Kent u Texel PUR0L3E TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD Wol op de Wereldmarkt PIJNLIJK GEVAL Texeische Berichten Zaterdag 4 December 1937 z. BlKxw MgÊEjB** min m min min iiüii mm minium mm mm fë Ruwe huid Ruwe handen DE PRIJSDALING. Behoudens enkele kleine terugslagen in Februari en Mei zijn de wolprijzen van October 1936 tot Augustus 1937 regel-i matig gestegen. Doch gedurende het laat ste kwartaal van '37 zijn de wereldgoede- renprijzen alsmede de koersen geleidelijk gedaald en dit verschijnsel heeft de laat ste weken in versneld temgo voortgang gehad. De afwezigheid van Japansche mede dinging, zoowel in Australië als in Zuid- Afrika, tezamen met de ongunstige in vloed, die de wereldpolitiek op alle mark ten en beurzen uitoefende, moest wel tot gevolg hebben, dat ook de wereld wolmarkt, geleid door de Australische markt, daaronder zou lijden. Ook de Ant- werpsche termijnmarkt vertoont thans reeds een daling van ca. 30 pet. ten op zichte van begin September. Alleen de Zuid-Afrikaansche markt ver toont nog een betere prijs, dank zij de vele Duitsche aankoopen. De prijzen bewegen zich thans in het algemeen ongeveer op het laagste niveau van 1935. De daling gedurende 1937 be draagt ca. 22 pet. Als eenige troost zij hier vermeld, dat de tegenwoordige prijs in vergelijking met 1932 (het jaar waar in de wereldgoederenprijzen het laagste niveau bereikten) nog 43 pet. hooger is. Men bemerkt hieruit tevens, hoe weinig stabiel de goede ren prijzen tegenwoordig nog zijn. De daling blijkt duidelijk uit de vol gende gegevens. De gemiddelde prijs te Sydney bedroeg in de week, eindigende 1 November f 1.17 per Kg. 5 November f 1.13 per Kg. 12 November f 1.08 per Kg. 19 November fl.08 per Kg. 26 November f 1.02 per Kg. Ook uit de noteeringen van de beste soort wol, die te Bradford verhandeld wordt, blijkt duidelijk de daling. De cij fers hebben betrekking op de gemiddelde maandnoteeringen en luiden in pence per lb. (De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het vorig jaar). Januari 40(33) Juli 39.0(33) Februari 37(33) Aug. 39.5(32.5) Maart 38(34) Sept. 35.5(33) April 40(33.5) Oct. 33.5(33) Mei 39.5(34). Nov;. 31..0(34 5) Juni 38.5(32) Dec. - (36.5) Op 1 November 1932 was de noteering 22, zoodat nog niet het laagste peil van 1932 bereikt is. Op de in de tweede helft van Nov. ge houden wolveilingen te Londen was ook een daling goed merkbaar, ondanks een goede vraag uit het binnenland en het Continent. Vergeleken met de prijzen van de vorige serie waren de prijzen gemid deld 20 pet. lager. De volgende seriën komen 18 Jan., 15 Maart, 10 Mei, 12 Juli, 20 Sept. en 22 Nov. aan de markt. Fred. v.d. M. VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder 7. 5 Dec. 9,39 18.C9 7.52 15,49 M 6 10,12 19,13 7.54 15 48 D. 7 10,38 20,19 7 55 15,48 W 8 11.01 21,27 7.56 15 48 D. 9 11,22 22.38 7,57 15 47 V. 10 11.41 23 49 7 59 15 47 11 n 12.01 8- 15.46 OP 5 DECEMBER, 't Was een Sint-g'loovig huisgezin: Geen wonder, want daar waren Een tweeling van zoowat vier jaar, Eén drieling van vijf jaren. Pa had een Sinterklaas besteld: Om even over achten Zat deze het was diep geheim In het portaal te wachten. Ma, onafhankelijk van pa, had evenzoo gehandeld: 't Was net acht uur, daar kwam haar Sint De keuken ingewandeld. Compleet was er het kindertal, Het feest kon dus beginnen; Pa belde in de gang heel hard En riep. Sint, komt u binnen! Daar viel een stilte in de kring, Daar was een stom verbazen. Daar kwamen, ieder van een kant, De beide Sinterklazen. Toen klonk gestommel op de trap: 't Was Oom, die er logeerde En als verrassing voor 't gezin Voor Sinterklaas fungeerde - iil Elders in dit nummer vindt U de uit slag van deze wedstrijd, welke algemeen zulk een goed onthaal mocht vinden. - ÜB 5—6—78. 3-4 9—10—11—12. Zaterdag 11 Dec. Eeiste kwartier. KERKNIEUWS Bij de Woensdag gehouden stemming werden de heeren D. Dros, C. Helsloot en Joz. Hillen herkozen als diakenen der Ned. Herv. Gemeente alhier. ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg." Voor een 40-tal belangstellenden hield de heer Van Ingen Schenau, oud-émployé van de Deli Tabakmij., Woensdag I.l een causerie met lichtbeelden over de tabak cultuur in Deli (Sumatra), welke streek om zijn „dekblaa" wereldberoemd is. Na een inleiding door de heer W. H. Lap, verkreeg de heer Van Ingen Schenau het woord. Eerst vertelde hij over het ontstaan van de tabakscultuur in Deli, een laagvlakte, door zee en bergland' begrensd, met een vruchtbare bodepi, dank zij vroegere vulkanische uitbarstin gen. Een Arabier, zekere Abdoelah,,,,ont dekte" in 1863 Deli. Aldra werd de Deli tabak wijd en zijd bekend om zjjn kleur, kwaliteit, geur en smaak. De oprichting van de Deli-Mij. geschiedde met een ka pitaal van f300.000. De eerste onderne ming, Medan, groeide uit tot een der eerste steden van O-lndië. Nu heeft de Deli-Mij. wel 25 ondernemingen met een kapitaal van 25 miljoen. Er werken bij haar 280 Europeanen, 32000 Javanen (onder wie 8000 vrouwelijke), 13000 Chi- neezen en 700 Voor-Indiërs. De plantages beslaan een oppervlakte van 2000 H.A:. We maken kennis met eenige Sultans, wier inkomsten hoofdzakelijk bestaan uit de huuropbrengst van bi] de Mij. in ge- bruikzijnde plantages. We nemen een kijkje op de plantages, waar men druk bezig is om de planten te ontdoen van haar groote vijanden: de rups en de luis. Als het meeloopt zijn de bladeren in 45 dagen geschikt om te worden geplukt. Elke dag worden er van een plant twee bladeren verwijderd. Deze bladeren gaan naar de droogschuren en vervolgens naar de afd. „sorteering". De beschadigde bla deren worden nauwkeurig uitgezocht, de gave worden gerangschikt naar grootte, kleur, enz. Als de oogst binnen is, blijft het land wei acht jaar braak liggen. Dan wordt het weer met de patjol (soort schop) bewerkt, dan worden weer irriga- Fewerken aangelegd. Over het personeel vertelde spr., dat de Javaan liever lui dan moe is. Als hijl er even van leven kan, werkt hij liever een halve dag dan een heele. Maar dan de Chineezen! Zij willen wel dag en nacht1 ploeteren om zich een kapitaaltje te ver werven. Gelukkig is het bij de Mij. „Loon naar werk". Een elk wordt betaald naar, hetgeen hij op een dag volbrengt. De heer W. H. Lap bracht spreker na afloop dank voor zijn interessante cau serie. mm Op de eerstvolgende Ontwikkelings avond voor jonge mannen, op 15 Dec., zal de heer Jouwersma ook een interes sant onderwerp behandelen. Het zal aan de natuurkunde worden ontleend en met tal van proeven worden verduidelijkt. J. R.K. VOLKSBOND. Woensdagavond heeft de heer G. van Slingerland voor de afd. Den Burg van de R.K. Volksbond een lezing gehouden over de BELASTING en de verplichte! ouderdoms- en invaliditeitsverzekering, 't z.g. ZEOEL.TJESPLAKKEN. De voorz., de heer H.Zijm, opende om kwart over acht de bijeenkomst met de - Christelijke groet. Het slechte weer en 't teit, dat St.-Nicolaas voor de deur staat, in aanmerking genomen, achtte hij de opi komst, hoewel niet groot, toch bevredi gend. De heer Van Slingerland besprak ver volgens in de eerste plaats de inkomsten belasting en zette op zeer duidelijke wijze uiteen, hoeveel belasting en over welk be drag iemand moet betalen. De aanslag wordt berekend naar het zuiver inkomen, dat is het bruto inkomen, waarvan eenige onbelastbare posten zijn afgetrokken. Vcor premie voor levensverzekering en, begrafenisfonds mag vijf pet. worden af getrokken tot een maximum van f 100,—. Ook bondscontributie en steun, verleend aan behoeftige ouders, mag in mindering worden gebracht. Indien niet met de aanslag accoord wordt gegaan, kan gereclameerd worden bij de inspecteur van Directe Belastingen in Den Helder. Als deze het beroep ver werpt, bij de Raad van Beroep in Am sterdam. Als de Raad van Beroep echter het beroep niet ontvankelijk verklaart, kan deze de reclamant beboeten met eer» bedrag van 25 pet. van het verschil in te betalen belasting, dat bestaat tusschen de werkelijke en de gewenschte aanslag. De personeele belasting is voor iedere gemeente verschillend. De belasting houdt geen verband met de inkomsten, doch met de huurwaarde. Hoe grooter huis, noe duurder meubelen, hoe meer men mo:l betalen. Hierna sprak de heer Van Slingerland! over het „zegeltjes plakken" voor de inva liditeitswet. Hieraan zijn vele voordeelen verbonden. Als iemand b.v. van zijn 14e tot 65ste jaar plakt, kan hij een uitkeering van wel 6 gulden krijgen. De minimum-- uitkeering is 3 gld. Als de man komt te overlijden, krijgen de kinderen beneden 14 jaar tot het jongste kind 14 jaar is een uitkeering van f 3.50. De weduwe krijgt bij invafiditeit een invaliditeitsrente en na haar 60ste jaar een weduwepensioen. Er moeten echter minstens 150 zegels geplakt zijn. Als er gevaar bestaat voor invaliditeit, welke door behandeling in een sanatoriunï b.v. voorkomen kan worden, kan het in- validiteitsfonds de kosten dér verpleging en behandeling op zich nemen. Maar dan moet de Raad van Arbeid tijdig gewaar schuwd zijn. Invaliditeitsrente wordt uitgekeerd, wanneer de verzekerde voor meer dan twee-derde ongeschikt is en 26 weken niet heeft kunnen werken. Er bestaat ook nog een vrijwillige ou- derdomsverzekering van de Raad van Ar beid, waarvoor de premie zeer laag is. Bij overlijden wordt terstond f100 uit gekeerd. Ook verder biedt deze verzeke ring nog vele voordeelen. Na deze interessante uiteenzetting sloot de voorz. om half elf op de gebruikelijk© wijze de bijeenkomst. EIERLAND. OUDERAVOND. Dinsdag 23 Nov. werd een ouderavond gehouden iu de school te Midden-Eier- land. Deze avond was, zooals we gewoon zijn .goed bezocht. Ook de gezellige stem-, ming, die deze avonden kenmerkt, was er weer. Dc heer Burgemeester had bericht bericht gezonden, verhinderd te zijn. Nd een kort openingswoord van voorz. Mein- dertsma werden de notulen gelezen. Daar na bracht de penningm. verslag uit. Bei den oogstten de dank der aanwezigen. Uit het financieel verslag bleek, dat het reis- tonds, indertijd gevormd door de baten van een goed geslaagde bazar, in 1933 gehouden, al zoo ver was geslonken, dat zoetjesaan gedacht moet worden over het aanboren van nieuwe bronnen. In de plaats van de heer A. üarritsen werd tot secr. gekozen de heer S. v. Egmond, ter. wijl de penn., de heer P. Dros Bz„ werd opgevolgd door mevr. Jannes. De heer- Plomp, H.d.S., bracht een woord van dank aan de aftredenden en hoopte met de nieuw gekozenen even vlot en prettig te kunnen samenwerken. verzacht en geneest Dooi 30-60 ct. Bij Apoth. on Drogliton MIJNHARDT WÊÊÊtm EEN MOEDERCLUB. Flet voornaamste punt van de avond was de vorming van een „Moederclub". De bedoeling van de club zal zijn, zooalg door mevr. Plomp werd toegelicht, een wekelijksche bijeenkomst te houden van de moeders van M.-Eierland. Ook moe ders, wier kinderen niet meer of nog niet cp de school gaan, zijn welkom. In die bijeenkomst zal worden gehaakt en ge breid, er zullen uitsluitend baby-kleertje4 worden vervaardigd. Zoolang dit noodig is, stelt de club zich beschikbaar voor 't plaatselijk Juliana-Coinité. Het ligt echter in de bedoeling de club ook daarna te doen voortbestaan teneinde de moeder van elke nieuwgeborene binnen 't rayon van de school iets van 't gemaakte aan te bieden, en, waar noodig, wat meer. Ver der wil de club de avond ook benutten, door het voorlezen van een boek en het bespreken van het gelczene. Een goede ro man, later misschien een boek over op voedkunde of iets dergelijks, zal daar voor kunnen dienen. De gezelligheid van deze ouderavond werd verhoogd door een kopje thee, in de pauze aangeboden door mevr. Plomp. Daarna stonden nog op het program de bespreking van het St. Nicolaasfeest en een praatje over onderwijs en leerplicht, door het h.d.s. Het gesprokene gaf aan leiding tot eenige vragen en discussie. Ook de rondvraag maakte nog tongen los. Zoo stelde mej. Landman voor, de bijdrage voor het ouderfonds te verlagen tot 5 ct. per maand. Dit vond algemeen© instemming. Nadat de heer Garritsen nog1 een afscheidswoordje had gesproken, waarbij de heer Dros zich gaarne aan-1 sloot, werd deze gezellige en leerzame avond gesloten.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 9