□□□□□□□non ra□□□□□□□□on DE COCKSDORP. SUNDERKLAAS. ZAKENNIEUWS. De beide geluksdagen voor wie bij de .NV. Ph. Vlessing kochten zijn gebleken te zijn: Donderdag 11 Nov. en Maandagi 29 Nov. (zie adv.) MOND- EN KLAUWZEER. Tot en met gisteren bedroeg het aan tal aangiften van mond- en klauwzeer 132. In totaal werden 26 bedrijven vrij verklaard, zoodat er op het oogenblik nog 106 bedrijven aangetast zijn. KOOK DE MElK. KERKNIEUWS. In de Doopsgez. Gemeente traden als diakenen te E>en Burg, De Waal en Oos terend af resp. de heeren J. C. Rab, L„ Keijser en Jb. Eelman Gz. In hun plaats werden benoemd de hee ren J. Zuidewind Dz., Den Burg; L. Roe per Pz., De Waal; S. Wuis Az., het Noor den. VEERTIG DOODE HAZEN. Slachtoffers van ingewandziekte. Naar de heer C. Helsloot, jachtopzie ner, ons meedeelt, heeft hij de laatste, weken in de Dennen wel veertig doode hazen gevonden. Blijkens bericht van de Rijksscruminrichting, welke een onder zoek'instelde, blijken de dieren gestorven te zijn aan een ingewandziekte, veroor* zaakt door het vreten van een bepaald ge was. Dit verschijnsel doet zich hier ieder jaar voor. Er zou niets tegen te doen zijn. DE SUNDERKLAASV1ER1NG. Moest de Sinterklaasviering dit jaar door toevallige omstandigheden een dag worden uitgesteld, het is daardoor in Den Burg zeker niet minder druk geweest. Helaas echter moesten we consiatee- ren, dat de animo voor deelname aan ons traditioneele feest de maskerade wel zeer flauw was. Verkleede lui, groot en klein, waren er wel, maar slechts een enkele maal ontdekten we een „goede vondst", een origineel idee, een echte Sunderklaas, een figuur, waar pit, waar geest inzat; waar fantasie uit sprak of zin voor echte humor. Verkleeden is een kunst, die iedere Nederlander verstaat; daar twijfelen we geen oogenblik aan, maar een origineel idee in die vermom ming te verwerken, is moeilijker en het leek wel TE moeilijk. Een teeken des tijds, hoorden we schamper opmerken,, maar we weigeren dat te onderschrijven. Niet gaarne zouden we beweren, dat de zin voor het origineele bij het opgroeien de geslacht zoek zou zijn. We hopen eg vertrouwen, dat de Sunderklaasvieringop Maandag a.s. wat meer te beduiden zal hebben.. De drukte begon Maandag omstreeks vijf uur, toen „druppelsgewijs" eerst en later talrijker de kleine Sunderklaasjes verschenen. Allengs vulden zich de stra ten met belangstellenden. Deze kijkers waren sterk in de meerderheid. Moesten we in de vooravond de Sun derklaasjes met een lantarentje zoeken, toen we om acht uur nogeens een rond je maakten, was dat niet meer zoo nood zakelijk, al moesten wij toch onze oogen nog goed de kost geven om tusschen de vrij dichte menigte kijklustigen de ge- maskerden te ontdekken. De beer met geleider, niet bepaald origineel, maar toch een populaire ver schijning, sprong al gauw in het oog, evenals het viertal bakers, voorzien van een bordje met het opschrift „Januari vrij". Een actueele noot. Sinterklaas te paard, begeleid door Zwarte Piet, was een verschijning, die op dit feest zeker op zijn plaats was. Voorts zagen we een groep van vier meisjes in, het wit, ieder een aas uit het kaartspel voorstellende. Met de beide engeltjes meS witte vleugeltjes, behoorde dit groepje tot de lieftalligste verschijningen. Rest ons nog te noemen een poging om ook Vondel in deze feestviering te in- troduceerenVondel, wiens 350ste ge boortedag in het geheele land werd (en nog wordt) herdacht en die in het mid delpunt van veler belangstelling staat. Reeds na negenen begon de drukte op straat sterk te verminderen en werd zij naar de hotels en Eelman's Dancing ver plaatst, waai- de vreugde op de dansvloe ren werd uitgeleefd. De zalen waren tot m de hoeken gevuld; de stemming was. er danig in. En dit feest duurde tot diep in de nacht. De Sinterklaasviering is voorbij. We wachten met belangstelling op wat Oude Sunderklaas ons brengen zal. H. Van de groote drukte langs de straat maakte de heer J.Agter gebruik door een demonstratie te geven mot Pri- ma-gaz voor verlichting en verwarming. Niet kwaad bekeken was dat. Fen journalist en een fotograaf van de Arbeiderspers waren oveigekomen om ons Sunderklaasfeest met vulpen, lens ent blitzlicht te „verslaan". Het werd helaas vanwege de bovenomschreven on beduidendheid van de maskerade.een sof, waarom we hopen, dat men van dit feest van 6 Dec. maar geen ophef maakt. LEZING - COMM. BROEKHOFF. Wacht U vooral niet tot de laatste dag met het koopen van een kaart (zie adv.) CURSUS - A.T.M.V. j Er bestaat nog gelegenheid tot deel name aan de cursus (zie het artikel op de 4e pag.) HANDELSREGISTER. Ingeschreven: Jan Hin, Steenenplaats 1, Kruidenierswaren. Wijzigingen: J.Vlas, Dorpsstr. 116, te Oudeschild, manufacturen, overgegaan aan W.VIas. Wed. G.J.Vinken, Parkstr., nianu- tacturen en kleermakerij, overgegaan aan Mej. H.J.Vinken. NAAR ZUID-AFRIKA. Morgen zal de heer Jac. Buis zich riaar Zuid-Afrika begeven teneinde aldaar te trachten als timmerman aan de slag te komen, waarin we van harte hopen, dat hij slagen zal. De reis gaat van Liverpool uit per Engelsche boot, waarmee hij op Oudejaarsdag te Kaapstad hoopt aan te komen. Daar zal hij de oud-Texelaar Reuvers ontmoeten, die hem van voor lichting dienen zal. Goede reis! ST. NICOLA AS OP DE SCHOLEN. Wc kunnen van de bezoeken, welke de Sint met zijn Knecht aan de scholen op ons eiland bracht, geen afzonderlijke verslagen opnemen. Wel een heele krant zouden we er mee kunnen vullen. Het spreekt vanzelf, dat, waar ze ook kwa men, zij graag geziene gasten waren. Den Hoorn werd door de Sint per schimmel bezocht. De feestvreugde in de R.K. School werd verhoogd door een keurige filmvoorstelling; die voor de leerlingen der Nutsbewaarschool door het optreden van Jan Klaasen en Katrijn in de poppen kast. Dank zij de royale gift van iemand, die deze school welgezind is, kon het feest in Pen's Zaal gehouden worden, waardoor door jong en oud nog meer genoten kon worden, dan anders reeds het geval was. ||||||[iiiiii:iiiiiii!ii!iiii':iii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| lllllllll SPORT OP TEXEL II S.V. TEXEL. De zoo vurig verlangde St. Nicolaas- verrassing is uitgebleven. Ook van A".P. G.S. werd verloren, nu met 41, waar mede de gastheeren juist iets te veel en T. iets te kort kreeg, gezien de krachts verhouding in het veld. Vooral de T-voor- hoede is te kort geschoten. Haar aarze len werd noodlottig, terwijl de talrijke schoten van te ver af gelost werden om succes te hebben. Onze achterhoede en half linie hebben uitstekend gespeeld. Ze hebben het uiterst moeilijk gehad te gen een goed open spelende aanval, met heel goede vleugelspelers, cue telkens weer met afgemeten passen of zuivere lioogbal- len, mooie kansen wisten te scheppen. We vragen ons af, of ook deze wedstrijd eindelijk er toe heeft kunnen bijdragen, om van onze gunstige voorlinie een door tastende, snel reageerende storinlinie te maken. De bal moet van rechts maar links en dan doorzetten en niet afwach ten ot stoppen. Het was zeer slecht weer. Van Den Helder af kwam mist opzetten, die wel dra overging in een druilende regen, zoo- dat het prachtige terrein zeer glad werd en natuurlijk de bal moe.lijk te behande len was. Maar dit bleef voor beide par tijen gelijk. Met de rust kwamen nog re gen en natte sneeuw, wat ook al niet mee werkte om een achterstand door beter aanpakken in te loopen. Als T. aftrapt, neemt P. over, trekt ten aanval, scherpe voorzet, maar Dukers weet nog juist te redden, terwijl eveneens eem schot van rechts met moeite wordt ge keerd. Dan volgt een T-aanval, waar mede de P-keeper alle moeite heeft. Eem nieuwe heel gevaarlijke aanval wordt door Dirk onderbroken. Als Jn. Br. de bal krijgt, maakt hij mooi vrij, geeft afge meten door aan Henk, die gaat passeeren, inplaats van meteen terug te plaatsen. Een zeer goede kans gaat verloren. T. werkt zich meer en meer los en wordt iets sterker. P. valt meer aan en schiet meer en beter, maar onze achterhoede geeft geen kans, totdat een nieuwe aan val volgt. Een voorzet van rechts komt gevaarlijk voor het doel. Joop slaat weg, maar de bal komt voor de voeten van ue midvoor, die mooi doelpunt: 10. Dan brengt P. Neijens op, goed samenspel volgt, Jn. Br. schiet, het schot wordt ge houden, evenals een schot van P. Neijens Aan de andere kant zet de rechtsbuiten, voor, de gladheid is oorzaak, dat de door- loopende midvoor plotseling de bal vrij, krijgt en onhoudbaar inschiet: 2—0. Als nog eenmaal een P.-aanval door goed doelverkleinen van Dukers wordt afge slagen, komt er meer leven in cle T-aan- val en wordt het P-doel meermalen ge vaarlijk benaderd. Het afwerken Iaat te wenschen over. P.Neijens opent meerma len met mooie passen, maar de doorschie tende bal is gauw te hard. P.Neijens breekt dan door alles heen en als hij' BEVORDERD. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P.CAVitte, Ind. Jur. Cand., te Leiden, werd met ingang van 1 Jan. 1938 van reserve-wachtmeester bevorderd tot kor net bij het 6e Regiment' Veld-artillerie aldaar. ZAKENNIEUWS. De St.-Nic-pop in de étalage van de heer Jac. Bakker woog 10 p. 12 gram. De prijzen werden gewonnen door C.Koop man, Koogerstraat (10 p. 15 gr.), J. Bruin Pz., Weverstraat (10 p. 5 gr.) en, r.a loting, door mej. H.Blom, Julianastr. (10 p.) ORANJEFEEST De Alg. Tex. Oranje-vereen, is van plan in Januari ter gelegenheid van de te verwachten geboorte van een Prins of Prinses, een groot volksfeest te orga- niseeren. dat met een grootsch vuurwerk zal worden besloten. De kosten hoopt het bestuur uit de entree's te dekken. Getracht wordt een waarborgfonds van 1 400,te vormen, wat zeker lukken zal. GEVRAAGD: prijsopgaaf voor Cs©c2 levering van prima microfoon en Q9D pick up met geluidsversterker ten iu®13 gebruike in zalen en in de open lucht. Brieven met uitvoerige bij - zonderheden te richten aan de □EO TEXELSCHE COURANT. LONGWORMZIEKTE. Deze ziekte komt op Texel onder scha pen nogal veel voor, naar de heer Fre- deriks, dierenarts, ons meedeelt. Vooral de lammeren kunnen daaronder lijden. De besmetting geschiedt door het eten van besmet voedsel (gras). De wormen ko men met het bloed uit de darmen in de longen en stichten daar enorm veel kwaad. De dieren gaan hoesten, verma geren en vertoonen soms diarrhee. Daar tegen moet worden opgetreden. Op de eerstvolgende vergadering van de Vereen, tot Bestrijding van het rotkreupel zal dit punt een der onderwerpen van bespre king zijn. (zie adv.) vrij voor het doel met goede schotkans komt, loopt Jn Br. in de weg. Het schot wordt gehouden. T. blijft aanvallen, tel kens weer stuwen Maarten, Niek en Arie de voorhoede, Henk krijgt de bal, plaatst] voor het doel, een back mist, Jan Bp. doelpunt met een kalm schot: 21. De elftallen zijn nu weer tegen elkaar opge wassen. Alleen 't vleugelspel der gasten biedt weer kansen. Daar wordt snel ge reageerd, bij ons valt telkens weer dat treuzelen op, waardoor enkele goede kan sen verloren gingen. We noteeren nog enkele schoten van P. Neijens en van Maarten, maar de P.-keeper is op zijn post. Als de rust aanbreekt, is de stand nog 21. "We hebben alle reden om hoopvol de 2e helft tegemoet te gaan, maar het wordt anders. Wel houden Joop, Dirk en Herman flink stand en werkte de half- linie hard voor de gelijkmaker, vóór ble ven we te zwak. We noteeren een goede voorzet van Henk, welke juist over de lat wordt gekopt. Ondanks een kleine meerderheid van T. blijven de gastheeren gevaarlijk. Als T. een goede kans ont gaat, breken ze door en maken ze 31, spoedig gevolgd door een 4e. T. is wat ontmoedigd, tracht nog door een omzet ting meer succes te behalen, maar het ging niet. Wel weet Joop prachtig eenige aan vallen onschadelijk te maken, zelfs bracht; hij 'redding nadat reeds tweemaal hard ingeschoten was. Bovendien moet ver meld worden een prachtige safe, als de! midvoor van dichtbij ineens inkogelt en Joop schitterend vangt. Het einde komt met 4—1 voor de politiemannen. We wa ren gelukkig toen het einde kwam. Na de< rust viel er regen en natte sneeuw, waar door het verblijf op het veld verre van; aangenaam werd. De leiding was maar zwakjes. Texel 2 had met Helder 5 de groot ste moeite. Met slechts 21 werd ge wonnen, ondanks een groote veldmeerdcr- heid. Naar we vernemen, was ook nu het ploegverband niet heelemaal in orde. Hier moet samengewerkt worden. Jan Rab heeft heel goed gespeeld. Het winnende doelpunt moet een heel mooie goal ge weest zijn. We hebben gewonnen. Nu meer weer probeeren. De kans is er nog steeds Wellicht is er Zondag gelegenheid om de ware kracht te meten in een oefen wedstrijd, waarin zoo mogelijk tweei proefelftallen tegen elkaar zullen spelen; Door de Sunderklaas-maskerade ging de Maandagtraining niet door. Donderdag allen weer present, 7.45 uur. Adsp.: heden jongste klasse: 7.30 uur in Gymn. lokaal Molenstraat. Uitslagen 3e kl. A KNVB: Alkm. BoysPurmersteijn 4—1; Assendelft Zaandijk 03; APGS—Texel 41; Suc cesHelder 23. Doordat ook Assendelft en Purmer steijn verloren, is in de onderste regionen der afd. geen verandering gekomen. Nog is er een kansje, Texel. Tracht uw vroegere vorm terug te vin den, opdat ook doelpunten gemaakt zul len worden. D.D. MIDDENSTANDERS. D Een abonnement bij N V. PROVINCIAAL BELANG. Q 0 Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- n len. qj 0 Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt 0 met een ex. van de 14-daag- sclie zeer verzorgSe courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N V. PROVINCIAAL BELANG, O Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) n AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. a GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING J. H. K., Z.-Haffel f2.50. EXTRA BOOT Gisteravond is een extra boot naar den Helder vertrokken ten behoeve van Jan - Bruin Wz die met spoed een blindedarm operatie moest ondergaan. De viering van het Sunderklaasfeest had hier een kalm verloop. Van de ge- bruikelijke maskerade was weinig werkf gemaakt. Slechts een twintig gemasker- den vertoonden zich op straat. De meeste jongelui waren naar Den Burg getogei De volgende week zal het hier wel druk ker zijn. OUDESCHILD ZAKENNIEUWS. Dc wollen deken, welke Jan Bakker als St.-Nicolaas-attractie aanbood door 't laten raden naar het aantal boonen in een flesch (1841) werd gewonnen door mej. J.Hin-Sikkelee (1856) DE KOOG WONINGBOUW. Voor de heer Bonne wordt, zooals ge meld, een garage met bovenwoning ge bouwd. Kooper van de houten wonin<- werd de heer 1. Voigt. UITSLAG AANBESTEDING. Vorige week werd door architect L. Igesz onderhands aanbesteed de bouw van een pension voor rekening van de heer R.Henstra. Het werk werd gegund aan de heeren I.Voigt, metselaar; P.= van 't Hoog, timmerman; P.Boon, schilder; P.Oele, loodgieter; A. de Wilt, electri cien. DEN HOORN. ONTWIKKELINGSAVOND. Zaterdagavond werd weer een ont wikkelingsavond in Ons Huis belegd. Door de voorz., de heer Jb. Lap, werden de vele aanwezigen hartelijk welkom ge- heeten, in het biezonder de heer Noordijk, die spreken zou over ziekten bij dieren, die ook voor de menschen gevaar kunnen opleveren. Verschillende ziekten behan delde de heer Noordijk, zooals t.b.c. bij vee, kwade droes bij paarden, schurft, draaiziekte, mond- en klauwzeer, milt vuur, enz. Spr. gafverschillende wenken en raadgevingen om besmetting bij dier en mensch te voorkomen. Door lichtbeel den werd alles verduidelijkt. Nog werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Deze bepaalden zich in hoofdzaak tot het mond- en klauwzeer. De heer ,1J. Lap vroeg, of bij genezing van mond en klauwzeer nog besmetting te vreezen is. De heer Noordijk deelde hierop mede, dat het kan gebeuren, dat nog drie maan den, nadat de ziekte is geweken, bij 'het atslijten der klauwen de ziekte zich nog maals openbaart. De heer B. C. Lap was zeker de tolk van allen toen hij de heer Noordijk dank bracht voor deze leerzame en gezellige avond. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND SCHAKEN. Door de 25e partij ook te winnen heroverde dr. Aljechin de we reldtitel. Stand; 15'9y2. Dr. Aljechin werd door A4r. Max Levenbach, voorz. Emve-Aljechin-Comité, gelukgewenscht met zijn „glansrijke overwinning". Spr. - was van oordeel, dat hij gespeeld had als of zijn leven er van af hing en dat hij sterker was dan ooit. In Dr. Euwe prees hij diens groote sportiviteit. Dr. Euwe zeide o.m.Het spijt mij geweldig, dat het niet gegaan is als ik wel wenschte, maar ik ben gegaan tot de uiterste grens van mijn kunnen. Over een jaar of 4 - 5 echter hoop ik, dat u nader van mij zult hooren.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6