TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Narichten REIST PER WAC0 mm mm mm min mm mm mm mm mm mm Woensdao 22 Dpcember 1937 E. en W. stellen de raad voor Ged. Staten weer voor twee jaar vrijstelling te vragen van de verplichting tot het ge-' ven van lichamelijke oefening aan tie, scholen buiten Den Burg. De financ. toe stand der gemeente gedoogt niet, daar voor uitgaven te doen. Het is bovend en de vraag, of bij alle scholen wel ruimtfc voor dat onderwijs aanwezig is. De heer C. Huisman verzocht ons de aandacht te vestigen op zijn biezondeie attractie: reisbonnen, welke recht geven bij zeker getal op een kostelooze reis. Zie de adv. in het Kerstnummer. Ook Magazijn De Magneet adver teert daarmede. Zaterdag heeft ine.j A. Maas, van De Koog, afscheid genomen van de St. Jozef school, waaraan ze sinds 7'jaar als handwerkonderwijzeres verbonden was. Ze werd door haar leerlingen verrast met 'n keurige lepel en vork in étui. (Aan mej. Maas werd als boventallige leerkracht eer vol ontslag verleend.) B. en W. stellen de raad voor, ook over het nieuwe belastingjaar weer 75' opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbe lasting te heffen, daar anders de begroo- tuig voor 1938 niet sluitend te maken is zonder verzwaring van andere belastingen. DIRECTEUR T.E.M. De agenda voor de a.s. raad vermeldt: Benoeming Directeur T.E.M Dit is een formaliteit, welke - daar het de directeur, eener N.V. betreft eens in de vijf jaar moet worden vervuld. Uit: Rapport Commissie van Onderzoek met beantwoording van vragen en toelicht.ng docr B. en W. (Zeer bekort. Red.) Over de laatste jaren aanmerkelijk gestegen telefoonkosten: Antw.leleio- neeren dient ter orienteering en bespoe diging. Kosten van particuliere gesprekken worden afgetrokken. - Vrij algemeen vindt het uittrekken van 1750 voor restauratie raadszaal geen instemming. Antw.: Toch kan de hui, iige toestand niet bestendigd worden. (trouwzaal; ontvangst autoriteiten, enz.) Een der fracties zou er liever 20 dan 10 electr. lantaarns bijgeplaatst zien Als de T.E.M. t9.— per lantaarn rekent, hoeft de f3000.— niet overschreden. Antw.: Zal met T.E.M. besproken worden. Is met f1200 het rijwielpad naar De Koog afdoende te verbeteren? Antw.: Ja, door laag kleischelpen in te welsen Is T.E.S.O. om subsidie voor rijwiel paden gevraagd? Antw.: Neen. Zonder belastingverhooging kan de gemeente hetl onderhouci f1840 zelf wel bekosti gen. De begrooting sluit. - Is het voor het vliegveld gekochte paard verkocht? Antw.: Ja. Kan de vuilniskar niet van gummi banden worden voorzien (lawaai 's nachts)? - Antw.: Dit geeft techn. be zwaren en kost nogal. Kan het renigingspersoneel, dat door weer en wind moet, geen jekker en schoei sel verstrekt worden? Antw.: Voor gesteld wordt f30 uit te trekken voon oliejas en rubberlaarzen. Is raming luchtvaartgeld niet te hoog? Antw.: K.L.M. begint in April weer en dan met grooter toestellen. Oolc de militairen komen wel weer. Moet herstel van de grasmat van het Vliegveld nog langer Uitgesteld? Antw.: We wachten op beslissing Dep. van Defensie inzake schadevergoeding. Wie voert a f150 de administratie van het B-Comité? Antw.: J. West dorp. Kaïi Dij de 1 .E.M.-centrale geen BADHUIS worden gesticht? Antw.: Dit is al eenige tijd bij de T.E.M. in onderzoek. (Hoeral Red.) Ka.i niet een derde worden bijgedra gen in ziekenfondscontributie, voor werk- loozen (350 pers, 11140 over 13 winter weken)? Antw.: Het wachten is nog op de toegezegde becijfering van de betrok ken Mij., waaruit het voordeel van zoo'n regeling boven de huidige zou moeten blij ken. In antwoord op een vraag over lucht bescherming: Twee gemeenteveldwachters kunnen voor gemeenterekening te Den Helder een cursus volgen inzake het gebruik van gasmaskers. Het ligt in de bedoeling maskers aan te schaffen om daarmee op de dorpen te demonstreeren. Ingeschreven: J. Daalder, Wilhelmina- laan 23, timmerman en aannemer. Het verslag van deze avond vindt U in ons bij dit blad verschijnend Kerstnum mer. Heeft u in het Kerstnr. de brief van Siem de Waal gelezen? In een zoo juist ontvangen „Lugpos" schrijft hij ons o.a.: ,Ik stop want voor het eerst sinds 6 maanden ruim regent het weer. Daar om gaan we nu even in de regen loo- peu Met medewerking van mevr. Visser - Dewald, me.j Dewald, de heer J. Visser en het Koor o.l.v. mej. J. Renes, leidde Ds. Visser gisteren in de N.H. Kerk de eerste van de twee adventsavonicn. Een greote prachtig getooide adventskrans was in het midden van het gebouw opge hangen. De avond werd door een paar honderd belangstellenden bijgewoond. Het programma was met biezondere zorg samengesteld. Als Kerstvertelling las Ds. Visser van Hille Gaerthe voor: De handen Boes Gedeclameerd werd door Ds. Visser het „Kinderlied" van Luther. Alg. vergadering onder voorzitter schap van de heer W.H.Lap, gis teravond in De Oranjeboom. De rekening sloot met een nadeelig sal do van f250,—, door een gift van T.E. S.O. gedekt Het salaris van de heer Fehrmann, ad ministrateur, dat in verband met het te verrichten werk te laagf werd geacht, werd van f 600 op f 650 gebracht. Besloten werd een commissie in te stel len, belast met de controle op en het verstrekken van adviezen aan pensions. Deze commissie zal bestaan uit de hee- ren A.Epe, J.J. van der Vlies en R. Fehrmann. Begrcoting 1938 sluit met een bedrag van f 3960, Mooi Texel zal aan de K.L.M. om een subsidie verzoeken. Op de Jaarbeurs zal de V.V.V uitko men met de maquette en met eenige Vi trines met vogels; ook met een paar to to's van De Koog en Hoogeberg, 2.70 M. lang en vervaardigd in opdracht van TE.S.O. Uitvoerig verslag volgt. In de leeftijd van 60 jaar is gisteren na een smartelijk lijden overleden de heer N. Pongers, in leven hoofdmachinist, in dienst van T.E.S.O. In de heer Pongers verliest de N.V. een deskundige en toe gewijde kracht. Wc herinneren aan de lof, nem toegekend bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum 23 Juni 1933 en bij het afscheid van de heer H. W. Bak ker als technisch commissaris. In deze vacature werd niet voorzien, want, zoo zeide de heer W H. Lap, we kunnen gezien het keurige werk van de hoofd- machinist Pongers, met gerustheid ver gaan. Daaruit bleek opnieuw, hoe groot het vertrouwen was, dat men in deze medewerker stelde. Nicolaas Pongers werd 30 April 1877 te Zwolle geboren. Aanvankelijk was hij' als poetsjongen werkzaam aan boord van een vrachtboot Zwolle-Amsterdam, daar na stoker en vervolgens tweede machinist' op een Rijn-sleepboot. Het was in de da gen van de strijd van Texel met Bos man, dat de heer Pongers als machinist van de Baron Rengers (van Gebr. Gioot, Kampen), door T.E.S.O. in de vaart ge bracht, naar ons eiland kwam. Steeds onderscheidde de heer Pongers Jch door zijn nauwgezette plichtsbe trachting, waarbij hij zich tevens een goed vakman toonde. Hij ruste in vrede DE COCKSDORP. PROPAGANDA-FEESTAVOND. afd. De Cocksdorp. van de Ned. Bond van arbeiders in het land-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, afd. De Cocksdorp. Zaterdagavond hield deze afd. haar' jaarlijksche feestavond. De voorz., de heer W.Wassenaar, opende de bijeenkomst, die goed bezocht was, met een woord van welkom, in het bijzonder tot de spreker, het Hoofdbestuurslid Van der Wiele. Spr. memoreerde, dat het in Febr. van dit jaar 5 jaar geleden was, dat de afd. De Cocksdorp was opgericht met aan vankelijk 35 leden. Thans telt ze er 115. Van de heer Bruin van Oudeschild, die een groot aandeel heeft gehad in de op richting, was bericht ontvangen, dat hij» door ongesteldheid tot zijn spijt verhin-, derd was, aan de uitnoodiging van het bestuur, om deze feestavond bij te wo nen, gevolg te geven. Zijn schriftelijke gelukwenschen aan de afd. werden door cie heer Westdorp voorgelezen. Hierna werd door de tooneelvereen. PALVU van Oudeschild een tooneelstukje opgevoerd, getiteld: Maskerade. Een pro- paganda-stukje, waarin vooral tot uiting kwam, dat in het maatschappelijk leven nog vele menschen a.h.w. voor elkaar 'n masker dragen, zelfs voor hun naaste omgeving dingen verborgen houden, die ze veel beter openlijk met elkander zou den kunnen bespreken. Dat zulks tot mis verstanden kan leiden, kwam duidelijk aan het licht. Het geheel werd zeer goed vertolkt, hoewel een van de medespelcnde dames ziek was geworden en haar rol; nu door een ander moest worden over genomen. Met een hartelijk welverdiend applaus werden de spelers beloond. De heer Van der Wielen sprak hierop een feestrede uit. Spr. memoreerde, hoe hij nu bijna 6 jaar geleden voor het eerst naar Texel kwam, om met d<e hccretv Bruin, Hemelrijk e.a. te Oudeschild een bespreking te voeren met het doel te trachten, de landarbeiders op Texel to organiseeren. Het was hun gelukt te Do Cocksdorp, De Koog en Den Burg.afdce» ling op te richten. Namens het Hoofd bestuur bood hij de afdeeling De Cocks- doip zijn gelukwenschen aan bij het be reiken van deze eerste mijlpaal. De afd. De Cocksdorp staat thans met drie cij fers in het ledenregister ingeschreven., Zeer zeker een feestavond waard. Partij tijgenoot Bruin, zoo zei spr., drukt het in zijn felicitatiebrief zoo kernachtig uit. dat saamhoorigheid en kameraadschap eerste vereischte zijn. om in feestelijke stemming bijeen te kunnen zijn. juist in deze crisistijd was het bitter noodig, dat hier een hechte organisatie bestoud. Dp positie der arbeiders zou hier ongetwij feld veel slechter zijn geweest, als deze bond hier niet had bestaan. Vorige week vervulde ik een spreekbeurt op Goeree n het plaatsje Ouddorp, dat in vele op zichten met De Cocksdorp is te vergelij ken. De loco-burgcmeester had me aan vankelijk verboden in openbare vergade ring te spreken, doch na eenig confe.co ren met de wethouders werd het ten-, slotte toegestaan onder voorwaarde, dat er niet over Ouddorp zou worden ge sproken. In Ouddorp wonen evenals liicn, boeren, die werken met steun van liet» Rijk. De arbeidsvoorwaarden zijn er ech ter veel slechter. Loonen van f 1.60, f 1.271 en f 1.10 per dag. Dat deze toestandent daar nog bestendigd kunnen blijven,, vindt z'n oorzaak in het feit, dat de ar beidersorganisatie aldaar nog te zwak en te jong is. Dat het bestuur van de afd. De Cocksdorp zeer actief is, bewijst de oprichting van de jeugdafdeeling. Dat is een verheugend verschijnsel, die het door- de ouderen tot stand gebrachte werk moeten uitdragen en uitbouwen. Hoewel niet voldaan, kunnen we toch tevreden zijn over hetgeen onze organisatie heeft: tot stand gebracht, n.l. een georganiscer-i de arbeidersktaase, die weet wat ze wjilj en die Weet, dat er ook voor hen een betere toekomst is weggelegd. In d- Troonrede is aangekondigd, dat een land- arbeiderswet in behandeling zal worden genomen. Het fs dus te voorzien, dat deze regeering een zóódanige wet op sta pel zal zetten. Dan zullen ook voor de. landarbeiders arbeidstijden van 10, 12:en- 13 uur per dag niet meer voorkomen. Dari: uller. de arbeiders niet-■'langer het kind van de rekening zijn, doch in dezelfde rechten deeleii als de industrieels arbei> ders. Tenslotte sprak de heer Van der1 Wiele nog eenige woorden tot de voor zitter van de afd. De Cocksdorp persoon lijk. Hij bracht daarin dank voor de pret- t ge samenwerking, al was er wel eens, verschil van meening geweest, om ten slotte de hoop uit te spreken, dat allen, de een in meerdere, de ander in minder mate, het hunne zouden blijven bijdragen; om het gestelde doel, n.l. betere levens voorwaarden voor de arbeider, te kunneiv bereiken. Na de pauze werd door de jeugdgroep een klucht opgevoerd getiteld: Een stu dentengrap. Hartelijk is er gelachen omi dit grappig stukje, dat heel aardig werd weergegeven. Tenslotte trad PALVU nog eens op met de klucht: De gescheurde broek,, waarmede de lachspieren ook geducht in beweging werden gebracht. Te elf uur sloot de heer Wassenaar het officieele gedeelte van de feestavond, vaarna het bal begon. B. en W. stellen voor in te willigen het verzoek van de landarbeider Jan de Waard, De Cocksdorp, die medewerking vraagt voor het bekomen van f 2300 voor schot voor het bekomen van een landar beidersplaatsje. Hij kan van de N.V. Eerste Ned. Verzek. Mij. voor f500 aan de Holl. weg 0.50 H.A. weiland koo- pen. (grenst aan plaatsje F. de Grave). Kosten van te bouwen woning worden op f 2200.— geraamd. AUTGBUSDIENSTEN naar Hoorn Edam, Amsterdam en geheel West- Friesland. Inl. Waco, Kanaalw. 137, den Helder Tel. 773 en V.V.V. Mooi Texel. iiiiiiiiini milium mimuiiiim mumi'iuin 'iiiiui Staat de hoogc Kerstboom klaar iimui mum In de groote achterkamer mam mum Met veel mooi gekleurde kaarsjes mum mum Juist zooals verleden jaar. mum mum mum mum Bovenin, daar zweeft een engel, mum mum Luistert mee naar 't Stille Nacht mum mum Dat de kinderstemmen zingen, mum mum Wat verlegen en wat zaait. mum mum mum mum En met stralende gezichtjes mum iiiiiiu Zien ze naar de Kerstboomtooi mum mum Naar de vlinders, naar de ballen, mum iiuiri Alles is zoo wonder-mooi mum mum iiiiiiu mum 't Schoone feest van Vree op aarde iiiiiiu iiiiiiu Dat blijft leven ln ons hart mum iiiiiiu En het troost ons in de dagen mum iiiiiiu Van verdriet en van veel smart, mum Hllllllllllllllll llllllllllllllllll I let bleek de afgeloopen zomer moei lijk daadwerkelijk op te treden tegen overtreders van de bepalingen inzake ver- hum- rijpaarden, geiten, enz. Om hierin te voorzien, stellen B. en W. voor-j de ver ordening uit te breiden met het verbod in of bij l>e Koog in het badseizoen aan de openbare weg anders dan in gebouwen eenhoevige dieren te hebben, behoudens ontheffing. Voor de bouw van een pension wil de heer G. Dros Bz. van tie Gemeente koopen 656 vk. M. grond aan de Kamer- weg tusschcn de Armenkamers en per ceel J. Huisman. Prijs per vk M fl.25, een kwartje lager dan waarvoor belen dende grond is verkocht, maar niet ieder neemt een perceel van 20 M. breed. Bovendien is het perceel voor twee af zonderlijk staande huizen te smal. Die koop gaat alleen door echter, als bij do openb. aanbesteding de kosten niet hoo- gf-r blijken dan de heer Dros geraamd heeft. Ons blad verschijnt in plaats van op Zaterdag 25 Dec. op VRIJDAGMORGEN 24 Dec. Wij verzoeken U beleefd, advertenties voor dat nummer in te zenden VOOR OF OP DONDERDAGMORGEN mm limbt# mm- mm mm mm mm mm mm De heer W. Vlas Jz. werd uit vele sollicitanten tot vertegenwoordiger der Singer-Mij. voor ons eiland benoemd, Reeds kan hij belangstellenden de nieuw ste machines toonen. Binnenkort zal hij zich te Den Burg vestigen, en daar een toonkamer krijgen. OOST. De vogelwachter T. Brouwer deelt ons mee, dat zich de laatste tijd naar alle waarschijnlijkheid bij hem in de buurt een z.g. Siberische zanglijster ophoudt. Een mooie vogel, weinig schuw. Ons Huis was Zaterdagavond weer geheel met belangstellenden gevuld, toen de 3e ontwikkelingsavond gehouden werd. Geopend werd door de heer S. Lap BCz., die vooral de heer W. H. Lap, de spreker van deze avond welkom heette ln zijn inleiding zeide de heer Lap, het zeer op prijs te stellen hier eens te spre ken. Voor hem zijn aan dit huis nog veel jeugdherinneringen verbonden zijn. Spr., zou deze avond iets vertellen over China en de Chineezen. Wij brengen met de heer Lap een bezoek aan Hongkong. Kanton en Amoy. Door lichtbeelden liet de heer Lap de verschillende bouwwijze, vervoer middelen en andere merkwaardigheden zien. Voorts vertelde spr. veel over gods dienst, levenswijze, huisvesting, enz. der Chineezen. Ook het onderwerp van deze avond werd met groote aandacht gevolgd en wij twijfelen er danook niet aan of de aanwezigen waren allen zeer voldaan. De heer S. Lap BCz. sloot deze bijeen komst met dank aan de spreker van deze' avond en voor de betoonde belangstelling. Vrijdagavond half 8 zal weder een damsimultaan in Ons Huis gehouden wor den, thans door de heer S. Lap 13z. LICHAMELIJKE OEFENING. ZAKENNIEUWS. SCHOOLNIEUVVS. BELASTING. GEMEENTEBEGROOTING 1938. HANDELSREGISTER. VONDEL-AVOND. REGEN. ADVENTSAVOND. MOOI TEXEL. N. PONGERS. f LAND ARBEIDERS WET. I|||||llllllllllllllllttllllllllllllllllllllltlllll!llllllllllllllllllllltlllllllllllltlllllll|||||| mum mum mum VREDE OP AARDEmum iiiiiiu IIIIIIU llllllumumuuuummmuuuuuuummuomumummiimmmiiimuuiillil DE KOOG VERHUUR RIJPAARDEN. PENSIONBOUW. OUDESCHILD. ZAKENNIEUWS UIT DE VOGELWERELD. DEN HOORN ONTWIKKELINGSAVOND.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5