Aan de FEEST-COMMISSIES op alle dorpen Verzoeke bericht omtrent wijziging ot aanvulling programma met spoed te zen den aan de Redactie. TEXELS FANFARE. Texels Fanfarecorps hoopt op Zater dag 5 Febr. in Pen's Schouwburgzaal een uitvoering te geven, welke toegankelijk zal zijn voor donateurs en genoodigden. De avond wordt met bal besloten. TERAARDEBESTELLING J. ROEPER Pz. Gistermiddag is het stoffelijk over schot van de heer J. Roeper Pz., Texels; oudste ingezetene, op het Ned. Herv. kerkhof aan dc schoot der aarde toever trouwd. De heer J. de Scally, kleinzoon van de overledene, sprak aan de groeve woorden van waardeering ter nagedachtenis van de doode. Hij dankte daarna de aanwezigen,, mede namens de familie, voor de laatste eer, zijn grootvader bewezen. llllllllllll VAN OVER DE GRENS. Illlllllllll ROOSEVELT'S REDE. Maandag heeft president Roosevelt voor het Amerikaansche. Congres een groote rede gehouden. Ook ditmaal keerde Roo sevelt zich weer scherp tegen de autoritair geregeerde staten, wijl deze zich z.i. niet houden aan verdragsverplichtingen en der halve de vrede in gevaar brengen. De Amerikaansche president meent derhalve dat de wereldvrede het veiligst is in de handen der democratische mogendheden. En hij heeft zijn hoop nu gevestigd op de mogelijkheid, dat in de autoritaire staten net democratisch regime weer zal worden hersteld. Maar kan Roosevelt alleen met woor den het recht handhaven? Daarop kan slechts één antwoord gegeven worden Neen, want de handhaving van het recht eischt daden en naar onlangs nog te Brus sel gebleken is, zijn de Vereen. Staten daartoe niet bereid. Op het oogenblik is de toestand in de wereld zoo, dat indien men het recht boven alles stelt, men in het uiterste gaval ook tot daden bereid moet zijn. Ook Roosevelt zal toch niet verwachten, dat men de Japanners met woorden uit China kan verjagen. Zoolang Roosevelt aan zijn woorden danook geen daden verbindt, blijven deze voor de ove rige democratische staten holle frases,, die bovendien nog het gevaar in zich houden, de tegenstelling in Europa tus- schen de democratische en autoritaire sta ten nog te verscherpen. Roosevelt wil de wereld in twee kampen verdeden, terwijl Europa juist naar samenwerking snakt. Juist in Londen en Parijs is men in de laatste tijd tot de overtuiging gekomen, dat samenwerking met landen met an dere regeeringsstelsels zeer wel mogelijk, is. Reeds worden er stappen tot toenade ring in deze richting ondernomen, stap pen, die, gezien de verminderde spanning in Europa, reeds tot goede resultaten; hebben geleid. Heeft Roosevelt dit over het hoofd gezien? Begrijpelijkerwijze heeft de rede van de Amerikaansche president al een zeer slechte pers in Italië en Duitschland ge had. Het Italiaansche betoog, dat in het land van de duce „een veel democratischer regime" zou heerschen, dan in de V.S., kan men natuurlijk rustig naast zich neer- 1 eggen, maar moeilijker zal men zich kun nen afmaken van het Duitsche commen taar. De „Diplo" schrijft, dat er welis waar een bepaalde afkeer bestaat van be paalde verdragen en systemen, maar zulks juist wijl in deze verdragen be paalde grondslagen van het recht ge schonden zijn. Bovendien is men natuur lijk verontwaardigd over de wel ietwat laat dunkende wijze, waarop Roosevelt over de staten, die andere politieke idealen nastreven, gesproken heeft. DE STRIJD IN CHINA. In China verplaatst de strijd zich op het oogenblik van het midden naar het zuiden en het noorden. Kanton wordt nog steeds door vliegtuigen gebombardeerd,; klaarblijkelijk om de stad rijp te maken voor de bezetting door een leger, dat de Japanners in de omgeving van de stad aan land zullen trachten te zetten. In het noorden hebben de Japanners eenige nieu we successen in de provincie Sjantoeng kunnen boeken. Desondanks blijft Tsjiang Kai-sjek in zijn verzet volharden. Nu de weg naar zee zoo goed als geheel vootj hem afgesloten is, werkt hij koortsachtig aan de aanleg van landverbinding met del Sovjet-Unie en Britsch-Indië, zoodat hij zich onder elke omstandigheid van oor logsmateriaal zal kunnen voordien. Het is voor de Westersche mogendheden en Amerika te hopen, dat Tsjiang Kai-sjek's tegenstand op de lange duur tot succes zal mogen leiden, want anders ziet het er met hun belangen slecht uit. Admiraal Soetssoegoe, een van de meest invloed rijke leden van de Japansche regeering, heeft n.l. in een interview verklaard, dat „de handelsbelangen van de blanken moe ten verbleeken voor de zon van Japan". Een weinig aangenaam vooruitzicht. Hotel De Hoop te De Cocksdorp werd onderhands gekocht door mevr. de Wed/ Kikkert—Pereboom alhier. VERTROKKEN PERSONEN. Van De Cocksdorp A. v.d. Grijn en G. v.d. GrijnSnikkers, N.H., naar Haar lem, Brouwerstraat 5 rood. Van Den Hoorn; Adr. C. Mooy, naar Den Fielder, De Wetstr. 30; Van De Mok, H. Heblij, Herv., naar Ned.-Indië. Van O 3, W. Roepman, Geref., naar Overschie, Rijksweg 26; Van E 139, Corn. v.d. Star, R.K., naar Duitschland, W.-falen. Van E 55, Wilh. Visser, Herv., naar Duitschland, West-falen. Van B. 92, Dirk Boerhorst, Doopsgez., naar Doetinchem, Wilh.straat 23. Van Oosterend, Weststr. 27, H. v. d. Brink, Geref., naar Midwoud. Van Warmoesstr. 57, Marg. v.d. Vis, Herv., naar O.-Indië. Van Weverstr. 17, Anna G. Eelman, Doopsgez., naar Duitschland, Jena; Van C 49, Dirk Geense, Hen'., naar Heilo, Kerklaan 6. V.I.O.S.—NIEUW LEVEN. Fanfarecorps V.I.O.S., Oost en zang- vereen. Nieuw Leven, Oosterend, geven Zaterdag 12 Febr. een gezamenlijke uit voering in Pen's Schouwburgzaal. Het be looft een mooie avond te worden voort liefhebbers van zang en muziek. Er wordt met bal besloten. S.V.C.-NIEUWS. Vanavond hebben we in De Nieuwe Aanleg onze feestavond. Moge vele leden en donateurs daar met hun dames een ge zellige avond hebben. Jongens van het eerste, niet te laat naar huis, want Zon dag vroeg op misschien. We hebben om later te spelen aangevraagd. Als we gunstig bericht krijgen gaan jullie met de boot van 11.20 uur. We hopen, dat Wa tervogels het met ons verlangen eens is en dat ons 1ste fit het veld kan betreden, We herinneren ons nog heel goed de 3-0 nederlaag aan De Cocksdorp. Houdt het ongeslagen record in de uitwedstrijden vol. Tracht het door enthousiasme en, wilskracht tot een goed resultaat te bren gen. Daar nog steeds de griep heerscht, wordt het elftal Zaterdagavond op de feestavond bekend gemaakt. De bus ver trekt een uur vóór de boot. W.V. Morgen moeten alleen Texel 1 en Texel B aantreden. Het 1ste moet Alkm. Boys partij geven. Na de teleurstellende uitslag van Zondag zijn de verwachtin gen niet hoog gespannen, maar je kunt nooit weten Dat de samenstelling van Texel 1 heel wat stof deed opwaaien hebben we ver nomen. Ondanks onvriendelijkheden aan het adres der elftalcomm. werd toch, in de hoop, eindelijk eens een succesje te hebben, overeenstemming bereikt. De spe lers zullen zeker juist nu alles in hun spel moeten leggen, om tot goed resultaat te komen. Voor de wedstrijd moet goed en duidelijk worden afgesproken; niets mag onbeproefd blijven: Texel 1, zet 'm op! In deze afd.: Helder—Zaandijk; Hol- landia— PurmersteijnTexel—Alkm. Boys- SuccesAssendelft; APGS—De Vóie- wijekers. Voor Helder wordt het wel de zwaar ste opdracht, ook Zaandijk zal het uiterste probeeren om haar denkbeeldige kans te behouden. In Hoorn zal het ongetwijfeld; warm toegaan tusschen die twee oude rivalen HollandiaPurmersteijn, Succes- Assendelft; een overwinning ligt hier in de verwachting voor de thuisclub. In Am sterdam zullen de Volewijckers wel heel ernstig probeeren de smadelijke 20 in de eerste ontmoeting te wreken. Echter! zijn de politiemannen niet voor de poes. - NHVB: In 2e kl. G twee belang rijke wedstrijden: BKC 2JVC 1; de winnaar krijgt hier een prima kans om, indien Texel eens zou struikelen, de bo venste plaats over te nemen. Watervogels 2—De Cocksdorp belooft spannend te worden, daar beide elftallen nog een kans hebben. Helder 4Tex. Boys 1 is niet meer op de ranglijst van invloed. Stellig hebben de gasten hier de beste; papieren. 4 klasse E: Held. Boys 2—HRC 8; Atlas 3—Helder 7. Om 12 uur speelt Texel Adsp. B. Tex. Bovs A. Elftal: P.Keijser Jac.Kikkert H.Broekman B.Koningsveld W.Zuidewind L.Rijk Jn.KikkertJz. WimKoorn J.v.dPijl A. Broekman P.List Res.: Fl. du Porto. Elftal Texel 1 voor morgen: TRAINING: Maandag en Donder- dag, gewone tij dj Spelers van Texel 1 krijgen een convocatie. CONSULTATIEBUREAU. Tijdens de eerste zitting in 1938 van het Consultatiebureau, gisteren in Pen's Zaal, werden over 61 zuigelingen adviezen verstrekt. ORANJEFEEST. In verband met de a.s. Blijde Gebeur tenis in het Koninkl. Huis hebben we een overeenkomst aangegaan met A.N.P. (Alg. Ned. Persbureau) teneinde ON MIDDELLIJK na de geboorte onver schillig wanneer deze plaats vindt aan die Heugelijke Tijding op ons eiland pu bliciteit te kunnen geven. Gedurende een uur zullen over het heele eiland de gemeenteklokken luiden; indien het geboortebericht later dan 10 uur 's avonds komt, wordt de volgende morgen van 7—8 uur geluid. Indien een Prins wordt geboren, zal er langei worden geluid. Verder worden onmiddellijk nadat we het geboortebericht hebben doorgegeven in het Park „saluutschoten gelost" (bom men), 51 bij de geboorte van een Prin ses, 101 bij de geboorte van een Prins. Komt het bericht na tien uur des avonds dan worden de bommen de volgende morgen om zeven uur tot ontploffing gebracht. Het aangekondigde vuurwerk wordt at- gestoken op het land van de heer Jac. Roeper aan de Koogerweg. Het mate riaal ligt reeds in de schuur van de heer' J.Daalder opgeslagen. Vóór de aanvang van het vuurwerk zal Burgemeester Kamp op het terrein een toespraak houden. Op de eerstvolgende praatavond der Vereen, van Oud-Leerlingen L.L.S., vast gesteld op 12 Jan., zullen als inleiders tungeeren de heeren C. J. de Lugt en P Koorn Tz., resp. over keuring en rassen- keuze in verband met toekomst pootaard-, appelexport en over melkcontrole. Willen vooral zij aanwezig zijn, die zich beschikbaar stelden om donateurskaarten te innen voor het in ontvangstnemen deq kaarten? De onderwerpen zijn zeer in teressant. Toont allen uw belangstelling. De Gr. Jr. J. VAN BEEM. Lid van de Kamer van Koophandel. In de plaats van de heer H. Leber, die, zich niet herkiesbaar stelde, werd tot lid van de Kamer van Koophandel, afd. Kleinbedrijt, benoemd de heer J. v. Beetn alhier. Woensdag werd deze te Alk maar als zoodanig geïnstalleerd. De voorz. bracht daarbij dank voor hetgeen de heer Leber had gepresteerd en zeide' te vertrouwen .dat de heer Van Beent diens voetsporen zou drukken. De heer Van Beem heeft Woensdag reeds de medewerking van de Kamer ge vraagd om te komen tot ruimer openstel ling P.T.T.-kantoor Den Burg en tot be spoediging van telef. verbinding in de zomermaanden. INGEKOMEN PERSONEN. De Cocksdorp, Corn., Fr. en E. van Engelen, R.K., van Heilo. Emmalaan 2, G. Vogelzang, van Alk maar, Lyceumstr. 59. Den Hoorn 87, J. Huizinga, W. Hui- zingaDekker en twee kinderen, R.K., van Veenendaal. Wilh.laan, Ag. Burgers, Herv., van A'dam, Havikslaan 4bhs. Julianastr. 9, Wilh. Peelen, R.K., van Angerlo, Giesbeek H 57. De Waal 65, Elis. Keijser, Doopsgez., van Bloemendaal, Aerdenhout, Merel laan 5. Eierland, C 99, Dirk Braak, Doopsgez., van Alkmaar, Burgerweg 62. De Mok, Klaas de Bruin, Herv., J. Hoed, ,W. de Jong, Herv., G. Rijnders, Herv., J. Sanders, J. Vonk. R.K.. van Den Helder. Molenstraat 14, Kardine Luber, R.K., van Fleemskerk, Kerkplein 2. TEXELS OUDSTE INGEZETENE. Thans „Opoe Busselman". Door het overlijden van de heer Jan Roeper is thans opoe Busselman (mw. de wed. BusselmanPuiman) te Den Burg, reeds verscheidene jaren de oud ste vrouwelijke ingezetene, de „alleroud ste" ingezetene van ons eiland geworden.; Opoe Busselman, die op 4 Nov. ver jaart, is thans 94 jaar oud. Ze woont in de Molenstraat, ten huize van de fam. G. J. Logman, waar zij een liefderijke verzor ging ondervindt en een onbekommerde oude dag geniet. Haar gezondheid is n°g goed, alleen zijn haar gehoor en haar gezicht in de loop der jaren zeep slecht geworden. Wij wenschen opoe Busselman als Texels oudste nog verscheidene jaren een 'zorgeloos leven toe. Indien wij wèl zijn ingelicht, is van de mannelijke ingezetenen van onze ge meente, de heer Jb. Zuidewind, wonende aan de Suikerweg, over wie wij ter gele» genheid van zijn 92ste verjaardag onlangs nog schreven, de oudste. MOND- EN KLAUWZEER. Sinds vorige opgaat kwamen er twee gevallen bij en werden 20 bedrijven vrij verklaard. Nu zijn nog 55 bedrijven aan getast. GYMN. VEREEN. TEXEL. Qymn. Vereen. Texel is voornemens Vrijdagavond 25 Febr. en Zondagmiddag 27 Febr. demonstraties te geven in Pen's Zaal. De eerste avond, welke met een dansje zal worden besloten, is voor een' ieder tegen entree toegankelijk; de tweede wordt speciaal voor ouders der turners gegeven. T.E.S.O.-STEIGER—DEN HELDER. Over enkele dagen zal in Den Helder begonnen worden met het herstel van de aanlegsteiger van de Texelsche boot, EINDELIJK! Van de ligplaats van de Texelsche boot af tot aan het tweede licht op de pier zal er een nieuwe aan» legsteiger komen. Volgens de Heldersche Crt. is een Schiedamsch aannemersbe drijf met de werkzaamheden belast. DE COCKSDORP. KERKNIEUWS. In afwijking van wat Woensdag is meegedeeld, wordt nu bekend gemaakt, dat Zondag de dienst in de N.H. Kerk hier geleid zal worden door Ds. G. Moen, aanvang 7 uur n.m. Door architect Schermer wordt aan besteed de bouw van een hotel-lunch room alhier, voor rekening van de heer P .Kok, Schagen. De zaal krijgt een op pervlak van 10 bij 15 M., het terras 4 bij 15 M, de eetzaal 8 bij 9 M. Het hotel krijgt 28 kamers en wordt van alle mo derne comfort voorzien. OUDESCHILD VISSCHER1J. Aangevoerd aan de Vischafslag alhier: 2S Dec.- 850 Kg. wulken 20 ct.619 Kg. garnalen 15 ct. 29 Dec.: 360 Kg. garnalen 15 ct.6 mud kreukels f4.— per mud. 30 Dec.: 1124 Kg. wulken 20 ct. Kg. garnalen 15 ct. 31 Dec.: 554 Kg. wulken 20 ct.; 292 3 Jan.: 668 Kg. wulken 20 ct.401 Kg. garnalen 15 ct. OOSTEREND. ORANJEFEEST. Op de dag van de a.s. Blijde Gebeurte nis zullen V.I.O.S. en Excelsior samen een uitvoering geven in het Gebouw voor Chr. Belangen. Ds. Van der Leer zal er eert feestrede uitspreken. Mede zal die avond door Ds. Van der Leer een korte dienst worden geleid in de Geref. Kerk. Aanvang 8 uur, indien het bericht voor 5 uur komt; de volgender morgen om 10 uur, indien het bericht laten komt. Indien de geboorte op Zaterdag plaats heeft, geen kerkdienst op Zater dag. min llllllllllll GEMENGD NIEUWS Nlllllllh IIIII|iiiiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii-iiiiiiiiiiiiiii|1UII Nieuw-Amsterdam. (Dr.) Donder dagavond is een personenauto, bestuurd door een garagehouder uit Coevorden, doordat de bestuurder onbekend was meti de weg, in de Hoogeveensche vaart ge reden. Een van de passagiers wist zich te: redden. De andere passagier, schilderspa troon uit Coevorden en de bestuurder verdronken. Anna-Paulowna krijgt een nieuw ge meentehuis; kosten f24.000. Te Amsterdam heeft een brand de stofzuigerfabriek Efa vernield. Schade 2.5 ton. De brandweer werkte met 22 stra len. Met groote moeite werden aangren zende pakhuizen van het Ned. Veem en een teerfabriek gespaard. Lange Ruige Weide. Zaterdagmor gen is een tilbury, waarin een 46-j. land bouwer met zijn 40-j. wouw uit Linscho- schoten op de onbewaakte overweg door een trein gegrepen. Beide inzittenden wer en gedood. Utrecht. Op Nieuwjaarsmorgen is een alleenwonende 78-j. weduwe in haar woning, tengevolge van het vlamvatten van haar kleeren bij een roodgloeiend,! kachel, levend verbrand. Schiedam. Een 54-jhoofdconducteur is, toen hij op een rijdende trein wilde: springen, gevallen en tusschen trein en perron doodgedrukt. BUITENLAND China heeft voor 20 millioen dollar wapens besteld. Ze worden via Sovjet-R. en Indo-China geleverd. Italië laat 2 oorlogsschepen van 35000 ton, 12 verkenners en een „aan zienlijk aantal" onderzeeërs bouwen. In de Balkan vriest het tot 17 gr. Sovjet-R Sebastopol. Vier offi cieren werden wegens verraad van mili taire plannen doodgeschoten. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllll minimi HOTEL DE HOOP. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll llllllllllll SPORT OP TEXEL ||||||i!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii|||||| S.V. TEXEL. D.D. PRAAT-AVOND. TEXELS OUDSTE MAN. KOOk DE MELK. DE KOOG HOTEL-LUNCHROOM. BINNENLAND.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6