Balavond BRUIN IJsclub De Waal. Buitengew. Alg. vergadering Samenwerking met den Burg beste versche 2-jarige koe, vertrekt Maandag naar Rotterdam. De fijnste Ringers cacao een perceel weiland ongekeurde Binderhaver. Maandag 13 December in 't Eigen Gebouw Band van Dick de Leeuw 1000 bos prima dekriet. Muzieklessen Vestigingswet en Middenstandsdiploma. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND. Te Hedel werd de 76-j. G. de Klein door een auto gedood. Den Haag. Een 74-j. dame uit Rot terdam is bij onvoorzichtig oversteken aan gereden en spoedig daarna overleden. De regeering is, dank zij het Roode Kruis in aanraking gekomen met ir. De Wit, omtrent wiens lot in Rusland hier onzekerheid bestaat. Den Haag. Bij de Staten-Generaat zal binnenkort een wetsontwerp worden ingediend inzake humanitaire hulp aan China. Tilburg. In de gewestelijke verga dering van de S.D.A.P. werd medege^ deeld, dat het ledenajantal in N.-Brabant het afgeloopen jaar met 22 pet. steeg. Heerlen. In verband met stijging van de kosten van het levensonderhoud, zullen de mijnwerkerpensioens tot eind 1938 met 15 pet. worden verhoogd. Hillegom. Woensdagnacht is de drie eeuwen oude boerderij „Wijk niet voor het kwade" afgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Men vermoedt brandstichting. - Leeuwarden. Wegens roofoverval te Leek werden twee exploitanten van een waschinrichting te Groningen tot 12 jaar, een betonwerker te Hoogkerk tot 10 jaar veroordeeld. Te Roozendaal zijn bij een meubel fabrikant wel 65000 uit België gesmok kelde lampjes, bestemd voor de nieuwe roode rijwielachterlichten in beslag ge nomen. Te Den Haag is bevestigd het von nis van de rechtbank te Middelburg, waar bij de oud-burgemeester van Borsselen wegens verduistering tot zes mnd. gevan genis veroordeeld werd. Hommerts. De 22-j. H. Kool uit Lemmer is met zijn motor tegen de af sluitboom van een brug gereden en ge dood. Zijn verloofde, die op de duo zat, bleet ongedeerd. Den Haag. Het ligt in de bedoeling van groote gezinnen, b.v. van zes kinde ren, de oudste zoon van de dienstplicht vrij te stellen en niet meer dan drie zoons van één gezin op te roepen. Te Hilversum werd het tehuis voor oude dames, Avondzon, het nationaal ge schenk aan het Leger des Heils ter gelen genheid van zijn 50-j. werkzaamheid in ons land, door de minister van buitenl. zaken, de heer H. van Boeyen, geopend. Bij Haarlem werd boerderij Van den Berg door brand geteisterd, vermoet delijk door vlamvatten van hooi bij de schoorsteen. Dertig wagens hooi gingen verloren. Het vee werd gered. De groote schade wordt gedekt. Amsterdam. Toen de bewoners van een huis aan de Haringvlietstraat 's avonds thuis kwamen, zagen zij twee in brekers uit hun woning komen, die voor. f 5000 aan sieraden gestolen hadden. De inbrekers ontkwamen, doch werden later te Rotterdam aangehouden. Amsterdam. De politie is autodie ven op het spoor gekomen, die het spe ciaal op Chevrolets hadden gemunt, om dat die wagens op de automarkten ge makkelijk te verkoopen zijn. Reeds zijn tien arrestaties verricht. - Ooltgensplaat. Bij het afslepen van zijn gestrand schip is Zaterdag de 55-j. schipper L. Keijzer door een afknappende staaldraad getroffen en overboord ge slagen. Zwaar gewond werd hij hij opge haald; hij overfeed spoedig. Winterswijk. In de nacht van Vrii- dag op Zaterdag is de bontwevenj „De Batavier" door onbekende oorzaak in brand geraakt en totaal verwoest. De schade bedraagt een kwart millioen. Voor- loopig zijn 350 arbeiders werkloos. Het Staatsvisscherijbedrijf. De om zet over Nov. 1937 bedroeg f 1.031,192 tegen f754.235 over Nov. 1936. Over de elf maanden van 1937 bedroeg de omzet f6.793.791 tegen f5.589.694 over dezelfde periode van 1936. De groote omzet be draagt dus f 1.206.097. Te Zaandam ging garage annex stal, groot 1000 M2., van H. Hoogmoed, aan de Zuiddijk, met negen auto's in vlammen op. De eigenaar slaagde er niet in, zijn paard, dat in de achter de garage liggende stal stond, te redden. Hij zelf wist door een luikje aan de vlammen te ontkomen. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. GEMENGD NIEUWS BUITENLAND Mandsjoekwo en Franco hebben el kaar erkend. Spanje. Nabij Valencia zijn Zater dag twee treinbotsingen voorgekomen, waarbij resp. 20 en 11 personen werden gedood. Spanje. De bij Madrid gelegen plaat sen worden de laatste dagen hevig door de nation, luchtmacht gebombardeerd. Op één dag vielen er 150 slachtoffers. Spanje. De strijd in Asturië is ge ëindigd. De aanvoerder der Iinkschen al daar, Morari, is gedood. In Bilbao zal een oorlogsmuseum worden opge richt. - In Frankrijk waren vorig jaar 7.5 millioen fietsen in gebruik, d.i. 500.000 meer dan in 1935. Eén op de vijf inwo ners heeft een rijwiel. Voor elk wordt 12 frs. p. j belasting betaald. - Frankrijk. In het Bois de Boulogne zijn 18 kisten met in totaal 566 scherpe granaten gevonden. De kisten zijn gelijk aan die, welke bij de huiszoekingen ge vonden werden. Boelgarije. Op de Zwarte Zee zijn vele kleine vaartuigen in een orkaan ver gaan. Een Boelgaarsch zeilschip verging ui de Bosporus, een deel der bemanning, tverd gered. - Hongarije. Majoor Szalassy, voorz. Hongaarsche Nation. Soc.-jiartij, kreeg 10 mnd. gevangenisstraf wegens beleedi- ging van net volk en het in gevaar bren gen van de Staat. China. Japansche troepen zijn geland op Tsjikkai, een eilandje ten Z.W. van Macao. Men meent, dat de Japanners daar eer. basis gaan vestigen voor luchtaanval len op Kanton. Palestina. Nabij Jeruzalem heefteen Arabier zes schoten gelost op eenige Joodsche jongens en meisjes, waardoor een jongen werd gedood en twee meisjes gewond - Frankrijk. De aviatrice Irene Schme- der, die in Dec. 1936 tijdens een vlieg tocht op haar vriend Lallemand, die voor haar zat, heeft geschoten, omdat deze zijn belofte haar te huwen had verbroken,' is vrijgesproken. Rusland. Stalin zal het diploma tieke corps van de oud-bolsjewisten door' jonge krachten vervangen. Tegen 18 dii plomaten zal wegens Trotzkistische actie een p-oces worden begonnen. Polen. Soldaten hebben een Rus sische trein, die naar Moskou terugkeerde, aangehouden en de Russische beambten gefouilleerd. Een der wagons werd in Brand gestoken. Vertegenwoordigers van' de Spoorweg Mij., die een onderzoek in stelden, werden gevangen genomen. China. Japan zet zijn opmarsch naar Nanking voort. Nanking zou half Dec. vallen. Japan wil geen veilige zóne te Nanking. Het beweert in totaal 417 Chi- neesche vliegtuigen te hebben vernield. Zelf verloor het 60 toestellen. Tot 1 Dec. zijn S35 marine-officieren en matrozen, gedood. Tokio heeft Hongkong ge waarschuwd tegen toestaan van anti-Ja-' pansche agitatie. LUCHTVAART Een Zweedsch postvliegtuig maakte bij Stockholm op een bevroren meer een noodlanding. De twee inzittenden ver dronken. De Fransche vlieger Japy heeft een nieuw wereldrecord voor kleine vliegtui gen gevestigd door in 25 uur 55 min. van Istris naar Djiboeti te vliegen, afstand. 5000 K.M., gemidd. 195 p. uur. Engeland. Een vrachtvliegtuig van de Duitsche Lufthansa, is bij het ianden op vliegveld Croydon tegen een hangar gebotst en in brand gevlogen. De drie in zittenden kwamen om. RECHTSZAKEN. Engeland. In Stafford werd een 14-j. jongen, die zijn vader met een ge weer dood schoot, vrijgesproken. Vader en zoon leefden alleen sedert de dood van vrouw en moeder. De vader ranselde zijn zoon vaak af. Toen hij weer eens) in woede ontstak, loste de buiten zich zelf geraakte jongen het doodelijke schot, uit zelfverdediging. op Donderdag 9 Dec. 's avonds 8 uur in café Bellevue. Punt van bespreking; Aller opkomst gewenscht. HET BESTUUR. TE KOOP ook ruilen voor kalfpink. C. P. EELMAN, Huis Frans. met bon vor kon m schotel. Per p 55 ct H. KIKKERT, den Burg. Tel. 60 Diakonie der Ned. Herv. Gemeente te Oudeschild wenscht bij inschrijving te ver huren groote plm. 1 HA, gel. achter de R.K. kerk Biljetten worden ingewacht a.s^ Zaterdag 11 Dec. tusschen 8 en half 9 nm. Condities ter inzage. Prijs en monster gevraagd van C J. DE LUGT, den Burg-Texel. te Oudeschild. FAILLISSEMENTEN C Boon Pz. Duodora Willemina Keijser en Sijbrand Keijser Sijbrand Reijerszoon Stichting, beide te 's-Gravenhage. Naar aanleiding van de door mej. de Haas en de heer Flylkema aan de crediteuren toegezonden circulaire, vestigt de Curator nogmaals de aandacht der schuldeischers op het rondschrijven dat HIJ tot hen richtte. Mr. P. J. de Kanter, Curator. TE KOOP Ook bij gedeelten. Te bevragen bij D. BRUIN Cz. PIANO, ORGEL, VIOOL Met ingang van Woensdag 12 Januari iedere Woensdag aan den Burg nog een enkel uur be schikbaar. T. DE HOOGH. Einddiploma van het Koninkl. Conservato rium voor muziek te den Haag. Het Bestuur der A. T. M. V. schrijft nog; Slechts drie uitzonderingen zijn er ge maakt, waarin geen vergunning tot het drijven van een zaak is vereischt, waar van voor U alleen de volgende bepaling van belang is, n.L: Geen vergunning wordt vereischt, indien bij overlijden van de onderne nier of van een der ondernemers, diens eigendom op zijn weduwe en (of) wettige MINDER-jarige kinde ren overgaat. WAT WORDT ER VEREISCHT OM EEN VERGUNNING TE KRIJGEN. Men moet daarvoor voldoen aan drie eischen, welke zijn; CREDIETW AARDIGHEID, HANDELSKENNIS, VAKBEKWAAMHEID. Ten aanzien van credietwaardigheid en vakbekwaamheid zal door de diverse vak organisaties aan de Minister moeten wor den verzocht, voor „hun" groep mini- mum-eischen vast te stellen, zoowel voor het een als het ander. BOEKHOUDENVaardigheid in Wij meenen u danook te moeten aan raden, er bij uw „vak"-organisatie op aan te dringen, zoodanige minimum eischen aan de Minister te verzoeken, op dat men ten aanzien daarvan een vaste lijn kan trekken. Ook verdient het aan beveling aan te dringen op het instellen van een voor u van belang zijnde vak cursus, welke b.v. in samenwerking met de omliggende gemeenten, te Den Helder zou kunnen worden gehouden. Ook wij zullen tot het verkrijgen van een en an der gaarne onze medewerking verleenen. Voor wat betreft de handelskennis moet het z.g. MIDDENSTANDSDIPLOMA worden verkregen. Wij kunnen bij deze reeds mcedeelen, dat de voorbereidende werkzaamheden in een vergevorderd sta dium verkeeren, zoodat naar we hopen de in te stellen cursus aan alle verwach tingen zal beantwoorden. Zeer in het kort laten we hier een overzicht volgen van de eischen tot het verkrijgen van het diploma: het voeren van een eenvoudige admini stratie volgens de methode van het z. g. uitgebreid enkel boekhouden. HANDELSKENNIS Eenige kennis van de usanties bij in- en verkoop van goederen, alsmede de organisatie van de handel in het algemeen. Kennis van bank- en ciedietwezen, verkeerswezen, verzekeringen, organi satie op middenstandsgebied e. d. HANDELSREKENEN Kennis en vaardigheid in het maken van eenvoudige berekeningen, welke met de onder handelskennis genoemde onderwerpen samen hangen, zooals; berekening in de goederenhandel; kostprijsberekening; het lezen van eeiv- rekening-couranteenige vaardigheid in het omrekenen van buitenlandsch geld enkelvoudige interestberekening. WETSKENNISEenige kennis van de overeenkomst in het algemeen en van de meest voorkomende overeenkomsten van belangrijke belastingwetten van vennootschapsvormen coöperaties e. d.eigendomsrechtpand hypotheek etc.; faillissement en surséance van betaling; enz. NEDERLANDSCHE TAAL EN HANDELSCORRESPONDENTIE. Eenige vaardigheid in het stellen van eenvoudige handelsbrieven. Kennis van de Neder- landsche taal, blijkende uit zonder grove fouten opnemen van dictée. GRONDBEGINSELEN VAN MODERNE BEDRIJFSLEER. Eenige kennis va n de algemeene begrippen voor zoover voor het middenstandsbedrijf van belang. Eenige kennis van reclame- en verkoopkunde. Voor het bijbrengen der noodige ken- tigen, in het bezit te zijn van een diplo ids zullen 660 lesuren noodig zijn) We stellen ons voor, deze te verdeden over een tweejarige cursus van b.v. drie avon den per week van ieder drie lesuren. Irr het algemeen wordt een driejarige cursus gevolgd, doch wij meenen, dat het aanbe veling verdient, zoowel in het belang der cursisten als met het oog op het even tueel nog te volgen vakonderwijs, de cursus te doen houden over een tijds duur van twee jaren. Is het cursusgein elders dertig gld. per jaar plus ongeveer zeven gulden voor leermiddelen, of wel totaal plm. f97,wij hebben gemeend, het cursusgeld voor de geheele duur vast) te moeten stellen op f70,waarbij dan eveneens plm. f7,aan leermiddelen zal zijn vereischt, zoodat de cursus dus te vens een financieel voordeel oplevert van 120,—. Het is nu de taak van u, onze leden, om uw kinderen en 'in het algemeen de genen, die voor het toekomstige zaken leven bestemd zijn, te wijzen, niet alleen op het nut maar tevens op de EISCH om de in te steller, cursus te volgen. Tevens dienen ambachtslieden, die zich in de toekomst zelfstandig denken te ves- ma, waarvoor de kennis door onze cur sus wordt bijgebracht. Speciaal wordt hier ook gedacht aan hen, die de Am bachtsschool hebben doorloopen. Ook zij, die op een meer gevorderden leeftijd zijn en nog geen zelfstandige za kenman, of wel ook diegenen, welke ge-< zamenlijk een zaak drijven (zoodat steeds, de kans bestaat, dat de zaak door ontbin ding of wel overlijden van een der ven- nooten wordt beëindigd) gelieven zich er rekenschap van te geven, dat bij verande-; ring in den tegenwoordigen toestand^ zij een middenstandsdiploma dienen te heb-* ben. Wij willen nog opmerken, dat de cursus gegeven zal worden onder controle (één maal per drie maanden) door een be stuurslid van de Koninkl. Middenstands bond waardoor wordt bewerkt, dat de leerstof op de juiste wijze wordt bijge bracht en het onderwijs in de goede lijn wordt gegeven. Bovendien zal het be treffende bestuurslid zitting hebben in de examen-commissie, wat dus het voor deel heeft, dat deze de capaciteiten den candidaten ongeveer kent. g* lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii.iiiiiiiiiiiiiiiiii.iiiiiiiiiiiillllll

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 8