Vereen, voor bedrijfsvoor lichting voor de Landbouw Wol op de Wereldmarkt Ik weet er nog van. Het Noorderlicht. VAN DE BOEKENPLANK. NIEUWE BOEKEN: V VOOR TEXELS MUSEUM. Door ons Museum werd in dank aan vaard een geschenk van de familie Vos, te Voorburg, en wel een fraai aquarel' van het s.s. Ada van Holland, vervaar-* digd door de heer Zwanenberg en geda teerd 1879. ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg". Vanavond spreekt mevr. Jouwersma Koetzier voor de meisjes van 16 jaar en en ouder over zeden en gewoonten in de 17e en 18e eeuw. Daarbij zullen lichtbeel den worden vertoond en fragmenten uit daarop betrekking hebbende litteratuur worden gelezen, en toegelicht. Een avond, waarop net nuttige en aangename worden vereenigd en waar de dames weer wat1 van „meenemen". ZUIVER MELKGEREEDSCHAP. Vorig jaar schreef ik eens over het ge makkelijke en afdoende middel, dat de boer heeft in Chloorbleekloog om zijn, melkgereedschap zuiver te houden. Na grondige reiniging doodt spoelen met een sterk verdunde chloorbleekloogoplossing de kiemen voor melkbederf, etc., die nog in emmer of bus achter bleven. Ik las in het Officieel orgaan van de Alg. Nfcd. Zuivelbond een artikeltje hierover en kan niet laten, enkele dingen daaruit hier te doen afdrukken, omdat ze zoo sterk illn- streeren, wat met chloor in deze te be reiken is. Het betreft uitslagen van in Denemarken genomen proeven. Men ging daar uit van de gedachte, dat zindelijkheid en grondig koelen de grondslagen MOE TEN blijven van de melkwinning. Het middel chloor gebruiken wil dus niet zeg gen: Nu kan men met minder zorg toe dan vroeger. Neen - 't is zoo: in chloor hebben we een middel om goede reini ging af te maken, zoodat wat na het boe nen achterbleef wordt gedood. Alleen na voorafgaande grondige reiniging werkt' chloorhoudend spoelwater als desinfectie- middel uitstekend: Hier wat getallen: Boerderij 1 (5 gevallen) .Kiemen per kub. cM. Geen chloor: resp. 440.000, 106.000, 153000, 310000, 131000. 10 L. spoelwater met chloor: resp. 300, 100, 200, 100, 200. 5 L. spoelwater met chloor: resp. 200, 0, 300, 100, 200. En zoo staat er nog een soortgelijk geval vermeld, 't Is wel sterk sprekend. Men gebruikte in Denemarken ook chloorhoudend water bij het melken. Een houten emmer, daarmee gevuld, stond bij de melker, waarin de melkdoekjes te wee ken werden gelegd. Voor elke koe werd een doekje uitgewrongen (buiten de em mer) en gebruikt om de uier af te vegen Was de emmer vol, dan gooide de melker het doekje, als hij langs de emmers ging, weer er in, en nam hij voor de volgende koe een versch doekje weer mee. De han den waren daardoor ook practisch steriel. De schrijver van het artikel meent, dat men in Nederland deze en op melkerscur sussen gevolgde methode eens vergelijken moet. Het onderzoek naar kiemen leert wei duidelijk, wat bereikt kan worden. Aantal kiemen onmiddellijk voor het teemsen. In 't land zonder chloor 13440 Op stal zonder chloor 52090 Op stal met chloor 3400 Men vond in aan fabrieken geleverde melk, waar bij de winning de chloorbe- handeling was toegepast, op een aantal boerderijen als gemiddelde^ dat het kiem- gehalte tot een tiende was teruggebracht. Chloor in de melk doen, om ze langer houdbaar te maken, is fout. Maar dat kan gemakkelijk worden aangetoond. Wij hebben een uitstekend middel in chloorbleekloog, verkrijgbaar aan de Zui velfabrieken, waarvan 10 c. cM. genoeg is voor 5 L. spoelwater. Kosten: uiterst gering. Succes verzekerd. E.v.d.B. (Van een financieele medewerker.) RECENSIES. „BUITENLEVEN"—KALENDER. De heer A. J. Herwig, te Bussum, plan tenliefhebbers wel bekend door zijn we- kelijksche radiopraatjes, heeft aan zijn kalender een apart cachet gegeven door aan de rugkant van elk blad nuttige wen ken te laten drukken over het verzorgen van bloemen en planten. In zijn soort is daardoor deze kalender een unicum in ons land. Maar ook als wandversiering heeft deze kalender groote waarde. Het schild is uitgevoerd in mat-zwart met goud opdruk. Elk kalenderblad vertoom een mooie foto, meest van bloem of plant, daaronder een duidelijke week kalender met cijfers, welke van verre goed leesbaar zijn. Verder is er nog ruimte voor dagelijksche tuinnotities. Allen die in het komende jaar hun troe telkinderen van week tot week goed wil len verzorgen, raden we aan, deze kalen der aan te schaffen. II. N*ED. WOL MIJ. Welke gunstige prijzen er dit jaar voor de wol gemaakt zijn, blijkt duidelijk uit de balans per 30 Sept. van de Nederl. Wol- Mij. De bruto-winst op wol bedroeg f534.373.— (v.j. f420.719). Het dividend 8 pet. (v.j. 7 pet.) hetwelk vanaf 29 Nov. bij de Ned. Handel Mij. betaalbaar is gesteld (f60.per aandeel.) INDEX-CIJFERS. Belangrijk zijn altijd de index-cijfers, samengesteld door de „Weekly Wool Chart". De prijzen van 1914 heeft men is gesteld op f80.per aandeel.) October 1936 92(55) Augustus 1937 124(74) September 1937 116(70) October 1937 104(62) De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op goudbasis, dus wan neer geen valuta-manipulaties hadden plaats gévonden. PRODUCTIE. De voorloopige ramingen van de wol productie in liet seizoen '37-'3S van Au stralië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland wijzen op een vermeerdering van ruim 13,6 millioen Kg. Hiervan komt ruim SO pet. voor rekening van Australië. De raming van Nieuw-Zeeland bedraagt 142 millioen Kg., d.i. in vergelijking tot vorig jaar een vermeerdering van 4.5 millioen Kg. Als gevolg van de onbevredigende agrarische omstandigheden in Z.-Afrika (algemeene droogte) zal de productie om gevecr constant blijven, bij het vorig jaar vergeleken. De wolscheer van Argentinië wordt geraamd op 164 mill. Kg., dat is ca. 1 pet. minder dan vorig jaar. EXPORT. De export in N.-Zeeland en Australië bedroeg in de eerste drie maanden van dit seizoen 462000 balen of 62000 balein meer dan in deze periode van vorig jaar. Betreffende het wolverkeer in Australië gedurende het tijdvak 1 Juli tot 31 Octo ber kunnen de volgende gegevens worden verstrekt aanvoeren 1.790.277 balen (v.j. 1.741.916) wolverkoopen 617.913 balen (v.j. 652.923) voorraad October 1.185.550 balen (v.j 1.102.133). Verkocht uit restant van vorig seizoen 37.292. balen. De export van Argentinië gedurende Oct. '36-Sept. '37 bedroeg 343.426 ba len (v.j. 319.419). De voornaamste afne mers waren Eng. 92.580; V.S. 82.611; Frankrijk 40.794; Italië 29.746; België 28.663 (v.j. 48.067). Duitschland 25.404 (v.j. 74.647); Japan 24.522 balen. FRED. v.d. M. HOE LAAT ST OOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6 50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Van Den Helder: 9,00; 12.20; 6.30. dat er achter De Westen een schip gestrand was. De geheele inventaris werd naar Den Burg gebracht en de zeilen werden opgehangen tusschen de boomen op de Groenieplaats. Daar was echter vermoedelijk geen ruimte genoeg, want er werden er ook opgehangen in de Graven straat op het pleintje voor de Vergulde Kikkert. Zoo werd alles stuk voor stuk verkocht. Ook herinner ik mij nog, dat er 's winters werkverschaffing was: Tegen over het huis van het hoofd der lagere) school in de Nieuwstraat stond een schuur met een bord er op: Condor. Als er gesproken werd van de Condor, wist ieder aan Den Burg, welk gebouw daar mede bedoeld werd. In de Condor zaten eenige mannen kapok te zuiveren. Zij za ten op een bank en elk had een boter- vaatje bij zich staan. Midden in dat vaatje stond een stok, ongeveer 75 cM. lang en iets dunner dan een bezemsteel. In bet vaatje waren aan die stok op ver schillende hoogten 3 of 4 dwarsstokjes verbonden. Het vaatje werd nu tusschen de stokjes met kapok gevuld en dan werd het stokje tusschen de handen vlug rond gedraaid. De pitten, die in de kapok za ten, kwamen onder in het vaatje terecht en de gezuiverde kapok werd er van bo ven uitgenomen. Dan werd het vaatje weer gevuld met ongezuiverde kapok en zoo ging het door. Van de Marinewerf van Den Helder werd eens een partij dik touw aangevoerd, vermoedelijk afgekeurd en SPORT OP TEXEL TEX. BOYS. In de wedstrijd Tex. Boys 2SVC 2 verscheen SVC met 4 spelers uit hun eerste elftal. Met goede moed, ondanks een slecht bespeelbaar terrein en de kou, werd begonnen. Het leek wel, of de B's weerstand konden' bieden aan het stevige SVC-elftal. Toch moesten ze met een 6—4 stand in SVG hun meerdere erkennen. Wel zagen we een aardig staaltje voetbal bij de B's, maai" het beter plaatsen en het elkaar beter begrijpen zal en moet meer be oefend worden. Toch is dit een tweede elftal, dat er wezen mag. We moeten trachten dit te behouden. A.s. Zondag staat het comp. pro gram voor ons weer stil. Dan ontvangt het 1ste een elftal van De Mok. Laat dit een wedstrijd wezen, waar we van genie ten kunnen en welke de elftalcomm. die nen kan, om jullie opstelling zoo te ma ken als ze wezen moet. De 31 nederlaag tegen Helder 5 zit jullie niet lekker. Dit Helder-elftal is ook vrij sterk, daar Texel 2 met moeite in- de laatste oogen- blikken een matige 21 overwinning wist te boeken. Zie voor elftal a.s. Zaterdag en zorg allen present en actief te zijn. De heeren van de terreindienst mag ik er op wijzen, dat er, eer er een wed strijd gespeeld kan worden, veel werk voor hen op het terrein is. Zorgt, dat het er keurig uitziet. M. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat.) A. J. Cronin, De Citadel., (4 weken na verschijnen waren er in Engeland 107 dui zend en 6 weken na het verschijnen van de Amerik. editie reeds 105 duizend exem plaren verkocht!) 458 blz., geb. f4.90. - Pio Baroja, Sacha, 218 blz., geb. f 2.90. Jozsef Nvirö, Het verbijsterende licht, 400 blz,, geb. f4.90. Leonhard Huizinga, Het vierde ge slacht. 288 blz.. geb. t'3.90. Leonhard Huizinga, Gestroomlijnde wereld, 150 blz., gee. f 1.90. Annie Slot, De meisjes Verbaan, 214 blz., geb. f2.90. Arthur van Schendel, Der liefde bloesem, 252 blz., geb. f 2.30. R. C. Muschler, De onbekende, 84 blz,, geb. f 0.90. ;T. Bergman, Katja in rok, 192 blz., geb. f 1.50. Nieuwe deeltjes uit de bekende UILEN- REEKS a 75 cent per deel: Anton van Duinkerken en C. J. Kelk, Poëzie uit de Pruikentijd. - hlelma Wolf-Catz, Een nacht. J. Engelman, Adam zelf. Cornelis Veth, Gisteren en vandaag. Dr. Maria Montesorri, Het ge heim van het kinderleven,, 284 blz., geb. f 3.90. afkomstig van de oorlogsschepen. Dat touw kwam in de Condor en werd daar aan stukken gekapt van ongeveer 50 cM. Verschillende menschen kwamen 50 of 100 kilo van die stukken touw halen. Die stukken werden thuis uitgestrengeld, uitgeplozen en dan ging de boel weer naar de Condor waar het loon werd uit betaald. Dat uitgeplozen touw ging weer naar Den Helder terug en werd gebruikt om de schepen te breeuwen. Achter de haven of op de Schanzer- waard werden wel eens oude schepen ge sloopt. Van dat sloophout werd een groot gedeelte naar Den Burg gebracht en op een hoop gegooid op het Schilder end, vlak voor de pelmolen. Al wie nu werken wilde (het was winterwerk) kon- zich daar melden. Dat hout werd eerst gesorteerd. Door het met de zaag te bewerken, bleven er soms stukken over, die nog geschikt waren voor drempels onder ramen of deuren b.v. Een ander ge deelte werd geschikt gemaakt voor palen voor schuttings of hekken. Wat over bleet werd gezaagd en gekapt tot brand hout Als er van dat brandhout een voorraad klaar was, werd dat met hand karren uitgevent in Den Burg. Meerdere keeren heb ik hooren zeggen: „De werk verschaffing kan goed uit, er blijft nog, geld van over". Dit geldt echter alleen voor wat ik schreef over dat wrakhout, van het andere weet ik dat niet. De Con dor was, meen ik, eigendom van Deur waarder Koning en dat kapokzuiveren en touwpluizen stond onder zijn toezicht. N. W. D. (oud-Texelaar.) J. Z. schrijft in het December-nuinmer van De Lampen Brandend: Wat is dat mooi, als men 's zomers 's avonds buiten wandelt of aan De Koog is in zijn zomerhuis of pension, of 's avonds een fietstocht maakt en men aan schouwt 't Noorderlicht; wel komt 't zeld zaam voor, doch misschien is het daarom zoo mooi, en als men soms eens op reis is, en men aanschouwt „het Westerlicht", te Alkmaar, een stichting voor ouden van, dagen en men is te Arnhem en men ont waart de stichting „Mooiland" en men is in de Zaanstreek en men passeert de Doopsgezinde stichting met park, enz., enz. vele zouden er op te noemen zijn, en als men dan weer thuis is, dankbaar en vol daan en de mensch laat dan zijn gedach ten eens gaan en ontwaart dan, dat er van dat alles nog niets op Texel is, dan denkt men: Wat zou het toch mooi zijn, als men op ons eiland toch ook eens zooiets. kon stichten. Laat het dan een "„Noor derlicht" zijn, Pension voor ouden van dagen, voor Texel gesticht, dus op be scheiden schaal. Als men werkelijk een beetje ervaring heeft van armenzorg en de Ouden van Dagen u ter harte gaan, dan zou men zeggen, zooiets moet hier op Texel komen. Zou het niet eens de moeite loonen om te gaan onderzoeken of de mogelijkheid bestaat om dat op te zetten, dus een stichting voor Vrijzinnig Denken den in de ruimste zin van het woord? En nu moeten wij niet zeggen, dat moet de Doopsgezinde Gemeente doen,, want die kan zulk een stichting alleen niet fi nancieren, deze moet geheel op particu liere grondslag worden opgebouwd. Er zit van alle kanten zooveel goeds in, er wordt tegenwoordig^ zoo gauw gezegd: laat de Regeering ot de Gemeente Texei maar betalen, doch laten we dan beden ken, dat wij menschen dan geheel op het verkeerde pad zijn, moreel gezien. Wie geen offer brengt, zal ook nooit vol doening oogsten in de ware zin van 't woord Er zijn natuurlijk vele mogelijk heden. Men kan kapitaal zien te krijgen tegen lage rente, renteloos is ook goed, legaten kan men ook aanvaarden. Hier sluimert nog kapitaal op Texel, dat er biezonder goed voor gebruikt zou kun nen worden. Voor diegene (man of vrouw), die kapitaal voor een stichting zou willent nalaten, is hier een weg. We hebben hier ook een Gesticht van Weldadigheid, doch zooals het tegenwoor dig is ingesteld beantwoord het toch niet aan het doel, doch dat is niet de schuld van het bestuur, het is een maatregel, ge dwongen door de tijdsomstandigheden om de kosten der gemeente Texel niet hooger te maken, dan ze alreeds zijn, doch dat het Gesticht van Weldadigheid werkelijk een tehuis voor Ouden van Dagen is, dat mag men allerminst beweren. Om zooiets te beginnen moet men na tuurlijk denkeu aan betalende gasten en kan het kerkbestuur ook steun geven aan die leden, wier middelen niet toereikend zijn; men kan vrije kamers krijgen, alles naar overeenkomst, doch ieder heeft een goede verzorging een onbezorgde oude dag. Er zijn zooveel mogelijkheden, doch als men meent, dat het kan, laten wij dan niet gaan insluimeren, doch werkelijk eens goed gaan onderzoeken of er een kans van slagen is. Het is nuttig en noodig. Laten we daar allen van overtuigd zijn. Wie ontsteekt hier een licht, dat niet mag worden gedoofd? De redacteur. Dr. A. Vis teekent hier bij aan Gaarne ontvang ik ook schriftelijk eenig teeken van leven op dit warm- gevoelde levende woord. Al jaren leeft de gedachte, boven uit gesproken, in veler harten. Moge hier door het begin worden gemaakt van uit voering van een plan, dat tenslotte heel gemakkelijk uitvoerbaar is, als men maar medewerkt. Laat dit in ieder geval niet het eerste en het laatste woord hieroverf zijn. Wij wachten af. Red. Hier is ongetwijfeld sprake van een sympathiek plan, dat in breede kring belangstelling verdient en o.i. ook wet zal vinden. Het gaat om de stichting van een Tehuis voor Ouden van Dagen< die bij machte zijn kost en inwoning, eventueel verpleging, zelf te betalem Met „armenzorg" heeft een dergelijk Te huis niets te maken. Een vergelijking met het Gesticht van Weldadigheid is hier danook niet op haar plaats. Een goed voorbeeld van hetgeen hier zou moeten komen vinden wij dicht bij huis in Huize Parkzicht te Den Helden een Tehuis, dat niet vraagt naar religie ot politieke richting, maar dat zijn poor ten open stelt voor alle ouden van da gen, die kost en inwoning zelf kunnen be talen. „Parkzicht" wordt algemeen geroemd. Een dergelijke instelling zou, in beschei'- den trant hier gesticht, voor menigeen een uitkomst wezen. Wie laat er zijn licht eens over schijnen? Red. Tex. Crt. Alle soorten INKT, inktlinten voor ELKE schrijfmachine. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. ipoor ;ortin etrol

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2