Wf urde in het jaar 1937. NELLIE. Wat er in ons land geb 7 Jan.: Huwelijk Prinses Juliana en Prins Bernhard. 8 Jan.: Bernard Diamant, koordirigent overleden. 17 Jan.: Sportvliegtuig der N.L.S. bij Senlis (Fr.) verongelukt. De inzittenden, A. Somer, J. Tissot, J. Hoeven en J. Maltha, gedood. 30 Jan.: Het s.s. Jonge Jacobus bij de Berlenas-eil. vergaan. De 23 opvarenden, o.w. 10 Nederlanders, omgekomen. 1 Febr.Coen-herdenking te Hoorn. 2 Febr.: Het wereldrecord 200 M. rug- slag door Nida Senff op 2 min. 44.0 sec. gebracht. 2 Febr.- Bij K.B. de kleuren van de Ned. Vlag bepaald als: rood, wit en blauw. 3 Febr.: Jan Bijl, oud-schipper der N.Z.R.M., redder van 262 menschenlevens, gestorven 10 Febr.: Mgr. Franciscus Kenninck, aartsbisschop van Utrecht van de Oud- bisschoppelijke cleresie, overleden. 11 Febr.Contract met Aannemers- Mij. inzake bouw van de Maastunnel te Rotterdam geteekend. 17 Febr.: De bekende zoöloog Prof. Max Weber, overleden. 28 Febr.: De S.D.A.P. besloot het stand punt inzake nationale ontwapening te ver laten. 3 Maart- Aanbesteding MeerdijkN.O. Polder. 7 Maart: De dir.-gen. der Koninklijke, ir. De Kok, vloog met zijn sportvliegtuig, vergezeld van de piloot Schmidt Craiis,) in acht dagen van Indië naar Nederland. 8 Maart: Prof. Albert Verwev over leden. 14 Maart: De tin baggermolen Kantoeng nabij Plymouth in een storm vergaan Maart: Twee Nederl. schepen, de Tri ton en de Serooskerk, door gewapend© treilers van Franco aangleliouden en op gebracht. De Java en de Hertog Hendrik naar de Straat van Gibraltar gestuurd, om de Ned. schepen te convoyeeren. 17 Maart: Het s.s. Jonge Johanna door een Spaansch rechtsch oorlogsschip aan gehouden en opgebracht. Minister De Graeff noemde dit „zeerooverij 18 Maart: Rotterdam 600.000 inwo- 8 April: Prins Bernhard geïnstalleerd als lid Raad van State. 10 April: De 36.000 ton metende Nieuw Amsterdam, Nederlands grootste koop vaardijschip met goed gevolg te water ge laten. 17 April: Ontbinding der beide Kamers. 20 April: Candidaatstelling voor de Tweede Kamer. 20 lijsten ingediend. (1933. 54). Het wetsontwerp tot wij ziging der dienstplichtwet in de Eerste/ Kamer aangenomen. F. O. v. d Wal, voorz. van de Nederl. Typografenbond overleden. 21 April: Jaap Been, redder van 400 menschenlevens, overleden. 23 April: Hoekstra brengt het duur- record van zweefvliegen op 7 uur en 13 min. Op 11 Juli brengt hij dit record op 24 uur en 3 min. 29 April. De voetbalwedstrijd Nederl.— België dooi Nederland met 1—0 gewon nen. 6 Mei: De Varsity voor het eerst op de Boschbaan verroeid. Triton wint het hoofdnummer. Het leger des Heils vijftig jaar. 20 Mei: Sloep van Hr. Ms. De Ruyter gekapseisd. Vier opvarenden verdronken. 25 Mei: Het Kabinet-Colijn treedt af. 26 Mei: Tweede-Kamer-verkiezing. 27 Mei: Nieuwe Eerste Kamer gekozen. 28 Mei: Bij K.B. Jhr. C. Dedel be noemd tot secr. van Prins Bernhard. Het ontwerp-pachtwet en het wets-ont- werp inzake lintbebouwing door de Eerste Kamer goedgekeurd. ners. Z.K.H. PRINS BERNHARD 29 Mei. De acteur Ko van Dijk over leden. DR. ALJECH1N 20 Maart: Tienjarig bestaan Phohi. 27 Maart: Het Feyenoordstation offi cieel geopend. 1 April: Het Amsterdamsche Boschplan door de raad goedgekeurd. De uitvoering zal 5 jaar vorderen. 4 April: Invoering 40-urige werkweek in de diamant-industrie. Ontslag van mr. D. F. Pont als burgemeester van, Hillegom wegens toetreding tot de N.S.B. 5 April: Bij K.B. de uitvoer van wape nen, voor Spanje bestemd, verboden. 5 Juni: Koningin Emma-monument te Baarn onthuld. 7 Juni: Henri van Wermeskerken over leden. 814 Juni: Eerste bezoek na het hu welijk van het Prinselijk Paar aan Am sterdam 15 Juni: Mededeeling voor de radio door de Prinses omtrent de te verwachten blijde gebeurtenis. 17 Juni Bij K.B. verboden dienst te nemen bij een der strijdende partijen in Spanje. 19 Juni. Koningin Emma-monument te Wassenaar onthuld. 24 Juni: 4e Kabinet-Colijn gevormd. 26 Juni: Opening vliegveld Texel. Juli. De strijd om het wereldkampi oenschap dammen tusschen Springer en Raichenbach (Fr.) door Raichenbach ge wonnen. 2 Juli: Kiellegging voor het 20.000 ton metend nieuwe mailschip der Mij. Ne derland. 8 Juli: Opening Afd. A.K.U.-fabrieken voor het vervaardigen van wol uit on- dermCiR. 15 Juli- Italiaansche regeeringscnenkt Nederland eenige overblijfselen van ka nonnen van de vloot van Michiel de Ruv- ter bij diens laatste zeeslag op 22 April- 1675 gebruikt. 28 Juli: Het KL.M.-vliegtuig Flamingo, een D.C. II, bij Brussel verongelukt. Vijf leden der bemanning en de tien passa giers gedood. 30 Juli: Luchtvaarttentoonstelling Avia te Den Haag geopend. 31 Juli: Helene Cals te Rimini in Italië overleden. 2 Aug.: R.K. Esperantistencongres te Den Haag Achttien landen vertegenwoor digd. 4 Aug.: Dr M. Euwe wint een vier kamp te Garmisch Partenkirchen van Aljechin, Bogoljubow en Saemisch. SIR ROBERT BADEN POWELL 9 Aug.: De vijfde Wereldjamboree te Vogelenzang, welke een enorm succes werd, gesloten. 16 Aug.: In het landentournooi Schaken te Stockholm bezette Nederland de 6de plaats. Eén werd Hongarije. Vleeschver- giftiging te Harenkarspel, veroorzaakt door het verkoopen van vleesch van een ziek veulen. 28 Aug.: Jef van der Vijver werd we reldkampioen sprinter. In December werd dit wereldkampioenschap ongeldig ver klaard. 6 Sept.: Te Middelburg monument voor Koningin Emma onthula. 7 Sept.: Esther de Boer—Van Rijk, Kniertje, overleden. 8 Sept.: Restauratie van de Nieuwe Kerk in Delft voltooid. 14 Sept.: In verband met de ontvoering van een schip, zullen op de loodsbooten, op de Nieuwe Waterweg kleine kanonnen, worden geplaatst, teneinde over een machtsmiddel te beschikken. 15 Sept.: Mr. Patijn tot minister van Buitenl. Zaken benoemd. De bekende schrijver Herman Robbers overleden. 21 Sept.: Indiening Rijksbegrooting, welke zonder verhooging van belastingen sluitend is gemaakt. 24 Sept.: De regeering dient wetsvoor stellen in tot wijziging der dienstplicht wet, waarbij de vrijstelling voor broe- derdienst wordt opgeheven en de eerste oefentijd op elt maanden gesteld. 3D Sept. 661.169 personen in het bezit van een radiotoestel. 348.795 aangesloten bij de radiodistributie in ons land. 2 Oct. Jopie Waalberg brengt het we reldrecord 200 M. schoolslag op 2 min. 56.9 sec. De K.L.M. zet een driemaal wekelijkschc dienst op Indië in. 4 Oct.- De schaakwedstrijd om het we reldkampioenschap tusschen dr. M. Euwe! FEUILLETON 34 Vally zag me snel aan en vroeg: O ja? Ja, zei Algy. We zouden samen bij de brug gaan visschen om te zien of we wat forellen konden verschalken. Hij schijnt altijd buitengewoon veel geluk te hebben met visschen. Ik stond op en zei met bevende stem: Ik zal vader even een kop thee gaan, brengen. Laat mij het maar doen, zei Vally snel, terwijl zij mij het kopje uit de han den nam. Het was iets, dat zij nooit deed ik toonde mij danook verwonderd. Ik maakte echter verder geen bezwaren. Vally schijnt door een bui van tee- derheid te zijn aangetast, merkte Algy op, toen zij weg was. Ze maakt mij ze nuwachtig. Als ik niet oppas, raak ik nog van streek. Hij stond op en verliet fluitend het ver trek. Indien hij wist, wat de toekomst, verborgen hield, zou hij dan nog hebben gefloten Vally keerde spoedig terug. Vader slaapt nog, zei ze, en ik wilde hem niet wakker maken. Arme vader, zuchtte zij. Ik wist ,dat thans een geschikt oogen- blik was- aangebroken, om het onderwerp van de vorige avond aan te roeren, maar het was mij onmogelijk te beginnen. Slechts één gedachte hield mij bezig straks zou hij komen en dan moest ik 'n beslissing hebben genomen. Vallv zat blijkbaar te wachten, totdat ik iets zou zeggen en zag mij van tijd tot tijd aan. Ik kon het tenslotte niet langer meer ver dragen en ging de tuin in naar mijn ge liefkoosd zitje onder de oude eik. Ik had hier zoowat een half uur vertoefd, toen, Algv op mij toekwam en zei: Trafford schijnt nog niet te komen. Ik verdwijn maar vast. Als hij naar me, vraagt, zeg dan maar, dat ik al vast naar de brug ben gegaan. Ik glimlachte onwillekeurig. Wanneer hij kwam zou ik hem wel wat anders te vertellen hebben. Ik verlangde naar zijn komst en tegelijk was ik er bang voor. Wat zou ik hem zeggen? Zou ik hem kun nen afweren, wanneer hij zijn armen naar mij uitstrekte. Diep in gepeins verzonken, bleef ik lange tijd achtereen zitten, totdat, ik plotseling een klok hoorde slaan. Ik schrok op. Zou hij niet komen Misschien was hij er wel geweest, zonder dat ze hadden gewaarschuwd. Ik stond op en ging naar binnen. In de salon hoorde ik stem men. Mijn hart begon heftig te kloppen. Weldra bleek mij echter, dat het Wini fred Warner's stem was. Ik ben eens even naar je komen in- formeeren, Nellie, zei ze toen. ik binnen trad en haar begroette. Na dat vreese- lijke weer van gisteren O, ik heb er geen hinder van gehad. Ik was goed ingepakt, zei ik eenigszins- bedeesd." Ja, dat zei Laurence, sprak ze weer. En ik heb Algy onderweg zien visschen, clus naar hem behoef ik niet verder te vragen. Ik antwoordde iets onverstaanbaars, en ging met mijn rug naar het licht zitten. Wij maakten ons eerst erg onge rust, vervolgde Winifred, en waren erg blij van Laurence te hooren, dat jullie veilig en wel waren teruggekeerd. Mo probeerde te glimlachen. Hoe dik wijls sprak zij zijn naam uit. Ten slotte, was dit niets biezonders. Zij spraken el kaar alle dagen. Ik leunde achterover in mijn stoel en luisterde verstrooid naan de woorden, die Vally op haar lieftalliga manier tot Winifred sprak. Ik stond op op en ging naar de open tuindeuren. Wi nifred scheen mijn voorbeeld te zijn ge volgd, want even later stond zij achter mij, legde haar hand op mijn arm en sprak: Laten we wat in de tuin gaan. Ik glimlachte. Ik wist, dat zij een groote genegenheid voor mij koesterde maar was od dat oogenblik toch liever alleen gebleven. Een groote onrust had zich van mij meestei gemaakt. Wfaar bleef hij? Terwijl ik met Winifred in de tuin wandelde, ging mijn blik steeds naar de weg, in de hoop, dat ik hem zou zien komen. DR COLIJN en di-, A. Aljechin aangevangen. Op 7 December heeft Aljechin de wereldtitel heroverd. 6 Oct.: Het K.L.M.-vliegtuig Specht bij Palembang verongelukt. Drie leden der bemanning en een passagier komen om. 7 Oct.: Het gouden jubileum-seizoen van het Concertgebouw te Amsterdam met een gala-concert ingezet. 12 Oct.- Het marine-vliegtuig T 13 aan de noordkust van Java verongelukt. De negen inzittenden gedood. 14 Oct.De bekende beeldhouwer Toon Dupuis overleden. 15 Oct.: Het marine-vliegtuig T. 1 bij Banda neergestort, de vijf inzittenden gé- dood. 20 Oct.De wetsontwerpen tot wijziging der grondwet in de Tweede Kamer. Zes van de acht ontwerpen aangenomen. 25 October. Prof. Aalberse benoemd tot lid van de Raad van State. 29 Oct.: Herdenking honderdste ge boortedag van dr. A. Kuijper. 26 Oct.- Bij K.B. besluit wordt bepaald, dat de kinderen van Prinses Juliana de geslachtsnaam Oranje-Nassau vóór die van Lippe-Biesterfeld zullen voeren. 31 Oct.: Het Nederl. elftal te Amster dam met 32 door de Franschen ver slagen. 8 Nov.: De bekende musicus Sam Prii- ger (83 j.), overleden. Ir. E. C. W. van Dijk, directeur Ned. Spoorwegen, op 60 jarige leeftijd overleden. 14 Nov.: Luit.-Gen N. Bosboom, oud- ininister van oorlog, op 82-j. leeftijd over leden. 17 Nov.: Herdenking 350ste geboorte dag van Joost van den Vondel, te Am sterdam. 22 Nov.: Prins Bernhard tot Koninkl. commissaris bij de „Nederlandsche Pad vinders" benoemd. 28 Nov.: Voetbalwedstrijd Nederland Luxemburg: 40. 29 Nov.: Prins Bernhard op de Muider- straatweg nabij Amsterdam bij een auto ongeluk gewond. 7 Dec. De Haagsche journalist C.L.. Hansen, van het Vaderland, in gijze ling gezet wiji hij weigert zijn berichti gever te noemen (betrof een geheime raad). 9 Dec.De Defensie-begrooting in de Tweede Kamer aangenomen. Voor het eerst stemmen de Soe.-Dem. vóór. 13 Dec. De hoofdwonde van Prins Bern hard volledig genezen. Z.K.H. moet nog. rust houden. 16 Dec. Schaakwedstrijd Euwe Alje chin geëindigd. Eindstand 17' 12y2voor Aljecnin. 18 Dec. Met Duitschland komt een nieuw clearingverdrag tot stand. Ik voelde mij zoo eenzaam, zei Wi nifred, toen wij plaats hadden genomen, onder de oude eikenboom, en ik ver beeldde mij, dat het met jou ook zoo was. en dat wij wat aan elkaar zouden heb ben te vertellen. Ik glimlachte. Hoe verschillend klonk haar stem van die van Vally. Je ziet er moe uit," vanmorgen, Nellie, vervolgde ze. Je bent toch wei- gelukkig Ik schrok van het woord: Gelukkig? Misschien vraag ik je dat, omdat ik mijzelf juist zoo gelukkig voel. O, Nellia mag ik naar je geheim ik zie, dat je een geheim verbergt raden? Ik durfde haar niet aan te zien. Zou hij het haar hebben verteld? Hij sprak mr. Fishe, voordat hij vertrok, zei ze glimlachend, terwijl ze mijn hand vastgreep. Hij wie? vroeg ik. Wel, Laurence, antwoordde ze met neergeslagen oogen. En mr. Fishe ver telde het hem. Neem me niet kwalijk wanneer ik niet de juiste woorden weef te vinden, maar ik wensch je werkelijk' veel geluk en mr. Fishe is zoo aardig en voorkomend. Mr. Fishe is zoo aardig en voor komend herhaalde ik in de grootste ver warring. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 4