Q JflünhaftJhes^ Q idcaic |%H Rijmkroniek 1937 De Vee- en Wolhandel op Texe! in 1937 Polder Eijerland in 1937 De Dertig Polders in 1937 De landbouw op Texel in 1937 Bloembollenteelt op Texel in 1937 ?°^S^Vv.G Nemen zeer gemokkeli|k ,n-^J (vervolg van le pagina). De luchtlijn Texel—Amsterdam Heeft zulk een vlucht genomen, Dat eerstdaags nog weer grootere Machines zullen komen. Drieduizend passagiers vervoerd, Ge i pech of ongelukken We mogen de piloten wel Spontaan de handen drukken. Een vijftigjarig jubilé Mocht Onze Krant gedenken. Voorzeker een gebeurtenis Om aandacht aan te schenken. Hetgeen zij aan haar lezers biedt, Zal ieder zeker prijzen. Ik hoop daai in het nieuwe jaar Nog nader op te wijzen. De handhaving der late boot, Bracht vreugde allerwegen. We zaten in de winter ook Hier wel wat afgelegen. Veel stof werd plots'ling opgejaagd Door de kampeerbepaling. De een vond haar een heilzaam iets, De ander weer een dwaling, Maar al met al gaf dit seizoen Nog beste resultaten. Wij zullen over dit probleem Dus maar niet langer praten. Ons eiland is en blijft in trek En 't zal een elk verblijden, Dat ieder dorp, 't zij min of meer, Zich uit begint te breiden. Wat Doctor Thijsse heeft gedaan, Zal elke Tess'Iaar roemen, Wordt het geen tijd, een straat ot laan Naar deze man te noemen Het zuigelingen keurbureau De. ouders ten pleziere Mocht dit jaar zij het heel bedeesd Zijn eerste lustrum vieren Wij hopen, dat deez' instelling Tot heil van Texels kleinen, Ook in de toekomst kan bestaan, En nooit hoeft te verdwijnen. De plannen voor een badhuis zijn Voorzeker toe te juichen. Moge het plan uitvoerbaar zijn Het valle niet in duigen. Ook waterleiding is een zaak, Gerust niet overbodig. Maar ja, de dubbeltjes, nietwaar? Die zijn er eerst voor noodig. Dan hebben we het raadhuisplan, Alsmede rioleering, Maar 't zal met alles moeten zijn: De tering naar de nering. Zoo met elkaar een heel program Voor 't jaar, dat staat te wachten. En moog'lijk heeft de Vroede Raad Nog meer in de gedachten. Laat ons maar hopen, dat het jaar Voorspoedig weze moge En niet door allerlei gevaar Of ramp worde bewogen. Zoo mocht ik het voornaamste nieuws) In rijmvorm weer beschrijven, Al moest er om der ruimte wil Nog wel wat achterblijven. Wij wenschen u van harte toe Gezondheid, heil en zegen. Gaan wij alzoo het nieuwe jaar Tezaam blijmoedig tegen. OUDEJAAR 1937. door S. J. KE1JSER. Met voldoening kunnen we terugzien op de bedrijfsresultaten van het afge- loopen jaar. Waren de afkomsten over het jaar 1936 al iets beter, wij kunnen nu zeggen 1937 is voor de Texelsehe veehouders, en dan bedoelen we vooral de schapenfokkers, goed geweest. De 1ste lammereninarkt waren de prij zen hooger dan algemeen werd ver wacht. Er werd voor een goed lam f 1314 besteed. Op de nadienvolgende markten hielden de prijzen stand, voor beste ooien werd in AugustusSeptem ber zelfs f 1718 besteed. De wolprijs liep op tot f 115 per Kg., waarvoor echter weinig werd verkocht, daar men algemeen een hoogere prijs ver wachtte. Ongeveer de helft der Texelsehe wol is verkocht voor f0.901.15 per Kg. In tegenstelling echter met de verwach ting, ontkwam ook de wol niet aan ciC' algemeene reactie op de goederenmark ten. De prijs daalde in korte tijd van f 1.150.80. Op 't oogenblik is weereen stijgende tendenz merkbaar. Het afgeloopen jaar was ook voor de melkveehouders beter dan het vooraf gaande, daar de zuivelprijzen hooger wa ren. Het vette vee bleef het geheele jaar duur en dientengevolge bracht ook het overige rundvee goede prijzen op. De varkensteelt en -mesterij waren voor het eerst na lange jaren, best loonend., Zoowel mest- als vette varkens warem duur. Mogen de resultaten over het nu ko mende jaar niet minder zijn dan die van het afgeloopen jaar; in het directe belang onzer Texelsehe veehouders en in het in directe belang van ons geheele eiland. door L. v. HOORN, Opzichter. WEGEN. Vajj de hoqfdweg in de pol der is in de afgeloopen zomer een ge-> deelte van een nieuwe slijtlaag voorzien. De wegen buiten de hoofdweg zijn zonder buitengewone maatregelen op de gebrui kelijke wijze onderhouden. HOOFDWATERINGEN en DUIKERS. Ter verbetering van de toevoer van wa ter naar het gemaal, zijn enkele hoofd wateringen uitgediept. Eenige nieuwe dui kers zijn aangelegd, anderen verdiept. BEMALING. Het waterverzet van het electrisch gemaal bedroeg over het maal- seizoen 1 Oct. 19361 Oct. 1937 ca. 14.5 millioen kub. M., verdeeld overlöOS maaluren. E>oor de groote regenval van de laatste maanden van het vorige jaar en van de eerste maanden van 1937, zij'n deze cijfers nog weer belangrijk hooger dan van het maalseizoen 1 Oct. 19351 Oct. 1936 (ca. 13 millioen kub. M., ver deeld over 1410 maaluren.) Voor verzet van het zooeven genoemd aantal kub. M. water is door de T.E.M. aan stroom geleverd 97190 K.W.U. BESTLHJR. De heer R. P. Keijser Johz. heeft wegens gezondheidsreden per I Oc tober ontslag genomen als Dijkgraaf. Da heer A. J. Keijser, zoon van de afgetre den Dijkgraaf, werd bij Kon. Besluit van 28 Sept. benoemd tot Dijkgraaf. 13e lieer KL Kalis Jbz., werd op 24 Aug. bij enkele candidaatstelling herbenoèmd tot Hoofd ingeland. PERSONEEL. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd aan, W. v.d. Hoek, als werkman, in vaste dienst, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. In zijn plaats werd A. van Hoorn: benoemd. DE NOORDOOSTKUST. De afname van de Noordoostkust, vnl. het voor de polder meest bedreigde punt, is minder, hevig geweest dan het vorige jaar. Storm vloeden van eenige beteekenis kwamen na 1 Dec. 1936 niet voor. AANLEG NIEUWE INLAAGDIJK. De aanleg van de nieuwe inlaagdijk, waar mede in de maand Januari 1936 een be gin is gemaakt, kan, buiten onvoorziene omstandigheden, aanstaand voorjaar ge reed zijn. door J. VAN DER PIJL, Opzichter BESTUUR. Wegens bedanken van C. Keijser als heemraad werd in diens plaats bij K.B. benoemd S.Keijser Jz. Door het bereiken van te hooge leeftijd om als hoofdingeland nog voor verkiezing in aan merking te komen, moesten aftreden A. Eelman en J.J.Bakker. In hun plaats wer den resp. benoemd C.P.Eelman en S. Wuis. J.List, aftredend hoofdingeland, werd bij enkele candidaatstelling herko zen. ZEEWERINGEN. Aan de steenglooi- ingwerken zijn de noodzakelijke onder houdswerken uitgevoerd. Evenals voor gaande jaren zijn ook nu weer verschil-, lende vakken vernieuwd en verbeterd. Stormschade is in zeer geringe mate voor gekomen, wat een verblijdend teeken is, vooral na zoo'n ernstige stormperiode1 als we Dec. 1936 hebben meegemaakt. De betonkraag, welke boven de glooi ing is aangebracht, werd over een leng te van plm. duizend M. hersteld, een en ander aan de hand van vorig jaar geno men proeven. Voor bermbestorting zijn dit jaar geen gelden uitgetrokken. De berm bevindt zich n.l. nog in zeer goede, toestand. AFWATERING. In het afgeloopen jaar zijn veel tochtslooten vergraven, ten deele in werkverschaffing. Ook is nog een ge deelte vergraven na gehouden aanbeste ding. Met de excavateur is de Kooitocht gegraven van Molenbuurt af tot de Zui- derdljk. De diepte van deze tocht vari eert van 1,60 M. .tot 2,— M. beneden V.Z. De overige tochtslooten zijn gegraven, van 1,40 tot 1,80 M. beneden V.Z. Be houdens enkele kleine gedeelten zijn de laatste jaren de tochtslooten in de Hem mee en de Westen alle vergraven, ter wijl verscheidene nieuwe duikers zijn aan gebracht Ook bij Oudeschild zijn vele tochten verbeterd. Door het bestuur wor den verder alle mogelijke werken voorbe reid om tot een snellere afwatering van het westelijk deel te geraken. door A. DROS Dz., ,,Blandenberg". De verbetering in de waterloop ach ter Akenbuurt, om tot afwatering van dit deel naar de Ayesloot te geraken, is bijna gereedgekomen. Ook zijn in dit vak di verse duikers vernieuwd en vergroot. DUIKERS EN BRUGGEN. Deze zomer is de laatste houten brug over een tochtn sloot in een verkeersweg door een be- tonbrug vervangen, n.l. de brug over de Ayesloot en de Veensche Langweg. Het onderhoud aar. de 17 bestaande beton- brugje» bepaalt zich hoofdzakelijk tot 't bijwerken van de ijzeren leuningen. Ondei de Middellandscheweg en in bijna alle vergraven tochtslooten zijn de dui kers vernieuwd, vergroot en verdiept. Om| tot een snellere afwatering van Burger- Nieuwland en Gerritsland te geraken was het noodzakelijk, dat de slips bij Weeges- waal verdiept werd. Vorig jaar werd hier toe door het bestuur van Waalenburg besloten, doch wegens de gevorderde tijd moest zulks uitgesteld worden. Deze sluis is nu in de loop van de zopier geheel vervanger door een gewapend-betonsluis met een diepte van 1,60 M. beneden V.Z. bij een breedte van 1,60 M. SI OR At DIENST. Deze heeft geen wij ziging ondergaan. Ook is van deze dienst gelukkig weinig gevraagd. Stormen zijn aan onze kust vrijwel niet voorgekomen. WEGEN. De verbreeding van de Duin weg, Laanweg en Akenbuurtweg is bijna gereed. Het ligt in de bedoeling nog dit komende voorjaar met de beplanting aan te vangen. Ook zal getracht worden de Duinweg zoo spoedig mogelijk om te leggen eu te asfalteeren. Verder is het besluit van de vergadering van H.l. om, diverse wegen in Spang en de Westen te asralteeren geheel uitgevoerd. Hiervoor is een leening aangegaan, groot f29000, at te lossen in 14 jaren. Van de onbe- harde wegen is dit najaar nog plm. 1800 M. van een steenslagbeharding voorzien. Zooals in dit blad vermeld, is door de H.L het besluit genomen, om in 1938 ook de wegen in het Noorden te asfal teeren. Wanneer dit werk zal zijn uitge voerd, blijven slechts kleine gedeelten over, welke voor asfalteering in aanmer king kunnen kotnen. hooghouden. De prijzen liepen in tegen stelling met het vorig jaar juist andersom (toen van plm. zes gld. per 100 K. O. in Sept. tot negen gld. in Nov. met afloo- per.de steun van 12,50 tot 10,75 per 100 Kg.) thans begin Sept. van negen tot acht gla. per honderd K.G., terwijl de steun werd ingetrokken. Er werd belang rijk minder aan de brouwerijen geleverd. Een lichtpuntje is de goede vraag naar Texelsehe zaaigerst. Het groote "belang hiervan wordt begrepen. Er wordt vee. zorg aan dit artikel besteed. Betere prij zen zijn het resultaat. HAVER gaf een goede oogst. Het blijkt dat de Deensche Adelaar-haver beste re sultaten geeft: stevig stroo met hooge op brengst. Andere variëteiten, zooals bin der, zege, enz., gaven ook goede opbreng sten. De Early Miller, een Schotsche va riëteit, waarvan men beste verwachtingen had, is tegengevallen. Prijzen van zes tot tien gld. per 100 K.G. STROO. De opbrengsten aan stroo wa ren beduidend lager dan vorig jaar. Dje prijzen zijn evenwel beter. Vorig jaar vier tot tien gld. per 1000 K.G., thans tien tot dertien gld. VLAS. De oppervlakte met vlas be zaaid zal ongeveer gelijk zijn aan die van vorig jaar. Het Texelsehe vlas was belangrijk beter dan dat aan het vaste land en vond gretig koopers. Men kan zeggen, dat al het vlas naar België is uitgevoerd voor verdere bewerking. De opbrengst viel tegen: vorig jaar, zes tot tien duizend K.G. per H.A., dit jaar vijf tot acht duizend K.G. De vlas- steun ad honderd gld. per H.A. werd in getrokken. De prijzen per K.G. waren nu van vijf tot acht ct. per K.G. Door on gunstig weer bij droging op schelven (steeds dezelfde wind met vochtige lucht)' trad nogal broeiing op, hetgeen een al gemeen verschijnsel was. PAARDEN- EN DU IV EN BOON EN wa ren tamelijk veel verbouwd De oogstre- sultaten liepen zeer uiteen. De op tijd gezaaide gaven behoorlijke resultaten, hoe wel de opbrengsten beneden die van vo rig jaar waren. Een groot gedeelte, dat wat later was gezaaid, werd ernstig door bladluizen aangetast, waardoor sommige gewassen het dorschen soms niet waard waren. Vooral de duivenboonen gaven slechte uitkomsten. Prijzen f8,—9,25 per 100 K.G.; duivenboonen iets hooger. ERWTEN. De oppervlakte, hiermee be- teeld, zal ongeveer aan diè van vorig jaar gelijk zijn. De opbrengst was lager dan vorig jaar, terwijl ook de kwaliteit veel minder was, veroorzaakt door hetzelfde verschijnsel als bij het nadrogen van het vlas beschreven. Prijzen kl. gr. erwten 8.12.50 per 100 K.G., grauwe erwten van f 1525 per 100 K.G. SUIKERBIETEN waren er niet veei uitgezaaid. De prijzen zijn ook niet in Een Europeesche vermaardheid de WITTE KRUIS poeders, cachets en tabletten. Afdoend bij hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatiek, tand- en kiespijn, bfj Apoth«k«n en Drogisten - Voor Nederland: v Dutlm - Oegstgeest door J. LIST. Het doet goed, nu eens te kunnen zeg gen, dat de kweekers beter jaar gemaakt! hebben dan de twee voorafgaande. Voor bijna alle artikelen hier op het eiland ge kweekt, viel een betere prijs te bedingen, terwijl, tulpen uitgezonderd, de gewassen over het algemeen tamelijk goed geweest zijn. Zeker, er zijn uitzonderingen, b. v. partijen Von Sion, welke vroeg zijn ver- vuurd en zoodoende >veinig beschot ga ven, maar daartegenover zijn er ook ge weest van 400 stuks per kist, wat best is te noemen. Het Tulpengewas, en vooral de Vroege Tulpen, was onder normaal, dubbele Vroege Tulpen zelfs slecht; er zijn gevallen, waar minder gerooid werd dan was opgeplant. Hoewel 'er in de afgeloopen winter veel water is gevallen, viel de waterschade; erg mee, in tegenstelling met vorig jaar, toen veel schade door het water viel- waar te nemen. Schijnbaar hebben de kweekers de les van vorig jaar ter har te genomen en voor goede afwatering zorg gedragen. De vooruitzichten zijn niet slecht te noemen. De zaadhuizen en department- stores in het buitenland hebben het goed,, gehad en er waren er, die al tamelijk vroeg waren uitverkocht. Invoerbelemme- ringen staan voorloopig niet op de agen-' da, zoodat we kans hebben, er niet meer bij te krijgen. De invoerrechten in En geland zijn dezelfde gebleven als vorig jaar. De in uitzicht gestelde verandering per 1 Februari is niet doorgegaan. In voor koop worden op heden beste prijzen be steed, zoowel vooi narcissen als tulpen. Daar de winter 1936—1937 ons bijna geen vorst bracht en overmatig veel neer slag, was de structuur van de grond in het voorjaar slecht. Het bleek, dat de win tergewassen zeer geleden hadden, vooral op de minder doorlatende gronden. Er moest danook heel wat tarwe uitgeploegd worden, terwijl later bleek, dat nog veel tarwe te velde stond, welke een zeer hoi- le stand vertoonde, met de schadelijke gevolgen van dien. De maand Maart gat veel regen, zoodat de uitzaai der zomer gewassen belangrijke stagnatie onder vond en de uitzaai zeker twee a (drie weken later was dan normaal. De zomer- groei was goed, terwijl het oogsten en binnenhalen op tijd konden plaatsvinden. De oogstresultaten waren dooreen lager dan voorgaande jaren, terwijl door be hoorlijk weer het dorschen een normaal verloop had. TARWE. De oppervlakte met tarwe bebouwd was belangrijk lager dan vorig jaar, toen n.l. 900 H.A. en thans plm. 20 pet. minder. De meest verbouwde varië teit is de Julianatarwe, welke tarwe uit stekend voldoet en waarvoor men direct nog geen betere zaï vinden. Hiernaast worden nog verbouwd: Wilhelmina, de Fransche variëteiten en de Mendeltarwe, een Deensche soort, die een goede indruk maakt: hooge opbrengst, mooie witte kor rel, wintervastheid. In dit opzicht zal ze, het van de Juliana winnen. De belangstel ling voor de roode Fransche tarwe's be gint af te nemen. De gemidd. opbrengst van de tarwe is lager dan vorig jaar, terwijl ook de kwaliteit minder was. In klasse A gewaardeerde partijen kwamen sporadisch voor. De prijs was f9,— per 100 K.G. voor B. kwaliteit; bij een la gere opbrengst is deze teelt danook nau welijks loonend. De belangstelling voor de tarweteelt door geheel Nederland be gint te tanen, wat de mindere uitzaai be wijst: plm. 20 pet. minder dan vorig jaar Een belangrijk kwantum Texelsehe tar we is voor zaaizaad verkocht tegen betere prijzen. DE ROGGE-teelt was, bij vorig jaar vergeleken, uitgebreid, vooral op de lich tere gronden. De opbrengst was, door-, een genomen, lager dan vorig jaar. De prijzen waren in Sept.-Oct. plm. f8,50 per 100 K.G., doch daalden spoedig tot f 7.00 ongeveer. GERST. Er was een ruime oppervlak te met gerst bebouwd. De opbrengst was, iets lager dan vorig jaar. De kwaliteit was beter dan de gerstverbouw in de binr.enpolders van N.-Holl., waardoor de Texelsehe gerst haar goede naam kon

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2