgeschreven wordt.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5