De Nieuwe Texeische Coura m »rmr Nc. 5219 51ste Jargang Woensdag 5 Jan. 1938 SLT? 0! die zenuwhoofdpijn EERSTE BLAD. Texelsche Berichten Onze Zweefvliegclub REIST PER WACO VAN OVER DE GRENS. IN HET VERRE OOSTEN. f TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. HOOGWATER ter reede van Texel v (nam. ongeveer Vi uur later.) 7 8 9 10 1! 12 13 J; 11,57 0.14 0.54 1,41 2,40 3,54 5,19 LICHT OP RIJWIELEN en R1ITU1GEN 4 31 MM* maar daartegen zijn immers d "AKKERTJES" een ware uitkom Ondervindt 't zelf en neem 1 oi Volgens recept var\ Apothekc, T Dumoï In de toestand in het Verre Ooh is geen verdere verscherping gekon Dat wil reeds veel zeggen. De verzoei - de nota's van Tokio aan Washing t en Londen over de incidenten met de - nay" en de Ladybird" hebben over t algemeen een gunstige indruk gemaak n in Amerika en Engeland is rnen op :t oogenblik van opvatting, dat Japan ij het misschien ook slechts uit voorzie \- heid en niet zoozeer uit eerbied voor it internationaal recht, in de toekomst n' best zal doen, dergelijke gevaarlijke fi- denten met de Westersche mogendhjen en de Vereen. Staten te voorkomen jo vendien heeft men in Londen met geitg- doening gezien, dat Japan op het o<pn- blik het zwaartepunt van de strijd eer naar het noorden schijnt te verleggeifen mmiddellijk gevaar voor Hongkong frdt •ianook nergens meer gezien en hieide m verband staat wel het besluit vi dd Engelsche regeering, geen groote lag- schepen naar het Verre Oosten te zalen. Het zou natuurlijk zeer onjuist, zj de ■MM' noc( toestand in Oost-Azië optimistisch e stellen. Ongetwijfeld bergt dez vele gevaren in zich en niemand k de verdere ontwikkeling van deze voorspellen. Maar in het algemeen sti 'ijgt men toch de indruk, dat ook Tokicilles wenscht te doen om te verhindere dat het Chineesche „conflict" tot een w eld- brand uitgroeit. Sterker nog, het s ijnt, dat Japan aan deze oorlog wel s edig een einde zou willen maken, ind i de vrede de Japanners bepaalde voor elen zou brengen. Het feit, dat generaa VTat- soci in het gebied van Nanking en ang- hai een korte pauze heeft afgekc ligd, „om de Chineezen gelegenheid te even hun houding de herzien", zou ir deze richting kunnen wijzen. Ook de be rhten in eenige Russische bladen over een nieuwe Duitsche bemiddeling wimui on der deze omstandigheden aan waatrhijn lijkheid. Duitsche bemiddeling? \8gens de Russen, zouden de Japanners, lïorgd' DR. WEIZMANN. Indien het plan tot vestigino'van een onafhankelijke jodenstaat in 'ale- stina ten uitvoer kan worden ge bracht, zal Dr. Weizmann vemoe- delijk tot President worden vrko- zen. Het oude jaar riep onè toe: Ge denk te sterven. Maar de jonge he raut blaast zijn hoorn voor de poor ten van ons hart en zijn schallende tonen, die ons opwekken, om met blij gezicht de nieuwe dag te begroeten, roepen ons toe: Denk er om, dat gij leeft. Vergeet niet, dat gij leven moet. En de wensch, waarmee we elkaar moeten begroeten, is verwant aan die, waarmee de oosterlingen in de oudheid hun koning begroetten: Laat ons zeggen: O, broeder, leef! Leven, dit is een persoonlijk ding, dat doet een organisme voor zichzelf. Léét zelf. Laat u niet alleen leven door onze techniek en door wat an deren voor u denken en voelen, lééf zelf. Heb de moed tot eigen inzicht, eigen smaak, heb de durf, als het moet, alleen te staan. „Mensclv, durf te leven", dat is, durf persoonlijk te leven en met eigen oordeel te rade te gaan. Durf u zelf te zijn, durf te kiezen. geworden door de onverzettelijke wil tot tegenstand van de Chineezen, dezer da gen, toen de Duitsche regeering weder om een aanbod tot bemiddeling deed, daarin niet slechts toegestemd hebben, maar bovendien de voorwaarden hebben aangegeven, waaronder men bereid zou zijn, vrede te sluiten. Deze voorwaar den zouden in het kort op het volgende; neerkomen: het sluiten van een econo misch verdrag onder leiding van Japan; bestrijding van het communisme; erken ning van Mandsjoekwo; Japansche garni zoenen in bepaalde Chineesche ste den; instelling van gedemilitariseerde zo nes in alle gebieden, welke Japan aan geeft; de instelling van een volkomen van de Chineesche regeering onafhanke lijke regeering van Bmnen-Mongolië en van plaatselijke autonome regeeringen in Noord-China. Zooals men ziet, zijn deze voorwaar den, waan'an het natuurlijk nog geens zins vaststaat, dat zij werkelijk gesteld; zijn, verre van malsch. Maar het feit, dat Tokio eindelijk bereid zou zijn ge weest, tegenover derden de vredesvoor waarden kenbaar te maken, is op zichzelt reeds veelzeggend genoeg. TOENADERING PARIJS-BERLIJN. Een ander verblijdend verschijnsel is een zekere toenadering tusschen Frank rijk en Duitschland, die zich juist in de laatste dagen ietwat duidelijker afteekent. Sinds eenige tijd doen geruchten over een reis van Delbos naar Berlijn de ronde en hoewel hieromtrent nog geenszins zeker heid bestaat, gaat men het nieuwe jaar ten aanzien van de Duitsch-Fransche be trekkingen toch met goede verwachtingen in. Opvallend was een artikel in de „Voelkische Beobachter", waarin over de menschelijke eigenschappen van de Fran- sche minister van buitenlandsche zaken, Delbos veel goeds werd gezegd, terwijl anderszijds de Fransche Temps" heeft toegegeven, dat men zich niet mag te rugtrekken op eigen standpunt of" zich mag verwijderen van een buurland, wijl dit andere opvattingen huldigt. Overigens heeft Frankrijk juist weeb een staking in de openbare bedrijven ach ter de rug, die het land veel moeilijkheden berokkende. Men vraagt zich af, en niet slechts in Frankrijk, waar het met deze eeuwige stakingen heen moet. Dat de so ciale toestanden in Frankrijk nog te wen- schen overlaten, zal niemand ontkennen. Maar het jongste verleden heeft geleerd, dat men met stakingen, waardoor soms onverantwoordelijke maatregelen van de Volksfrontregeering werden afgedwongen, zeker geen verbetering bereikt. Integen deel, het Fransche bedrijfsleven is zwaar getroffen, de productie is verminderd^ de balans is slechter geworden en de franc is gevallen. Het eenige lichtpunt is op het oogen blik nog de krachtige houding, die Chau- temps heeft aangenomen. ROEMENIE. In Roemenië is de regeering Tatarescu, nadat de liberale partij niet de 6enoo- digde 40 pet. der stemmen op zich had weten te verzamelen, afgetreden en nu ver vangen door de regeering Goga, een rechtsch kabinet met sterke anti-Jood- sche inslag. Hoewel de partij van Goga steeds voor toenadering tot Duitschland heeft gepleit, gelooft men, dat er 'in .de buitenlandsche politiek van Roemenië toch weinig verandering zal komen. OOSTEREND Eenige leden van de Oosterender Zweef vliegclub hebben onlangs te Oosterend en te Den Burg een collecte gehouden voor versteviging der kas. Er werd f 16 bijeen gebracht. Die inzameling was broodnoodig, want de kas was nagenoeg geheel uitgeput Hoe dat komt Wel, het materiaal voor de bouw van een vliegtuig is zoo sterk ge stegen, dat het met „de begrooting" ge heel in de war liep. Aanvankelijk dacht men met ruim f40 klaar te zijn, maar nu is gebleken, dat het nog aan te schaf fen materiaal wel dubbel zoo veel kost als verwacht werd. Dat is dus een lee- lijke misrekening geworden. Eerst hoopte 't bestuur met contributieverhooging van 10 tot 15 ct. te kunnen volstaan, maar toer; kwam men er nog niet. De club telt n.l. nog geen tien ledenDank zij dege nen, die met de club sympathiseeren, is er nu weer wat geld in kas; het blijft; evenwel „uitkijken en dagen tellen". Het doet ons daarom zooveel te meer genoegen, dat de leden nu alles op alles zetten en blijk geven, zich door tegenslag niet te laten ontmoedigen. Er wordt Dins dags- en Vrijdagsjavonds nog steeds met veel ambitie aan de bouw van een zweet- vliegtuig gewerkt. De romp zit al geheel, in elkaar. Men is nu met de vleugels be zig. Die moeten stevig worden. Het laat zich begrijpen, dat daar menig avondje aan opgeofferd moet worden. Maarhef is nog lang geen April: tegen die tijd hoopt men het toestel startklaar te heb ben. Er is dezer dagen een schrijven gericht aan de Bond van'Ned. Zwe'efvliegclubs vcor het bekomen van inlichtingen aan gaande lidmaatschap. Dit met het oog op de subsidie, welke het Rijk aan leden van die bond geeft. Zooals gezegd, telt de club nog niet eens tien leden. Dat is jammer, want hoe meer leden, hoe meer geld er in kas kan komen, hoe krachtiger, de club dus wordt, en bovendienhoe meer zielen hoe meer vreugd! Het be stuur roept danook hartelijk het welkom toe aan hen, die nog weifelen met toe treden. Binnenkort zullen ook op de an dere dorpen geldinzamelingen gehouden worden. Dan kunnen zij, die de vliegsport gunstig gezind zijn, zulks daadwerkelijk toonen, door een steentje bij te dragen tot de totstandkoming van een krachtige Texelsche zweefvliegclub! Tenslotte willen we de hoop uitspre ken, dat het onze zweefvliegclub in het pas begonnen jaar wat meer voor de wind mag gaan. J. de W. ry&W&aS389«. MAARSCHALK WOE-PEI-FOE. Vice-president van de door Japan te Peiping ingestelde regeering. Eens China's sterke man AUTOBUSDIENSTEN naar Hoorn Edam, Amsterdam en geheel West- Friesland, lnl. Waco, Kanaalw. 137, den Helder Tel. 773 en V.V.V. Mooi Texel. OUDESCHILD. VlSSCHERlJ. Aangevoerd aan de Vischafslag alhier: 17 Dec.: 751 Kg. wulken 16 ct.167 Kg. garnalen 15 ct. 20 Dec. - 521 Kg. wulken 17 ct.; 283 Kg. garnalen 15 ct. 21 Dec.: 43 Kg. garnalen 15 ct 22 Dec.- 51 Kg. wulken 20 ct.246 Kg. garnalen 15 ct. 23 Der.: 814 Kg. wulken 20 ct.; 283 Kg. garnalen 15 ct. 24 Dec.: 741 Kg. wulken 20 ct.181 Kg. garnalen 15 ct. 27 Dec.: 1095 Kg. wulken 20 ct.536 Kg. garnalen 15 ct. 8<'so„df VERGADERING S.D.A.P. De voorz. van de 26 Dec. gehouden vergadering der Fed. Texel van de S.D. A.P. in het Eigen Gebouw te Oudeschild, de heer Westdorp, kon aan een 80-tal per sonen het welkom toeroepen. De Stem des Volks kon door verhindering van 'n groot aantal leden niet medewerken. Wij kunnen, aldus de voorz., gezien de internationale verhoudingen, ook in 1937 geen kerstfeest vieren onder omstandig heden, die bij dit feest passen, doch| moge deze vergadering er toe bijdragen, om de onderlinge banden te versterken. De heer Vermeer, uit Amsterdam, die voor deze vergadering was uitgenoodigd, om de kerstrede uit te spréken, zette hierop in een vlotte rede, die met aan dacht werd gevolgd, uiteen, met welk doel deze vergadering werd belegd en hoe socialisten tegenover de kerstgedachte staan. In onze rijen, aldus spr., wordt over de kerstviering verschillend gedacht. Bij alle mooie gedachten, die om dit feest worden gesponnen, moeten wij de werke lijkheid niet uit liet oog verliezen. Zie,, hoe Mussolini en Hitler in Spanje de kerstgedachte in toepassing brengen. Qni der het mom beschaving te brengen, zijn ze bezig, de wereld in brand te zet ten. Zie de roofoverval van Japan iji Mandsjoerije, van Italië in Abcssinië. Vol gens het Nationaal Socialisme en het Fas cisme zijn Vrede en Recht uitingen van menschelijke zwakheid. Zij de democratie in Europa in staat, aan deze beweging een krachtig halt toe te roepen. In China volgt Japan het voorbeeld van de West- Europeanen. In dit conflict ligt een ge vaar voor de menschheid, wanneer het zal leiden tot het verdrijven om de West- Europeesche indringers door de gekleur de rassen. Nederland is een rustig landje. Jammer genoeg wordt door de groote massa niet veel aandacht geschonken aan de ontwik keling van de intern, politiek, omdat de oorlog nog zoo ver van onze grenzen is., Op de duur kunnen wij echter hieraan niet ontkomen. Wij moeten evenwel het geloot blijven houden, dat het anders kan en dus ook moet. Wij hebben onze strijd internationaal te zien, en de intern, gedachte te propageeren. Dan zullen wij uit de kerstgedaclite de moed kunnen Dutten om verder te strijden. Na de pauze wijdt spreker zijn aan dacht aan de nationale politiek; aan de aanpassingspolitiek van 'het kabinet Co- lijn met verlaging van steunnormen, loo- nen, verslechtering van liet onderwijs, soc. maatregelen, enz., waartegen de S. D.A.P. steeds heeft gestreden, omdat dit verarming van de groote maissa en ver grooting van de werkloosheid tot gevolg heeft. Spr. noemde de troonrede een niets zeggend staatstuk, terwijl de begrooting voor 1938 z.i. staat in het teeken van: ALLES voor defensie, NIETS voor soc. maatregelen. Spr. noemde het positief- christelijk kabinet een leugen. De moties van de SDAP-fractie om hierin wijziging te brengen, werden alle afgestemd met de stemmen van de christel. en katholieke „arbeiders"-afgevaardigden tegen. D|a .SDAP is uit de verkiezingen versterkt' teruggekomen Het Nederl. volk heeft bewezen, dat het niet gediend is van Duit sche methoden. Spr. hoopt echter, dat dei arbeiders zullen gaan beseffen, dat de> scheiding tusschen geloof en ongeloot moet gaan verdwijnen en plaatsmaken voor een scheiding tusschen kapitaal en arbeid. Eerst dan zal het mogelijk zijn, een einde te maken aan de coalitiepolitiek, waarvan de arbeider thans de dupe is. In verband met de verkiezingen, waar schuwt spr. nog voor het niet-politieke deel van de Nederl. kiezers, een product van onze neutrale pers. De kiezers dus, die bij de laatste verkiezingen de N.S.B. in de steek hebben gelaten en_zijn ovj;'. loopen naar de A.R. en V.D. HiJ.-(rraagt zich af, welke toovenaar dezén bij de volgende verkiezingen weer'zullen vol gen. Dat de democratie Jjjj de SDAP in goede handen is, bewijzen Zweden en Denemarken. Spr eindigt zijn gloedvolle rede met de opwekking klaar te staan als de beweging roept.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 1