TEXELSCHE GOURANT j DERDE BLAD Texel in 1937. uu Texelsche Berichten :ke rstr, VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 verij, )ete n E verl en RADIO. eet int liana anst it en den itgen n g <end lit Co< So< unsti is—S JAARWISSELING IN DE AETHER. Vanavond staan de radio-programma's natuurlijk in het teeken der jaarwisseling. Beide Nederl. zenders sluiten hun uitzen dingen pas twee uur na middernacht. De V.A.R.A. geeft van 11—12 uur een gevarieerd programma met een oude- jaarsrede van ir. J. W. Albarda. Dit pto- gramma wordt besloten met het uitluiden van het oude jaar te Amsterdam, waar voor microfoons bij de Westertoren, het Centraal Station en de havens zijn opge steld. Van 12—12.30 brengt de V.A.R.A. een nieuwjaarsrede van de heer A. de Vries en gelukwenschen namens opvaren den van schepen. De A.V.R.O. geeft van 12.30 tot 12.35 een nieuwjaarswensch, uit te spreken door de heer W. Vogt; van 12.35—1 uur groe ten aan schepelingen, van 12 uur vroo lijke revueklanken uit 1937. De N.C.R.V brengt van 9.3012.30 uur een afwisselend oudejaarsprogramma met een nieuwjaarswensch van de heer mr. A. v. d. Deurne en felicitaties aan zeevaren den (plm. 12.15 uur). De K.R.O. zendt van 12.30 tot 2 uur een gemengd programma uit met een nieuwjaarsrede, uit te spreken door Pastoor L.' H. Perquin O.P., en gelukwen schen van zeevarenden. andi ote :rdai nan ite sporl 'ei 1 aat /jaar te trans ALLERLEI. Tex. Crt. 6 Jan. Artikel Dr. S. Keijser over Texelsch dialect. 7—8 Jan.: Fees ter gelegenheid van het huwelijk van Prin ses Juliana en Prins Bernhard. 26, 27, 28 Jan.: Slagerstentoonstelling in hotei Texel. 23 Jan.: Texelsche Filmavond Den Hoorn. 28 Jan.: Tex. Lichtbeel- den-archiet uitgebreid met een seriei lichtbeelden „Texel, zooals het was" (56). Jan.: Pogingen om de motor, de tanks enz uit het Hoydal-wrak te bergen. Jan.: Eerste vertóoning van de film Jonge Harten te Amsterdam. Critiek niet onver deeld gunstig. 17 Febr.Tex. Bak- kersbond besluit tot verhooging van de broodprijs. Febr. Geruime tijd wordt getracht metaal te sloopen uit het Hoy- dal-wrak aan De Koog. De poging slaagt ten deele. 20 Febr.: Texelsche Films ver toond in het Eigen Gebouw te Oude- schild; 23 Febr. in Gebouw Tex. Fanfare. Maart. Aan Den Hoorn ^eett de be noeming van de heer K. Lap Pz., tot boek van de 'C. Z. de Onderneming aanlei- astra ding tot oneenigheid. Een aantal leden had liever de heer P. B. Riteco benoemd. entra gezien. 16 Maart: C.Z. De Onderne ming besluit met 25—19 stemmen niet tot opheffing over te gaan; blanco 2. 25 Maart; Eerste kievitsei gevonden. 28 en p, Maart: Deelnemers aan het Esp. Congres Iviaari: Lieeinemerb aan uci i-ap. fjj te Den Helder (127) brengen een bezoels 'aan Texel. 7 April: Dr. A. E. v. Giffen oezoekt Texel om een onderzoek in te enoot stellen naar de opgravingen, door de heer Ie eel Kikkert op land van de heer Joh. Keij- ier verricht. De vondsten bleken hoogst Ider oelangrijk voor de wetenschap. 24 April? Propag.-avond met Ir. Mussert; instig la afloop doen zich ongeregeldheden oor, welke de gemoederen enkele weken -htge )ezig houden. 7 Mei: Burgemeester; Holl <amp spreekt voor de radio. (De toekom- "~jT"T;tige bevolking der Zuiderzeepolders.) t 20 Mei: Tx. Crt.-avond met de Vogtel-' guns ilms van de heer A. Burdet toegelicnt; loor Dr. Thijsse. April-Mei: Diverse; Ju'tikelen in ons blad over het Mceuwen- raagstuk pro en contra. 29 Mei: Ar- ikel van de heer C. S. Ponger over: A [Tekelia, een oude naam voor Texel? —26 Vlei: Verkiezing voor Tweede Kamer. Re- feldenultaat is op Texel, dat vooruitgingen: ■s eer AD- 7.44 pet., A.R. 4 01, C.D.U. 1.40, CK. 0.66; achteruitgingen Plattelanders ——13.08 pet., N.S.B. 3.98, S.D.A.P. 2.62, VLB. 1.92, C.F1.U. 0.56. Juni De storm- :r schade aan Eendrachtdijk geheel her- steld. Juli: Mannenkoor uit A'dam, di- -igent Abberes, zingt op Texel in de meeste dorpen. 30 Juni: Bob Kuiper en zier metgezellen per auto naar de Pa- ij,sche tentoonstelling, Bob doet in ons olad verslag van zijn belevenissen. Mig.lepziekte opgetreden aan De Waal ;n bij Capnie in de P.H.Polder. 10 Oct ïieri. vuurtoren sinds 10 jaar electr. ver- icht. 28 Oct.: Hotel De Hoop ver- cocht aan mej. F. Buys, f5500. 10 Nov. Toren N.H. Kerk Den Hoorn krijgt nieuw mrwerk. 13 Nov.: Op initiatiet van 1 anc nevr. Kamp een comité gevormd, dat ~:ich ten doel stelt, moeders en a.s. moe- Iers, die als Prinses Juliana, in Jan. een >aby inwachten, een baby-uitzet ot een inde- denken aan te bieden. (31 Dec., entoo elling.) 16 Nov.: De Minister van ierlan ierlam ierlané gunstig uw jaar TENTOONSTELLING. We brengen in herinnering, dat van daag in de raadszaal de goederen zullen zijn tentoongesteld, welke bestemd zijn voor de baby's, welke in Januari in onze gemeente worden verwacht (zie uitvoeri ger bericht in vorig nr.). De tentoonstel ling is voor ieder toegankelijk en wel tus- schen halt drie en half vijf. WAARSCHUWING. We herinneren nog eens aan de wet telijke voorschriften betreffende het rij wiel-achterlicht. en die voor motorrijtui gen, wat betreft stads- en parkeerlichten Indien links van de weg geparkeerd wordt, moet het voertuig van parkeerlichten zijn voorzien. 1 Januari worden die bepalin gen van kracht. Z.-AFRIKAANSCHE AVOND. Dr. Van der Sleen, die Maandag 3 Jan. hier over Zuid-Afrika komt vertellen is in October 1.1. van zijn reis door dat merk waardige laiui teruggekeerd. Hij legde er 12000 K.M. per auto en vijftig in zijn' vouwboot af; hij draaide er duizend M. film en maakte er nog zooveel foto's, dat hij ons daarvan veel kan laten genieten. Vier maanden zwierf hij er rond, door dichte bosschen en op woeste bergstroo- •p.enhij maakte er Kennis met veel vreemdsoortige luidjes, met Kaffers en Hotter.totten, maar ook met vele Neder landers Daarvan komt hij Maandag ver tellen. U komt toch (zie adv.) Waterstaat deelt mee, Texel niet onder de Zuiderzeesteunwet te kunnen laten val len. 27 Nov.Kindermiddag Tex. Crt. 500 bezoekers. Reis door Sprookjesland, groot succes. Voor een op te richteij kinderkoor meldden zich in enkele we ken bijna 90 kinderen aan. 9 Dec.: De Tex. Courant stelt een verzilverde wissel beker beschikbaar voor de meest geslaag de groep Sunderklazen; 12 Dec. legt U1 D.I. hierop beslag. Ze moest loten met R.K. Tconeelvereen. Opgang. Mevr. Room wint medaille, Feestcomin. Den Burg geeft geldprijzen. 16 Dec.: Tex. Crt.-avond met Comm. van Rijkspolitie Broekhoff over Valsche Munterij en haar bestrijding. TEXELS VLIEGVELD. 20 Jan.: De Commandanten van De Mok en Dc Kooij bezoeken met we'th. Vlaming en Dir. v. Gemeentewerken het vliegveld en bevinden het reeds geschikt voor het landen en starten van sport- vliegtuigen. 2 Febr.: Het eerste vlieg tuig op Vlijt gedaald, een militair toesNi van De Kooij, dat er, door mist gedwon gen, een noodlanding maakte. 25 Mrt. De heeren Jhr. Wittert van Hoogland, adj.-insp. v.d. Luchtvaartdienst, en ld© heeren Aler, Van der Pauw en Scholtcn, van de K.L.M. bezoeken het vliegveld. Zij krijgen daarvan een goede indruk. 5 April: Tweede vliegtuig op Vlijt gedaald, lie PH-A.l.A., van Nat. Lucht- vaartschool. 9 April: Eerste rond vlucht met de „Blauwe Texelaar", de PH-A.E.b. 14 Mei: De raad stelt vast de verordening op de heffing en de invor dering van rechten voor gebruikmaking van het veld. 14 Mei: Onder leiding van Mr. Kamp brengt de raad met gem.- secr. en d|ir. van G.W. een bezoek aan het vliegveld. 17 Juni: Aankoop grond van R.K Keijser en L. C. Keijser bij vlieg veld, samen ruim 3 H.A. voor f 2700.—. Benoemd tot havenmeester dhr K. v.d. Kooij. Grasgewas verpacht aan dhr C. de Wit. Juni: Boekhandel Park straat richt K.L.M.-etalage in. 23 Jum: Vliegveld-nr. 'Tex. Crt. verschijnt; ar tikelen van Burgemeester Kamp, oud-bur gemeester Oort, K.L.M Dir. Plesman, Dir. Gemeentewerken Tiessen, Dir. Heide- Mij. Van Lonkhuizen, Piloot A. Viruly, enz. 25 Juni: Luchtvaartavond. Uitzen ding via de radio-centrales. 26 Juni: Ofiicieele opening vliegve.d. Wij hebben het genoegen met klein sportvlietuig naar Amsteidam en vandaar per Douglas terug te vliegen. Zie uitvoerig verslag T.C. 30 juni. Onze N.V. aangesteld als K.L.M.- agente voor heel Texel. 29 juni: A.V. RXD-reportage over Texel en het vlieg veld. 1 Juli: Opening luchtdienst op A'dam. Pastoor Bnnkman als eerste pas sagier geboekt. 16 Aug.: Komst Soes- terbergvliegtuigen; 30 Sept. vertrekken ze weer. 4 Sept.Loos alarmEr zou een vliegtuig verongelukt zijn. Heel Texel op stelten "door een fantast, geholpen door/ goedgeloovigen11 Sept.: K.L.M. besluit ook gedurende de wintermaanden de dienst op ons eiland te vervullen. 27 'Sept.: K.L.M.-directeur Plesman be zoekt het vliegveld. Twee DC 3-toestel- len, Uil en Pelikaan, landen op ons vlieg veld. Ingang 22 Nov. de luchtdienst tij delijk stopgezet. In de maanden Juli t.m. Oct. vervoerd: van Texel 1721, van A'dam 1544 passagiers. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIB- Familie P., Oudeschild f2,— ZAAIZAAD. De aangifte voor de keuring van winter gewassen is opengesteld tot 15 Jan. (Zie adv.) N. C. R. V.-FILM. Een adv. in dit nummer licht belang stellenden in omtrent de N.C.R.V.-film, welke' 7 Jan. te Oosterend wordt ver toond. ZUIDERZEESTEUNWET. We maken belanghebbenden er op at tent, dat het Tweede Kamerlid Drop hier binnenkort spreken komt over de Zuider- zee-Steunwet. Of onze visschers daarvan nog wat te verwachten hebben? De heer Drop zal trachten daarop een antwoord te geven. RENTEVOET BOERENLEENBANK. Ingaande 1 Januari is de rente van spaargelden, voor een jaar vast belegd, Van 3.5 op 3 pet. gebracht. De rente voor dagelijks opzegbare spaargelden wordt, gehandhaafd op 2.5 pet., evenals dc. voorschotten en credieten in loopende re kening (4 pet.) MIDDENSTANDSONTWIKKELING. Dinsdag werd hier opgericht het Insti tuut voor Middenstands-ontwikkeling; het bestuur wordt gevormd door de heeren I. Vlessing, S. Prins en L. Igesz, welke heeren met de leiding van de cursussen, voor het middenstandsdiploma belast zijn. De Alg. Tex. Middenst. Vereen, is van 1 Jan. at lid van de Kon. Nled. Midd. Bond. Over de hierdoor verhoogde con tributie wordt in Aug. 1938 beschikt. MR. A. F. KAMP. Onze Burgemeester werd benoemd tot Lid van de Gemeenteraad van de Wie- ringermeerpoldcr. Medeleden zijn: Burge meester Peeters (Mcdemblik), twee land bouwers, eer landarbeider, een midden stander, een lid en de secr. van de Wie- ringermcer-directie en de heer Bakker,, adm. ter Prov. Griffie. Ir. Smeding, di recteur Wieringermoerpolder, is voorzit ter. AFD TEXEL, H.M. VAN LANDBOUW' Gisteren werd in de ledenvergad. aan de heer J.Keijser Az. ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als afd.-penningm. namens de afd. een ets van inej. S. dc Wijn aangeboden. De jubilaris werd door de vooi'z. van de afd. Texel en Eierland toegesproken. In de vacatures - J.Roepen Johz. en P.Bakker Az. werden gekozen de heeren J.Roeper Jz. en G.'W. v. Santen, (verslag volgt) P.T.T.-D1ENST. Ingang 1 januari 1938 zullen de bode- kosten, vallende op de bezorging van te legrammen in Nederland buiten de koste- looze bestelkring der telegraafkantoren en stations bij wijze van proef geheel voor rijksrekening worden genomen. Even eens is dit het geval met de extra-kosten', voor bezorging van een telefoonoprcep- berichi buiten de kostelooze bestelkring.! Met ingang var. dezelfde datum zal, oók bij wijze van proef, het verlaagd tarief voor locaaltelegrammen worden alge-, schaü^Voor deze telegrammen wordt als dan derhalve het gewone tarief voor een binrenlandsch telegram berekend. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater DE LAATSTE DER MOHICANEN. De geschiedenis speelt zich at in 1757. Het Engelsche fort Henry, gelegen aan 't Meer George, wordt door de Franschc troepen en door Huron-Indianen onder bevel van de Markies van Montcalm bele gerd. Alice en Cora Munro, de dochters van de Engelsche fortcommandant, ver trekken van Albanië om naar hun vader in het fort te gaan. Zij worden vergezeld/ van majoor Duncan Hayward, die al lang op Alice verliefd is. Een verraderlijke, indiaan, Magua, die het gezelschap tol; gids dient, poogt de meisjes uit te le veren aan een groep zwervende Hurons.i Zijn booze opzet wordt verijdeld door Haviksoog, een koloniale verkenner, bij gestaan door Chingachgook en Uncan, de laatste cler Mohicanen, die de meisjes veilig binnen het fort brengen. Spoedig daarop geeft kolonel Munro het fort op eervolle voorwaarden over. De Hurons zijn echter ontevreden; vallen de Engel- schen toch weer aan. Bij een massamoord wordt Munro doodelijk gewond, terwijl de beide meisjes door Magua ontvoerd worden. Majoor Heyward trekt er op uit om Cora en Alice te zoeken, geholpen door Haviksoog en de beide Mohicanen. Dei rivaliteit tusschen Hayward en Havikscog om Alice's gunst wordt steeds intenser, tijdens een serie adembenemende ontsnap- p.ngen en avonturen.' Tenslotte wordt Alice gered, doch Cora werpt zich varj/ een rots om niet de vrouw te worden, van Magua, die de trouwe Uncas ver moordde" toen deze trachtte haar te red denZoo gaat de film verderEen spannend, film, grcotsch van opzet, prach tig van inhoud, die de toeschouwers var het begin tot het einde boeit. Zie in volgend nummer bericht over onze tweede kindermiddag in dit seizoen. OOSTEREND. EXCELSIOR. Op Nieuwjaarsdag zal Excelsior een uitvoering geven; het welverzorgd pro gramma vermeldt muziek en afwisseling. Fen kleine toegangsprijs wordt gevraagde Omstreeks halt Januari wordt de jaar vergadering gehouden; deze zal een eemgszins feestelijk karakter dragen. D. EIERLAND. ONGEVAL. Dc heer J.W.Paaginan kreeg bij zijn smidswerk een stuk ijzer tegen zijn bril, waardoor zijn rechteroog door glas zoo werd gewond, dat het in het hospitaal te Den Fielder behandeld moest worden. Vandaag kan hij het ziekenhuis verlaten en gelukkig ziet het er naar uit, dat lnji dat oog niet geheel zal moeten missen OUDESCHILD. KERSTVERGADERING Afd. Texel S.D.A.P. Zondag 26 Dec. heeft dc Fed. Texel van de S.D.A.P. in het Eigen Gebouw onder voorzitterschap van de heer West dorp een Kerstvergadering belegd, welke door circa 80 personen werd bijgewoond. Na een openingswoord van de voorz. sprak de heer Vermeer uit A'dam een Kerstrede uit, waarin hij o.m. uiteenzette hoe 'het socialisme tegenover de Kerstge dachte staat. (Verslag volgt.) Den Haag. Vrij onverwacht is de journalist Hansen Woensdag uit de gijze ling ontslagen. In vorig nummer namen we reeds onze kroniek Binnen-en Buitenland'37 op. Duitschland zal in 1938 4200 vlieg tuigen hebbensnelheid 400—500 K.M. In Frankrijk nam de productie van vliegtuigen dit jaar met de helft toe. Egypte. Koning Faroek heeft het Kabinet - Nahas ontslagen. INGEZONDEN NIEUWJAARSGROET De ziekentondsleden van Texel hebben hun kaart voor 1938 ontvangen. Dank u wel, Maatschappij-fonds Texel, voor uw nieuwjaarsgroet op de keerzijde van de „medaille (kaart, bedoel ik) Over alle» kanten practisch een verslechtering, maar" wat konden we van zoo'n fonds anders) verwachten Liet zal ons echter aanspo ren om, ais dertig jaar geleden tegen Bos man, de handen ineen te slaan. Dat Texel dus in het nieuwe jaar zinge: Wees welkom, Onderling Ziekemonds. (wijze: Schoone Dageraad) DEMOCRAAT. SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL. Voor Nieuwjaarsdag, 2 uur: Elftal Texel: S.Keijser Jac.Koorn H.Pen W.v.Zeijlen C.Zutphen H.Kuiter Ab.keijsei W.Langeveld D.Huizinga J. Komdeur K.Kikkert Elftal van oud-leden: D. Visser A.Dros Pz. C.Keijser G.Dros Jn.Dros C.Dros W.Mulder J.Broekman J.Gieles K.Kik kert Pz. N.Ran Zie verder bij de secr. TEX. BOYS, Op de le voetbalzondag van 1938: een groot en mooi programma. De adsp. ontvangen het stevige Texel a om 12.30. Jongens, geeft ons een Nieuw jaarscadeautje in de vorm van twee pnt. Voor ons le is het een zwaar begin en wei om twee uur tegen S.V.C. 1. 20Mrt. klopten we het 2 klassen hooger spelende S.V.C met 42. Laten de woorden van Dokter Westerhuis, die toen bloemen aan bood, ons nu weer in de ooren klinken. Gezien jullie spel in Anna-Piaulowna, heeft onze nieuwe rechtsbuiten zeer voldaan. Doch, buitenspelers, leert de bal beheer- schen. Wanneer je in een snelle ren langs het lijntje stuift, gebruik dan goed het hoofd: zendt liever een tam schot vóór 'het doel, dan een hard schot achter. Moge van deze vvedstrijd getuigd, zooals Zon dag van B.K.C.: „Het was de mooiste en meest faire wedstrijd, welke wij dit'sei zoen in deze afdeeling hebben 'gezien, evenzoo het beste voetbalspel". Zijn wc onze inzinking der laatste we ken te boven? Goed aangepakt, alles op alles zetten en we gaan Excelsior: Steeds; hooger Zie beide elftallen in het kastje. M. S.V.C.-NIEUWS. Zondag speelt SVC haar eerste wed strijd in het nieuwe jaar, uit tegen de Tex. Boys. Dit wordt een zware taak. Speelt een goede en sportieve wedstrijd. Jammer, dat we door ziekte niet volledig kunnen verschijnen. Spoedig beterschap, jongens. Het elftal staat in het kastje., Supporters moeten zich voor Zaterdag avond 8 uur opgeven. De bus vertrekd: om 1.15 uur. J.R. Zaterdag a.s. speelt het 2e thuis tegen OVV 2. Als de jongens spelen als verleden week in Oosterend, winnen ze zeker.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 9