OUWE SUNDERKLAAS. E m eb EEEEEEEEEE y EEEffiESSEEffl GEMEENTE TEXEL DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling wegens broederdienst. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat eenige uitspraken op aanvnagen om vrijstelling van den dienstplicht, welke uitspraken zijn geda teerd 7 December 1937, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen ver tegenwoordiger b. elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of diens wettigen vertegemvoprdi- ger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zfjn. Het moet worden ingediend bij den Burge meester ter secretarie van deze gemeente De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift aan de Ko ningin, die op het beroep beslist, na ad vies van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, in het buitenland woon plaats heeft, kan, voor zoover het door dezen in te stellen beroep betreft, met overschrijding van den termijn van 10 da gen genoegen worden genomen. Zoolang omtrent zoodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van den termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Texel, 10 December 1937. De Burgemeester voornoemd, KAMP. SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL Door de KNVB en NHVB werden alle wedstrijden afgelast, wat niette verwon deren was. Het weer was bovendien zoo slecht, dat wel heel weinig wedstrijden gespeeld zouden zijn ook al hadden de bonden niet afgelast. Ook de plaatselijke oefenwedstrijd ging niet door, hetgeen voor Texel 1 heel niet erg was, nu de nieuwe proefaanval toch niet in haar geheel present was. We zijn het hier niet mee eens en vinden het toe val met het weer een boffie. Voor Texel 2 zou het een goede oefe ning geweest zijn, maar dat behoeft voor de volgende wedstrijd geen bezwaar te zijn, om extra flink aan te pakken. Moge lijk zal binnenkort deze wedstrijd toch nog wel eens plaatsvinden. - Voor a.s. Zondag is maar een klein programma vastgesteld: alleen Texel 1 begint aan de 2e helft met de wedstrijd Texel 1Volewijckers. Zou T. er nu in slagen haar beste spel te spelen Texel 2 is vrij, maar haar concurren ten hebben het niet gemakkelijk. Trainen. Donderdagavond. Houdt er rekening mede, dat op de weg een loopoefening kan worden gehouden. AdspirantenOp hedenavond gaat het trainen in het Gym. lokaal voor de jongste klasse niet door. D.D. PAARDENFOKKERIJ. Op Vrijdag 10 Dec. werd te Haarlem de vergadering gehouden van de Provin ciale Regelingscommissie voor de Paar denfokkerij in Noord-Holland, (voorzitter de heer B. Bicsheuvel). De mededeeling was binnengekomen, dat Ged. Staten de heer F. A. F Gromeman te Wieringer- waard, opnieuw hadden benoemd als lid van de Commissie. De verplichte en de premiekeuring van trekpaardhengsten wérd vastgesteld op 20 Januari te Hoofd dorp, terwijl voor de verplichte keuring van Tuigpaarden 3 Febr. was aangegeven: evenwel werd de secretaris verzocht, het daarheen te leiden, dat de verplichte en de premiekeuring ook op één dag kunnen worden gehouden en dan op 24 Februari. Voor de premiekeuring van hengsten werd in het reglement een nieuwe clausule bijgevoegd, n.T. voor een hengst, die de leeftijd van 10 jaar heeft bereikt, moet bij de aangifte een officieel bewijs wor den gevoegd, dat hij minstens zes af stammelingen in het (Keur) Stamboek- heeft ingeschreven gekregen. Voor een dier, dat elf jaar is, moet dit aantal minstens acht zijn, voor een 12-jarige tien stuks en zoo vervolgens. De premie- keuringen voor merriën, a.s. zomer te houden, werden vastgesteld voor Trek paarden op 15 Juni te Texel, 16 Juni te Hoofddorp en 17 Juni te Slootdorp; voor Tuigpaarden op 30 Juni te Hoofd dorp en 1 Juli te Slootdorp en Heilo. G. „U.D.I." wint de wisselbeker. „Omhoog" de grootste geldprijs. Mw. J. RoomWilkeshuis de medaille. Het weer was de laatste dagen alles behalve geschikt om aan te sporen tot deelname aan de viering van ons Ouwe- Sunderklaasfeest: temperatuur tegen het vriespunt, stormachtige wind; hagel en natte sneeuw somwijlen. Dat lokte tot „spelen" niet uit; de vooruitzichten zou den mede in aanmerking genomen de tanende belangstelling van de zijde dep Sunderldazen, welke,.dé laatste jaren moet worden geconstateerd danöolo niet be moedigend- zijn geweest, zoo niet een poging in het werk was gesteld, om ons traditioneele feest meer leven in te bla- zén; de animo aan te wakkeren; de glorie van Texels Ouwe Sunderklaas te herstel len. De tijd van voorbereiding was slechts kort. Zaterdag pas werden de plannen dienaangande in ons blad ontvouwd, maar het was niet vergeefsch. Wie Maandag aan Den Burg van de viering van Ouwe Sunderklaas getuige is ge weest, zal ronduit toegeven, dat de opzet volkomen geslaagd is. Een getal van bij kans 150 Sunderklazen mag verheugend, groot worden genoemd, terwijl bovenal de wijze waaróp en de kleedij waarin „gespeeld' werd, een pluim verdienen. Er woei een stormachtige wind, maar tusschen acht en tien uur 's avonds wias het nagienoeg droog, zoodat de viering niet al te zeer onder het weer geleden heeft. De Sunderklazen verheugden zich terecht in groote belangstelling. Aan tal van woningen was extra verlichting aan gebracht, opdat van de feestviering toch maar zoo weinig mogelijk zou ontgaan aan wie van achter de vensterruiten der lekker verwarmde huiskamer, de maske rade gadesloeg. Wie van de Sunderklazen voor een prijs in aanmerking meende te kunnen komen, vervoegde zich, zooals verzocht werd, tus schen acht en negen uur in Hotel Texel, waar, in de achterzaal, de JURY zitting hield. We hadden het genoegen een drie tal dames en een drietal heeren bereid te vinden, zich met de beoordeeling, te willen belasten en wel mevr. Lap—Dijt, mevr. KeijserLap en mej. Bakker (Gra venstraat, onderwijzeres) en de heeren W. H. Lap, Notaris Mulder en H. Kraai. DE PRIJZEN bestonden in een ver zilverde wisselbeker, uitgeloofd door de directie van de Texelsche Courant; een medaille, beschikbaar gesteld door een particulier, die mede de viering van dit Texelsche feest een goed hart toe draagt; en drie geldprijzen, bestaande in 15. 13. en f2.uitgeloofd door Feest commissie Den Burg met de bepaling, dat deze moesten worden toegekend aan „de meest humoristische Sunderklazen". Hier volgt de lijst van wie achtereen volgens voor de beoordeelingscommissie verschenen 1. Dienstbode; 2. Toovenaar, in traai verzorgd costuum en toegerust met de noodige requisieten; 3. Chineesche koop man; 4. Drie Overijsselsche vrouwtjes, in origineel costuum; 5. Mond-en klauw- zeer-gevaar; kook de melk; een tragi-ko- inische voorstelling met imitatie-koe en de noodige opschriften (3 personen); 6. Appelvrouwtje met praeht-grim7. De sterrenhemel (2 pers); S. Juffr. Snip en Jüffr. Snap, een grappig geval, uitge beeld door twee snaterende „dames"; 9. Vischcollege De Stekelbaarsjes, een jo lige groep van 12 personen, blijkens op schrift op een meegevoerd bord op weg naar de Brinkvijver aan De Koog. Een vermakelijk stel, toegerust met hengel stokken en proviand niet alleen, maan met verdere hengelsport-artikelen, zelfs, met stoeltjes en eenbraadpan. Ja, die bracht er de vroolijkheid recht in; 10. Vier dames in hoepelrokken, zelt ver vaardigd van vloeipapier, keurig en kleu rig; 11. Veilig verkeer, een hooggehoede meneer metrood achterlicht; 12. Oud- Texelsch bruidspaar; 13. Vier dames in oud-Texelsch costuum; 14. Cowboy en echtgenoote, 15. Twee „leuke" dametjes; zoo dienden zij zich aan; 16. Ik weet \er nog van, dat de straatreiniging aldus gei schieddetwee jonge lui met vuilnis kar, schop en bezem; 17. Het huishouden van Jan Steen, echtpaar met kind in een wagen; IS. Een ooievaar, keurig nage bootst en met de allures van een echte, ooievaar voortstappend; om de hals een bordje met opschrift, betrekking hebbende op de blijde gebeurtenis in Januari a.s.; 19. Twee dames met Ford-reclame; 20 Peter Pech met z'n Cornelia; ze hadden zich met hun huisraad en hun tweelingen op een platte wagen geïnstalleerd; 21. Juffrouw met haar gezicht op de plaats waar bij gewone menschen zich het ach terhoofd bevindt; 22. Baker en moeder met haar „helaas niet in Januari geboren" baby; 23. Minister Romme en zijn secre taris, een actueele verschijning in verband met het door Z.Exc. gepropageerd spaar systeem, dat niet algemeen met blijdschap is ontvangen24. Zes personen, gekleed in van nummers van de Texelsche Crt. ver vaardigde costuums en met hoofddek sels, eveneens van propaganda-tekst voor zien; 25. Sjeik met vier haremdames; 26. Betrouwbaar personeel biedt zich aan: kok, slager, kruidenier, bakker, kellner; 27. De Vestigingswet en de A.T.M.V. Cursus. Twee oude heeren propageerden, dat men nooit te oud is om te leeren; 28. Een kabouter; 29. Propaganda voor de Volkenbond „Wij willen duurzame vrede" 30. Verkeerspuzzle. Een actueele en te vens vermakelijke vertooning. Een wan delaar, een heusche geit, een melker met juk, een echt paard, een kinderwagen, enz., alle met rood achterlicht. Eeni geestige vondst; 31. Oud-Texelsch paar, j 32. Kinderwagen met baby: Was ik maar in Januari geboren; 33. Drie figuren uit het sprookje van de gelaarsde kat; de molenaarszoon en zijn bruid en de Kat; 34. Piccolo, 35. Hans en Grietje en de heks. 36. Drie oud-Texelsche dames; 37. Ranja-Propaganda; 38. Vischboer uit de oude tijd; 39. Voetganger 1940 met groot, rood achterlicht op zijn rug niet alleet^ maar ookachter aan zijn handkof fertje; 40. Twee politiemannen met siga ren in de voorgevel, zoo dik als kinder armpjes. Veertig groepen met in totaal 115 per sonen waren het, die voor de jury ver schenen. Een getal, dat zeker niet gering mag worden geacht. Het aantal Sunder klazen, dat in totaal aan het feest deel-, nam mag zeker wel op ongeveer 150 worden geschat, want niet alle „spelers" hebben zich in Hotel Texel vertoond. In de voor-avond omstreeks half ze ven ging een omroeper met bel rond, roepende „Redt Ouwe Sunderklaas. An ders gaat hij verloren", 's Avonds was er ook nog een groot „kanon" met Japan* sche vlag, dat blijkbaar op de oorlog im China doelde. DE UITSLAG. De jury stond voor een moeilijke keus, maar dat de beker óf aan het Vischcol lege óf aan de Verkeerspuzzle moest worden toegekend, stond al spoedig vast. Loting bracht uitkomst. Het Vischcollege; gespeeld door de Rederijkerskamer U.D.I. - kwam voor de beker in aan merking; wanneer U.D.I. daarin nog twee maal slaagt, wordt de prijs eigendom. De Verkeerspuzzle in elkaar gezet door leden van de R.K. Tooneelvereen Om-* hoog werd toen met de grootste geld prijs, t5.— beloond. Moeilijker was het de medaille toe te kennen. De ooievaar (mevr. Room-Wilkes- liuis) werd de gelukkige; de overige twee prijzen, f3.en f2.werden resp. toe gewezen aan „Mond- en Klauwzeer-ge- vaar" en Minister Romme en Secr. (f3.- aan Karei Graaf, Jac. v. Heerwaardien, Jo Maas, f2. aan M. S. Langeveld en Jb. Eelman). De 4 dames in hoepelrokken, Ma rie, Agatha en Duw Witte en Annie Graaf, werd een eervolle vermelding toegekend. Bij de beoordeeling van deze uitslag moet in aanmerking worden genomen, £lat geenszins de grootte van een ot an-j dere groep de doorslag geeft en dat dei geldprijzen aan komische voorstellingen moesten worden toegekend. Ware dit laatste niet het geval geweest, dan had| zeker ook een ot meer der andere per sonen of groepen een goede kans gehad. In verhouding tot de „kwaliteit" van de,' de Sunderklazen was het aantal prijzen nog wat gering. Maar Wie had ook kunnen denken, dat het uitloven daarvan met zoff goede uitslag zou worden be kroond 'i Met een toepasselijk woord werden de onderscheidingen door de heer W. H. Lap, voorz. der jury, uitgereikt. Spreker gat daarbij uiting aan zijn vreugde over de wijze, waarop ditmaal het feest van Ouwe Sunderklaas was gevierd en voeg de daar de wensch aan toe, dat het voortaan steeds „bergopwaarts" zou mogen gaan. Dat zijn we aan de traditie verplicht. Het feest behoort weer tot het verleden. Onze poging om meer „leven in 2e brouwerij" te brengen, meer pit, meer, geest, meer vertier, wordt algemeen ge slaagd genoemd. Dat verheugt ons, maarl dat was alleen mogelijk dank zij de me dewerking, welke toestroomde van alle kanten; dank zij ook de jurvleden, die zich zoo goed van hun Jhaiar') taak kwe-i ten en aan wie we daarvoor ook op deze plaats hartelijk dank zeggen. EEEEESEEffiE y SBESfflSSfflffi* SI ffl ONTWIKKELINGSAVONDEN. E Iedere Woensdagavond in lokaal „Den Burg", Groeneplaats, aan vang S uur precies. Kosteloos toe gankelijk voor personen van 16 jaar en ouder. ffi WOENSDAG 15 DEC. 1937 Si 8B 3j Wetenswaardigheden uit de na- g 31 tuurkunde met proeven, door de E heer W. J. Jouwersma. jfj GEMENGD NIEUWS BINNENLAND -- Den Haag. Het gerechtshof heeft het verzoek van de journalist C. L. Hansen, om uit de gijseling te worden ontslagen, ;n hooger beroep afgewezen. Den Haag. Een kwakzalver, die waardelooze medicijnen tegen galsteenen verkocht, is veroordeeld tot 300 gld. boete, subs. 100 dagen. Den Haag. Maandagmiddag is een wielrijder, die naar links de weg wilde oversteken, door een vrachtauto gegrepen en gedood. - Te Rotterdam is voor f7500 aan et- tecten in beslag genomen, die in 1936 bij een inbraak in Sliedrecht werden ge stolen. Rotterdam. Inbrekers hebben uit het gebouw van de Coöperatieve Verbruiks- vereeniging „Vooruitgang" een brand kast gestolen, waarin voor f900 aan looy nen. De brandkast vervoerden zij met een auto van de Coöperatie, die later onbeheerd werd teruggevonden. Van dc daders geen spoor. Groningen. Door het instorten van een steiger zijn drie metselaars en een timmerman van negen meter hoogte ge- Vallen. Twee werden licht gewond, de beide anderen bleven ongedeerd. Gemert. Een kantoorbediende werd aangehouden, die ten nadeele van de pos terijen f1700 verduisterde. Wielrennen. Het bestuur van de U. C. I heeft besloten de finale om het wereldkampioenschap sprinten voor ama teurs in Kopenhagen ongeldig te verkla ren. Jet van der Vijver is daardoor voor- loopig wereld-kampioen af. Haarlem. De politie slaagde er in vijt beruchte inbrekers aan te houden, die deel uitmaakten van een bende, welke de laatste tijd door heel het land ope reerde Voor de winter was Heemstede- Bloemendaal als terrein van haar werk zaamheid gekozen. Een goede vangst. BUITENLAND Schotland. Tusschen Edinburgh en Glasgow zijn twee personentreinen met elkaar in botsing gekomen. Vermoedelijk zag een der machinisten door de sneeuw het onveilig signaal niet. Hierbij werden 34 personen gedood en meer dan veertig gewond. Italië. In Rome heeft Zaterdag de Groote Fascistische Raad vergaderd, om, zooals aangekondigd, een belangrijke be slissïng te nemen. Deze beslissing was overigens reeds lang voor Zaterdag geen geheim meer: in alle Europeesche hoofd steden alsmede in Washington en Tokio wist men, dat Mussolini de Italiaansche uittreding uit de Volkenbond zou bekend maken. En zoo is het ook geschied in Het Geneefsche Instituut telt nu onder de groote mogendheden dezer wereld weer een liü minder. Dat. de toch al zwakk* Volkenbond hierdoor nog verder ver zwakt zou zijn kan niet gezegd worden Italië onttrok zich reeds lang aan de werkzaamheid te Genève, werkte de Vol kenbond zelfs zooveel mogelijk tegen er\ dus is er in een bestaande toestand eigen lijk geenerlei wijziging gekomen. Turkije. Elke wielrijder te Instanboel zal in het, vervolg een rij-exanien moeten afleggen, waarna een rijbewijs kan wor den verstrekt, zulks ter bejaerking van het aantal verkeersongevallen. Ook zullen de tietsen nummerborden krijgen. Tsjecho-Slowakije. Te Praag is een man gearresteerd, die leider zou zijn van; een samenzwering tegen het leven van Delbos, die tijdens zijn Oost-Europeesche reis, zou worden vermoord. Zweden. 8 Dec. herdacht Koning Gustaaf de dag, waarop hij vóór dertig jaar aan dc regeering kwam. Duitschland. Engelsche en Fran- sche bladen, die een herderlijk schrijven van de Bisschop van Berlijn hebben ge publiceerd, (een schrijven, dat de we reldlijke machthebbers niet aanstond) zijn in beslag genomen. Spanje. Rechtsche vliegtuigen "neb ben bij een nieuw bombardement van Barcelona groote verwoesting aangericht en vijftig personen gedood; honderd ge wond. Spanje. De rechtschen hebben Zon dag Madrid en Barcelona gebombardeerd. Er vielen eenige gewonden, overigens wei nig schade. Rusland. Zeven beambten van de Trans-Siberische spoorweg zijn doodge schoten omdat zij getijacht hadden maar schalk Bluecher, de opperbevelhebber vaq het Russische leger in het Verre Oosten, te vergiftigen. Vereen. Staten. In de eerste 10 mnd. van 1937 zijn bijna 32.000 personen bij verkeersongelukken om het leven geko men (v.j. 29.500). Men wijt dit aan dc toeneming van het autoverkeer. China. Op de Jangtse heeft de Japansche kustbatterij op twee Engelsche kanonneerbooten geschoten. Voorts werd een Britsche sleepboot gebombardeerd. De Britsche admiraal, Sir Charles Little, heeft krachtig geprotesteerd. China. De Japanners hebben Maan dagmiddag Nanking volledig bezet.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2