AKKERTJES TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Ook al griep? fexeische Berichten Texelsche Courant- Kinderkoor Zoo spoedig mogelijk opgeven! Rotkreupel Woensdag 8 December 1937 OP TEXEL. y sa®®®®®®® BB ffi EB EB j nne i vai meU r ha ïkket v 1 Ikaar vlug een Rol i'ora van bak- eier- o\en „DE TEXELAARTJES". Nog ruim een maand duurt het, eer de zanglessen een aanvang nemen; de zanglessen, waarvan we het eerst gewag- hebben gemaakt op onze Kinderrniddag van Zaterdag 27 November. Hier volgen in het kort alle biezonder- heden. We hebben gemeend het initiatief te moeten nemen tot het stichten van een Kinder-zangkoor, daar helaas al sinds twee jaar hier buiten de school aan kin derzang niets wordt gedaan. Ons doel meenen we te kunnen berei ken: le. door de leiding van het op te, richten kinderkoor in hoogst bekwame handen te leggen; 2e. door het lesgeld te stellen op een heel gering bedrag en 3e. door al de kinderen van onze abonné's in de leeftijd van zes tot dertien jaar in de gelegenheid te stellen „mee te doen". DE DIRECTEUR. We hebben de heer T. de Hoogh, toon-kunstenaar te Den Helder, bereid' gevonden als directeur van het op te rich ten kinderkoor op te treden. Als oud-leer ling van de heer De Hoogh weten we bij ondervinding, dat wij een goede keuze hebben gedaan. De heer De Eloogh bouwt op een praktijk van meer dan twintig jaar; hij is in het bezit van het Einddiploma Koninkl. Conservatorium voor Muziek te Den Haag en is lid van de Koninkl. Ned. Toonkunstenaarsvereeniging. Ruim 15 jaar is hij dirigent van het Herv. Zangkoor te Den Helder en van Den Helder's Ge mengd Klein Koor. Tal van oratoria wer den in de loop der jaren onder zijn lei ding uitgevoerd, o.a. Das Lied von der Glócke, Lauda Sion,,van Mendelssohn; Kosmos, van Zweers; ook Bach-cantates en tientallen operettes. Op zulk een eervolle staat van dienst mag de toonkunstenaar en zangpaedagoog De Hoogh bogen; aan hem mogen we de leiding van ons Kinderkoor zeker met een gerust hart toevertrouwen. Dit gaat natuurlijk met aanzienlijke kosten gepaard honorarium, reis- en verblijfkosten, zaalhuur, piano, muziek en auteursrechten maar de vele bewijzen van instemming, welke wij van alle kan ten mochten ontvangen, hebben er ons van overtuigd, dat ons plan zal slagen. We zijn vol goede moed en beginnen WOENSDAGMIDDAG 12 JANUARI. INGEZONDEN ZIEKENFONDS OUDESCHILD Mijnheer Kikkert, ik geloof, dat U ge lijk heeft. Dat bestuur heeft de heele vorige zomer al zijn best gedaan om de belangen van de zieken van Oudeschild en van heel Texel tot de grond af te breken. Zooals u zegt zal het wel wezen. P. BOOM, secr. Z.F. Texel. Een medeplichtige. DE ZIEKENFONDSKWESTIE Mijnheer de Redacteur. Beleefd ver zoeken wij eenige plaatsruimte in uw blad, teneinde eenige opmerkingen te maken naar aanleiding van het verslag! van de vergadering van het Ziekenfonds te Oudeschild. Dit verslag lezende, staat men verbaasd over de onkunde betreffende de verhou dingen in het Ziekenfondswezen in ons land, zoowel bij de leden als bij de lei ding der vergadering. Indien het verslag een juiste weergave is van het gesprokene, mag als toelichting op dit verslag, waarin meegedeeld wordt, dat de specialisten in plaats van fl.80 slechts f0.90 per lid en per jaar ontvan gen, worden vastgesteld, dat een bedrag van fl.80 wel zeer aan de hooge kant is ook alweer aannemende, dat onder „lid" verzekerde wordt verstaan. Een plattelandsstreek als Texel, kan men nimmer vergelijken met een plaats, waar specialisten gevestigd zijn. Daar toch worden de patiënten, naar de alge meen geldende opvatting in medische kringen, wel wat vlug naar de specialis tische poliklinieken gezonden, waardoor dan ook de honoraria in dergelijke plaat sen altijd hooger zijn dan in kleinere gemeenten op het platteland. In verschillende plaatsen, waar Maat- EE Zingen is het zoetste leven der EE EE schoonheid Heinse. EB ffi EB EB Wie het zingen goed verstaat, EB EB is aller harten koning. ffi ffi Paul Heijse. ffi ffi' ffi ffi ffi ffiffiffiffiffiffifflffiffiffi y ffiffiffiffiffifflffiffiffl WAT HET KOST. Deelname zal zeker niet op finaneieele bezwaren stuiten. We stelden het lesgeld op tien cent per week; voor twee of meer kinderen uit hetzelfde gezin op 7' cent voor elk. We rekenen op deelname van kinderen uit gezinnen van allerlei richting en zul len ons hierbij steeds voor oogen houden, welke verplichtingen dit meebrengt. AANMELDING. Reeds meer dan dertig leerlingen telt ons Kinderkoor nu. Kun je zingen? Zing dan mee. Kun je niet zingen? Leer het dan en goed en wat gauw. SPOEDIG AANMELDEN IS NOOD1G. Ook kinde ren van buiten Den Burg zijn welkom, mitsze trouwe leerlingen worden. WAT WE ZINGEN. Het programma voor het komende jaar ligt al kant en klaar. Er wordt een aller liefste Bloemencantate in studie geno men (van Geertruida Vogel) en verder een reeks mooie liederen en speelversjes. van H. van Tussenbroek, E. J. Dalcrose, J. Worp, Nico v.d. Linden en J. Wierts. EN DAN? Of er na de studie ook een feestavond komt, "is ons gevraagd. Nu die ligt inderdaad in 't verschiet, maar eerst moet er een goed half jaar vlijtig worden ge oefend (steeds bij de piano). Zoo'n avond of middag is natuurlijk een heerlijk festijn. Daar stellen we ons veel van voor. Het programma zal niet overladen zijn, op tijd beginnen, steeds bijtijds afgeloopen wezen en dat spreekt van zelf nimmer met bal worden besloten. Het moet worden en blijven een zang koor voor kinderen (van 6—13 jaar) uit gezinnen van onverschillig, welke religie of politieke overtuiging. Met dit doel voor oogen ontvouwden wij u deze plannen welke, naar we ver trouwen, ieders instemming zullen hebben. Om teleurstelling te voprkomen we moeten immers een grens stellen raden we ouders, die hun kinderen de vreugde van mee te mogen zingen in het koor van „de Texelaartjes" willen doen sma ken, met vriendelijke drang aan, hen spoedig te doen inschrijven. Nadere inlichtingen worden u desver- langd gaarne verstrekt. Die hoofdpijn, dal gevoel van ziek zijn en die pijnen overal zullen dan snel verdwijnen met Volgers recent van Apotheker Dumont schappij-fondsen werken, bedraagt het ho norarium voor specialisten plm. f 1.50 per verzekerde per jaar, en dit wordt al gemeen als een redelijk honorarium voor grootere plaatsen beschouwd. Voor het platteland liggen de normen heel wa't lager, omdat daar de huisartsen veel meer werk doen dan de huisarts in de grootere plaatsen. Er zijn heel wat plattelandsfondsen, welke juist door de ligging zeer mini male specialistische hulp behoeven tever- leenen, en waar danook het bedrag, dat daan-oor noodig is, meest om de f0.50 a f 0,60 per verzekerde per jaar blijft schom melen. Dat de weistandsgrens verlaagd moest worden, omdat de specialisten een te laag honorarium zouden ontvangen, is een mo tiveering, welke men naar het rijk der fabeltjes mag verwijzen. Wanneer men dit motief gebruikt, be wijst men, dat men zich onvoldoende of eenzijdig heeft georiënteerd inzake de ver houdingen. Ook het verhaal van de pa tiënt met de auto (de bontmantel ont breekt nog) is geen bewijs. Er zijn nu eenmaal onder de zieken- tondsleden menschen, die voor hun zaak e:n ,.uto moeten gebruiken en op zichzelf is noch een auto noch een bontmantel een aanwijzing voor de welstand van het betrokken ziekenfondslid. Doch wanneer f GIFTEN VOOR HET WITTE KRUI?- Fam. K. D., Den Burg f 1.50. MARO-FILM. In vorig nummer hebben we in het kort geschreven over de Maro-film, welke vertoond werd op de door de Vereen, van Oud-leerlingen L.L.S. met zooveel succes belegde avond. Hier volgt een nadere beschrijving: Het eerste gedeelte, dat vertoond wordt, is getiteld „Wat Nederland biedt op rundveegebied". In deze film zien we keuringen en fokveedagen in verschillen de plaatsen van Nederland. Zeer mooi komen de dieren voor de lens, de dieren zijn zeer goed te zien: het kennersoog geniet. Ter afwisseling waren in de film nog eenige typische stadsgezichten ver werkt. Zeer mooie opnamen waren ook die van Staphorst: De pitoreske kleeder dracht, het vervaardigen van spinnewiel op primitieve, doch handige wijze en het spinnen; deze en andere beelden boden een welkome afwisseling tusschen de telkens weer paradeerende stieren en koeien, zonder nochtans veel uit de toon van de film te vallen. De kaasmarkten te Woerden en Alkmaar zijn ook niet verge ten, evenals opnamen van het vee in de weide. De tweede film gaf een beeld van wel gat een en wee van het Nederlandsche vee in Frankrijk. Naast eenige prachtige opna men van grazend vee heeft de vervaardi ger de gelegenheid aangegrepen eenige t\ pische oude Fransche boerderijen te vereeuwigen. Een zeer mooie film. „Ora et labora" heet de film, die dan voor ons vertoond wordt. De filmopera teur, de heer Dudok vertelt, dat deze film nog niet voor officiecle personen is vertoond. Texel heeft dus de primeur. Ora et Labora is een film van de Plan- tenziektenkundige Dienst te Wagen ingen. Eenige prachtige gekleurde opnamen van te velde staande gewassen zijn de eerste beelden van de film. Dan zien we, wat er gebeurt met een zieke plant, die naar Wageningen wordt opgestuurd. Voorts de proefvelden in Wageningen, het ne men van kruisingsproeven bij tarwe; een kruisingsgewas van tarwe en rogge, enz. De verschillende plantenziekten worden iij beeld gebracht met prachtige opna men van het insect, dat deze ziekten ver oorzaakt. De larve van de aaskever, de bietenkever, de luis op tuinboonen, de rups van het koolwitje, de rups in de erwten, de coloradokever, al deze op namen, zonder microscoop gemaakt, too- nen de bewuste insecten vele malen ver groot, zoodat ze goed zijn waar te nemen. Een film, zeer mooi van beeld en rijk van inhoud: een propaganda-film voor de Plantenziektenkundige Dienst, die tal van uitgaven deed verschijnen, waarin de vele plantenziekten worden besproken. Een film van de Wieringermeer met eenige gekleurde opnamen van boerderijen en bouw en graslanden, waarin duidelijk de arbeid in en de ontwikkeling van de- nieuwe polder tot uiting komt, vormde het besluit van deze filmavond. De heer Kikkert dankte de aanwezigen voor hun belangstelling. Een leerrjjke avond was het, die de toeschouwers tot het einde heeft geboeid. een ziekenfondslid zich in een hoogere klasse in het ziekenhuis laat verplegen, is is het heel normaal, dat waar dit lid ook de meerdere verpleegkosten zelf zal moe-, ten dragen, ook de specialist het reent' krijgt, net lid een bij-rekening aan te bieden. Ook wij, Onderlinge fondsen, willen de praktijk van een specialist wel bescher men, doch men heeft van deze zijde ook te begrijpen, dat de tijd, dat een zieken- tondslid „met de pet op en op klompen en oantoffels" zich naar de polikliniek begaf, voorbij is. 't Is wel wat erg eenvoudig, de men schen te laten buigen onder het spook „anders zitten wij zonder dokters". Mien kón in deze vergadering niet oordeelen over de vraag of op Texel een Federatie fonds (bedoeld wordt een Onderling-zie- kenfonds) kan bestaan. Een OnderRng- ziekenfonds kan op Texel wèl bestaan, zoo de bevolking in meerderheid dit wenscht. De verlaging der specialistische tarie ven is niet alleen een mogelijkheid voor een Maatschappij-ziekenfonds, óók wan neer een Onderling fonds zou hebben be staan, was een dergelijke regeling moge lijk geweest. Wanneer 40 menschen voor 14000 aan specialité's gebruikten in een jaar, (de vraag is, welke specialité's wa ren dit; neemt men hieronder soms ook de „Insuline" voor patiënten met suiker ziekte?), dan mag de opmerking worden gemaakt, dat de uitgave van dit bedrag niet aan de patiënten venveten kan wor den; dezen schrijven de recepten niet voor. Doch alweer: er zijn in ons land tien tallen Onderlinge fondsen, die voor ver strekking van verpakte geneesmiddelen uitstekende regelingen troffen met de ge-' neesheeren. Ook dit voordeel is dus niet alleen door middel van een Maatschappij fonds te bereiken. KERKNIEUWS. Bij de Woensdag gehouden stemming werden de heeren D. Dros, C. Helsloot en Joz. Hillen herkozen als notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier. (In vorig nummer stond abusievelijk diakenen ver meld.) 790 STUIVERS. De Magneet liet raden naar het aantal stuivers in een flesch. Het aantal bedroeg 790; het werd geraden door Ria Riteco,' Gravenstraat, en Ali Koopman, P. H.Pol der. De le prijs werd bij loting toegewe zen aan Ria Riteco, de 2e aan Ali Koop man. ZAKEN NIEUWS. In de zaak van de heer J. Stam liet men raden naar het uur, waarop een horloge zou blijven stilstaan (12 u. 58 min. 42 see.). Tinie Krijnen won de prijs; zijv raadde 1 u. 2 min. 3 sec. Weg er meel Kost niet veel! Spaar uw vee Aangemeld! Strijd leza.tm Groot gemaakt Texi Is naam. 9 (BOND VAN BOERINNEN en andere plattelandsvrouwen. We hebben u verteld van de plannen tot stichting van een afd. Texel van boven genoemde Bond en kunnen daaraan thans toevoegen, dat de propaganda-avond be paald is op Woensdag 15 December en gehouden zal worden in de Lagere Land bouwschool. Een spreekster zal doel en streven van de Bond uiteenzetten. De voordcelen, welke uit het lidmaatschap, voortvloeien, zijn vele. Vandaar de ge stage groei van het aantal leden. Even als de man moet ook de vrouw opko men voor de belangen van het platteland. Op velerlei gebied wordt met de belangen van de stedelijke bevolking meer rekening gehouden, dan met die van het platteland. Dat mag niet zoo blijven. Dat is een aan sporing te meer voor de boerinnen en andere plattelandsvrouwen, om Woens dag 15 Dec. present te zijn in de L.L.S. OUDESCHILD VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de Vischafslag alhier: 3 Dec.1269 Kg. wulken 16 ct 68 Kg. garnalen 15 ct. 6 Dec.: 1618 Kg. wulken 15 ct.230 Kg. garnalen 15 ct. LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor de Onderl. Rundveeverz. „Texel" en voor de Onderlinge Paardenverzekering D.E.L. H.H. Veehouders! wordt allen lid! „Pracht-fondsen" vindt men bij tiental len onder de Onderlinge fondsen in ons land; de verzekerden leerden met de con- tributiegelden een zoodanig beheer voe ren, dat deze fondsen jaar na jaar konden den worden uitgebouwd en dqze nu tot voorbeeld van velen zijn. De publiek gemaakte verslagen over het financieel beheer worden tot nu toe alleen! van Onderlinge fondsen aangetroffen; ze zijn een bewijs voor de goede werking dezer fondsen. Voor wat de Crisis-regeling betreft, reeds meerdere malen hebben wij tot uit drukking laten komen, dat B. en W. zeker n:et op het standpunt zullen hebben ge staan, dat deze regeling tot stand zou kunnen komen, wanneer er één en dan een M aatschappij-fonds zou zijn gevormd, en 't spreekt vanzelf, dat, waar de gemeente ook een deel zou moeten bijdragen, niet alleen de plaatselijke geneesheeren over het tot stand komen van deze regeling te oordeelen hebben. De Ziekenfondsbevolking van Texel laat zich door onoordeelkundige voorlichting in een richting drijven, waarmede de be langen, welke de bevolking bij een goed ziekenfonds heeft, niet gediend zijn. Of men een Maatschappij-ziekenfonds wil vormen, moet men zelf uitmaken, doch wij komen er tegen op, als men dit bij een ter zake onbekende bevolking met onvolledige voorstellingen animeert, door te laten voorkomen, of alléén een Maat schappij-ziekenfonds in staat zou zijn een goede geneeskundige verzorging te geven. Wij wilden met dit artikel vaststellen, dat een Onderling ziekenfonds naar ons gevoelen voor de bevolking van grootere waarde zal zijn en dat de totstandkoming van zoo'n fonds mogelijk is, als de bevol king in meerderheid dit wenscht. Centrale Bond van Ziekenfondsen, C. BAAIJ, secr. Utrecht, 6—12—'37.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5